Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

1.10.2021 o 13:34 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 13:43 - 13:45 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ďakujem, kolega Janko Mičovský, že si vyjadril aj toto svedectvo. Ty si v ňom povedal, že, zháčil si sa a si povedal, že to asi sem nepatrí. Ale ja by som povedal, že práve naopak. Ľudskosť sa práve v tejto snemovni často vytráca. Často tu ľudia hovoria veci, ktoré majú nejakým spôsobom naučené alebo ktoré im prinášajú body. Ja sa bojím, že toto môžu otočiť ešte proti špeciálnemu prokurátorovi, že si ho takto pochválil. Ale, Janko, tým, že si to spravil ty, tak to má veľmi veľkú váhu. To tvoje svedectvo má veľmi veľkú váhu, pretože vieme o tebe a aj o špeciálnom prokurátorovi, že ste takto nastavení zo srdca, že chcete za spravodlivosť, za čestnosť, za očistu Slovenska bojovať.
A ty si mi raz povedal, Janko, že ty by si, ty už to nepotrebuješ, ty by si tu nemusel byť. A myslím si, že si to tu spomínal viackrát aj v rozprave, ale máš túžbu po tom, aby sme sa dostali k tej spravodlivosti a očiste Slovenska.
Ja ti veľmi pekne ďakujem a je mi ľúto, že pri generálnom prokurátorovi tu bolo toľko ľudí, my sme tu sedeli takisto, sedela tu aj opozícia a teraz napríklad zo SMER-u a z HLAS-u tu nie je nikto. Toto by si mohli vypočuť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 13:41 - 13:43 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ja bytostne neznášam, keď vystúpia páni z ĽSNS a dajú si 25 krásnych faktických o tom, ako predchádzajúci človek vystúpil krásne a hovoria mu: "Marian, ty si krásne vystúpil. Bože, Marian, to bolo neskutočné! Marian, ty si človek!" Ale teraz mi to nedalo, pretože Janko Mičovský je človek, ktorého ja osobne poznám, osobne rok a pol, dva. Keď sme sa stretli, tak Janko Mičovský začal rozprávať: "No, bol som v Záhorskej Vsi a potom som bol v Dunajskej." A ja hovorím: "Janko, rozprávaj o sebe." "Tak dobre, bol som v Záhorskej a potom som bol..."
Janko strašne rád dlho rozpráva, ale dnes si mal v rozprave šesť minút, šesť veľmi silných minút o cti a spravodlivosti, o tom, kvôli čomu drvivá väčšina z nás, čo tu sedíme, išla sem do tohoto parlamentu, aby sa súdy, prokuratúra, polícia zmenili a aby ten marazmus, čo tu SMEROHLAS urobil, aby konečne prestal.
Ja by som chcel tiež nadviazať na teba a poprosiť aj pána špeciálneho prokurátora, aby sa tá očista tej prokuratúry začala diať, pretože už som to aj dnes spomínal, tá pani Hnatič má obrovské problémy sa dostať k dieťaťu. A ja chcem poprosiť aj vás, pán špeciálny prokurátor, aby ste sa na to pozreli. To je pani Hnatič, ktorá má dieťa v Rusku, kde uniesol manžel dieťa do Ruska a nevie sa dostať k svojmu dieťaťu. Súdy určili, že dieťa má byť jej, a on je trestne stíhaný na Slovensku. Takže, prosím vás, aj na toto sa pozrite.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.10.2021 13:34 - 13:41 hod.

Mičovský Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán podpredseda Národnej rady. Vážený pán špeciálny prokurátor, vážené kolegyne, kolegovia, vážení občania, ja do tejto diskusie, do rozpravy vstúpim menej odborne a viac tak osobne, ľudsky. Možno to nie je celkom správna póza, ale mám na ňu dobrý dôvod a som veľmi rád, že môžem túto chvíľu využiť práve na to, aby som si tak trocha zaspomínal na tento priestor.
Je to už veľa rokov dozadu, keď som mal tiež tú česť byť poslancom a mal som vtedy jeden problém. Problém s korupciou, na ktorú som poukázal v štátnom podniku Lesy Slovenskej republiky, a dostalo sa mi za to vtedy taká odmena v podobe žaloby, keď som sa mal verejne ospravedlniť vo všetkých médiách na Slovensku a zaplatiť za poškodenie dobrého mena tohto podniku 100-tisíc eur. A vtedy prišiel za mnou kolega, s ktorým neviem, či som dovtedy vôbec prehovoril nejakých viacej slov, bol to pán poslanec vtedajší Daniel Lipšic, a povedal mi, že ak by som mal záujem, tak že by ma mohol zastupovať v tomto spore. Keďže som v živote nebol nikým žalovaný a nikdy som nestál pred súdom, tak som s vďakou prijal túto ponuku a tým sa začalo pre mňa asi dvaapolročné obdobie veľmi zaujímavé, veľmi zvláštne, veľmi aj možno ťaživé, ale v konečnom dôsledku pekné, lebo spoznal som mimoriadne dôležitého človeka. Človeka, ktorý vstúpil do môjho života s ponukou, ktorá bola veľkorysá, a ktorý mi, subjektívne to musím vyhodnotiť, veľmi pomohol, ale ktorý odhalil nielen svoju vysokú profesionalitu, ktorú dokumentuje aj svojou činnosťou, aj svojou diskusiou v týchto chvíľach tu v Národnej rade, ale ktorý mi odhalil niečo možno ešte o niečo dôležitejšie, to, čo som dovtedy nevnímal a nepoznal, pretože som ho vnímal ako odborníka, ktorý tu vystupoval, ale nemal som možnosť poznať jeho ľudskosť.
A bolo to naozaj zaujímavé, že počas tých dva a pol roka som mal možnosť a česť rozprávať s pánom Lipšicom na mnoho tém, spoznať kus z jeho osobného života, z jeho životnej filozofie a spoznať aj jeho brilantné vystupovanie, keď na súde v Humennom vystupoval a ja som cítil obrovskú hrdosť na to, že mám práve takého advokáta, ktorý dokázal celú tú procedúru, ktorá bola od začiatku nečestná a vedená zlým úmyslom, ktorý prišiel kedysi z toho ministerstva pôdohospodárstva, kde povedali, a pekne na toho Mičovského teraz zaútočíme, nebude ten vykladať o našich mnohomiliónových stratách. A ono sa to vďaka advokátovi Lipšicovi, poslancovi, zmenilo a zrazu som bol svedkom toho, ako nielen súd, ale aj samotný podnik, štátny podnik Lesy Slovenskej republiky za jeho prítomnosti musel uznať, že pravda je jednoznačne na strane toho občana poslanca Mičovského. Ale nebola to moja zásluha, ja sa to nehanbím aj teraz povedať, bola to zásluha práve pána terajšieho špeciálneho prokurátora, ktorý dokázal tú pravdu nielen popísať, ale aj presvedčivo presadiť. A to je dôležité.
A dovolil som si tento osobný úvod kvôli tomu, že my vôbec nie sme teraz v nejakej etape, keď dačo končí. Ja sa obávam, že ešte len začína, a hoci my tak často sme tu aj dnes hovorili o tom, aká je potreba presadiť pravdivý pohľad na to, akých dvanásť rokov sme tu žili a že už to viacej nepripustíme, ale to ešte vôbec nie je isté, že máme nejaké záruky, že recidíva sa nedostaví a že my nebudeme svedkami opäť úpadku, ktorý sme tu žili. A čo je tu dôležité, práve konkrétna osoba, konkrétni ľudia a ono sa to vždycky v tej histórii, v tom boji o lepšie zajtrajšky alebo v tom dobrom boji, lebo Daniel Lipšic bojoval z môjho ponímania vždy dobré boje, vždy potom prejaví v tej podobe, že potrebujeme konkrétneho človeka.
A ja chcem ti, Daniel, z tohto miesta nie poďakovať za to, že si mi vtedy tak veľmi, mimoriadne pomohol, to je osobné, asi to sem ani nepatrí, tak sa ospravedlňujem, ale poďakovať za to, že táto krajina má v tejto chvíli na tak dôležitom mieste takého človeka, ako si ty, kde sa skĺbi nesmierna pracovitosť, vedomosti, odvaha a statočnosť. To sú veci, ktoré špeciálnemu prokurátorovi nemôže nikto uprieť.
Ja viem, o čom hovorím, každý ho poznáte rôznym spôsobom, niekto lepšie, niekto horšie. Pre mňa je dva a pol roka, keď som mal česť byť jeho pro bono klientom, boli nesmierne dôležité.
A zakončím toto poďakovanie a túto nádej do budúcna, že práve Daniel Lipšic je človek, ktorý v tejto krajine, keby sme ho tu nemali, tak by nesmierne chýbal, spomienkou na to, keď pri jednej diskusii v tom Humennom moja manželka hovorí: "No, bolo ti to, bolo vám to vôbec treba, pustiť sa do takého sporu s takým podnikom a teraz chodiť po súdoch a celé mesiace sa pripravovať a vypisovať." A hoci viete, že máte stokrát pravdu, aj tak nie ste si istí, že či ju presadíte, lebo bere vám to spánok, bere vám kľud, bere vám to čas, až sa niekedy človek možno hanbí, že či naozaj neprehrám, či nebudem napokon ten zlý, aj keď viete, že máte tú pravdu.
A Daniel Lipšic vtedy tej mojej manželke povedal: "Viete, pani Mičovská, ak by sme všetci mlčali, ak by sme všetci skláňali zrak, ak by sme všetci si povedali, že je to zbytočné, že sa to nevyhrá, tak tá druhá strana, tí zlí, tí práve na to čakajú a tí by práve z toho ťažili, že hoci vedia o nich ostatní, že sú zlí, ale nedokážu im to do očí povedať."
A, Daniel, ja ti ďakujem, že ty dokážeš tak fundovane a tak silne rečou človeka, ktorý má na to plné právo, bojovať tieto dobré boje. A ja chcem aj z tohto miesta sľúbiť za seba, za svojich kolegov, že pri týchto dobrých bojoch budeme stáť pri tebe úplne v každej situácii. Do budúcnosti nevidíme, ale vieme jedno, že sme veľmi vďační, že môžeme spolupracovať s takým špeciálnym prokurátorom, ako si ty, a že môžme sa domnievať úplne presvedčivo, že keď napriek tejto reči, ktorú tu vediem, spácham ja čosi zlé, že to bude určite aj v takom prípade posúdené. Mičovský, Nemičovský, z hrušky dole. A práve toto potrebujeme, aby sme mali túto istotu, a myslím si, že ju v tebe máme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 13:23 - 13:24 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán špeciálny prokurátor, ja som dal ako laik otázku generálnemu prokurátorovi, prečo by sa mal dôkazový materiál nahrávok kauzy Gorila zničiť. Najskôr boli správy o tom, že to nariadil priamo generálny prokurátor. Potom som sa z médií dozvedel, že to nenariadil priamo on, ale údajne to odporučil urobiť vyšetrovateľom. Špeciálna prokuratúra, teraz neviem, či priamo vy alebo niektorí z vašich prokurátorov sa vyjadrili, že by to bol krok, ktorý by mohol byť trestným činom marenia spravodlivosti. Ja sa vás pýtam aj v mene ľudí, ktorí nie sú právnikmi, viete jednoducho objasniť, čo sa vlastne stalo, ako to, že médiá narábajú s takýmito informáciami o zničení nahrávky, a ak je to pravda, prečo sú pohľady Generálnej prokuratúry a špeciálnej prokuratúry na túto vec také odlišné.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 13:21 - 13:23 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
No, ja som sa odhlásil z rozpravy, lebo ste odpovedal, odpovedali ste na veci, ktoré som sa chcel spýtať. Ale sú dve veci, ktoré ešte by som, a to stihnem aj vo faktickej. To je to, že hovoril som aj pánovi Žilinkovi, aby si našiel cestu k vám, a ja si myslím, že to je to tiež, že aby ste si našli cestu k nemu, je to obojstranné. Lebo ja som nevolil ani vás, ani jeho, teda nechcel som ani vás, ani jeho, ale ste tu, takže držím palce obidvom, aby to fungovalo. Je to o ľuďoch, aj keď tá Generálna prokuratúra je nadradená a vy ste kedysi boli veľmi blízki spolupracovníci.
A druhá vec je, aj vás chcem poprosiť, to, čo tu predvádzajú extrémisti, je niečo katastrofálne, naozaj ako tá ich činnosť na sociálnych sieťach a to burcovanie národa a vytváranie zla a zloby, to je niečo veľmi zlé. Vás chceli zabiť, pána Žilinku, ale sú takí, ktorí máme denno-denne vyhrážanie sa našim rodinám. To je, pfúú, to, čo ja mám na Facebooku, je niečo katastrofálne, a to, čo predvádza Suja, Mazurek, kotlebovci na svojom Facebooku, ako vytvárajú túto nenávisť; ja som nešiel do verejného života kvôli tomu, aby som sa bál o svoje rodiny, a ja mám taký pocit, že Generálna prokuratúra ani špeciálna prokuratúra nekoná. To, čo tu predvádzajú aj tu v sále, keď bohorovne chodia bez rúšok a arogantne sa tu správajú, robia aj na sociálnych sieťach a my sa musíme báť o svoje rodiny. Tak vás chcem poprosiť, keby ste sa týmto smerom naozaj pozreli a niečo naozaj urobili, aby sa toto nedialo.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 13:17 - 13:19 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán špeciálny prokurátor, vy ste tu vyjadrili taký údiv nad tým, že niektorí poslanci, ktorí vás kritizujú, aj keď to nebola kritika, to bolo také zahltenie priestoru urážkami a toxicitou, si potom ani tú vašu reakciu nevypočujú. No a to je z jednoduchého hľadiska, pretože to nebola snaha o kritiku ani debatu, to bolo také teátro, to bola taká finta na seniorov, oni si to potom nahrajú, ako vám neskutočne naložili, a budú sa vytešovať na svojich stránkach. Takže tu nejde o žiadnu debatu, tu ide iba o to, zahltiť priestor toxicitou.
Po tom, čo ste hovorili o trišesťtrojke, je asi každému jasné, že nad týmto paragrafom sa treba seriózne zamyslieť a treba ho seriózne prehodnotiť. Po tom, čo som včera počul chválu, až ódy na generálneho prokurátora od extrémistov a ľudí zo SMER-u a HLAS-u, sa utvrdzujem v tom, že túto voľbu generálneho prokurátora ľutujem.
Vy ste ešte hovorili o tom, že kajúcnik, to je pejoratívne slovo. A ja s tým ani tak moc nesúhlasím, lebo ten význam je taký biblický, to je v podstate človek, ktorý robil zlo, ktorý hrešil, až príde do bodu, kedy úprimne svoje skutky oľutuje a snaží sa kajať a nejako aspoň čiastočne zadosťučiniť spravodlivosti. A to presne sa deje. A keď človek dnes počúva priznania a výpovede týchto bývalých vysokopostavených verejných činiteľov, tak to len dokresľuje obludnosť systému, ktorý tu bol, ktorý slúžil SMER-u a ktorý, ako povedal kolega Šeliga, spraví všetko pre to, aby proces očisty zastavil.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:41 - 12:43 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
No, ja chcem reagovať na to, že aj pred... čo si hovoril, že predchádzajúci pán, ktorého meno sa nevyslovuje, rozprával o tom, že keď sa Lipšic postaví pred novinárov, tak to je zlé. No ja toto Lipšicovi naozaj veľmi kvitujem, pretože každý verejný činiteľ by sa mal postaviť pred novinárov a otvorene pred novinármi rozprávať. A pán, ktorého meno sa nevyslovuje, tu dehonestoval novinárov. Dehonestoval tu Tódovú a všetkých, akí sú skorumpovaní, a pozrite sa, kde sú teraz. Zodvihli sa a išli si spraviť tlačovečku pred tými skorumpovanými novinármi. Pretože toto je ich činnosť teraz. Oni neprodukujú niečo, netvoria. Nerobia nič. Jednoducho zoberú sa, idú na tlačovečku, urobia si tlačovku a to je ich práca. Teraz už využívajú tých novinárov, o ktorých tvrdia, že sú skorumpovaní.
A to je, ja som robil naozaj dlhé-dlhé roky v médiách, a to sa vždycky tak pýtam týchto mojich kolegov, prečo mu dáte, tomu smerohlasáckemu Pellegrinimu a Ficovi, taký veľký priestor, kvôli sledovanosti? Prečo vy Blahovi dávate mikrofón pred ústa, keď v zákulisí mi rozprávate o ňom, čo to je za človeka? A tí novinári mi povedia, no vieš, Jozef, sledovanosť.
Tak keď má byť sledovanosť to, že smerohlasáckych zlodejov – a opakujem ešte raz, to tvrdí Počiatek, že ste smerohlasácki zlodeji – keď smerohlasáckym zlodejom dávame sledovanosť, čo chceme od tohto národa, aby si urobil naozaj správny obraz, keď médiá veľmi ovplyvňujú každého jedného človeka?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:38 - 12:40 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán kolega Juraj Šeliga, ďakujem ti za vecné, trefné a konkrétne slová. Okrem teba sa teším aj ja, ale aj veľa čestných ľudí na Slovensku a máme radosť, že pod vedením nového špeciálneho prokurátora pribúdajú vyriešené prípady. Teším sa, že sa kauzy a zločiny nezametajú pod koberec, ako to robil predchodca doktora Lipšica. Pán Kováčik neriešil nič, ale spolupracoval a zakrýval obrovské kauzy politikov, oligarchov, špekulantov, mafie. Po krátkej dobe vidíme, čo všetko vychádza na povrch. Priznalo sa viac ako dvadsať ľudí a určite ich bude omnoho viac, ktorí sa priznajú k hlavným trestným činom, ktoré vďaka mnohým predchádzajúcim politikom, sudcom, prokurátorom boli zamietané, boli zahmlievané a zametané pod koberec. Podporujem doktora Lipšica a som rád, že konečne prišiel čas, kedy začína mať právo, pravda a spravodlivosť navrch.
Som rád, že prišiel čas, kedy sa našiel dostatok odvážnych, čestných ľudí, ktorí sa neboja čeliť mafii, ktorá sa tu roky rozrastala a hnusne presakovala do všetkých oblastí. Mnohí čestní ľudia boli krivo obvinení, prenasledovaní a aj odsúdení. Mnohí nevinní ľudia strávili mesiace aj roky vo väzení vďaka chápadlám, ktoré tu vláda SMER-u za roky vládnutia vytvorila. Tomu je koniec. Čaká nás dlhá cesta k očiste, ale vďaka aj takým ľuďom, ako je doktor Lipšic, sa to podarí dotiahnuť do konca.
Držím vám, pán doktor, palce a prajem vám hlavne veľa zdravia.
Pozerám sa po pléne a čudujem sa, že kde sú tí ľudia, tí kolegovia, ktorí vykrikovali včera a dnes mali plno múdrych, odvážnych... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:33 - 12:34 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem, Juraj, za tvoje vystúpenie v rozprave, za to, že si pomenoval presne, čo je to mafia, ako fungovali, ako boli napojení na vysokých politických nominantov aj politikov samotných. Som rád, že si upozornil na ten obrovský kontrast medzi zametačom Kováčikom a súčasným špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom. Tu sa zastavím.
Keď ho vtedy zadržali, jeden kamarát, ktorý ho poznal, mi napísal: "To zadržanie je veľká správa. Potvrdzuje, že vám verím oprávnene." Ale dodal jednu takú prorockú vetu: "Nech vám Boh pomáha."
Ja sa k tebe, Juraj, pridávam a chcel by som aj z tohto miesta povzbudiť všetkých poctivých, čestných sudcov, prokurátorov, vyšetrovateľov, vlastne všetkých policajtov, aby sa nevzdávali, aby ten boj za očistu Slovenska nikdy nevzdali, hoci bude ešte veľmi, ešte veľmi-veľmi ťažký. Treba si uvedomiť, že proti nim stoja oligarchovia, mafia, ktorej vlastne ide o všetko. Verím, že na Slovensku spravodlivosť napokon zvíťazí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 12:31 - 12:32 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Kolega Juraj Šeliga, ďakujem ti za odborný a vecný príspevok ku správe špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a stave zákonnosti za rok 2020. Ďakujem ti, že si vrátil diskusiu tam, kde má byť, v odbornej a vecnej rovine. Je zaujímavé, že teraz tu kolegovia zo strany SMER – SD a HLAS-u nie sú, aby s tebou odborne diskutovali. Ďakujem, že z invektív sme sa vrátili ku odbornej a vecnej diskusii, k meritu veci.
Prajem špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi a tímu špeciálnych prokurátorov veľa sily a odvahy postaviť sa proti zlu a mafii v spoločnosti. Veľmi si želám, aby špeciálny prokurátor a generálny prokurátor našli v boji za spravodlivosť spoločnú reč.
Skryt prepis