Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2021 o 9:51 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 11:45 - 11:46 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Pán Ferenčák, povedali ste v svojom príhovore, že skúsme aspoň raz vydať signál, že chceme niečo pre rodiny urobiť. Takže ja mám rád, keď sa pracuje systematicky. Toto, čo vy ste teraz navrhli, ako vaša strana, tak je nesystematický krok. Nebudem tu všetko vymenovávať, čo sme spravili a čo pripravujeme ešte robiť a čo budeme robiť, ale ja vám poviem, keď ste boli vo vláde, ja som chcel konkrétne na pána Pellegriniho ešte reagovať, ale on sa neprihlásil do rozpravy, len povedal úvodné slovo a zmizol.
Takže v roku 2018, keď zoberiem zvýšenie prídavku na dieťa a zvýšenie príplatku k prídavku na dieťa dohromady, tak ste to zdvihli o 23 centov. V roku 2019, keď to zoberiem dohromady, tak ste to zdvihli o 97 centov a v roku 2020 o 90 centov. A teraz tu idete niečo hovoriť vy? Keď máte zodpovednosť, tak sa chováte takto a keď nemáte zodpovednosť, ste v opozícii, tak neváhate 350-miliónovú sekeru zarúbať do štátneho rozpočtu. S kým ste prejednali ten zákon? S najväčším poslaneckým klubom viem, že nie. Na ministerstve financií ste neboli, len tak od buka niečo navrhnete.
Vy ste povedali, urobíme všetko pre to, aby sme túto situáciu zvládli, ako premiér a o týždeň nato, keď bolo 44 prípadov nakazených, ste povedali, každý si oddnes na Slovensku musí pomôcť, ako vie. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 10:56 - 10:58 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán poslanec Tomáš, ja som vás už viackrát chválil, že vy ste jeden úžasný komunikátor, máte vynikajúce komunikačné schopnosti, ale opäť trolinku zavádzate a klamete. Čiže ja nie som žiaden prívrženec pána predsedu nášho, pána Igora Matoviča, ja mám vlastný názor aj vlastné skúsenosti. Na začiatok poviem len toľko, dvanásť rokov som bol v teréne a bol som ako terénny sociálny pracovník, ktorý pracoval s ohrozenými rodinami, s rodinami, ktoré sú na hranici chudoby, pán Erik Tomáš. Dvestoeurový príspevok sme my zaviedli pre tehotné ženy. To je systematický príspevok a systematická práca pre tie najohrozenejšie rodiny, respektíve pre tehotné ženy. Tak mi nevravte, že toto neni systematická podpora! Dvadsaťpäť euro, čo ja apelujem roky rokúce, na dieťa, ako prídavok na dieťa, to vám príde normálne? To vám príde normálne, že 25 euro, matka má z tejto sumy vyžiť?! Prosím vás, nedajte sa zahanbiť!
Vaše príspevky sa väčšinou navyšovali preto, lebo sa valorizovalo, to dobre viete, že k 1. 7. sa vždycky valorizuje, čiže asi toľko.
A ešte by som dodal jednu veľmi dôležitú vec, že SME RODINA ako strana zrušila doplatky pre deti do šiestich rokov ako pre zdravotne znevýhodnené osoby, ako pre seniorov, tiež systematická práca, respektíve odborná pomoc aj z hľadiska, finančného hľadiska. Čiže, prosím vás, pán Erik Tomáš, skúsme nezavádzať, držme sa faktov. A ja sa vás nechcem dotknúť, ešte raz, a nespochybňujem vaše skúsenosti, ale ja vám vravím jednu vec ako pokorný človek, dvanásť rokov som bol v praxi, v teréne a matky s rodinami častokrát sa museli veľmi obracať a vyžiť z 25 eur na dieťa. Ak toto vám príde normálne, ak toto vám príde fajn, tak, pri všetkej úcte, nie!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 10:40 - 10:42 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredsedajúci.
Mne sa tento návrh síce veľmi páči, ale, ale trošku to vnímam za taký populistický krok, pretože keď som roky rokúce bil na poplach a upozorňoval som aj bývalú garnitúru, že prečo sa nezvýšia rodinné prídavky na deti a, respektíve príspevky na rodičov a na výchovu detí, pretože dnes máme kopec rodín, kopec rodín, ktoré žijú na hranici chudoby, máme mnoho rodín, ktoré sú na tom skutočne katastrofálne, majú príspevok vo výške 25 euro. Čiže jednorazový príspevok vo výške 300 euro považujem naozaj za veľmi neúprimný krok z vašej strany a nemyslím si, že toto tým rodinám z dlhodobého hľadiska pomôže.
A ak treba pomôcť rodinám, a čo určite treba, tak hľadať riešenie, ktoré bude systematické a dlhodobé, ale nie jednorazovým príspevkom, lebo, opakujem ešte raz, tváriť sa, že jednorazový príspevok vo výške 300 euro pomôže rodinám, ktoré, áno, viem, že sa to vzťahuje teraz na súčasnú pandémiu, to beriem ako dôležitý argument, ale nie efektívny a nie je vôbec systematický.
Mnoho rodín, a opakujem ešte raz, žije dnes na pokraji chudoby alebo na hranici chudoby a tým sa roky rokúce nepomáhalo. Roky rokúce ste sa tvárili, že vám záleží na rodinách, ktoré potrebujú vašu systematickú pomoc, aj finančnú, aj odbornú, a nikto na nich nehľadel. Čiže toto považujem, pri všetkej úcte, veľmi, veľmi populistické.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 10:00 - 10:00 hod.

Nemec Richard
Ďakujem, pán podpredsedajúci.
Pán Mazurek, v tom sa zhodneme, že hmotnú zodpovednosť chce aj OĽANO a budeme ju mať, lebo však potom sa budeme zodpovedať tým voličom, keby sme to neurobili, tak by sme boli, by nás nevolili. Ale to, čo vy tu, sedím tu rok a to, čo tu predvádzate, to divadlo, tak tej Republike sa zatiaľ veriť nedá a verte mi, tí ľudia na ulici majú svoj rozum a urobia si o tomto celom svoj obraz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:59 - 10:00 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. V poslednej dobe nás napáda množstvo opozičných poslancov, že nemáme prijatú tzv. hmotnú zodpovednosť. Ja vás chcem ubezpečiť, že sa na tom intenzívne pracuje. Tiež som členkou tej pracovnej skupiny, ktorá tento zákon pripravuje, keďže legislatívny proces trvá dlhšie a je to skutočne náročný zákon, tak ho chceme pripraviť tak, aby bol pripravený bez chýb a mohol byť prijatý v tomto pléne.
Ja som veľmi rada, že vy ste túto tému otvorili, pretože aspoň, aspoň verím, že budeme mať podporu aj z vašej strany, keď tento zákon budeme predkladať. A vlastne tento zákon chceli aj ľudia v ankete Rozhodni to, keď sme išli do volieb ako OĽANO, a verte tomu, že sa intenzívne na tom pracuje a verím, že čoskoro pôjde do parlamentu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:58 - 9:59 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Mazurek, prosím, neprekrúcajte moje slová, však ja som nikde nepovedal, že koaliční partneri to nechcú. Vy sa postavíte pred tie mikrofóny a poviete, že toto som povedal. Tak akože keď chceme korektne diskutovať, tak nemôžte prekrúcať moje slová. To robíte neustále. Ja som povedal, že s tými koaličnými partnermi sa rokuje. Boli prizvaní k tomu, rokuje sa a ja som presvedčený o tom, verím tomu, že v dohľadnej dobe, neviem kedy, ja nie som v tej skupine, ktorí to pripravujú, tých poslancov, ale verím, že v dohľadnej dobe ten zákon do pléna na prerokovanie príde. Tak len to na upresnenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:51 - 9:53 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kočiš, treba povedať, že vy ste na rozdiel od svojich dvoch predrečníkov omnoho miernejší, čo sa týka ponižovania a urážania svojich oponentov alebo spoludiskutujúcich. Tak zareagujem takto vecne.
Pýtali ste sa, prečo nechcete hmotnú zodpovednosť politikov. Teraz parafrázujem, ale nejak tak to tam odznelo, že prečo to nechceme. Ale vy ste nepočúvali, ja som v svojej faktickej poznámke povedal, že to pripravujeme. A keďže pán Mizík vôbec na vás nereagoval a pán Blanár ho neupozornil, tak dúfam, že ma neupozorní teraz, keď zareagujem na pána Mizíka... (Reakcia z pléna.) Nie Mizíka, pardon, Mazureka, sorry. Ten zákon OĽANO mohlo predložiť v opozícii úplne v pohode, tak jak to vy teraz robíte. Úplne v pohode. S nikým sa nedohodnete a idete na to, ale my máme ďalších troch koaličných partnerov a treba tam, samozrejme, rokovať. Nemôžme si len tak predkladať zákony, ktoré neprejdú koaličnou radou. Čiže treba to najskôr predrokovať.
A čo sa týka ešte pána Kočiša, tak ešte predsa jednu vec. Povedali ste, že čo vyjde z opozície, že koalícia hovorí, že to je automaticky zlé. No ale včera, včera sme, keď si dobre pamätám, pán Habánik, jeho návrh zákona vysokoškolského, nejaké úpravy, tak včera sme to podporili, myslím, 130 hlasmi. Takže tú mantru, ktorú opakujete, že keď vyjde niečo z opozície, že to musí byť automaticky zlé, skutočne je to mantra, nie je to pravda.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:50 - 9:51 hod.

Nemec Richard
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán Kočiš, spomínali ste tu severské krajiny. To divadielko, čo tu aj vy rok predvádzate, tak vašej novej strane tiež moc nepomáha, lebo je to smutné, lebo tie severské krajiny naprieč politickým spektrom v pandémii boli spolu a nejak to, nejak to tam dotiahli. Takže trošku, trošku aj tej sebakritiky a nie toho divadielka len tu v parlamente.
Diky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:35 - 9:37 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tak rovnako poslanec Suja ako predtým aj poslanec Mazurek nemajú problém prekrútiť moje slová. Takže ja som za, aby si každý povedal svoj názor. Ja s tým vôbec nemám problém. Ja som to na konci svojej faktickej poznámky povedal odľahčene, ale je úplne iné povedať si svoj názor na nejakú vec a úplne iné napríklad zľahčovať holokaust, šíriť nenávisť voči ľuďom.
A ja si myslím, že je rovnako zlé tiež, ak zľahčujete epidemiologickú situáciu, pretože ide o ľudské životy. Myslím, že rovnako ako bývalý prezident USA, ktorý spomenul savo, alebo prezident Bieloruska, ktorý spomínal vodku, rovnako aj vy – bromhexín, vodka, chrípôčka – ste zodpovední za to, že ten boj s pandémiou bol a je omnoho ťažší a zložitejší. V takom zmysle som to myslel, ste zodpovední za to, čo hovoríte, pretože takisto ovplyvňujete verejnú mienku niektorých ľudí a skutočne môže sa stať, že niektorí takto aj, myslím, o ivermektíne ste hovorili a takýchto veciach, takto môžu podľahnúť tomu, že niečo, čo nepomáha, im zachráni život. Že to budete zľahčovať, že chrípôčka a tak ďalej a tak ďalej.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:21 - 9:23 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Pán poslanec, chcem vám povedať, že vy vykopávate už pootvorené dvere. Áno, v OĽANO sme aj s týmto šli do volieb, hmotná zodpovednosť politikov, a môžem vás ubezpečiť, že to chceme nastaviť čo najlepšie a takmer rok na tomto pracuje skupina poslancov OĽANO spoločne s niekoľkými ministerstvami a v dohľadnej dobe to predložíme.
Vy však nemáte problém nielen hovoriť o hmotnej zodpovednosti, ale zahrať sa tiež na sudcu, či dokonca kata. Vy hneď viete, kto je za čo vinný, čo spravil Mikas, za koho je zodpovedný, za životy a tak ďalej a tak ďalej. Vopred hovorím, že zákon z dielne OĽANO, ktorý sa pripravuje, podporím, o hmotnej zodpovednosti politikov.
A na záver troška odľahčene poviem, že vám by úplne zobral agendu rozsievania nenávisti taký zákon, ktorý by vás bral na zodpovednosť za to, čo hovoríte aj na tejto pôde a čo som vás počul hovoriť počas celého roka aj na sociálnych sieťach aj v súvislosti s veľmi vážnou epidemiologickou situáciou, ktorú sme tu mali počas roka na Slovensku. Vy nemáte problém hovoriť všelijaké bludy. Toto keby sa schválilo, že to nemôžte hovoriť, vy by ste nemali čo.
Ďakujem.
Skryt prepis