Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.10.2021 o 18:58 hod.

Bc.

Romana Tabák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2021 9:17 - 9:18 hod.

Mičovský Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ďakujem pekne, vážení kolegovia, za slová podpory, verím, že sa teda dopracujeme k tomu, aby sme naozaj chránili cyklistov čo najviac. Som pripravený pomôcť v rámci toho, tak ako sa rozhodnete ma možno aj prizvať do pracovného tímu.
A využijem tento priestor na to, aby som poslal zo sály zákonnosti dva pozdravy. Ten jeden posielam cyklistovi anonymnému, ktorého som dnes ráno stretol na Rybnom námestí, mal prilbu, blikal vpredu bielym svetlom, vzadu červeným. Aj sme sa dokonca pozdravili, neviem, kto to bol. Ale teda bol to príklad presne toho, čo očakávam od zodpovedného cyklistu. A taký pozdrav, aj keď úprimný, ale možno menej potešiteľný posielam cyklistovi alebo cyklistke, neviem, kto to bol, lebo v tej tme som to veľmi nerozoznal, ktorého som stretal predvčerom večer pod Mostom SNP, tam na tej skratke, ktorá vedie popri moste k Auparku, vyhli sme sa v poslednej chvíli. Ja som svietil, ten cyklista nie, a naozaj nám chýbal možno meter-dva na to, aby sme sa, dva bicykle, nezrazili na tej cestičke. Takže tieto dva pozdravy ako symboly toho, čo chceme dosiahnuť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2021 9:15 - 9:17 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja takisto vítam tento zákon.
A, Janko, k tvojmu vystúpeniu, ja by som sa chcel stotožniť s tým, že bezpečnosť na cestách nie je len na strane vodičov áut, ale aj na strane cyklistov, čo sa týka zodpovednosti. A súhlasím s tým, že by mali byť viditeľnejší a možno k tomu určite prispeje teda aj to osvetlenie vpredu, vzadu.
Ja som práve na cestnom bicykli nabicykloval takisto tisícky kilometrov a zažil som dokonca absurdnú situáciu, kedy vodič autobusu nás so synom išiel nejakým spôsobom vychovávať alebo neviem, čo si tým dokazoval, že som pocítil bok autobusu na pleci a vytlačil nás z cesty. Čiže aj také situácie sa stávajú, kedy vodičom, ktorí sú nervózni, možno jazdia v kolónach, možno, ja neviem, z čoho sú nervózni, tak takýmto spôsobom povedzme prepne.
No a chcem povedať, že my nechceme eliminovať tých cyklistov na cestách, ale chceme, aby ich bolo čím ďalej, tým viac. Vysvetlím, v mestách je to veľmi potrebné, pretože vidíme, ako, v akom stave je napríklad aj Bratislava, že sú tu kolóny na dennom poriadku, a keď, keby každý, kto môže, presedlal na bicykel, tak ako si to, Janko Mičovský, spravil ty a chodievaš takto do práce, ja ťa vídavam, tak aj tie kolóny a zápchy by boli menšie.
Čiže vítam tento zákon, chráňme cyklistov, ale treba byť zodpovedný, ohľaduplný aj z druhej strany a proste aj cyklisti musia byť videní a viditeľní.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2021 9:06 - 9:11 hod.

Mičovský Ján Zobrazit prepis
Dobrý deň. Ďakujem pekne za slovo, vážený pán podpredseda Národnej rady. Vážený pán predkladateľ, vážený pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, veľmi jasne sa chcem vyjadriť k tomuto návrhu zákona, že ho nesmierne vítam.
Tak ako každé ráno, aj dnes som prišiel do Národnej rady na bicykli. Vyskúšal som si asi 5,5 km – ako každé ráno – aj cyklotrás, aj ciest, po ktorých chodia motorové vozidlá, aj pešej zóny a môžem povedať na základe, samozrejme, nielen tejto skúsenosti, ale na základe mojej celoživotnej lásky k bicyklovaniu, že je to zákon veľmi potrebný, správny a niet veľmi dôvod, aby som k tomu pridával ďalšie nejaké superlatíva.
To, čo bolo povedané, s tým plne súhlasím. Bicyklov pribúda. Je to veľmi dobré, pretože pribúda tým pádom aj reálneho nášho príspevku k zdravému životnému prostrediu. Teda nielen slovami a zákonmi, ale aj drobnými činmi môžme prispieť k tomu, aby naše mestá a krajina bola čistejšia. A takisto aj pribúda možno aj zdravých občanov, pretože ten pohyb je dôležitý v každej podobe a isteže aj v tej cyklistickej.
Žiaľbohu, pribúda aj úrazov spojených s nehodami cyklistov na komunikáciách a práve tento zákon veľmi rozumným a dôležitým spôsobom môže viesť k tomu, že takýchto nehôd bude menej.
To, čo chcem povedať na dôvažok k tomuto návrhu, je možné vyjadriť takou vetou, možno by to mohlo byť skôr ako také motto, že áno, ja ako vodič motorového vozidla, rád ťa, milý cyklista, obídem v dostatočnej vzdialenosti, ale musím ťa aj vidieť. A toto by som rád vložil pri tomto prvom čítaní ako svoj pokus, samozrejme, po rozumnom zvážení na príslušných ministerstvách, doplniť v druhom čítaní tento návrh o bod, ktorý by sa vzťahoval k povinnému osvetleniu cyklistov. Lebo moja skúsenosť nielen ako cyklistu, ale ako aj vodiča, ktorý chodí po Slovensku pravidelne medzi Humenným a Bratislavou, je tá, že množstvo cyklistov si dovolí za naozaj sťažených svetelných podmienok ísť na bicykli bez akéhokoľvek osvetlenia. Takže áno, obídem v bezpečnej vzdialenosti, ale musím ťa aj v bezpečnom časovom predstihu, milý cyklista, vidieť. A bolo by teda veľmi dobré, keby sme do zákona dostali aj povinnosť trvalého celodenného svietenia na bicykli a to tak vpredu bielym svetlom, ako vzadu červeným svetlom.
Nie je to žiadna super novinka. Dovolím si odvolať sa na skúsenosti z Dánska, kde už pred mnohými rokmi štúdia zistila, že celodenné permanentné svietenie na bicykloch viedlo k zníženiu úrazovosti, nehodovosti cyklistov o 19 %. Nechcem s týmto číslom pracovať ako s jednoznačne nejakým dôkazom, lebo naozaj ešte možno treba zistiť, ako je to v iných krajinách, ale ja si myslím, že keď sme sa už dávno stotožnili s tým, že motocykle, autá musia svietiť 24 hodín denne, pokiaľ používajú verejné komunikácie, nie je najmenší dôvod na to, aby práve tí najviac ohrození, to znamená cyklisti, nesvietili, a aby sme tam nenechali to, čo je vo vyhláške, myslím, je tam napísané niečo také, že za znížených svetelných okolností sa musí použiť svetlo aj vpredu biele, aj vzadu červené.
Myslím, že nech sa používa celodenne, celoročne, tie svetlá sú dnes v tak vynikajúcej kvalite. Pribúdajú, napokon veď väčšina cyklistov ich má. Len práve nám ide o tých, ktorí to ešte nejakým spôsobom nezohľadnili pre svoju bezpečnosť aj pre bezpečnosť vodičov. Veď kto by sa chcel stať účastníkom nehody, pri ktorej zrazí, nedajbože zabije cyklistu, tak to osvetlenie je nad každú pochybnosť dobrým krokom, ktorý by sme mohli sa pokúsiť pozmeňovacím návrhom pri druhom čítaní vložiť do tohto veľmi dobrého a jednoduchého zákona, ktorý vítam.
Takže áno, treba, aby sme v bezpečnej vzdialenosti obchádzali našich cyklistov, ale treba, aby sme ich aj včas videli. A myslím, že takéto rozšírenie zákona by mohlo práve k takémuto dôsledku viesť.
Takže, vážené kolegyne, kolegovia, a z tohto miesta pozdravujem aj cyklistov, verme, že sa budeme správať disciplinovane na cestách. Ten pomer medzi cyklistami a autami bude sa meniť v prospech cyklistov, bude ich pribúdať, tie bicykle sú už dnes v Bratislave rýchlejšie ako autá. Vždy tie autá, ktoré ma predbehnú na ceste, tak za chvíľočku ja ich predbehnem na križovatke, idem predpísaným spôsobom dopredu. A myslím si, že to, čo sme videli možno často už pred rokmi v dákej Ázii, že tam to more bicyklov rieši tie prepchaté mestá, tak je to aj u nás určite budúcnosť dopravy zdravej, použiteľnej, rýchlej, bezpečnej a tento zákon k tej bezpečnosti určite povedie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 21.10.2021 9:02 - 9:05 hod.

Tabák Romana Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Príjemné dobré ráno vám prajem. Dámy a páni, na tento zákon sme čakali päť rokov. Dovoľte mi v krátkosti vyjadriť sa k novelizácii zákona o cestnej premávke.
Navrhuje sa v nej upraviť pravidlo o obiehaní účastníkov cestnej premávky. Súčasný zákon hovoril o tom, že vodič je povinný pri obiehaní dodržať dostatočný bezpečný odstup. Každý z nás si ale dostatočnosť môže vysvetľovať po svojom. Preto prichádzame s úpravou, kde sa zavádza: Navrhovaný odstup spravidla najmenej jeden meter pri najvyššej dovolenej rýchlosti do 50 km/h a najmenej 1,5 metra v prípade rýchlosti vyššej ako 50 km/h.
Oproti súčasnému zneniu zákona sa upravujú pravidlá vodičov aj voči vodičom samovyvažovacích vozidiel, čiže segvejov, a taktiež kolobežiek s pomocným motorčekom. Budú pre nich platiť rovnaké pravidlá, ako sa dodržiavajú voči vodičom malých motocyklov, cyklistom a chodcom.
Nový zákon by mal následne platiť od 1. marca 2022.
Na tomto zákone sme pracovali od februára, nechali sme si počas leta vypracovať porovnávaciu analýzu cez Parlamentný inštitút, ktorý zmapoval situáciu v celej Európskej únii. Od júna prebiehali intenzívne rokovania s odborom dopravnej polície Prezídia Policajného zboru a nakoniec sme dostali aj súhlas ministrov.
Samozrejme si plne uvedomujeme, že stanovenie bočného odstupu nevyrieši všetky problémy cyklistov. Tých zmien musí prísť viac a toto je len začiatok.
Vnímame požiadavky cyklistov, ale aj vodičov. Sme si vedomí, že sa musia najmä stavať nové cyklotrasy. Ja vám v tejto súvislosti pripomeniem, že v rámci fondu obnovy je vyčlenených 100 mil. eur na cyklodopravu. Do roku 2026 sme sa zaviazali postaviť 200 km nových cyklotrás. Rozmýšľa sa dokonca aj o inovatívnom prístupe, kde by sa nepoužívané železničné trate prerábali na cyklotrasy pomocou panelov vyrobených z recyklovaného odpadu, navyše bez negatívneho vplyvu na životné prostredie. Aj takéto nápady sa rodia na Slovensku vďaka Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity.
Ak tento návrh zákona zachráni aspoň jeden život, bude mať zmysel. Dúfam, že tento zákon sa bude páčiť aj Petrovi Saganovi. A týmto by som chcela poďakovať, čo pre nás robí a ako reprezentuje Slovensko vo svete.
Na záver už len dodám radu od Petra Sagana: "Hlavne robte, čo milujete."
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2021 18:58 - 18:59 hod.

Tabák Romana Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Svrček, ďakujem vám za vaše vystúpenie, ďakujem vám za vašu iniciatívu. Som veľmi rada, že ste spomenuli, že my k tomuto zákonu máme súhlas pána ministra Mikulca. Máme k tomuto súhlas od pána ministra Doležala. Tiež máme súhlas od policajného prezídia.
Čo sa týka argumentov pána Takáča, žiadali sme vás, aby ste váš návrh zákona prepracovali. A jediné, čo ste prepracovali je, že ste v návrhu zákona zamenili slová zastavené územia obce za slovo obec. To bola, to bola vaša zmena. Vaše argumenty považujem za Wima Hofa argumenty. Vy ste tento zákon na kolene napísali pred septembrovou schôdzou, lebo ste vedeli, že to dávame na október... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, prosím, reagovať na pána Svrčeka.

Tabák, Romana, poslankyňa NR SR
... nie, a proste tento zákon vy ste odpísali od klubu SaS spred 5 rokov. Nie je o čom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2021 18:57 - 18:58 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán kolega Miloš Svrček, za predstavenie návrhu zákona. A dúfam, že v druhom čítaní sa ešte doprecizuje. Vieme, že veľká väčšina vodičov sa správa voči cyklistom rozumne a ohľaduplne. Nájdu sa však aj vodiči, ktorí sú neohľaduplní.
Asi 86 % Slovákov by podporilo zákon o 1,5-metrovom odstupe pri predbiehaní, zaznel však aj názor, že je to nekontrolovateľné a tým pádom aj zbytočné. Ale napríklad v Španielsku je však bežné, že polícia kontroluje šoférov, či jazdia pri cyklistoch opatrne. Ak je niečo zákonom stanovené, už len podvedome si na to budeme dávať pozor. Ak by ešte pribudli na cestách aj značky, určite by si dávali vodiči väčší pozor a cyklisti by sa cítili bezpečnejšie. Ak sa aj cyklista náhodou vyhýba rozbitej krajnici, môže vodič na pár sekúnd spomaliť, počkať a predísť ho, keď to bude bezpečné.
Naše cesty sú však úzke a dodržať 1,5 meter bude v každom prípade asi nemožné. V prípade, že nepôjde žiadne auto oproti pri predchádzaní, predchádzaní mohol vodič teda prejsť aj do protismeru, ale, samozrejme, toto bude treba ešte možno v zákone doprecizovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 20.10.2021 18:40 - 18:42 hod.

Mihalik Marcel Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené poslankyne, vážení poslanci, v súlade so zákonom o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona (tlač 730). Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a Legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.10.2021 18:39 - 18:40 hod.

Kučera Karol
Termín hlasovania navrhujem zajtra o 11.00 hod.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.10.2021 18:35 - 18:36 hod.

Vašečka Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za konštruktívnu debatu aj pani primátorke, akceptujem to a týmto aj vyhlasujem, keďže však sme aj vo vysielaní, sme na verejnom mieste, že dvere aj pre Úniu miest, aj pre ZMOS, aj pre kohokoľvek sú otvorené, poďme hľadať spôsoby. A súhlasím aj s tým, že cez tie podielové dane, ja to beriem, beriem tak, že teraz je to medzikrok. Vyrovnajme to medzi všetkými školami, evidentne je to, ale nie je, a školskými zariadeniami, nie je to teraz dostatočné.
My to naozaj vnímame ako, ako taký istý medzikrok, ktorý niektoré problémy vyrieši, ale niektoré nevyrieši, a hľadajme teda spôsob ako toto financovanie nastaviť inak. Ale toto bol krok, ktorý môže pomerne jednoduchým a priamym spôsobom vyriešiť tú nerovnosť medzi tými neštátnymi a štátnymi školami. To, že bude mať nejaké následky na rozpočty obcí a ďalších samospráv, tak áno, to je, to je fakt, ale dosiahne sa to vyrovnané, vyrovnané financovanie na každé dieťa a hovorím, moje ucho je otvorené, poďme rokovať ďalej, 18. septembra pravdepodobne budem, pardon, septembra, novembra bude výbor a potom to bude v druhom čítaní, ak sa rozhodnete to podporiť, predpokladám, že budeme hlasovať asi zajtra o 11.00 hod., však povie pán spravodajca.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2021 18:33 - 18:34 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, pán predsedajúci. Chcela by som poďakovať kolegyne Janke Garstkovej za jej vystúpenia a za zhrnutie takej aplikačnej praxe, ako sa to vlastne deje, a čo je problém v podstate aj na tých mestských zastupiteľstvách, kde vlastne mestá hľadajú finančné prostriedky, ale aj skutočne zrovnoprávniť financovanie cirkevného a... školstva vlastne je veľmi dôležitou, tým signálom vlastne pre tieto školy.
Dôležité, dôležitý je vlastne, dôležité je dieťa a myslím si, že dať mu kvalitné vzdelávanie v školách, ktoré si vlastne vyberú pre neho rodičia, je veľmi dôležité, preto som za to, aby bolo zrovnoprávnené vlastne financovanie všetkých škôl, rovnako štátnych, a tak isto aj cirkevných.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis