Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

28.9.2021 o 14:17 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 29.9.2021 11:40 - 11:50 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ctená snemovňa, rád by som vystúpil v rozprave aj kvôli tomu, že tu zaznelo veľa dezinformácií, veľa poloprávd, veľa ohnutých tvrdení, na ktorých niečo aj bolo, ale bolo to v takých súvislostiach, že to úplne nedávalo zmysel.
Žiadajú sa tu od nás riešenia toho, ako vyriešime nárast energií na svetových trhoch, ako zvrátime tento nebezpečný vývoj, ktorý naozaj ja pokladám za veľmi nebezpečný pre slovenskú ekonomiku.
Nuž ale keď vystúpi predseda hospodárskeho výboru, pozrite sa na opozičné lavice. Nie je tu ani jeden poslanec SMER-u, je tu jeden poslanec za HLAS a traja za bývalú, bývalú Kotlebovu stranu, neviem jak to nazvať, jak sa teraz nazývajú, každý inak, čiže vidíte, aký je záujem o riešenia.
Pán expremiér Peter Pellegrini nám tu rozpráva, ako čo on všetko navrhuje, ako sa to dá vyriešiť, čaká, že prídeme s riešeniami, ale potom, keď vystúpi predseda hospodárskeho výboru a chce diskutovať, tak pán Pellegrini tu už nie je, už si odbehol na obedík za 50 euro a je na lepšom. Prečo by on počúval o tom, čo naozaj ľudí zaujíma. Vidíte v tomto to pokrytectvo. Priniesť tu tému, ktorá ľudí zasiahne na najcitlivejšom mieste, vytvorí strach, vytvorí obavy z toho, čo príde. Budúci rok sa zdražia energie o 50 %, o 100 %. To sú tie polopravdy, ktoré tu šírite. A toto je presne váš, vaša taktika, čím horšie, tým lepšie. Čím viac nakydáte na vládu, na koalíciu, čím viac strachu vytvoríte, čím viac obáv v ľuďoch vzbudíte, tým lepšie, lebo potom vy môžete sa vynoriť z tej hmly ako záchrancovia, ktorí tu podajú uznesenie a tým uznesením sa všetky zvýšenia cien energie zrušia. Všetko bude lacné, isté, bezpečné, skoro zadarmo.
Ale tak to nie je, priatelia. V normálnom svete to takto nefunguje. V normálnom svete treba zaplatiť za všetko, čo používame, za všetko, čo, všetko niečo stojí a treba za to zaplatiť, a keď je to drahé, tak za to treba zaplatiť veľa. Keď ten obed stojí 50 euro, tak treba zaplatiť zaň 50 euro, alebo sa ísť najesť inde. Alebo možno si dať prestávku a nejesť, nedať si ten obed. Dať si až večeru.
Vrátim sa k tomu, čo nám tu pán expremiér Pellegrini navrhoval. Hovorí, že už sa nemáme vracať do minulosti, že to už bolo, to nechajme tak, pozerajme sa dopredu. No dobre, ale keď dneska chcem oberať jablká z jablone, musím sa pozrieť, čo bolo na jar, či som ten strom postriekal, či som ho ošetroval, či som sa oň staral, a keď som sa oň nestaral, ako ja som sa napríklad o niektoré moje stromy nestihol starať, pretože sedím stále tu, tak potom nemôžem čakať, že na nich budú krásne jablká.
Ale nemôžem si povedať, že nepozerajme sa do minulosti, pozerajme sa dopredu. Pretože práve tá minulosť určuje to, aké tie jablká sú dnes, a tie jablká v energetike, aké dnes tu máme, aké riešime, to je výsledok vašej práce, páni kolegovia zo SMER-u a HLAS-u a takisto ďalších strán, ktoré už dnes ani v parlamente nie sú, pretože sa dostali na smetisko dejín kvôli tomu, ako nám tu vládli. Táto situácia je trpkým ovocím ôsmich rokov vlád SMER-u. To si musíme povedať veľmi jasne. Darmo sa budeme tu utešovať, že nepozerajme sa do minulosti. Tá minulosť spôsobila, čo tu máme dnes.
Doteraz tie ceny boli relatívne nízke, tak to ľudí tak nebolelo. Ale práve teraz, keď sa zvyšujú všade okolo nás, práve teraz to o to bolestnejšie cítiť.
A keď sme pri tom, viete o tom, že v tomto roku, v roku 2021, ceny elektriny a plynu pre domácnosti klesli? Všimli ste si to? Ja si nepamätám, že za tento rok by nás tu kolegovia z opozície chválili, aká úžasná je táto vláda, pretože ceny elektriny a plynu na Slovensku klesli. Ceny elektriny pre domácnosti klesli od roku 2021 v priemere o 5 %. A ceny plynu dokonca o 21 až 27 % podľa typu odberu.
Prišiel tu niekto s tým, ako úžasne táto vláda to urobila, že nám tieto ceny klesli? No nie! Pretože klesli aj kvôli poklesu energií na svetových trhoch, pretože sme tu mali pandémiu, ceny energií klesli a to prinieslo aj pokles cien pre obyvateľov. Tomu rozumiete. O tom tu nerozprávate, že je to zásluha vlády.
Ale keď sa to deje opačne, tak zrazu je to zásluha vlády. Pretože vláda nič nerobí, vláda ich mala zlacniť. Ale, priatelia, to sa nedá, že na jednej strane, keď vám to vyhovuje, tak za to vláda nemôže a potom, keď sa vám to zase hodí, tak za to vláda môže. To je čisté pokrytectvo. Buďte féroví!
Tie ceny klesajú všade, á, stúpajú všade okolo nás. A keď klesajú, tiež klesajú všade okolo nás. Sme prepojení, takisto ako si môžme ísť natankovať na prvú pumpu v Rakúsku, takisto elektrina, plyn a ďalšie komodity prebiehajú bežne medzi krajinami a tie ceny sú rovnaké alebo veľmi podobné. Buďme féroví.
Vrátim sa k tomu, o čom sa tu trošku hovorilo, nemám veľa času, ale práve k tej minulosti, z ktorej vyplýva súčasnosť. Viete, koľko dopláca bežná domácnosť práve na tie solárne panely, ktoré sa tu rozdávali nie v roku 2010, ale v roku 2009? To je pravda. To, že nám tu niekto rieši, že v roku 2010 nejaký minister niečo podpísal, no čo už mal chudák robiť, keď mu to v roku 2009 Ficova vláda vyobstarávala a vyobstarávala to za tak brutálne ceny, že na to všetci dnes doplácame. A už na to doplácame 10 rokov alebo viac. To bolo v roku 2009, priatelia, to bola prvá Ficova vláda.
A každá domácnosť na cene elektriny ročne dopláca desiatky eur dnes. Práve na tieto dotácie na solárne panely. Domácnosť, ktorá iba svieti elektrinou, to má 15 euro za rok zhruba. Domácnosť, ktorá aj kúri elektrinou a zohrieva teplú vodu, to má až 150 až 300 euro ročne. To sú peniaze, ktoré každý z nás, každá domácnosť v tomto štáte posiela solárnym oligarchom.
Investigatívne centrum Jána Kuciaka nedávno vydalo analýzu, kto tieto predražené zákazky dostal. Skúste si to pozrieť, aké mená sa tam hýbu. Spomeniem len tri:
Jozef Brhel, človek, ktorý sa pokladá za akcionára SMER-u, dnes je za mrežami za korupciu. Ešte nie právoplatne.
Ďalšie meno – Roman Šipoš, bývalý poradca Romana (Roberta, pozn. red.) Fica, predsedu vlády.
Tretie meno – Oskar Világy, človek, ktorý bol známy ako sponzor strany MOST a takisto riaditeľ Slovnaftu.
A takýchto mien je tam veľmi, veľmi, veľmi veľa. Napríklad aj Antonino Vadala, ktorý bol v jednej spoločnosti a takisto v jednom vzťahu s neskoršou poradkyňou pre všetko premiéra Roberta Fica, Máriou Troškovou. Náhoda? Nemyslím. Skúste si tú správu prečítať.
A takíto ľudia, títo istí ľudia dnes nemajú tú hanbu sa tu postaviť, vyvolať mimoriadnu schôdzu o cenách energií a rozprávať tu ľuďom o riešeniach, o tom, ako za to môže táto vláda a ako sa treba pozerať do budúcna. Nemáte hanbu, priatelia, aj keď tu nie ste, ja viem, že si to vypočujete. Prosím vás, skúste sa naozaj vrátiť do svojej minulosti. Ak máte kúsok svedomia, tak sa pozrieť, čo ste v tom čase robili. Nerobili ste nič a to je dôvod, prečo sú dnes vysoké ceny energií.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.9.2021 11:03 - 11:03 hod.

Kremský Peter
Ďakujem, pán predsedajúci, prosím, upozornite kolegov poslancov, aby si dali rúška, nejako zase sa im nechce do toho. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2021 10:54 - 10:56 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Len pár slov, pán Pellegrini. Som prekvapený, že ste prišiel s ďalším takýmto žalostným príspevkom práve vy, keď ste dlhé roky bol súčasťou vlády, dokonca ste bol dva roky predsedom vlády, asi musíte vedieť, že nedá sa niečo vyrobiť z ničoho. To len niekto dokáže z vody vyrobiť Coca-Colu, ale s tým máte tiež dlhoročné skúsenosti.
Ale plakať nad tým, prečo nemáme vplyv na ceny v situácii, keď trhy s energiami sú prepojené, obchodujú sa energie na burzách, to je tak, ako keby ste pri vysokej cene ropy chceli, aby benzín stál euro a nafta 50 centov. No proste niekto to raz musí zaplatiť. Keď vás niekto pozve na obed, tak ten obed nie je zadarmo, niekto ho zaplatí. A niečo to stojí. A že toto nechápete, to je pre mňa veľké prekvapenie.
Ja vám poviem, prečo máme napríklad teraz takéto vysoké ceny elektriny. Keby bol dnes v prevádzke tretí blok Mochoviec, ktorý už mal byť 10 rokov dostavaný, tak by mal výrazné, výrazný vplyv na znižovanie cien elektriny, pretože by jej bolo, bol prebytok na Slovensku a pravdepodobne aj v Strednej Európe a tie ceny by tu nestúpali tak rýchlo.
Vy ako predseda vlády ste tam mali jedného ministra, ktorého máte aj teraz vo svojej strane, volá sa Peter Žiga, a tento váš minister hospodárstva roky nedosadil na dostavbu Mochoviec štátny audit dostavby. Dostavovala ho talianska firma Enel, dostavovala ho tak, že zbohatli všetci, dokonca aj obyčajný elektrikár v Leviciach má Porsche, ale doplatil na to štát.
Čiže tam sa pozrite, že prečo dneska ľuďom stúpajú ceny a nič s tým nevieme urobiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2021 10:18 - 10:20 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán kolega Takáč, ja by som sa k tomu ani nevyjadroval, lebo je to také plakanie nad rozliatym mlieko, z ktorého hlavnú časť máte na svedomí vy, pretože posledných osem rokov pred touto vládou tu vládol SMER.
Ale aspoň keby ste používali fakty a nie výmysly. A strašíte tu ľudí, že ceny elektriny sa zvýšia dvojnásobne a ceny plynu sa zvýšia dvojnásobne. Tak vráťme sa faktom. Ceny elektriny od budúceho roka pre domácnosti sa zvýšia maximálne o 7 %, pretože ceny silovej elektriny sa zvýšia o 15 %, to odsúhlasilo ÚRSO. Majú vplyv na celkovú cenu elektriny pre domácnosti ani nie 50-percentnú. Čiže keď si to vypočítate jednoduchým matematickým úkonom, tak vám to vyjde necelých 7 %. Ak sa podarí znížiť distribučné poplatky a prípadne TPS-ku, tak to bude možno 5 %.
Tak, prosím vás, nerobte tu slameného panáka. Vy si vytvoríte slameného panáka, potom ho mlátite a hovoríte ľuďom, ako ich zachraňujete. Strašíte tu ľudí a potom budete tvrdiť, že vy ste ich zachránili.
Prvá vec. A aj tak najväčší problém v tej cene elektriny dnes sú, dnes bolo predražené korupčné vyrábanie solárnych oligarchov, ktorých máte na starosti vy ako SMER. Tých ste si vyrobili a tým platí, platia obyvatelia a firmy obrovské peniaze cez TPS-ku na dotácie solárnych panelov. To je vaše maslo.
A druhá vec. Pri cenách potravín hlavne tým neustálym honom na obchodné reťazce, v ktorom aj vy tu pokračujete, ste vytlačili odtiaľto kopu značiek, ktoré sú v iných krajinách, ale na Slovensku nie sú, čiže je tu menšia konkurencia. Čiže to je tiež váš výsledok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 18:50 - 18:52 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem. No, pán kolega Blaha, ja to chcem len tak zarámcovať. Vy sa tu pasujete za socialistu, ale vy nie ste socialista, vy ste obyčajný neokomunista. A prejavuje sa to aj týmto vaším prejavom, ktorý tu máte, že nedáte žiadne vecné argumenty, šírite tu ideológiu, dourážate všetkých okolo, to je ten typický komunistický spôsob, ktorý sme my starší zažili aj osobne a tí mladší možno z počutia a určité nejaké prejavy komunistov sa dajú stiahnuť na YouTube, takže chcem to len zarámcovať.
Takisto tie vaše prejavy o tom, ako treba zoštátniť všetko a štát nemusí byť zlý vlastník, no veď nemusí, samozrejme, že nemusí. Ale keď sa pozreme na železnice, keď sa pozreme na Národnú diaľničnú spoločnosť a podobné štátne firmy, ukážte mi, kde je dobrý vlastník ten štát? Kde bol za vašej vlády dobrý vlastník? Všade vyrábal straty, všade vyrábal nekvalitu.
A keď sme už pri tom, v tom vašom neokomunistickom nadšení vám úplne uniká, že tých solárnych oligarchov ste vyrobili vy. To vyrobila vaša vláda v roku 2009. Tých ste vybudovali vy a nepáčia sa vám, akurát, že to sú vaši ľudia, ktorých ste si tam nasadili. A možno ste si ani nevšimli, že v lete tohto roka sme výnosy práve tých solárnych firiem znížili na polovicu.
No ale to vám nepasuje do kšeftu. A tak ste si tu zarečnili, osem vašich poslancov vás počúvalo, hlavne váš veľký učiteľ Robert Fico, tomu sa to páčilo. Tak ste spokojný, gratulujem..
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.9.2021 17:38 - 17:39 hod.

Pročko Jozef
Pán predseda, navrhujem krátku prestávku, päťminútovú, aby sa sociálni demokrati mohli koordinovať. Pretože pozrite sa, nie je tu ani, hŕstka ich je tu. A keďže rozprávali o tom, že, celý čas, že tu nie sme, takže aby sa mohli koordinovať, aby mohli prísť do sály. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:10 - 17:12 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pán Blanár, musím vás pochváliť, vy ste teraz, nasypali ste si tak ako popol na hlavu, že nie ste ekonomicky zdatný. Hoho, vy ste veľmi silne ekonomicky zdatný. To predraženie toho CT-čka... (Ruch a smiech v sále.)
Môžte ich utíšiť, prosím vás? Ďakujem. (Veľký smiech v sále. Zaznievanie gongu.)
To predraženie toho CT-čka bola dobrá vec a ste aj sofistikovaný, pretože odsúdili vášho zamestnanca (smiech rečníka), nie vás. Takže vy ste veľmi šikovný chlapec ekonomicky. Ejha, a plno ich tam máte.
Potom ste povedali, že tu nesedíme. No, schôdzu sme vám otvorili a sedí tu naozaj, ja som vás počúval, ja som prišiel z kancelárie, lebo to je čistá demagógia, že my tu nesedíme. Tuná chlapci od Roberta Fica prídu pri takejto situácii, sadnú si ako ovečky, niektorým chýba ten koňak, to je vidieť, preto (rečník sa rozosmial), preto chceli poslať Sulíka preč. Ale, páni, my sme vám tú schôdzu otvorili, vy ste Sulíkovi nedovolili vystupovať a vy tu opäť robíte z toho, že to je naše maslo na hlave. No vy ste si otvorili, my sme vám otvorili schôdzu a vy namiesto toho, aby ste dovolili Sulíkovi odpovedať, tak ste, samozrejme, spravili to, čo vždy robíte, obštrukciu. To je vaša politika.
No a chcem povedať jednu veľmi dôležitú vec, a to je, páni, naozaj dvanásť rokov ste tu rabovali, ste tu kradli, naozaj ste zdierali toto Slovensko, robili ste, z občanov ste spravili otrokov, otrokov a teraz idete zachraňovať ekonomicky Slovensko, keď ste ho zodrali, keď ste to tu rozkradli? Vy si zaslúžite pred zrkadlom, keď sa pozriete do zrkadla, pár facek, a dajte si ich.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:08 - 17:09 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán podpredseda Blanár, tu ste zase ukázali trošku, ja nie som skúsený ani politik, ani sa nerozumiem do energií, ale zase ste tu ukázali, ako trčíte zo zadnice pánovi Ficovi.
A problém je to, že mohli by ste dať pánovi Blahovi niečo na ukľudnenie, lebo aj kvôli nemu odišiel pán minister Sulík, lebo ste sa parádne doňho pustili a zase ste si to spackali vy. My sme vám tú schôdzu otvorili, tak, prosím vás, buďte k nám trošku a sedíme tu, dosť veľa ľudí tu sedíme z koalície na to, aby sme vás počúvali a chceli sme aj od pána Sulíka počuť, aké má riešenia, a parádne ste to zase spackali vy profesionáli politickí. (Ruch v sále. Mikrofón rečníka zachytil reakciu poslanca Pročka: „Ukľudnite toho mastného.“)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 16:43 - 16:44 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Dovoľte mi reagovať, pretože ja som v roku ´98 písal kandidátsku dizertačnú prácu o energetickom systéme Slovenska. Žiaľ, táto diskusia má už len také, že plačeme nad rozliatym mliekom, lebo celá energetická koncepcia od začiatku 90. rokov až po teraz ešte stále platná z 2016. bola zle postavená a výsledkom je toto, čo teraz riešime. Ja som vtedy 9-10 rokov predtým povedal, že príde to, čo nastalo 2009., čo ste povedali, že nám zastavia plyn z Ruska a budeme na holičkách. Ale 10 rokov sa tomu nikto nevenoval, lebo my dávame na odborníkov. Všetko to sa hodilo do koša, aj keď to bolo na ministerstve hospodárstva, nikto sa tomu nevenoval.
Čo sa týka hornej Nitry, je úplný ekonomický a ekologický nezmysel dotovať ťažbu nízko kvalitného uhlia na hornej Nitre. Pretože, pán Fico, ja som z Gemera, keď sa tam zatvárali železorudné bane a všade inde nejaké iné, nikto ani neštekol po tom, koľko tisíc alebo koľko stovák baníkov na Gemeri, v Rožňave a v Spišskej Novej Vsi a všade tam vlastne sa prepustilo. Ale asi tam nikto nebalil do alobalu nejaké peniaze. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.9.2021 14:17 - 14:18 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán podpredseda vlády, kolegyne, kolegovia, ctená snemovňa, chcel by som sa vyjadriť k návrhu tohto zákona a takisto predniesť pozmeňujúci návrh. Myslím si, že tento návrh zákona je veľmi dôležitý preto, aby mnohé významné investície na Slovensku netrpeli obrovskými zdržaniami, rôznymi byrokratickými prekážkami a extrémnym predlžovaním procesov, ktoré často prinesú to, že tá investícia nakoniec sa neuskutoční alebo sa uskutoční v menšom rozsahu, prípadne sa uskutoční oveľa neskôr, keď sa trhové podmienky už výrazne zmenili, a to často mení celý, celý zmysel tej investície.
Slovensko v tomto zaostáva za okolitými krajinami, ktoré majú tieto procesy podstatne rýchlejšie a dokážu ich v kritických prípadoch naozaj výrazne-výrazne urýchliť, a tým Slovensko stráca konkurenčnú výhodu, ktorú má vo svojom, vo svojej polohe, vo svojom prístupe k infraštruktúre, vo svojich šikovných, schopných, kreatívnych, flexibilných ľuďoch, a to je veľká škoda.
Čiže vítam tento zámer ministerstva hospodárstva priniesť úplne nový zákon o významných investíciách a verím, že to prinesie prospech pre celú našu krajinu.
V tomto zákone sa však myslelo hlavne na priemyselné investície a ako spomínam, je to veľmi dôležité, ale takisto tu máme investície v iných oblastiach, ktoré sú takisto veľmi dôležité. Spomeniem len príklad investícií v oblasti dopravy, ktoré sa takisto veľmi často zdržujú, naťahujú, sú tam veľmi dlhé lehoty na rozhodnutia a prináša to situácie, že naozaj nám kolabuje doprava. Mnohé regióny sú úplne odrezané od sveta a tvoria sa obrovské lieviky, kde ľudia stoja hodiny v zápchach. Stačí, keď spomeniem mesto Ružomberok, ktoré dnes sa stalo úplne príslovečným v tej oblasti, že tam ľudia trávia hodiny v zápchach vo svojich autách, ani nehovoriac o tovarových tokoch, ktoré sa oneskorujú a ďalší takýto lievik je Strečno, ďalší takýto lievik je Kysuce, a samozrejme hrozí nám, že ďalším sa stane Triblavina, Ivanka pri Dunaji. Oblasť vlastne na vjazde do Bratislavy.
Čiže po dohode s ministerstvom hospodárstva som pripravil pozmeňovací návrh, ktorý pamätá aj na iné typy investícií. Som veľmi rád, že tam bola veľmi ochota a súčinnosť s ministerstvom hospodárstva, aby sme vlastne rozšírili tento zákon o významných investíciách aj na dopravné stavby. Takisto prenosovú sústavu elektroenergetických zariadení, a takisto výstavbu zdravotníckych zariadení, informačných technológií verejnej správy, aby vlastne aj v týchto prípadoch sa mohli tieto procesy urýchliť, a aby, aby tieto diela sa mohli vykonať oveľa rýchlejšie.
Prečítam teraz tento pozmeňujúci návrh a verím, že ho podporíte. Je v podstate relatívne krátky a vlastne prináša alebo zahŕňa aj tieto typy investícií do tohto zákona. Samozrejme, vo väčšine prípadov je to iba v prípade, že ich vykonáva právnická osoba, ktorej zakladateľom je štát, VÚC alebo obec. Teda ide o verejné investície.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Petra Kremského k vládnemu návrhu zákona o významných investíciách, tlač 560.
Návrh zákona o významných investíciách sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 2 písmeno h) znie:
„h) strategickým územím okrem písmena f) a g) je aj stavba plynovodu, plynárenského zariadenia distribučnej siete, plynárenského zariadenia prepravnej siete, elektrického vedenia, elektroenergetického zariadenia prenosovej sústavy, elektroenergetického zariadenia distribučnej sústavy, ako aj strategickej dopravnej a inžinierskej infraštruktúry celonárodného významu, o ktorej rozhodla vláda Slovenskej republiky".
Odôvodnenie: okrem odstránenia chyby v terminológii bolo potrebné do textu doplniť aj pojem zariadenie prenosovej sústavy, nakoľko vyššie spomínané projekty spoločného záujmu sa nevzťahujú iba na distribučnú, ale aj na prenosovú sústavu a strategickú dopravnú a inžiniersku infraštruktúru celonárodného významu.
2. V § 2 písm. i) bod 1. sa vypúšťajú slová „podľa písmena f)".
Odôvodnenie: navrhuje sa vypustenie vnútorného odkazu na písm. f) a tým sa písmeno i) rozšíri na všetky prípady strategických území, ktoré zákon vymedzuje v § 2 písmenách f), g) a h).
3. V § 3 odsek 5 znie:
„(5) Významná investícia je okrem odsekov 1 až 3 aj investičný projekt, ktorého účelom je výstavba zdravotníckeho zariadenia alebo informačnej technológie verejnej správy, odvolávka na poznámku 4), ak je súčasťou kritickej infraštruktúry, odvolávka na poznámku 1) a spĺňa podmienky podľa odseku l.".
Poznámka pod čiarou v bode 1., to je súčasť kritickej infraštruktúry, je § 2 písm. a) zákona č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre v znení neskorších predpisov a poznámka pod čiarou štyri znie, tam je odvolávka na informačné technológie verejnej správy, znie:
"4) § 2 zákona č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."
Nasledujúce odkazy k poznámkam pod čiarou sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie: navrhuje sa rozšírenie zákona aj na významné investície, ktoré sú investičné projekty výstavby strategických databázových systémov s tým, že musia byť súčasťou kritickej infraštruktúry a ich realizáciu bude zabezpečovať výlučne právnická osoba, ktorej zakladateľom je štát, VÚC alebo obec.
4. Do poznámky pod čiarou k odkazu 3 sa dopĺňa text:
„Čl. 2 bod 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 347/2013 zo 17. apríla 2013 o usmerneniach pre transeurópsku energetickú infraštruktúru, ktorým sa zrušuje rozhodnutie č. 1364/2006/ES a menia a dopĺňajú nariadenia (ES) č. 713/2009, (ES) č. 714/2009 a (ES) č. 715/2009 v platnom znení.".
Odôvodnenie: ide o doplnenie odkazu o príslušné nariadenie.
Ďakujem za pozornosť a verím, že môj pozmeňovací návrh podporíte.
Skryt prepis