Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

23.6.2021 o 16:45 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2021 17:57 - 17:58 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja sa k problematike potratov vyjadrovať nebudem, vyjadrím sa až počas hlasovania, aký mám na to názor, ale rád by som vás možno upozornil. Ste spomínali, že pán Čepček, OĽANO, OĽANO, tak my sme ho momentálne z klubu vylúčili dočasne a tento zákon nepredkladal ako nejaký nominant OĽANO alebo niečo také. On nie je súčasťou klubu momentálne. Ste to spomínala v rozprave. Taká možno prvá poznámka.
A tá druhá poznámka, že nehádzal by som asi všetky deti z detských domovov do jedného vreca, že tam zažívajú traumy a že niektoré dievčatá obyčajne skončia ako prostitútky. Ja poznám, mám veľa kamarátov z detských domovov, ktorí vedú plnohodnotný život a sú radi za to, že hoci vyrastali v detskom domove, ale momentálne sú šťastní, vychovávajú deti a podobne. Takže možno iba takto v krátkosti a určite sa zhodneme aj na tom, že asi treba tie podmienky v tých detských domovoch oveľa zlepšiť aj na základe skúseností, ktoré máte od tej pani, ktorá, bohužiaľ, skoncovala so svojím životom, že možno nemala taký adekvátny život v tom detskom domove, aký by mohla mať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2021 17:54 - 17:56 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
To je v pohode, pán predseda. Ďakujem za slovo.
Pani poslankyňa, vy ste spomínali vo svojom prejave, že táto téma sa objavuje často na pôde parlamentu. Je to možno aj tým, že tak ako niekto cíti zodpovednosť za svoje deti, za svoju rodinu, sú určití politici a určití ľudia v našej spoločnosti, ktorí cítia zodpovednosť aj za iné nenarodené deti, a preto túto téma tak naliehavo predkladajú.
Vy ste spomínali rôzne štatistiky a prieskumy. Ja by som dal téme ochrane nenarodených detí aj iný rozmer, a to je ochrana našich tradícií, hodnôt, viery a celkovo našej histórie, pretože vy reprezentujete hodnoty jedného liberálneho domu.
Na Slovensku máme jeden liberálny dom, ale máme 3 000 obcí a v každej obci jeden kostol, niekde aj viac. Tieto kostoly sú v nedeľu plné. Plné. Keď sa prídete pozrieť, sú tam rodiny s deťmi. A pre tieto rodiny je najvyššou hodnotou ľudský život. Boží dar, ktorý si tieto rodiny vážia, a preto sa táto téma tak nástojčivo obhajuje a objavuje v tomto parlamente.
Na druhej strane musím priznať, že je na pováženie, či táto spoločnosť je pripravená na takýto zákon, pretože my si tu môžme schváliť čokoľvek, ale nezmeníme žiadnym papierom zmýšľanie ľudí a hodnotové nastavenie. To znamená, ak si nejaká matka nebude vážiť dar života a dieťa, ktoré nosí pod srdcom, môžme tu prijať tisícky zákonov, ak ona nebude cítiť úctu k životu. Takisto môžme tu prijať stovky zákonov, ak otec nebude cítiť zodpovednosť za svoju manželku a dieťa, ktoré čaká, tak potom tieto zákony nepomôžu ničomu. To znamená, že my musíme robiť prorodinnú politiku, ktorá bude chrániť rodiny, podporovať rodiny, ktoré sa budú tešiť na príchod svojich detí, na život.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2021 17:47 - 17:49 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Milá Janka, chcem ťa takto osloviť a chcem na úvod povedať, že je mi to nesmierne ľúto, že tu padá veľmi veľa tvrdých a podľa môjho názoru veľmi necitlivých slov z obidvoch strán. Nechcem ti kaziť, nechcem ti kaziť, Janka, tvoj starostlivo vystavaný val z biologických poznatkov z rôznych sociologických prieskumov, z rôznych štatistík a predikcií o tom, kto sa ako bude vyvíjať. Ja som takisto nebola plánovaná, takisto som nebola očakávaná a takisto sa zvažovalo na začiatku, že či a vôbec a či budem. A ďakujem Bohu za to, že som.
Moje detstvo bolo také, že som sa v podstate do svojich 14 rokov stále dusila, lebo som bola stále po nemocniciach. Bola som veľmi choré decko, ale napriek tomu sa to, nejako neľutujem.
A chcem povedať aj k tým smutným príbehom, aj k tej žene, ktorú si spomínala, určite sa budem za ňu modliť, že toto sú naozaj situácie, kedy človek potrebuje podať pomocnú ruku, potrebuje odbornú pomoc, potrebuje psychoterapiu, pretože depresia je veľmi vážna vec a takisto posttraumatická stresová porucha. Tá žena určite zažila veľmi strašné veci. Ale nie sme determinovaní tým, ako sme boli počatí, či sme boli chcení, alebo sme neboli chcení. Toto nie je to, čo určuje náš ďalší vývin, a preto spoločnosť potrebuje naozaj tú solidaritu a to podanie pomocnej ruky tým ženám, ktoré sú v tej ťažkej situácii a naozaj sa to všetko na nich valí a pomoci niet.
A chcem ešte reagovať aj na to, čo si povedala, že ak Boh je. Tak ja verím, že je. A som presvedčená, že je. A som presvedčená, Janka, že ťa miluje a že miluje každého z nás. A som presvedčená aj o tom, že mne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2021 17:44 - 17:45 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pani poslankyňa, mali by ste najprv poznať zákon, ku ktorému reagujete. Iste dobre viete, že tento zákon žiaden dôvod do dvanásteho týždňa nemusí udať. Budem preto rád, ak v druhom čítaní túto povinnosť uložíte, aby sme všetci zodpovedne vedeli, prečo vlastne ženy idú na umelý potrat. To je jedna vec.
Druhá vec, pani poslankyňa, nie sme v stredoveku. Máme ultrazvuk a vieme, že ultrazvuk nám dokáže ukázať, že to dieťa fakt žije, že mu bije srdce a dokonca, keď si pozriete film Nemý výkrik, tak tam to pochopíte, že to dieťa sa bráni voči umelému zásahu.
Čo sa týka detského domova, určite je lepšie dieťa nechať v detskom domove, keď 20 % párov nemôže mať deti, aby si mohli adoptovať, ako to dieťa usmrtiť.
A čo sa týka tej dôvodovky, pani poslankyňa, len uvádzam, že agentúra Focus robila tiež prieskum, kde 48 % ľudí povedalo, že chce práve obmedziť potrat tak, ako to je v mojom návrhu zákona, to znamená, a úplne zakázať potrať chce 8 % ľudí. To znamená, pani, pani poslankyňa, máte možno nejaký prieskum. Ja mám iný prieskum. Tento prieskum hovorí toto. Bol robený na Slovensku, takže ja by som sa bavil o prieskume, ktorý sa týka Slovenska, nie o prieskume, ktorý sa týka iných štátov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2021 17:17 - 17:19 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Schlosár, som rád, že si túto tému začal dôstojne a vyzval by som rád aj druhých kolegov, aby sme sa navzájom nesúdili a nevynášali jeden nad druhým súdy a neobviňovali sa, pretože nikto nevidíme nikomu do svedomia.
Ja to uvediem na vlastnom príklade. Keď ste tento zákon predkladali pred pár mesiacmi, ja som hlasoval zaňho a môj kolega z OĽANO Jozef Bubnár bol proti. Obidvaja sme išli potom autom z Bratislavy a teraz nám prichádzali esemesky. Ja ako otec dvoch detí a manžel, každú nedeľu som v kostole, som veriaci človek, chodili mi esemesky, že som fašista, lebo som podporil zákon na ochranu nenarodených detí.
Jozef Bubnár, ktorý je otcom troch detí, každú nedeľu hraje v kostole na organe, je to veriaci človek, on za váš zákon nezahlasoval, jemu chodili esemesky, že je vrah a že má na rukách krv nenarodených detí. Preto chcem, aby sme, aby sa táto dnešná debata niesla v takom dôstojnom duchu, aby sme sa vzájomne neurážali, ale naozaj vzájomne hľadali riešenia a pomoc, ako pomôcť matkám a ako pomôcť nenarodeným deťom teda. Toľko na úvod, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2021 17:15 - 17:17 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Milí kolegovia, len krátko chcem vystúpiť aj v rozprave, viete, že mi je tá téma blízka. Je o mne jasné, že som konzervatív, konzervatívec a takisto zastávam právo na život. Zaznela tu otázka o porušení zákona. Moja otázka na predkladateľov je, aké budú sankcie, koho chcete potrestať. Viete, páni kolegovia, my si tu opakujeme dokola poznatky z biológie, ale ja si myslím, že iba totálny ignorant alebo totálny nevzdelanec si myslí, že to, čo rastie v lone ženy, je nejaký zhluk.
V tomto s vami súhlasím. Hovorí sa častokrát, že nie je to otázka pre mužov. Muži by sa tým nemali zaoberať, ale ja chcem povedať takúto vec. Potraty sú často dôsledkom nezodpovednosti práve tých mužov, ktorí to dieťatko splodili a dali ruky preč a ponechali tu maminu.
A chcem vás poprosiť, milí kolegovia, či ste liberáli, konzervatívci, ja som konzervatívec. Chcem vás poprosiť, pristupujte k tejto téme aj k svojim oponentom citlivo, pretože toto je boľavá vec. Ja potraty považujem za hanbu civilizácie a považujem ju zároveň za otvorenú ranu. Sama som prišla spontánne o bábätko, možno nemalo ani centimeter, ale pre mňa to bolo dieťatko a ja som ho, nemohla som ho ani pochovať, pretože nebolo ani dostupné, ale v mojom srdci je a som rada, že sú aj také pomníky a dala som mu meno. Buďte citliví! Neviete, akých rán sa dotýkate aj vo svojom okolí, pretože ten milión štyristotisíc potratených detí zasiahol takmer všetkých ľudí na Slovensku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2021 17:12 - 17:13 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán predkladateľ spomenul, že či je vhodné predkladať takýto návrh zákona. Ja som presvedčený, že je to nielen vhodné, ale aj nevyhnutné. Uvedomme si ten paradox, že dnes popraviť usvedčeného vraha nemôžeme, lebo jeho život treba chrániť. Trest smrti sme zrušili hneď po revolúcii v roku 1990 ako nehumánny a navyše s rizikom, že by mohol byť nespravodlivo popravený nevinný. Pod hrozbou pokuty chránime počaté zvieratá, ktoré už majú svoje práva, a nie sú veci, ale nechránime život detí pred narodením. Mačku nesmieme rozštvrť zaživa, dieťa áno. Podľa mňa nie je to morálne, každý deň ukončiť život dvadsiatim zdravým deťom, jednej celej školskej triede. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2021 17:08 - 17:09 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec Schlosár, ale aj ostatní kolegovia poslanci z ĽSNS a Republiky, len nedávno ste nám ženám vysvetľovali pri zákone o zbraniach a strelive, že zbraniam nerozumieme, a preto sa k nim nemáme vyjadrovať. Vtedy som vás prosila, aby ste sa vy prípadne už nikdy nevyjadrovali k potratom a ženským materniciam, hlavne ak si uvedomíme, že tie zbrane nevystreľujú ruže z papiera, ale zabíjajú.
Aktuálny zákonný stav ja teda považujem za absolútne dostatočný a problém nevidím v snahe silou mocou zabíjať, ale v tom, že potrebujeme mladým rodinám či osamelým matkám vytvoriť podmienky na to, aby dokázali svoje deti uživiť a svoje deti nechať vyrásť v takých podmienkach, aby boli dôstojné ľudské bytosti, čiže pekne poprosím znova, už naozaj nevyťahujte tie potraty.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2021 17:05 - 17:07 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Toto je téma, ktorá extrémne rozdeľuje našu spoločnosť a vždy ju rozdeľovať bude. Ja by som na začiatok možno povedal, že nie som fanúšik takých samoúčelných, provokačných a zjednodušujúcich fráz, nie som fanúšik démonizovania z jednej alebo druhej strany, nie som fanúšik delenia sa na vrahov detí a na inkvizítorov, pretože chápem, že toto je téma, kde sa stretávajú dve ideológie, ktoré sa nedokážu stretnúť, a aj keď tú logiku tej druhej dohode, teda tej konzervatívnej, chápem, nezdieľam tieto myšlienky, ale verím, že takou zdravou časťou liberalizmu by mal byť rešpektovanie názorov oponenta a keď s ním nebudem súhlasiť a budem robiť všetko pre to, aby tieto názory neprevládli.
Do tej ideológie už ale nebudem hlbšie, keďže faktická poznámka mi takýto priestor nedáva. Ja len nechápem možno z jednej strany, že prečo táto téma sem príde každého pol roka a to je taká pragmatická, že minulé hlasovania jednoznačne ukázalo, že v tomto parlamente nie je vôľa, nie je vôľa na žiadne drastické obmedzenia potratov.
Vy ste hovorili, že tu je liberálov veľa. Ja si myslím, že ich je málo, ale to je asi uhol pohľadu, každopádne je nás tu síce málo, ale stále tu nie je priestor pre to, aby sme zrazu zakazovali potraty. A takéto vyťahovanie týchto zákonov polroka čo polroka nič nevyrieši okrem toho, že traumatizuje celú spoločnosť. Pretože ak by ste mali štipku takého politického citu, tak by ste možno išli inými spôsobmi, keďže tie potraty nám každý rok klesajú. Poďme sa radšej baviť na niečom, kde sa môžme zhodnúť, a to je ako pomôcť tehotným ženám, aby sa sami dobrovoľne rozhodli dieťa vynosiť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.6.2021 16:45 - 16:51 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem.
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, posledný rok nás všetkých konfrontoval s otázkou smrti viac, ako by sme si priali. Ako by sme chceli vidieť, mnohí z nás nečakane odišli, blízki či priatelia, bolo ich takmer 19-tisíc, z toho 12 502 na COVID.
Dnes pred vami stojím, aby som uviedol návrh zákona, ktorý má obmedziť úplne zbytočnú smrť mnohých detí na Slovensku skôr, ako by sa mohli nadýchnuť.
V týchto dňoch si pripomíname 30 rokov od odsunu posledného sovietskeho okupačného vojska z Československa. Zavŕšením jeho pobytu na našom území symbolicky skončila éra, keď suverenitu nášho štátu limitoval komunistický diktátor z Moskvy. Komunistické zákonodarstvo inšpirované sovietskym bezprávím, žiaľ, prežíva v oblasti umelých potratov na Slovensku dodnes. Jeho prapočiatok siaha do obdobia tzv. Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie v roku 1917.
Minulý rok sme si pripomenuli smutné sté výročie prvého zákona na svete legalizujúceho umelé potraty. Pod týmto zákonom cítiť dodnes rukopis Vladimíra Iľjiča Lenina. Je zarážajúce, že to, čo bolo pred sto rokmi civilizovaným svetom vnímané ako zjavné bezprávie, je dnes ponúkané ako nové ľudské právo, ako niečo, čomu má zaväzovať napríklad Európska únia svoje členské štáty, ako sme si to mohli plne uvedomiť pri nedávnej diskusii o tzv. Matičovej správe na pôde tohto zákonodarného zboru.
Stav započatý sovietskymi boľševikmi je v civilizovanom západnom svete, ku ktorému sa hlásime, prezentovaný ako nedotknuteľné status quo. Keď hovoríme o ľudských právach, nesmieme zabúdať na ich základné vymedzenie - právo jedného človeka končí tam, kde začína právo iného. Ústava Slovenskej republiky nám pripomína, že ľudský život je hodný ochrany pred narodením.
Položme si teda otázku, ako tento život chránime, koľko detí ešte musí zomrieť, aby sme si uvedomili, že každý ľudský život má cenu, že si tú ochranu naozaj zaslúži? Podľa kvalifikovaného odhadu je ročne vo svete uskutočnených približne 56 mil. umelých potratov. Na Slovensku, ktoré sa rozhodnutím zákonodarného zboru v roku 1957 pripojilo k sovietskym súdruhom aj plne legalizáciou umelých potratov, sme za takmer 64 rokov platnosti tejto hanebnej legislatívy usmrtili takmer 1,5 mil. vlastných detí. Možno bol medzi nimi génius, potencionálny vynálezca liekov nateraz neliečených chorôb. Vďaka tolerovaniu tohto smutného reliktu komunizmu denne na Slovensku zabijeme jednu priemernú školskú triedu.
Verím, že vás, ctené kolegyne a kolegovia, nemusím presviedčať, že nenarodené dieťa nie je zhlukom buniek, ale samostatnou ľudskou bytosťou, že vás nemusím presviedčať o takej samozrejmosti, ako je fakt, že každé dieťa má od počatia samostatnú DNA, od šestnásteho dňa začína biť jeho srdce. Žena predsa nemá dve srdcia, to druhé od šestnásteho dňa bije dieťaťu.
To, že nás tu sedí 150 poslancov, je iba o tom, že 150 matiek sa muselo rozhodnúť pre život. Ak by to tak nebolo, nesedeli by sme tu. Nikto by o nás netušil. Jediným človekom, ktorý by si to uvedomoval, by bola matka, ktorá sa rozhodla pre potrat. Je dokázané, že sa po takomto rozhodnutí trápia, občas v tom ostanú samé s výčitkami s postaborčným syndrómom.
Vážené kolegyne, kolegovia, zákon, ktorý predkladám, nie je o politike. Predkladám ho opakovane napriek obštrukciám, napriek hejtu, ktorého sa mi za toto dostáva. Predkladám ho preto, aby bolo učinené zadosť základnej spravodlivosti, aby bola odsúdená jedna z posledných veľkých neprávostí komunistického zločinného režimu. Verím, že úcta k životu nás v tejto sále spája naprieč politickým spektrom a napriek rozdielom, ktoré máme v pohľadoch na mnohé politické otázky.
Prosím vás, podporte tento zákon. Prosím vás o to v mene tých, ktorí nemajú hlas.
Ďakujem.
Skryt prepis