Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 18:51 hod.

Mgr. PhDr.

Ján Herák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:28 - 19:29 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán kolega Šutaj Eštok, ja mám len takú malú poznámku. Výborná dikcia, výborný prejav, len mám taký návrh, neviem, ale možno sa mi to len zdá, ale možno by ste mali trošku obmeniť tých spindoktorov alebo by mohli možno trošku kreatívnejšie k tomu pristúpiť, pretože ste ako cez kopirák aj s kolegami zo SMER-u. Neviem, že či stále to isté opakovanie a tie isté výrazové prostriedky a tie isté pseudoargumenty majú ešte stále úspech možno u tých kritickejšie uvažujúcich ľudí, len to je taký môj návrh. Takže pozorne som si vás vypočula, naozaj rozprávate veľmi, veľmi pekným spôsobom a myslím si, že čo sa týka nejakých tých rečníckych schopností, tak je to, je to naozaj kvalita.
Na druhej strane k tomu obsahu sa ani vyjadrovať veľmi nebudem, pretože stále, stále recyklujete to isté. Čiže myslím si, že v tomto prípade ani nemá zmysel nejako voči tým argumentom niečo namietať.
To je všetko z mojej strany.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:09 - 19:11 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Erik, poznáme sa veľmi dlho, naozaj veľmi, veľmi dlho, povedal si mi, že áno, áno, aj poslanec Pročko teraz tlieska. No ja som zatlieskal a dovoľ nám tlieskať, kedy chceme my, prosím ťa. A ja som tlieskal vtedy Igorovi Matovičovi preto, lebo rozprával o tom, ako táto vláda naozaj čestne a spravodlivo chce riadiť túto krajinu a o tom, ako čestne a spravodlivo chceme rozdeľovať peniaze. Tomu som zatlieskal a budem tomu tlieskať vždy. Ďakujem. Ďakujem, že mi to teda dovolíš.
Mne sa strašne páčilo (povedané so smiechom), Erik, keď si povedal, že ale aj vy máte človeka, ktorého vyšetrujú. Uf, Erik, koľko ste ich mali vy? Ja ti nezávidím Erik, nezávidím, bol si najbližší človek pri Robovi Ficovi a to, čo ty vieš, a to, čo Robo Fico musel kryť, ja mu nezávidím jeho život v tom, v čom on žije. Povedal si, Erik, sme vládny valec. Dobre, tak poro..., dám prirovnanie iné. Vy, každý smerák máte nie valec v rukách, ale hrable a stále ste ich mali a stále tie hrable, Erik, ale nehnevaj sa na mňa, hrabú tým istým smerom a doteraz to je. Aj na tých úradoch okresných ste zabetónovali ľudí, ktorí hrabú k sebe. Urobili ste zo štátnej správy eseročku SMER-u. Už si tu počul o prednostoch a ja som bol v okrese Lučenec naozaj vo výberovej komisii, kde desať ľudí čestne vyberalo.
Hovoríš o platoch, Erik, no ja som veľmi rád, že vy ste tu jediní čestní a spravodliví. A dopočul si sa tu už dnes, že testy neboli kšeft, naozaj sa ušetrili peniaze. Ale testovanie? Ako bez testovania, Erik, chceš zistiť, kto mal COVID a kto nemal. Možno by ste netestovali, ale by ste použili znalú vešticu z Humenného a tá by vám to určila.
Erik, želám ti veľa zdravia. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:07 - 19:09 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tomáš, Pellegrini, Raši, Žiga a ďalší, sa tvária ako nejakí noví politici. No, pán Erik Tomáš, pán poslanec, vy ste rozoberali nejaké volebné podvody, dokonca ste to mali v svojej reči na nejaké body rozdelené.
Takže kto spravil najväčší volebný podvod? No Fico a 13. dôchodky. To vtedy ste ešte boli s ním, ale aj vy máte na rukách jeden volebný podvod. Klamali ste v legendárnych sľuboch všelijakých, keď ste stáli pri Ficovi, pri Kaliňákovi, no ale podviedli ste ľudí aj s tým, že ste sa sem vyviezli ako poslanec SMER-u a zrazu ste si založili nejakú inú stranu a vystupujete za ňu. Toto je obrovský podvod, no a nejakí (potlesk), nejakí kolegovia predrečníci už povedali a vyvrátili vám aj na číslach vaše klamstvá, ale ja skúsim ešte jedno také najnovšie.
Postavili ste sa na tlačovku – a o to vám ide – šíriť nenávisť, z úst vášho kolegu Rašiho odznelo, že počas núdzového času môžu siahnuť ľuďom na hnuteľný alebo nehnuteľný majetok. To je veľmi zásadná informácia a prišiel pán Raši do relácie televíznej. Moderátor sa ho spýtal, že či už počas núdzového stavu niečo také zaznamenal, tak začal hapkať, samozrejme, že nepovedal nič, a potom, keď mu odcitoval, že je to explicitne vyňaté z toho, tak iba dokázal, že Raši, váš kolega, vy ste asi stáli za ním na tej tlačovke, znova raz oklamal národ s tým.
Že o čo mu šlo? Rozšíriť nenávisť. To ste vy! (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:05 - 19:07 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Tomáš skončil nejakou frázou o tom, že tu začína alebo že sme v nejakom marazme. Ale ja by som chcel povedať, že marazmus skončil, keď sa skončilo vaše vládnutie 12-ročné, a vieme, čo ste za tých 12 rokov ako tuná v tejto republike dovystrájali. Keď vidíme, kto všetko momentálne je vo väzení alebo vo vyšetrovacej väzbe, všetko ľudia na vysokých miestach, od ktorých sme očakávali, že tu budú spravodlivo rozhodovať o tejto krajine, a to ešte všetko, samozrejme, nevieme, čo, čo sa dozvieme.
A to, že tuná kritizujete súčasnú vládu, no tak kľudne ju, samozrejme, kritizujte, máte na to právo. Ale jednoducho voľby skončili tak a demokracia rozhodla o tom, že vy ste momentálne v opozícii, a, samozrejme, nie je vám to príjemné a doslova cynicky zneužívate súčasnú situáciu a hovoríte u o mŕtvych, hej, musím povedať, že vy tancujete na ich hroboch a zneužívate tie slová, pretože určite aj tých mŕtvych by bolo oveľa menej, keby ste zdravotníctvo nerozkrádali od čias nebohého Pašku až do volieb, ktoré boli v marci, a to zdravotníctvo mohlo byť na inej úrovni. Takže o toto.
A ešte posledná vec, vy vyčítate nejaké dojatie od Matoviča, on nebol dojatý len teraz v týchto posledných, ale vždy, keď sa hovorilo o životoch a zdraví ľudí, a on to myslel skutočne, skutočne úprimne, že mu na tom záleží, vám ale, zdá sa, že na tom nezáleží. Ste jednoducho hotový z toho, že nevládnete, že tie peniaze, ktoré prichádzajú z Európskej únie, už nebudete môcť vy rozdeľovať, a, samozrejme, tak ako v minulosti možno aj rozkrádať, takže všetko bude tak, ako má byť, a vy, samozrejme, musíte prijať to, že táto vláda je tu a bude. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 18:55 - 18:56 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Tomáš, stavme sa! Stavme sa o to, že táto rozprava pôjde na Facebook na Instagram a na TikTok. Vystúpenie populistické, iba odkopírované to, čo hovorili vaši predchodcovia, už vám len chýbal klopák, púder a rúž, tak ako to robí Mazurek, ináč by to bolo dokonalé. Stavme sa, naozaj stavme sa.
A začiatok tej vašej rozpravy ste neodhadli, zháňali ste tu členov vlády, bol tu samotný premiér, vy ste tu omieľali stále Matoviča a Matovič už nie je premiér, premiérom je Eduard Heger, ktorému sa dnes vyslovuje dôvera. Ten začiatok ste naozaj neodhadli a skôr ste sa strápnili a to vystúpenie bolo iba také odkopírované, taká povinná jazda, keď to urobili vaši predchádzajúci kolegovia, že tu kydali na tú vládu, tak vy ste nemohli vytŕčať z radu a museli ste sa zapojiť do tohto a iba povedať to, čo vlastne kolegovia.
Naozaj stavme sa, že, ja hovorím, že táto rozprava pôjde na TikTok, na Instagram a na Facebook a budete zháňať ďalších followerov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 18:51 - 18:53 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredsedajúci. Pán poslanec Erik Tomáš, vaše vystúpenie skutočne bolo len o urážkach, o posmievaní sa na súčasnú vládu, vravíte tu stále dookola, že Igor Matovič a súčasný premiér sú ako keby nejaké bábky, že sú len vymenené bábky, vymenené pozície, vravíte tu o tom, že 11 800 ľudí muselo, a teda aj zomrelo v konečnom dôsledku, čo nám je skutočne veľmi ľúto, ale za to môže súčasná vláda. Ako ja sa stále pýtam s veľkou pokorou, pán poslanec, kde vy berete túto aroganciu. Vám to nepríde absolútne ľúto? Vy sa tu ešte smejete, tu sa tvárite maximálne sarkasticky a viníte nás, že my môžeme za to, že 11 800 ľudí, za 11 800 ľudí, ktorí, bohužiaľ, áno, museli zomrieť. Aj nám je to ľúto. My nie sme ovce, my nie sme bez charakteru. Nerozumiem absolútne vášmu správaniu, pán, a vy ste ešte dokonca členom výboru pre sociálne veci. Skutočne, pri všetkej úcte, pán poslanec, ste síce úžasný komunikátor, ale hanba vám.
Poďme ale ďalej. Vravite, vravíte tu o netransparentnosti výberu okresných úradov. Vy ste boli na, na, na tých výberoch? Vy ste tam sedeli fyzicky? Vy ste naozaj videli celý ten proces, na základe čoho my vyberáme? Však sa pozrite do vašich radov, ako vaše úrady fungovali, pán poslanec.
Ale ja sa dotknem hlavne tých sociálnych vecí, o ktorých ste sa tu zmienili niekoľkokrát. Vravíte, že obedy zadarmo už nie sú, resp. že 450 ľudí o ne prišlo, 13. dôchodky, minimálna mzda, rómska otázka a tak ďalej a tak ďalej. Tak poďme teda postupne, aby som to stihol.
Rómsku otázku ste riešili len výlučne ako politickú tému. Nemocnice, mohli ste pokojne za vašich 12 rokov postaviť nové, neurobili ste to. Tak sa netvárte, pán poslanec, že vám skutočne išlo o záujem ľudí. Čistý, čistý populizmus z vašej strany.
Asi toľko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 17:30 - 17:32 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Milý kolega, bývalý koaličný partner, pozorne som si vypočul vašu kritiku tejto vlády. Samozrejme, že máte plné právo, veď je to na vás, sa rozhodnúť odísť z koalície, stať sa nezávislým poslancom. Trošku mi odstreľuje dekel, keď ste, zrazu rozprávate, že my progresívci, lebo dostali ste sa do parlamentu na základe strany ZA ĽUDÍ. Strana Progresívne Slovensko sa do parlamentu nedostala, takže toto je taká trošku pre mňa anomália vášho vzťahu k strane, ktorú ste pre mňa zneužili na to, aby ste sa sem dostali. Ale to je môj názor na to, čo ste urobili, ale, samozrejme, vy si urobte ako chcete.
Len chcem vám povedať, že to prvé programové vyhlásenie, čo ste podpísali, je naozaj veľmi, veľmi zhodné tomuto, tomuto druhému, takže ja si myslím, že nestratíte svoju tvár a podporíte dobré veci, ktoré v tom programovom vyhlásení sú. Ja vám chcem zaželať v tej opozícii, aby vás čím menej chválili tamto zelení chlapci a čím menej chválili (povedané so smiechom) smerohlasáci, lebo teraz ste sa zaradili k nim.
Takže v tej opozícii vám želám spoluprácu s dobrými vecami tejto vlády. A veľa zdravíčka vám už chcem zaželať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 3.5.2021 17:22 - 17:22 hod.

Pročko Jozef
Nie, nie, prosím, ja som si omylom, ja chcem faktickú, prepáčte mi, to som...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 17:07 - 17:08 hod.

Brisudová Martina Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Rozvoj menej rozvinutých regiónov by mal byť prioritou každej vlády. Je to kľúčové pre ľudí, ktorí v týchto regiónoch žijú, a tie najzávažnejšie problémy, je vysoká miera evidovanej nezamestnanosti, nedostatočná infraštruktúra, ale aj nedostatok potenciálnych investorov. Súhlasím s tým, že menej rozvinuté regióny majú po pandémii COVID veľmi neľahkú situáciu.
Som rada, že ste, pán poslanec Ledecký, jasne pomenovali problémy menej rozvinutých regiónov, pretože viem, o čom hovorím, v jednom z nich žijem. Verím, že táto pomoc, o ktorej ste hovorili, bude aj zo strany vlády reálna a že sa pretaví do života ľudí, ktorí v týchto regiónoch žijú. Som veľmi rada, že aj tu v parlamentných laviciach, a nielen v koalícii, ale aj v opozícii vidím poslancov, ktorí majú reálnu ambíciu týmto regiónom pomôcť. Čiže ďakujem vláde, ak im bude pomáhať a ďakujem aj poslancom v parlamentných laviciach, ktorí si pomoc menej rozvinutým regiónom budú považovať za svoju prioritu.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 16:12 - 16:14 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja by som len na margo vystúpenie, vystúpenia pána poslanca Kmeca poukázal na pár takých drobností, ktoré sa stávali aj za predošlých vlád. A také tie faux pas medzinárodné a diplomatické, ktoré sa udiali, tých bolo tiež viacej.
Stačí si spomenúť na Počiatka alebo si spomeňme na vydupanie si návštevy pána Fica a jeho vlády u pána Obamu, kde sme si potom doniesli nejakých teroristov z Guantánama. Spomeňme si na pána Danka, ktorý mal vlastnú zahraničnú politiku, chodil sa skláňať do Tatarstanu a robil hanbu, kade chodil.
Tu ten rozdiel je jeho oproti vám, že my máme jednotnú zahraničnú politiku. A tá je nepopierateľná a o tom veľmi dobre viete.
Čo sa týka, ja len zareagujem na pár vašich vecí, čo sa týka civilného krízového manažmentu. Nielen vaše vlády, ale v podstate všetky predošlé vlády absolútne ignorovali civilný krízový manažment. Neinvestovalo sa do toho ani päť korún. Máme vyše 20 rokov starý koncept domáceho krízového manažmentu. Vaše vlády sa tomu vôbec nevenovali. Štátne hmotné rezervy za posledných päť rokov, čo tam Kičura bol, nevyčlenili ani päť korún na civilný krížový manažment a to sme videli, keď vypukla pandémia. Takže asi toľko by som k tomu povedal.
A preto aj potom tu môžte akože určitým spôsobom aj trošku oprávnene kritizovať, že nasadenie armády, ale to vyplýva vyslovene z toho, že nebol žiadny civilný krízový manažment, je absolútne zdecimovaný, čiže boli sme nútení robiť veci, ktoré by sme za normálnych okolností, keby tento štát fungoval za vás, robiť nemuseli.
Ďakujem.
Skryt prepis