Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.5.2021 o 11:41 hod.

Ing.

Anna Mierna

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 18:42 - 18:43 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Marián, ja tomu rozumiem, si predseda finančného výboru, že musíš strážiť tie financie a, ale jednej veci nerozumiem. Keď prebehlo toľko stretnutí a váš predseda tie dvere vykopol ako prvý tunák v tomto pléne, že začal, keď minister financií bol na služobnej ceste, a potom prebehlo toľko rokovaní a neokomentovali ste nič a stále sa len tvárite, nahrávate tu naozaj len opozícii.
Ja tomu naozaj nerozumiem, veď tie financie keď navýšime, ale zostanú a neminú sa, tak sa potom dajú použiť aj inak a ty by si ich mal strážiť, aby sa použili tým správnym smerom. Ale keď takto budeme nahrávať tam tým, ktorí polka tu neni, a tam fašistom, ktorí nerozumiem prečo si chcú takto robiť predvolebnú kampaň, ale to je jedno.
Mňa hnevá to, že sa správate ako koaličný partner trošku nefér a treba sa dohodnúť.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 27.5.2021 17:45 - 17:46 hod.

Horváthová Eva Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Ja sa len chcem poďakovať, že ste túto situáciu takto poriešili, a chcem ešte vyzvať aj pána Suju, aby sa ospravedlnil pánovi ministrovi, pretože si myslím, že na pôdu parlamentu takéto prejavy nepatria, obzvlášť, keď sú tu aj ženy a dámy. Mňa osobne sa to dotklo a verím, že aj iné poslankyne, ktoré tu sedia, a my, ja si neprajem, aby sa to tak, aby ste sa tu takto správali. Takže vás vyzývam týmto, aby ste sa ospravedlnili aj nám, ktorí ostatní tu sedíme a ktorí, ktorých sa to dotklo. Takže ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 16:18 - 16:20 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Kamenický, toto bola taká ukážková demagógia a populizmus! Keby vás človek tu rok počúval, tak má nejaký príbeh o tom, ako tu za vlády SMER-u sa zodpovedne vždy s rozpočtom zachádzalo a zrazu tu prišla naozaj zlá vláda, ktorá iba navyšovala dlh a robila zle občanom. A vy vôbec, ale vôbec nespomínate to, že za tie roky, čo ste boli vy vo vláde, tak sa vám každý rok navyšovali príjmy do rozpočtu. Že naozaj to boli časy hojnosti a časy ekonomického rastu. A už nejako zabúdate na to bé, že my, keď sme sa dostali do vlády, tak prišla kríza, s ktorou nikto nečakal, určite to nečakalo naše zdravotníctvo. Takže hovoriť tu o tom, porovnávať rozpočty za vás a za nás a hovoriť, že vy ste takýto dlh nemali, je extrémny populizmus, keďže úplne ignorujete to, že je tu COVID a každá jedna krajina Európskej únie sa zadlžuje. Niektoré za tie roky hojnosti aspoň dokázali niečo našetriť a spraviť si rezervy, čo sme, samozrejme, my nespravili.
A ďalšia vec, ten, tá schizofrénia toho, že rok sa tu hovorí o tom, že málo sa dáva podnikateľom, málo sa dáva ľuďom, málo sa dáva rodinám, všetkým sa dáva málo, nedávame dosť peňazí, a zrazu, keď máme navýšiť rozpočet práve preto, aby sme tú pomoc mohli poskytnúť, tak už je zle, už sme nezodpovední a už ideme do Grécka.
A na záver možno, ja chápem, že dlh nikdy nie je príjemný a táto debata je legitímna a chápem obidva tábory, každopádne si myslím, že nemáme inú cestu, ako ísť cez navýšenie rozpočtu, ale je mi veľmi ľúto, že takáto debata sa vedie v parlamente a niekedy možno emočnejšie, ako by som chcel.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 15:43 - 15:45 hod.

Kuriak Milan
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 15:37 - 15:38 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Pôvodne som chcel vystúpiť v rozprave, ale pán podpredseda vlády a minister financií povedal takmer všetko, čo som chcel povedať aj ja, preto mi dovoľte, dovoľte na doplnenie len takú krátku poznámku. Mám taký pocit déja vu z tejto debaty, pretože minulý rok pri zmene rozpočtu sme boli v rovnakej situácii. Opozícia argumentovala rovnakými argumentami. Nakoniec z ich strašenia nebolo nič. Dnes je situácia iná v tom, že okrem SMER-u, nového SMER-u a kotlebovcov majú ešte jedného opozičného partnera, a to stranu SaS. A týmto by som aj túto krátku faktickú poznámku zakončil. Aj tak by som bol aj trošku osobný, chcem strane SMER pogratulovať okrem nového loga, novej, nového názvu aj k novému opozičnému partnerovi SaS.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 11:41 - 11:43 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Pán predseda, ja by som chcela povedať, že ty máš možnosť dať poslanecký návrh, lebo si hovoril, že teda príjmy sú podcenené štátneho rozpočtu. Tak ja by som možno očakávala, že sa s týmto budeme zaoberať aj na výbore a zvýšime vlastne príjmy do štátneho rozpočtu a potom by sme ten schodok vlastne mohli znížiť. Zaoberal si sa tam s niektorými položkami, čo oceňujem, ale nesúhlasím s tým. Takisto nesúhlasím s tým, ako si hovoril o tom testovaní. Na to máme rozdielny názor. Ja sama som v kontakte s veľkými firmami, ktoré sú v našom regióne a ony samy si pýtali to testovanie. Testovali svojich dodávateľov, zamestnancov preto, aby nikdy nedošlo k výpadku výroby. A ten výpadok výroby, ktorý by mohol byť a nebol, lebo teda ten lockdown nezasiahol tieto firmy, je vlastne to, že máme tie príjmy, budeme mať lepšie, ako sa ten vývoj očakáva.
Takisto by som možno povedala, že zabudol si možno na niektoré položky, ktoré si mohol povedať, že môžme na tomto ušetriť. A hovorím, predpokladám, že môžeš dať takýto poslanecký návrh. Dívam sa tu napríklad na položku 120 mil., ktorá bola zahrnutá na základe žiadosti splatenia základného imania MH Investu. Otázka je, že či je z minulosti, či to muselo byť teraz, či to mohlo byť minulý rok zahrnuté do rozpočtu, alebo prečo sme to tam nedali teraz.
A ešte si sa dotkol jednej položky, s ktorou nesúhlasím, že sa navyšujú výdavky na štátnu a verejnú správu a týkajú sa mzdových nákladov, možno aj osobných nákladov. Sám si robil predsedu, teda riaditeľa úradu na samosprávnom kraji a dobre vieš, že dobrých, kvalitných ľudí my nemáme a nevieme ich poriadne zaplatiť. Sama robím primátorku mesta, viem, aké sú položky na mzdové náklady, ako je ťažké zohnať tam ľudí, udržať si ich a mať ich kvalitných, pretože ako aj samospráva, ale teda aj štát spravujeme obrovský majetok a mať kvalitných ľudí vyžaduje to, že... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 11:39 - 11:41 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega Viskupič, máš pravdu v tom, že v štátnom rozpočte je nula. Hlboký mínus nám ale zanechala v rozpočte predchádzajúca vláda svojím šafárením v čase hojnosti. V tejto najťažšej situácii kvôli COVID-u nie je vhodné, aby sme nemiestne šetrili a aby sme navýšenie štátneho rozpočtu blokovali a neschválili ho. V tejto ťažkej situácii je neľudské a nesolidárne robiť škrty v štátnom rozpočte, keď mnohí ľudia živoria, keď mnohí, hlavne malí a strední podnikatelia museli zatvoriť svoje firmy, svoje prevádzky a mnohých bez pomoci od štátu to čaká.
Mňa mrzí, že ako koaliční partneri pozeráte len na čísla a nepozeráte na pomoc ľuďom, ktorí sú bezradní a doslova živoria mnohí. Na vytvorení rezervy nevidím nič zlé, nakoľko treba myslieť na nepredvídateľnú situáciu, ktorá nás kvôli COVID-u čaká. Vďaka tejto vláde a ministrovi financií nás dobré čísla v ekonomike ešte určite čakajú, lebo rozkrádať sa už nebude, ako tomu bolo doteraz.
Teraz sú a musia byť na prvom mieste ľudia. Nehádžte polená pod nohy neustálymi rozbrojmi, ale hľadajte ako spolupracovať v tejto koalícii.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 11:38 - 11:39 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán predseda finančného výboru alebo Marián, ja som zvyknutý na to, že vždy hovoríš racionálne, hovoríš o číslach, ale teraz som troška, troška šokovaný z toho, jak si poňal to svoje vystúpenie, pretože ty hovoríš, ako keby tu kríza vôbec nebola, ako keby tu pandémia vôbec nebola.
Povedal si vetu, teraz je správny čas, kedy treba šetriť, lebo v dobrých časoch sa nikomu nechce. No tak ja som šokovaný z tej vety a možno tu je akademická debata o číslach, ale ja skúsim preniesť tú debatu do obyčajnej rodiny.
Predstav si, že, že máš štyri deti, máš 3-izbový byt. Si rád, že prežívaš od výplaty k výplate, a vypadne ti práčka a chladnička napríklad. A teraz máš možnosť zadlžiť sa, kúpiť tú práčku a chladničku a potom v dobrých časoch ju posplácať alebo nedať deťom jesť a kúpiť práčku a chladničku z toho, čo máš. Proste niekde tie financie budú chýbať. Ak je kríza, tak kúpim tú práčku a chladničku aj za pôžičku a potom v dobrých časoch to posplácam.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 11:36 - 11:36 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Milý kolega Marián Viskupič, dalo by sa s tvojím vystúpením v niektorých častiach súhlasiť, keby sme neboli svedkami najhoršej pandémii, akú sme od pandémie španielskej chrípky na celom svete, v Európe, nevynímajúc Slovensko tento a minulý rok zažili.
Po vojne je, samozrejme, každý generál. No my sme nemohli predvídať, aké budú výdavky v dôsledku tejto globálnej pandémie. Nedá sa šetriť a zároveň pomáhať. Škoda, že sa našli aj ľudia, ktorí v čase pandémie zneužívali štátom poskytnutú pandemickú pomoc.
Ja som, naopak, priaznivcom plošného testovania, pretože sme ľudí ochránili od nakazených na COVID-19 a chránili sme tak ľudské životy. Účelom návrhu zákona je prijať nevyhnutné úpravy v súvislosti s aktuálnou situáciou a riešiť krytie opatrení na boj s pandémiou. Ide predovšetkým o nákup vakcín, liekov, zdravotníckych pomôcok, ako aj zabezpečenie financovania schválených a pripravovaných schém pomoci podnikateľskému prostrediu a občanom. Zrýchlený režim je nevyhnutný, aby nevznikli značné hospodárske škody.
Je mi preto veľmi ľúto, že SaS ako náš koaličný partner tento návrh zákona nepodporí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 11:30 - 11:31 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Pán Viskupič, snažili ste sa tu ľúbivo vysvetľovať, prečo SaS zrejme nepodporí rozpočet o 14 dní, možno viac dní. Najväčší odborníci strany odborníkov zo SaS chceli povyškrtávať položku po položke, COVID položky, rezervu na tretiu vlnu a podľa mojich informácií vy ste povedali, že však tretia vlna nebude.
Dnes voláte po ďalšej diskusii len kvôli tomu, aby ste si našli ďalší dôvod kopnúť si. Nič iné, len si kopnúť. Pán Viskupič, vy by ste mali byť partnerom ministra financií, nie nejaká pucvola vašeho šéfa. Aj keby suma za ten účet by bola taká, ako si predstavujete, tak aj tak by bolo zle len preto, že ste to nepredložili vy. Blokujete, čo sa len dá. To nie je len teraz o tomto rozpočte nezodpovedné. Ak neprejde dnes navýšenie rozpočtu, som zvedavý, ako ľúbivo budete vysvetľovať ľuďom: Viete čo, nedáme vám nič, ale aspoň vám niečo pekné poviem, dobre? Nezodpovedné! (Potlesk.)
Skryt prepis