Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.6.2021 o 10:32 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 10:54 - 10:56 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
Ja budem na pána Richtera. Čo sa týka toho nálezu Ústavného súdu 540/2012, tak máme urobenú analýzu aj konkrétne priamo k tomuto zákonu, tak vzhľadom na tú dvojminútovku to nestíham teraz vysvetliť, takže na konci sa k tomu vyjadrím.
Ja tiež v prvom rade by som poblahoželal všetkým Jánom, takisto aj tým, čo majú narodeniny, pani Garstková. Čo sa týka toho nástroja, ktorý je teraz v zákone. Áno, ten nástroj na odvolanie trvá vyše roka, minimálne. To sú služobné hodnotenia, prehodnotí niekoho ako nevyhovujúceho. A pokiaľ bol niekto politicky dosadený, tak samozrejme, že mal hodnotenia A
===== .... pani Garstková. Čo sa týka toho nástroja, ktorý je teraz v zákone. Áno, ten nástroj na odvolanie trvá vyše roka, minimálne. To sú služobné hodnotenia, prehodnotiť niekoho ako nevyhovujúceho. A pokiaľ bol niekto politicky dosadený, tak samozrejme, že mal hodnotenia A A A a zrazu takému zamestnancovi dať úplne negatívne hodnotenie, tak to hneď vyvolá diskusiu a povedia, no zrazu si bol najlepší, mal si áčka a zrazu si teraz najhorší a idú ťa vyhodiť. Tak niekde je asi problém a povedia, každý povie, že to je politická motivácia a tak ďalej a tak ďalej. Takže ani tento nástroj nie je dobrý. Práve preto hovorím, tak jak aj pán Faič hovorí, spravme do budúcna nejakú komplexnú novelu alebo poďme sa o tom pobaviť, že čo je politická zodpovednosť, že keď máte politickú zodpovednosť za niečo vládnuť a poďme oddeliť potom politické nominácie a odborné. Tak jak pán Richter hovoril, áno, ten riaditeľ kdesi na úrade práce má nejakých tých osemsto eur, jak hovoríte brutto alebo ten vedúci odboru. Pod ním čo sú tí zamestnanci majú možno sedemsto. Takže tam tí ľudia sa nebudú hlásiť, maximálne do tých vnútorných výberových konaní priamo tí zamestnanci, ktorí tam robia dvadsať rokov a z tých sa v prvom rade bude vyberať. Lebo naozaj kto je odborník, tak radšej zobere súkromnú sféru a tam ide robiť možno aj za troj...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 10:32 - 10:34 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán predsedajúci. Pán kolega Faič, vážim si vás ako odborníka v štátnej správe, máme vždy vecné pripomienky aj v našom výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Vaša vystúpenia sú odborné, pretože máte rovnako ako ja veľa skúseností. Ako prednostka okresného úradu nikdy som sa nepozerala na svojich kolegov a na vedúcich odborov na ich politické presvedčenie, ale vždy som sa pozerala na ich odborné skúsenosti. A samozrejme som sa snažila aby ten úrad môj bol najlepší, aby vykonával svoju prácu, aby všetci vlastne štátni zamestnanci vykonávali svoju prácu zodpovedne a v prospech našich občanov. Ja si stále myslím, že tento zákon je dobrý z toho dôvodu, že mnohí vedúci odborov už sú vyhorení a nemajú tam čo robiť. A myslím si, že je veľa veľmi skúsených a dobrých štátnych zamestnancov, ktorí vo výberových konaniach ukážu svoje kvality a budú dobrými a lepšími vlastne tými vedúcimi odbormi, vedúcimi odborov v štátnej správe.
Možno sa treba pozrieť aj do budúcnosti. Som vlastne bola účastná aj v špecializovanej štátnej správe a možno si povedať, že aké budú napríklad kompetencie na obciach originálne, prenesený výkon v štátnej správe. Nedá sa to zvládnuť počas jedného volebného obdobia, ale musíme si povedať, aké, aká bude naša vízia, aké bude naše smerovanie v štátnej správe aj v samospráve. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

24.6.2021 10:24 - 10:26 hod.

Pleštinská Zita
Ďakujem, pán predsedajúci. Milý Tomáš, ja som v štátnej správe pracovala šesťkrát dlhšie ako ty, v štátnej správe som aj v špecializovanej štátnej správe som pracovala od roku 85, takmer tridsať rokov v rôznych pozíciách od referenta cez vedúcu oddelenia, vedúcu odboru až po prednostku okresného úradu, ktorú som vykonávala v roku 2002 až 2004 a 2010 až 2012.
=====
Skryt prepis
 

24.6.2021 10:24 - 10:26 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
V krátkosti reagujem na pána Valášeka. Tiež si nemyslím, že by tu išlo o nejakú atmosféru strachu. Tak, ako aj pán Kočiš hovoril, tie podnety sú, sú z jednej strany, z druhej strany podľa toho, kto tam je na tých pozíciách, kto tam nie je na tých pozíciách. Naozaj, ja som si robil taký malý prieskum, a teda zas, aby sme sa nebavili len o prednostoch, ale prieskum som si robil po viacerých úradoch na okresnej úrovni, ktoré sa týkajú viacerých ministerstiev, či už pôdohospodárstva, zdravotníctva, ale aj ministerstva vnútra. Viacerí povedali, že ja tu mám odborníka, ja ho nemám prečo meniť. Ale našli sa aj takí, že žaloby si medzi sebou na súde, si dávajú na okresné súdy riadne žaloby medzi sebou nejaký vedúci odboru a ja neviem, riaditeľ. Takže niektoré veci sú úplne nepochopiteľné, tak jak v súkromnej sfére, pokiaľ s niekým neviete robiť, alebo sa s ním nedá robiť ani na odbornej, tak ja si myslím, že takýchto ľudí treba vymeniť a v prvom rade sú tie vnútorné výberové konania, takže aj ten odbor nejaký má dosť schopných ľudí vo vlastných radoch, ktorí sa môžu prihlásiť na to výberové konanie a je tam možnosť uspieť. Áno, na druhej strane viem, je možné to zneužiť, tento zákon v budúcnosti, a tomuto chceme tiež predísť nejakým spôsobom zabrániť a je to len zrejme na politickej zodpovednosti aj budúcich vlád, ktoré prídu.
Skryt prepis
 

24.6.2021 10:24 - 10:26 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pán Valášek, keď som vás počúval, tak používate presne tú istú rétoriku čo SMEROHLAS, rozprávate tu o tom, že bude strach, že ľudia budú báť. Ja som hlboko presvedčený, tak ako vedľa vás sediaci Kollár, vy chcete čím skôr, aby boli voľby, samozrejme, čím skôr aj celá tá vaša nová strana, do ktorej ste išiel, nemá problém ísť a spolupracovať so SMEROHLASOM a Kollár detto, samozrejme. A robíte presne to isté, čo robí celá opozícia, šírite tu dezinformácie a klamstvá. Tento zákon má práve odstrániť tých dvanásť rokov, dvanásť rokov zabetónovania si svojich ľudí, presne to tu bolo dnes povedané. Dávali si svoje milenky, dávali si svojich bratrancov, svoje sesternice, bez akéhokoľvek, akéhokoľvek odborného, odbornej vedomosti. A toto chceme odstrániť, žiaden poctivý, ale poctivý verejný úradník sa nemá čoho báť. Ale už teraz chodia bývalí prednostovia okresných úradov, predsedovia SMER-u okresní a strašia úradníkov, čo robia smeráci, smerohlasáci, akú vytvárajú medzi tými úradníkmi hrôzu, že tu bude, čo vás tu čaká. Toto sú vaše metódy, a toto pán Valášek, ste použili aj vy dnes. Nikto, žiaden poctivý úradník sa nemá čoho báť. Poctiví ľudia čo pôjdu do úradov, tam nepôjdu kradnúť, poctiví ľudia tam pôjdu verejne spravovať majetok. Ale tí, ktorí sú zlodeji a ktorí sa tam budú chcieť ísť obohatiť, no tak tí nech sa boja. Tento zákon vôbec nie je o tom, že my ideme trestať úradníkov a vyhodiť úradníkov. Čestní a spravodliví úradníci sa nemajú čoho báť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 10:24 - 10:26 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ani možno si ani v tejto chvíli neuvedomujeme, že to bude politizácia štátnej správy a služba štátu nie je jednoduchá, pán kolega, ako ste to hovorili, ale prijatím tohto návrhu zákona, ktorý máme tuná v pléne, neviem, či si to aj navrhovatelia uvedomujú túto skutočnosť, myslím si, že po najbližších voľbách, nikto nebude mať nejaký extra veľký záujem, aby tento návrh zákona bol zmenený. Keď ste ho tuná teraz takto dali, viete to vy tak už takto nastavujete tú cestu, ako by som povedal, ľahšiu pre tých, ktorí prídu po vás, a to nevieme v tejto chvíli, kto to bude, ale prijatím tohto zákona tak tá štátna služba bude priznaná a otvorene bude spolitizovaná. Viem, že nie je jednoduchá aj tie prípady, ktoré sa, ktoré tu zazneli na tých jednotlivých okresných úradoch a možno aj tá špeciálna štátna správa. V minulosti, keď si to tak pamätám po 89. rokoku, predstavitelia štátnej moci vôbec sa neskrývali tým, že na tieto jednotlivé pozície boli dosadzovaní politickí nominanti. Takto to bolo, neskôr sa prijímala tá štátna definitíva, aby štátni zamestnanci boli viac chránení. Myslím si, že prijatím tohto návrhu zákona si rozhneváte a postavíte veľmi veľa ľudí proti sebe a prijatím tohto návrhu zákona to, dovolím si povedať, že to bude na dlhé roky, kedy tento zákon sa nezmení, lebo prídu ďalší a v súlade s týmto zákonom ktorý prijme táto Národná rada zase si len dosadí svojich nominantov. To nebude o odbornosti o tej, ktorú ste deklarovali pred voľbami, ale toto sú politickí nominanti. Pracovala šesťkrát dlhšie ako ty, v štátnej správe som, aj v špecializovanej štátnej správe som pracovala od roku 85, takmer 30 rokov v rôznych pozíciách od referenta, cez vedúcu oddelenia, vedúcu odboru, až po prednostku okresného úradu, ktorú som vykonávala v roku 2002 až 2004, a 2010 až 2012. Samozrejme v totalitnej dobe som nemohla vykonávať vedúci pozíciu lebo som nebola členkou komunistickej strany. Výmena na vedúcich pozíciách v štátnej správe sa ma dotkla vždy s príchodom novej politickej garnitúry. Nikto sa nezaoberal s tým, či som alebo nie som odborníčka. Pritom som mala niekoľko odborných spôsobilostí a prax v štátnej správe. Zákony sa menia a dopĺňajú a z toho dôvodu úradník musí neustále študovať a vzdelávať sa. Nesmie mať pocit, že jeho post je neohrozený, pretože prestane na sebe pracovať a stane sa vyhoreným. Tento návrh zákona dáva šancu prednostovi okresného úradu vybrať si odborný tím pracovníkov, ktorí budú vykonávať svoju agendu profesionálne, v súlade so zákonom.
Nie je dobré, keď si pracovníci v štátnej správe na pozíciách vedúcich odborov zabetónovaní, pretože ich to nenúti vzdelávať sa a pracovať na sebe. Verím, že tento zákon dá šancu všetkým šikovným zamestnancom v štátnej správe uchádzať sa vo výborových konaniach o post vedúceho odboru. Verím, že to bude transparentné, keďže generálneho riaditeľa pána Jenča, ktorý bol nominant SMER-u, náš minister Roman Mikulec ponechal vo funkcii. Potvrdilo sa to pri výberovom konaní 22 prednostov, ktorých vyberalo v tomto volebnom období ministerstvo vnútra. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 10:24 - 10:26 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ani možno si ani v tejto chvíli neuvedomujeme, že to bude politizácia štátnej správy a služba štátu nie je jednoduchá, pán kolega, ako ste to hovorili, ale prijatím tohto návrhu zákona, ktorý máme tuná v pléne, neviem, či si to aj navrhovatelia uvedomujú túto skutočnosť, myslím si, že po najbližších voľbách, nikto nebude mať nejaký extra veľký záujem, aby tento návrh zákona bol zmenený. Keď ste ho tuná teraz takto dali, viete to vy tak už takto nastavujete tú cestu, ako by som povedal, ľahšiu pre tých, ktorí prídu po vás, a to nevieme v tejto chvíli, kto to bude, ale prijatím tohto zákona tak tá štátna služba bude priznaná a otvorene bude spolitizovaná. Viem, že nie je jednoduchá aj tie prípady, ktoré sa, ktoré tu zazneli na tých jednotlivých okresných úradoch a možno aj tá špeciálna štátna správa. V minulosti, keď si to tak pamätám po 89. rokoku, predstavitelia štátnej moci vôbec sa neskrývali tým, že na tieto jednotlivé pozície boli dosadzovaní politickí nominanti. Takto to bolo, neskôr sa prijímala tá štátna definitíva, aby štátni zamestnanci boli viac chránení. Myslím si, že prijatím tohto návrhu zákona si rozhneváte a postavíte veľmi veľa ľudí proti sebe a prijatím tohto návrhu zákona to, dovolím si povedať, že to bude na dlhé roky, kedy tento zákon sa nezmení, lebo prídu ďalší a v súlade s týmto zákonom ktorý prijme táto Národná rada zase si len dosadí svojich nominantov. To nebude o odbornosti o tej, ktorú ste deklarovali pred voľbami, ale toto sú politickí nominanti. Pracovala šesťkrát dlhšie ako ty, v štátnej správe som, aj v špecializovanej štátnej správe som pracovala od roku 85, takmer 30 rokov v rôznych pozíciách od referenta, cez vedúcu oddelenia, vedúcu odboru, až po prednostku okresného úradu, ktorú som vykonávala v roku 2002 až 2004, a 2010 až 2012. Samozrejme v totalitnej dobe som nemohla vykonávať vedúci pozíciu lebo som nebola členkou komunistickej strany. Výmena na vedúcich pozíciách v štátnej správe sa ma dotkla vždy s príchodom novej politickej garnitúry. Nikto sa nezaoberal s tým, či som alebo nie som odborníčka. Pritom som mala niekoľko odborných spôsobilostí a prax v štátnej správe. Zákony sa menia a dopĺňajú a z toho dôvodu úradník musí neustále študovať a vzdelávať sa. Nesmie mať pocit, že jeho post je neohrozený, pretože prestane na sebe pracovať a stane sa vyhoreným. Tento návrh zákona dáva šancu prednostovi okresného úradu vybrať si odborný tím pracovníkov, ktorí budú vykonávať svoju agendu profesionálne, v súlade so zákonom.
Nie je dobré, keď si pracovníci v štátnej správe na pozíciách vedúcich odborov zabetónovaní, pretože ich to nenúti vzdelávať sa a pracovať na sebe. Verím, že tento zákon dá šancu všetkým šikovným zamestnancom v štátnej správe uchádzať sa vo výborových konaniach o post vedúceho odboru. Verím, že to bude transparentné, keďže generálneho riaditeľa pána Jenča, ktorý bol nominant SMER-u, náš minister Roman Mikulec ponechal vo funkcii. Potvrdilo sa to pri výberovom konaní 22 prednostov, ktorých vyberalo v tomto volebnom období ministerstvo vnútra. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 10:00 - 10:02 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
Reagujem na pána Kéryho, ale vlastne aj pán Fajč to spomínal a ja som to tiež v rozprave povedal, proste spravme nejakú komisiu, odbornú, širokú, opozícia, koalícia a poďme sa baviť o tom čo je to štátna služba, čo je to politizácia, čo je to politická zodpovednosť. Ak raz máme vládnuť, tak každý má tú politickú zodpovednosť. A práve preto nastavme do budúcna čo je politická funkcia a čo je už odborná funkcia. Keď sme už pri tých okresných úradoch, ktoré sa tu omieľajú dokola, ale tento zákona sa netýka len okresných úradov, tak tam možná polovičku sa takto vyberalo, to nebola výberová komisia, to boli híringy ako sa hovorí, ale potom už vyberalo ministerstvo vnútra. Napríklad v Senici ešte je starý prednosta. A prednosta keď je predĺžená ruka vlády. Starý prednosta je tam ešte, nechcem hovoriť, že smerácky. Prosím? No nie, však práve preto ja hovorím, že my tu nekrágľujeme tých ľudí. No a keď sa týka toho GTSU, že na základe subjektívneho názoru. Akého subjektívneho? Však je tam poistka. Ten zákon je tak písaný, že keď napríklad prednosta dá návrh, že chce odvolať, tak do 10 dní odvolá generálny tajomník. Ale ak by generálny tajomník ho chcel poza chrbát, jak sa hovorí, odvolať, tak musí s tým ten prednosta súhlasiť. Takže tam je tá poistka, to nie je len že subjektívny názor generálneho tajomníka. A keď som aj pri tých princípoch, tak v prvom rade sa robia vnútorné výberové konania. Toto je alfa a omega a vnútorné výberové konania, tak ja si myslím, že v prvom rade sa tam prihlásia tí zamestnanci z toho úradu alebo z toho odboru. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:55 - 9:56 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Prosím vás, treba naozaj znovu zdôrazniť, lebo vidím, že my tu zabiehame do nejakých všelijakých možných úvah a neviem čoho. Toto, tento zákon má za cieľ iba jednu jedinú vec. Zistiť či tí úradníci, ktorí sú na vedúcich miestach ak sú naozaj nominanti nejakých strán, sú to nejaké milenky alebo milenci určitých funkcionárov alebo sú to schopní ľudia, ktorí vedia pracovať ďalej. Čiže kľudne sa môžu zúčastniť výberového konania, kľudne ho môžu vyhrať a zostávajú na mieste. A ešte jednu a krátku poznámku k bumerangom. Pán Kéry, bumerang sa vráti iba vtedy, keď netrafí cieľ. Ale my ten cieľ trafíme. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:49 - 9:51 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega Kéry, desať rokov ste boli pri vláde. Zákon o štátnej službe alebo vôbec celkové fungovanie štátnej služby vyzerá tak, ako vyzerá. Naozaj musím súhlasiť s kolegami, potrebujeme profesionálnu štátnu správu, potrebujeme úradníkov, ktorí sú kvalitní, ktorí sú zaplatení, aby neboli náchylní na korupciu a podobné veci.
Čo sa týka prednostov, zákon jasne hovorí o tom, že ich menuje vláda na návrh ministra. Čiže tá pozícia je jasne politická. Tie výberové konania prebehli aj preto, aby sme preukázali odbornosť a zorientovanosť kandidátov a vybrali tých najlepších. Je zrejmé, že prednosta by mal spolupracovať s ministerstvom a mal by podporovať konkrétne kroky ministerstva, malo by byť naňho spoľahnutie.
Tento návrh zákona hovorí o odvolávaní vedúcich odborov. Ja si myslím, že naozaj ten manažér, ktorým ten prednosta je, by mal mať v rukách prostriedky na to, aby mohol normálnym spôsobom odvolať ľudí, ktorí či už vykonávajú nejaké obštrukcie alebo sú tam nejaké podozrenia na korupciu, alebo jednoducho nerobia tú prácu tak, ako by ju robiť mali. Toto je jeden z krokov. Ja si myslím, že naozaj my potrebujeme a mali ste na to desať rokov, kolegovia, aj viac, my potrebujeme jednak sprofesionalizovať štátnu správu, potrebujeme pripraviť aj vzdelávanie ľudí, ktorí budú pracovať ako úradníci, pretože v mnohých krajinách pracovať ako štátny úradník je istý status spoločenský. U nás, žiaľ, sa to veľmi spája s tou korupciou a je to odôvodnené v mnohých prípadoch.
Čiže myslím si, že u prednostov je to jasné podľa zákona, teraz hovoríme o odvolávaní vedúcich zamestnancov.
Ďakujem.
Skryt prepis