Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 12:43 hod.

Mgr.

Andrej Stančík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:43 - 12:44 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak ďakujem veľmi pekne kolegom za slová podpory.
Pán Taraba tu hovoril o pavede. No, možno by sa ako správny katolík mal radiť tým, čo napríklad povie pápež alebo cirkev, ktorá odporučila očkovanie na základe vedy a vedeckých autorít.
Pán Kuffa, úprimne, klobúk dole, že ste išli pomáhať. Naozaj je to pekné gesto, takže to si naozaj cením aj napriek tomu, že ste teda so mnou nesúhlasili.
Pán Mizík tu hovoril o prázdnych frázach. Ja neviem, pán Mizík, či sa niekedy počúvate, vy keď hovoríte v rozprave, lebo to by ste potom toto nepovedali.
Pán Kotleba hovorí, že som narcis, čo je také zvláštne od človeka, ktorý sa dal titulovať vodca, ktorý v snahe byť unikátnym si rozstrihá dámsku podprsenku a nosí to ako respirátor.
Pán Medvecký, o tom Izraeli, tak ja neviem, že odkiaľ máte, že ja som nejaký super fanúšik Izraela, ale to možno hovorí viac o vás ako o mne. Každopádne teraz som dostal správu, že v Izraeli iba jeden zo 61 hospitalizovaných pod vek 60 mínus je plne zaočkovaných. Takže trošku nabudúce si pozrite dáta.
Ešte jedna vec. Nie, nám nediktuje EÚ, čo máme robiť. Nám to diktuje Soros, Soros, to si zapamätajte, prosím vás.
Ďakujem. (Smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:38 - 12:39 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Milý Andrej, ďakujem ti za tvoj prejav v rozprave. Budem veľmi krátka. Ľudia, ktorí nechcú počúvať, počúvať nikdy nebudú. Nebudú počúvať ani s porozumením, ani bez porozumenia. Poviem čisto zo svojej praxe ako zdravotníka, že pre mňa ochrana života od počatia až po prirodzenú smrť je to najvyššie, najvyššie, čo môže byť a malo by to byť najväčšie právo každého jedného človeka. Keď prežijeme a budeme žiť, môžeme sa rozprávať aj o slobodách. A mne je veľmi ľúto, že ľudia, ktorí na jednej strane chránia životy pred ukončením a pred, nechcem to povedať, že pred ukončením, ale pred tým, aby sa umelo ukončilo tehotenstvo, pred zabitím, tak teraz sa nevedia postaviť za životy našich občanov. To je to najsmutnejšie, čo v tomto parlamente práve zažívam.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:36 - 12:38 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Andrej, na základe reakcií aj teda niektorých opozičných kolegov vidíš, že jednoducho argumenty na týchto ľudí proste nezaberú. Marian Kotleba, ktorý si rúško postrihal dnes na nejaký podbradník, ti povie, že si iniciatívny blbec. Pán Taraba sa rozhorčuje nad peniazmi z verejných zdrojov, ale keď jeho firmy zarábali na štáte cez SEPS, tak to bolo v poriadku a tak ďalej.
Ale ja oceňujem tvoju snahu vysvetliť obsah zákona. A tiež to radšej pre istotu zopakujem v tomto mori faktických poznámok, že v prípade zhoršenia situácie sa tento zákon týka toho, aby vstup do prevádzok gastra, služieb mali tí, tak ako povedal aj pán Kazda, tí ľudia, ktorí sa preukážu buď očkovaním, alebo testovaním, alebo prekonaním COVID-u. Čiže naozaj v dnešnej a súčas... v dnešnej situácii sa takto môže preukázať každý. Jednoducho nikto nie je o túto možnosť ukrátený.
Žiaľ, pán Kotleba, bločik od zakúpenia bromhexínu a vodky jednoducho stačiť nebude, pretože ako spoločnosť musíme byť zodpovední v prípade nebezpečenstva, ktorou je šírenie infekčnej choroby. A ja neviem, veď už dnes napríklad máte napríklad do obchodu preškrtnutú zbraň, pretože ľudia, ktorí tam nakupujú, si možno neželajú, aby tam vstupoval povedzme váš kolega Krupa s pištoľou niekde pod kabátom na tajnáša, takže jednoducho toto sú pravidlá na to, aby sme chránili ľudí, ktorí potom budú ďalej nakupovať. Takže ja mám skôr pocit, že jedinou snahou poslancov aj opozičných je skôr to, aby, ak sa situácia opäť zhorší, aby sa opäť všetko zatváralo, aby podnikatelia, ktorí si prežili niekoľko mesiacov naozaj veľmi ťažkých, tak aby opäť boli zatvorení, aby opäť trpeli, ale my toto nechceme dopustiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:32 - 12:34 hod.

Mičovský Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán predsedajúci.
Andrej, veľmi sympatická kombinácia emócie, faktov aj dôležitého apelu. Apelu na túto stopäťdesiatku, ktorá sedí v sieni zákonnosti a ktorá má pri každom rokovaní vlastne v rukách životy občanov. A v tomto prípade to platí úplne doslova, rozhodujeme o životoch občanov.
Rozhodovanie, keď sú všetky fakty jasné a vlastne niet nejakej pochybnosti, je pomerne jednoduché. Áno, je pravda, tento prípad nie je taký jednoduchý, tie fakty nie sú jasné, jednoznačné a je o čom viesť polemiku, napokon tak, ako nám to ukladá aj naša povinnosť pri zastupovaní občanov. Ale ak sú fakty nejasné, je potrebné dať jednotlivým argumentom svoju váhu.
A, pani poslankyne, páni poslanci, Andrej, tak ako si to pripomenul a za to ti ďakujem, tú váhu keď budeme dávať poctivo, tak na vrchol pyramídy nášho rozhodovania musíme dať to jedno jediné, tam pochybnosť nemôže vzniknúť. Nie bavenie sa o slobode, o miere slobody, o tom, či nejaká vakcína je viac alebo menej preverená. Na vrchol pyramídy musíme položiť ľudský život. Ak to poctivo urobíme, tak v takomto prípade, pri tomto úplne jednoduchom a jednoznačnom zákone, do ktorého sa vnáša tak zbytočne tak veľa emócií, ale v poriadku, patrí to k povinnostiam poslaneckého zboru, ak to urobíme poctivo, tak nemôžme urobiť inakšie bez ohľadu na to, či sme zľava, sprava, ako to, že tento zákon jednoznačne podporíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:31 - 12:32 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem pán predsedajúci.
Mám suseda, ktorý mal veľmi ťažký priebeh COVID-u. Bol na pľúcnej ventilácii v nemocnici šesť týždňov. Z desiatich pacientov prežili len dvaja. Keď má človek takúto skúsenosť, celkom ináč sa pozerá na každé opatrenia, ktoré ochránia ľudský život. Sused mi so slzami v očiach povedal, že nikto, kto neprekonal toto ochorenie, nepochopí túto strašnú chorobu.
Súhlasím s tebou, Andrej, že nikde v Európskej únii neexistuje opozícia, ktorá by takýmto spôsobom bojovala proti očkovaniu. Aj to je dôvod, že sme na chvoste Európskej únii. Slovensko predsa nie je jedinou krajinou, kde sa očkuje. Opozícia tu zámerne vyvolala dezinformáciu, že ideme zavádzať nejaké plošné alebo povinné očkovanie. Nie je to pravda. Verejnozdravotný význam očkovania spočíva v zabezpečení tzv. kolektívnej imunity na základe vysokej preočkovanosti osôb, čím sa zamedzí šíreniu pôvodcov ochorení v populácii. V súčasnosti nemáme iné riešenie. Ani opozícia nepredložila iné riešenie, iba kritizuje. Kritizuje, že nie sme pripravení na tretiu vlnu. Kto bude zodpovedný za ľudské životy?
Pán minister, určite ste si predstavili vás meninový deň inak. Prajem vám k vaším dnešným meninám všetko najlepšie, rovnako aj kolegom, ktorí nosia meno Vladimír, blahoželám. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:29 - 12:31 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo a zároveň ti chcem, Andrej, poďakovať za tvoje vystúpenie v rozprave, ktoré bolo konečne založené aj na faktoch, číslach, poznatkoch a nie na urážkach, ako to tu zvyčajne celý deň predvádzala opozícia. Ale predsa to asi takto funguje, že tam, kde dochádzajú argumenty, prichádza sila. A včera bol tomu aj, sme to mohli vidieť vonku, čo sa stalo pred parlamentom.
Vo viacerých krajinách Európskej únie som si všimol, že opozícia vyzvala ľudí, aby sa dali očkovať. A tým pádom je tam vysoká miera zaočkovanosti a tam všetko plynule funguje. Nuž, ja som na skvoste slovenského internetu našiel politika, ktorý vypisoval a vyzval ľudí, aby našli možnosti, ako z tela vakcínu odstrániť, a o pár hodín na tomto aj sfotené som našiel lieky, dokonca nejaké vitamíny, ktoré vám z tela odstránia vakcínu, a stojí to 50 eur. A toto je koho biznis a môžem aj ja takto klamať a si vymýšľať? A niekoho z toho uráža, že je to biznis? Pretože tak to funguje, ja mám aj ten screenshot spravený, kde to predávajú.
A zároveň v demokratickej spoločnosti je veľmi dôležité, aby si ľudia vyjadrili svoj názor slušne a odborne. Tak by som bol rád, keby tuto tak robila aj opozícia. A ak nie je odborne pripravená diskutovať na túto tému a klame, tak aby radšej asi nevystupovala.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:23 - 12:25 hod.

Tabák Romana Zobrazit prepis
Pán poslanec Stančík, ďakujem za vaše konštruktívne vystúpenie. Naši kolegovia z opozície sa oháňajú štatistikami z Británie, že tam momentálne umrie rovnako veľa zaočkovaných aj nezaočkovaných ľudí. Ja len pre upresnenie. 93 % ľudí vo veku od 50 rokov je v Británii už plne zaočkovaných. Je teda obrovský rozdiel, či umrie jeden človek z 93, alebo jeden zo siedmich. Očkovaní ľudia majú oveľa menšie riziko, že nakazia ďalších ľudí. O tom opozícia zámerne mlčí. Každý z opozície kričí, ako nenávidia rúška a obmedzenia, ako im berieme slobodu. Lenže demokracia nie je len o slobode, ale aj o zodpovednosti. Zodpovednosť hádžu na nás a je zodpovedné chrániť našu spoločnosť. Ak niekto nie je stotožnený s očkovaním, má na to, samozrejme, právo, avšak musí byť pripravený vzhľadom na dobu, ktorú žijeme, znášať určité obmedzenia v každodennom živote.
A takéto obmedzenia sú aj v iných krajinách, v Nemecku, v Rakúsku napríklad potrebujete 24-hodinový negatívny test na vstup do fitnescentra. Veľmi prísne sú nastavené obmedzenia aj v súvislosti s olympijskými hrami. Každodenné testovanie a tam sa dokonca ani neprihliada, či je niekto očkovaný alebo nie.
Ak tento zákon má prispieť k tomu, aby sme sa mohli ako spoločnosť vrátiť k normálnemu životu, ako napríklad chodiť na štadióny, koncerty, hudobné festivaly, diskotéky alebo iné hromadné akcie, tak ho určite podporím, pretože toto je práve tá cesta, akou sa vrátime k normálnemu životu bez toho, aby sme museli zatvárať ekonomiku. Zopakujem, pretože toto je práve tá cesta, akou sa vrátime k normálnemu životu bez toho, aby sme muse... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 12:09 - 12:18 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Nikde v Európe neexistuje opozícia, ktorá by takto cynicky a podlo získavala body na pandémii. V tomto sme absolútny unikát. Mňa úplne šokuje, že kde sa táto diskusia zvrhla. My tu hovoríme o povinnom očkovaní, o apartheide, za chvíľku tu budeme hovoriť o Auschwitzi, vlastne tuto pán minister je doktor Mengele, sme zistili, takže to je veľmi zaujímavé od ľudí, ktorí kandidovali na strane, ktorá má neonacistov na kandidátke, ale v poriadku.
My sme zažili lockdown. Nebolo to príjemné, sme niekoľko mesiacov všetci sedeli doma, nemohli sme ísť do reštaurácie, nemohli sme ísť do fitka, ani do toho parlamentného, nemohli sme ísť na kultúru, do divadla, nikde. Mohli sme ísť do obchodu kúpiť si potraviny, dokonca ani ostatné veci sme nemohli kúpiť a mohli sme ísť do lekárne a do práce. Trpelo gastro, trpeli podnikatelia, trpela ekonomika a napriek tomu trpeli ľudia v nemocniciach.
Tento návrh je o tom, aby sme sa tomuto scenáru mohli vyhnúť. Tu nikto nejde dnes v zelenom pásme deliť ľudí, nikto nejde dnes zavierať prevádzky, ale v prípade, že by COVID automat, ktorý napísali top odborníci, naozaj top odborníci, nie internetoví odborníci, nie šarlatáni, nie dezinformátori, keď bude tento COVID automat diktovať lockdown, tak sa mu budeme môcť vyhnúť. Budeme môcť zabezpečiť to, aby prevádzky mohli naďalej fungovať, aby fungovalo gastro, aby fungovala kultúra. Ak to ale neprijmeme, tak v poriadku, potom treba byť tým gerojom a povedať ľuďom, že dobre, neschválili sme, ak bude zle, budete doma sedieť všetci.
To nikto inak nehovorí o tom, že by sme ľuďom zakazovali ísť do práce alebo do obchodu, alebo do lekárne, veď toto nebolo zakázané ani predtým. My sa bavíme len o tých prevádzkach, ktoré boli v lockdowne zavreté.
Značná časť dezinformácií v tej diskusii bola, samozrejme, okolo vakcín. Tu sa hovorilo o experimentálnych vakcín, o tom, aké sú neúčinné, aj keď taký že základný kurz štatistiky jasne ukazuje, že aj v tej Británii sú tie vakcíny účinné. V Amerike surgeon general, taký hlavný hygienik, povedal, že v nemocniciach zomiera 99,5 % ľudí, ktorí sú nezaočkovaní. To si nevycucal z prsta. To nie je žiadny dezinformátor, to nie je žiadny šarlatán, to je odborník, ktorý povedal toto.
Zaujímavý príklad bol ale dnes z Alabamy. Pokiaľ neviete, tak Alabama je taký rurálny štát, kde dlhodobo vládnu republikáni, ktorí nie sú najväčší propagátori vakcín, a kde je level zaočkovanosti približne rovnaký ako na Slovensku. Čísla idú vďaka delte prudko hore a počet hospitalizovaných a tých, čo zomierajú, prudko stúpa. A guvernérka Alabamy, znova, republikánka, žiadna prehnaná liberálna progresivistka, povedala, že je načase viniť za túto pandémiu nezaočkovaných. A ja sa s týmto výrokom nestotožňujem, len hovorím, že republikánska guvernérka povedala toto v jej vlastnom štáte. A povedala, že tí nezaočkovaní si vybrali hrozný životný štýl. A znova, pokiaľ ma budete chytať za slovíčka, to nie sú moje slová, to sú slová guvernérky Alabamy z Republikánskej strany.
Potom tu stále počúvam spochybňovanie autorít. Naozaj je veľmi smutné, že slovenská spoločnosť dosiahla level, kedy sú spochybňovaní ľudia s titulmi pred a za menom, ktorí sa venujú infektológii, ako je napríklad Peter Sabaka, alebo molekulárnej biológii, ako Peter Celec, sú spochybňovaní, pretože čo oni vedia, veď ich platí nejaký Pfizer. A potom sa tu vyberie nejaký perfídny dajme tomu vedec alebo lekár, ktorý ani o tej infektológii možno nič nevie, lebo robí úplne inú sféru, veď to, že ste lekár, neznamená, že ste odborník na všetky sféry medicíny, a ten je teraz braný ako ten etalón múdrosti, pravdy, dobra.
Ak by sme niekoho mali počúvať v tejto pandémii, tak sú to naozaj odborníci, ktorí strávili roky štúdiom a profesionálnu kariéru tomu, aby sa učili, ako čo najlepšie zachraňovať životy a zdravie. Týchto ľudí my podceňujeme, týmto ľuďom sa dnes davy vyhrážajú šibenicou, chodia protestovať pred domy, kde bývajú so svojou rodinou a so svojimi deťmi, a vyhrážajú sa im dokonca fyzickou likvidáciou. A toto, samozrejme, vy chválite a vy to burcujete, lebo čím horšie, tým lepšie.
Niekedy mám pocit, že Slovensko je asi jediná krajina, kde sa očkuje, že my sme jedinou krajinou, kde sú opatrenia. Pamätám si ešte, keď bola prvá, druhá vlna, tak sa protestovalo proti všetkému. Testy? Nie. Opatrenia? Nie. Lockdown? Nie. Rúška? Nie. Skrátka každé jedno opatrenie na boj proti COVID-u bolo veľmi torpédované. A toto je naozaj unikát, pretože v európskej opozícii býva zvykom, že aj keď nesúhlasia s vládou, veď vaša práca je s nami nesúhlasiť, tak sa aspoň postavili za riešenia, ktoré mali pomôcť ľuďom a ktoré mali pomôcť v boji proti pandémii. Vy ste všetko torpédovali. Prepáčte, vy keď tu hovoríte ako testovanie, neviem na základe akých dát, spôsobilo premorenie, lebo ľudia sa zhromažďovali, na jednej strane a na druhej strane ste 17. novembra zvolávali ľudí na námestia, v čase, keď nám čísla rástli, a heslo jedného geroja tohto protestu bolo "rúška dolu", "rúška dolu", tak vy tu idete hovoriť o tom, ako sme my hnali ľudí von? To je cynizmus a pokrytectvo.
Čo iné by si sme ale mohli čakať od opozície, ktorá využila pandémiu ako spôsob získavať si politické body, ako sa čo najskôr dostať k moci, k už akýmkoľvek cieľom a ani raz sa nepostavila za zodpovedné riešenie a ani raz ste ani jedno zodpovedné riešenie nenavrhli. Aké je vaše riešenie? Ja chápem, ja by som rád povedal ľuďom, je to v poriadku, nemusíte sa očkovať, je to, COVID je chrípka. Naozaj rád by som povedal, že ekonomika môže fungovať a nepotrebujeme nič. To by ale bolo nezodpovedné. To by ale bolo nezodpovedné a bolo by to proti môjmu najlepšiemu vedomiu a svedomiu. A ja čakám naozaj, márne čakám toho dňa, kedy vy prídete s riešením. Nie iba kritika všetkého, s čím prichádzame, ale naozaj s reálnym riešením, ktoré by niečo vyriešilo, ale to, samozrejme, vy nikdy nespravíte, pretože čím viac chaosu, tým lepšie. V tomto je naša opozícia naozaj unikátom.
Dámy a páni, by som to zakončil možno tak trochu osobnejšie, mojím takým cieľom v politike je vždy sa pozrieť do zrkadla a povedať si, že to, čo som robil, som robil s najlepším vedomím a svedomím. A práve také veci ako pandémia naplno odhalia to, čo je v nás. Odhalia tých, ktorí sa postavia za nepopulárne, ale potrebné riešenia, pretože tak je to správne a tak môžeme ochrániť životy ľudí. A potom sú tí druhí, ktorí zneužijú dezinformácie, ktorí zneužijú chaos len preto, aby boli momentálne za tých chrumkavých, len preto, aby si získavali politické body, a len preto, aby boli populárni. Čo tam potom po ekonomike, čo tam potom po ľudských životoch a zdraví. A ja verím, že každý z vás sa do toho zrkadla raz pozrie, a neviem, kto z vás si svoje dnešné postoje dokáže svedomito obhájiť.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:02 - 12:03 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ja sa dotknem, pán kolega poslanec Svrček, tej pasáže, kde si spomínal vojaka odchádzajúceho na misiu a obáva sa očkovania proti COVID-u. Nadviazali na to aj ďalší potom poslanci. Myslím si, že je mylná predstava, že tu robíme z našich vojakov nejaké bábiky, princezné, ktoré sa boja očkovacej látky. Ja mám desiatky kolegov, ktorí boli na misiách v Afganistane, Bosne, v Eritrei, v Afrike, na Cypre a ďalších, na Golanských výšinách. Už 25 rokov naši vojaci prechádzajú pravidelným očkovaním. Sú to ročne stovky vojakov. Dostávajú viac ako štyri očkovacie látky. Sú to proti vírusovým hepatitídam, proti týfusu, proti meningitíde, proti žltej zimnici a ďalšie antimalariká. Takže vojaci nemajú absolútne vôbec žiadne obavy, ktorí odchádzajú na misie, z očkovacích látok, pretože je to štandard. Tieto vakcíny ich majú chrániť počas ich misie, takže je mylná predstava o tom, že teraz naši vojaci sú hotoví z toho, že ich idú ešte zaočkovať ďalšou látkou proti COVID-u.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:00 - 12:02 hod.

Tabák Romana Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Svrček, nesúhlasím s vaším názorom. Nikto nikoho nenúti sa očkovať. Napríklad terajšia situácia v Japonsku na olympijských hrách. Japonci sú v očkovaní dokonca za nami, sú pomalí. 35 % prvou dávkou, len 23 % druhou dávkou sú zaočkovaní a aj preto tie obmedzenia. Chcete vedieť, čo museli naši športovci podstúpiť na cestu olympijských hier? Kontrola vo Viedni, dva testy za posledné štyri dni. Keby nemali pri sebe test, sú bez šance, aby štartovali. Ďalšia kontrola na letisku vo Frankfurte. Stala sa tam taká kuriozita, rozhodca vraj mal test, ktorý vypršal pred štyrmi hodinami a už ho nepustili do lietadla. V Japonsku na letisku vyplnenie tlačiva, spojazdnenie aplikácie na monitoring pohybu, do ktorého sa registrujú každý jeden deň.
Čím menej očkovaných nás bude, tým viac takýchto obmedzení s COVID-om zažijeme. Opakujem, čím menej očkovaných nás bude, tým viac takýchto obmedzení s COVID-om zažijeme. A preto aj dnes podporím zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Naši športovci na olympiáde, vám prajem veľa šťastia a dúfam, že donesiete nám medailu.
Ďakujem.
Skryt prepis