Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 10:30 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 11:27 - 11:29 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Pán kolega Marián Viskupič... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, skúste, prosím, do mikrofónu, lebo vás nie je počuť.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Pán kolega Marián Viskupič, čo sa týka vedenia finančného výboru, musím potvrdiť a dať za pravdu, že si ho naozaj vždy viedol korektne aj veľakrát odborne. Z poslancov strany SaS si teba a Milana Laurenčíka vážim najviac. Niekedy si myslím, že ani nepatríte do tejto strany.
Len nerozumiem niektorým aj tvojim krokom a prístupu strany SaS. V rozprave na jednej strane tvrdíš, že si za pomoc ľuďom, a na druhej strane si proti navýšeniu štátneho rozpočtu. Povedz mi, keby sa zmena rozpočtu neschválila, z čoho a z akých peňazí by sme pomáhali ľuďom. Nerozumiem celkom, prečo tak zúfalo bránite schváleniu navýšeniu rozpočtu, veď kvôli COVID-u v mnohých iných krajinách zvyšujú rozpočet tiež o miliardy a o mnoho väčšie sumy, ako je to u nás.
Nerozumiem často prístupu strany SaS a krokom, podpásovkám v koalícii. Niekedy mám pocit, že nejednotou vám ide o jedno, a to o pád tejto vlády, čo by bola obrovská škoda a veľká strata pre Slovensko. Mám, mám už pocit, že chcete vedome vrátiť Slovensko späť do rúk vlády SMER-u. My ale urobíme všetko preto, aby sa to nikdy nestalo.
V poslednej dobe sa nám veľmi zle s vami spolupracuje, keď nemáme vo vás istotu a podporu, čoho sme boli za 14 mesiacov svedkami niekoľkokrát. Mám pocit, že vám na Slovensku až tak nezáleží a potreby ľudí sú vám ľahostajné. Ja by som vás chcel poprosiť, naozaj, ak máte vôľu zmeniť a pomôcť Slovensku, chcem vás poprosiť všetkých zo strany SaS... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 11:26 - 11:27 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Marián, mi je veľmi ľúto tvoj postoj, aký dneska máš, ale aj aký si ho mal včera. Ja si myslím, že si osobne plne uvedomuješ, že treba podporiť navýšenie, ale ja vidím v tom problém taký prvotný, že ste si najprv spravili tlačovku bez toho, aby ste si prvýkrát to navýšenie dopodrobna prečítali, naštudovali a zistili ste, že je potrebný, a teraz je určite veľmi ťažko hlasovať za niečo, čo ste skritizovali, hoci tušíte, že to musíme prijať a schváliť.
Možno na záver len také odporúčanie do budúcna, že najprv dvakrát meraj, a potom raz rež, je to veľmi dobré a myslím, že aj v politike. A peňazí, kto je na ministerstvo školstva a ministerstvo hospodárstva, tak ja si pozriem na... potom koncom roka, že koľko tieto ministerstvá ušetrili a ako dobre hospodária, a zároveň verím, že oddnes, ak bude náš koaličný partner SaS-ka prichádzať so zákonmi, tak príde len s takými, ktoré nebudú mať vplyv na štátny rozpočet, a takto budeme spoločne šetriť peniaze v našej krajine.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 11:25 - 11:26 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Milý kolega Marián, tiež rada vychádzam z prirovnaní štátov ekonomík a ty si prirovnal Dánsko so Slovenskom, no Dánsko nemalo 40 rokov komunistických vlád a nemalo ani 12 rokov vlády SMER-u - SD. Predsa existuje kontrolný mechanizmus a SaS-ka môže byť súčasťou kontroly, či tieto finančné prostriedky budú efektívne využité.
My keď len obecný rozpočet pripravujeme, zohľadňujeme príjmy a nevieme ešte, aké budú výdavky, ale efektívne a hospodárne využitie finančných prostriedkov predsa kontroluje obecné zastupiteľstvo a hlavný kontrolór, každoročne robíme audit.
Je mi preto ľúto, že po tak ťažkom období, ako bolo, bolo obdobie roku 2020 - 2021, ktoré bolo postihnuté pandémiou COVID-19, my teraz rozmýšľame, či máme pomôcť ľuďom postihnutým pandémiou, či máme pomôcť gastro, cestovnému ruchu alebo zdravotníctvu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 11:12 - 11:13 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ľuďom postihnutým COVID-om sme sľúbili pomoc a pomoc bez tejto zmeny nemôže prísť, v štátnom rozpočte na rok 2021 bola rozpočtovaná rezerva na negatívne vplyvy pandémie ochorenia COVID-19, ktorú sme vyčerpali z dôvodu nepriaznivého vývoja situácie na Slovensku súvisiaceho s pandémiou, počas uplynulých mesiacov sme schválili množstvo zákonov, vláda prijala uznesenia.
Poslanci SaS tiež hlasovali za jednotlivé zákony, poviem príklad. V marci sme napríklad schválili vládny zákon o... v cestnej doprave s cieľom zabezpečiť čiastočnú kompenzáciu pre dotknuté subjekty v oblasti cestnej dopravy a s cieľom vytvoriť legislatívny rámec pre tvorbu schém štátnej pomoci na podporu podnikov v odvetví cestnej dopravy a zníženia negatívnych dopadov v súvislosti s ochorením COVID-19. Zo 110 prítomných poslancov pri tomto návrhu zahlasovalo 109, čiže aj koaliční, aj opoziční poslanci.
Dnes tu máme zmenu zákona o štátnom rozpočte na rok 2021, čím zabezpečíme dofinancovanie opatrení zameraných na zmiernenie negatívnych následkov pandémie v roku 2021, ako aj ďalších výdavkov štátneho rozpočtu. Finančné prostriedky majú byť určené napríklad aj na podporné schémy, ktoré som spomenula, a to na zníženie strát a výpadkov tržieb pre prevádzkovateľov medzinárodnej autobusovej dopravy, autoškôl, stredísk vzdelávania vodičov. Poslanci SaS sa vyjadrili, že pri navýšení rozpočtu nebudú hlasovať za. Sami seba ste nazvali hlasom rozumu. Toto je vaša zodpovednosť voči ľuďom? Potrebujeme mať vytvorené rezervu a zároveň sa musíme pozerať na to, čo ľudia potrebujú teraz.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 11:10 - 11:12 hod.

Ňarjaš Erik Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega Marián, prepáč, ja som si myslel, že ty nie si populista, na jednej strane kričíte, podporme podnikateľov, podporme trh, a na strane druhej robíte presný opak. Tieto peniaze sú potrebné na kompenzácie a rezervu, ak to neurobíme, ľudia nám to spočítajú, že nie sme pripravení v prípade, ak by tu nastala ďalšia vlna.
Protestuješ proti navyšovaniu rozpočtu. Čo povieš ľuďom, podnikateľom, ktorí potrebujú kompenzácie, čo povieš ľuďom, ak príde ďalšia vlna a nebudeme mať dostatočné rezervy? Tvrdíš, že máme dávať len toľko, na čo máme. Avšak už priemerný ekonóm vie, že ak do trhu nepustíme financie, tak skrachujú firmy a potom to bude štát stáť ďaleko viac. Mám pocit, že ste len teoretickí ekonómovia a na ľudí kašlete.
Nepodpora navýšenia štátneho rozpočtu je veľmi nezodpovedné, obzvlášť zo strany, ktorá si hovorí, že je stranou zdravého rozumu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 11:00 - 11:02 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Vynikajúce vystúpenie nového opozičného poslanca, ktoré vám, ako vidím, patrične vaši noví kolegovia z opozície aj ocenili. Takže ja vám k tomuto gratulujem.
Ty si, pán predseda, povedal, že ty si nezvolal ten výbor včera večer preto, lebo ty chceš jednať férovo a zodpovedne. Podľa tvojho názoru, pretože nočné rokovanie Národnej rady je neférové a nezodpovedné. Týmto si napľul do očí všetkým tým, ktorí pracujú v noci - policajtom, hasičom, ľuďom na nočných zmenách, ktorí musia robiť v noci. (Ruch v sále a zaznievanie gongu.) My sme tu boli, my sme chceli rokovať. Toto, toto plénum sa uznieslo na tom, že rokujeme do prerokovania všetkých bodov. A ty si to svojím (ruch v sále a zaznievanie gongu) rozhodnutím zmenil len preto, aby si urobil obštrukciu, a celú noc ste sa v SaS-ke modlili, žeby nás tu nebolo 76 na druhý deň ráno. To je po prvé.
Po druhé. Toto strašenie, ktoré tu, si nám tu predviedol, že ako ideme gréckou cestou a ako ideme zadlžovať strašne štátny rozpočet, resp. Slovenskú republiku, je bohapusté klamstvo, pretože minulý rok o takomto čase sme robili presne toto isté a si sa ani neozval, si to obhajoval. Pýtam sa ťa, je predvolebný mód, alebo v akom ste vy vlastne móde, pretože to isté, čo sme robili minulý rok, robíš aj teraz. Aj minulý rok bol plán 10 % schodku na HDP, skončili sme pri 6,2. Takže bol by som veľmi rád, keby ste sa aspoň trošku snažili maskovať to, že už nie ste koaličným partnerom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 10:30 - 10:32 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kamenický, zvýšenie štátneho rozpočtu je v tejto situácii po COVID-e nevyhnutné. Nikto z nás si situáciu s pandémiou nevymyslel (ruch v sále a zaznievanie gongu) ani nikto nie je nadšený, že COVID okrem ujmy na zdraví a životoch ľudí zastavil ekonomiku a tým sťažil finančnú situáciu v rodinách, vo firmách a kvôli krytiu rizík a prijímaní rôznych opatrení v pomoci ľuďom prehĺbil priepasť v štátnom rozpočte. Nikto nepredpokladal, že COVID bude trvať tak dlho a bude vyžadovať tak veľké množstvo financií, aspoň na základnú pomoc, aby ľudia prežili v ťažkej situácii. Určite pomoc mohla byť aj vyššia, ale nebolo z čoho.
Keby ste počas vášho vládnutia v dobrých časoch mysleli aj na vytváranie finančnej rezervy na horšie časy, aj pomoc ľuďom v čase pandémie mohla byť omnoho vyššia. Vy ste na zadné dvierka ale nemysleli a minuli ste všetko a nechali ste v kase veľké mínus. Peniaze, ktoré patrili všetkým ľuďom na Slovensku, ste rozdelili medzi pár privilegovaných, z ktorých ste z večera do rána urobili multimilionárov. Na väčšinu bežných ľudí ste nemysleli a priviedli mnohých k chudobe a nedostatku. Je to donebavolajúci hriech.
Čo je zlé na tom, že peniaze z navýšenia štátneho rozpočtu pôjdu na nevyhnutnú pomoc, čiže napríklad ako dotácie na zníženie strát v cestnej doprave, pomoc pre cestovný ruch a gastro, zvýšenie PN a OČR na úroveň minimálnej mzdy, zvýšenie transferu pre sociálnu poisťovňu, kúpeľnú starostlivosť, zabezpečenie dodávok liekov na COVID či preplácanie výdavkov pre zdravotnícke zariadenia a pre COVID zariadenia, pre záchrannú službu, financie pre prvú pomoc, dotácie na nájomné, pomoc pre kultúru... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 10:29 - 10:30 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Vďaka za slovo. Pán Kamenický, mne je veľmi ľúto váš postoj k rozpočtu, pretože vy ako sociálny demokrat, aspoň si tak hovoríte, si asi neuvedomujete vplyv pandémie na rodiny, na ich deti. Podľa vás si tie rodiny nezaslúžia peniaze? Nezaslúži si gastro, ktoré zamestnáva ľudí a padlo, financie? Nezaslúži? Takto pôjdete medzi ľudí a im poviete, že oni tie peniaze nemajú dostať? My tie peniaze nejdeme preflákať. My tie peniaze ideme efektívne využiť a budú na obnovenie ekonomiky. To nie sú len tak vyhodené peniaze.
Ale ja si myslím, že u vás dôsledok, prečo tento rozpočet sa snažíte blokovať, je o to, že viete, že ak my zvýšime teraz deficit, tak na ďalší rok sa vám výrazne zníži výplata. A to je asi ten hlavný cieľ, prečo tento rozpočet blokujete.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 10:26 - 10:27 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán Kamenický, vy ste bol bývalý minister financií, ale keď to mám porovnať so včerajšou rozpravou pána poslanca Viskupiča, tak ste naňho nemali ani že z lietadla. Ani že z lietadla. To bolo tak lacné, ploché.
A ako aj ťažko sa mi to hovorí, ale týmto aj vyzdvihujem včerajšiu rozpravu pána poslanca Viskupiča, ktorý sa snažil naozaj vysvetliť odborne, kde sú podľa neho chyby v tomto rozpočte. Ja viem, že pre vás by bol najideálnejší rozpočet taký, že Bonul miliarda, Váhostav (ruch v sále a zaznievanie gongu) ďalšia miliarda, bývanie Fica triliarda, Čistý deň ďalšia miliarda, seansy SMER-u ďalšia triliarda.
Lacné, úbohé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 10:18 - 10:19 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Nebudem reagovať na všetko, čo odznelo v prejave pána poslanca Kamenického, pretože na všetko som reagoval už alebo sme reagovali už včera, resp. aj v televíznej diskusii.
Ale rád by som sa dotkol jeho pozmeňujúceho návrhu, ktorý smeruje k tomu, aby Matica slovenská bola dofinancovaná, a zároveň sa tu podsúva to, že táto vládna koalícia, resp. ministerstvo kultúry nechce financovať Maticu slovenskú. Nie je to tak. My považujeme Maticu slovenskú za národnú inštitúciu Slovákov, ktorá si zaslúži byť právom a dokonca zo zákona financovaná, financovaná tak, aby dokázala prežiť a uskutočňovať všetky svoje úlohy, ktoré sú jej dané zákonom.
Čiže túto situáciu bude riešiť ministerstvo kultúry vo vlastnej réžii, a preto tento pozmeňujúci návrh nepodporíme.
Ďakujem.
Skryt prepis