Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.10.2021 o 16:39 hod.

Richard Nemec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

20.10.2021 16:55 - 16:55 hod.

Nemec Richard
kým vystavá tak, aby sa vystavili aj čo sa týka národnej infraštruktúry. To, že obce, mestá financujú tie športy, samozrejme pripravuje sa im novela zákona o športe, ktorá, ktorá tým zväzom, ktoré by vám mali pomáhať, prvorade by vám mali pomáhať, lebo ony dostávajú tie štátne peniaze a rozdeľujú na tie dané športy. Takže aj v tomto sa ide pomáhať, takže to je taký prísľub do budúcna a ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2021 16:54 - 16:55 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán Kočiš, ďakujem veľmi pekne za pochvaly, aj všetci predkladatelia. Samozrejme, my si to uvedomujeme, samozrejme je táto novela, ide, smerovaná je do budúcna na to, aby sme motivovali tých podnikateľov a ten štát, aby naozaj tie športoviská kde nie sú a kde naozaj potreba ich vystavať, tak aby sa vystavili, aj čo sa týka národnej infraštruktúr. To, že obce, mestá financujú tie športy, samozrejme pripravuje sa aj novela zákona o športe, ktorá tým zväzom, ktoré by vám mali pomáhať, v prvom rade by vám mali pomáhať, lebo oni dostávajú tie štátne peniaze a rozdeľujú na tie dané športy...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2021 16:44 - 16:46 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja rozumiem kolegovi primátorovi z Liptovského Mikuláša. V podstate mnohí sme tuná aj poslancami a sú tu aj kolegovia primátori, starostovia, ktorí samozrejme rozmýšľajú ako ten rozpočet nejakým spôsobom naplniť a tuná cítia nejakú takú, nebezpečenstvo, že sa zníži príjem ako taký. Ale už to tu spomenuli aj moji kolegovia, áno, bude to na poslancoch hlavne, že či zvážia, či ten daný subjekt, ktorý o to požiada, je v tom meste alebo v tom regióne taký, že vedia, že naozaj robí prospešnú prácu pre obyvateľov samozrejme v tých službách, ktoré má a za ktoré samozrejme platí. Ale zoberte si, že my ako poslanci, máme už aj teraz právo rušiť, teda nedať súhlas na otvorenie herní. A tam tak isto sú mestá, ktoré prichádzajú o značné peniaze, myslím si, že oveľa väčšie a majú tú odvahu zrušiť tie herne aj kvôli tomu, že vedia, že to berie peniaze z vrecák práve tých ľudí, ktorým tie peniaze nakoniec potom veľmi chýbajú.
Zoberme si ale aj situáciu, že keby naše mestá mali len tie športoviská, ktoré majú a neboli by ďalšie súkromné, tak myslím si, že to poskytovanie tej služby, ktorá má prispievať samozrejme k zdraviu, kondícii, dá sa povedať aktívnemu tráveniu času, by to nezvládali. Takže práve títo súkromníci, ktorí tieto služby poskytujú, by mali pocítiť nejako na tom, že to mesto vie oceniť tú službu, hej a vie to aj posúdiť, že do akej miery je prínosná. Mnohé tie prevádzky, môžem hovoriť aj z vlastnej skúsenosti, poskytujú aj zvýhodnené služby napríklad pre seniorov alebo zdravotne oslabených a nemajú nejakú vďaku za to a aj týmto prostredníctvom, veď to nie sú veľké peniaze, im môžu ukázať, že sú radi že to športovisko tam existuje, aspoň takto ho podporia, takže ja ďakujem predkladateľom, že tento zákon tuná...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2021 16:42 - 16:44 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak ja tak isto, pán Blcháč, v podstate chcem povedať to, že ste si to sám pomenoval, že naozaj budú rozhodovať o tom mestá a obce, nakoniec možno ste chceli prezentovať viacej Liptovský Mikuláš ako podporuje v regióne šport, ale v praxi to bude znamenať aj to, že prinesie to určitú pomoc vlastne aj pre možné situácie, ktoré napríklad nastávali aj teraz v Covide, že niektorí prevádzkovatelia sa dostali do veľkých problémov, teda nielen akože za bežných prevádzok, ale aj teraz v Covide sú tie situácie určite vyhrotenejšie. Vieme, že mestá a obce majú rôzne zmluvy, rôzne formy zmlúv s prevádzkovateľmi infraštruktúry a častokrát sa dostávajú do problémov v podstate aj športové kluby alebo jednoducho nejaké tímy, napríklad kde samozrejme sú aj deti a nakoniec medzi mestom a prevádzkovateľom sú tie deti, sa stanú nakoniec rukojemníkmi a kvôli nejakým financiám vlastne nastáva problém a tu vlastne budú môcť využiť aj túto možnosť nejaké odpustenie dane v podstate a ten problém sa môže vyriešiť ľahšie. Takže hovorím, že bude to na jednotlivých poslancoch v danom meste a pevne verím, že sa táto zmena využije.
Skryt prepis
 

20.10.2021 16:40 - 16:41 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
kde štát chce pomáhať na výstavbu, nové výzvy, na výstavbu malej infraštruktúry, národnej infraštruktúr, kde ten, pán Sloboda tu už spomenul ten veľký dlh, ktorý máme voči mestám čo sa týka športovísk a vravím, je to na dobrovoľnej báze, kde vy si to môžte, naozaj to tam poznáte a keď máme zmapovať celé Slovensko, tak to, že na základných školách nemáme a vy dobre asi viete, tým, že ste v Liptovskom Mikuláši, viete, že keď vlastníte vy nejaké športovisko, tak si neuplatňujete daň z nehnuteľnosti, takže sú to, sú to len naozaj zhodnotiť tak, aby ste ich mohli motivovať tých vašich podnikateľov v tom danom meste, ktorí vám vedia pomôcť zveľaďovať tieto športoviská.
Samozrejme a máte pravdu, my sme oslovili ZMOS, Úniu miest SK 8, kde sme zo ZMOS-u dostali negatívne stanovisko, napriek tomuto sme to aj preto, preto spravili, aby naozaj tie mestá si s tým mohli , mohli to riadiť. Aby to nemali riadené niekým, preto to je na dobrovoľnej báze, takže myslím si, že budúcnosť ukáže, že ten ZMOS to celé prehodnotí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2021 16:39 - 16:41 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán Blcháč, ja vás rozumiem. Je super a pochvala, ako v Liptovskom Mikuláši sa staráte o športoviská, ako ich máte veľa, čo je super, a už ste to tu, už ste to tu spomínali. Tu hlavne ide o to, že sme to vyňali preto tú motiváciu, lebo máme tuná fond na podporu športu, kde štát chce pomáhať na výstavbu novej výzvy, na výstavbu malej infraštruktúry, národnej infraštruktúry, kde ten pán Sloboda tu už spomenul ten veľký dlh, ktorý máme voči mestám, čo sa týka športovísk a vravím, je to na dobrovoľnej báze, kde vy si to môžete naozaj to tam...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2021 16:32 - 16:32 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Radovan, ja ti chcem poďakovať a hlavne, čo si tu naznačil. Všetci dobre vieme, že samotné tie športoviská nie sú nejaký biznis, ktorý by prinášal, ale tie športoviská prinášajú veľký osoh pre tých obyvateľov tých obcí a miest, takže v tomto preto takáto pomoc a je to dobrovoľné pre tie obce, lebo tie obce samotné to poznajú, poznajú tie športoviská, poznajú tých ľudí, ktorí tam chodia športovať a je to na dobrovoľnej báze. Ďakujem.
Skryt prepis
 

20.10.2021 16:25 - 16:27 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Milé kolegyne, milí kolegovia, návrh novely zákona sa týka možnosti oslobodenia od dane alebo zníženia daní zo stavieb a nebytových priestorov, ale ich častí určených na šport. Ide o to, táto motivácia bola, bola iniciovaná s tým, že zároveň sa tým nepriamo podporí výstavba športovísk, športovej infraštruktúry zo súkromných zdrojov, v prípade aj ak ide o športovú infraštruktúru v majetku štátu, v ktorej výstavbu, prevádzku štátu vynakladá prostriedky a možnosť týmto spôsobom dosiahne sa, aby tieto športoviská a mestá mohli si ich oslobodiť od dane alebo redukovať túto daň a tým pádom v mestách aby mohli ľudia využívať túto športovú infraštruktúru a aby sa nám tá športová infraštruktúra nepredražovala.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2021 16:21 - 16:21 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ja len úplne v stručnosti. Ďakujem aj za vaše vyjadrenia samozrejme nejaké pozmeňujúce návrhy k zákonu, raz sa spoločne stretneme a môžeme tam niečo dodať, aby to a upraviť to. A znova poviem oslovili sme viacero starostov priamo aj cez tie naše mládežnícke parlamenty ktoré fungujú v samosprávach a komunikovali sme. Sme nenašli žiadne výhrady zo strany primátorov ktorí by mali s týmto problém, keďže je to na dobrovoľnej báze.
Viete, ako som povedal v Poľsku je to povinné, tam s tým išli tvrdo. Na Slovensku máme lajt verziu v dobrovoľnej báze a veľa mladým ľuďom aj tým organizáciám to pomôže a ja som veľmi rád, že vy vo vašej samospráve tento mládežnícky parlament máte, čo znamená, že máte záujem spolupracovať s mladými ľuďmi a rozvíjať ich budúcnosť a pomáhať. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2021 16:20 - 16:21 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Súhlasím s vami pán poslanec Blcháč, že niektoré samosprávy už tento návrh zákona predbehli v minulosti. Spolupracujú s mládežníckymi organizáciami aj tak ako ste spomínali aj v Michalovciach fungoval pred časom mládežnícky parlament, to znamená, že sú už mestá a obce, kde vlastne sa snažia tí primátori alebo starostovia načúvať mladým a mládežníckym organizáciám. Podobne ako ste uviedli sú aj rôzne Rady seniorov, rady podnikateľov, rôzne poradné orgány, ktoré fungujú pri mestských úradoch a mestských zastupiteľstvách.
Tam treba dať pozor na to, aby tieto mládežnícke parlamenty neboli v budúcnosti zneužívané možno na rôzne ciele alebo politické propagandy. Vieme, že aj v minulosti v niektorých mládežníckych parlamentoch boli či už asistenti poslancov Národnej rady mladý alebo podobné veci a tieto mládežnícke parlamenty by mali zostať podľa mňa nezávislé a naozaj byť zamerané najmä na tú činnosť na tú mládežnícku činnosť, na tú osvetu a to by mala byť ich priorita.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis