Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.6.2021 o 18:42 hod.

Mgr.

Lukáš Kyselica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 10:10 - 10:25 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne všetkým za faktické poznámky. Nepôjdem po menách, ale niektoré veci poviem.
Minister sa po tej vecnej stránke obhajuje sám. Trikrát tu včera vystúpil. A ja verím, že ešte sa vráti. Reagoval aj s faktickými. Toto určite nebolo zvykom v predchádzajúcich volebných obdobiach.
Hovoril som o nastražení kompromitujúcich dôkazov do jeho auta, to pánovi Sujovi.
Väčšina bežných poslancov, my nemôžeme vidieť do toho, čo sa deje v SIS alebo v ostatných zložkách. Možno ste boli zvyknutí na to, že v predchádzajúcich obdobiach to tak bolo, ale my ako obyčajní poslanci nemôžeme do toho takto vidieť.
Vyslovujeme dôveru alebo nedôveru Romanovi Mikulcovi, na ktorého vyťahuje veci hlavný predkladateľ na svojich tlačovkách a aj v sedemdesiatminútovom príhovore hneď na začiatku tejto schôdze. Preto si myslím, že je veľmi dôležité zistiť, či je to dôveryhodná osoba.
No a zareagujem aj na vedúceho Úradu vlády v minulosti, na pána Šutaka, Šutaja Eštoka. Vedúci Úradu vlády hovoril, že vojna policajtov. No tak za vlády Fica bol v polícii pokoj. To som vysvetlil v rozprave prečo. A pridal sa ku klamárovi Ficovi aj on, pretože v minulom volebnom období úplne ignorovali mimoriadne schôdze, ostatní ministri SMER-u bežne hneď na začiatku schôdzí demonštratívne odchádzali zo sály a dokonca tak robili aj ich poslanci. A nestalo sa to raz. Takže Šutaj Eštok taký istý klamár jak Fico.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 10:10 - 10:25 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolega Marek, tvoj pohľad v rozprave bol dobrý a zrozumiteľný a jasný. Na Slovensku je čo naprávať na všetkých úrovniach. Určite nám toto volebné obdobie na očistu a poriadok stačiť nebude. V žiadnom prípade nemôžeme dopustiť, aby sa k moci opäť dostali tí, ktorí nám tu vládli nielen posledných dvanásť rokov. Nesmieme dovoliť, aby sa k moci opäť dostali ľudia zo SMER-u 1, SMER-u 2. Ale tiež sa už nikdy nesmie stať, aby vo vláde boli slotovci, dankovci, bugárovci a či aj noví progresívci, ktorí by napáchali iné škody, hlavne morálne.
Na Slovensku za desaťročia doterajších vlád sa korupcia hlboko zakorenila na všetkých úrovniach. V každom regióne naprieč celým Slovenskom je plno malých kočnerovcov, kvietikovcov, bödörovcov a iných špekulantov, ktorí si službu cez politiku zamenil za biznis, za neprimerané prilepšovanie si a ukrajovanie zo spoločných peňazí. Treba nám minimálne dve volebné obdobia, aby sme Slovensko vrátili späť ľuďom a očistili od tých, ktorí zneužívali svoju moc a postavenie na všetkých úrovniach. Samozrejme, česť výnimkám, ktorí svoju prácu v politike brali ako poslanie a službu ľuďom, regiónom či našej krásnej krajine.
Nesmieme už nikdy dovoliť, aby korupcia, arogancia a podvody, rozkrádanie pokračovalo. Obdobie našich ľudí musí skončiť. A verím, že vďaka súčasnej vláde aj skončí. Za tých niečo viac ako pätnásť mesiacov táto vláda ukázala, že im naozaj záleží na očiste Slovenska. A som rád, že aj mnohým... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2021 9:40 - 9:55 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia poslanci, teraz pred chvíľou sa tu strhla debata o tom, že by tu mal sedieť Roman Mikulec, ale ja som tu sedel celý deň včera pomaly a Roman Mikulec tu bol, bol tu aj dnes, Roman Mikulec vystúpil asi, myslím, trikrát v rozprave, reagoval aj faktickými, nechal na seba reagovať faktickými a diskutoval s poslancami, kdežto Robert Fico po svojej úvodnej reči zdrhol.
Hovorilo sa tu o správe SIS a ja osobne neviem, že či sú pravdivé, alebo nepravdivé tie informácie, ale sú to informácie. Minister vnútra vysvetľoval, trpezlivo vysvetľoval aj pred médiami nejaké veci, aj tu v pléne. V polícii, prokuratúre, na súdoch sa všetko zdalo v pohode a teraz je to vraj najhoršie za ostatných tridsať rokov, ako povedala bývalá ministerka vnútra. No jasné, ak sa tu robili veci na objednávku, ak mali títo ľudia politické krytie, tak je jasné, že bol pokoj. Len spravodlivosť sa necítila dobre. Tá pokoj nemala. Teraz zrazu vedia tí poctiví, že tí nepoctiví už nemajú politické krytie, tí nepoctiví však zo dňa na deň nezmizli, preto je logické, že v týchto zložkách je nespokojnosť. Ja som presvedčený o tom, že začala očista týchto zložiek, ktorú sme ľuďom sľúbili.
Niektorí poslanci do toho tak nevidíme ako trojnásobný premiér Fico, respektíve si nevieme tak navymýšľať a konšpirovať ako on, preto na základe toho, čo vieme, ako skutočnosti vnímame, sa máme rozhodnúť, či vyslovíme svojím hlasovaním dôveru alebo, naopak, nedôveru ministrovi vnútra. Popíšem teda svoj pohľad. Je dôležité, aj kto to hovorí, keď vám niekto niečo hovorí, kto je predkladateľom tohto zákona.
Vrátim sa ku komunálnym voľbám v roku 2018. Tesne pred voľbami som sa bavil s jedným policajtom, ten mi okrem iného povedal, že má dobré miesto na kriminálke, že je spokojný a že sa nechystá ani po voľbách do mestskej polície. Prečo som sa ho to pýtal? Lebo sa šuškalo, že zištne podporuje jedného z kandidátov na primátora a plánuje nastúpiť na miesto náčelníka mestskej polície. Razantne to vtedy poprel. Prišli voľby, primátor obhájil svoj post a on sa porúčal z kriminálky a stal sa náčelníkom mestskej polície. Predtým som ho nepoznal, nemožno teda povedať, že sme boli kamaráti, ale veril som mu ako chlapovi, sklamal som sa. A aj keď si niekto povie, že to bola možno maličkosť, je to divný pocit, keď vás niekto takto oklame. Tu sa môže zdať a toto sa môže zdať ako jedno zaváhanie, možno nejaké nedorozumenie, neviem.
Bývalý premiér Fico sa takto spustil nie pred jedným či dvoma ľuďmi, ale pred celým Slovenskom, a to už niekoľkokrát. Niečo z toho spomeniem, aby bolo jasné, aký charakter predkladá návrh na odvolanie ministra a ako dôverné, dôveryhodné sú jeho dôvody.
Pamätáte si, ako sa ho redaktorka spýtala v apríli v roku 2009 na kandidatúru na prezidenta a on jej povedal: „Ubezpečujem vás, že v roku 2014 ja už v politike nebudem, môžete byť úplne kľudná.“ Zaujímavé je nielen to, že na prezidenta o päť rokov neskôr kandidoval a je odvtedy, čo mal mečiarovsky zamávať a odísť, už osem rokov, ale aj to, že pred svojou kandidatúrou plánoval posilniť kompetencie prezidentského úradu. Chcel si pripraviť pôdu a sám seba upratať do prezidentského paláca. To mu nevyšlo. Tento človek sa neštítil v roku 2019 preliezť z politiky priamo na Ústavný súd, kam sa snažil dostať.
Ja som si predvčerom v noci znova pozrel jeho verejné vypočutí vtedy pred ústavnoprávnym výborom. (Rečník sa odmlčal a obrátil sa k predsedajúcemu. Zaznenie gongu.)
Na vypočutí kandidátov povedal, že je to prirodzené, že sa o tento post uchádza, lebo sa tak dá spraviť len raz za dvanásť rokov a sám by si vyčítal, keby túto možnosť nevyužil. Neraz sme sa sna... neraz sme zažili jeho nadradenosť aj teraz, keď sa snaží nás všetkých cez procedurálne návrhy poučovať, usmerňovať. Aj nedávno, keď opozícia zvolala mimoriadnu schôdzu na odvolávanie ministerky spravodlivosti a sám Fico podal procedurálny návrh, ktorým spravil obštrukciu a zastavil tak schôdzu. Myslím si, že ako uchádzač na post ústavného sudcu musel dobre vedieť, že aj keď jeho procedurálny návrh bude schválený, nebude možné ho vykonať a predviesť niekoho z kolúznej väzby do Národnej rady Slovenskej republiky. Napriek tomu to zlomyseľne spravil. Navyše vraví, že tu niekto niekoho ovplyvňuje a zasahuje do vyšetrovaní a on sám chce do vyšetrovaní zasiahnuť a hrať sa na vyšetrovateľa v Národnej rade Slovenskej republiky.
Mimochodom, priamo na spomínanom vypočúvaní kandidátov sa prejavila nielen vierolomnosť toho človeka, ale aj jeho povýšeneckosť a arogancia. Dostal otázku od vtedajšieho poslanca Národnej rady Jána Marosza, ktorý mu pripomenul, že býva v byte odsúdeného daňového podvodníka, kde platí dramaticky nižšie nájomné, ako je trhová hodnota. Bolo to v čase, keď už bol vynesený rozsudok o majiteľovi luxusnej nehnuteľnosti.
Pre Slovenský rozhlas vo februári 2017 sa Fico vyjadril takto, akonáhle bude proti nemu vznesené obvinenie, „pochopím, že tam jednoducho nemôžem zostať. V tomto prípade to bude pre mňa neudržateľné.“
„A ani po dvoch rokoch ste sa odtiaľ neodsťahovali,“ pokračoval Ján Marosz.
„Nepovažujete sa za vierolomného človeka, ktorý nedodržiava sľuby, ktoré verejne deklaruje? Považujete sa skutočne za vhodného kandidáta na ústavného sudcu, keď ste po smrti novinára a jeho snúbenice reagovali rôznymi konšpiráciami o Sorosovi?“ Dodal ešte.
No a teraz viete, ako Fico bohorovne odpovedal? Tak ako mnohí zo SMER-u a HLASOSMER-u bežne odpovedajú iným poslancom aj teraz – zosmiešnením, povýšenectvom, arogantným prístupom. Povedal, citujem: „Ak dovolíte, tak otázky poslanca, ktorého nepoznám a prvýkrát v živote ho vidím, ani neviem, z ktorej strany je, nebudem komentovať.“
Robert Fico je pre mňa dlhodobo skrz na skrz skompromitovaná závadová osoba. Je to vypočítavec, ktorému ak je prospešné byť komunistom, tak je komunistom, ak mu vyhovuje sa pochváliť napríklad birmovkou, tak to z čisto zištných dôvodov spraví, to bolo napríklad pri kandidatúre na prezidenta.
A poďme ďalej. „Nikdy sa ja nevrátim do poslaneckých lavíc ako opozičný poslanec, to je môj recept. Pretože nepovažujem za správne, aby človek, ktorý má k dispozícii vládnu moc, či už štyri roky, alebo osem rokov, potom sa vrátil do parlamentu a vykrikoval z lavice, ako dnes vykrikuje pán Dzurinda alebo pán Mikloš. Je to smiešne. Podľa môjho názoru to nie je dobré. Človek by mal po tom, ako skončí vládnutie a ľudia mu nedajú druhýkrát dôveru, mal by povedať, ďakujem pekne a mal by odísť z politiky.“
Citoval som Roberta Fica. (Reakcie z pléna.) On odvoláva.
Lenže on sa musel vrátiť. On sa musel vrátiť do tej politiky, do tej poslaneckej lavice a musí z tej opozičnej lavice vykrikovať, musí robiť tlačovku za tlačovkou, musí vysielať signály svojim ľuďom do väzby, ktorých chválil za kus dobre, dobre vykonanej roboty, aby videli, že on sa snaží všetko zvrátiť a dostať naspäť k moci a pomôcť aj im. Len nedajbože, aby prehovorili, však? Sám Kočner tohto človeka označoval šéf a teraz mnohí, ktorých zapracoval do systému našich ľudí a ktorí parazitovali na tomto štáte, vzhliadajú k nemu a k jeho žiakovi Pellegrinimu ako k jedinej nádeji. Preto tlačovka za tlačovkou a snaha ovplyvňovať orgány činne v trestnom konaní.
Fico teraz útočí na ľudí, nominantov jeho vlád, ktorým sa rozviazal jazyk a svedčia. Hanlivo ich označuje ako udavačov preto, že porušili akúsi mlčanlivosť systému našich ľudí a zrazu je tu strach z toho, že sa to rozsype ako domček z karát, kde na jednom z vrcholných poschodí sedí práve on.
Keď človek číta veci ohľadom tejto schôdze, napríklad takú dôvodovú správu k odvolávaniu ministra vnútra Milana, á, Romana Mikulca, a uvedomí si, kto za tým stojí, čo je to za človeka, tak sa mu obracia žalúdok. Docent Fico, právnik, jeden zo spolutvorcov a podporovateľov ľudí ako Kočner, Jankovská či Kičura, sa odvoláva na to, že je tu ohrozenie pilierov právneho štátu, a opiera sa pritom, ako uvádza v správe, o široko medializované udalosti, ktoré potvrdzujú, že minister nezvláda rezort.
Niekto raz povedal, ak si chcem niečo rozumné na internete prečítať, tak si to najskôr napíšem. Budem parafrázovať, ak Fico chce, aby bolo niečo, ako hovorí, široko medializované, tak si to najskôr vymyslí a potom svoje nepodložené domnienky bude servírovať ako z guľometu na svojich tlačovkách. Hovorí v správe o ľuďoch, ktorých výpovede spochybňuje, o tých, ktorí ešte majú svedomie. Ľutujú svoje činy, priznali sa a spolupracujú s políciou. Teda, pokiaľ sa nemýlim, o nominantoch jeho vlád, ktorí podľahli váhe dôkazov alebo možno aj ťarche vlastného svedomia.
V správe sa hovorí o manipulovaní úkonov v trestnom konaní, o spochybňovaní svedkov, o krivých výpovediach a ďalších neotrasiteľných veciach, o ktorých má bývalý premiér Fico rozsiahle vedomosti.
Vy, pán Fico, si dovoľujete hovoriť, čo je a čo nie je pravda? Čo je rozklad štátu? O tom rozklade čosi, samozrejme, viete. Hovorili ste v svojej úvodnej reči, že ľudia už nevedia, čo je pravda. Áno, predovšetkým vďaka vám, lebo lož používate dlhodobo ako pracovnú metódu. Romanovi Mikulcovi išli orgány činné v trestnom konaní za vašich vlád po krku, nastražili naňho veci a on má dnes v rukách rozsudok – nevinný. Naproti tomu ste vy skompromitovaný politik previazaný s ľuďmi, ktorí sú dnes vo väzbách. Velíte zločineckej organizácii, ktorá vydláždila cestu mafii do najvyšších poschodí štátnej moci.
Prepáčte, páni poslanci, kolegovia, ale ak sa mám rozhodnúť, tak mi dovoľte neveriť Ficovi, ale Mikulcovi.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 9:40 - 9:55 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Pán kolega Tomáš, nezvyknem vstupovať do rozpravy, ale už mi to nedá, keďže sa neustále opakuje tá otázka výberových konaní na prednostov okresných úradov.
V roku 2012, keď ste vy ešte ako SMER nastúpili do vlády, ste do mesiaca bez výberových konaní, bez dôvodov odvolali všetkých prednostov okresných úradov. Okresné úrady a predseda okresného úradu, tam sme stanovili tú hranicu, je predĺženou rukou vlády v regióne. Je prirodzené, že každá vláda chce mať svojho prednostu okresného úradu. Môžme sa baviť o tom, môžme sa baviť o tom v rámci reformy verejnej správy, že ako to nastavíme, aby boli výberové konania v rámci profesionalizácie štátnej správy, to je všetko pravda, ale to, čo ste vy urobili v 2012, a teraz to tu hovoríte, poznáme situáciu v regióne, preto sme my poslanci žiadali, aby to takto bolo.
V regióne, z ktorého pochádzam, okresný šéf SMER-u rozhodoval nie o prednostovi okresného úradu, ale až po upratovačku, keďže je tam veľká nezamestnanosť, ani upratovačka nemohla dostať miesto na okresnom úrade bez zvolenia šéfa SMER-u. Takto to fungovalo za vašej éry, a teraz nám tu idete vyčítať prednostov okresných úradov?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 18:42 - 18:44 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
Ja len chcem upresniť niektoré veci. Keď sa tu narába s pojmom, že, že je nejaká pracovná skupina, ktorá vyhľadáva udavačov a tak ďalej a tak ďalej. Tých pracovných skupín je na polícii plno, či sa to nazýva pracovná skupina, špecializovaný tím, vyšetrovací tím. To je normálne, ak nejakú prácu nezvláda jeden vyšetrovateľ, je to náročnejšia vec, vždycky sa vytvorí nejaká skupina.
Čo sa týka vyhľadávania udavačov, to je klasická operatívna práca. Vyhľadávať svedkov, ktorí môžu mať znalosti o nejakej tej trestnej veci.
Čo sa týka tej spravodajskej informácie, ktorá tu bola čítaná, ja nie som si celkom istý, či tu vlastne mala byť čítaná, lebo my ako poslanci by sme nejakú spravodajskú informáciu mohli mať na výkon svojho mandátu. Tie spravodajské informácie idú prijímateľom zo zákona. A keď je to podozrenie z trestnej činnosti, tak toto mala dostať inšpekcia a Generálna prokuratúra. Teraz, aký to mohlo mať účel, že to tu počulo, ja neviem, ďalších x, ja neviem, 150 poslancov? Že niekto to vynese a tým pádom, ak to aj bola nejaká trestná činnosť, tá sa mohla utajovaným spôsobom rozpracovávať. Ale tým pádom, ako unikli informácie na verejnosť, tak keď aj niekto náhodou bol podozrivý, tak určite už si dá pozor.
Ďalej tu bolo narábané s nejakým pojmom, že niektorí sú bratí do väzby a niektorí nie. Konkrétne, nehovorím, že pán Takáč, ale aj pán Takáč na to poukazoval, vlastne hovoril o tom, že pán poslanec napríklad nebol vzatý do väzby. Tu treba tiež upresniť, že my ako poslanci máme nejakú poistku v ústave. Buď sa zmení ústava, alebo to potom bude v starom režime, že poslanec môže byť vzatý do väzby, len keď je zadržaný. Ale zadržaný môže byť, len pokiaľ je pristihnutý pri páchaní trestného činu. (Ruch v sále. Zaznenie gongu.)
A ďalej sa tu interpretovali, že niektoré obvinenia, ktoré sa zrušili, tak, tak sa tu narába s pojmom, že bolo zastavené trestné stíhanie. No nie, nebolo. Boli zrušené, že boli vydané predčasne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 18:35 - 18:36 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár Juraj, podpredseda NR SR
A poprosím pokoj, páni poslanci, ešte to vydržme do 18.45.
Nech sa páči.

Potocký, Milan, poslanec NR SR
Vďaka za slovo. Pán poslanec Takáč, vy ste zároveň člen výboru pre pôdohospodárstvo. Poviem to vo vašej terminológii, dnes tu sedíme možno aj preto, že ste za vašich vlád v rezorte vnútra a spravodlivosti pohnojili, čo sa dalo.
Ale ja sa dotknem jednej veci, sa to týka, ste spomínal inštitút spolupracujúcich svedkov. Vy ste ich nazval, že sú to profesionálni zločinci. Doslova ste povedali, našli ste si profesionálnych zločincov, ktorí sa rozhodli udávať. To boli, pán Takáč, čelní predstavitelia Národnej kriminálnej agentúry, boli to čelní predstavitelia KUFS, kriminálnej Finančnej správy, SIS a ďalších inštitúcií. To znamená, že vy ste priznali verejne v priamom prenose, že vy ste dávali do dôležitých inštitúcií, ktoré majú chrániť zákonnosť, spravodlivosť a právo, profesionálnych zločincov. Tak si vyberte! (Potlesk.)
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 17:37 - 17:38 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán minister vnútra, úplne s vami súhlasím v tom, že poslanci SMER-u túto schôdzu zneužili doslova na zastrašovanie poctivých policajtov, vyšetrovateľov a prokurátorov. Cítiť to v každom prejave a vystúpení. V podstate dávajú najavo policajtom a prokurátorom, aby neriešili organizovaný zločin a mafiu, ale aby sa venovali malým zlodejíčkom, aby riešili blokové pokuty, ale proste ľudí, ktorí prerástli tento štát a vyciciavali roky, aby ich nechali na pokoji.
Ja dúfam, že sa nedáte odradiť spolu s poctivými policajtmi, ktorí zostali v tomto zbore, a aby sa neobávali týchto vyhrážok, ktoré tu zazneli. Veď aj pán bývalý premiér Fico a poslanec jasne povedal, že príde právny revanš obrovského charakteru. Už to naznačoval. Ja to vnímam ako obrovskú vyhrážku poctivým policajtom, ktorí sa snažia rozpliesť tento organizovaný zločin a mafiu, ktorá prerástla do štátu, do polície a prokuratúry.
Takže držím vám všetkým palce, pán minister.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 17:16 - 17:18 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán kolega Blanár, aj my máme pamäť, takže ja vám skúsim oživiť tú vašu, dobre?
Kolega Blanár, pred vstupom do parlamentu ste robili vo Váhostave, že? U pána Širokého. Potom ste išli na župu. A pamätáte si, ako istý developer Sýkora obchádzal ľudí, ktorí na Slovenskom pozemkovom fonde nevedeli, ktorí sa nevedeli dostať k svojim reštitučným nárokom? A skupoval tieto nároky za zlomok ich reálnej ceny a následne pozemkový fond pod vedením SMER-u za ne priklepával luxusné náhradné pozemky v okolí Bratislavy?
Ja sa chcem opýtať, či neboli ste vy jeden z tých, ktorí ste odkúpili od Sýkoru pozemky pri Bernolákove, vedené ako orná pôda, za menej ako šesť eur. Lebo v tej dobe už bolo jasné, že územný plán ráta s výstavbou na týchto pozemkoch a len idiot by ich predával ako ornú pôdu. Takže Sýkora rozhodne nebol idiot, len profitoval na vami ovládanom pozemkovom fonde a z času na čas niekomu sa aj odvďačil. Čiže vaše pozemky boli onedlho určené pre výstavbu dvadsiatich piatich rodinných domov. Je to pravda? Takto sa to verejne píše. To mám informácie zvonka, z médií.
Aby som sa pridala ku kolegovi teda, keď už sme hovorili o Terchovej, ktorú vám stavala firma, ktorá počas vášho pôsobenia ako župana dostala zákazky za vyše 21 mil. eur, túto firmu viedol, pokiaľ viem, bratranec pána poslanca Podmanického. Vy ste vyčíslili náklady v stavebnom povolení na 140-tisíc eur. Za trojúrovňovú luxusnú chatu s rozlohou 290 m2, čo zodpovedá zhruba štyrom trojizbovým bytom s rozlohou 70 m2, a skutočné náklady odhadla odborníčka na reality v sume až do 586-tisíc eur. Takže takto sa to asi stavalo.
No a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 17:10 - 17:12 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda Blanár, to bola zase iba taká obohratá platňa. To, čo sa pýtali vaši predchádzajúci kolegovia v rozprave, tak vlastne vy ste to isté sa pýtali pána ministra. Ja si myslím, že za seba mi iba odpovie. Ja mám pár otázok na vás a pár faktov.
Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil, že Juraj Blanár ako žilinský župan kupoval CT prístroje v roku 2012 mimoriadne predražene. Samotné ÚVO konštatovalo, že kúpil dva CT prístroje za cenu štyroch. Ak by sa takéto obstarávanie uskutočnilo podľa všetkých pravidiel, mali by sme štyri CT prístroje. Prípad začala vyšetrovať polícia po obvinení pre zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, ktoré vzniesla. Ešte vlani, v roku 2019, prišiel, teda v roku 2019 prišiel ďalší posun. Vyšetrovateľ NAKA navrhol podanie obžaloby. Kritériá boli nastavené tak, že vyhrala ponuku o jeden a pol milióna eur vyššie ako tie ostatné.
Chatu exžupana Blanára stavala firma, ktorá dostala milióny od Žilinskej župy za podozrivú cenu. Dlhoročný politik SMER-u Juraj Blanár sa môže pochváliť lukratívnou nehnuteľnosťou v atraktívnom prostredí Terchovej, ktorej obstarávacia cena i dodávateľ stavby vyvolávajú otázniky.
Ďalej trojpodlažný rodinný dom so šiestimi obytnými miestnosťami stavala spoločnosť SOAR, patriaca Gregorovi Hudecovi. Počas jeho troch volebných období v Žilinskej župy (župe, pozn. red.) dostávala spoločnosť SOAR od Žilinskej župy 67 zmlúv za vyše 21 miliónov eur.
Vy ste nám tu hovorili o šúchaní nohami. Vo vašom prípade by som si šúchanie nohami užíval, lebo tak, ako som povedal raz poslancovi Ficovi, hovorím to aj vám, lebo neviem si vás predstaviť, ak by sa raz rozhodla NAKA si s vami zahrať hru Klop-klop.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 15:37 - 15:39 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Blaha, za dvanásť rokov vlády SMER ste zanechali za sebou desiatky káuz, ktorými ste spôsobili ľuďom a Slovensku obrovské škody v miliardách eur. Chrapúnsky ste si dovolili okradnúť národ a kryli ste vašich ľudí. Rozviazali ste im ruky a pod vaším patronátom ste im umožnili neľudsky a nekresťansky drancovať a zbedačovať bežných ľudí. Vaši ľudia si prišli na svoje a mnohí z vašich chránencov si prilepšili o milióny eur. Kryli ste a podporovali ste obrovské množstvo káuz, cez ktoré vaši ľudia rozkradli takmer 6 mld. eur.
Uvediem aspoň tie kauzy, ktoré stihnem. Možno časť faktickej poznámky ani nebude stačiť. Niektoré najväčšie kauzy, ktoré ste v SMER-e kryli a určite ste o nich vedeli, ako kauza mýtny tender, teta Anka, hlas podobný Ficovi, rekonštrukcia Bratislavského hradu, kauza TIPOS, kauza predaj emisií, kauza eurofondy cez školstvo - pán minister Plavčan, kauza výstavby Jaguar, kauza Bžán, kauza kompa, Babindol, kauza masér Kostka, kauza alobal, kauza Bonul, dotácie Duslo Šaľa, kauza stíhačky za 1,6 mld., kauza nákup transportérov za stovky miliónov eur, kauza výkup predražených pozemkov pod obchvat Bratislavy, kauza Počiatkov tender na palivové karty, kauza diaľničné PPP projekty, kauza dotácia Hornonitrianskych baní, kauza na fotovaltické (fotovoltické, pozn. red.) elektrárne, kauza zlúčenie poisťovní Dôvera a Apollo a mnohé ďalšie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis