Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.6.2021 o 14:55 hod.

Mgr.

Martina Brisudová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 14:55 - 14:57 hod.

Brisudová Martina Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené kolegyne, milí kolegovia, pán minister financií vo svojom prejave detailne analyzoval a vysvetľoval dôvody, ktoré mu opoziční poslanci kladú za vinu.
Možno je Igor Matovič neštandardný politik, ale som presvedčená o tom, že jeho snahou je odstránenie nespravodlivosti v našej krajine. Mnohí ľudia tú nespravodlivosť naozaj prežívali na vlastnej koži. Nevedeli sa dovolať práva, pretože finančné zdroje sa napríklad rozdávali iba vyvoleným.
Mne je veľmi blízka samospráva a musím povedať, že financie dostávali väčšinou len tie obce alebo tie mestá, ktoré viedli naši ľudia. Ostatné zostávali bez zdrojov, a tak sa prehlbovali regionálne rozdiely. Našim ľuďom dokonca tak chutila moc, že sa neštítili čestných ľudí postaviť pred súdy, a to bol aj môj prípad. Neštítili sa toho, že na polícii sa rôzne prípady zasúvali do toho najspodnejšieho šuflíka s odpoveďou, že tento skutok sa vôbec nestal. Mnohé skutky sa ale stali a dnes sa to povestné zauzlené klbko pomaly rozmotáva a rozmotáva sa aj zásluhou Igora Matoviča, ktorý, ako tu počúvam, sa pre najmä HLAS a pre SMER stáva nepohodlným, a to nielen politicky, ale už aj ľudsky.
Zámerom opozičného SMER-u a HLAS-u je v tomto prípade nielen odvolať ministra financií Slovenskej republiky, ale aj frontálny útok na súčasnú vládu. Som ale presvedčená o tom, že aj mnohí poslanci a mnohé poslankyne, ktoré sedia v slovenskom parlamente... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 14:45 - 14:47 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Igor, neboj sa falošných ľudí, oni sa boja čím ďalej viac. Vedia prečo. Boj proti mafii dotiahni do konca, ešte stále máš dosť ľudí okolo seba a dôvera od ľudí, od tých bežných, ktorí ti dali dôveru a OĽANU pred poslednými voľbami, sa vracajú späť. Mám s tým v poslednej dobe dosť veľa skúseností.
Pamätám si tvoje odvážne rozhodnutie pred rokmi, keď si sa ako úspešný podnikateľ rozhodol vzdať svojho pohodlia a rozhodol si sa bojovať proti mafii. Proti falošným ľuďom a zlodejom ako Mečiar, Slota, potom Fico, Pellegrini, Kaliňák a ďalší ich spolupáchatelia (ruch v sále) pri ničení (zaznenie gongu) Slovenska, pri ničení životov mnohých ľudí. Ľudia, ktorí slúžili roky zlu, mafii, oligarchom, nemajú právo urážať a ponižovať človeka, ako si ty, a nadávať ti do zlodejov. Tu naozaj platí, že zlodej kričí, chyťte zlodeja. Títo ľudia by sa mali hanbiť niekde v tmavom kúte a tichučko čakať na zhovievavosť spravodlivosti.
Títo ľudia nemajú právo sa postaviť pred mikrofón a kamery a s naškrobeným úsmevom v drahých oblekoch klamať, ohovárať a osočovať čestných ľudí. Je smutné, že niektorí ľudia ich v tom svinstve ešte aj podporujú a dávajú im dôveru.
SMER 1 a 2 nám tu vládol neuveriteľne dlhých 12 rokov a napáchal obrovské škody. Neprimerane, nekresťansky zvýšili sebe a svojim blížnym životnú úroveň.
Ty si im svojou odvahou, vytrvalosťou a dlhoročným bojom za práva bežných ľudí prekazil ich bezprácny biznis cez politiku, za cudzie spoločné peniaze, za mozole iných. Oni, spolupracovníci s mafiou, si toto chcú užívať naďalej a robia všetko pre to, aby sa znova... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 14:33 - 14:35 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Igor Matovič, aj keď to HLAS a SMER nepovedali, možno budeš prekvapený, ale dôvodom tvojho odvolávania sú klimatické zmeny. Áno, vážené kolegyne a kolegovia, Igor Matovič nesie priamu zodpovednosť za výrazné klimatické zmeny na Slovensku, pretože odkedy vyhral voľby, je na Slovensku poriadne horúco. Je poriadne horúco všetkým mafiánom a skorumpovaným politikom a vysokým štátnym úradníkom. Kvôli týmto horúčavám, ktoré spustil a za ktoré je priamo zodpovedný Igor Matovič, sa mnohí skorumpovaní policajti, sudcovia, prokurátori museli schovať pred touto neznesiteľnou páľavou do chládku.
S týmito klimatickými zmenami, ktoré spustil Matovič, súvisí aj to, že sa pohli ľady. Síce nie na Severnom póle, ale v polícii, na súdoch a prokuratúre. Za vlády SMER-u boli orgány spravodlivosti zamrznuté až na kosť. Igor Matovič ich rozmrazil.
Igor Matovič je zodpovedný aj za ďalšiu klimatickú zmenu na Slovensku, ktorá súvisí s kvalitou vzduchu. Všetci ste si všimli, že mafiánom, oligarchom, zlodejom, ktorí za vlády SMER-u mali politické krytie, sa zrazu na Slovensku ťažko dýcha, doslova lapajú po dychu. Pre ľudí, ktorí roky rozkrádali štátny rozpočet a eurofondy, je zrazu na Slovensku neznesiteľný vzduch. Aj za to môže Matovič. Naopak, policajtom, sudcom, prokurátorom a ľuďom, ktorí túžia po spravodlivosti a presadzujú pravdu, a zrazu, sa zrazu dýcha ľahšie.
Matovič je zodpovedný aj za silnú prietrž mračien a búrky, ktoré zasiahli vplyvných ľudí a oligarchov, ktorí sa doteraz bezpečne vyhrievali na plážach v Dubaji alebo v iných exotických destináciách.
Matovič je vinný za to, že vyschli pramene. Áno, spôsobil, že na Slovensku mnohým zlodejom, ktorí boli roky napojení na peniaze daňových poplatníkov, zrazu vyschli zdroje.
Igor Matovič spustil na Slovensku aj povodeň. Po tvojom príchode mnohých skorumpovaných policajtov, sudcov, prokurátorov a úradníkov zmietla vlna spravodlivosti.
Je preto pochopiteľné, že najväčšími bojovníkmi proti týmto klimatickým zmenám na Slovensku sú strany HLAS a SMER a ich sponzori, oligar... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 14:29 - 14:31 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Celý čas naozaj z tvojej, z tvojho vystúpenia, Igor, išlo presne to, čoho sa boja. Peter Pellegrini totižto celý čas vo svojej, vo svojom vystúpení rozprával, že zabudnite, veď sa pozerajte dopredu, zabudnite na to, čo tu bolo. Oni veľmi, veľmi-veľmi chcú zabudnúť na to, čo tu bolo, to, čo si tu popísal.
Ale ty si spomenul len Bödöra, ale tu je Jankovská, Kočner, Zurian, Szabó, Výboh a ďalší a ďalší a ďalší a ďalší, stovky, stovky, stovky. Peter Pellegrini veľmi rýchle pochopil, že musíme, musíme zabudnúť, Slováci, na to, čo bolo, na moje zlodejiny, nie na moje teda, na Pellegriniho zlodejiny, na Ficove zlodejiny. Musíme zabudnúť. A keď sa zabudne, a Slováci radi zabúdajú, tak potom Pelluško bude mať tých 25 %.
Rozprával tu, aj ty si to spomenul, že hovorí o tebe, že si daňový podvodník. Tak ako že rýchle zabudli, že Ficovho brata obvinili v 2012. z daňového podvodu, ale zrazu sa z polície stratili všetky doklady. Polícia stratila doklady! Ale terajšia polícia vyšetruje!
Mne jediné, čo vadí na tom celom, je, že naozaj, že trošičku mi tá, v tej našej koalícii ten spor Igor Matovič a Sulík je, aj to aj mne vadí naozaj, ale to, to je, to je aj vec, ktorú si musíte vy vyriešiť.
Ale on to tu rozprával, ale nepovedal, že ho Fico prefackal! Nepovedal, že ho Fico homofóbnymi výrazmi nazýval, bil ho, chudáka, dal mu obojok na krk, to nepovedal. A to je to choré! Pellegrini by nebol odišiel nikdy v živote od Fica, keby bol vyhral voľby, ale zrazu sa utrhol a s ním biznis krídlo sa utrhlo, prečo? No preto, že dúfajú, že opäť budú kradnúť. Ale len dúfajú. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 13:42 - 13:44 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Veľmi dobre.
Začnem asi od pána poslanca Pellegriniho, ktorý spomínal, že prešiel všetkými možnými funkciami v tomto štáte, čo je fakt, a takto to aj vyzerá, napríklad také školstvo, zdravotníctvo, financie, no katastrofa po vás.
Toto bolo také typické od ostatných predstaviteľov strany HLAS, keď im dôjdu argumenty, tak okamžite nasleduje útok ad hominem na mojich kolegov a na ich údajnú nepripravenosť a údajné lepidlo, ktorým sú prilepení k poslaneckým stoličkám. Toto vám už dlho fungovať nebude, páni, pretože toto pravda jednoducho nie je.
Pán kolega Šutaj Eštok tu povedal, že sme urobili z Ústavy Slovenskej republiky trhací kalendár. Tak keď to povie človek, ktorého vlády protiústavnými zákonmi doslova vytapetovali Zbierku zákonov, tak to znie skutočne len a len farizejsky a nijak inak. Len si spomeňte napríklad na vyvlastňovací zákon.
Pán kolega Raši, ty tiež veľmi dobre vyzeráš, ale nehovoríš pravdu. Totižto tá škoda, ktorá vznikla štátu, pokiaľ ide o vakcíny, vakcíny proti prasacej chrípke, je celkom zjavná, pričom pri Sputniku nedošlo k žiadnej škode, pretože to, čo sa nevyočkuje, sa vráti, resp. Rusko odkúpi späť a žiadne dodatočné náklady so Sputnikom nebudú.
Pán kolega Blcháč, sám vy tiež viete, spolu sme vo výbore, je to hlúposť, čo hovoríte, pretože sa nenašiel ani jeden jediný renomovaný ekonóm a dokonca ani Denník N, ktorý napísal 700 článkov proti Igorovi Matovičovi, nespochybnil rozpočet alebo tú zmenu rozpočtu, o ktorej sme sa bavili, ani výšku deficitu. A zároveň IFP hovorí, že konsolidovať môžme od roku 2021, takže to pravda nie je.
No a na Ľuboša Blahu reagovať nebudem, pretože na hlupákov sa nereaguje.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 13:32 - 13:34 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Juraj, ty si pripomenul očkovanie na prasaciu chrípku. Ja teraz pripomeniem jeden príbeh z roku 2017, keď vo februári tohto roku odleteli na Kubu minister financií Kažimír s ministrom zdravotníctva Druckerom a cieľ cesty bola deblokácia kubánskeho dlhu. Tá sa deblokovala aj tým, že priviezli sem liek Heberprot pre cukrovkárov na tzv. diabetickú nohu za niekoľko miliónov eur. Slovensko bolo jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá liek používala. Liek nikdy neprešiel európskym ani slovenským schvaľovacím procesom. Štátny ústav na kontrolu liečiv sa k tomu len vyjadril, že neregistrovaný liek sa na Slovensku môže doviezť len cez mimoriadny dovoz, schvaľuje ho ministerstvo zdravotníctva. Ten neregistrovaný liek s veľmi pochybnými klinickými testami mal dokonca podporu a bol ospevovaný v médiách ako zázrak. Nikto nepožadoval schválenie nejakou liekovou agentúrou. Nie, naopak, všetko bolo v úplnom poriadku. Po roku sa začali u pacientov objavovať nežiaduce účinky. Liek stiahli, šupli niekde do pivnice a zlikvidovali. Všetko sa ututlalo!
Prečo orgány činné v trestnom konaní doteraz nevypočúvali ani poslanca Fica, ani Druckera? Nikto ich nežaloval za zločin všeobecného ohrozenia ani ťažkého ublíženia na zdraví. A nikto od nich nepožaduje 5 mil. eur, ktoré vyhodili do luftu!
Máte pravdu, oni by mali byť zalezení niekde v kúte a modliť sa. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 13:30 - 13:32 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem aj Györgymu za jeho príhovor. Presne si to pomenoval, si myslím. A ja ťa doplním, že aj pán poslanec Pellegrini, teda aj ďalší, ktorí po ňom prídu a budú paradoxne používať vyjadrenia alebo spojenia, ako štát je v troskách, využívajú sa nezákonné rôzne cesty, alebo budú hovoriť o majetkoch dokonca Igora. Človek sa nestačí diviť.
To si myslím, že ja vidím úplne opačne. Určite štát bol v troskách, využívali sa nezákonné cesty a majetky a verejné financie končili v daňových rajoch.
Opakujú sa po Igorovi, používajú len jeho rétoriku. Čo im došli nápady? Však to je naozaj trápne. Veď musí to vidieť každý. Prekrúcajú, zavádzajú, zneužívajú, čo sa len dá. Zneužívajú COVID pandémiu, testovania, úmrtia, koronavírus - a hovoria o zodpovednosti?
Najviac trápne mi príde, že keď pán Pellegrini napríklad bol povedal, že veril tomu, že Igor Matovič raz bude štátnikom. Tak to naozaj je smiešne. Sám pán Pellegrini sa raz verejne vyjadril, že... (Reakcie z pléna.) Dobre, nebudem reagovať už na pána Pell... Pellegrinoho (Pellegriniho, pozn. red.), ale na vás celkovo. (Reakcie z pléna.)
Doplním, doplním Györgyho. Budú hovoriť o rozvrate spoločnosti či o dôvere? Teraz, teraz tú dôveru im ľudia ukázali predsa vo voľbách v minulom roku vo februári. Rozvrat štátu si spôsobili sami ich štýlom vládnutia, lobizmu, vratiek do vlastných vreciek a vládnutia zlatých tehličiek našich ľudí, vzniku mafie, ktorá nemá obdobu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 13:29 - 13:30 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Opozícia šalie. Vtedajší sused Roberta Fica je už obvinený aj z prípravy ďalších vrážd a to je len otázkou času, kedy tento celý vrchol mafiánskej pyramídy, ktorá sa tu roky na Slovensku budovala a drancovala, sa vyšetrí. A opozícia sa zatiaľ medzitým snaží sa zachrániť. Skúša odvolať Igora Matoviča z postu ministra financií len preto, že sa údajne pokúšal zachrániť ľudí a objednať pre Slovensko Sputnik.
To vy sa nehanbíte?! Sputnik mohol na Slovensku zachrániť množstvo ľudí, a množstvo aj zachránil, ktorí sa ním dali zaočkovať, hoci to nie je také percento, aké sa očakávalo. A vy idete za to odvolávať Igora Matoviča, že sa snaží chrániť životy ľudí? To sa nehanbíte?! Hanba!
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 13:25 - 13:26 hod.

Brisudová Martina Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dnes sme tu len svedkami divadelného predstavenia, ktorého predlohu napísali 39 kolegovia z opozície. Niekde medzi riadkami sa píše, že chcú opäť uchopiť moc do svojich rúk, obnoviť zašlé priateľstvá a pokračovať vo svojej téme pod názvom naši ľudia. Z pomyselnej reťaze koalície si dnes vybrali ministra financií pána Igora Matoviča. Ambíciou opozície je, aby sa na slovenský parlament dnes opierali oči celého Slovenska, aby sa neriešili problémy regiónov a ľudí, ktorí tu žijú, aby sa to prelepilo lepiacou páskou a namiesto konkrétnych riešení, aby sme ponúkli odvolávanie ministra financií. Budeme tu možno celé dva dni mlátiť prázdnu slamu a ukážeme Slovensku odvrátenú tvár (zaznenie gongu) slovenského parlamentu... (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec Tomáš, kľud, prosím.

Brisudová, Martina, poslankyňa NR SR
Útočilo sa tu nielen na Igora Matoviča, ale útočilo sa tu aj na hnutie OĽANO. Hovorilo sa o schránkovej firme. Ja sa teda opýtam, aké krídla doručili pána Pellegriniho do Národnej rady Slovenskej republiky? Bola to jeho materská strana SMER – sociálna demokracia. A pán Pellegrini, ktorý prišiel takto do Národnej rady, s pokojom Angličana neskôr túto politickú stranu opustil. Ale Igor Matovič sa hnutiu OĽANO na rozdiel od lídra HLAS-u nikdy nespreneveril.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 13:21 - 13:22 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ono to odvolávanie by sa dalo zhrnúť možno v hesle, že účel svätí prostriedky. A za ten rok aj pol sme videli, že ten účel pre opozíciu nebol nejaký vyššie dobro, nebol to boj proti pandémii, nebol to boj za vyššie ideály, a bol to iba boj za politické preferencie.
A príde mi naozaj veľmi, veľmi pokrytecké, keď opozícia kritizuje boj s pandémiou, pretože to, čo tu teraz strana HLAS predvádza rok a pol, bolo čisté pokrytectvo. Keď sme zatvárali, tak by sa malo otvárať, keď bol núdzový stav, tak by sa mal zrušiť, a keď sme otvárali, mali by sme otvárať viacej. Najpokryteckejší bol aj postoj k vakcinácii. Zatiaľ čo v auguste Peter Pellegrini povedal, že by povinné očkovanie niektorých skupín podporil, zrazu to má byť dobrovoľné. A ten postoj k vakcinácii tak je naozaj unikátny, pretože žiadny líder normálnej opozície v Európe sa k tomu takto nepostavil.
Takže ešte raz, zaujíma, zaujíma tá kritika boja proti pandémii, pretože ak by ste naozaj boli tou zodpovednou opozíciou, tak možno by ste sami povedali, že aj keď nesúhlasíte s vládou, podporíte opatrenia, pretože toto neni boj koalície a opozície, toto je boj proti pandémii a tá si nevyberá. A možno by sme čakali aj taký jednoznačnejší postoj k vakcinácii, ale znova, to by muselo ísť o niečo viac ako politické preferencie. (Potlesk.)
Skryt prepis