Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2021 o 9:58 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:59 - 10:00 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. V poslednej dobe nás napáda množstvo opozičných poslancov, že nemáme prijatú tzv. hmotnú zodpovednosť. Ja vás chcem ubezpečiť, že sa na tom intenzívne pracuje. Tiež som členkou tej pracovnej skupiny, ktorá tento zákon pripravuje, keďže legislatívny proces trvá dlhšie a je to skutočne náročný zákon, tak ho chceme pripraviť tak, aby bol pripravený bez chýb a mohol byť prijatý v tomto pléne.
Ja som veľmi rada, že vy ste túto tému otvorili, pretože aspoň, aspoň verím, že budeme mať podporu aj z vašej strany, keď tento zákon budeme predkladať. A vlastne tento zákon chceli aj ľudia v ankete Rozhodni to, keď sme išli do volieb ako OĽANO, a verte tomu, že sa intenzívne na tom pracuje a verím, že čoskoro pôjde do parlamentu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:58 - 9:59 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Mazurek, prosím, neprekrúcajte moje slová, však ja som nikde nepovedal, že koaliční partneri to nechcú. Vy sa postavíte pred tie mikrofóny a poviete, že toto som povedal. Tak akože keď chceme korektne diskutovať, tak nemôžte prekrúcať moje slová. To robíte neustále. Ja som povedal, že s tými koaličnými partnermi sa rokuje. Boli prizvaní k tomu, rokuje sa a ja som presvedčený o tom, verím tomu, že v dohľadnej dobe, neviem kedy, ja nie som v tej skupine, ktorí to pripravujú, tých poslancov, ale verím, že v dohľadnej dobe ten zákon do pléna na prerokovanie príde. Tak len to na upresnenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:51 - 9:53 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kočiš, treba povedať, že vy ste na rozdiel od svojich dvoch predrečníkov omnoho miernejší, čo sa týka ponižovania a urážania svojich oponentov alebo spoludiskutujúcich. Tak zareagujem takto vecne.
Pýtali ste sa, prečo nechcete hmotnú zodpovednosť politikov. Teraz parafrázujem, ale nejak tak to tam odznelo, že prečo to nechceme. Ale vy ste nepočúvali, ja som v svojej faktickej poznámke povedal, že to pripravujeme. A keďže pán Mizík vôbec na vás nereagoval a pán Blanár ho neupozornil, tak dúfam, že ma neupozorní teraz, keď zareagujem na pána Mizíka... (Reakcia z pléna.) Nie Mizíka, pardon, Mazureka, sorry. Ten zákon OĽANO mohlo predložiť v opozícii úplne v pohode, tak jak to vy teraz robíte. Úplne v pohode. S nikým sa nedohodnete a idete na to, ale my máme ďalších troch koaličných partnerov a treba tam, samozrejme, rokovať. Nemôžme si len tak predkladať zákony, ktoré neprejdú koaličnou radou. Čiže treba to najskôr predrokovať.
A čo sa týka ešte pána Kočiša, tak ešte predsa jednu vec. Povedali ste, že čo vyjde z opozície, že koalícia hovorí, že to je automaticky zlé. No ale včera, včera sme, keď si dobre pamätám, pán Habánik, jeho návrh zákona vysokoškolského, nejaké úpravy, tak včera sme to podporili, myslím, 130 hlasmi. Takže tú mantru, ktorú opakujete, že keď vyjde niečo z opozície, že to musí byť automaticky zlé, skutočne je to mantra, nie je to pravda.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:50 - 9:51 hod.

Nemec Richard
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán Kočiš, spomínali ste tu severské krajiny. To divadielko, čo tu aj vy rok predvádzate, tak vašej novej strane tiež moc nepomáha, lebo je to smutné, lebo tie severské krajiny naprieč politickým spektrom v pandémii boli spolu a nejak to, nejak to tam dotiahli. Takže trošku, trošku aj tej sebakritiky a nie toho divadielka len tu v parlamente.
Diky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:35 - 9:37 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tak rovnako poslanec Suja ako predtým aj poslanec Mazurek nemajú problém prekrútiť moje slová. Takže ja som za, aby si každý povedal svoj názor. Ja s tým vôbec nemám problém. Ja som to na konci svojej faktickej poznámky povedal odľahčene, ale je úplne iné povedať si svoj názor na nejakú vec a úplne iné napríklad zľahčovať holokaust, šíriť nenávisť voči ľuďom.
A ja si myslím, že je rovnako zlé tiež, ak zľahčujete epidemiologickú situáciu, pretože ide o ľudské životy. Myslím, že rovnako ako bývalý prezident USA, ktorý spomenul savo, alebo prezident Bieloruska, ktorý spomínal vodku, rovnako aj vy – bromhexín, vodka, chrípôčka – ste zodpovední za to, že ten boj s pandémiou bol a je omnoho ťažší a zložitejší. V takom zmysle som to myslel, ste zodpovední za to, čo hovoríte, pretože takisto ovplyvňujete verejnú mienku niektorých ľudí a skutočne môže sa stať, že niektorí takto aj, myslím, o ivermektíne ste hovorili a takýchto veciach, takto môžu podľahnúť tomu, že niečo, čo nepomáha, im zachráni život. Že to budete zľahčovať, že chrípôčka a tak ďalej a tak ďalej.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 9:21 - 9:23 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Pán poslanec, chcem vám povedať, že vy vykopávate už pootvorené dvere. Áno, v OĽANO sme aj s týmto šli do volieb, hmotná zodpovednosť politikov, a môžem vás ubezpečiť, že to chceme nastaviť čo najlepšie a takmer rok na tomto pracuje skupina poslancov OĽANO spoločne s niekoľkými ministerstvami a v dohľadnej dobe to predložíme.
Vy však nemáte problém nielen hovoriť o hmotnej zodpovednosti, ale zahrať sa tiež na sudcu, či dokonca kata. Vy hneď viete, kto je za čo vinný, čo spravil Mikas, za koho je zodpovedný, za životy a tak ďalej a tak ďalej. Vopred hovorím, že zákon z dielne OĽANO, ktorý sa pripravuje, podporím, o hmotnej zodpovednosti politikov.
A na záver troška odľahčene poviem, že vám by úplne zobral agendu rozsievania nenávisti taký zákon, ktorý by vás bral na zodpovednosť za to, čo hovoríte aj na tejto pôde a čo som vás počul hovoriť počas celého roka aj na sociálnych sieťach aj v súvislosti s veľmi vážnou epidemiologickou situáciou, ktorú sme tu mali počas roka na Slovensku. Vy nemáte problém hovoriť všelijaké bludy. Toto keby sa schválilo, že to nemôžte hovoriť, vy by ste nemali čo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 19:08 - 19:09 hod.

Pleštinská Zita
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán kolega Kočiš, keď niekto predkladá takýto neštandardný zákon, asi tie testy potrebuje sám. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 19:00 - 19:02 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec Urban, my sa stretávame na zdravotníckom výbore a ja už som vám párkrát povedal, že vy do tej strany podľa mňa nepatríte. Na jednej tlačovke, si pamätám, ste stáli úplne mimo nich. Sú fotky, ako stojíte mimo so sklonenou hlavou, a oni tam burcujú - v úvodzovkách - davy pred televíznymi kamerami a vy pokorne stojíte niekde bokom. To je váš obraz. Áno, ja si vás vážim ako odborníka, ale nerozumiem tomu, že ste vstúpili medzi týchto ľudí. Vy ste povedali, že nebudete ukazovať prstom a nebudete odsudzovať, lebo nie ste psychológ alebo psychiater. No lenže predkladateľ zákona išiel jednoznačne po jednej osobe, odsudzoval napriek tomu, že nemám takú vedomosť, že by bol psychiater alebo psychológ.
No a ešte, ešte by som sa dotkol toho, že, že ako v súvislosti s tým, čo tu bolo spomenuté, že niektorí ľudia by, by mali tie psychotesty a na tie, na tie miesta by sa nedostali, a ako príklad bol spomenutý ešte predtým aj Ján Budaj, tak dovoľte mi len krátko zareagovať, že nebyť Jána Budaja, nikdy by ste tu takého veci nemohli slobodne hovoriť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 18:45 - 18:46 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chalani, ja som tu nebol predtým, akurát teraz počúvam pána Suju, o návrhu o nejakých psychotestoch. Toto je fakt, že absurdné, že toto ide od vás, keď ja si myslím, že všelijaké iné testy (povedané so smiechom), napr. testy na autoškolu alebo ako sa to volá, podľa mňa Mazurek dostal vodičák od veterinára a pre vás sú testy, kriminálnicke testy vstupenkou do strany, ako je ĽSNS alebo REPUBLIKA, čiže ja absolútne nerozumiem tomu, že vy ste mali na kandidátke pána Királyho, pána Királyho, ktorý je vrah, a si predstavte, že by tento človek mal byť členom vašej poslaneckej, vašej strany a že v prípade, ak by vy ste vládli, že by tento človek bol v nejakej exekutíve. Predstavte si to, že človek, ktorý zabil človeka, bol by v exekutíve, a tento človek by mal prejsť psychotestami. Alebo aj Miňo Mazurek, ten, ktorému dal vodičák veterinár.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 18:37 - 18:39 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Kočiš, je hrozné, že títo ľudia sú ešte vlastníkmi strelných zbraní. To je pre mňa, to je pre mňa hrozné, lebo vidím, ako tu vystupujú, tak preto.
A vy ste v jednej faktickej poznámke predtým, myslím, že to bolo na, na Suju, na pána poslanca Suju, hovorili, že my, niečo v tom zmysle, že my rešpektujeme demokratické voľby. Nie, vy ste obrazom toho, že ste oklamali svojich voličov, išli ste na kandidátke nejakej inej strany a zrazu tu zakladáte nejaké iné hnutie. Nie, vaše hnutie alebo stranu, alebo čo to je, nikto z občanov nevolil. A ste tu. A mne píše kopec ľudí, že toto, čo spravil HLAS a čo spravila vaša Republika, je oklamanie ľudí, že je... (Reakcia z pléna a zaznievanie gongu.) No a teraz sa potvrdilo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pokoj, nechajte dohovoriť pána poslanca Šefčíka. Nech sa páči.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Dobre, veď ja už nič také nemám.
Pánovi Sujovi prajem všetko dobré, nech sa mu darí. Ja si myslím, že každého raz tá jeho minulosť a to, čo robí, dobehne, a pani Zemanovej ďakujem za podporu.
Skryt prepis