Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.6.2021 o 15:49 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 17:00 - 17:02 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
Štefan, reagujem na teba, ale aj na viacerých predrečníkov, ktorí hovorili, že minister musí vedieť, čo robia jeho ruky. Áno, v poriadku. Musí vedieť, čo sa deje v polícii, na to tam má predĺženú ruku policajného prezidenta.
Ale tak jak hovoril aj minister, čo sa týka trestného konania, pokiaľ by do nich zasahoval, do trestného konania, tak to by bola tá politizácia. Naozaj ten vyšetrovateľ je v procese samostatný a má nad sebou len toho prokurátora.
Čo si hovoril ohľadom kolúznej väzby. Nejde o to, či to je aj preventívna, úteková alebo kolúzna, podľa mňa sa nezneužíva. Väzba aj podľa zákona má trvať v nevyhnutnej miere nevyhnutný čas.
Poďme sa pobaviť o reforme toho väzenstva. Naozaj v dnešnej dobe ten, ktorý je vo väzbe, sa má horšie ako ten, ktorý je vo výkone trestu odňatia slobody. A pokiaľ tu platí prezumpcia neviny, tak naozaj by sa mal mať lepšie. Ten, ktorý je vo výkone, môže chodiť do práce, môže chodiť šiť topánky alebo čo. Ale ten, ktorý je vo väzbe, tak ja si myslím, že by mal byť v lepších podmienkach. Ale to je naozaj na reformu väzenstva.
Hovoril si, že SIS si svoju robotu robí, tak jak má, že dala túto správu. Áno, aj minister ako prijímateľ zo zákona dostal túto informáciu a spravil jediné, čo mohol a mal, dal to vyšetriť. Keby to nedal vyšetriť, tak to by bolo horšie
Ale teraz, pokiaľ zobereme trestné konanie, aký je tam rozdiel, aká je tam dvojinštančnosť, jaký je tam dozor prokurátora, odvolacie, preskumné konanie až po ústavnú sťažnosť pro ESLP, a keď to porovnáme so spravodajskou informáciou, keď koľko razy potom polícia dožaduje ďalšie dôkazy k tomu, k tej nejakej správe spravodajskej, tak nechcem hovoriť, že vždy, ale málokedy tá spravodajská služba tie informácie alebo tie dôkazy poskytne, lebo spravodajská informácia má, či spravodajská služba má aj zo zákona povinnosť utajovať si tie zdroje. A pokiaľ ona odkryje tie zdroje na nejaké trestné konanie, tak mnohokrát to má potom fatálne následky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 16:58 - 17:00 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán Kuffa, vážim si váš súcit s ľuďmi v kolúznej väzbe, aj keď zvyčajne sú to zločinci, ktorí sa tam dostanú. Ale myslím si, že plačete na nesprávnom hrobe. Minister vnútra ťažko môže ovplyvniť podmienky kolúznej väzby, teda nie že ťažko, ale vôbec.
A iste viete, kto tu vládol minimálne posledných osem rokov. Bola to vláda SMER-u a jeho spojencov a mali osem rokov na to, aby zmenili úpravu kolúznej väzby. Nikdy sa s tým neobťažovali. Až v momente, keď sa do tej kolúznej väzby dostanú ich kumpáni, tak vtedy začne tu pán Fico roniť krokodílie slzy nad tým, že aké je to hrozné v tej kolúznej väzbe, ako tam ľudí mučia. Doteraz ho to vôbec netrápilo. Len teraz, keď sa asi obáva, že by sa tam dostal aj sám za svoje činy, tak zrazu to začína strašne riešiť. Takže to je prvá vec.
A druhá vec, spomínate tu ľudí, ktorí, ktorí slúžili zločinu, a vyčítate nám, že prečo nie sú vymenení. Ale keď sme tu prijímali pred rokom zákon, ktorý mal umožniť, aby vôbec napríklad minister financií mohol odvolať šéfa Finančnej správy, šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy, ktorí boli dosadení SMER-om a boli to ľudia, ktorí dnes vypovedajú o svojich zločincoch, o svojej spolupráci s mafiou, tak ste tu kričali na nás, že aký, aký, aká totalita to je, ako meníme demokraciu na totalitu.
Dnes bol odvolaný pán Szabó z pozície šéfa inšpekčnej služby len preto, že už je vo väzbe a je obvinený zo zločinov. Ak by to urobil minister vnútra pred mesiacom, tak by ste tu všetci kričali, ako potláča demokraciu, ako ohrozuje nezávislosť Policajného zboru.
Takže, prosím vás, pozrite sa trošku aj do zrkadla, pretože toto sú veci, ktoré vy sami ste kritizovali, keď sme ich robili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 16:56 - 16:58 hod.

Remiášová Anna Zobrazit prepis
Pán Kuffa, neviem, asi sa vám to poplietlo. Ja som vôbec žiadnym spôsobom neriešila pani Pčolinskú. Nie je tam necitlivosť. Pokým niekto nie je odsúdený, právoplatne odsúdený, je pre mňa nevinný. Ak je pán Pčolinský vo väzbe, tak asi je na to dôvod a verím, že sa to spravodlivo vyšetrí. V tom prípade doporučujem, aby dostal aj od štátu odškodné, ak náhodou sa zistí, že pán Pčolinský bol v kolúznej väzbe neoprávnene.
A čo sa týka mňa, budem rada, keď ma budete brať ako človeka úplne obyčajného, ktorý nič iné nechce a netúži po ničom inom, len po spravodlivosti. Po spravodlivosti pre mňa, pre vás, pre každého jedného, ktorý sa už nemôže alebo nevie brániť.
A čo sa týka Mečiara, tak zle si pamätáte. Neboli to ruže, ale boli to karafiáty, a to je jedna vec. A druhá vec, tri roky, tri roky som vyzývala Mečiara, aby sa so mnou stretol. Utekal predo mnou. Schovával sa, až som ho dobehla. A vtedy som nie dala mu kyticu, ale označila som objednávateľa vraždy. V tom je rozdiel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 16:54 - 16:56 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja by som sa vás, pán Kuffa, chcel opýtať, kto sa tu komu s čím vyhráža? Pretože ak máte také informácie, tak navštívte políciu, ak sa vám niekto vyhráža a máte nejaký strach, ja som zatiaľ o tom nič nepočul.
A čo má spoločné pán minister vnútra s podmienkami kolúznej väzby? Neviem, ja tomu nechápem, ale ak sa nemýlim, ste bol poslancom Národnej rady, tak prečo ste nikdy neprišiel so zákonom, aby ste podmienky kolúznej väzby zlepšili? Veď vy ste k tomu mali príležitosť štyri roky ako poslanec Národnej rady.
A ja som presvedčený, že pán Mikulec manažuje veľmi náročný rezort a veď po tom všetkom, čo urobili vaši terajší opoziční kolegovia v samosprávach, by sa dala napísať veľká kniha, a keď sa to všetko vyšetrí, som presvedčený, že budeme potrebovať ešte postaviť minimálne jednu novú väznicu, aby sme tam všetkých týchto nominantov vedeli (reakcie z pléna), ktorí budú odsúdení, tam dať.
A možno takú (reakcie z pléna) a možno malú pripomienku aj ku... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pokoj, páni poslanci. Nech sa páči, pán poslanec.

Šudík, Tomáš, poslanec NR SR
... aj ku pánovi predsedajúcemu, ak si môžem dovoliť, aby sa viedla schôdza fakt podľa rokovacieho poriadku, a nie, keď nejaké moje kolegyne trepú somariny a vôbec nereagujú na predrečníka, ktorý bol v pléne, aby ste ich na to upozornili a nerozprávali tu somariny, ktoré sa netýkajú.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 16:47 - 16:49 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Pán Kuffa, chcem trošku reagovať na tú vašu kritiku pána ministra Mikulca. Pán minister nastúpil do funkcie, ku ktorej smerovali naozaj vysoké očakávania. Úrad, ktorý, ktorý dostal na starosť, mal zohrať kľúčovú úlohu v náprave kriminálneho spôsobu vedenia štátu. Faktom je, že snahy o realizáciu plánov na rýchlu očistu spoločnosti prakticky zastavila pandémia, a tak sa stala najsilnejším spojencom mafie.
Áno, predvolebné, dokonca aj tesné povolebné predstavy boli iné a optimisticky rátali s rýchlym vysporiadaním sa s kleptokraciou SMER-u. Ani mne sa rýchlosť zmien a riešenia problémov často nepáčili väčšinou dovtedy, pokiaľ nie som sám konfrontovaný so všetkými prekážkami, mínami a pascami, ktoré nám tu z minulosti zostali. Predstava, že 12 rokov systematickej devastácie a rozkrádania štátu sa dá zvrátiť za rok, je nereálna a naivná.
Aj minister Mikulec je iba človek a zrejme aj urobil nejaké chyby, tak ako každý, ale to naozaj nevidím ako dôvod na jeho odvolanie, ale pokladám to za dôvod, aby pokračoval vo svojej práci, a ja mu v tom určite budem pomáhať.
Ďakujem, pán minister.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 16:34 - 16:35 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za faktické poznámky kolegom. Niektoré, myslím si, že netreba vôbec komentovať.
Možno by som spomenula iba dve veci k pani poslankyni Vaľovej. Ubezpečujem vás, že môj vek sa časom už iba bude zlepšovať, že tento hendikep sa odstráni časom.
A druhé pánu poslancovi Kamenickému. Ja som v tom prejave povedala veci, ktoré podľa mňa počas vašej vlády tak boli. Vy chcete povedať, že počas vlády, v ktorej ste boli, sa ľudia neobávali nitrianskej skupiny tzv. bödörovcov? Alebo že počas toho, keď ste boli vo vláde, že polícia pomáhala a slúžila všetkým, a nie iba vyvoleným? Ja som ten pocit nemala, preto som to tam povedala a myslím si, že je to úplne presné pomenovanie obdobia, v ktorom ste vy boli súčasťou tejto vlády. A, áno, vláda je zodpovedná za celé to obdobie, keď vládne. To znamená, že aj vy spôsobom, pretože ste boli minister v tejto vláde.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 16:30 - 16:32 hod.

Remiášová Anna Zobrazit prepis
Veľakrát tu zaznelo, že nikto neobhajuje pána ministra. Ale ja sa chcem spýtať – prečo? Preto, lebo ste si vymysleli a nejakým spôsobom dodali informácie, ktoré vôbec nie sú pravdivé? Moju dôveru má a je na vás, ako sa s tým vysporiadate.
A chcem ešte adresovať, takisto aj Anička spomenula vo svojom komentári, zároveň odpoveď pánovi Sujovi. (Reakcia z pléna.) Nie, nehanbím sa pozrieť pani Pčolinskej do očí, pretože jej manžel žije, môjho syna dala vládna garnitúra, ktorá spáchala únos prezidentovho syna, spáliť a upáliť zaživa. Ja by som dala za to život, keby môj syn mohol žiť. Snažili sa mu našiť nejakú špinu, bola by som rada, keby bol radšej zatvorený ako mŕtvy.
Takže bojujem iba za spravodlivosť, za spravodlivý proces a nech už dopadne akokoľvek, ale chcem, aby spravodlivosť zvíťazila, a v tom je medzi nami rozdiel.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 16:24 - 16:26 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Milá kolegyňa Anka Andrejuvová, myslím, že teraz si úplne symbolicky dala veľmi dobrú ilustráciu celej tejto debaty. Práve títo dvaja páni, ktorí mali faktické poznámky predo mnou, tu celý čas sa snažia nahradiť fakty, informácie a informovanosť krikom. Už to tak často býva v živote, že keď niekto nemá argumenty, tak si myslí, že čím hlasnejšie bude kričať, čím viac bude hulákať, tak ako je zvyknutý možno z krčmy alebo z nejakého mafiánskeho prostredia, tak tým viac jeho argumenty zaberú a všetci sa ho zľaknú a možno mu uveria a bude to strašne presvedčivé.
A ako kontrast toho sa tu postavíš ty, krásna mladá dáma a jemným hlasom povieš pár faktov, apeluješ na svedomie, na to, že ľudia by si mali uvedomiť svoje chyby a to sa mi veľmi páčilo. Na druhej strane myslím si, že je to veľmi ťažké pri ľuďoch, ktorí svoje svedomie zrejme zašlapali do prachu počas dlhých rokov, keď si túto krajinu sprivatizovali, ukradli štát, urobili si z neho vlastnú eseročku.
A je mi veľmi ľúto, že práve títo ľudia, ktorí sa ich teraz zastávajú, v tom čase ich nekritizovali, možno kritizovali to, že nie sú oni pri moci, ale nepamätám si, že by prišli s odhaleniami nejakého veľkého kradnutia, podvodov, korupcie, naopak, počas bačovania pána Kotlebu na Banskobystrickom samosprávnom kraji ich dokonca často dokázali ešte pretromfnúť.
Ešte si dobre pamätáme, ako sa pán poslanec Miroslav Suja, terajší, stal šéfom regionálnych ciest, dokonca po tom, čo pán Kotleba prehral voľby v Banskobystrickom kraji. Takže od takýchto ľudí to ťažko čakať.
A som veľmi rád, že ty si ukázala takýto kontrast, že dá sa diskutovať aj férovo. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2021 16:16 - 16:21 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som sa dnes špeciálne prihovorila poslancovi Robertovi Ficovi, poslancovi Petrovi Pellegrinimu, poslankyniam Denisy (Denise, pozn. red.) Sakovej a Ľubici Laššákovej, poslancom Jaroslavovi Baškovi, Ladislavovi Kamenickému, Richardovi Rašimu, Jánovi Richterovi, Ľubomírovi Vážnemu a Petrovi Žigovi.
Prihováram sa vám preto, že ste spoluzodpovední za nespravodlivosti z nedávnej minulosti, s ktorými sa teraz ako spoločnosť musíme vyrovnávať. Ste spoluzodpovední, pretože ste boli predsedami, ministrami, štátnymi tajomníčkami či tajomníkmi vlád, ktoré umožnili vznik a fungovanie systému tzv. naši ľudia. Pripomeňme si, že názov dostal podľa najmenšieho z nich, malého Lacka a že svet sa o vašich ľuďoch dozvedel vďaka odvahe dvoch policajtov.
Už pri vzniku SMER-u sa hovorilo o akcionároch a mužoch v pozadí. Počas vašich vlád sa mnohí ľudia obávali nitrianskej skupiny tzv. bödörovcov. Počas vašich vlád ste umožnili to, že časť polície pomáhala a slúžila nie všetkým, ale iba vyvoleným. Počas vašich vlád došlo k podozrivým odnímaniam a zastavovaniam vyšetrovania prípadov a vy ste sa len prizerali. Počas vašich vlád sa udialo to, čo váš riaditeľ finančnej polície pomenoval: „My sa tu hráme na bohov a za peniaze sme ochotní urobiť všetko.“ Vy ste boli vo vláde a korupcia nabrala také rozmery, že státisícové úplatky, ktoré Slobodník priznal, citujem, „sú len zrnkom toho, čo sa udialo, a to nielen v bezpečnostných zložkách, ale aj v iných sférach, ako je hospodárstvo, finančníctvo a podobne“.
Som presvedčená, že naša krajina sa nevie pohnúť dopredu, ak sa nevysporiadava so svojou minulosťou. V prípade Slovenska sme sa museli vysporiadať so zlyhaniami našich predkov počas Slovenského štátu a ospravedlniť sa za desaťtisíce zmarených životov. Na júnovej schôdzi budeme hlasovať o ďalšom zákone, ktorý nám má pomôcť vysporiadať sa s našou komunistickou minulosťou, aspoň symbolickým odobratím nezaslúžených benefitov bývalým komunistickým pohlavárom a eštebákom.
A, áno, jedného dňa sa budeme musieť vysporiadať aj s našou mečiarovskou minulosťou, špeciálne s únosom prezidentovho syna a vraždou Róberta Remiáša. V tomto zmysle je veľmi symbolické, že sa o vyšetrovaní zločinov vašich ľudí hovorí v pléne práve počas obdobia, keď sa rozhodovalo a prebiehalo odvolávacie konanie vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. To, čoho sme dnes svedkami, čo v súčasnosti vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní, čím sa zaoberajú súdy Slovenskej republiky, väčšina z toho sa týka minulosti, počas ktorej vládli vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Tie vlády, ktorými predsedami a členmi ste boli vy, kolegovia. Zoči-voči pamiatke Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej by som od vás namiesto kriku a obviňovania očakávala skôr verejné ospravedlnenie alebo aspoň pokorné mlčanie.
A teraz sa prihovorím... (Potlesk.) A teraz sa prihovorím nám koaličným poslancom a členom vlády a aj všetkým našim nasledovníkom. Hoci sa človek môže cítiť kráľom, keď je premiérom, ministrom alebo poslancom, máme, dokonca musíme neustále myslieť na to, že sme v službe, že naším jediným privilégiom má byť to, že môžeme veci verejné formovať priamo. A my chceme formovať a máme formovať zákony tak, aby žiadne podozrenie zo žiadnej trestnej činnosti nezostalo bez povšimnutia. Orgány činné v trestnom konaní musia mať priestor a podmienky na to, aby v súlade so zákonom vyšetrili každé podozrenie z trestného činu. A polícia, prokuratúra i súdy sú povinné dodržiavať zákony a postupovať len v rámci svojich zákonných kompetencií, tak ako to uviedol aj pán minister Mikulec.
Je dôležité, aby sme si my všetci, aby sme mali my všetci na pamäti a vždy konali v súlade so zákonom. Pred nespravodlivosťami nesmieme zatvárať oči. A špeciálne my politici máme zodpovednosť za to, čo sme sľúbili – dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.
Ja dodávam, že našou povinnosťou je rozširovať priestor pre slobodu a spravodlivosť, lebo aj my sa staneme jedného dňa súčasťou minulosti a budú nás súdiť podľa našich skutkov.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 15:49 - 15:49 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Keď ľudia ako Fico, Pellegrini či vy viníte súčasného ministra vnútra z toho, že nezvláda svoj rezort, je to jasný signál, že to robí dobre.
Pán Suja, mám pocit, že vy žijete vo svojom pomýlenom svete. Teším sa, že temná éra, ktorá tu roky rokúce bola, je preč a orgány v činnom, činné v trestnom konaní môžu bez akýchkoľvek politických zásahov odkrývať zločineckú sieť, ktorá presahovala na najvyššie úrovne štátu.
Odpovedzte mi, prosím, keď ste taký poctivý, ako tu hovoríte, pretože ja vás vnímam ako dosť agresívneho človeka, vám vôbec nevadí, že v minulosti skorumpovaní politici manipulovali a zneužívali políciu a dokonca ju vydali aj do rúk organizovanému zločinu?
Ďakujem.
Skryt prepis