Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.10.2021 o 14:34 hod.

RNDr. Mgr. CSc.

Ján Szőllős

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 15:02 - 15:04 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolega Marek, odporcovia podpory a pomoci tehotným ženám dobre vedia, že v navrhovanom zákone nie je nič, kde by sme zamedzovali ženám rozhodnúť sa ísť na potrat. Oni len dookola vyhľadávajú zámienky ako si ospravedlniť samé pred sebou neospravedlniteľné. Nechcú si priznať, že sa za ukončenie tehotenstva, že nechcú zvýšiť šancu narodiť sa viacerým deťom, z ktorých mnohé by boli prínosom aj pre spoločnosť a určite aj veľkým potešením pre matku a rodiny, ktoré sa aj vďaka možnosti zvýšenia pár hodín navyše správne sa rozhodnúť rozhodli správne a dali dieťaťu šancu narodiť sa a žiť. Ďakujem Anke za opakované predloženie tohto dôležitého zákona. Ďakujem aj všetkým kolegom, ktorí sa ako spolupredkladatelia pridali. Aj napriek tomu, že sme v hľadáčiku mnohých ultraliberálov a terčom útokov a posmeškov od niektorých z nich, ja osobne s radosťou tento zákon podporím a som rád, že som aj spolupredkladateľom. Ja radšej budem tmarom od niektorých ľudí, u niektorých ľudí patriacim do stredoveku, aj keď to vôbec pravda nie je. Chrániť život počatého dieťaťa je pre mňa cťou a som rád, že aj pre mnohých ďalších ľudsky normálne zmýšľajúcich ľudí. Chrániť právo na život by malo patriť do pokrokovej a demokratickej spoločnosti a naopak práve zabíjanie nevinných počatých detí či zdravotne postihnutých, patrí určite do stredoveku, kam nás neprávom posielajú. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 15:01 - 15:02 hod.

Tabák Romana Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Šefčík, vyznel ste veľmi arogantne. Buď váš názor alebo žiadny. Čo vás je do toho, či chodíme na hlasovanie s našimi deťmi alebo nie. Ja som toho názoru, že muži by tento zákon ani nemali predkladať, lebo sa nevedia ani vcítiť čím si, čím si ženy prechádzajú. Žena má právo možnosť sa rozhodnúť. Ak by ste zrušili tú lehotu 72 hodín, tak tento zákon podporím. Všetko čo dáva človeku samostatne sa rozhodovať, slobodne si zvoliť, je lepšie ako okyptiť to zákonom. Čím má človek viac slobody rozhodnúť sa, tak tým lepšie, lebo zodpovednosť je na morálke jednotlivca. Zákon dáva možnosť h ilegálne prekračovať. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 15:00 - 15:01 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Tak ako si už poslanec Marek Šefčík uviedol vo svojom vystúpení, tento zákon ako mnohí mylne prezentujú, nie je o tom, že by bránil ženám ísť k interrupciám, ale naopak, dáva pomocnú ruku matkám a ženám, ktoré váhajú, ktoré sú možno neisté, tak im dáva nejaké sociálne garancie a istoty, ak sa rozhodnú mať dieťa. Ja som si po tej diskusie vypočul viacerých predrečníkov a všimol som si, že vlastne v tomto pléne sú vytvorené dve skupiny poslancov. Jedna skupina poslancov sa snaží hľadať spôsoby a metódy ako vyjsť ženám, ktoré nechcú mať deti v ústrety, aby doslova, ak by som to povedal, tak silnejším spôsobom hľadajú spôsob zabiť, čo nosí žena pod, pod srdcom najefektívnejším spôsobom a potom je tu určitá skupina poslancov, ktorá naopak sa snaží rozvíjať a chrániť to, čo matka čaká pod srdcom a chce im podať pomocnú ruku. Mňa veľmi mrzí, že v tomto pléne sa mnohí poslanci predbiehajú v tom ako chrániť zvieratká, ako chrániť prírodu, ale vždy, keď príde na stôl zákon o ochrane nenarodených detí, zrazu tá vôľa chrániť detský život, chýba a je to veľmi zlá vizitka tohto parlamentu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 14:55 - 14:57 hod.

Záborská Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Marek, ďakujem za tvoje vystúpenie. Skutočne si mal pravdu, že ten náš zákon nebráni ženám, ktoré sa rozhodli ukončiť tehotenstvo, aby ho ukončili. Jedine v tom prípade, že by sa za tých 24 hodín rozhodli, že to dieťa donosia. V tom prípade sa nerozhodnú podľa platného zákona. Naopak tým ženám, ktoré nechcú ísť na potrat a majú rôzne okolnosti, ktoré im možno bránia donosiť to počaté dieťa, tých 24 hodín môže zmeniť život. My kvôli tomu týchto 24 hodín pridávame, pretože tie skúsenosti sú také, že po nadobudnutí viacero informácií potrebujú aj dlhší čas na rozmyslenie. Hovoril si, aby som sa vyjadrila k tým zamĺknutým potratom. Ja si myslím, že v tom zákone je explicitne napísané, že tých 72 hodín sa netýka pri možnosti ohrozenia života a zdravia tej ženy. A to či život a zdravie tej ženy je ohrozené, rozhodne jej ošetrujúci lekár. Čiže vôbec si neviem predstaviť ako a ktorí odborníci mohli povedať, že pri odumretom plode treba čakať ešte štyri dni, kedy je to dokázané a teraz je to dokázané sonograficky veľmi, veľmi jednoduché. Pokiaľ sa týka, ešte jednu krátku poznámku k tým, k tej hraničnej hodnote tých 72 hodín. Pán kolega, dajte pozmeňovací návrh, že keď hrozí, že sa nedodrží 72 hodín, že nech sú, nech je to len tých 48 hodín ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.10.2021 14:40 - 14:50 hod.

Šefčík Marek
Vážený pán predsedajúci. Ďakujem za slovo. ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.10.2021 14:40 - 14:50 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo, vážená pani predkladateľka zákona, kolegovia, kolegyne, poslankyne, poslanci, ja som pôvodne chcel v rozprave rozobrať jednotlivé body z toho zákona jednotlivé body, ktorých sa daný zákon dopĺňa, mení. Ale obmedzím sa skôr na ich vymenovanie a dotknem sa len niektorých z nich a potom by som sa venoval tomu čo sa tu udialo v tej rozprave minulý týždeň resp. teraz to čo spomínala moja kolegyňa. Takže začal by som otázkou pre tých, ktorí sú odporcovia prijatia tohto zákona. Ak sa žena rozhodne pre potrat a je o tom presvedčená, ktorý bod z tohto návrhu zákona jej v tom zabráni? Pýtam sa, chcel by som od vás počuť odpoveď. Vymenujem niektoré z tých bodov. Zmena názvu úkonu z prerušenia na ukončenie, pravidelná súhrnná správa o tejto problematike od ministerstva zdravotníctva, predloženie lehoty predĺženie pardon lehoty na rozmyslenie, lepšia informovanosť žien pred zákrokom, v zákone zdôrazňujeme záujem o ochranu matky ale aj plodu, zákaz reklamy na potrebu alebo dostupnosť potratu, dobrovoľný druhý lekársky posudok, ktorý prepláca poisťovňa, rozšírenie možnosti núdzového bývania aj pre nečakane tehotné ženy, doplnenie dotazníka pred potratom, aby sme poznali skutočné príčiny tohto zákroku, príspevok pri narodení dieťaťa vyplatiť hneď, hneď a nie až po 28 dni od narodenia, značné navýšenie príspevku pri narodení zdravotne znevýhodneného dieťaťa a zníženie registračného poplatku na auto o 70 % v prípade, že kupujúci rodič troch a viac detí. Ja teraz sa skutočne znova pýtam, ktorý z týchto bodov znemožní žene, ktorá je pevne rozhodnutá pre potrat na ten potrat ísť. Ja som taký bod nenašiel.
Naši liberálni kamaráti hovoria často, my nie sme za potraty, chceme nechať voľbu tej žene. Ale veď teraz som pred chvíľočkou povedal, že my voľbu tej žene neberieme. Týmto zákonom ani jeden bod tam nie je taký, ktorý by zamedzoval žene rozhodnúť sa. A teraz pôjdem k dvom veciam ešte, ešte spomeniem pred tým, mne sa páči z toho napríklad ten bod, že žena, ktorá, ktorá má po pôrode a čaká na dotáciu od štátu vo forme kočíkovného alebo pôrodného, musí čakať 28 dní jej dieťa sa musí dožiť 28 dní až potom jej štát vyplatí týchto 829 eur. Ja si myslím, že mamička, ktorej sa dieťatko dožije ja neviem tri dni, desať dní, sa dosť trápi a mám dosť trápenia, tak isto si kupovala výbavu pre to dieťatko. A ja si myslím, že, že tieto peniaze by mal štát vyplácať pôrodom tej žene. No a teraz k tým dvom veciam, ktoré som chcel spomenúť. Je tam jeden taký bod, ktorý hovorí o tom, že pre hendikepované dieťa tým rodičom alebo mamičke chceme navýšiť ten príspevok a navýšiť ho výrazne asi o 3 170 eur. Ja som dostal takú správu od jedného človeka, ktorý mi hovorí, že ani milióny by neboli dosť. No ale to nie je argument. Ja si myslím, že takýto rodičia majú a poznáme takýchto, majú omnoho väčšie výdavky na tie deti. Ja viem, že bolo by dobre spraviť systémové kroky pomoci ale odmietam argumentáciu, že ak nie sú systémové kroky tak im nepomôžme nijako. Ja hovorím, že aj tento príspevok navýšený príspevok im môže pomôcť. No a tam veľmi absurdne vyznieva keď jedna pani poslankyňa sa nechala počuť tento bod považujem vyslovene za chorý, prečo chceme motivovať ženy, aby porodili ťažko postihnuté dieťa a čo s ním a jeho rodinou bude potom.
Tak na jednej strane chceme pomáhať tým ženám a vymysleli sme napríklad takúto pomoc a na druhej strane sa odvolávame nato, že čo s tým. Na jednej strane hovoríme, že my nie sme za potraty a na druhej strane akú voľbu im máme dať, máme im pomáhať alebo čo je tá druhá možnosť. No tá druhá možnosť je ukončenie života. No a teraz sa nechala počuť ďalšia pani poslankyňa pani poslankyňa Marcinková a napísala srdcervúci status, ja si pamätám keď bol ten zákon prvýkrát tu v pléne a ona upachtená s dieťaťom s maličkým dieťaťom sem prišla, aby hlasovala proti tomuto zákonu. To bolo absurdné podľa mňa a teraz napísala, ak prejde novela pani Záborskej tak s mŕtvym plodom budete musieť žiť ďalšie štyri dni počas, ktorých si vraj máte potrat rozmyslieť. Samozrejme, že to je veľmi citlivé vyjadrenie ale je zavádzajúce. Veď keď je plod alebo to dieťa mŕtve, rieši sa to rieši to príslušný lekár a rieši to zákon o zdravotnej starostlivosti a nie zákon o umelom prerušení tehotenstva. Ja by som bol rád keby predkladateľka zákona Anka Záborská sa možno prihlásila aj na mňa faktickou poznámkou a toto dovysvetlila, že to tak nie je. Ja som si myslel, že, že sú tu medzi nami niektorí, ktorí nemajú problém šíriť po facebooku lži, nepravdy ale nemyslel som si, že k tomu sa zníži táto koaličná poslankyňa. Ešte keď mám čas tak spomeniem ďalšiu vec. V jednej politickej relácii vystúpil pán Raši a povedal, že oni neviem či to budem presne citovať ale povedal, že oni nebudú podporovať návrhy stredovekého krídla OĽANO. Minule vyšli zo sály, mali tlačovku tak tu neboli, teraz vraj budú hlasovať proti.
Nechal sa počuť už aj ich líder Peter Pellegrini tak isto, že to nepodporia, ale nie sú tu v sále ani teraz neargumentujú ani pred tým sa neprihlasovali, tak ja by som sa ich chcel aj takto opýtať pán doktor Richard Raši, ktorý bod kvôli, ktorému bodu v tomto zákone ste proti. Čo, ktorý bod je taký stredoveký, ktorý považujete teda za stredoveký, ktorý? Ja som počúval rozpravu aj minulý týždeň aj teraz dnes snáď faktické poznámky budú možno nejaké, ďalší rečníci, ja sa veľmi rád dozviem, ktorý z týchto bodov tej žene zamedzí tej, ktorá je rozhodnutá zamedzí ísť na ten potrat. My nič také týmto zákonom nezavádzame. Priatelia v tejto sále sú predpokladám normálne zmýšľajúci ľudia a ja ďakujem všetkým predkladateľom toho zákona, ja som jeden z nich nechcem, aby to blbo vyznelo, že ďakujem sebe ale tak hlavne Anke Záborskej, ktorá ide touto cestou, že chce pomáhať a nechce, nechce zakazovať. Ak máme pomôcť tak pomôžme aspoň trošička, ak sa nedá toľko pomôžme aspoň toľko a nezarežme ten zákon len preto, že to nie je toľko a hneď naraz. Ďakujem vám pekne a verím, že ten zákon podporíte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 14:38 - 14:39 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovia za vaše faktické poznámky. Táto téma je naozaj ťažká, boľavá a žiaľ častokrát sa v tej diskusii využívajú rôzne argumenty ako napokon aj naša kolegyňa teraz na facebooku hovorí o kyretáži po zmoknutom potrate v súvislosti s umelým ukončením tehotenstva. Budem rada ak to pani Marcinková vysvetlí. Ja som jej odpísala, bola by som veľmi rada, ak by sme sa vedeli držať naozaj vecných argumentov a myslím si, že tých vecných argumentov aj v návrhu zákona je a veľmi rada venujem knižky, ktoré som spomínala aj v rozprave práve do parlamentnej knižnice, aby boli tuto dolu k dispozícii všetkým tým, ktorí si chcú prečítať o príbehoch ľudí, ktorí sa síce narodili značne handicapovaní a však napriek tomu ich život preukázal veľký zmysel a boli prínosom aj pre svoje okolie, aj veľkým povzbudením.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 14:37 - 14:38 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolegyňa Lucia v rozprave si mala pravdu, že niektorí strácajú nervy. Aj kolegyňa Janka Bittó Cigániková bola nesvoja, sedela ako na ihlách, dúfajúc, že jej to aj tentokrát vyjde. Aby sa naďalej potraty bez ujmy vykonávali bola nesvoja, nervózna, lebo ani o krôčik nemá záujem skutočne pomôcť ženám a znížiť počet nešťastných žien, ktoré pod tlakom z nerozvážnosti podstúpili potrat. Sú iné možnosti okrem potratu ako pomôcť ženám - budúcim matkám. V tomto návrhu zákona sú konkrétne pomoci spomenuté a nie je ich málo. Nepochopím ako si niektorí aj naďalej živia tému o zákazoch a obmedzeniach. Tu sa nič nezakazuje ani nikto sa neobmedzuje. V tomto návrhu sa hľadajú riešenia ako pomôcť ženám správne rozhodnúť sa, tak v ťažkej a dôležitej životnej situácii a zvýšiť šancu ako darovať život počatému dieťaťu a nepodstúpiť potrat. Lebo rozhodnutie zabiť dieťa je nezvrátiteľné a nemenné a spôsobuje veľa bolesti a trápenia. Na tému potratu sa vyjadril jasne aj pápež František po odchode zo Slovenska povedal, že potrat je vražda a manželstvo je zväzkom len medzi mužom a ženou. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 14:36 - 14:37 hod.

Mihalik Marcel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem kolegyňa, že si spomenula aj handicapovaných ľudí vo svojej rozprave. Handicapovaný človek samozrejme nemusí byť človek na okraji spoločnosti, ale na druhej strane by som pripojil jeden príklad. Pre nedávnom bola paraolympiáda a všetci sme sa tešili z medailí. Ja však chcem upozorniť na jeden príbeh. Príbeh filipínskeho plavca Erniho Garvilána, ktorý nejakým záhadným spôsobom prežil potrat a jeho túžba žiť bola taká veľká, že sa stal paraolympijským víťazom v plávaní. Sila žiť je veľká. Aj handicapovaní ľudia dokážu veľké veci. Je veľa takýchto príbehov, ktoré ukazujú, že aj zdravotne postihnutí ľudia môžu byť prínosom pre našu spoločnosť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 14:34 - 14:35 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Ďakujem ti Lucka, že si spomenula konkrétne veci, ktoré sú v zákone. Konkrétnu pomoc a vrátila si vlastne diskusiu k meritu veci, čo je v tom zákone. Spomenula si, že nezakazujeme ukončenie tehotenstva týmto zákonom. Celá diskusia je žiaľ o tom akoby to tento zákon zakazoval. Myslím si, že kolegovia z druhého tábora sú úplne zaseknutý v tom, že nijako nie je možné sa ani dotknúť zlatého teľaťa zastaraného zákona o potratoch. Ideologickú zaseknutosť vnímam kolegovia na druhej strane s vašimi rádovými liberálnymi názormi. Slobodu rozhodnutia ženy týmto zákonom nikto neobmedzuje. Zákon naopak vytvára podmienky, aby sa žena mohla skutočne zodpovedne rozhodnúť, aby na to mala dostatok času. Vy ju v tom chcete obmedziť a to si hovoríte liberáli?
Skryt prepis