Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

24.6.2021 o 10:24 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 10:32 - 10:34 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega Faič, vážim si vás ako odborníka v štátnej správe, máme vždy vecné pripomienky aj v našom výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Vaše vystúpenia sú odborné, pretože máte rovnako ako ja veľa skúseností.
Ako prednostka okresného úradu nikdy som sa nepozerala na svojich kolegov a na vedúcich odborov na ich politické presvedčenie, ale vždy som sa pozerala na ich odborné skúsenosti. A, samozrejme, som sa snažila, aby ten úrad môj bol, bol najlepší, aby vykonával svoju prácu, aby všetci vlastne štátni zamestnanci vykonávali svoju prácu zodpovedne a v prospech našich občanov.
Ja si stále myslím, že tento zákon je dobrý z toho dôvodu, že mnohí vedúci odborov už sú vyhorení a nemajú tam čo robiť. A myslím si, že je veľa veľmi skúsených a dobrých štátnych zamestnancov, ktorí vo výberových konaniach ukážu svoje kvality a budú dobrými a lepšími vlastne tými vedúcimi odbormi, vedúcimi odborov v štátnej správe.
Možno sa treba pozrieť aj do budúcnosti, som vlastne bola účastná aj v špecializovanej štátnej správe a možno si povedať, že aké budú napríklad kompetencie na obciach originálne, prenesený výkon v štátnej správe. Nedá sa to zvládnuť počas jedného volebného obdobia, ale musíme si povedať, aké, aká bude naša vízia, aké bude naše smerovanie v štátnej správe aj v samospráve.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

24.6.2021 10:24 - 10:26 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Milý Tomáš, ja som v štátnej správe pracovala šesťkrát dlhšie ako ty, v štátnej správe som aj v špecializovanej štátnej správe som pracovala od roku ’85, takmer 30 rokov v rôznych pozíciách od referenta cez vedúcu oddelenia, vedúcu odboru až po prednostku okresného úradu, ktorú som vykonávala v roku 2002 až 2004 a 2010 až 2012.
Samozrejme, v totalitnej dobe som nemohla vykonávať vedúcu pozíciu, lebo som nebola členkou komunistickej strany. Výmena na vedúcich pozíciách v štátnej správe sa ma dotkla vždy s príchodom novej politickej garnitúry. Nikto sa nezaoberal s tým, či som, alebo nie som odborníčka, pritom som mala niekoľko odborných spôsobilostí a prax v štátnej správe. Zákony sa menia a dopĺňajú a z toho dôvodu úradník musí neustále študovať a vzdelávať sa. Nesmie mať pocit, že jeho post je neohrozený, pretože prestane na sebe pracovať a stane sa vyhoreným. Tento návrh zákona dáva šancu prednostovi okresného úradu vybrať si odborný tím pracovníkov, ktorí budú vykonávať svoju agendu profesionálne, v súlade so zákonom. Nie je dobré, keď si pracovníci v štátnej správe na pozíciách vedúcich odborov zabetónovaní, pretože ich to nenúti vzdelávať sa a pracovať na sebe.
Verím, že tento zákon dá šancu všetkým šikovným zamestnancom v štátnej správe uchádzať sa vo výborových konaniach o post vedúceho odboru. Verím, že to bude transparentné, keďže generálneho riaditeľa pána Jenča, ktorý bol nominant SMER-u, náš minister Roman Mikulec ponechal vo funkcii. Potvrdilo sa to pri výberovom konaní 22 prednostov, ktorých vyberalo v tomto volebnom období ministerstvo vnútra.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

24.6.2021 10:24 - 10:26 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
V krátkosti reagujem na pána Valášeka. Tiež si nemyslím, že by tu išlo o nejakú atmosféru strachu. Tak jako aj pán Kočiš hovoril, tie podnety sú, sú z jednej strany, z druhej strany podľa toho, kto tam je na tých pozíciách, kto tam nie je na tých pozíciách.
Naozaj, ja som si robil taký malý prieskum, a teda zas aby sme sa nebavili len o prednostoch, ale prieskum som si robil po viacerých úradoch na okresnej úrovni, ktoré sa týkajú viacerých ministerstiev, či už pôdohospodárstva, zdravotníctva, ale aj ministerstva vnútra, viacerí povedali, že ja tu mám odborníka, ja ho nemám prečo meniť. Ale našli sa aj takí, že žaloby si medzi sebou na súde, si dávajú na okresné súdy riadne žaloby medzi sebou nejaký vedúci odboru a ja neviem, riaditeľ. Takže niektoré veci sú úplne nepochopiteľné, tak jak v súkromnej sfére, pokiaľ s niekým neviete robiť alebo sa s ním nedá robiť ani na odbornej, tak ja si myslím, že takýchto ľudí treba vymeniť. A v prvom rade sú tie vnútorné výberové konania, takže aj ten odbor nejaký má dosť schopných ľudí vo vlastných radoch, ktorí sa môžu prihlásiť na to výberové konania, na to výberové konanie a je tam možnosť uspieť.
Áno, na druhej strane viem, je možné to zneužiť, tento zákon v budúcnosti, a tomuto chceme tiež predísť, nejakým spôsobom zabrániť. A je to len zrejme na politickej zodpovednosti aj budúcich vlád, ktoré prídu.
Skryt prepis
 

24.6.2021 10:24 - 10:26 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pán Valášek, keď som vás počúval, tak používate presne tú istú rétoriku čo SMEROHLAS, rozprávate tu o tom (povedané zo smiechom), že bude strach, že ľudia budú báť. Ja som hlboko presvedčený, tak ako vedľa vás sediaci Kollár, vy chcete čím skôr, aby boli voľby, samozrejme, čím skôr, aj celá tá vaša nová strana, do ktorej ste išiel, nemá problém ísť a spolupracovať so SMEROHLASOM a Kollár detto (povedané so smiechom), samozrejme. A robíte presne to isté, čo robí celá opozícia, šírite tu dezinformácie a klamstvá.
Tento zákon má práve odstrániť tých 12 rokov, 12 rokov zabetónovania si svojich ľudí, presne to tu bolo dnes povedané. Dávali si svoje milenky, dávali si svojich bratrancov, svoje sesternice bez akéhokoľvek, akéhokoľvek odborného, odbornej vedomosti. A toto chceme odstrániť, žiaden poctivý, ale poctivý verejný úradník sa nemá čoho báť.
Ale už teraz chodia bývalí prednostovia okresných úradov, predsedovia SMER-u okresní a strašia úradníkov, čo robia smeráci, smerohlasáci, akú vytvárajú medzi tými úradníkmi hrôzu, že tu bude, čo vás tu čaká. Toto sú vaše metódy. A toto, pán Valášek, ste použili aj vy dnes. Nikto, žiaden poctivý úradník sa nemá čoho báť. Poctiví ľudia, čo pôjdu do úradov, tam nepôjdu kradnúť, poctiví ľudia tam pôjdu verejne spravovať majetok. Ale tí, ktorí sú zlodeji a ktorí sa tam budú chcieť ísť obohatiť, no tak tí nech sa boja.
Tento zákon vôbec nie je o tom, že my ideme trestať úradníkov a vyhodiť úradníkov. Čestní a spravodliví úradníci sa nemajú čoho báť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 10:00 - 10:02 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
Reagujem na pána Kéryho, ale vlastne aj pán Fajč to spomínal a ja som to tiež v rozprave povedal, proste spravme nejakú komisiu, odbornú, širokú, opozícia - koalícia a poďme sa baviť o tom, čo je to štátna služba, čo je to politizácia a čo je to politická zodpovednosť. Ak raz máme vládnuť, tak nie... tak každý má tú politickú zodpovednosť. A práve preto nastavme do budúcna, čo je politická funkcia a čo je už odborná funkcia.
Keď sme už pri tých okresných úradoch, ktoré sa tu omieľajú dokola, ale tento zákon sa netýka len okresných úradov, tak tam možná polovičku sa takto vyberalo, to nebola výberová komisia, to boli híringy, jak sa hovorí, ale potom už vyberalo ministerstvo vnútra. Napríklad v Senici ešte je starý prednosta. A prednosta, keď je predĺžená ruka vlády, starý prednosta je tam ešte, nechcem hovoriť, že smerácky. (Reakcia z pléna.) Prosím? (Reakcia z pléna.) No nie, však práve preto ja hovorím, že my tu nekrágľujeme tých ľudí.
No, a keď sa týka toho GTSU, že na základe subjektívneho názoru. Akého subjektívneho? Však... však je tam poistka. Ten zákon je tak písané, písaný, že keď napríklad prednosta dá návrh, že chce odvolať, tak do 10 dní odvolá generálny tajomník. Ale ak by generálny tajomník ho chcel poza chrbát, jak sa hovorí, odvolať, tak musí s tým ten prednosta súhlasiť. Takže tam je tá poistka, to nie je len že subjektívny názor generálneho tajomníka.
A keď som aj pri tých princípoch, tak v prvom rade sa robia vnútorné výberové konania. Toto je alfa a omega. A vnútorné výberové konania, tak ja si myslím, že v prvom rade sa tam prihlásia tí zamestnanci z toho úradu alebo z toho odboru.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:55 - 9:56 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Prosím vás, treba naozaj znovu zdôrazniť, lebo vidím, že my tu zabiehame do nejakých všelijakých možných úvah a neviem čoho, toto, tento zákon má za cieľ iba jednu jedinú vec, zistiť, či tí úradníci, ktorí sú na vedúcich miestach a sú naozaj nominanti nejakých strán, sú to nejaké milenky alebo milenci určitých funkcionárov, alebo sú to schopní ľudia, ktorí vedia pracovať ďalej. Čiže kľudne sa môžu zúčastniť výberového konania, kľudne ho môžu vyhrať a zostávajú na mieste.
A ešte jednu a krátku poznámku k bumerangom. Pán Kéry, bumerang sa vráti iba vtedy, keď netrafí cieľ. Ale my ten cieľ trafíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:49 - 9:51 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega Kéry, desať rokov ste boli pri vláde. Zákon o štátnej službe alebo vôbec celkové fungovanie štátnej služby vyzerá tak, ako vyzerá. Naozaj musím súhlasiť s kolegami, potrebujeme profesionálnu štátnu správu, potrebujeme úradníkov, ktorí sú kvalitní, ktorí sú zaplatení, aby neboli náchylní na korupciu a podobné veci.
Čo sa týka prednostov, zákon jasne hovorí o tom, že ich menuje vláda na návrh ministra. Čiže tá pozícia je jasne politická. Tie výberové konania prebehli aj preto, aby sme preukázali odbornosť a zorientovanosť kandidátov a vybrali tých najlepších. Je zrejmé, že prednosta by mal spolupracovať s ministerstvom a mal by podporovať konkrétne kroky ministerstva, malo by byť naňho spoľahnutie.
Tento návrh zákona hovorí o odvolávaní vedúcich odborov. Ja si myslím, že naozaj ten manažér, ktorým ten prednosta je, by mal mať v rukách prostriedky na to, aby mohol normálnym spôsobom odvolať ľudí, ktorí či už vykonávajú nejaké obštrukcie, alebo sú tam nejaké podozrenia na korupciu, alebo jednoducho nerobia tú prácu tak, ako by ju robiť mali. Toto je jeden z krokov.
Ja si myslím, že naozaj my potrebujeme - a mali ste na to desať rokov (povedané so smiechom), kolegovia, aj viac - my potrebujeme jednak sprofesionalizovať štátnu správu, potrebujeme pripraviť aj vzdelávanie ľudí, ktorí budú pracovať ako úradníci, pretože v mnohých krajinách pracovať ako štátny úradník je istej... istý status spoločenský. U nás, žiaľ, sa to veľmi spája s tou korupciou a je to odôvodnené v mnohých prípadoch.
Čiže myslím si, že u prednostov je to jasné podľa zákona, teraz hovoríme o odvolávaní vedúcich zamestnancov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:44 - 9:45 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Vďaka za slovo. Pán Kéry, znova, tu ide o to, aby vedúci odborov boli konečne odborníci. Odborníci, ktorí budú svoju prácu robiť ako odborníci a i tak riadiť svoj odbor, pretože len tak môže fungovať efektívne štátna správa. Pre mňa za mňa nech sú to aj nominanti, členovia strany HLAS, SMER, HZDS alebo KSS, mne je to úplne jedno, len nech sú to odborníci. To je ten základ.
Ste niečo rozprávali o okresných úradoch, ako sa kde dosadzovalo. Nuž ja viem o tom, že vy ste po okresných úradoch dosadzovali častokrát členov pri poslednej vláde SMER-u, SNS či MOST-u. Veď to sa dá pozrieť, kde bol kto prednosta, a zároveň či pôsobil aj v komunálnej politike, za akú politickú stranu alebo kde bol člen. Veď to je úplne otvorené a transparentné, nájdeme si to. A teraz mi nájdite jedného prednostu, ktorý je napríklad členom hnutia OĽANO. Podľa mňa taký neexistuje, lebo žiaden taký nie je. A na okresné úrady boli výberové konania a vyhrali tam fakt odborníci. Veď si spravte malú anketu. Kontaktujte primátorov miest, starostov, všetkých, ktorí na Slovensku sú, a sa opýtajte, aká bola spolupráca s obcami, s mestami doteraz a aká je teraz, aby to tí priamo porovnali, primátori a starostovia. Urobte si anketu a nám potom aj dajte tie výsledky a uvidíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:35 - 9:36 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Pán Taraba, nikto nikoho nejde vyšmárať, ako ste to povedali, ak by, pretože tuná sa dáva návrh zákona, kedy bude možné týchto ľudí odvolať. Ja som si robila nejaký prieskum na okresných úradoch. Sú okresné úrady, ktoré napríklad vôbec nechcú nikoho dať o... odvolať, pretože sú spokojní so svojimi zamestnancami. Takže určite nepôjde o žiadne čistky, na to sa môžete spoľahnúť.
Pán Faič, páči sa mi, že ste povedali o osobných útokoch. Áno, osobné útoky sa nehodia, lenže u nás je to bežnou praxou, v našom meste, takže preto som to povedala.
A čo sa týka môjho odvolania, áno, ja som bola, dôvodom môjho odvolávania bolo, že som poslankyňa mestského zastupiteľstva a vystupujem proti pánovi Ferenčákovi a som jednoducho v tvrdej opozícii, to bol dôvod môjho odvolávania. Žiadna nespokojnosť s mojou prácou, môžte si pozrieť aj zápisnicu z tohto, z tohto dňa. Takže neklamte vy, pán Ferenčák. A ešte možno môžem na to doplniť, že pri, pri tom, ako sa to celé udialo, tak ja som bola v tom čase tehotná, čo je ešte o to väčšia úbohosť, a jednoducho došlo k tomu, že boli zamknuté dvere mne na kancelárii a bola pri tom použitá aj mestská polícia, takže celé to bolo také, také, také úbohé.
Takže ďakujem veľmi pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 9:33 - 9:34 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredsedajúci. Prihlásil som sa tak divoko, ale nevadí.
Janka, ja ťa chcem podporiť. Konečne, konečne tu zaznieva a je tu na záznamoch. Demokracia je o tom, aby sme tu všetko všetci povedali, aby to tí ľudia videli, kto to myslí úprimne a kto myslel potichu a robil čistky. Takže v tomto, v tomto veľká podpora.
A ja si myslím, že pán Taraba, toto je demokracia a nie sme všetci dokonalí, a keď sa vyskytnú chyby, dokážeme to povedať nahlas, aby ste sa to dozvedeli a nedozvedeli ste sa to z bulvárnych plátkov. To je, to je ten rozdiel tej politiky a dúfam a verím tomu, že tú šancu tu všetci tí dobrí ľudia dostanú, a ktorí to myslia naozaj demokraticky a transparentne.
Ďakujem.
Skryt prepis