Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 21:26 hod.

PhDr. PhD.

György Gyimesi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 22:32 - 22:34 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Tak ako Marek Kotleba naznačuje, že sme tu aj profesionáli, či už pedagógovia, alebo tréneri zo športu, tak mňa, samozrejme, zaujala tiež tá zmienka o tom. A verím, že i napriek tomu, že v programovom vyhlásení vlády nie je veľa o tom veľa popísané, ale ja viem, že aj od mojich kolegov z nášho klubu, že aj ja som sa zapojil do určitej skupiny, kde chceme pomôcť nejakým spôsobom jednak pri novele zákona, ale aj pri zavedení určitých vecí, ktoré vo vyspelej Európe fungujú, napr. zvýšiť počet hodín telesnej výchovy, kde vidíme, že v okolitých krajinách je to minimálne o jednu až dve hodiny viacej. Ale najviac u... dá sa povedať, u detí na prvom stupni, kde sa vlastne buduje ten vzťah k športu a k pohybu ako takému. Vieme, že problémy s obezitou, zlé držanie tela, slabá kondícia sa nám neskôr vrátia hlavne v tých problémoch, keď ich budeme musieť liečiť. A skutočne dnešná mládež má toho pohybu menej.
Vieme, že aj pandémia sa teraz podpísala na tom, že mnohí vďaka tomu, že museli byť doma, popriberali a zhoršila sa im kondícia, takže čaká nás určite veľa roboty.
Okrem toho, že sa rozšíria hodiny, teraz beží aj taký projekt Tréneri na školách, kde vlastne chodia tréneri pomáhať možno tým na prvom stupni, kde napríklad učiteľky častokrát nemajú tie vedomosti a schopnosti a tie školy, ktoré chcú, tak sa im tam pomôže. Ďalej Fond športu, ktorý takisto chce pomôcť tú infraštruktúru nejakým spôsobom zlepšiť, ktorá tuná chýba, pretože možnože v mestách ešte ako-tak, ale v menších obciach a tak ďalej, skutočne že aj ja si pamätám, sme mali telesnú výchovu na, na chodbe. Takže verím, že o čo menej je toho v tem programovom vyhlásení vlády, o to viacej spravíme a budeme radi, keď sa to určite... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 22:31 - 22:32 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. V samotnom úvode treba povedať, že sa ide vyslovovať dôvera vláde, ktorú, čo vnímam ako krok k úspešnému Slovensku v každej oblasti. Som za úspešné, krajšie a zdravšie a hlavne antikorupčné Slovensko, a preto vznikla aj táto vláda.
Ja som tiež rada, že ste otvorili práve tému športu. Taktiež som sklamaná z toho, ako sú na tom pohybovo deti a mládež, a mám s tým množstvo skúseností ako bývalá trénerka. Táto oblasť je skutočne dlhé roky podceňovaná a treba začať od malých detí a vytvoriť im podmienky na šport.
Čo sa týka práve oblasti športu a najmä podpory pohybových aktivít mládeže, pripravuje sa množstvo pozitívnych zmien a verím, že sa nám ich podarí naplniť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 22:04 - 22:05 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Ja by som rada ozrejmila niektoré otázky aspoň tak narýchlo. Áno, máte pravdu. Zákon o sponzoringu sa pripravuje veľmi intenzívne, takže možno preto odtiaľ vypadol. Peniaze z hazardu do kultúry taktiež potečú, takže to je odpoveď.
Čo sa týka 5 mil. do kultúrnych pamiatok v regiónoch, pani ministerka to už spomínala v pléne, do pamiatok pôjde 283 mil. pre tento rok a to je viac ako 5 mil. a idú do všetkých regiónov.
Čo sa týka Krásnej hôrky, podľa mňa Krásna hôrka mala byť už minimálne 5 rokov hotová, takže hovoriť o tom, že tento rok sa na tej Krásnej hôrke nič neudialo, je, bohužiaľ, také smiešne pre mňa, lebo už, už dávno malo byť všetko opravené na Krásnej hôrke. Peňazí tam išlo dosť, podľa môjho názoru aj viac, ako bolo treba.
A čo sa týka Národnej galérie, či sa mu bude venovať taká pozornosť ako za vaše éry, ja si myslím, že bude, hneď ako, hneď ako sa mu najskôr, tej galérii, povenuje NKÚ.
Takže asi toľko, čo viem, to vám odpovedám.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 21:49 - 21:51 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Ja sa chcem pripojiť ku kolegovi Čekovskému, tiež vám ďakujem za to, že ste naozaj veľmi konkrétne vstúpili práve do... aj do tej časti kultúry.
Ja len chcem povedať, že to dotkli ste sa pamiatok, čo je teda moja srdcová záležitosť, musím povedať, len vám chcem povedať, že za posledné obdobie a posledné roky vznikli také obrovské zásahy do zákonov o pamiatkach, že sme povolili neodbornosti, aby nám vstúpila do, do opráv, do opráv napríklad oltára Majstra Pavla, inak by nebol, nebol, inak by sa nemohlo stať, aby skutočne verejné obstarávanie na reko... na reštaurovanie oltára Majstra Pavla, čo je, čo považujem za jednu z našich najhlavnejších pamiatok, aby, aby zvíťazila advokátska kancelári, prosím vás, viete. To je, to sú také veci, obávam sa, že práve cez zákon o ochrane pamiatok sme zdegradovali absolútne povolanie reštaurátor, to sú veci, ktoré, ktoré treba napraviť, kde sa treba vrátiť tam, kde sme boli predtým. Slovensko vždy malo najlepších reštaurátorov v Európe, k nám sa chodili učiť skutočne mnohí reštaurátori z mnohých krajín. Ja by som bola naozaj veľmi rada, aby sme sa vrátili tam, kde sme boli.
Spomeňme si na keltské osídlenie na hrade, to je totálne zničené len kvôli tomu, že sme tam postavili nejaké nezmyselné garáže, do ktorých aj tak nikto nechodí parkovať, je tam obsadenosť asi 20 áut denne. Takže to sú úplné, úplne šialené veci. Ja som rada, že sa pamiatkam konečne niekto venuje, nejaká vláda venuje, pretože pre mňa to bolo nepredstaviteľné, aby, aby sme to nechali v takom stave, v akom to je. Ja sa teším a na to... (Prerušené vystúpenie časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 21:48 - 21:49 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, ja by som aj vyzdvihol alebo ocenil to, že ste zas aspoň teda rozobrali na rozdiel od niektorých kolegov, konkrétne veci z toho programového vyhlásenia, i keď by som povedal, že vo viacerých tých, a tým, že ste sa dotkli kultúry médií, tak reagujem, išli ste až, by som povedal, príliš ďaleko, pretože programové vyhlásenie hovorí o nejakých zámeroch, a mám pocit, že pri viacerých tých témach ste, ste sa vyjadrili, ako keby už bol nejaký návrh na stole, a urobili ste si z neho vlastné závery, čo teda, či už to bolo o voľbe generálneho riaditeľa, alebo potom o nejakých kvótach, alebo podobne, takže tie návrhy ešte tu nie sú.
A zámery sú v programovom vyhlásení a viaceré tie zámery sa od minulého roka teda splnili, alebo teda takto to poviem, že tie zámery, ktoré boli minulý rok v programovom vyhlásení, tak viaceré sa splnili a myslím si, že aj vaši viacerí kolegovia ocenili mnohé zmeny či už v oblasti rozhlasového, alebo televízneho vysielania, ktoré sa robili, alebo aj v oblasti kultúry. Takže, takže len toľko v skratke, ďakujem pekne aspoň teda takto čiastkovo, že ste to rozobrali.
Vďaka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 21:46 - 21:48 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Pán poslanec, asi moje slová padli na úrodnú pôdu, pretože konečne jedno vystúpenie, ktoré sa venovalo obsahu programového vyhlásenia vlády. Boli tam skutočne vecné argumenty pro - kontra, takže ešte raz ti to, za to ďakujem.
A som veľmi rád, že si sa, že si znovu otvoril aj tému financovania Csemadoku, pretože toto bude asi v najbližších dňoch možno nejak jedna z tém, ktorá bude rezonovať v spoločenskej diskusii, spoločenskej debate. Je to téma, ktorú bolo nutné otvoriť, pretože Csemadok je 72-ročná inštitúcia, ktorá združuje 53-tisíc členov, má 450 organizácií po celej republike a ako taká, si myslím, že skutočne si zaslúži to, aby bola od štátu financovaná, prípadne aby bola jej poskytnutá dotácia na prevádzku, čo je veľký rozdiel, ale zaslúži si to, aby bola štátom podporovaná. Poďme sa o tom baviť, poďme sa o tom baviť verejne, som otvorený diskusii.
A ďakujem, že si ju otvoril.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 21:35 - 21:36 hod.

Čekovský Kristián
Ďakujem pekne za opravu. V podstate myslím, že máte pravdu. V každom prípade to nemení nič na fakte, že nemusela tá vláda čeliť kríze od prvého dňa fungovania, ale mala 2-3 roky na to, aby jednoducho mala povedzme v riadiacich pozíciách štátu na úroveň povedzme úradov, okresných úradov jednoducho svojich ľudí. Veď koniec koncov vieme, že dokonale spolitizovali štátnu správu až na úroveň riadiacich pracovníkov jednotlivých sekcií. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2021 21:28 - 21:34 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som neplánoval sa zapájať, ale prekvapilo ma, ako tu bez hanby počas týchto posledných dní už od piatka v podstate vystupovali poslanci SMER-u a SMEROHLAS-u, ako napr. pán Blaha, Pellegrini, Tomáš alebo aj ďalšie kádre a hovorili o dopadoch ekonomickej krízy a jej zvládaní. A človek by si až myslel, že keby tu nebola vláda Igora Matoviča alebo Eda Hegera, tak napriek pandémii zažívame raj. My už ale vieme, ako táto partaj dokáže zvládať nielen krízu, ale aj dobré časy, a niekedy je dobré pripomenúť si, ako to teda vyzeralo.
V roku 2008 malo Slovensko deficit okolo 2 % HDP a blížila sa hospodárska kríza. Strana SMER a najmä jej predseda Robert Fico zjavne absolútne netušili, čo sa deje. Predseda SMER-u hovoril o výbornej ekonomike, rekordne nízkom deficite, citujúc vyjadrenia z HN klubu, vôbec sa nenapĺňajú slová o tom, že desaťtisíce pracovných miest sú ohrozené, a jeho poslanci takto koncom roka schválili rozpočet, ktorý počítal s deficitom okolo 2 %. Realita v roku 2009: 7 % deficit. To ste sa teda, kolegovia zo súčasnej opozície, teda prerátali. Začiatkom roka 2009 vám to ale celé padlo na hlavu. Druhá vláda Roberta Fica ostala stáť obarená a ľuďom núkala tak maximálne vymeniť si starého favorita za nejakú zľavnenú fabiu prostredníctvom šrotovného. Taký je fakt. Dopad na ľudí bol fatálny. Koncom roka 2008 začala nezamestnanosť výrazne stúpať, a to dvojnásobne rýchlejšie ako v Európskej únii. Za pár mesiacov, od októbra 2008 do januára 2010 sa nezamestnanosť zvýšila o viac ako 5 % (Ruch v sále a zaznievanie gongu). Zo 7,5 % na takmer 13. Som mladý človek, ale pamätám si, ako to vyzeralo v mestách. Zatvárali sa prevádzky, podnikatelia vracali živnosti. Centrá miest sa pomaly vyľudňovali, nebolo čo míňať. Začiatkom roka 2010 bolo bez práce vyše 350-tisíc ľudí. Medziročne ostalo bez práce viac ako 100-tisíc ľudí.
A ja sa pýtam, kde súdruhovia zo SMER-u urobili chybu? V priepasti z... v priepasti 7 % deficitu ste Slovensko márne ťahali nasledujúcich 10 rokov, pričom nikdy sa vám nepodarilo hospodáriť vyrovnane napriek tomu, že ste to ľuďom dookola sľubovali a ekonomický rast či výber daní vám to doslova ponúkal. Radšej ste plnili vačky sebe a svojim kamarátom a vyzerá to tak, že nielen vlastným oligarchom cez štátne zákazky, ale ako sa ukazuje, tak prostredníctvom zločineckej skupiny.
Zatiaľ čo druhá Ficova vláda investovala do dopadov hospodárskej krízy asi 1,4 % HDP, táto vláda podporila ekonomiku 6 % HDP. Áno, ľudia si zaslúžia poznať pravdu a aj súčasné zvládanie pandémie sa deje za cenu zadlžovania krajiny. Žiaľ, je to tak. Deficit Slovenska sa prepadne približne o 5-6 %, teda podobne ako počas poslednej hospodárskej krízy. Nezamestnanosť sa šplhá na takmer 8 %, čo je o necelé 3 % viac ako pred rokom. Na úradoch práce je 218-tisíc ľudí, takže počet nezamestnaných narástol o 76-tisíc.
Porovnajme si to v absolútnych číslach. Je to oproti kríze z roku 2009 o tretinu menej nezamestnaných napriek tomu, že táto pandémia je najväčšia v novodobej histórii Slovenska.
Na záver sa teda patrí dodať iba toľko, nech si to každý porovná, čo je zložitejšie, a toto je podľa mňa aj pomerne podstatná vec, či zvládať čisto hospodársku krízu, pripraviť niekoľko stimulov s ministrami, ktorých máte v úrade už siedmy alebo ôsmy rok, lebo v roku 2009 bol SMER vo vláde už siedmy rok, alebo zvládať pandémiu, ktorá prináša okrem ťažkých zdravotných dopadov aj hospodársku krízu. Táto vláda musela od prvého dňa svojho nástupu manažovať zdravotníctvo, hranice, rozbité karanténne centrá, nemocnice, zaznelo tu niekoľkokrát, sklady civilnej ochrany a v celej štátnej správe, najmä vo vysokých pozíciách kopa vašich ľudí pripravená kedykoľvek hodiť poleno pod nohy, aby sa akékoľvek opatrenie vlády, aby nezafungovalo a nezabralo.
Všetka česť všetkým ľuďom, ktorí sú vo všetkých úradoch a štátnych inštitúciách apolitickí, ale, žiaľ, medzi tými státisícmi alebo desaťtisícmi ľudí je kopa vašich ľudí, ktorí dostali jasné inštrukcie, aby jednoducho blokovali snahu vlády zvládať pandémiu a aby sa snažili akokoľvek jednoducho zablokovať veci tak, ako nefu... aby nefungovali.
Urobili sa aj chyby, ale v tejto chvíli, keď je pandémia na ústupe, je dôležité sústrediť sa na plán. Plán tejto vlády, programové vyhlásenie, o ktorom tu rokujeme, ktorého hlavným cieľom je boj proti korupcii a plán obnovy Slovenska, teda ktorým zmeníme Slovensko k lepšiemu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 21:26 - 21:27 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Ja len veľmi krátko. To bola len výberová vzorka z členov vlády Slovenskej republiky, pretože som skutočne už nechcel ťahať čas, lebo by som mohol pokračovať takto každým jedným ministrom.
Pán poslanec, práca vlády a aj toho daného ministra vo svojom rezorte sa posudzuje nie v čase polčasu alebo počas prvej tretiny jeho funkčného obdobia, ale na konci volebného obdobia. A ako iste viete, volebné obdobie trvá 4 roky, takže počkajme si na výsledky, počkajme si na to, ako sa celá situácia vyvinie, a až potom súďme, pretože s týmto sa stretávame všetci, že ste tam rok a ste rok nič neurobili, hoci všetci vieme, že sa tu rok boríme s pandémiou koronavírusu, ku ktorej ste vy ako opoziční poslanci, teraz nemyslím konkrétne vás, ale en bloc celú opozíciu, nepriložili ani jedno polienko.
Čiže toto sú veci, ktoré budeme hodnotiť potom, keď sa volebné obdobie skončí. Vtedy si môžme položiť na stôl karty, vtedy si môžme položiť na stôl to, čo sa urobilo, čo sa neurobilo, a môžme začať vecnú diskusiu o tom, že či toto bola úspešná vláda, alebo nie, a nakoniec to aj tak vyhodnotia občania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2021 21:15 - 21:23 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ctená snemovňa, rokujeme už druhý deň o programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky a mne sa zdá z tejto debaty, že rokujeme o programovom vyhlásení Igora Matoviča, pretože v každom jednom príspevku opozičných poslancov sa skloňuje meno Igor Matovič v každom jednom páde.
Igor Matovič je ten, ktorý môže za všetko zlo, ktoré sa v tejto republike napáchalo. Igor Matovič môže za všetko, čo spôsobila koronakríza. Igor Matovič je ten, ktorý môže za smrť občanov a tak ďalej. Toto počúvame celý čas. O obsahu programového vyhlásenia vlády ani jedno slovo, nič. Ani jeden z vás nespochybnil programové vyhlásenie vlády v oblasti školstva. Je tu pán minister školstva. Napríklad v oblasti obrany a bezpečnosti, v oblasti práv národnostných menšín, ktorým sa venujem, alebo v programe, pokiaľ sa jedná o financie. Nič. My sa bavíme o Igorovi Matovičovi. Dovoľte mi, aby som vám všetky tieto hoaxy, ktoré tu svorne tvrdíte, vyvrátil.
Začnem asi ministrom obrany, ktorý tu sedí po mojej ľavici. Počúvame celý čas, že je to proamerický minister obrany a je to americký agent, padli tu aj takéto slová a dnes sme sa dočítali, že bol to práve Robert Fico a jeho vláda, kto dohadoval F16, dohadoval nákup blackhawkov, kto dohadoval príchod guantánamskych väzňov len preto, aby sa mohol odfotiť s Baracom Obamom.
Spomínate tu napríklad ministra školstva, povedzte mi jednu jedinú kauzu takú, akú mal napríklad bývalý minister školstva za SNS. Ani jedna, nič. Spomínate tu napríklad pána ministra pôdohospodárstva Mičovského. Povedzte mi jednu jedinú kauzu, ktorá sa aspoň len rovná alebo sa len približuje k všetkým tým kauzám, ktoré boli na PPA-čke za bývalej vlády. Ani jedna, nič.
Spomeňte si, prosím vás, na ministra financií Kažimíra a porovnajte si ho s bývalým ministrom financií, teraz s pánom premiérom Hegerom. O kauzách nič, nula. Spomeňte si, prosím vás, na ministra zdravotníctva teraz Lengvarského, predtým na pána, na pána ministra Krajčího. Povedzte mi jednu jedinú kauzu, kedy sa spriahol, kedy sa spikol s nejakou finančnou skupinou, mám teraz na mysli konkrétne Pentu. Nič, neviete mi povedať ani jednu.
A takto by som mohol pokračovať donekonečna pri vymenovaní všetkých členov vlády Slovenskej republiky, ktorí tu sedia alebo majú sedieť za mojím chrbtom, alebo sú momentálne členmi vlády Slovenskej republiky. Vy kritizujete niečo, čo neexistuje. Vy kritizujete to, že tu konečne na Slovensku je jedna vláda, ktorá nekradne. Vy kritizujete to, že je tu vláda, ktorá chce na Slovensku zaviesť spravodlivosť. A toto vám asi vadí, celkom zjavne, pretože ak by vám to nevadilo, tak to nekritizujete.
Kde sú, prosím vás, odborné hodnotenia krokov, ktoré táto vláda spravila počas pandemickej krízy? Veď všetci ste sa tu bili do pŕs, ako oni za to môžu. Miňo Mazurek teraz utiekol zo sály a chcel som mu povedať, že keď on kritizuje protipandemické opatrenia vlády, tak to bol presne on a zároveň aj Robert Fico a takisto aj Ľuboš Blaha, ktorí vykrikovali, že dajte si dole rúška. V novembri, keď nám rapídne rástla krivka nakazenosti, a keď sme všetci vedeli, že táto krajina speje do katastrofy, tak to boli oni, ktorí vyzývali na to, aby sa otvárali reštaurácie, aby sa otvárali terasy, aby sa otváralo všetko, aby sa nič nezatváralo, rúška dolu. A aké bolo ich riešenie? Žiadne, nula, nič. A presne títo istí páni teraz, keď už vedia, že koronakríza je skutočná, COVID je skutočný, ľudia umierajú, tak sú ticho.
Poslanci za stranu HLAS za jeden celý rok, čo sú v parlamente, dali, myslím, že šesť návrhov zákonov. Toto je ich príspevok ku koronakríze plus jedno referendum. Toto je agenda, čím skôr povaliť túto vládu na základe akýchkoľvek vymyslených príbehoch, na vymyslených dôvodoch len preto, aby táto vláda čím skôr skončila, ale bez toho, aby ste nám povedali, že ako na to, čo by ste robili vy. Ja som nepočul ani jeden jediný nápad, ani jeden jediný spôsob, ako z tohto marazmu inak, než to robí táto vláda, než to robia títo členovia vlády, ktorí sedia pri mne a za mnou.
Ale aby som sa venoval aj programovému vyhláseniu vlády v oblasti, v ktorej, ktorú považujem ja za svoju a ktorú, ako iste všetci viete, obhajujem niekedy možno až príliš emotívne, je oblasť práv národnostných komunít. Schválne nehovorím slovo národnostných menšín, pretože v niektorých obyvateľoch to môže vyvolávať pocit menšinovosti, pocit druhej kategórie.
Začali sme veľmi nešťastne, začali sme zákonom, ktorý neprináša pre Maďarov žijúcich na Slovensku pozitívne výsledky, a to je zákon o dvojitom občianstve. K nemu sa vracať nechcem, ale máme tam ďalšie výsledky, ďalšie veľmi vážne záväzky, na ktorých sa už pracuje, a to som veľmi rád, pretože som sa dostal aj do skupiny, ktorá rieši zákon o postavení národnostných menšín, a toto je jeden z bodov, ktorý, si myslím, že skutočne nejakým spôsobom posunie príslušníkov národnostných komunít, resp. ich práva k nejakému európskemu štandardu.
A dovoľte mi, aby som v tejto súvislosti spomenul aj nejaké ostatné veci, ktoré by sme mohli v tomto volebnom období presadiť, ako je napríklad zákon o financovaní Csemadoku. Ja sa teraz pozerám na pani bývalú ministerku kultúry, ktorá iste bude so mnou súhlasiť, že takýto zákon už tu mal byť, a ja verím, že onedlho bude. Ale takisto by sme mohli uvažovať aj o rozšírení práv národnostných menšín, pokiaľ ide o používanie jazyka národnostných menšín v oblasti vizuálnej dvojjazyčnosti alebo pokiaľ ide o rozšírenie týchto práv na, na vyššie územné celky, konkrétne v Slovenskej republike ba sa jednalo o dva, ak znížime hranicu používania jazyku národnostných menšín z 15 na 10 %, pôjde o tri vyššie územné celky, čo, si myslím, že nikomu neublíži.
Páni a dámy, toto je to, čomu by sme sa mali v budúcnosti venovať, toto je to, čo by sme mali aj vy mali podporovať, pretože aj vy máte voličov, ktorí pochádzajú z iných komunít než zo slovenskej. A ja verím, že v tomto možno niekedy v budúcnosti nájdeme aj konsenzus. Poďme sa venovať tomu, a nie nejakým osočovaniam, a nie bojom, žabomyším vojnám, ktoré nemajú žiaden zmysel.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis