Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 17:18 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie 25.7.2021 1:57 - 1:58 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ja sa chcem iba poďakovať za tú debatu, ktorá tu bola. Keď sa to tak vezme, mali sme tu polhodinovú prestávku, aj napriek tomu, že je nás tu tak pomenej alebo veľmi málo, trvala takmer dve hodiny a to tiež ukazuje, že vlastne aké je to dôležité. Tú dôležitosť celého materiálu alebo toho návrhu zákona, by som povedal, potvrdzuje aj to, že to budú riešiť na piatich výboroch a zároveň sa mi páči, že teda navrhovateľ Miloš Svrček teda ponúkol tú spoluprácu. Páčili sa mi aj tie návrhy, ktoré tu odzneli a keď sa to dá všetko dokopy, tak verím, že z toho vznikne niečo prospešné. Takže iba to si prajeme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.7.2021 23:22 - 23:24 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pán podpredseda. Vážené kolegyne, kolegovia, Výbor Národnej rady pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka na vydanie zákona o podpore štátneho nájomného bývania a o zmene a doplnení niektorých zákonov, tlač 619.
V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona. Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutiami predsedu Národnej rady Slovenskej republiky č. 635 a 642 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali nasledovné výbory: ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj a výbor pre sociálne veci.
Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 13. septembra 2021 a v gestorskom výbore do 14. septembra 2021.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 20:25 - 20:25 hod.

Vetrák Milan
Zvolávam ústavnoprávny výbor, teraz ihneď po prerušení Národnej rady v zasadačke výboru.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:11 - 18:13 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som chcel začať tým, že som od vás takto v závere schôdze alebo rozpravy k tomuto bodu očakával trochu zásadnejší prejav. Ale to by ste asi zrejme museli najprv úprimne veriť tomu, čo hovoríte. Ale povedal som si, že asi takto aj na záver by mali ísť trochu žarty bokom. A to čo ste hovorili ma v tom skutočne utvrdilo. Opäť ste sa postavili a vyhrážali sa nám s tým, že mená poslancov budú kolovať medzi ľuďmi. Včera ste ľudí vyzývali, aby nás oblievali kečupmi a neviem čím všetkým. A ja vidím, že vaše slová aj padajú na úrodnú pôdu. A to je podľa mňa aj nebezpečné. Mnohým chodia výhražné maily, komentáre na sociálnych sieťach sú čoraz vyhrotenejšie. A ja viem, že vás to možno teší, ale podľa mňa to nie je normálne, ak si ľudia navzájom prajú smrť.
Dovoľte preto, aby som naozaj aj v tejto chvíli všetkých občanov uistil, že my vieme za čo hlasujeme. A nikdy by sme si nedovili hlasovať za niečo, čo by bolo pre nich zlé. Cieľom zákona je v prípade zhoršenia situácie je ponechať otvorené prevádzky pre zaočkovaných, otestovaných a ľudí, ktorí prekonali COVID. Nič menej, nič viac. Takto chceme ochrániť podnikateľov, firmy, ekonomiku, životy, zdravie a áno, zaočkovaní ľudia budú zvýhodnení tým, že sa nebudú musieť testovať. To je celé. Ale myslím, že práve preto sa už 2 mil. ľudí dalo zaočkovať. Urobili tak, že chcú návrat do normálneho života a chceli chrániť celú spoločnosť. A tento zákon ide presne podľa toho. Zákon nezavádza žiadne povinné očkovanie. Žiaľ, vymysleli ste si to podobne ako kopu iných poloprávd a lží. Viac ako rok ich šírite medzi ľuďmi a hecujete ich k rôznym vyhrážkam a násilnostiam. Ja verím, že mnohým alebo mnohí by možno ani tie výhražné správy a komentáre nepísali, len sa vám ich podarilo ovplyvniť, ale... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 17:23 - 17:23 hod.

Čepček Martin
Takže ja ďakujem kolegom a chcem pánovi poslancovi Krúpovi odkázať, blbí lidi, taky lidi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 17:18 - 17:19 hod.

Krúpa Juraj
Keď tu Čepček povie, že moje telo, moja voľba ja som si myslel, že sa od smiechu prepadne niekde tu zo stoličky, pretože moje telo, moja voľba platí asi len pre neho a keď už sa tu bavíme o ženách aj ich tele a ich voľbe, tak tam to neplatí. Ale pri celom tom prejave ma napadol Švejk, ktorý hovorieval "blbí lidi, taky lidi". Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 17:12 - 17:18 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, pán minister, musím na úvod povedať, že ja nie som proti očkovaniu, ja som iba za slobodu rozhodovať sa, či si dám vakcínu alebo si vakcínu nedám. Ja sa držím hesla "moje telo, moja voľba". Chcem pripomenúť experimentálne vakcíny a to mám vyžiadané zo Štátneho ústavu na kontrolu liečiv, odpoveď na žiadosť v zmysle zákona 211 z roku 2000 o slobodnom prístupe k informáciám a začnem vakcínu po vakcíne.
Vakcína Astra-Zeneca - predpokladaný čas ukončenia štúdií 2022. Potom je tam Pfizer - predpokladaný čas ukončenia štúdií december 2023. Moderna - predpokladaný čas ukončenia štúdií december 2022. Vakcína Johnson&Johnson - predpokladaný, predpokladané ukončenie štúdií je december 2023. Takže z tohto vyplýva, že všetky tieto vakcíny, ktoré sú u nás dostupné, sú experimentálne vakcíny. A ja sa pýtam, prečo máme možnosť sa zaočkovať iba týmto štyrmi vakcínami na Slovensku, prečo nemáme prístup aj k iným vakcínam napríklad? Mám problém aj s očkovacou lotériou, ako som to už povedal vo faktickej poznámke v minulosti. Ako viete, schválili sme zákon, ktorý bojuje proti hazardu. Tento zákon mal odstrániť hazard zo Slovenska. Napriek tomu máme tu nový hazard, ktorý sa volá očkovacia lotéria. Chce, má to byť motivačný nástroj, ale podľa mňa, súvisí to s hazardom a súvisí to, je jedno aký je benefit, ale je to hazard, podľa mňa. Ďalej si myslím, to čo som tu už dneska povedal, že vakcíny by mali byť rovnocenné s tým, či má niekto protilátky alebo protilátky nemá.
Ešte chcem poukázať na jednu vec a to v Európe niektoré krajiny majú možnosť, Rada Európy na to tlačí a presadzuje, takzvanú rodovú identitu nezávislú od pohlavia. Znamená to asi toľko, že pohlavie si môže každý človek vybrať. Ráno sa zobudím môžem byť žena, večer idem spať, môžem byť muž. Ja sa pýtam, ja sa pýtam, že ak by som sa cítil byť zaočkovaný, bude toto akceptované, keď zmena pohlavia je takýmto spôsobom akceptovaná. Potom je na zamyslenie otázka. Môže nezaočkovaný nakazil zaočkovaných ochorením proti ktorému je očkovaný. Aký je v tom potom benefit? To je rečnícka otázka, ktorú som dostal. Odpovedať na ňu nebudem, ale chcem odpovedať ešte na otázky, ktoré tu môj kolega, ktorý tu teraz nie je, ale dneska povedal a to je napríklad, že liečba na COVID, že sú lieky, ktoré stoja dvetisíc euro. Treba si ale uvedomiť, že my sme liečili COVID liekmi, ktoré už stáli dvetisíc euro a bol to takzvaný liek Rendesivir, ak si pamätáte, čo spôsoboval aj problémy so srdcom nakoniec. Ale napriek tomu, že stál dvetisíc euro, tak tento liek bol podávaný. Mám to aj z vlastnej skúsenosti, keďže COVID sme v rodine mali a viem, viem čo to dokáže spôsobiť. Tento Covid pass nič nehovorí o tom, že imunita po očkovaní je len predpokladaná imunita. Nie je celkom dokázané, že tá imunita bude dlhodobá, ako to dokazuje Chorvátsko napríklad. Včera som zachytil informáciu, že zdvihli počet dní, keď sa človek považuje za bezinfekčného z 220 na 270. Viem že každý z nás toho už má za tieto dva dni plné zuby, takže naťahovať to nebudem, ale chcem poprosiť kolegov, aby sme sa zamysleli nad tým, či tento zákon pomôže, ale nemyslím len teraz, myslím aj do budúcnosti Slovensku a či nevyvolá iba väčšie napätie v spoločnosti a toto napätie v spoločnosti...
===== ... to nebudem, ale chcem poprosiť kolegov, aby sme sa zamysleli nad tým, či tento zákon pomôže, ale nemyslím len teraz myslím aj do budúcnosti Slovensku a či nevyvolá iba väčšie napätie v spoločnosti a toto napätie v spoločnosti môže znamenať, nechcem to privolávať, ale z toho, čo vidím dnes vonku obávam sa aj občianskej vojny. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 17:12 - 17:18 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, pán minister, musím na úvod povedať, že ja nie som proti očkovaniu, ja som iba za slobodu rozhodovať sa, či si dám vakcínu alebo si vakcínu nedám. Ja sa držím hesla "moje telo, moja voľba". Chcem pripomenúť experimentálne vakcíny a to mám vyžiadané zo Štátneho ústavu na kontrolu liečiv, odpoveď na žiadosť v zmysle zákona 211 z roku 2000 o slobodnom prístupe k informáciám a začnem vakcínu po vakcíne.
Vakcína Astra-Zeneca - predpokladaný čas ukončenia štúdií 2022. Potom je tam Pfizer - predpokladaný čas ukončenia štúdií december 2023. Moderna - predpokladaný čas ukončenia štúdií december 2022. Vakcína Johnson&Johnson - predpokladaný, predpokladané ukončenie štúdií je december 2023. Takže z tohto vyplýva, že všetky tieto vakcíny, ktoré sú u nás dostupné, sú experimentálne vakcíny. A ja sa pýtam, prečo máme možnosť sa zaočkovať iba týmto štyrmi vakcínami na Slovensku, prečo nemáme prístup aj k iným vakcínam napríklad? Mám problém aj s očkovacou lotériou, ako som to už povedal vo faktickej poznámke v minulosti. Ako viete, schválili sme zákon, ktorý bojuje proti hazardu. Tento zákon mal odstrániť hazard zo Slovenska. Napriek tomu máme tu nový hazard, ktorý sa volá očkovacia lotéria. Chce, má to byť motivačný nástroj, ale podľa mňa, súvisí to s hazardom a súvisí to, je jedno aký je benefit, ale je to hazard, podľa mňa. Ďalej si myslím, to čo som tu už dneska povedal, že vakcíny by mali byť rovnocenné s tým, či má niekto protilátky alebo protilátky nemá.
Ešte chcem poukázať na jednu vec a to v Európe niektoré krajiny majú možnosť, Rada Európy na to tlačí a presadzuje, takzvanú rodovú identitu nezávislú od pohlavia. Znamená to asi toľko, že pohlavie si môže každý človek vybrať. Ráno sa zobudím môžem byť žena, večer idem spať, môžem byť muž. Ja sa pýtam, ja sa pýtam, že ak by som sa cítil byť zaočkovaný, bude toto akceptované, keď zmena pohlavia je takýmto spôsobom akceptovaná. Potom je na zamyslenie otázka. Môže nezaočkovaný nakazil zaočkovaných ochorením proti ktorému je očkovaný. Aký je v tom potom benefit? To je rečnícka otázka, ktorú som dostal. Odpovedať na ňu nebudem, ale chcem odpovedať ešte na otázky, ktoré tu môj kolega, ktorý tu teraz nie je, ale dneska povedal a to je napríklad, že liečba na COVID, že sú lieky, ktoré stoja dvetisíc euro. Treba si ale uvedomiť, že my sme liečili COVID liekmi, ktoré už stáli dvetisíc euro a bol to takzvaný liek Rendesivir, ak si pamätáte, čo spôsoboval aj problémy so srdcom nakoniec. Ale napriek tomu, že stál dvetisíc euro, tak tento liek bol podávaný. Mám to aj z vlastnej skúsenosti, keďže COVID sme v rodine mali a viem, viem čo to dokáže spôsobiť. Tento Covid pass nič nehovorí o tom, že imunita po očkovaní je len predpokladaná imunita. Nie je celkom dokázané, že tá imunita bude dlhodobá, ako to dokazuje Chorvátsko napríklad. Včera som zachytil informáciu, že zdvihli počet dní, keď sa človek považuje za bezinfekčného z 220 na 270. Viem že každý z nás toho už má za tieto dva dni plné zuby, takže naťahovať to nebudem, ale chcem poprosiť kolegov, aby sme sa zamysleli nad tým, či tento zákon pomôže, ale nemyslím len teraz, myslím aj do budúcnosti Slovensku a či nevyvolá iba väčšie napätie v spoločnosti a toto napätie v spoločnosti...
===== ... to nebudem, ale chcem poprosiť kolegov, aby sme sa zamysleli nad tým, či tento zákon pomôže, ale nemyslím len teraz myslím aj do budúcnosti Slovensku a či nevyvolá iba väčšie napätie v spoločnosti a toto napätie v spoločnosti môže znamenať, nechcem to privolávať, ale z toho, čo vidím dnes vonku obávam sa aj občianskej vojny. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 16:06 - 16:08 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Bol tu zmienený ten zákon, ktorý znie z § 48 ods. 4 za písm. y) vkladá nové písm. z), ktoré znie: dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzkových priestorov zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb a vstupu na hromadné podujatia preukázaním sa vstupujúcich osôb s potvrdením o absolvovaní očkovania proti ochoreniu Covid 19 alebo potvrdením o prekonaní ochorenia Covid 19, alebo potvrdením o negatívnom výsledku testu na ochorenie Covid 19. Toto je to znenie zákona, o ktorom tu už druhý deň alebo tak diskutujeme, keď si prečítate ten paragraf 48 z toho zmieneného zákona, toto mal byť bod z), pred tým je teda celá abeceda, kde sú veľmi rôzne veci, čo môže Úrad verejného zdravotníctva zakázať a urobiť, napríklad e zákaz alebo obmedzenie v prevádzke zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb, prečo nediskutujeme ktorých zariadení, ktorých prevádzok a mohol by som čítať za radom všetky body od a) po y), kde sa pridáva z), tak potom vážení kolegovia, zrušte celý zákon na ochranu verejného zdravia, lebo o 10, minimálne 10 z tých bodov od a) po y) môžme tak isto diskutovať ako o tom bode z) a vykladať si čo to všetko môže znamenať, čo to všetko môže byť zrušené, tak potom navrhnite zrušenie celého zákona o ochrane verejného zdravia, lebo všetky tie body sú takéhoto charakteru. prečo to nenavrhnete? Nie ste konzistentní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 12:44 - 12:45 hod.

Krúpa Juraj
Áno, ďakujem. Vážení kolegovia, dovolím si vás informovať, že výbor pre obranu a bezpečnosť k nadchádzajúcej schôdzi k odvolávaniu ministra Mikulca sa uskutoční dnes o 13.45. Ospravedlňujem sa, že informujem až teraz, ale bolo potrebné si najprv prezistiť situáciu s inými výbormi, či sa to dovtedy stihne, alebo či to bude až po rokovaní tejto schôdze. Čiže rokovanie sa uskutoční 13.45 v miestnosti č. 34.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis