Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.11.2021 o 17:38 hod.

Richard Nemec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2021 18:06 - 18:07 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja síce nie som odborník na, na národné parky, ale musím sa prihovoriť k vám, pán Kuffa. Možno prvýkrát, možno poslednýkrát to bude, neviem, ale idem do toho, lebo naozaj ja som... tu sedím a snažím sa niečo nasať do tejto témy, keďže nie som odborník, ale z vášho vystúpenia asi, myslím, že som sa nedozvedel naozaj nič. To bol taký chaos, ako naozaj že som dlho nepočul.
Splietať novelu národných parkov ako s novelou vysokých škôl, naozaj, a so SNP a neviem s čím všetkým. Nič konkrétne ste tam nepovedali. Monokultúry splietate s ochranou sysľov, s osikami a so Švajčiarskom. Samé invektíva len som počul na, na, na Jara Šíbla, na odborníka, ktorý sa naozaj tejto téme a zrejme len tejto téme venuje dlhé roky. Naozaj ide do hĺbky a neviem, teda že čomu vy sa presne venujete, akej téme, lebo naozaj to... toho bolo dosť, a z vášho vystúpenia sme sa tak dozvedeli, že borovice sú populárnejšie ako smreky (smiech v sále), ste povedali. Alebo okrem toho, že ste, možnože sa dozvieme, aj že koľkokrát ste boli vo Švajčiarsku, lebo bola, bola tu aj taká poznámka, tak som zvedavý.
No ale načo sú takéto rozpravy dobré, naozaj neviem.
Ďakujem. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2021 18:03 - 18:05 hod.

Šíbl Jaromír Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec Kuffa, pokiaľ hovoríme o tom Švajčiarsku a národných parkoch, ja naozaj si myslím, že podstatne vhodnejšou krajinou na porovnávanie so Slovenskom by mohli byť krajiny karpatského oblúka, v tomto prípade najmä Rumunsko, ktoré mám prechodené krížom-krážom od svojich mladých rokov.
A naozaj naposledy som bol napríklad v Národnom parku Retezat v Rumunsku už po tretíkrát krátko pred vypuknutím pandémie. Môžem povedať, že naozaj napriek tomu, že Rumunsko sa u nás tak nejak považuje za takú chudobnejšiu krajinu, tak tento národný park odporúčam napríklad, majú ich viacero, odporúčam každému navštíviť, lebo žiadny z našich národných parkov nie je v takom dokonalom stave z hľadiska plnenia toho primárneho účelu - ochrana prírody. A nájdete tam aj rozsiahle plochy bezzásahových lesov a nájdete tam aj rozsiahle plochy s tradičným využívaním, s pasením, s kosením týchto lúk, s bohatou biodiverzitou.
Pokiaľ ide o vašu otázku, koľko stromov som zasadil, mrzí ma, že nedávate pozor v rozprave, lebo som pomerne detailne odpovedal vo svojej faktickej poznámke vášmu bývalému kolegovi poslancovi Sujovi, takže môžem vám to niekedy zopakovať.
Pokiaľ ide o tie monokultúry, ktoré ste spomínali, ktoré sadí človek a ktoré sadí príroda, myslím, že som zachytil vŕby, osiky, topole, doplnil by som možno ešte jelše lepkavé a niektoré ďalšie druhy. Ja by som vás poprosil, keby ste mi mohli na moju mailovú adresu poslať váš profesný životopis. Ja sa k tomu určite vyjadrím v rozprave, ale podľa úrovne a rozsahu vášho vzdelania by som zvolil podrobnejší alebo populárnejší prístup, aby som si bol istý, že určite to budete vnímať s porozumením, ako vám to vysvetlím.
Ja, samozrejme, veľmi rád o týchto témach rozprávam, keďže sú to moje srdcové záležitosti. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2021 18:01 - 18:03 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Už tu kolega spomenul to Švajčiarsko, ale jeden ten častý argument, ktorý ste aj vy použili, pán kolega, je, že máme veľkú rozlohu národných parkov percentuálne v porovnaní s inými, inými štátmi Európskej únie a že by sme to mali vlastne nejako znížiť alebo redukovať, lebo tu bude skanzen, alebo podobné vyjadrenia som tu už počul.
A ja poviem tak, že všetci tu deklarujeme, že ako nám ide o to, aby Slovensko bolo super, aby sa tu dobre žilo, aby sme si tú prírodu chránili a všetkým nám ide o toto, verím. A potom ale chceme vlastne redukovať národné parky a argumentujeme, že prečo nám Európska únia vlastne na to vôbec dáva peniaze, aby sme tu chránili prírodu a podobne, a že my to, ako ste to hovorili, my vlastne ideme tie peniaze ukradnúť na rôzne nezmyselné projekty, čo nie je pravda, lebo odborníci nie sú len na jednej strane. Tie projekty skutočne, ja pracujem a pracoval som dlhé roky vo vedeckej inštitúcii aj v mimovládnych organizáciách a viem, že ako je to častokrát prepojené, že niektoré veci ako vedec nemôžete realizovať na vedeckej inštitúcii, ale cez mimovládnu organizáciu môžete urobiť veľký kus roboty, nakoľko doteraz u nás je veda financovaná tak, ako je financovaná.
Takže ak to nepoznáte dopodrobna, ja by som nespochybňoval odbornosť a účel tých projektov... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2021 18:00 - 18:00 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Pán Kuffa, vašej rozprave naozaj nerozumiem, pretože o zákone, v ktorej, alebo novele zákona sa tam absolútne nič nespomínalo.
Ale mám takú zaujímavú vec. Vy ste sa pýtali pána Šíbla, koľko raz bol vo Švajčiarsku? Môžem sa opýtať ja vás, koľko raz ste tam boli vy? A okrem toho vy ste asi vôbec nepočúvali, čo pán Šíbl hovoril. Áno, hovoril dlho pomerne, ale hovoril veľmi odborne a tak, aby tomu rozumel aj taký človek, ako ste vy. Ale vidím, že ste nerozumeli alebo ste nepočúvali, pretože v spomínanom Švajčiarsku majú síce len jeden národný park, ale viacero veľkoplošných chránených území vyhlasovaným, vyhlasovaných jednotlivými kantónmi, čiže, a ktoré sú ochrany v nich, je porovnateľná s našimi národnými parkami. Toto hovoril pán Šíbl.
A ešte jednu otázku mám ako odborník na vás ako odborníka na Švajčiarsko. Koľko kantónov má Švajčiarsko?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2021 17:59 - 18:00 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Kuffa, vaša rozprava bola k čomu? Akože som bol v nej stratený. Spochybňovali ste tu vzdelanie pána Šíbla, čo, si myslím, že s predkladaným zákonom vôbec nesúvisí, ale myslím, že najprv sa treba pozrieť na svoje vzdelanie a potom kritizovať vzdelanie ďalších ľudí. A zároveň ste nás tu obvinili, že ideme robiť nejaký biznis s pozemkami a tak ďalej a tak ďalej.
No jedno také slovenské príslovie hovorí, že podľa seba súdim teba, a ja keď som si dal vaše meno do takého týždenníka Plus 7 dní, som tam našiel zaujímavé texty, ak vám staršia pani dala facku, pretože ste vstúpili na jej pozemok a ju chceli o ten pozemok okradnúť, a zároveň aj realitná maklérka sa vyjadrovala, že k pozemkom, ktoré ste nadobudli, nebola tá suma reálna v tom, v tom čase, za akú ste tieto pozemky kúpili. A tu citujem zdroj Plus 7 dní, kde to píše.
Takže najprv sa treba pozrieť na seba, až potom na ďalších, keď kritizujete. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2021 17:38 - 17:39 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Pán Suja, nebudem ďalej pokračovať, dám tam tie bodky radšej, ale ja som neni odborník na les, chodím, chodím športovať do lesa, prešiel som talianske národné parky, v rakúskych národných parkoch som bol a to, že hovoríte, že ľudia nie sú ochotní zaplatiť za turistiku v lese, ja si to nemyslím. Myslím si, že keď budú mať dobrý národný park, tak určite by k tomu prispeli, aby bol ešte krajší.
Mám takú, mám takú jednu skúsenosť, kde hospodári, ktorí sa starajú, ja neviem, či to je trojka, dvojka bez zásahov alebo trojka, dvojka, tak v zime urobia lyžiarske trate pre ľudí. Ľudia si to zaplatia a tí hospodári nemusia trpeť to, že v zime by nič nerobili, ale, ale všetko vedia, všetko vedia zúžitkovať, takže mohli by sme si z tohto zobrať príklad.
A vy keby ste prednášali na vysokej škole, to by som si došiel pozrieť tú prednášku (smiech v sále), lebo vy by ste si ani na slanú vodu nezarobili, keby ste prednášali na vysokej škole.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2021 17:36 - 17:38 hod.

Šíbl Jaromír Zobrazit prepis
Vážený pán kolega poslanec Suja, ja by som naozaj vám odporúčal dať si zmerať tlak pred vystúpením a po vystúpení. Ja som mal úprimne obavu o vaše zdravie, naozaj bolo by mi veľmi ľúto, keby ste nás predčasne opustili v tomto parlamente z dôvodu nejakej srdcovej príhody. Ja vás považujem za neoceniteľnú časť tohoto parlamentu, parlamentný folklór by veľmi utrpel vaším odchodom, takže prosím vás, trošku si dávajte na to pozor, ja mám naozaj o vás obavy, o vaše zdravie.
K tej otázke, koľko lesov som vypestoval. No ja zvyčajne lesy nepestujem, ja lesy zachraňujem. Jediná výnimka je v prípade lužných lesov, kde naozaj podmienky pre prirodzenú obnovu sú silno limitované v dôsledku špecifickej dynamiky týchto lesov a v ich závislosti na erózno-akumulačných procesoch, takže v prípade lužných lesov som niekoľko tisíc stromčekov, mäkkých lužných drevín aj tvrdých lužných drevín vysadil.
Pokiaľ ide o to, čo mám na svojom konte, ja som si, priznám, nerobil nejaký vyčerpávajúci prehľad, mám to v pláne po tom, ako táto reforma bude schválená, že by som nejaký odpočet spravil, ale aspoň rýchlo, kým mi to faktická poznámka umožňuje. Určite mám na svojom konte 3 200 hektárov zachránených lesov na území Mestských lesov v Bratislave, z toho 54 % úplný bezzásah, 4 600 hektárov na území lesného celku Lesy Slovenskej republiky Bratislava, tam je zhruba tiež dohodnutý aktuálne 50-percentný bezzásah.
Na území odštepného závodu Malacky v rámci Vojenských lesov a majetkov je to zhruba 2 500 ha zachránených lesov v podobe rôznych chránených území a, samozrejme, tieto výsledky nie sú len moje vlastné, ale dosiahli sme ich spoločne v úzkej spolupráci Štátnej ochrany prírody a dobrovoľných ochrancov prírody, ale bol som platnou súčasťou kolektívu, na ktorý som hrdý. A toto sú len stručne ... (Prerušenie vystúpenia časomerom, potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2021 17:34 - 17:36 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Suja, vy ste povedali, že zjavne im tečie do topánok. Ja vnímam Jara Šíbla ako odborníka, ktorého vy nemáte problém urážať, jeho, ale aj ďalších vašich oponentov.
Takto diskutujete a tak sme to zažili aj v lete, keď o tejto reforme sa malo rokovať už pár mesiacov dozadu, ale pán minister Budaj, štátni tajomníci, Jaro Šíbl a ďalší ľudia chodili po Slovensku, po tých národných parkoch a vysvetľovali veci. Vy ste naproti tomu huckali ľudí proti, dávali ste im nepodložené argumenty, všelijaké manipulácie, aby ste ich, aby ste ich nabudili, a vieme, ako to dopadlo. Vašu agresivitu zdokumentovali aj nejaké videá.
Takže ja si nemyslím, že, že Jarovi Šíblovi tečie do, do topánok, ale tu zrejme niekomu ide o nejaké kšefty, ktoré by sa týmto, touto novelou zákona mohli zastaviť, a to je z môjho pohľadu, keď vnímam tú diskusiu, veľký problém, pretože na jednej strane je pokojná diskusia, pokojná, argumenty a na druhej strane ja vnímam nejakú agresivitu, vulgárne vystupovanie, nazývanie Jara Šíbla ako predkladateľa takými hrubými obvineniami z toho, že sa chce na niečom obohatiť.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2021 17:32 - 17:34 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Suja, myslím, že okrem Jara Šíbla, tak verím, že tu je ešte aspoň ďalších 76 poslancov, ktorí daný návrh zákona podporujú a nenechajú sa častokrát len stiahnuť vlnou populizmu, ale ja vás aj srdečne pozývam na východ Slovenska, môžme spoločne navštíviť napríklad Národný park Polonina a sa stretnúť s ľuďmi, ktorí chodia do tohto, do tohto parku a opýtajte sa ich, aký majú oni názor.
Oni sami hovoria, že poďme tie národné parky chrániť. Veď na každom metre vyrubujú nejaké stromy. Častokrát je za tým len bezhlavý biznis. Veď nechajme tú krajinu aj pre budúce generácie. Deti, ktoré tu budú o 200-300 rokov, oni nemajú právo vidieť les, vyjsť do prírody, do národného parku, ak všetko vyrúbeme? Veď pozrime, ako tie národné parky vyzerajú. Stačí prísť, ja kohokoľvek pozvem, kto tu kritizuje, pôjdeme spoločne, presne ako som spomínal, si prejdime celý les, niekedy tam stretneme turistu, oni chodia aj tí turisti svoj nejaký názor. Príďte si vypočuť aj tú druhú stranu, čo si o tomto návrhu myslia ľudia.
Zároveň vás pozývam, aby ste si pozreli aj stránku ministerstva životného prostredia na ich sociálnej sieti, kde zverejnili mená 66 odborníkov, profesorov, docentov, ktorí podporujú danú reformu. A títo ľudia sú čo? O týchto tu ľuďoch vôbec nikto, vôbec nikto nerozpráva. Tam sú vedeckí pracovníci, profesori zo škôl, čo sa celý život tomuto venujú. Tento názor je nepotrebný, nikoho nezaujíma? Veď príďte, ja vás srdečne pozývam, verím, že sa stretneme najbližšie v Poloninách.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2021 17:30 - 17:32 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Opäť sme boli svedkom vystúpenia Miroslava Suju, ktoré ako tradične zameral na urážky, na dehonestovanie, ktoré zameral na to na poníženie človeka, zameral to spôsobom jemu vlastným, jeho kolegovia mu rozprávali, že to bolo vysoko odborné, no bolo to vysoko neetické. Niekoľkokrát nazval Jara Šíbla ekoteroristom a niekoľkokrát ho nazval teoretikom.
Ja, ako ja poznám Jara, tak je skoro každý deň v lese, každý jeden deň je v lese. Ako ja poznám Jara, je to človek, ktorý na rozdiel od ľudí, ktorí boli na župe a vyklčovali nám v okolí cesty spôsobom takým, že 4 až 6 metrov vyrúbali stromy a nabalili sa na tom, tak nebudem menovať tých ľudí, sedia tu v sále, tak Jaro Šíbl je človek, ktorý sa o ten les stará.
Ale ja sa chcem spýtať, na aké kšefty, pán Suja, je napojený Jaro Šíbl, keby ste mi povedal len jeden jediný, ale konkrétny, nie tie vaše bludy.
Chcem tiež naozaj vedieť, že koľko z tých parkov je národných parkov, tak povedzte mi to, a ako si predstavujete ťažbu s koňmi, keď niekde to vôbec nie je možné. Či už z hľadiska toho, že tam nie sú tie kone, alebo z hľadiska toho, že tieto zvieratá jednoducho nemôžeme používať na niektorých miestach, takže keby ste boli taký dobrý vy, a by ste mi to povedali. A ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis