Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 10:57 hod.

Mgr.

Andrej Stančík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:29 - 12:31 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo a zároveň ti chcem, Andrej, poďakovať za tvoje vystúpenie v rozprave, ktoré bolo konečne založené aj na faktoch, číslach, poznatkoch a nie na urážkach, ako to tu zvyčajne celý deň predvádzala opozícia. Ale predsa to asi takto funguje, že tam, kde dochádzajú argumenty, prichádza sila. A včera bol tomu aj, sme to mohli vidieť vonku, čo sa stalo pred parlamentom.
Vo viacerých krajinách Európskej únie som si všimol, že opozícia vyzvala ľudí, aby sa dali očkovať. A tým pádom je tam vysoká miera zaočkovanosti a tam všetko plynule funguje. Nuž, ja som na skvoste slovenského internetu našiel politika, ktorý vypisoval a vyzval ľudí, aby našli možnosti, ako z tela vakcínu odstrániť, a o pár hodín na tomto aj sfotené som našiel lieky, dokonca nejaké vitamíny, ktoré vám z tela odstránia vakcínu, a stojí to 50 eur. A toto je koho biznis a môžem aj ja takto klamať a si vymýšľať? A niekoho z toho uráža, že je to biznis? Pretože tak to funguje, ja mám aj ten screenshot spravený, kde to predávajú.
A zároveň v demokratickej spoločnosti je veľmi dôležité, aby si ľudia vyjadrili svoj názor slušne a odborne. Tak by som bol rád, keby tuto tak robila aj opozícia. A ak nie je odborne pripravená diskutovať na túto tému a klame, tak aby radšej asi nevystupovala.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:23 - 12:25 hod.

Tabák Romana Zobrazit prepis
Pán poslanec Stančík, ďakujem za vaše konštruktívne vystúpenie. Naši kolegovia z opozície sa oháňajú štatistikami z Británie, že tam momentálne umrie rovnako veľa zaočkovaných aj nezaočkovaných ľudí. Ja len pre upresnenie. 93 % ľudí vo veku od 50 rokov je v Británii už plne zaočkovaných. Je teda obrovský rozdiel, či umrie jeden človek z 93, alebo jeden zo siedmich. Očkovaní ľudia majú oveľa menšie riziko, že nakazia ďalších ľudí. O tom opozícia zámerne mlčí. Každý z opozície kričí, ako nenávidia rúška a obmedzenia, ako im berieme slobodu. Lenže demokracia nie je len o slobode, ale aj o zodpovednosti. Zodpovednosť hádžu na nás a je zodpovedné chrániť našu spoločnosť. Ak niekto nie je stotožnený s očkovaním, má na to, samozrejme, právo, avšak musí byť pripravený vzhľadom na dobu, ktorú žijeme, znášať určité obmedzenia v každodennom živote.
A takéto obmedzenia sú aj v iných krajinách, v Nemecku, v Rakúsku napríklad potrebujete 24-hodinový negatívny test na vstup do fitnescentra. Veľmi prísne sú nastavené obmedzenia aj v súvislosti s olympijskými hrami. Každodenné testovanie a tam sa dokonca ani neprihliada, či je niekto očkovaný alebo nie.
Ak tento zákon má prispieť k tomu, aby sme sa mohli ako spoločnosť vrátiť k normálnemu životu, ako napríklad chodiť na štadióny, koncerty, hudobné festivaly, diskotéky alebo iné hromadné akcie, tak ho určite podporím, pretože toto je práve tá cesta, akou sa vrátime k normálnemu životu bez toho, aby sme museli zatvárať ekonomiku. Zopakujem, pretože toto je práve tá cesta, akou sa vrátime k normálnemu životu bez toho, aby sme muse... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 12:09 - 12:18 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Nikde v Európe neexistuje opozícia, ktorá by takto cynicky a podlo získavala body na pandémii. V tomto sme absolútny unikát. Mňa úplne šokuje, že kde sa táto diskusia zvrhla. My tu hovoríme o povinnom očkovaní, o apartheide, za chvíľku tu budeme hovoriť o Auschwitzi, vlastne tuto pán minister je doktor Mengele, sme zistili, takže to je veľmi zaujímavé od ľudí, ktorí kandidovali na strane, ktorá má neonacistov na kandidátke, ale v poriadku.
My sme zažili lockdown. Nebolo to príjemné, sme niekoľko mesiacov všetci sedeli doma, nemohli sme ísť do reštaurácie, nemohli sme ísť do fitka, ani do toho parlamentného, nemohli sme ísť na kultúru, do divadla, nikde. Mohli sme ísť do obchodu kúpiť si potraviny, dokonca ani ostatné veci sme nemohli kúpiť a mohli sme ísť do lekárne a do práce. Trpelo gastro, trpeli podnikatelia, trpela ekonomika a napriek tomu trpeli ľudia v nemocniciach.
Tento návrh je o tom, aby sme sa tomuto scenáru mohli vyhnúť. Tu nikto nejde dnes v zelenom pásme deliť ľudí, nikto nejde dnes zavierať prevádzky, ale v prípade, že by COVID automat, ktorý napísali top odborníci, naozaj top odborníci, nie internetoví odborníci, nie šarlatáni, nie dezinformátori, keď bude tento COVID automat diktovať lockdown, tak sa mu budeme môcť vyhnúť. Budeme môcť zabezpečiť to, aby prevádzky mohli naďalej fungovať, aby fungovalo gastro, aby fungovala kultúra. Ak to ale neprijmeme, tak v poriadku, potom treba byť tým gerojom a povedať ľuďom, že dobre, neschválili sme, ak bude zle, budete doma sedieť všetci.
To nikto inak nehovorí o tom, že by sme ľuďom zakazovali ísť do práce alebo do obchodu, alebo do lekárne, veď toto nebolo zakázané ani predtým. My sa bavíme len o tých prevádzkach, ktoré boli v lockdowne zavreté.
Značná časť dezinformácií v tej diskusii bola, samozrejme, okolo vakcín. Tu sa hovorilo o experimentálnych vakcín, o tom, aké sú neúčinné, aj keď taký že základný kurz štatistiky jasne ukazuje, že aj v tej Británii sú tie vakcíny účinné. V Amerike surgeon general, taký hlavný hygienik, povedal, že v nemocniciach zomiera 99,5 % ľudí, ktorí sú nezaočkovaní. To si nevycucal z prsta. To nie je žiadny dezinformátor, to nie je žiadny šarlatán, to je odborník, ktorý povedal toto.
Zaujímavý príklad bol ale dnes z Alabamy. Pokiaľ neviete, tak Alabama je taký rurálny štát, kde dlhodobo vládnu republikáni, ktorí nie sú najväčší propagátori vakcín, a kde je level zaočkovanosti približne rovnaký ako na Slovensku. Čísla idú vďaka delte prudko hore a počet hospitalizovaných a tých, čo zomierajú, prudko stúpa. A guvernérka Alabamy, znova, republikánka, žiadna prehnaná liberálna progresivistka, povedala, že je načase viniť za túto pandémiu nezaočkovaných. A ja sa s týmto výrokom nestotožňujem, len hovorím, že republikánska guvernérka povedala toto v jej vlastnom štáte. A povedala, že tí nezaočkovaní si vybrali hrozný životný štýl. A znova, pokiaľ ma budete chytať za slovíčka, to nie sú moje slová, to sú slová guvernérky Alabamy z Republikánskej strany.
Potom tu stále počúvam spochybňovanie autorít. Naozaj je veľmi smutné, že slovenská spoločnosť dosiahla level, kedy sú spochybňovaní ľudia s titulmi pred a za menom, ktorí sa venujú infektológii, ako je napríklad Peter Sabaka, alebo molekulárnej biológii, ako Peter Celec, sú spochybňovaní, pretože čo oni vedia, veď ich platí nejaký Pfizer. A potom sa tu vyberie nejaký perfídny dajme tomu vedec alebo lekár, ktorý ani o tej infektológii možno nič nevie, lebo robí úplne inú sféru, veď to, že ste lekár, neznamená, že ste odborník na všetky sféry medicíny, a ten je teraz braný ako ten etalón múdrosti, pravdy, dobra.
Ak by sme niekoho mali počúvať v tejto pandémii, tak sú to naozaj odborníci, ktorí strávili roky štúdiom a profesionálnu kariéru tomu, aby sa učili, ako čo najlepšie zachraňovať životy a zdravie. Týchto ľudí my podceňujeme, týmto ľuďom sa dnes davy vyhrážajú šibenicou, chodia protestovať pred domy, kde bývajú so svojou rodinou a so svojimi deťmi, a vyhrážajú sa im dokonca fyzickou likvidáciou. A toto, samozrejme, vy chválite a vy to burcujete, lebo čím horšie, tým lepšie.
Niekedy mám pocit, že Slovensko je asi jediná krajina, kde sa očkuje, že my sme jedinou krajinou, kde sú opatrenia. Pamätám si ešte, keď bola prvá, druhá vlna, tak sa protestovalo proti všetkému. Testy? Nie. Opatrenia? Nie. Lockdown? Nie. Rúška? Nie. Skrátka každé jedno opatrenie na boj proti COVID-u bolo veľmi torpédované. A toto je naozaj unikát, pretože v európskej opozícii býva zvykom, že aj keď nesúhlasia s vládou, veď vaša práca je s nami nesúhlasiť, tak sa aspoň postavili za riešenia, ktoré mali pomôcť ľuďom a ktoré mali pomôcť v boji proti pandémii. Vy ste všetko torpédovali. Prepáčte, vy keď tu hovoríte ako testovanie, neviem na základe akých dát, spôsobilo premorenie, lebo ľudia sa zhromažďovali, na jednej strane a na druhej strane ste 17. novembra zvolávali ľudí na námestia, v čase, keď nám čísla rástli, a heslo jedného geroja tohto protestu bolo "rúška dolu", "rúška dolu", tak vy tu idete hovoriť o tom, ako sme my hnali ľudí von? To je cynizmus a pokrytectvo.
Čo iné by si sme ale mohli čakať od opozície, ktorá využila pandémiu ako spôsob získavať si politické body, ako sa čo najskôr dostať k moci, k už akýmkoľvek cieľom a ani raz sa nepostavila za zodpovedné riešenie a ani raz ste ani jedno zodpovedné riešenie nenavrhli. Aké je vaše riešenie? Ja chápem, ja by som rád povedal ľuďom, je to v poriadku, nemusíte sa očkovať, je to, COVID je chrípka. Naozaj rád by som povedal, že ekonomika môže fungovať a nepotrebujeme nič. To by ale bolo nezodpovedné. To by ale bolo nezodpovedné a bolo by to proti môjmu najlepšiemu vedomiu a svedomiu. A ja čakám naozaj, márne čakám toho dňa, kedy vy prídete s riešením. Nie iba kritika všetkého, s čím prichádzame, ale naozaj s reálnym riešením, ktoré by niečo vyriešilo, ale to, samozrejme, vy nikdy nespravíte, pretože čím viac chaosu, tým lepšie. V tomto je naša opozícia naozaj unikátom.
Dámy a páni, by som to zakončil možno tak trochu osobnejšie, mojím takým cieľom v politike je vždy sa pozrieť do zrkadla a povedať si, že to, čo som robil, som robil s najlepším vedomím a svedomím. A práve také veci ako pandémia naplno odhalia to, čo je v nás. Odhalia tých, ktorí sa postavia za nepopulárne, ale potrebné riešenia, pretože tak je to správne a tak môžeme ochrániť životy ľudí. A potom sú tí druhí, ktorí zneužijú dezinformácie, ktorí zneužijú chaos len preto, aby boli momentálne za tých chrumkavých, len preto, aby si získavali politické body, a len preto, aby boli populárni. Čo tam potom po ekonomike, čo tam potom po ľudských životoch a zdraví. A ja verím, že každý z vás sa do toho zrkadla raz pozrie, a neviem, kto z vás si svoje dnešné postoje dokáže svedomito obhájiť.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:02 - 12:03 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja sa dotknem, pán kolega poslanec Svrček, tej pasáže, kde si spomínal vojaka odchádzajúceho na misiu a obáva sa očkovania proti COVID-u. Nadviazali na to aj ďalší potom poslanci. Myslím si, že je mylná predstava, že tu robíme z našich vojakov nejaké bábiky, princezné, ktoré sa boja očkovacej látky. Ja mám desiatky kolegov, ktorí boli na misiách v Afganistane, Bosne, v Eritrei, v Afrike, na Cypre a ďalších, na Golanských výšinách. Už 25 rokov naši vojaci prechádzajú pravidelným očkovaním. Sú to ročne stovky vojakov. Dostávajú viac ako štyri očkovacie látky. Sú to proti vírusovým hepatitídam, proti týfusu, proti meningitíde, proti žltej zimnici a ďalšie antimalariká. Takže vojaci nemajú absolútne vôbec žiadne obavy, ktorí odchádzajú na misie, z očkovacích látok, pretože je to štandard. Tieto vakcíny ich majú chrániť počas ich misie, takže je mylná predstava o tom, že teraz naši vojaci sú hotoví z toho, že ich idú ešte zaočkovať ďalšou látkou proti COVID-u.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:00 - 12:02 hod.

Tabák Romana Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Svrček, nesúhlasím s vaším názorom. Nikto nikoho nenúti sa očkovať. Napríklad terajšia situácia v Japonsku na olympijských hrách. Japonci sú v očkovaní dokonca za nami, sú pomalí. 35 % prvou dávkou, len 23 % druhou dávkou sú zaočkovaní a aj preto tie obmedzenia. Chcete vedieť, čo museli naši športovci podstúpiť na cestu olympijských hier? Kontrola vo Viedni, dva testy za posledné štyri dni. Keby nemali pri sebe test, sú bez šance, aby štartovali. Ďalšia kontrola na letisku vo Frankfurte. Stala sa tam taká kuriozita, rozhodca vraj mal test, ktorý vypršal pred štyrmi hodinami a už ho nepustili do lietadla. V Japonsku na letisku vyplnenie tlačiva, spojazdnenie aplikácie na monitoring pohybu, do ktorého sa registrujú každý jeden deň.
Čím menej očkovaných nás bude, tým viac takýchto obmedzení s COVID-om zažijeme. Opakujem, čím menej očkovaných nás bude, tým viac takýchto obmedzení s COVID-om zažijeme. A preto aj dnes podporím zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Naši športovci na olympiáde, vám prajem veľa šťastia a dúfam, že donesiete nám medailu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 11:47 - 11:49 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán kolega Svrček, ja chcem veľmi pekne poďakovať, ja súhlasím so všetkým, čo si povedal. Tiež chcem upozorniť, že imunita po očkovaní sa len predpokladá. To znamená, nemôžme povedať, že tá imunita tam aj bude, preto vyzývam poslancov, aby sme diskutovali o tej bezinfekčnosti. To znamená, človek, ktorý prekonal a dokázateľne prekonal COVID, by mal byť považovaný za takého istého ako ten, čo je očkovaný minimálne.
A ďalej chcem upozorniť, čo povedal kolega Svrček, návrh nehovorí nič o výnimkách pre supermarkety a lekára. To znamená, ak budem chcieť ísť k lekárovi a nebudem mať platný COVID alebo nebudem mať platný test PCR, to znamená, lekár ma neošetrí? Bude to fungovať tak, ako to fungovalo naposledy, keď moja obvodná lekárka ma vybavovala cez telefón? No, nehnevajte sa, ak to má takto fungovať naďalej, tak ja by som... a nehovoriac o tom, že jednotlivec sa na takéto opatrenia bude môcť sťažovať až po 1. 1. 2025.
To znamená, keď sa pozriem ďalej do okolitých krajín, plánoval som cestu do zahraničia, do Švajčiarska, a napríklad Švajčiarsko nevyžaduje, a to je nová informácia, ktorú som si pozeral pred dvoma minútami, na vstup do krajiny žiadny test, pokiaľ idete zo zelenej krajiny, nevyžaduje žiadny test. Jedine vyžaduje test, pokiaľ idete leteckou dopravou. To je jediná podmienka.
To znamená, kolegovia, ja takýto návrh zákona podporiť nemôžem a vyzývam na diskusiu a na prepracovanie zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 11:42 - 11:43 hod.

Kerekréti Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Dámy a páni, je známe a prirodzené, že obmedzenie nemá nikto rád. Bude však zaujímavé sledovať dôsledky nedisciplinovanosti, protestov, keď sa objavia možno v krátkom čase. Koalícia ani opozícia nevie presne a určite, čo je dobré a múdre. A nik na svete to nevie. Volíme iba menšie zlo. Česi hovoria: "Čas vše mění, k vítězství on vede pravdu." A toto sa dozvieme aj my.
A na záver, prosím, nezabúdajme, že pri všetkých nepríjemnostiach, ktoré máme, ešte stále teplá a studená voda tečie, elektrina a plyn funguje, máme čo jesť, cesty a mosty a domy fungujú, a to nie je samozrejmé. Prosím, zachovajme pokoj a rozvahu pre blaho národa.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 11:13 - 11:13 hod.

Gyimesi György
Pripomínam členom finančného výboru, že dnes zasadáme o 13.30 v miestnosti výboru pre financie a rozpočet. Téma bude odvolávanie ministra Mikulca. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 11:12 - 11:12 hod.

Vetrák Milan
Ďakujem pekne. Ja nemám procedurálny návrh, len pripomínam členom ústavnoprávneho výboru, že o jednej bude zasadať náš výbor v zasadacej miestnosti výboru. Bude to k návrhu na odvolanie ministra vnútra. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 10:57 - 10:59 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Suja, vy tu zvyknete nadávať na pána Krčméryho hore-dole, ako keby bol naozaj jediný človek, ktorý sa vyjadruje ku COVID-u. A vy stále hovoríte to, čo povedal, myslím, že ešte počas prvej vlny niekedy v apríli, že podľa neho COVID vymizne. A to bolo vtedy, keď ešte nikto nevedel, ako táto choroba sa bude vyvíjať. To bol jeho názor a mýliť sa môže každý. Ale prečo necitujete ďalších expertov? Veď tu je vedecký konsenzus naprieč štátmi, napriek svetom, že vakcíny sú jediná cesta von z očkovania.
Vy tu stále hovoríte o tom, aké očkovanie je obrovský farma biznis. No, žijeme v kapitalizme teda, aj keď niektorým sa to možno nepáči, je tu voľný trh a jednoducho spoločnosti generujú zisk. Ale je to trošku paradox, pretože vakcíny sú naozaj že najlacnejšia cesta, ako bojovať s pandémiou. Si zoberme, že plne zaočkovaný človek Pfizerom stojí menej ako jeden PCR test, ako jeden PCR test, ktorý sa musí stále a stále opakovať. A aj v tomto návrhu bolo, teda tá dohoda bola, že dva PCR testy mesačne by boli zdarma pre každého. To znamená, že naozaj my sa tu bavíme o 20 eurách za jedného zaočkovaného ako o obrovskom farma biznise. A pritom už len hospitalizácia jedného človeka stoji 2-tisíc eur. Lieky na koronavírus sú extrémne drahé, takže ak by sme chceli naozaj robiť farma loby alebo loby pohrebným službám, tak vakcíny jednoznačne odmietneme.
Skryt prepis