Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.6.2021 o 9:27 hod.

Tomáš Šudík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 10:00 - 10:02 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
Reagujem na pána Kéryho, ale vlastne aj pán Fajč to spomínal a ja som to tiež v rozprave povedal, proste spravme nejakú komisiu, odbornú, širokú, opozícia - koalícia a poďme sa baviť o tom, čo je to štátna služba, čo je to politizácia a čo je to politická zodpovednosť. Ak raz máme vládnuť, tak nie... tak každý má tú politickú zodpovednosť. A práve preto nastavme do budúcna, čo je politická funkcia a čo je už odborná funkcia.
Keď sme už pri tých okresných úradoch, ktoré sa tu omieľajú dokola, ale tento zákon sa netýka len okresných úradov, tak tam možná polovičku sa takto vyberalo, to nebola výberová komisia, to boli híringy, jak sa hovorí, ale potom už vyberalo ministerstvo vnútra. Napríklad v Senici ešte je starý prednosta. A prednosta, keď je predĺžená ruka vlády, starý prednosta je tam ešte, nechcem hovoriť, že smerácky. (Reakcia z pléna.) Prosím? (Reakcia z pléna.) No nie, však práve preto ja hovorím, že my tu nekrágľujeme tých ľudí.
No, a keď sa týka toho GTSU, že na základe subjektívneho názoru. Akého subjektívneho? Však... však je tam poistka. Ten zákon je tak písané, písaný, že keď napríklad prednosta dá návrh, že chce odvolať, tak do 10 dní odvolá generálny tajomník. Ale ak by generálny tajomník ho chcel poza chrbát, jak sa hovorí, odvolať, tak musí s tým ten prednosta súhlasiť. Takže tam je tá poistka, to nie je len že subjektívny názor generálneho tajomníka.
A keď som aj pri tých princípoch, tak v prvom rade sa robia vnútorné výberové konania. Toto je alfa a omega. A vnútorné výberové konania, tak ja si myslím, že v prvom rade sa tam prihlásia tí zamestnanci z toho úradu alebo z toho odboru.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:55 - 9:56 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Prosím vás, treba naozaj znovu zdôrazniť, lebo vidím, že my tu zabiehame do nejakých všelijakých možných úvah a neviem čoho, toto, tento zákon má za cieľ iba jednu jedinú vec, zistiť, či tí úradníci, ktorí sú na vedúcich miestach a sú naozaj nominanti nejakých strán, sú to nejaké milenky alebo milenci určitých funkcionárov, alebo sú to schopní ľudia, ktorí vedia pracovať ďalej. Čiže kľudne sa môžu zúčastniť výberového konania, kľudne ho môžu vyhrať a zostávajú na mieste.
A ešte jednu a krátku poznámku k bumerangom. Pán Kéry, bumerang sa vráti iba vtedy, keď netrafí cieľ. Ale my ten cieľ trafíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:49 - 9:51 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega Kéry, desať rokov ste boli pri vláde. Zákon o štátnej službe alebo vôbec celkové fungovanie štátnej služby vyzerá tak, ako vyzerá. Naozaj musím súhlasiť s kolegami, potrebujeme profesionálnu štátnu správu, potrebujeme úradníkov, ktorí sú kvalitní, ktorí sú zaplatení, aby neboli náchylní na korupciu a podobné veci.
Čo sa týka prednostov, zákon jasne hovorí o tom, že ich menuje vláda na návrh ministra. Čiže tá pozícia je jasne politická. Tie výberové konania prebehli aj preto, aby sme preukázali odbornosť a zorientovanosť kandidátov a vybrali tých najlepších. Je zrejmé, že prednosta by mal spolupracovať s ministerstvom a mal by podporovať konkrétne kroky ministerstva, malo by byť naňho spoľahnutie.
Tento návrh zákona hovorí o odvolávaní vedúcich odborov. Ja si myslím, že naozaj ten manažér, ktorým ten prednosta je, by mal mať v rukách prostriedky na to, aby mohol normálnym spôsobom odvolať ľudí, ktorí či už vykonávajú nejaké obštrukcie, alebo sú tam nejaké podozrenia na korupciu, alebo jednoducho nerobia tú prácu tak, ako by ju robiť mali. Toto je jeden z krokov.
Ja si myslím, že naozaj my potrebujeme - a mali ste na to desať rokov (povedané so smiechom), kolegovia, aj viac - my potrebujeme jednak sprofesionalizovať štátnu správu, potrebujeme pripraviť aj vzdelávanie ľudí, ktorí budú pracovať ako úradníci, pretože v mnohých krajinách pracovať ako štátny úradník je istej... istý status spoločenský. U nás, žiaľ, sa to veľmi spája s tou korupciou a je to odôvodnené v mnohých prípadoch.
Čiže myslím si, že u prednostov je to jasné podľa zákona, teraz hovoríme o odvolávaní vedúcich zamestnancov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:44 - 9:45 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Vďaka za slovo. Pán Kéry, znova, tu ide o to, aby vedúci odborov boli konečne odborníci. Odborníci, ktorí budú svoju prácu robiť ako odborníci a i tak riadiť svoj odbor, pretože len tak môže fungovať efektívne štátna správa. Pre mňa za mňa nech sú to aj nominanti, členovia strany HLAS, SMER, HZDS alebo KSS, mne je to úplne jedno, len nech sú to odborníci. To je ten základ.
Ste niečo rozprávali o okresných úradoch, ako sa kde dosadzovalo. Nuž ja viem o tom, že vy ste po okresných úradoch dosadzovali častokrát členov pri poslednej vláde SMER-u, SNS či MOST-u. Veď to sa dá pozrieť, kde bol kto prednosta, a zároveň či pôsobil aj v komunálnej politike, za akú politickú stranu alebo kde bol člen. Veď to je úplne otvorené a transparentné, nájdeme si to. A teraz mi nájdite jedného prednostu, ktorý je napríklad členom hnutia OĽANO. Podľa mňa taký neexistuje, lebo žiaden taký nie je. A na okresné úrady boli výberové konania a vyhrali tam fakt odborníci. Veď si spravte malú anketu. Kontaktujte primátorov miest, starostov, všetkých, ktorí na Slovensku sú, a sa opýtajte, aká bola spolupráca s obcami, s mestami doteraz a aká je teraz, aby to tí priamo porovnali, primátori a starostovia. Urobte si anketu a nám potom aj dajte tie výsledky a uvidíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:35 - 9:36 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Pán Taraba, nikto nikoho nejde vyšmárať, ako ste to povedali, ak by, pretože tuná sa dáva návrh zákona, kedy bude možné týchto ľudí odvolať. Ja som si robila nejaký prieskum na okresných úradoch. Sú okresné úrady, ktoré napríklad vôbec nechcú nikoho dať o... odvolať, pretože sú spokojní so svojimi zamestnancami. Takže určite nepôjde o žiadne čistky, na to sa môžete spoľahnúť.
Pán Faič, páči sa mi, že ste povedali o osobných útokoch. Áno, osobné útoky sa nehodia, lenže u nás je to bežnou praxou, v našom meste, takže preto som to povedala.
A čo sa týka môjho odvolania, áno, ja som bola, dôvodom môjho odvolávania bolo, že som poslankyňa mestského zastupiteľstva a vystupujem proti pánovi Ferenčákovi a som jednoducho v tvrdej opozícii, to bol dôvod môjho odvolávania. Žiadna nespokojnosť s mojou prácou, môžte si pozrieť aj zápisnicu z tohto, z tohto dňa. Takže neklamte vy, pán Ferenčák. A ešte možno môžem na to doplniť, že pri, pri tom, ako sa to celé udialo, tak ja som bola v tom čase tehotná, čo je ešte o to väčšia úbohosť, a jednoducho došlo k tomu, že boli zamknuté dvere mne na kancelárii a bola pri tom použitá aj mestská polícia, takže celé to bolo také, také, také úbohé.
Takže ďakujem veľmi pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:33 - 9:34 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredsedajúci. Prihlásil som sa tak divoko, ale nevadí.
Janka, ja ťa chcem podporiť. Konečne, konečne tu zaznieva a je tu na záznamoch. Demokracia je o tom, aby sme tu všetko všetci povedali, aby to tí ľudia videli, kto to myslí úprimne a kto myslel potichu a robil čistky. Takže v tomto, v tomto veľká podpora.
A ja si myslím, že pán Taraba, toto je demokracia a nie sme všetci dokonalí, a keď sa vyskytnú chyby, dokážeme to povedať nahlas, aby ste sa to dozvedeli a nedozvedeli ste sa to z bulvárnych plátkov. To je, to je ten rozdiel tej politiky a dúfam a verím tomu, že tú šancu tu všetci tí dobrí ľudia dostanú, a ktorí to myslia naozaj demokraticky a transparentne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:29 - 9:31 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ten Šudík ma vždy predbehne. Janka, všetko dobré, veľa zdravia, Božieho požehnania a v tom Kežmarku plno síl so SMEROHLAS-om!
Chcem len povedať, lebo reagoval na mňa, nech si vyčistí pán neofašista Taraba uši, tu reagoval Rišo, nie ja naňho. Takže keď si vyčistí tie uši, ktoré tam má zapchaté, tak bude v poriadku s kšeftami so smerákmi, ktoré má plno upchaté, takže ďakujem.
A chcem reagovať na teba, Janka, naozaj absolútne si mala vo všetkom pravdu. Vo všetkom si mala pravdu. Verejnú správu si zneužili a z verejnej správy si spravili biznis smerohlasáci, pretože naozaj tam dosadili svojich ľudí. Na tých okresných úradoch, čo sme tu počuli, že je tam plno ľudí, ktorí robia čestne. Áno, a, samozrejme, ale je tam kopec ľudí, ktorí naozaj robia... (Reakcia z pléna.) Počkám, kým pán Kuffa si doreční. Pán Kuffa, vyrušujete ma! Pán Kuffa, vyrušujete ma! (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, pokračujte.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
No ale mňa to vyrušuje, pán podpredseda. Mňa to vyrušuje, veľmi, pán podpredseda. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Toto nemôžete počuť, čo sa my dvaja rozprávame.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
To je počuť v tejto sále, prosím vás. Dobre? Ďakujem. Vyrušujete ma.
Takže chcem poprosiť naozaj... (Ruch v sále.) Teda to je sila. (Povedané so smiechom.) Chcem poprosiť všetkých tých, ktorí majú zdravý rozum, táto zmena nie je preto, že chceme robiť čistky, že chceme ľuďom brať prácu. Táto zmena je o tom, aby sa konečne vo verejnej správe robilo čestne a spravodlivo. Čestne a spravodlivo. Aby skončil smerohlasácky biznis, aby skončila otročina, čo tu SMEROHLAS zaviedol.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:27 - 9:28 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Janka, ďakujem za tvoje vystúpenie v rozprave a súhlasím s tebou, pretože ak aj v súkromnej firme máte neschopného riadiaceho pracovníka, tak sa s ním jednoducho rozlúčite a nahradíte ho niekým šikovnejším, aby tá firma fungovala.
Nuž na takom okresnom úrade to tak jednoducho spraviť nemôžete a nemôžete odvolať takéhoto tzv. menej schopného riadiaceho pracovníka. Myslím si, že keď ľudia platia svoje dane do tohto štátu, tak chcú mať za nich kvalitnú a odborne zdatnú tú štátnu správu. A podľa mňa sa nie je čoho báť. Veď ak je niekto šikovný, ako som už spomínal, sa znova do výberového konania prihlási a môže vyhrať, ale nechajme miesta odborníkom.
A možno len tak na záver by som ti chcel popriať všetko najlepšie k tvojím dnešným narodeninám.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:26 - 9:27 hod.

Jílek Rastislav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani kolegynka, presne ako si povedala, motívom viacerých z nás, ktorí sme išli do politiky, ale aj hlavným cieľom hnutia OĽANO bolo odpolitizovanie štátnej správy, a práve preto prichádza tento zákon. Ak tu niekto hovorí o nejakých čistkách, tak sa veľmi mýli, nech si radšej spomenie, ako to bolo v minulosti, keď možnože za týždeň po voľbách si dokázali obsadiť a vymeniť všetkých ľudí za nejakých ich, ich ľudí.
A ja by som z tohto miesta chcel vyzvať všetkých čestných úradníkov, ale aj všetkých čestných a pracovitých ľudí, ktorí sú mimo štátnej správy, aby sa nebáli a kľudne sa prihlasovali do výberových konaní, mali možnosť sa uchádzať o štátnozamestnanecké miesta a svojou odbornosťou, kvalitou a profesionalitou vedeli, vedeli presvedčiť a zaujať, zaujať voľné pracovné miesta. Takže naozaj, poďme to robiť transparentne, čisto a poďme to, poďme to zmeniť.
Tento zákon absolútne podporujem a som rád, že, že s týmto prichádzame teraz. Naozaj ešte raz chcem vyzvať všetkých čestných ľudí, ktorí majú záujem, aby sa bez obáv z toho, že by sa tam nemohli dostať na tie pracovné miesta, nech sa prihlásia, nech dokážu svoju profesionalitu, a toto bude najlepšie, čo sa môže stať pre Slovensko.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.6.2021 9:17 - 9:23 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, myslím, že pre všetkých z nás je prvoradé budovanie profesionálnej štátnej správy, ktorá je založená na transparentnosti, etickom výkone povolania a zákaze konfliktu záujmov, na princípe politickej neutrality, nestrannosti, efektívneho riadenia a princípe profesionality a stability. Súčasný stav je však iný, preto s kolegami predkladáme návrh, návrh novely zákona č. 55/2007 Z. z. o štátnej službe.
Touto novelou reagujeme na viaceré problémy a naším cieľom je odpolitizovanie štátnej správy. Predmetom návrhu zákona je posilnenie právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom s kontrolou, s kontrolnou právomocou štatutárneho orgánu a štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii. Štátnozamestnanecký pomer vedúceho zamestnanca v prípade odvolania ostáva zachovaný.
Tento návrh vychádza z právnej úpravy platnej do 31. mája 2017. Práve novelou zákona o štátnej službe v roku 2017 sa zvýšili nároky na ochranu štátnozamestnaneckých miest, konkrétne zavedením požiadavky zdôvodňovať výmeny a zavedenie služobného hodnotenia výkonu zamestnancom ako dôvodu na prepustenie. V súčasnosti nie je možné odpolitizovanie štátnej správy, vo vedúcich funkciách sú zabetónovaní smeráci, snsáci, mosťáci, jednoducho všetci tí, ktorých dosadili do funkcií v rámci dvanástich rokov bačovania SMER-u, SNS a MOST-u. Je zaujímavé, že vtedy o čistkách nikto nehovoril.
Ale nechajme minulosť tak, poďme sa pozrieť na iný príklad. Do riadiacej funkcie nastúpi nový manažér, chce veci meniť k lepšiemu, má plán, cieľ, skúsenosti a začne pracovať na potrebných zmenách. Ale čo? Celý jeho riadiaci tým ostal po jeho predchodcovi. Veľmi nespolupracujú, nepodávajú adekvátny výkon a ani ich odbornosť nie je na najlepšej úrovni. Čo by mal podľa vás skúsený manažér v takomto prípade robiť? Myslím, že všetci vieme, aká je správna odpoveď. Vedia to aj opoziční poslanci, ale pokušenie populizmu je silné. Je ťažké odolať a mnohí ani neodolajú.
Návrh tejto novely je novel... je reakciou na viaceré problémy v štátnej správe. Chceme budovať štátnu správu založenú na transparentnosti a odbornosti. Chceme fundovaných ľudí, ktorí prejdú riadnym výberovým konaním, nie politických nominantov. Na úradoch je množstvo spoľahlivých zamestnancov, ale sú tam, žiaľ, aj takí, ktorí svoju prácu nevykonávajú ani správne ani svedomito, ani s takým nasadením, ako by sa možno očakávalo.
Riadenie práce štátnych zamestnancov a dosahovania adekvátnych pracovných výsledkov je realizované práve prostredníctvom vedúcich zamestnancov. V praxi vzniká potreba flexibilnejšieho manévrovania s ľudskými zdrojmi na úrovni manažmentu v prípadoch, kedy tieto výsledky nie sú uspokojivé z rôznych dôvodov. Našou úlohou ako poslancov Národnej rady je prinášať také zákony a schvaľovať ich, ktoré urobia život pre občanov Slovenskej republiky lepším.
K tomu smeruje aj táto novela. Zamestnanci štátnej správy majú byť v prvom rade odborníci. Jediná vec, ktorú, ktorá zaujíma občana, je tá, či mu vie úradník a jeho vedúci relevantne a fundovane pomôcť a poradiť. Bývalá vláda si tu bez výberových konaní dosadzovala na riadiace pozície svojich nominantov a zákonom si ich zabetónovala.
Naším cieľom je tieto pozície urobiť... uvoľniť a urobiť na ne riadne výberové konania, tak ako to máme deklarované v PVV. Ak si niekto myslí, že tu budeme robiť nejaké čistky, tak to vôbec nie je pravda, pretože by to bol prvý zákon, ktorý by šiel na rokovanie po zmene vlády. Novelou predpokladáme aj zlepšenie prístupu k zamestnaniu pre všetkých kvalitných a kvalifikovaných uchádzačov a odpolitizovanie štátnej správy.
Ak dovolíte, ešte by som rada predtým, ako skončím, použila dva citáty od našich kolegov poslancov zo SMEROHLAS-u, ktorým by som rada poukázala na relevantnosť ich vyjadrení k tejto problematike.
Pán poslanec Pellegrini pred nejakým časom povedal: „Ak toto prejde, tak je to opäť len rozviazanie rúk na politické čistky. Je to zákon na ďalšie krágľovanie nepohodlných štátnych úradníkov.“ Pevne dúfam, že si tieto slová, na tieto slová spomenie aj v prípade, ak sa jeho strana niekedy v ďalekej budúcnosti dostane do vlády.
Druhý, oveľa zaujímavejší citát pochádza od Kežmarčana, ktorý má veľmi blízko k pánovi Pellegrinimu, a to od poslanca Ferenčáka. Je to jeho vyjadrenie z roku 2018, ktoré sa udialo na pôde Euroregiónu Tatry. V tomto období som bola riaditeľkou tejto organizácie, na tento post som sa dostala po rokoch práce a postupného zberania skúseností od pozície referenta a projektového manažéra až na post riaditeľky združenia. V tom čase poslanec Ferenčák pôsobil ako predseda Rady Euroregiónu Tatry a naše cesty sa pretínali v mestskom zastupiteľstve v Kežmarku. Ako ináč, samozrejme, každý z nás na rozličných stranách barikády. Ale dosť na uvedenie do tejto situácie pre pochopenie súvislostí. Na jar v roku 2018 pán Ferenáčák zvolal radu Euroregiónu Tatry ako najvyššieho orgánu združenia a inicioval moje odvolanie s nasledovným odôvodnením: „Pani Majorová Garstková je poslankyňa mestského zastupiteľstva a v podstate vystupuje proti mne, je jednoducho v tvrdej opozícii.“
Milí kolegovia poslanci, akisto uznáte, vyjadrenia týchto pánov k problematike riadenia ľudských zdrojov v štátnej správe sa to dá zhrnúť do jednej vety - Vodu kážu a vodu pijú... víno... vodu kážu a víno pijú.
Cieľom tejto novely zákona je pre mňa a mojich kolegov poslancov, spolu s ktorými ju predkladáme, a aj po mojich osobných skúsenostiach nikdy viac neumožniť krágľovanie a čistky, ale dať priestor odborníkom, aby mohli pracovať pre ľudí bez strachu pred každou zmenou politickej klímy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis