Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 19:28 hod.

Mgr. PhD.

Lucia Drábiková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 3.5.2021 21:15 - 21:23 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ctená snemovňa, rokujeme už druhý deň o programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky a mne sa zdá z tejto debaty, že rokujeme o programovom vyhlásení Igora Matoviča, pretože v každom jednom príspevku opozičných poslancov sa skloňuje meno Igor Matovič v každom jednom páde.
Igor Matovič je ten, ktorý môže za všetko zlo, ktoré sa v tejto republike napáchalo. Igor Matovič môže za všetko, čo spôsobila koronakríza. Igor Matovič je ten, ktorý môže za smrť občanov a tak ďalej. Toto počúvame celý čas. O obsahu programového vyhlásenia vlády ani jedno slovo, nič. Ani jeden z vás nespochybnil programové vyhlásenie vlády v oblasti školstva. Je tu pán minister školstva. Napríklad v oblasti obrany a bezpečnosti, v oblasti práv národnostných menšín, ktorým sa venujem, alebo v programe, pokiaľ sa jedná o financie. Nič. My sa bavíme o Igorovi Matovičovi. Dovoľte mi, aby som vám všetky tieto hoaxy, ktoré tu svorne tvrdíte, vyvrátil.
Začnem asi ministrom obrany, ktorý tu sedí po mojej ľavici. Počúvame celý čas, že je to proamerický minister obrany a je to americký agent, padli tu aj takéto slová a dnes sme sa dočítali, že bol to práve Robert Fico a jeho vláda, kto dohadoval F16, dohadoval nákup blackhawkov, kto dohadoval príchod guantánamskych väzňov len preto, aby sa mohol odfotiť s Baracom Obamom.
Spomínate tu napríklad ministra školstva, povedzte mi jednu jedinú kauzu takú, akú mal napríklad bývalý minister školstva za SNS. Ani jedna, nič. Spomínate tu napríklad pána ministra pôdohospodárstva Mičovského. Povedzte mi jednu jedinú kauzu, ktorá sa aspoň len rovná alebo sa len približuje k všetkým tým kauzám, ktoré boli na PPA-čke za bývalej vlády. Ani jedna, nič.
Spomeňte si, prosím vás, na ministra financií Kažimíra a porovnajte si ho s bývalým ministrom financií, teraz s pánom premiérom Hegerom. O kauzách nič, nula. Spomeňte si, prosím vás, na ministra zdravotníctva teraz Lengvarského, predtým na pána, na pána ministra Krajčího. Povedzte mi jednu jedinú kauzu, kedy sa spriahol, kedy sa spikol s nejakou finančnou skupinou, mám teraz na mysli konkrétne Pentu. Nič, neviete mi povedať ani jednu.
A takto by som mohol pokračovať donekonečna pri vymenovaní všetkých členov vlády Slovenskej republiky, ktorí tu sedia alebo majú sedieť za mojím chrbtom, alebo sú momentálne členmi vlády Slovenskej republiky. Vy kritizujete niečo, čo neexistuje. Vy kritizujete to, že tu konečne na Slovensku je jedna vláda, ktorá nekradne. Vy kritizujete to, že je tu vláda, ktorá chce na Slovensku zaviesť spravodlivosť. A toto vám asi vadí, celkom zjavne, pretože ak by vám to nevadilo, tak to nekritizujete.
Kde sú, prosím vás, odborné hodnotenia krokov, ktoré táto vláda spravila počas pandemickej krízy? Veď všetci ste sa tu bili do pŕs, ako oni za to môžu. Miňo Mazurek teraz utiekol zo sály a chcel som mu povedať, že keď on kritizuje protipandemické opatrenia vlády, tak to bol presne on a zároveň aj Robert Fico a takisto aj Ľuboš Blaha, ktorí vykrikovali, že dajte si dole rúška. V novembri, keď nám rapídne rástla krivka nakazenosti, a keď sme všetci vedeli, že táto krajina speje do katastrofy, tak to boli oni, ktorí vyzývali na to, aby sa otvárali reštaurácie, aby sa otvárali terasy, aby sa otváralo všetko, aby sa nič nezatváralo, rúška dolu. A aké bolo ich riešenie? Žiadne, nula, nič. A presne títo istí páni teraz, keď už vedia, že koronakríza je skutočná, COVID je skutočný, ľudia umierajú, tak sú ticho.
Poslanci za stranu HLAS za jeden celý rok, čo sú v parlamente, dali, myslím, že šesť návrhov zákonov. Toto je ich príspevok ku koronakríze plus jedno referendum. Toto je agenda, čím skôr povaliť túto vládu na základe akýchkoľvek vymyslených príbehoch, na vymyslených dôvodoch len preto, aby táto vláda čím skôr skončila, ale bez toho, aby ste nám povedali, že ako na to, čo by ste robili vy. Ja som nepočul ani jeden jediný nápad, ani jeden jediný spôsob, ako z tohto marazmu inak, než to robí táto vláda, než to robia títo členovia vlády, ktorí sedia pri mne a za mnou.
Ale aby som sa venoval aj programovému vyhláseniu vlády v oblasti, v ktorej, ktorú považujem ja za svoju a ktorú, ako iste všetci viete, obhajujem niekedy možno až príliš emotívne, je oblasť práv národnostných komunít. Schválne nehovorím slovo národnostných menšín, pretože v niektorých obyvateľoch to môže vyvolávať pocit menšinovosti, pocit druhej kategórie.
Začali sme veľmi nešťastne, začali sme zákonom, ktorý neprináša pre Maďarov žijúcich na Slovensku pozitívne výsledky, a to je zákon o dvojitom občianstve. K nemu sa vracať nechcem, ale máme tam ďalšie výsledky, ďalšie veľmi vážne záväzky, na ktorých sa už pracuje, a to som veľmi rád, pretože som sa dostal aj do skupiny, ktorá rieši zákon o postavení národnostných menšín, a toto je jeden z bodov, ktorý, si myslím, že skutočne nejakým spôsobom posunie príslušníkov národnostných komunít, resp. ich práva k nejakému európskemu štandardu.
A dovoľte mi, aby som v tejto súvislosti spomenul aj nejaké ostatné veci, ktoré by sme mohli v tomto volebnom období presadiť, ako je napríklad zákon o financovaní Csemadoku. Ja sa teraz pozerám na pani bývalú ministerku kultúry, ktorá iste bude so mnou súhlasiť, že takýto zákon už tu mal byť, a ja verím, že onedlho bude. Ale takisto by sme mohli uvažovať aj o rozšírení práv národnostných menšín, pokiaľ ide o používanie jazyka národnostných menšín v oblasti vizuálnej dvojjazyčnosti alebo pokiaľ ide o rozšírenie týchto práv na, na vyššie územné celky, konkrétne v Slovenskej republike ba sa jednalo o dva, ak znížime hranicu používania jazyku národnostných menšín z 15 na 10 %, pôjde o tri vyššie územné celky, čo, si myslím, že nikomu neublíži.
Páni a dámy, toto je to, čomu by sme sa mali v budúcnosti venovať, toto je to, čo by sme mali aj vy mali podporovať, pretože aj vy máte voličov, ktorí pochádzajú z iných komunít než zo slovenskej. A ja verím, že v tomto možno niekedy v budúcnosti nájdeme aj konsenzus. Poďme sa venovať tomu, a nie nejakým osočovaniam, a nie bojom, žabomyším vojnám, ktoré nemajú žiaden zmysel.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 21:07 - 21:09 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem. Mňa fascinuje jedna vec, pán Mazurek, že vy prídete, vystúpite s tým a polovicu vášho vystúpenia k programovému vyhláseniu vlády je, je vlastne nejaká rekapitulácia piatku, o tom, že v pléne vystúpil minister financií a naňho reagovali poslanci hnutia OĽANO pochvalnými slovami, a pritom vy robíte to isté. Aj teraz ako úplne rovnako reagovali vaši kolegovia, že vy sa tu tak vzájomne stále chválite. Rok to môžeme sledovať, ešte keď ste boli v jednom klube, ste vystúpili v rozprave a iba zakaždým sme videli, s prvou faktickou poznámkou pán Kotleba: „Miňo, výborne, úžasný prejav!“, a teraz to isté. Síce nemáte pána Kotlebu v klube, ale sú tu iba dvaja vaši kolegovia a obaja vystúpili, čiže stopercentná úspešnosť vašich kolegov. Aj pán Ďurica, aj pán Kočiš: „Miňo, výborný prejav, chválim, bolo to úžasné, si perfektný!“ Čiže naozaj ja neviem potom, že či si to ideme nejako prerátavať, že ako reagujú kolegovia na svojho kolegu.
A ešte aby som sa vyjadril k tomu psychicky... psychotestom alebo psychickému zdraviu. No, na to máme možno každý nejaký iný meter. Pre mňa osobne je psychicky narušený človek, ktorý dokáže ublížiť niekomu fyzicky, napríklad tým, že naplánuje úkladnú vraždu, a to robia vaši kamaráti spod Tatier, s ktorými máte fotky, sú to vaši kolegovia zo strany, a teda alebo z bývalej strany, takže toto sú pre mňa psychicky chorí ľudia. A takíto ľudia by nielenže nemali byť v politike, ale ani, by som povedal, neslobodno sa takými ľuďmi obklopovať. Takže toľko len možno k tým psychotestom.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 20:47 - 20:48 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec a pán primátor, dotknem sa toho, tej časti vystúpenia, kde ste spomínali najmenej rozvinuté regióny a vlastne znižovanie regionálnych rozdielov. Máte úplne pravdu, že štát v riešení tohto problému dlhodobo zlyháva. Máte pravdu, boli tu roky výjazdové zasadnutia vlády, prijali sa rôzne akčné plány, stratégie, koncepcie, ale tá reálna pomoc do regiónov vôbec neprišla.
To, čo ste uviedol vy, konštatuje v správe aj NKÚ za rok 2020, že vlastne tieto peniaze, ktoré sa používali na znižovanie regionálnych rozdielov, ten efekt reálne nepriniesli a nevytvorili dostatočné pracovné miesta. V tejto, v tejto fáze, viem, že ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa snaží meniť celkový prístup na riešenie tejto problematiky a hlavným cieľom investícií do regiónov má byť vytváranie pracovných miest a to je ten kľúč a tá cesta, ja verím tomu, že z tých miliárd, ktoré sú vyčlenené v Pláne obnovy a odolnosti, pôjde práve na znižovanie regionálnych rozdielov a vytvárania pracovných miest práve v tých regiónoch, ktoré ste vy aj spomínali, Zemplín, Spiš a tak ďalej, Gemer.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 20:42 - 20:43 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujeme za slovo. Pán Šimko, ja som veľmi rád, že ste sa tuto v pléne rozhodli nám niečo aj porozprávať z vášho pohľadu o menej rozvinutých regiónoch, a vy ako primátor o tom viete určite veľmi toho veľa. My o týchto regiónov v pléne rozprávame už dlhšie, pretože sme presvedčení, že menej rozvinuté regióny bola častokrát skôr politická otázka a peniaze boli rozdeľované korupčne, si myslím, častokrát. Tam, kde mal kto svojho kamaráta, tak tieto firmy dostali potom peniaze a nefungovalo to celkom správne.
Ale som presvedčený, že nová vláda Eduarda Hegera chce tento problém konečne riešiť a pripravuje reformu, kde tieto všetky menej rozvinuté regióny sa pretransformujú a budú nové výpočty. Teda som zistil, že máme spoločný cieľ tento problém zmeniť, tak pevne verím vo vašu podporu v programové vyhlásenie vlády a vládu Eduarda Hegera, keďže ideme za spoločným cieľom, tak sa zomkneme a budeme tento problém riešiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:29 - 19:31 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, neviem, ako to vysvetliť. Už som to vysvetľovala niekoľkokrát v pléne, ale nič nie je zadarmo, opakujem to znova, ani obedy, ani vlaky. A tie dôchodky, ktoré ste vy dôchodcom sľubovali už desať rokov, prosím vás, nespomínajte, o tom by som fakt už na vašom mieste prestala rozprávať.
A nehnevajte sa, ale fakt už si vymeňte mediálny tím, lebo vaše mantry o prehajdákaných peniazoch na testy, sputniky a Matovičove účtovníctvo na povale, to už je fakt na smiech, lebo dobre si pamätám, ako mi sused zamestnaný u Imreczeho rozprával o tom, ako každé božie ráno váš nominant, váš nominant Imrecze, vrieskal po chodbách, či už konečne našli niečo na Matoviča. A asi ste nenašli, pán poslanec, lebo na rozdiel od pána Imreczeho on je na slobode.
A rada by som si spomenula na viac vecí, napríklad na vianočné nákupy vašich troch poslankýň v Moskve štátnym lietadlom, to asi nevadilo, alebo výlet pána Pellegriniho do Berlína na operetu. To len tak zbežne. Čiže prosím vás, pozrite sa aj sami na seba, keď už idete rozprávať o tom, čo sa tu rozkradlo. Prosím vás, čo sa tu rozkradlo? Všetko je transparentné a všetko si nájdete.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:28 - 19:29 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán kolega Šutaj Eštok, ja mám len takú malú poznámku. Výborná dikcia, výborný prejav, len mám taký návrh, neviem, ale možno sa mi to len zdá, ale možno by ste mali trošku obmeniť tých spindoktorov alebo by mohli možno trošku kreatívnejšie k tomu pristúpiť, pretože ste ako cez kopirák aj s kolegami zo SMER-u. Neviem, že či stále to isté opakovanie a tie isté výrazové prostriedky a tie isté pseudoargumenty majú ešte stále úspech možno u tých kritickejšie uvažujúcich ľudí, len to je taký môj návrh. Takže pozorne som si vás vypočula, naozaj rozprávate veľmi, veľmi pekným spôsobom a myslím si, že čo sa týka nejakých tých rečníckych schopností, tak je to, je to naozaj kvalita.
Na druhej strane k tomu obsahu sa ani vyjadrovať veľmi nebudem, pretože stále, stále recyklujete to isté. Čiže myslím si, že v tomto prípade ani nemá zmysel nejako voči tým argumentom niečo namietať.
To je všetko z mojej strany.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:09 - 19:11 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Erik, poznáme sa veľmi dlho, naozaj veľmi, veľmi dlho, povedal si mi, že áno, áno, aj poslanec Pročko teraz tlieska. No ja som zatlieskal a dovoľ nám tlieskať, kedy chceme my, prosím ťa. A ja som tlieskal vtedy Igorovi Matovičovi preto, lebo rozprával o tom, ako táto vláda naozaj čestne a spravodlivo chce riadiť túto krajinu a o tom, ako čestne a spravodlivo chceme rozdeľovať peniaze. Tomu som zatlieskal a budem tomu tlieskať vždy. Ďakujem. Ďakujem, že mi to teda dovolíš.
Mne sa strašne páčilo (povedané so smiechom), Erik, keď si povedal, že ale aj vy máte človeka, ktorého vyšetrujú. Uf, Erik, koľko ste ich mali vy? Ja ti nezávidím Erik, nezávidím, bol si najbližší človek pri Robovi Ficovi a to, čo ty vieš, a to, čo Robo Fico musel kryť, ja mu nezávidím jeho život v tom, v čom on žije. Povedal si, Erik, sme vládny valec. Dobre, tak poro..., dám prirovnanie iné. Vy, každý smerák máte nie valec v rukách, ale hrable a stále ste ich mali a stále tie hrable, Erik, ale nehnevaj sa na mňa, hrabú tým istým smerom a doteraz to je. Aj na tých úradoch okresných ste zabetónovali ľudí, ktorí hrabú k sebe. Urobili ste zo štátnej správy eseročku SMER-u. Už si tu počul o prednostoch a ja som bol v okrese Lučenec naozaj vo výberovej komisii, kde desať ľudí čestne vyberalo.
Hovoríš o platoch, Erik, no ja som veľmi rád, že vy ste tu jediní čestní a spravodliví. A dopočul si sa tu už dnes, že testy neboli kšeft, naozaj sa ušetrili peniaze. Ale testovanie? Ako bez testovania, Erik, chceš zistiť, kto mal COVID a kto nemal. Možno by ste netestovali, ale by ste použili znalú vešticu z Humenného a tá by vám to určila.
Erik, želám ti veľa zdravia. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:07 - 19:09 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tomáš, Pellegrini, Raši, Žiga a ďalší, sa tvária ako nejakí noví politici. No, pán Erik Tomáš, pán poslanec, vy ste rozoberali nejaké volebné podvody, dokonca ste to mali v svojej reči na nejaké body rozdelené.
Takže kto spravil najväčší volebný podvod? No Fico a 13. dôchodky. To vtedy ste ešte boli s ním, ale aj vy máte na rukách jeden volebný podvod. Klamali ste v legendárnych sľuboch všelijakých, keď ste stáli pri Ficovi, pri Kaliňákovi, no ale podviedli ste ľudí aj s tým, že ste sa sem vyviezli ako poslanec SMER-u a zrazu ste si založili nejakú inú stranu a vystupujete za ňu. Toto je obrovský podvod, no a nejakí (potlesk), nejakí kolegovia predrečníci už povedali a vyvrátili vám aj na číslach vaše klamstvá, ale ja skúsim ešte jedno také najnovšie.
Postavili ste sa na tlačovku – a o to vám ide – šíriť nenávisť, z úst vášho kolegu Rašiho odznelo, že počas núdzového času môžu siahnuť ľuďom na hnuteľný alebo nehnuteľný majetok. To je veľmi zásadná informácia a prišiel pán Raši do relácie televíznej. Moderátor sa ho spýtal, že či už počas núdzového stavu niečo také zaznamenal, tak začal hapkať, samozrejme, že nepovedal nič, a potom, keď mu odcitoval, že je to explicitne vyňaté z toho, tak iba dokázal, že Raši, váš kolega, vy ste asi stáli za ním na tej tlačovke, znova raz oklamal národ s tým.
Že o čo mu šlo? Rozšíriť nenávisť. To ste vy! (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 19:05 - 19:07 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Tomáš skončil nejakou frázou o tom, že tu začína alebo že sme v nejakom marazme. Ale ja by som chcel povedať, že marazmus skončil, keď sa skončilo vaše vládnutie 12-ročné, a vieme, čo ste za tých 12 rokov ako tuná v tejto republike dovystrájali. Keď vidíme, kto všetko momentálne je vo väzení alebo vo vyšetrovacej väzbe, všetko ľudia na vysokých miestach, od ktorých sme očakávali, že tu budú spravodlivo rozhodovať o tejto krajine, a to ešte všetko, samozrejme, nevieme, čo, čo sa dozvieme.
A to, že tuná kritizujete súčasnú vládu, no tak kľudne ju, samozrejme, kritizujte, máte na to právo. Ale jednoducho voľby skončili tak a demokracia rozhodla o tom, že vy ste momentálne v opozícii, a, samozrejme, nie je vám to príjemné a doslova cynicky zneužívate súčasnú situáciu a hovoríte u o mŕtvych, hej, musím povedať, že vy tancujete na ich hroboch a zneužívate tie slová, pretože určite aj tých mŕtvych by bolo oveľa menej, keby ste zdravotníctvo nerozkrádali od čias nebohého Pašku až do volieb, ktoré boli v marci, a to zdravotníctvo mohlo byť na inej úrovni. Takže o toto.
A ešte posledná vec, vy vyčítate nejaké dojatie od Matoviča, on nebol dojatý len teraz v týchto posledných, ale vždy, keď sa hovorilo o životoch a zdraví ľudí, a on to myslel skutočne, skutočne úprimne, že mu na tom záleží, vám ale, zdá sa, že na tom nezáleží. Ste jednoducho hotový z toho, že nevládnete, že tie peniaze, ktoré prichádzajú z Európskej únie, už nebudete môcť vy rozdeľovať, a, samozrejme, tak ako v minulosti možno aj rozkrádať, takže všetko bude tak, ako má byť, a vy, samozrejme, musíte prijať to, že táto vláda je tu a bude. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 18:55 - 18:56 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Tomáš, stavme sa! Stavme sa o to, že táto rozprava pôjde na Facebook na Instagram a na TikTok. Vystúpenie populistické, iba odkopírované to, čo hovorili vaši predchodcovia, už vám len chýbal klopák, púder a rúž, tak ako to robí Mazurek, ináč by to bolo dokonalé. Stavme sa, naozaj stavme sa.
A začiatok tej vašej rozpravy ste neodhadli, zháňali ste tu členov vlády, bol tu samotný premiér, vy ste tu omieľali stále Matoviča a Matovič už nie je premiér, premiérom je Eduard Heger, ktorému sa dnes vyslovuje dôvera. Ten začiatok ste naozaj neodhadli a skôr ste sa strápnili a to vystúpenie bolo iba také odkopírované, taká povinná jazda, keď to urobili vaši predchádzajúci kolegovia, že tu kydali na tú vládu, tak vy ste nemohli vytŕčať z radu a museli ste sa zapojiť do tohto a iba povedať to, čo vlastne kolegovia.
Naozaj stavme sa, že, ja hovorím, že táto rozprava pôjde na TikTok, na Instagram a na Facebook a budete zháňať ďalších followerov.
Skryt prepis