Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

22.9.2021 o 14:08 hod.

Ján Krošlák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2021 14:26 - 14:27 hod.

Krošlák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ja by som chcel len spomenúť, že nie je primárnym, primárnym cieľom stíhať užívateľov, športovcov a ľudí, ktorí sa rozhodnú, že teda chcem mať väčší biceps, ale hlavne teda tých ľudí, ktorí s tým obchodujú, s týmito látkami, a ktorí ich dovážajú na Slovensko a ktorí ich predávajú. Ale áno, áno, je tam tá, je tam ten desaťnásobok, takže, no, budú si musieť dávať títo ľudia pozor, aby každý deň alebo každý, nie, každý deň nie, ale keď pôjdu do toho fitka, aby to mali maximálne deväť, desať. No, už ak musím to takto, takto sprosto to musím povedať. Ale áno, proste sú to zakázané látky.
A to čo ste, tak mám reagovať na pána v rozprave, ale však jasné, jasné, že sa to používa dlhé roky, od 60. rokov, ale my sme zaspali dobu v tomto boji. Celý svet s tým bojuje, vidíme na Tour de France, proste chodia a zatvárajú doktorov v hotelových izbách, ktorých prichytia, že to tam majú. A toto aj v tomto našom máme ako priťažujúcu okolnosť, že keď sa niekto takýto chytí pri športovom podujatí priamo. Čiže my sme dobu zaspali a my len dorovnávame zahraničie v tomto smere.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.9.2021 14:13 - 14:23 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci za slovo.
Ja sa chcem samozrejme, poďakovať kolegovi Krošlákovi aj tímu, ktorý okolo tohto zákona robil, a že ma nejakým spôsobom tiež pripojili k tým predkladateľom aj z toho dôvodu, že ja som pracoval v oblasti športovej, takej, kde sme sa stretávali práve so zneužívaním anabolických steroidov, a bol som aj členom Slovenského antidopingového výboru, kde proste sme riešili tie problémy okolo dopingu ako takého. Problém v minulosti bol hlavne, by som povedal, v tej oblasti športu ako takého, to určite viete. A vlastne, samozrejme, športovci by pri ich výkonoch si nemali zvyšovať výkonnosť práve dopingom, čo sa, žiaľ, samozrejme, ale deje.
Čo je ale, by som povedal, problémom je, že doping ako taký, pokiaľ sa, v úvodzovkách, zneužíval ešte v športe, kde častokrát boli mnohí športovci možno aj pod kontrolou lekárov, tak to bolo, samozrejme, zakázané a nesprávne, ale predsa len kontrolované. Čo je horšie, že v poslednej dobe alebo v posledných rokoch sa tento nešvár rozmohol vlastne aj v oblasti rekreačného športu, hlavne, samozrejme, v oblasti fitnes, kulturistiky a tak ďalej.
Ja na podporu tohto zákona, samozrejme, som požiadal aj Parlamentný inštitút, aby nám vypracoval nejakú analýzu a porovnal to, aké tie zákony sú v iných krajinách, aby sme si nemysleli, že tu nejako, sme nejakí výnimoční a že nejako pritvrdzujeme práve v tejto oblasti, pretože tá právna úprava, ktorá tu bola doteraz, a ja som sa s tým, samozrejme, stretával, bola, by som tak, ľudovo povedané, jalová. Vlastne bola nepoužiteľná, tak ako bolo povedané, za tie dlhé roky vlastne vieme, že ten trh s tým fungoval a že k zneužívaniu dochádza, ale postihy neboli. Takže táto právna úprava má práve zvýšiť tú efektivitu a vlastne predísť alebo naplniť práve tú úlohu, ktorú ten zákon ako taký má a my ako zákonodarcovia tiež.
Prečítam niekoľko riadkov zo správy práve z Parlamentného inštitútu, kde sa píše, že používanie liekov zvyšujúcich výkonnosť a ďalšie zakázané látky sú stále väčším problémom v amatérskom aj profesionálnom športe. Je nevyhnutné, aby príslušné úrady držali krok s pokrokom v nezákonnom postupe dopingu, pretože jeho decentralizovaná poloha sťažuje jeho reguláciu. Veľkoobchodníci dovážajú látky na zvyšovanie výkonnosti a zásobujú nimi nelegálny trh, ktorý ich dodáva do telocviční a fitnescentier, zatiaľ čo malé organizované skupiny predávajú tieto látky vyrobené v nelegálnych laboratóriách. Online distribúcia sa tiež stáva čoraz častejšou od neregulovaných online lekární až po používanie nabíjateľných kreditných kariet a kryptomien na nákup týchto látok. Znepokojujúce je, že na ich podporu a predaj sa stále častejšie používajú bežné sociálne médiá.
Primárnym predmetom ochrany určujúcim skutkovú podstatu trestného činu výroby a iného neoprávneného nakladania s látkami s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom je život a zdravie ľudí. Zároveň tieto ustanovenia chránia aj princíp fair play v športe. Právna úprava neoprávneného nakladania s týmito látkami je teda výrazom záujmu spoločnosti o ochranu ľudí proti možnému ohrozeniu a o kontrolu využívania metód a prostriedkov s dopingovým účinkom.
Ešte by som možno prečítal tak záver z tej správy. Kto bude chcieť, samozrejme, tú správu si môže pozrieť. Na základe doručenej požiadavky sme porovnávali právnu úpravu nakladania s látkami s anabolickým a hormonálnym účinkom v štyroch štátoch: Česká republika, Maďarsko, Nemecko a Poľsko. Naschvál sme dali tieto krajiny, ktoré vlastne sú naši susedia. Zaujímala nás najmä skutková podstata trestných činov z oblasti nakladania s týmito látkami, na základe čoho sa posudzuje, či ide o trestný čin, závažnosť trestného činu a trestné sankcie, výška trestnej sadzby. Sankcie za neoprávnené nakladanie s týmito látkami sú obsiahnuté buď v Trestnom zákone, to je napríklad v Česku a v Maďarsku, alebo v osobitnom zákone upravujúcom boj proti dopingu v športe, to je Nemecko a Poľsko.
V nami sledovaných štátov je obchodovanie, výroba, dovoz a vývoz týchto látok zakázaný vo všetkých z nich. Podanie zakázanej látky inému je trestné v Českej republike a v Nemecku. Neoprávnené predpisovanie zakázanej látky sa trestá v Maďarsku a v Nemecku. V niektorých krajinách sa pri špecifikácii skutkovej podstaty používajú termíny ako "vo väčšom množstve", napríklad to má Česká republika, alebo "významné množstvo" (Nemecko). V oboch týchto prípadoch sa väčšie alebo významné množstvo zakázanej látky nedefinuje priamo v zákone, my to ale máme, alebo predkla... teda ten návrh je taký, ale v podzákonnej právnej norme, ktorá sa môže pravidelne aktualizovať. V prípade Českej republiky je to nariadenie vlády, v prípade napríklad Nemecka je to vyhláška ministerstva zdravotníctva. Základná trestná sadzba za porušenie ustanovenia príslušných zákonov sa v týchto krajinách pohybuje od pokuty po trest odňatia slobody do jedného roka (Česká republika) alebo až do troch rokov. Ďalej sú definované zvýšené trestné sadzby, ktoré dosahujú dĺžku až 12 rokov odňatia slobody, napríklad Česká republika.
Ešte, keďže bol som dlhšie roky prezidentom Slovenskej spoločnosti pre naturálnu kulturistiku a fitnes, tak, samozrejme, že tá propagácia v prvom rade, by som povedal, tej čistoty športu, by som povedal, že je u nás nedostatočná. To znamená, máme veľké rezervy v tom, aby vlastne tí, ktorí zneužívajú tie veci, si boli vedomí nielen tých pozitívnych účinkov, ale hlavne aj tých negatívnych. Ja som si dovolil a prečítam vám takú, také vyjadrenie Pavla Maloviča, ktorého možno mnohí poznáte, je to uznávaný lekár na telovýchovnom lekárstve. Názov to má Z lekárskeho kufríka, volá sa to Steroidové šialenstvo.
Otázka: "Môj 19-ročný sused je amatér a cvičí s činkami, aby zosilnel a zlepšil si figúru. Užíva preparáty na zväčšenie svalovej hmoty v rôznych cykloch. Čoraz častejšie na ňom badať zmeny chovania, je nezvyčajne agresívny, máva záchvaty zúrivosti, je bez príčiny podráždený. O čo by mohlo ísť?"
Pavol Malovič píše, citujem presne tak, ako to je napísané: "Podobné príznaky sa vyskytujú pri nadmernom užívaní zakázaných anabolických steroidov. Ich pravidelná konzumácia vyvoláva najprv príjemné zvláštne pocity po vpichu alebo prehltnutí. Prežívanie a pôžitky sa menia podľa typu sypačov a napichávačov a ich povahovej štruktúry, ale stotožňujú sa vo výrazoch ako nárast dobrej nálady a pohody, eufórie a pocity neobyčajnej sily, neprekonateľnosti, rozjarenosti, vášnivosti, náladovosti a popudlivosti. Postupne sa však objavia poruchy spánku, hysterický nepokoj, impotencia, bezdôvodný strach a stihomam. Striedajú sa obdobia veľkolepých nápadov a paranoidných preludov vyúsťujúcich do samovražedných pokusov a kriminálnych činov. Po dlhšom užívaní sa eviduje výskyt paranoidnej schizofrénie, maniakálnych záchvatov a hlbokých depresií. Zistilo sa, že mnohých nepredpokladaných zločinov sa dopustilo, dopustili bývalí mierumilovní muži, ktorí nikdy nemali psychické problémy, ale užívali anaboliká.
Vrcholným prejavom steroidového ovplyvnenia psychiky je steroidové šialenstvo a nutkanie zraňovať ostatných, najmä po užívaní preparátov s vysokou koncentráciou aktívnej látky. Objavujú sa signály stupňovaného násilného chovania, nezvládnuteľné záchvaty zlosti, ktoré môžu vyústiť až do sadistických činov. Úplne nepredpokladaným spôsobom dokážu takíto borci použiť zbrane, ktoré tasia už pri minimálnych podnetoch alebo len tak bez príčiny. Narastajúca agresivita sa môže závažným spôsobom prejaviť hoci aj pri šoférovaní a jej následky vysoko prevyšujú chovanie alkoholika za volantom. Steroidová mánia, ktorá má v niektorých štátoch už skoro charakter epidémie, je prvá významnejšia inovácia ilegálneho narkomanstva v modernej dobe. U anabolík ide v úvode tiež o niečo ušľachtilé, vylepšenie vzhľadu. Na rozdiel od klasických narkomanov pôsobia konzumenti zdravo a čisto a nevidia v užívaní týchto látok nebezpečenstvo. Paradoxne, často sú to jedinci, ktorým na ich tele záleží, ktorí by nevyfajčili cigaretu, nevypili by pohárik, nedali by si do úst žiadne tučné mäso. Skrátka, žijú zdravo, len berú steroidy, aby im pomohli spaľovať tuk a zvyšovať energetický potenciál."
Toto napísal lekár Pavol Malovič, ktorý, samozrejme, tej danej téme sa rozumie. Aj na základe toho, čo som prečítal, troška by som možno mierne nesúhlasil aj čo my máme napísané v dôvodovej správe úplne na konci... Koniec. (Poslancovi uplynul čas určený na rozpravu.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 22.9.2021 14:08 - 14:13 hod.

Krošlák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem pekne za slovo. Už by som sa nechcel veľmi nejako rozkecávať k tomuto, myslím si, že to všetko najdôležitejšie som povedal.
Chcel by som spomenúť len to, že v podstate od prvého čítania, od júnovej schôdze uplynuli skoro tri mesiace a zaznamenali sme tam nejaké pripomienky z rôznych, z rôznych inštitúcií. Niektoré pripomienky sme aj zapracovali, s niektorými sme nesúhlasili. Bolo tam veľa pripomienok na, hlavne na to, že či nezvýšime tú spodnú hranicu, ten desaťnásobok na nejakú vyššiu, ale tam proste z tých radov vyšetrovateľov a ľudí, ktorí sa tým zaoberajú, nám bolo jasne povedané, že sa to bude potom zneužívať a že keď tam dáme nie desaťnásobok alebo dvadsaťnásobok, tak sa to bude obchádzať a budú tu proste chodiť s baleniami do dvadsať.
Takže veľkému množstvu pripomienok sme nevyhoveli, nesúhlasili sme s nimi, ale zapracovali sme niektoré pripomienky, ktoré precizujú text, veľmi-veľmi také trefné, ktoré prišli od dekana právnickej fakulty, a potom tam máme ešte nejaké legislatívno-technické úpravy, takže keď dovolíte, chcel by som prečítať pozmeňujúci a doplňujúci návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jána Krošláka a Richarda Nemca k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov.
1. V čl. I bod 1 § 135a ods. 1 sa za slová "v množstve zodpovedajúcom najmenej desaťnásobku" vkladajú slová "jednej obvykle nedeliteľnej formy, najmä" a slová "jednej tabletky, injekcie, ampulky" sa nahrádzajú slovami "jednej tablety, jednej injekcie, jednej ampulky".
2. V čl. I bod 1 § 135a ods. 2 sa za slová "v množstve zodpovedajúcom najmenej stonásobku" vkladajú slová "jednej obvykle nedeliteľnej formy, najmä" a slová "jednej tabletky, injekcie, ampulky" sa nahrádzajú slovami "jednej tablety, jednej injekcie, jednej ampulky".
3. V čl. I bod 1 § 135a ods. 3 sa za slová "v množstve zodpovedajúcom najmenej tisícnásobku" vkladajú slová "jednej obvykle nedeliteľnej formy, najmä" a slová "jednej tabletky, injekcie, ampulky" sa nahrádzajú slovami "jednej tablety, jednej injekcie, jednej ampulky".
4. V čl. I bod 2 v nadpise § 176 sa vypúšťa čiarka.
5. V čl. I bod 2 § 176 ods. 2 sa za slovo "účinkom" pripájajú slová "podľa osobitného predpisu".
6. V čl. I bod 2 § 176 ods. 2 písm. a) sa slová "predpíše na lekársky" nahrádzajú slovami "predpíše na preskripčný záznam alebo lekársky predpis".
7. V čl. I bod 2 § 176 ods. 2 písm. b) sa za slová "propaguje alebo" vkladá slovo "neoprávnene".
8. V čl. II sa slová "15. októbra 2021" nahrádzajú slovami "1. januára 2022".
Skryt prepis
 

22.9.2021 14:02 - 14:06 hod.

Krošlák Ján Zobrazit prepis
Vážené kolegyne poslankyne, vážení kolegovia, dovoľte mi, aby som odôvodnil túto novelu Trestného zákona v druhom čítaní. Vzhľadom k počtu poslancov, ktorý sa tu nachádza, tak budem sa snažiť byť čo najstručnejší, lebo už som to odôvodňoval aj v prvom čítaní.
Prečo predkladáme túto novelu a čo je jej cieľom? Keď som vstupoval do parlamentu ako poslanec, tak som si to tak aj predstavoval, že vlastne úlohou parlamentu a poslancov je prijímať právne úpravy, ktoré pomáhajú Slovákom a jeden, jedna z tých oblastí, ktorú si máme plniť, je aj ochrana zdravia obyvateľstva. Táto právna úprava presne spĺňa tento účel. V podstate ideme touto novelou zjednodušiť alebo menej komplikovať dokazovanie tejto trestnej činnosti. Ideme sa priblížiť podobným právnym normám iných európskych štátov, hlavne Českej republiky, a ideme aj sprísniť a rozšíriť postihovanie ľudí, ktorí neoprávnene nakladajú s týmito látkami, ale tu hneď podotknem, že stále ešte nejdeme na také hranice, ako majú napr. Češi, čiže sú tu aj oveľa prísnejšie normy, ako je táto, ktorú predkladáme.
Ako sme sa k tomuto dopracovali? Za posledných pätnásť rokov v tejto trestnej činnosti bola odsúdená iba jedna osoba, práve kvôli tomu, že to dokazovanie bolo veľmi zložité. A iba poviem v krátkosti, tá najdôležitejšia vec, ktorú sme odstránili, je, že vlastne pre túto trestnosť nebude potrebné dokazovať v podstate hodnotu toho zadržaného materiálu, ktorá v tej starej úprave bola 2 650 euro, ale už sa to bude posudzovať podľa množstva, kde sa išlo podobnými pojmami, aké sa používajú pri drogách. To sú tie desaťnásobky, stonásobky a tisícnásobky tých jednotlivých dávok.
Čo je dôležité povedať k tej zdravotnej stránke, je, že užívanie týchto zakázaných látok, ja by som ich v krátkosti nazýval LAHU, sú to látky s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom, prináša, užívanie týchto látok prináša mnohé negatíva, pričom niektoré z nich sú zdravie a život ohrozujúce. Môžu vyvolať už nezvratné fyzikálne zmeny na človeku, ktorý to užíva. Ovplyvňujú kardiovaskulárny systém a hlavne pečeň, zmeny v metabolizme tukov, ako aj zadržiavanie vody v tkanivách. Zadržiavanie vody v tkanivách, to sú takí tí opuchnutí veľkí chlapi, ktorí sypú steroidy. To len tak som podotkol. Veľmi dôležitá je aj stránka, že tieto látky ovplyvňujú psychickú stránku užívateľa. To znamená, dochádza tam k zmenám nálad, podráždenosti, emočná nestabilita a hlavne, čo je najdôležitejšie, sklony k násiliu a k agresivite. Takže toto, to sa týka toho zdravotného hľadiska.
Chceme teda zjednodušiť to dokazovanie, ktoré bude podobné ako pri iných zakázaných látkach, najmä drog, a bude aj, chceme teda, aby bola aj tá trestnosť zvýšená, ale hovorím, že stále to nie je také prísne ako v Čechách.
Na tomto zákone pracovala rok veľká skupina, ktorá pozostávala z členov antidopingovej agentúry, z členov, z vyšetrovateľov z NAKA, ktorí sa zapodievajú takouto trestnou činnosťou, bolo tam zastúpenie aj z Generálnej prokuratúry, aj z kriminalistického a expertízneho ústavu, takže naozaj si myslím, že je to veľmi odborne a kvalifikovane vypracované.
Čo by som ešte k tomu povedal? Myslím si, že ako predstavenie a odôvodnenie postačí, takže ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2021 10:02 - 10:04 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, pozorne som si vás vypočul. Chcem vám povedať, že všade vo svete sa vlády snažia zabezpečiť zdravie svojich občanov. To robí aj táto vláda. Vo veľa krajinách vlády dávajú príkazy, že napríklad Francúzi dali príkaz očkovať zdravotný personál. Všade vo svete sa dejú veci v prospech občanov. Na Slovensku sa deje to isté.
Ale čo robíte vy? Celá vaša fašistická strana? Strašíte ľudí, strašíte ľudí, že sú vydieraní, že sú šikanovaní, že sú diskriminovaní, že tu je teror. Vy zneužívate Boha na svoje politické a mocenské ciele. Vy zneužívate najzákladnejšie city ľudské, a to je napríklad láska k dieťaťu, a strašíte ľudí tým, že budeme deti očkovať, že budeme deti brať, že budeme deťom ubližovať. Ja, máte medzi sebou tam jedného, naozaj jedného normálneho človeka, odborníka, ktorý aj teraz povedal obrovskú, veľkú pravdu. Namiesto toho, aby ste počúvali jeho, robíte veci, ktoré rozdeľujú túto spoločnosť. Všetky vaše stránky, všetky vaše vyjadrenia nielen na sociálnych sieťach, ale aj tu, vy ste tá strana, pani Sulanová, ktorá polarizuje spoločnosť, ktorá tú spoločnosť straší, ktorá tú spoločnosť klame. Vy vytvárate taký strach a takú agresivitu v spoločnosti, že to nemá obdobu. A keď hovoríte o Bohu, tak ja si myslím, že vy v takom pekle zhoríte za to, čo robíte, že sa na vašom, ja by som sa na vašom mieste len modlil a modlil.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 18:43 - 18:44 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. V nadväznosti na slová pána kolegu Habánika bol Alexander Dubček aj laureátom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia z roku 1989, ktorú udeľuje Európsky parlament. Odhalenie jeho busty v priestoroch Európskeho parlamentu je nepochybne veľkou poctou.
Alexander Dubček zostáva symbolom politika, ktorý zastupoval ľudské nádeje a túžbu žiť v lepšej spoločnosti. Alexander Dubček je nesporne významná, ale zároveň aj kontroverzná osobnosť československých dejín. Stal sa symbolom socializmu s ľudskou tvárou, pretože bol doslova protipólom neprístupného komunistického aparátnika. Alexander Dubček sa z pozície vedúceho predstaviteľa komunistickej strany snažil o šírenie myšlienok, demokratizácie a humanizmu. Snažil sa o poľudštenie režimu, ale sovietska invázia a ďalší vývoj dokázali, že socialistická diktatúra sa poľudštiť nedá.
Sté výročie narodenia Alexandra Dubčeka je dôležité pripomenúť si aj na Slovensku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 18:13 - 18:14 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Pán Blanár, keďže ste spomenuli moju rodnú obec, partizánsku obec, kde sa nachádza pamätník SNP, jeden z najväčších pamätníkov na Slovensku, a to už nehovorím o tom, že tento pamätník je práve v sídle Žilinského samosprávneho kraja, v katastri Žilinského samosprávneho kraja, ako keby som to chcela pomenovať. A vy ste tam boli 12 rokov županom, a keď sme vás aj pozývali na oslavy SNP, tak ste prišli až tesne teda pred voľbami a nechcem byť teraz taká útočná, ako ste vy útočný, ale to SNP je o niečom naozaj inom, len ste to správne nepomenovali.
My sa staráme o ten pamätník. Nám ministerstvo obrany naozaj pomohlo, pomohlo ho zrekonštruovať. Na základe toho, že sme dostali dotácie z ministerstva obrany, máme zrekonštruované nielen pamätníky, ale prídite sa pozrieť, aj pamätník a pomník Sašu Rogačevského, Popova, v našom katastri obce my sa o to príkladne snažíme, ale zo Žilinského samosprávneho kraja za vaše pôsobenie sme vôbec necítili žiadnu podporu. A je mi veľmi čudné, že si na Slovenské národné povstanie a na jeho pamätníky spomínate až teraz.
Ako a to neberte taký útok, ako ste si vy tu práve pred chvíľou rypli do našej obce, kde naši občania sa príkladne starajú o tieto pamätníky a spomienku SNP.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 18:12 - 18:13 hod.

Halák Róbert Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Blanár, viete, vy tu chcete spájať, teda chcete, aby teda zostalo to múzeum pod ministerstvom kultúry. A áno, rozprávalo sa o tom, že teda peniaze, kde je ich viac. Tu sa 30 rokov na tú kultúru kašľalo, s prepáčením. Vždy tá kultúra na Slovensku bola na konci. Vieme to všetci, keď si pozrieme štátny rozpočet, koľko ide peňazí do kultúry každý rok, tak si to viete všetci veľmi ľahko spočítať.
Ja som na to výbore takisto bol a tam padlo jedna taká, taká veta od ministra Naďa na pána Mičeva, ktorému povedal, že: „Pán Mičev, ja som za vami bol a sme sa rozprávali o tom, že pôjdete pod ministerstvo obrany. Vy sám ste mi povedali, že, chvalabohu, že sa presunieme na, pod ministerstvo obrany a nebudem pod ministerstvom kultúry.“ Toto pán Mičev povedal. Je to určite z toho aj nahrávka. Vravím, ja som na tom výbore bol, čiže toto tam odznelo.
Čiže keď sa bavíme o peniazoch, áno, viacej peňazí je na tom ministerstve obrany ako na ministerstve kultúry. A myslím si, ako aj Monika hovorí, že to, to múzeum by malo byť pod ministerstvom obrany. To je všetko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 18:06 - 18:08 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Jáj, pán poslanec, keby boli majstrovstvá sveta v demam... v demagógii, tak vy ste normálne na jednom z prvých troch miest úplne bezpečne.
Musím vás znova upozorniť, že toto nie je zákon o Slovenskom národnom povstaní ako takom. My ho nejdeme meniť ani ho nejdeme rušiť, ani mu nejdeme meniť obsah, nejdeme meniť ani Košický vládny program. Toto je zákon o múzeu. O múzeu. V tom múzeu sú exponáty, ktoré sú základom toho múzea. A tie exponáty chceme, aby boli perfektne ošetrené, aby vydržali ďalšie roky, možno ďalšie desaťročia a ďalšie storočia. Takže, prosím vás pekne, my sa tu nebavme o tom, že niekto ide rušiť SNP. Nie, my ideme jednoducho zlepšiť fungovanie múzea SNP.
A čo sa týka digitalizácie, tak digitalizácia a digitalizačné centrum pôvodne malo byť v Slovenskej národnej galérii. To, že išlo do Banskej Bystrice, je vecou Petra Pellegriniho, ktorý si ho tam strčil s tým, že v Bratislave nenašli vhodné priestory. Takže o tomto je digitalizačné centrum. A faktom je, že digitalizačné centrum veľmi slušne zarábalo, takže to len k to... to len tomu, k tej informácii o digitalizácii.
A áno, súhlasím aj s pánom poslancom Kotlebom, že to, akým bol šéfom Mičev, tak to bola jedna katastrofa. Ten tam naozaj celé roky nemal čo robiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 17:53 - 17:55 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja musím reagovať v úvode. No fašistovi, odsúdenému extrémistovi Sujovi sa o mne musí aj snívať. Ja som bol teraz absolútne ticho, ale ten... to fakt sa musí aj snívať o mne.
Chcem reagovať na pána Blanára. Pán Blanár, ja som bol na tom výbore, počúval som pozorne, keď tam bol aj pán Mičev a boli tam zamestnanci z múzea. Pán Mičev na moju otázku, či mu vadí, že bude patriť pod iné ministerstvo, odpovedal: „Nie, nevadí.“ Povedal, že ani jednému zamestnancovi to nevadí. Tu ide len o to, že to nebude pod ministerstvom kultúry, ale bude to pod ministerstvom obrany a v podstate to schvaľujem, pretože naozaj aj Naď tam vysvetlil veci, ktoré sú veľmi dobré, a bude to fungovať oveľa lepšie. To je môj názor.
Ale vy ste tu zase predviedli demagógiu, zavádzanie a klamstvá. Aj tam bolo povedané, že pani Laššáková, poslankyňa, vtedy ministerka kultúry, mala problémy s ministerstvom, teda, pardon, s múzeom, mali sťažnosti, ako sa to tam vedie a tak ďalej. Teraz, teraz Laššáková a partička zo SMER-u úplne inak točí. Vy, vy ste najkakajúcejšia sa partia do pusy. Čo bolo pred tromi rokmi, tak teraz je zrazu inak. Vy ste naozaj a to robí aj tuná príto... neprítomný Peťo Pellegrini, to vy ste úžasní. Vy dehonestujete to, čo ste dehonestovali predtým, a negujete to, čo ste negovali včera.
Ešte raz opakujem, ministerstvám... múzeu vôbec nevadilo, ani jednému zamestnancovi, že sa bude meniť a že to bude patriť pod ministerstvo obrany.
Ďakujem.
Skryt prepis