Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

16.6.2021 o 9:40 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 15:05 - 15:06 hod.

Mihalik Marcel Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Šeliga, spomínali ste tuná o politických väzňoch, že títo ľudia, ktorí sú zatvorení, sú politickí väzni a nechcel som vystupovať, ale ste mi nahrali v tomto smere. Pán minister tuná spomínal Slobodníka a jeho výpoveď. Ja by som možno dodal ešte k tomu zopár vetičiek, ktoré povedal on: „Ľudia celý život makali a majú 400-eurové dôchodky. My sa tu hráme na bohov a za peniaze sme schopní urobiť všetko“ a následne priznáva státisícové úplatky v bezpečnostných zložkách, v hospodárstve, finančníctve a podobne.
Ďalej spomínal, že „z titulu svojej funkcie som sa stretol s množstvom ľudí, ktorí nemali možnosť vďaka týmto konaniam domôcť sa práva“.
Ja tam absolútne nevidím nič, že by títo ľudia mali byť politickí väzni. Veď práve ak to tak nie je, opravte ma, je to za politické názory, politickí väzni. Takže podľa týchto, podľa tejto schémy si myslím, že ľudia, politickí väzni, skutoční, z 50. rokov sa musia v hrobe obracať dnes.
A ak pán minister Mikulec je zodpovedný za to, že zatvorením údajných politických väzňov, ktorí podľa mňa nie sú politickí väzni, spravil niečo zlé a má odstúpiť, tak osobne si myslím, že vôbec nemá odstupovať a ja za takéto uznesenie vôbec nezahlasujem, čiže moju podporu má.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 15:04 - 15:05 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán Šeliga, k tým percentíčkam. Veď toto je druhý len o percentách, tu je, tu je spomenutých toľko, tak málo vecí, ktoré už boli dávno pánom ministrom vyargumentované a povedané, čiže a počúvali vás ľudia z opozície, len tí ľudia tu sedia, ktorí, nechcem to tak nazvať, sú len podržtaškami možno v SMER-e. A už nerozumiem strane REPUBLIKA, tá by mala fandiť tejto vláde, lebo tie ich percentíčka sú tam tiež, kde sú, a preto tu sedia viditeľne, lebo naozaj, naozaj tých dôvodov je strašne málo len v neporovnaní voči tým kauzám, ktoré sa diali v minulosti, takže.
A už vôbec nechápem tomu, že všetci tí opozičníci jak verklíci druhý deň to isté, to isté, už to bolo dávno vyargumentované.
Takže je to asi o tých percentách. O ničom inom. A o videjkách.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 14:58 - 15:00 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo a ďakujem za vystúpenie, pán kolega, toto je určite asi najschizofrenickejšie odvolávanie ministra. Pretože na jednej strane my tu celý čas počúvame, ako Roman Mikulec nezvláda svoj rezort, ako tam má chaos, ako tam má vojnu policajtom, ako nevie, čo sa mu tam deje, no a na strane druhej počúvame, ako to vlastne všetko Roman Mikulec kontroluje, ako cielene ničí opozíciu, ako sa tu teraz na politické objednávky zatýkavajú ľudia, čo teda znamená, že Roman Mikulec je pravdepodobne veľmi skúsený manipulátor, ktorý to celé vlastne drží pokope, aj súdy, aj prokuratúru, aj políciu, len aby kriminalizoval opozíciu a ešte to aj v podstate robí zle. Pretože prečo potom neberie tých politikov, prečo potom sa berú iba také tie druhé šarže? A keď už tú opozíciu kriminalizujeme, tak prečo to nerobíme poriadne potom?
Takže ja teraz nechápem, naozaj, či teraz ideme Romana odvolať kvôli tomu, že on to nezvláda alebo že to zvláda a kontroluje veľmi dobre. Takže toto by sa aspoň mohlo ujednotiť, tá línia, či idem odvolávať Mikulca, lebo nevie, čo sa tam deje, alebo ho idem odvolať preto, že vie veľmi dobre, čo sa tam deje, on kontroluje to a kriminalizuje opozíciu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

16.6.2021 11:40 - 11:55 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja si vás, pán Susko, vážim, ale predsa len mali by ste byť trošička aj objektívny. Na začiatku vy aj ešte predtým kolega Blaha ste poukazovali na to, že tu nie je žiadny minister, že tu neni minister Mikulec a tak ďalej. Ja som tu nesedel v tom minulom volebnom období, ale keď opozícia zvolávala tieto mimoriadne schôdze na odvolanie, buď ministrov, alebo ja neviem či Fica a tak ďalej, tak ten tu neprišiel ani raz a vaši ministri takisto odtiaľto odchádzali a zároveň odchádzali spolu s nimi aj poslanci a tým ste dávali najavo, že proste to ignorujete. Takže nehovorím, že chceme byť takí istí ako vy, to určite nie.
Ďalej. Vy ste zvolali túto schôdzu, a keď som sa pozrel pri vašom vystúpení, tak na tejto strane nesedel nikto ani zo SMER-u, ani zo SMEROHLASU, čiže takto vy tomu dávate nejakú váhu. Boli ste tam len traja, traja vpredu.
No a teraz hovorili ste o tom, že minister by mal vyvodiť zodpovednosť a mali by sme ho odvolať a tak ďalej a tak ďalej. Ale si zoberte, že vy ste tu mali, teda len tých posledných dvoch ministrov a možno ešte aj tí ďalší, čo za ich ministrovania sa tu udialo? Napríklad tie mená, ktoré dneska tam rezonujú, tak tie boli za ministrovania vašich ministrov, Bödör, Kvietik, Brhel, Zoroslav Kollár, Suchoba, Kožub, Gašpar, Kováčik, Bašternák, Jankovská, Kičura, Imrecze. Toto všetko bolo za ministrovania vašich, vašich ministrov a teraz to musíme my vyriešiť, hej. A keď to riešime, tak zrazu sa tu hľadajú dôvody na to, aby sa to zastavilo. Je to neobjektívne a, samozrejme, zavádzajúce hlavne pre verejnosť, ktorú chcete nejakým spôsob pomýliť. Ale to sa vám určite nepodarí.
Takže bude sa pokračovať, dá sa povedať, v navodení pravdy a spravodlivosti, aby naozaj občania Slovenska sa toho... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

16.6.2021 11:10 - 11:25 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Blaha, prejav plný urážok, ponižovania, pýchy, nadutosti, výsmechu z iných ľudí. Ja mám mnohých známych, priateľov, ktorí nemajú vysokú školu, niektorí ani strednú, ale sú to ľudia na vysokej úrovni, charakterní a čestní ľudia, ktorých si vážim a neriešim ich vzdelanie. Naproti tomu vy tu spomínate a opakujete dokola svoje vzdelanie, zdôrazňujete to, ako vy učíte na vysokej škole, vyvyšujete sa nad iných, urážate nás ostatných.
Svojho času, ja to nebudem hodnotiť, zhodnotil to za nás pán Mikloš, keď vám povedal, že vy ste vzdelaný ďaleko za hranicou svojho intelektu. Ja musím len súhlasiť s týmto tvrdením. A ono ľudia by mali vedieť, že vy ste sa dotkli aj vo svojom príhovore Matoviča a hovorili ste, ako sa mu lámal hlas, ako vystupoval, ale ľudia by mali vedieť, že aj ja, keď som hovoril, tak ste mi do toho skákali, hovorili ste tam pod tým rúškom niečo, mrmlali ste si. Matovičovi ste robili to isté. Dávali ste mu vreckovky.
A potom, ja to prezradím, my sme boli s kolegom na obede, vy ste nás videli, že tam sedíme pri vás a robili ste si žarty s Erikom Tomášom, ste si robili žarty z toho, že dával som mu vreckovky, on sa blázon dá tak ľahko vyprovokovať. Toto ste vy, toto ste vy. Nadávali ste mu, áno, takto sa správate. Vysmievate sa z iných ľudí a ponižujete ich.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

16.6.2021 11:10 - 11:25 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Na konci, pán Blaha, ste povedali, že sa ospravedlňujete, že to bolo troška aj také, že s humorom a tak ďalej. Súhlasím s tým. Skoro 40 minút ste rozprávali a dokopy ste nepovedali nič, ale stihli ste sa vysmievať z mnohých ľudí, takže k tým vašim označeniam ako politológ a filozof si, včera som vám doporučil demagóg, dneska si ešte môžte pridať buď humorista, alebo komediant, nechám to na vás, pretože to vám ide naozaj úžasne.
Včera ste položili otázku pánovi ministrovi Mikulcovi a potom ste odišli preč. On vám odpovedal na všetky otázky, vrátili ste sa a opýtali ste sa znova to isté. No tak to je už naozaj, ako by som povedal, také, že nedávate pozor, proste hovoríte si svoje a ostatných nepočúvate.
A to, že o čo tu vlastne ide. Tu nejde o odvolanie Mikulca, v podstate to je zúfalý váš krok na to, aby ste zmenili tú situáciu, lebo ako sa hovorí, horí vám pod zadkom alebo za zadkom, sú v base ľudia, ktorých ste nominovali vy, sú v base ľudia, ktorých ste nominovali vy, a oni vás teraz, teda vás nie, ale ľudí okolo toho, čo sa podieľali na tých klamstvách a podvodoch a tak ďalej, udávajú teraz, tak teraz kričíte a snažíte aj niektorí možno taký odkaz dať, že myslíme na vás tuná vonka a chceme vám pomôcť, ako sa dá, a jeden zo spôsobov je odvolať Mikulca a hovoriť o tom, ako všetko je zlé.
Všetko, čo sa deje, je v poriadku, treba dočkať, veci sa vyčistia a spravodlivosť si cestu nájde.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 10:10 - 10:25 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne všetkým za faktické poznámky. Nepôjdem po menách, ale niektoré veci poviem.
Minister sa po tej vecnej stránke obhajuje sám. Trikrát tu včera vystúpil. A ja verím, že ešte sa vráti. Reagoval aj s faktickými. Toto určite nebolo zvykom v predchádzajúcich volebných obdobiach.
Hovoril som o nastražení kompromitujúcich dôkazov do jeho auta, to pánovi Sujovi.
Väčšina bežných poslancov, my nemôžeme vidieť do toho, čo sa deje v SIS alebo v ostatných zložkách. Možno ste boli zvyknutí na to, že v predchádzajúcich obdobiach to tak bolo, ale my ako obyčajní poslanci nemôžeme do toho takto vidieť.
Vyslovujeme dôveru alebo nedôveru Romanovi Mikulcovi, na ktorého vyťahuje veci hlavný predkladateľ na svojich tlačovkách a aj v sedemdesiatminútovom príhovore hneď na začiatku tejto schôdze. Preto si myslím, že je veľmi dôležité zistiť, či je to dôveryhodná osoba.
No a zareagujem aj na vedúceho Úradu vlády v minulosti, na pána Šutaka, Šutaja Eštoka. Vedúci Úradu vlády hovoril, že vojna policajtov. No tak za vlády Fica bol v polícii pokoj. To som vysvetlil v rozprave prečo. A pridal sa ku klamárovi Ficovi aj on, pretože v minulom volebnom období úplne ignorovali mimoriadne schôdze, ostatní ministri SMER-u bežne hneď na začiatku schôdzí demonštratívne odchádzali zo sály a dokonca tak robili aj ich poslanci. A nestalo sa to raz. Takže Šutaj Eštok taký istý klamár jak Fico.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 10:10 - 10:25 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolega Marek, tvoj pohľad v rozprave bol dobrý a zrozumiteľný a jasný. Na Slovensku je čo naprávať na všetkých úrovniach. Určite nám toto volebné obdobie na očistu a poriadok stačiť nebude. V žiadnom prípade nemôžeme dopustiť, aby sa k moci opäť dostali tí, ktorí nám tu vládli nielen posledných dvanásť rokov. Nesmieme dovoliť, aby sa k moci opäť dostali ľudia zo SMER-u 1, SMER-u 2. Ale tiež sa už nikdy nesmie stať, aby vo vláde boli slotovci, dankovci, bugárovci a či aj noví progresívci, ktorí by napáchali iné škody, hlavne morálne.
Na Slovensku za desaťročia doterajších vlád sa korupcia hlboko zakorenila na všetkých úrovniach. V každom regióne naprieč celým Slovenskom je plno malých kočnerovcov, kvietikovcov, bödörovcov a iných špekulantov, ktorí si službu cez politiku zamenil za biznis, za neprimerané prilepšovanie si a ukrajovanie zo spoločných peňazí. Treba nám minimálne dve volebné obdobia, aby sme Slovensko vrátili späť ľuďom a očistili od tých, ktorí zneužívali svoju moc a postavenie na všetkých úrovniach. Samozrejme, česť výnimkám, ktorí svoju prácu v politike brali ako poslanie a službu ľuďom, regiónom či našej krásnej krajine.
Nesmieme už nikdy dovoliť, aby korupcia, arogancia a podvody, rozkrádanie pokračovalo. Obdobie našich ľudí musí skončiť. A verím, že vďaka súčasnej vláde aj skončí. Za tých niečo viac ako pätnásť mesiacov táto vláda ukázala, že im naozaj záleží na očiste Slovenska. A som rád, že aj mnohým... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2021 9:40 - 9:55 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia poslanci, teraz pred chvíľou sa tu strhla debata o tom, že by tu mal sedieť Roman Mikulec, ale ja som tu sedel celý deň včera pomaly a Roman Mikulec tu bol, bol tu aj dnes, Roman Mikulec vystúpil asi, myslím, trikrát v rozprave, reagoval aj faktickými, nechal na seba reagovať faktickými a diskutoval s poslancami, kdežto Robert Fico po svojej úvodnej reči zdrhol.
Hovorilo sa tu o správe SIS a ja osobne neviem, že či sú pravdivé, alebo nepravdivé tie informácie, ale sú to informácie. Minister vnútra vysvetľoval, trpezlivo vysvetľoval aj pred médiami nejaké veci, aj tu v pléne. V polícii, prokuratúre, na súdoch sa všetko zdalo v pohode a teraz je to vraj najhoršie za ostatných tridsať rokov, ako povedala bývalá ministerka vnútra. No jasné, ak sa tu robili veci na objednávku, ak mali títo ľudia politické krytie, tak je jasné, že bol pokoj. Len spravodlivosť sa necítila dobre. Tá pokoj nemala. Teraz zrazu vedia tí poctiví, že tí nepoctiví už nemajú politické krytie, tí nepoctiví však zo dňa na deň nezmizli, preto je logické, že v týchto zložkách je nespokojnosť. Ja som presvedčený o tom, že začala očista týchto zložiek, ktorú sme ľuďom sľúbili.
Niektorí poslanci do toho tak nevidíme ako trojnásobný premiér Fico, respektíve si nevieme tak navymýšľať a konšpirovať ako on, preto na základe toho, čo vieme, ako skutočnosti vnímame, sa máme rozhodnúť, či vyslovíme svojím hlasovaním dôveru alebo, naopak, nedôveru ministrovi vnútra. Popíšem teda svoj pohľad. Je dôležité, aj kto to hovorí, keď vám niekto niečo hovorí, kto je predkladateľom tohto zákona.
Vrátim sa ku komunálnym voľbám v roku 2018. Tesne pred voľbami som sa bavil s jedným policajtom, ten mi okrem iného povedal, že má dobré miesto na kriminálke, že je spokojný a že sa nechystá ani po voľbách do mestskej polície. Prečo som sa ho to pýtal? Lebo sa šuškalo, že zištne podporuje jedného z kandidátov na primátora a plánuje nastúpiť na miesto náčelníka mestskej polície. Razantne to vtedy poprel. Prišli voľby, primátor obhájil svoj post a on sa porúčal z kriminálky a stal sa náčelníkom mestskej polície. Predtým som ho nepoznal, nemožno teda povedať, že sme boli kamaráti, ale veril som mu ako chlapovi, sklamal som sa. A aj keď si niekto povie, že to bola možno maličkosť, je to divný pocit, keď vás niekto takto oklame. Tu sa môže zdať a toto sa môže zdať ako jedno zaváhanie, možno nejaké nedorozumenie, neviem.
Bývalý premiér Fico sa takto spustil nie pred jedným či dvoma ľuďmi, ale pred celým Slovenskom, a to už niekoľkokrát. Niečo z toho spomeniem, aby bolo jasné, aký charakter predkladá návrh na odvolanie ministra a ako dôverné, dôveryhodné sú jeho dôvody.
Pamätáte si, ako sa ho redaktorka spýtala v apríli v roku 2009 na kandidatúru na prezidenta a on jej povedal: „Ubezpečujem vás, že v roku 2014 ja už v politike nebudem, môžete byť úplne kľudná.“ Zaujímavé je nielen to, že na prezidenta o päť rokov neskôr kandidoval a je odvtedy, čo mal mečiarovsky zamávať a odísť, už osem rokov, ale aj to, že pred svojou kandidatúrou plánoval posilniť kompetencie prezidentského úradu. Chcel si pripraviť pôdu a sám seba upratať do prezidentského paláca. To mu nevyšlo. Tento človek sa neštítil v roku 2019 preliezť z politiky priamo na Ústavný súd, kam sa snažil dostať.
Ja som si predvčerom v noci znova pozrel jeho verejné vypočutí vtedy pred ústavnoprávnym výborom. (Rečník sa odmlčal a obrátil sa k predsedajúcemu. Zaznenie gongu.)
Na vypočutí kandidátov povedal, že je to prirodzené, že sa o tento post uchádza, lebo sa tak dá spraviť len raz za dvanásť rokov a sám by si vyčítal, keby túto možnosť nevyužil. Neraz sme sa sna... neraz sme zažili jeho nadradenosť aj teraz, keď sa snaží nás všetkých cez procedurálne návrhy poučovať, usmerňovať. Aj nedávno, keď opozícia zvolala mimoriadnu schôdzu na odvolávanie ministerky spravodlivosti a sám Fico podal procedurálny návrh, ktorým spravil obštrukciu a zastavil tak schôdzu. Myslím si, že ako uchádzač na post ústavného sudcu musel dobre vedieť, že aj keď jeho procedurálny návrh bude schválený, nebude možné ho vykonať a predviesť niekoho z kolúznej väzby do Národnej rady Slovenskej republiky. Napriek tomu to zlomyseľne spravil. Navyše vraví, že tu niekto niekoho ovplyvňuje a zasahuje do vyšetrovaní a on sám chce do vyšetrovaní zasiahnuť a hrať sa na vyšetrovateľa v Národnej rade Slovenskej republiky.
Mimochodom, priamo na spomínanom vypočúvaní kandidátov sa prejavila nielen vierolomnosť toho človeka, ale aj jeho povýšeneckosť a arogancia. Dostal otázku od vtedajšieho poslanca Národnej rady Jána Marosza, ktorý mu pripomenul, že býva v byte odsúdeného daňového podvodníka, kde platí dramaticky nižšie nájomné, ako je trhová hodnota. Bolo to v čase, keď už bol vynesený rozsudok o majiteľovi luxusnej nehnuteľnosti.
Pre Slovenský rozhlas vo februári 2017 sa Fico vyjadril takto, akonáhle bude proti nemu vznesené obvinenie, „pochopím, že tam jednoducho nemôžem zostať. V tomto prípade to bude pre mňa neudržateľné.“
„A ani po dvoch rokoch ste sa odtiaľ neodsťahovali,“ pokračoval Ján Marosz.
„Nepovažujete sa za vierolomného človeka, ktorý nedodržiava sľuby, ktoré verejne deklaruje? Považujete sa skutočne za vhodného kandidáta na ústavného sudcu, keď ste po smrti novinára a jeho snúbenice reagovali rôznymi konšpiráciami o Sorosovi?“ Dodal ešte.
No a teraz viete, ako Fico bohorovne odpovedal? Tak ako mnohí zo SMER-u a HLASOSMER-u bežne odpovedajú iným poslancom aj teraz – zosmiešnením, povýšenectvom, arogantným prístupom. Povedal, citujem: „Ak dovolíte, tak otázky poslanca, ktorého nepoznám a prvýkrát v živote ho vidím, ani neviem, z ktorej strany je, nebudem komentovať.“
Robert Fico je pre mňa dlhodobo skrz na skrz skompromitovaná závadová osoba. Je to vypočítavec, ktorému ak je prospešné byť komunistom, tak je komunistom, ak mu vyhovuje sa pochváliť napríklad birmovkou, tak to z čisto zištných dôvodov spraví, to bolo napríklad pri kandidatúre na prezidenta.
A poďme ďalej. „Nikdy sa ja nevrátim do poslaneckých lavíc ako opozičný poslanec, to je môj recept. Pretože nepovažujem za správne, aby človek, ktorý má k dispozícii vládnu moc, či už štyri roky, alebo osem rokov, potom sa vrátil do parlamentu a vykrikoval z lavice, ako dnes vykrikuje pán Dzurinda alebo pán Mikloš. Je to smiešne. Podľa môjho názoru to nie je dobré. Človek by mal po tom, ako skončí vládnutie a ľudia mu nedajú druhýkrát dôveru, mal by povedať, ďakujem pekne a mal by odísť z politiky.“
Citoval som Roberta Fica. (Reakcie z pléna.) On odvoláva.
Lenže on sa musel vrátiť. On sa musel vrátiť do tej politiky, do tej poslaneckej lavice a musí z tej opozičnej lavice vykrikovať, musí robiť tlačovku za tlačovkou, musí vysielať signály svojim ľuďom do väzby, ktorých chválil za kus dobre, dobre vykonanej roboty, aby videli, že on sa snaží všetko zvrátiť a dostať naspäť k moci a pomôcť aj im. Len nedajbože, aby prehovorili, však? Sám Kočner tohto človeka označoval šéf a teraz mnohí, ktorých zapracoval do systému našich ľudí a ktorí parazitovali na tomto štáte, vzhliadajú k nemu a k jeho žiakovi Pellegrinimu ako k jedinej nádeji. Preto tlačovka za tlačovkou a snaha ovplyvňovať orgány činne v trestnom konaní.
Fico teraz útočí na ľudí, nominantov jeho vlád, ktorým sa rozviazal jazyk a svedčia. Hanlivo ich označuje ako udavačov preto, že porušili akúsi mlčanlivosť systému našich ľudí a zrazu je tu strach z toho, že sa to rozsype ako domček z karát, kde na jednom z vrcholných poschodí sedí práve on.
Keď človek číta veci ohľadom tejto schôdze, napríklad takú dôvodovú správu k odvolávaniu ministra vnútra Milana, á, Romana Mikulca, a uvedomí si, kto za tým stojí, čo je to za človeka, tak sa mu obracia žalúdok. Docent Fico, právnik, jeden zo spolutvorcov a podporovateľov ľudí ako Kočner, Jankovská či Kičura, sa odvoláva na to, že je tu ohrozenie pilierov právneho štátu, a opiera sa pritom, ako uvádza v správe, o široko medializované udalosti, ktoré potvrdzujú, že minister nezvláda rezort.
Niekto raz povedal, ak si chcem niečo rozumné na internete prečítať, tak si to najskôr napíšem. Budem parafrázovať, ak Fico chce, aby bolo niečo, ako hovorí, široko medializované, tak si to najskôr vymyslí a potom svoje nepodložené domnienky bude servírovať ako z guľometu na svojich tlačovkách. Hovorí v správe o ľuďoch, ktorých výpovede spochybňuje, o tých, ktorí ešte majú svedomie. Ľutujú svoje činy, priznali sa a spolupracujú s políciou. Teda, pokiaľ sa nemýlim, o nominantoch jeho vlád, ktorí podľahli váhe dôkazov alebo možno aj ťarche vlastného svedomia.
V správe sa hovorí o manipulovaní úkonov v trestnom konaní, o spochybňovaní svedkov, o krivých výpovediach a ďalších neotrasiteľných veciach, o ktorých má bývalý premiér Fico rozsiahle vedomosti.
Vy, pán Fico, si dovoľujete hovoriť, čo je a čo nie je pravda? Čo je rozklad štátu? O tom rozklade čosi, samozrejme, viete. Hovorili ste v svojej úvodnej reči, že ľudia už nevedia, čo je pravda. Áno, predovšetkým vďaka vám, lebo lož používate dlhodobo ako pracovnú metódu. Romanovi Mikulcovi išli orgány činné v trestnom konaní za vašich vlád po krku, nastražili naňho veci a on má dnes v rukách rozsudok – nevinný. Naproti tomu ste vy skompromitovaný politik previazaný s ľuďmi, ktorí sú dnes vo väzbách. Velíte zločineckej organizácii, ktorá vydláždila cestu mafii do najvyšších poschodí štátnej moci.
Prepáčte, páni poslanci, kolegovia, ale ak sa mám rozhodnúť, tak mi dovoľte neveriť Ficovi, ale Mikulcovi.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 9:40 - 9:55 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Pán kolega Tomáš, nezvyknem vstupovať do rozpravy, ale už mi to nedá, keďže sa neustále opakuje tá otázka výberových konaní na prednostov okresných úradov.
V roku 2012, keď ste vy ešte ako SMER nastúpili do vlády, ste do mesiaca bez výberových konaní, bez dôvodov odvolali všetkých prednostov okresných úradov. Okresné úrady a predseda okresného úradu, tam sme stanovili tú hranicu, je predĺženou rukou vlády v regióne. Je prirodzené, že každá vláda chce mať svojho prednostu okresného úradu. Môžme sa baviť o tom, môžme sa baviť o tom v rámci reformy verejnej správy, že ako to nastavíme, aby boli výberové konania v rámci profesionalizácie štátnej správy, to je všetko pravda, ale to, čo ste vy urobili v 2012, a teraz to tu hovoríte, poznáme situáciu v regióne, preto sme my poslanci žiadali, aby to takto bolo.
V regióne, z ktorého pochádzam, okresný šéf SMER-u rozhodoval nie o prednostovi okresného úradu, ale až po upratovačku, keďže je tam veľká nezamestnanosť, ani upratovačka nemohla dostať miesto na okresnom úrade bez zvolenia šéfa SMER-u. Takto to fungovalo za vašej éry, a teraz nám tu idete vyčítať prednostov okresných úradov?
Ďakujem.
Skryt prepis