Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.10.2021 o 12:38 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:41 - 12:43 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
No, ja chcem reagovať na to, že aj pred... čo si hovoril, že predchádzajúci pán, ktorého meno sa nevyslovuje, rozprával o tom, že keď sa Lipšic postaví pred novinárov, tak to je zlé. No ja toto Lipšicovi naozaj veľmi kvitujem, pretože každý verejný činiteľ by sa mal postaviť pred novinárov a otvorene pred novinármi rozprávať. A pán, ktorého meno sa nevyslovuje, tu dehonestoval novinárov. Dehonestoval tu Tódovú a všetkých, akí sú skorumpovaní, a pozrite sa, kde sú teraz. Zodvihli sa a išli si spraviť tlačovečku pred tými skorumpovanými novinármi. Pretože toto je ich činnosť teraz. Oni neprodukujú niečo, netvoria. Nerobia nič. Jednoducho zoberú sa, idú na tlačovečku, urobia si tlačovku a to je ich práca. Teraz už využívajú tých novinárov, o ktorých tvrdia, že sú skorumpovaní.
A to je, ja som robil naozaj dlhé-dlhé roky v médiách, a to sa vždycky tak pýtam týchto mojich kolegov, prečo mu dáte, tomu smerohlasáckemu Pellegrinimu a Ficovi, taký veľký priestor, kvôli sledovanosti? Prečo vy Blahovi dávate mikrofón pred ústa, keď v zákulisí mi rozprávate o ňom, čo to je za človeka? A tí novinári mi povedia, no vieš, Jozef, sledovanosť.
Tak keď má byť sledovanosť to, že smerohlasáckych zlodejov – a opakujem ešte raz, to tvrdí Počiatek, že ste smerohlasácki zlodeji – keď smerohlasáckym zlodejom dávame sledovanosť, čo chceme od tohto národa, aby si urobil naozaj správny obraz, keď médiá veľmi ovplyvňujú každého jedného človeka?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:38 - 12:40 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán kolega Juraj Šeliga, ďakujem ti za vecné, trefné a konkrétne slová. Okrem teba sa teším aj ja, ale aj veľa čestných ľudí na Slovensku a máme radosť, že pod vedením nového špeciálneho prokurátora pribúdajú vyriešené prípady. Teším sa, že sa kauzy a zločiny nezametajú pod koberec, ako to robil predchodca doktora Lipšica. Pán Kováčik neriešil nič, ale spolupracoval a zakrýval obrovské kauzy politikov, oligarchov, špekulantov, mafie. Po krátkej dobe vidíme, čo všetko vychádza na povrch. Priznalo sa viac ako dvadsať ľudí a určite ich bude omnoho viac, ktorí sa priznajú k hlavným trestným činom, ktoré vďaka mnohým predchádzajúcim politikom, sudcom, prokurátorom boli zamietané, boli zahmlievané a zametané pod koberec. Podporujem doktora Lipšica a som rád, že konečne prišiel čas, kedy začína mať právo, pravda a spravodlivosť navrch.
Som rád, že prišiel čas, kedy sa našiel dostatok odvážnych, čestných ľudí, ktorí sa neboja čeliť mafii, ktorá sa tu roky rozrastala a hnusne presakovala do všetkých oblastí. Mnohí čestní ľudia boli krivo obvinení, prenasledovaní a aj odsúdení. Mnohí nevinní ľudia strávili mesiace aj roky vo väzení vďaka chápadlám, ktoré tu vláda SMER-u za roky vládnutia vytvorila. Tomu je koniec. Čaká nás dlhá cesta k očiste, ale vďaka aj takým ľuďom, ako je doktor Lipšic, sa to podarí dotiahnuť do konca.
Držím vám, pán doktor, palce a prajem vám hlavne veľa zdravia.
Pozerám sa po pléne a čudujem sa, že kde sú tí ľudia, tí kolegovia, ktorí vykrikovali včera a dnes mali plno múdrych, odvážnych... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:33 - 12:34 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem, Juraj, za tvoje vystúpenie v rozprave, za to, že si pomenoval presne, čo je to mafia, ako fungovali, ako boli napojení na vysokých politických nominantov aj politikov samotných. Som rád, že si upozornil na ten obrovský kontrast medzi zametačom Kováčikom a súčasným špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom. Tu sa zastavím.
Keď ho vtedy zadržali, jeden kamarát, ktorý ho poznal, mi napísal: "To zadržanie je veľká správa. Potvrdzuje, že vám verím oprávnene." Ale dodal jednu takú prorockú vetu: "Nech vám Boh pomáha."
Ja sa k tebe, Juraj, pridávam a chcel by som aj z tohto miesta povzbudiť všetkých poctivých, čestných sudcov, prokurátorov, vyšetrovateľov, vlastne všetkých policajtov, aby sa nevzdávali, aby ten boj za očistu Slovenska nikdy nevzdali, hoci bude ešte veľmi, ešte veľmi-veľmi ťažký. Treba si uvedomiť, že proti nim stoja oligarchovia, mafia, ktorej vlastne ide o všetko. Verím, že na Slovensku spravodlivosť napokon zvíťazí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:31 - 12:32 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Kolega Juraj Šeliga, ďakujem ti za odborný a vecný príspevok ku správe špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a stave zákonnosti za rok 2020. Ďakujem ti, že si vrátil diskusiu tam, kde má byť, v odbornej a vecnej rovine. Je zaujímavé, že teraz tu kolegovia zo strany SMER – SD a HLAS-u nie sú, aby s tebou odborne diskutovali. Ďakujem, že z invektív sme sa vrátili ku odbornej a vecnej diskusii, k meritu veci.
Prajem špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi a tímu špeciálnych prokurátorov veľa sily a odvahy postaviť sa proti zlu a mafii v spoločnosti. Veľmi si želám, aby špeciálny prokurátor a generálny prokurátor našli v boji za spravodlivosť spoločnú reč.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:28 - 12:30 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Naozaj ďakujem za mimoriadne kultivovaný a vecný príspevok. Oproti predošlému rečníkovi sa to nedá porovnať, to bolo tak o tri alebo štyri triedy vyššie, ale keď neviem, či pán poslanec Blaha vôbec nejakú triedu má.
Každopádne si veľmi správne pomenoval to nechutné pokrytectvo smerákov, ktorí keď dvanásť rokov vládli, štyri roky vládli sami, tak neboli problém kajúcnici, nebol problém väzba. Vtedy, keď tam sedeli bežní ľudia, v tej väzbe, vtedy to nikoho nezaujímalo, vtedy to bolo, samozrejme, normálne. Teraz, keď tam sedia ich ľudia, ich vysokopostavení ľudia, ktorí tu vytvárali systém korupcie, tak to je mučiaci nástroj, to je španielska čižma, tam pomaly si predstavujeme, že toho Bödöra tam naťahujú na škripec a pália mu tam žeravými železami časti tela, pretože jednoducho sa boja a vedia prečo. Pretože títo ľudia, keď začnú vypovedať, tak celý ten ich domček, ten mafiánsky domček z karát im padne.
Ja som veľmi rád, že pán Lipšic, pán špeciálny prokurátor sa vyjadruje v médiách, pretože možno by nemusel. Bolo by ideálne, keby nemusel, lenže to by sme nemohli mať opozíciu, ktorá robí vyšetrovateľa, ktorá robí prokurátora, ktorá robí sudcov a ktorá robí kata, pretože Robert Fico už od začiatku tu nechutne spochybňuje, útočí a šíri svoj hnev voči ľuďom, ktorí dali dole skutočnú mafiu, a na druhej strane robí svätcov, martýrov z ľudí ako Bödör, Jankovská a podobne. A to je naozaj nechutné pokrytectvo, ale čo iné môžme čakať od týchto ľudí?
Na konci si ešte hovoril teda, že prokuratúra je nezávislá od politikov, a keď sa pozrieme na to, že kedy tieto všetky veľké kauzy začali, tak to bolo ešte pred tým, než sa stal špeciálnym prokurátorom Daniel Lipšic, že to bolo ešte pred tým, než tam bol vôbec nominant, ktorého sme si zvolili my. Bolo to vtedy, keď tam boli prokurátori, ktorí tam boli predtým dlhé roky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:27 - 12:28 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Šeliga, úplne súhlasím s vami, že ak chceme na Slovensku efektívne bojovať s organizovaným zločinom a s mafiou, tak potrebujeme personálne aj finančne posilniť špeciálnu prokuratúru, v tom s vami úplne súhlasím. Títo prokurátori prebrali na svoje ramená veľkú ťarchu zodpovednosti a štát im musí ukázať, že majú ich podporu.
Špeciálny prokurátor pán Lipšic je kladivom na mafiu, a preto sa ho snažia rôznym spôsobom pošpiniť. Mňa tiež osobne mrzí, ako ste aj vy spomenul vo svojom prejave, že generálny prokurátor sa nezastal špeciálnych prokurátorov. Ja chcem aj z tohto miesta vyjadriť pánovi Lipšicovi podporu a hovorím, že naozaj, keď sa stretávam s ľuďmi, ľudia vnímajú vašu prácu pozitívne a vedia, že to nemáte ľahké a že je na Slovensku ešte veľké množstvo ľudí, ktorí stoja na strane čestných vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:27 - 12:27 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, ja ti ďakujem za dve veci. Za prvé za to, že konečne sa v tomto pléne bavíme o Generálnej prokuratúre a nie o tom, ako sme my, aká sme my čvarga z ulice a najväčší intelektuálny odpad, ako nás tu pomenoval poslanec, ktorého meno sa nehovorí. A po druhé, ďakujem, že ste svoju rozpravu rozviedli odborne, k veci a najmä jazykom, ktorý nikoho nenapáda a ktorý nikoho neuráža. A aby som odpovedala ja na tých čestných, naozaj čestných špeciálnych prokurátorov, ak sa ich nikto nezastane, tak sa ich zastaňme my slušní poslanci, ktorí sem prišli do parlamentných lavíc zviesť svoj životný boj, a to je boj s mafiou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:01 - 12:03 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán Blaha, opäť divadielko, ktoré ste nám vám príznačným slovníkom teraz v parlamente zahrali. Nepadla žiadna zmienka ku správe špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a o stave zákonnosti za rok 2020, ktorá je predmetom tohto rokovania.
Vyrovnať sa s minulosťou; na Slovensku sme sa nikdy nevysporiadali s komunizmom a teraz žneme ovocie. Vaša rozprava, pán kolega Blaha, bola typická, akú sme poznali v komunistickej totalite, iba samé vyhrážky, strach, urážky a nadávky. Komunista uráža špeciálneho prokurátora klamstvom a jeho vlastným spôsobom, toto je obraz strany SMER – SD? Pán kolega Blaha, pán špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vás vyrušuje, zápasí s mafiou, ktorá sa infiltrovala do spoločnosti, do verejnej správy, do polície, do prokuratúry, do súdnictva. Dvadsaťšesť vysokých štátnych úradníkov, nominantov SMER-u – SD sa priznalo, v akom obludnom systéme fungovali. Stojím za pani novinárkou Monikou Tódovou a dôrazne sa ohradzujem voči všetkým útokom na ňu, ktoré odzneli v tejto rokovacej sále.
Pán špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, tento boj s mafiou je veľmi náročný. Ale verím, že tento boj spolu vyhráme a spravodlivosť si každého nájde.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 11:57 - 11:58 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Pán Blaha je naozaj nepolepšiteľný, presne toto, čo tu predviedol, som čakala. Tretí deň dookola opakuje to isté, len pridáva na teatrálnosti. Už včera, rovnako aj dnes sa vyjadril, že pán špeciálny prokurátor je politický nominant. Aký politický nominant? Potom je aj generálny prokurátor politický nominant, pretože bol tiež rovnako zvolený v parlamente. Pánovi Žilinkovi pán Blaha včera hovoril, že je odborník a uznávaný odborník v oblasti práva. Áno, je, rovnaký odborník a uznávaný odborník v oblasti práva je aj špeciálny prokurátor. Všetci tu chceme odbornosť a zákonnosť, tak ako poslanec Blaha povedal pánovi Žilinkovi, že si chce ctiť zákon, ale toto je hlavný dôvod, prečo ho nenávidia, tak rovnako toto hovorím ja pánovi Lipšicovi, že si ctí zákon a toto je dôvod, prečo ho nenávidia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 11:53 - 11:55 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Pán poslanec Blaha, na vašom vystúpení bola fascinujúca jedna vec. V čase, keď ste začali rozpravu, ešte nebola známa informácia, že krajský súd prepustil vyšetrovateľov korupčných káuz na slobodu, ale na konci ste už vo svojej rozprave s touto informáciou pracovali. Ako je to možné? Vy ste vlastne začali svoj príbeh hovoriť teda už tradične o manipulácii vyšetrovaní a stavali ste ho aj práve na zadržaných policajtoch, ale tento príbeh sa počas, práve počas vašej rozpravy úplne rozsypal, keď teda krajský súd prepustil vyšetrovateľov na slobodu a nevidí ani dôvody na ich stíhanie.
Ja som vás ale pozorne sledoval. Akonáhle bola vyhlásená prestávka, vy ste utekali za vaším predsedom a ten vám povedal teda túto informáciu aj to, že sa teda váš príbeh opäť, zase raz rozsypáva ako domček z karát, a nadiktoval vám, aby ste to narýchlo hodili tuto na špeciálneho prokurátora, že to on všetko obehal a tak ďalej, čiže len ste vyšperkovali opäť spoločne svoje bludy. Ale to bolo, to bolo výnimočne vtipné, ako ste tam vedľa neho sedeli a vo všetkom mu pritakávali a písali ste si odušu, rýchlo, ako tento príbeh zmeniť, veď vyšetrovatelia sú už vonku, ako to teraz rýchlo poskladáme nanovo. A opäť ste sa vrátili a snažili ste sa tu teda dokončiť celý tento svoj blud.
Pán Blaha, keďže váš prejav ste si napísali s Robertom Ficom a všetci sme to mohli cez prestávku vidieť, tak vám obom, odpoviem obom naraz. Ide vám o všetko, definujete mafiu ako tých, čo odrezávajú hlavy, ale zabúdate, že gang drogovej mafie, talianskej drogovej mafie bol prepojený na vášho predsedu a na Úrad vlády, to nie je mafia? Jednoducho spravodlivosť sa dostane ku každému a nepomôže vám v tom ani desať tlačoviek denne ani sto takýchto vystúpení v rozprave.
Ďakujem.
Skryt prepis