Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 15:39 hod.

MUDr.

Anna Záborská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 12:18 - 12:19 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Opozícia si tu celý čas, je taký naratív o tom, ako my, teda nie orgány činné v trestnom konaní, zatvárame ľudí na štýl 50. rokov, to už bolo spomenuté, čakám, že pani Jankovská bude vlastne taká novodobá Milada Horáková, to si možno zaznie tiež a takéto a úplne abstraktné konštrukcie a druhý naratív je, že my tam tých ľudí mučíme. Bol spomenutý advokát Ribár, ktorý bol teda prepustený... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, predpokladám, že reagujete na pána predsedu vlády Hegera.

Stančík, Andrej, poslanec NR SR
Áno, áno. Áno, hovorí sa o tom, že ako tých ľudí mučíme. No a on bol prepustený po 20 mesiacov, po 20 mesiacoch. A on sa do väzby dostal v októbri 2019, teda v čase, keď sme ešte nevládli my. Ale vtedy, samozrejme, nikoho nezaujímalo, že prečo išiel do väzby. A nikoho nezaujímalo, aké sú podmienky vo väzbe, lebo tam nesedeli naši ľudia.
Kedy začal SMER sa starať o to, aké sú neľudské podmienky vo väzbe počas 12 rokov ich vlády, počas štyroch rokoch, keď ste vládli sami a ste si mohli hocičo zmeniť? Nie. Až vtedy, keď tam začali končiť vaši ľudia.
A na záver ešte niečo tu zaznelo, ja možno poviem za seba takto, ja budem radšej človek s čistým svedomím v štvorpercentnej strane ako falošný pokrytec a karierista dvadsaťpercentnej.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 11:46 - 11:47 hod.

Krošlák Ján Zobrazit prepis
Pán minister vnútra Roman, klobúk dole pred tvojím vystúpením, klobúk dole pred tvojou prácou, ktorú robíš. Obdivujem ťa za to, ako racionálne, bez emócií si dokážeš reagovať na tieto útoky proti tebe, na tieto nezmysly, na tieto lži.
Roman, vieš, čo znamená toto odvolávanie? Ešte jednu vec poviem. Dve najväčšie absurdity, ktoré sme tu mali doteraz, bolo odvolávanie ministerky Kolíkovej a tvoje odvolávanie. To sú pre mňa najväčšie absurdity, ktoré sme tu mali.
A poviem ti jednu vec. Vieš, čo znamená toto odvolávanie? Toto odvolávanie je odmena za tvoju prácu, je to vyznamenanie. Lebo keby si to robil zle, tak by ťa nechceli odvolať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 11:20 - 11:21 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Áno. Toto, čo tu zažívame, túto frašku odvolávania, je len dôkazom toho, ako vám niektorým značne lepí. Lepí vám z toho, že orgány činné v trestom konaní majú voľné ruky, môžu vyšetrovať a ide to stále vyššie a vyššie. Vaša obhajoba je postavená na tom, že tu je snaha o likvidáciu politických oponentov, že je tu mučenie politických väzňov, že sa vracajú 50. roky a podobné.
A viete, kto toto hovoril? Viete, kto toto, s tým takto sa obhajoval? No Mečiar v 90. rokoch, keď mu išlo o krk, keď sa vyšetroval Lexa a všetky tieto prípady korupcie a unášania štátu, ktoré sme tu zažili.
Vy ste sa dostali na tú istú úroveň. A váš predseda ide tou istou cestou ako pán Mečiar. Ja mu to želám. Len s tým rozdielom, že pán Fico tu vykrikuje, že keď do pekla, tak na bielom koni - on už cvála.
A, viete, toto všetko, čo sa tu deje, to nie je výmysel. To vy si za to môžete. Vy ste si mohli vybrať inú cestu, ale vybrali ste si tú zlú, bohužiaľ.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 11:18 - 11:20 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Toto odvolávanie sa nesie v duchu takých dvoch paradoxov. Na jednej strane tu Robert Fico už rok pomaly svätorečí ľudí ako pán Bödör alebo pán Kováčik, možno keď budú odsúdení, tak ich rovno vyhlási za svätých.
Celý čas tu hovorí o nejakých sfalšovaných obvineniach, krivých výpovediach, manipulácii a teraz vlastne ide odvolať ministra, ktorý bol sedem rokov krivo obvinený, ktorý bol prenasledovaný len kvôli tomu, čo mu tam uznal súd, to nie sú žiadne domnienky, že si dovolil poukázať na tunelovanie verejných financií.
A na druhej strane taký paradox je ešte jeden, že celý rok sa tu znova vykresľuje, teda už teraz bývalý premiér Igor Matovič ako človek, ktorý je neznalý, nevie nič robiť, ktorý je neschopný. No na druhej strane počúvame o tom, ako on je taký nejaký, akýsi krstný otec, ktorý ako bábkar manipuluje súdmi, Najvyšším súdom, políciou, prokuratúrou, NAKOU ako nejaký taký geniálny manipulátor z nejakého veľmi zlého hollywoodskeho filmu. Tak možno by ste si už mohli zvoliť, aký teda scenár na to použijete.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 28.5.2021 15:50 - 15:51 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Rovnako pozdravujem všetkých kolegov, ktorí ešte vytrvali, zostali.
Európska politika je súčasťou našej politiky a ja som veľmi rada, že je, nie, Národná rada nehovorí, že sa netreba zaoberať tou politikou, že to je niekde v Bruseli, ale my sme súčasťou a my ju tvoríme, a preto tiež žiadam o podporu tohto uznesenia, o ktorom sa bude hlasovať na júnovej schôdzi.
Ďakujem pekne.
Pozdravujem, prajem vám príjemný víkend.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 28.5.2021 15:43 - 15:50 hod.

Záborská Anna Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, kolegyne a kolegovia, v prvom rade vám chcem všetkým poďakovať, ktorí ste zostali v piatok poobede na túto diskusiu. Ja si to veľmi vážim a vážim si aj všetky vaše názory, pripomienky a všetko, čo tu dnes poobede odznelo.
Predseda, teraz máme pána Michela, predtým pána Tuska a predtým bal, bol bývalý belgický premiér Herman Van Rompuy predsedom Európskej rady, a keď nastúpil, tak povedal, že nemyslite si, že Európska únia získa na vážnosti a na sile tým, že bude ohrozovať a uberať zo suverenity členských štátov, tým, že bude porušovať princíp subsidiarity, jeden zo základných princípov vzniku Európskej únie.
A ja si myslím, že to bolo veľmi vizionárske tvrdenie, pretože už počas tých 15 rokov, ako som bola v Európskom parlamente, a kolegyňa Pleštinská tiež, tak sme videli, že, že postupne aj takýmito iniciatívnymi správami sa snažila ovplyvňovať suverenita a subsidiarita a, a princíp subsidiarity členských štátov. Ako keby Lisabonská zmluva bola s tým počítala, tak k tej zmluve pridala niekoľko protokolov. A práve Protokol 1 a Protokol 2 hovorí o tom, ako môžu členské štáty reagovať na legislatívnu iniciatívu Európskeho parlamentu, Európskej komisie, ďalej Európskeho súdneho dvora. Iste, sú tam európske banky, sú vymenované rôzne, rôzne inštitúcie európske, ku ktorým sa môžu národné parlamenty vyjadrovať. Tento protokol hovorí o tom, že návrhy legislatívnych aktov zaslané Európskemu parlamentu a Rade sa postúpia národným parlamentom. Na účely tohto protokolu návrh legislatívneho aktu znamená návrh Komisie, iniciatívy skupiny členských štátov a iniciatívy Európskeho parlamentu. To znamená iniciatívnej správy Európskeho parlamentu, o ktorej dnes hovoríme.
My sme neurobili nič iné, len to, že sme naplnili literu zákona Lisabonskej zmluvy. Ja viem, že to v Slovenskej republike nebolo zvykom, ale keď si pozriete stránku, tak zistíte, že od roku 2009, kým je to zaregistrované na stránke, takýchto pripomienok bolo 2 961 a k iniciatívnym, iniciatívne vzniknuté v jednotlivých parlamentoch alebo vo výboroch v jednotlivých parlamentoch ich bolo asi 1 500. Ja som si ich pozrela skoro všetky a Slovenskú republiku som tam nenašla. Je tam Nemecko, Francúzsko, Malta, Írsko, proste štáty, Francúzsky senát a podobne, ale Slovenská republika tam nie je.
My nie sme zvyknutí využívať, nehovorím zneužívať, ale využívať to, čo nám Lisabonská zmluva dovoľuje. My hovoríme nad... od... že nám niečo nanucuje Európske únia, tak ako povedala Zitka Pleštinská, ale nič sa neurobí bez súhlasu, hlavne v jednomyseľnom rozhodovaní, bez súhlasu členského štátu. Keď vznikne takáto správa, nič nebráni slovenskému premiérovi alebo slovenskému ministrovi, keď je na Rade, povedať, že si neprajeme, aby zasahoval Európsky parlament do kompetencii členského štátu.
Tieto správy sa stupňujú. Kedysi Európsky parlament nemohol nariadiť sexuálne a reprodukčné práva v tretích krajinách. Postupne sa to tam pridalo, lebo sa povedalo, že môže, pretože je to zahraničná politika, a skončilo to tak, že vo viacerých štátoch boli, bola rozvojová pomoc podmienená prijatím ústavného zákona pre právo na potrat alebo registrované partnerstvo. Čiže postupnou metódou sa to stupňuje aj na úrovni Európskej únie a ja si myslím, že je dobré, ak sa slovenský parlament vyjadrí.
Samozrejme, my si môžeme rozhodnúť, ako chceme a aký zákon chceme prijať, ale skutočne tá dikcia tejto poslednej správy je direktívna, je vyzývajúca a už to, že právo na výhradu vo svedomí u zdravotníckych pracovníkov má byť zakázané a je tam presne napísané, aké materiály máme používať pri sexuálnej výchove, je za čiarou.
Čiže ja by som chcela požiadať všetkých kolegov, aby ukázali, že Slovensko je demokratický, ale zvrchovaný a suverénny štát, a preto by som vás chcela veľmi poprosiť, aby ste tú deklará... to, to, tú rezolúciu podporili.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 15:39 - 15:41 hod.

Záborská Anna Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja chcem zareagovať na to, čo hovoril už aj pán kolega Janko Szőllős. Ja som mala tiež v tom svojom prejave, že silné štáty v silnej Európskej únii.
Totiž celý ten zámer bol taký, aby sa tam každý cítil dobre, a na to boli urobené všetky zmluvy, ktoré, ktoré platia od založenia Európskej únie, aby sa našlo isté vyvážené postavenie aj Európskej únie, aj členských štátov. A práve preto, že sa toto nedodržuje, tak mô... tvrdím, že odišli Briti a sú rôzne, rôzne turbulencie, a ja si myslím, že o to dôležitejšie je, je ozvať sa, keď sa niečo takéto stane, aby Európska únia vedela aj predseda Európskeho parlamentu, že my sledujeme, či Európsky parlament dodržiava, alebo nedodržiava kompetencie.
Ja si myslím, že, že to ide, aby boli silné štáty, teda členské štáty v silnej v Únii.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 15:34 - 15:36 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi, že sa vyjadril aj k obsahu, aj k forme, a teda myslím si, že sa nedá oddeliť v pléne obsah od toho, od toho, od tej formy. Teda je prirodzené, že diskutujeme aj trochu k obsahu. Ale ja sa chcem venovať tiež k tomu, k čomu je to uznesenie zamerané, a to je tá suverenita Slovenskej republiky v konkrétnych oblastiach.
A tuto, áno, ja plne podporujem to, čo povedal aj kolega Vašečka, ktorého, a nesúhlasím s vami, kolega Kotleba, lebo myslím si, že rezolúcia nemá za cieľ spochybniť Európsku úniu. My formujeme to, aká bude Európska únia a Európska únia nie je náš nepriateľ, ale skutočne my sme Európska únia. Ja som presvedčený, že sa dá uskutočniť ten model, že v niektorých oblastiach, na ktorých sa dohodneme, sú silné kompetencie národných štátov a tam, kde je to výhodná, na ktorých sa dohodneme, sú silné alebo sú kompetencie Európskej únie v tých vymedzených oblastiach.
Čiže myslím, že je to kompatibilné a nevidím v tom rozpor. Na to som chcel upozorniť.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 15:22 - 15:23 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Milá pani kolegyňa, som veľmi rada, že si takouto formou zvolila svoj prejav, zvlášť keď sa rozpráva na jednej strane o právach žien a na druhej strane o právach na výhradu vo svedomí. Ja si stále myslím a myslím si, že si aj ty zhodne teda s tým mojím zmýšľaním povedala o tom, že tie práva by mali byť dodržiavané.
A skutočne, keď sme suverénny štát a sme občania suverénneho štátu, máme mať všetci teda rovnaké práva. Tak veľmi s tebou súhlasím s tou výhradou vo svedomí. A súhlasím a zastávam tvoj názor, že nemôžeme predsa nikomu diktovať to svedomie. A práve preto takýmto signálom dávame aj Európskej únii náš postoj, že sme proste štát, ktorý má občanov, ktorí vedia, čo chcú a vedia, ako chcú žiť, a na základe tohto nášho uznesenia ten signál môžeme aj takto vyslať.
Ďakujem ti ešte raz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 15:21 - 15:22 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa Mirka Šuteková, ale aj pani Záborská a pani Pleštinská, ktoré sú spolupredkladateľky tohto návrhu uznesenia, súhlasím s vami. Vy máte aj dlhoročné skúsenosti v Európskom parlamente, že aj takáto možno nevinná informatívna správa sa môže časom zmeniť na smernicu, ktorá môže byť pre nás potom záväzná, a my už nebudeme môcť efektívne reagovať. Preto súhlasím s tým, že je veľmi dobré, ak Slovensko a tento parlament vyšle veľmi jasný signál Európskej únii, ale aj jednotlivým členským krajinám, že v týchto otázkach chceme postupovať zvrchovane a sami. A myslím si, že je veľmi dôležité citlivo vnímať akékoľvek správy, ktoré sa prijmú na pôde Európskeho parlamentu, aby sme mohli na nich včas reagovať.
Ale aj čo tu spomínal pán Kotleba, určite to môže byť aj určitým... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, prosím, reagujte na pani poslankyňu Šutekovú.

Potocký, Milan, poslanec NR SR
Pardon. Áno, to uznesenie, ktoré môžme teraz schváliť, môže byť aj určitým návodom pre našich europoslancov, ktorí nás zastupujú na pôde Európskeho parlamentu. Takže ja toto uznesenie určite podporím.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis