Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

11.11.2021 o 9:55 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11.11.2021 15:54 - 15:55 hod.

Krúpa Juraj
Ja by som chcel poprosiť kolegyne a kolegov z výboru pre obranu a bezpečnosť, aby prišli do miestnosti č. 34 hneď po skončení ÚPV, teda ústavnoprávneho výboru, ktorý bude nasledovať na toto. Ja sa ospravedlňujem pánovi Baránikovi, že som to stlačil skôr ako on. Takže my budeme druhí nasledovať po ÚPV. Takže pomaličky sa môžte začať presúvať do miestnosti č. 34. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 15:27 - 15:29 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán Suja, takto v závere rozpravy som si tak spomenul na to, že ráno, keď som šiel do práce, tak som sa v podstate zamyslel nad tým, že ako asi bude vyzerať ten dnešný deň. A v podstate vyzerá úplne tak, ako som si to predstavoval, že v momente, kedy máme nejaké, nejaké zákony alebo návrhy, ktorými potrebujeme riešiť akútnu situáciu, tak prichádzate vy s rôznymi teóriami, dezinformáciami, bludmi a v podstate čím neskôr tie opatrenia by sa prijali, tak tým je to lepšie podľa vás pre vás. Ale v prípade ľudí je to priam katastrofálne. Dá sa povedať, pán Suja, že keby hluk zabíjal COVID, tak ho tu už asi vďaka vám nemáme. (Potlesk.) To je možno, to je možno fakt.
Ale na druhej strane zatiaľ ste pre to, aby sme tu ten COVID v skutočnosti nemali, neurobili absolútne nič. COVID nezabíjajú ani chlapci, ktorých ste v minulosti trénovali, pretože COVID, podobne ako iné infekcie, sa môžu zo spoločnosti vytratiť iba kolektívnou imunitou, ktorú ľudia získajú buď tým, že sa dajú zaočkovať, alebo prekonaním COVID-u. Samozrejme, v prípade mnohých ľudí, mladých ľudí, sa dá očakávať pomerne priebeh, nechcem povedať že ľahký, ale dá sa očakávať priebeh nejaký, že neznamená smrť.
Ale čo vo vašom prípade považujem naozaj za neľudské, že medzi nami žijú ľudia s rôznymi ochoreniami, pre ktorých ten COVID môže naozaj znamenať smrť. A vám je to absolútne jedno, vám je to absolútne jedno, ľudí odrádzate od dodržiavania opatrení, nosení rúšok, od očkovania a naozaj v mnohých rodinách žijú ľudia s ťažkými ochoreniami a keď sa k nim tá choroba dostane, tak to pre nich znamená život ohrozujúci stav a často aj smrť. Čiže toto je, toto je naozaj nechutné z vašej strany a nechutné rovnako ako to, že naozaj nemyslíte ani na ľudí a zdravotníkov, ktorí v tejto chvíli pracujú v nemocniciach s vypätím posledných síl.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 15:25 - 15:27 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Tak, pán Suja, vy si navymýšľate dosť, ale ja si myslím, že vy predsa len máte jedného odborníka na tú tému v svojej strane, a ja vám teraz niečo odcitujem. "Poznám ľudí, ktorí sú očkovaní a majú na to svoje argumenty, a tak isto ľudí, ktorí nie sú očkovaní a majú tiež na to svoje argumenty. Ja im svoj názor nevnucujem, nech sa rozhodne každý sám. Ja si myslím, že to očkovanie má byť dobrovoľne aj ľudia by nemali byť diskriminovaní. No na druhej strane, aké iné riešenia máme, ak nie toto očkovanie? Ono je to strašne jednoduché povedať, je to zlé, sú nežiaduce účinky. To máte pri každej liečbe. Už či podstúpite to riziko, je na vás..." a tak ďalej a tak ďalej.
A ešte: "Poviete, že experimentálna vakcína. No tak vyrobte inú, tak vyrobte lepšiu vakcínu! Viete, ono sa to ľahko takto hovorí. Ja robím v zdravotníctve a pravdupovediac sú tam, aj ležia tam teraz ľudia, ktorí boli aj očkovaní a majú ťažký priebeh, dokonca sú na ventilácii, alebo sú tam aj mladí ľudia, matka malých dvoj-, tro... detí, dvoj-, päťročného, ktorá je na umelej pľúcnej ventilácii s malými šancami, že to prežije. A mne tí ľudia telefonujú, mňa sa pýtajú. Umreli mi počas tej vlny traja pacienti, ktorí by bez toho, aby dostali COVID, neumreli. To sú strašné témy a rozprávať neočkujme sa, práva, hento, tamto. Ja svojim pacientom, ktorí sú chorí a majú vyšší vek, odporúčam očkovanie."
To povedal pán poslanec Urban, váš poslanec, ktorý je v zdravotníckom výbore. Ja si ho vážim a teraz viete, prečo tu nie je? Ja tipujem, že neleží doma, ale že je na covidovom oddelení a stará sa o svojich pacientov, na rozdiel od vás, ktorí tu vykrikujete také bludy. Či už Schlosár, alebo Suja, alebo ďalší.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 14:52 - 14:53 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Mňa vôbec neprekvapuje, že ĽSNS tento zákon nepodporí, ako nepodporila žiadne opatrenia a žiadne rozumné nápady, keďže si ide stále ten svoj antivaxerský džihád.
Vy ste ale hovorili o Bielorusku, čo je podľa mňa taký trošku zvláštny príklad, pretože tým štatistikám toho Bieloruska neveria ani Bielorusi. Všetci vieme, ako tieto východné krajiny reportujú. V týchto krajinách najviac ľudí zachráni vždy šéf štatistického úradu, ktorý tie čísla už posunie tak, aby to vyhovovalo.
Ale vy ste úplne, úplne ste ignorovali európske krajiny, ktoré sú oveľa dôveryhodnejšie. My sa môžme pozrieť napríklad na to, aký je rozdiel medzi zaočkovaným Rumunskom a aký je rozdiel medzi zaočkovanou Britániou. No, v Británii je očkovanie v podstate ani nie politickou témou, keďže opozícia aj koalícia sa spojili a je tam zaočkovaný prakticky každý. A napriek tomu, že áno, mali vysoké čísla, veď my nehovoríme, že zaočkovaný nemusí dostať COVID, tak tie hospitalizácie a úmrtia sú rádovo nižšie ako v Rumunsku. A nehrozí tam žiadny kolaps zdravotníctva.
Podobne je na tom Lotyšsko, ktoré má síce vyššiu zaočkovanosť, má obrovské problémy práve so záťažou na zdravotníctvo. Ale to vy nepoviete ľuďom, pretože vy stále idete ten svoj antivaxerský džihád.
A ja som agnostik, ja v Boha neverím, ale ak existuje Boh a existuje niečo ako morálka, tak za to, ako vy vháňate ľudí do náručia smrti, sa budete zodpovedať vy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:54 - 11:56 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Skutočne po tomto prejave, ktorý mal pán poslanec Fico, sa musím trošku držať na uzde s tou emóciou, ktorú mám v sebe, a chcem naozaj kultivovane a slušne tú pravdu vyjadriť ja.
Ak sme sa mali predzásobiť zdravotníckym personálom, pán Fico, prosím vás pekne, spomeňte si, pred desiatimi rokmi a každý jeden rok ku tomu, ako sestry prosili, plakali a ako sa dožadovali toho, aby sme zabezpečili to zdravotníctvo, aby sa mal kto o nás starať. Vtedy ste nevedeli, že môže prísť pandémia, vtedy ste nevedeli, že zdravotníctvo padá na kolená? Vtedy ste nevedeli, ako to bude vyzerať? Máte to v každom jednom vyhlásení, v memorandách.
Bohužiaľ, je mi vás ľúto, pretože klamete tento národ, a, bohužiaľ, je mi vás ľúto, pretože vy sám aj tým svojím vyjadrením podnecujete tento národ, aby umieral.
A ešte raz, odporúčam každému jednému politikovi, ktorý popiera stav v nemocniciach, ktorý popiera, že opatrenia sú neúčinné, a vyzývam každého jedného, aby išiel do tých nemocníc bez ochranných pomôcok, aby tam podával tú pomocnú ruku, lebo iba vtedy budete vierohodní, že naozaj ste presvedčení o tom, že opatrenia nepomáhajú. A pomôžete tým zdravotníkom, aby naozaj neplakali pri tých ľuďoch, ktorí umierajú.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:46 - 11:48 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pandémia koronavírusu je globálny problém. Čelíme tlaku, ktorý celý svet vytrhol z komfortu a postavil pred úlohy v zápase s neviditeľným nepriateľom. Počet nakazených stúpa na tisíce, preto nielen Slovensko, ale všetky štáty sprísňujú opatrenia. Nechce sa mi veriť, že by sme si v tejto snemovni, koalícia aj opozícia, neuvedomovali zložitosť situácie v dôsledku pandémie COVID-19.
Snahou koalície je hľadať riešenie, ktoré, pán kolega Fico, práve vy neustále bojkotujete. Neprijímame opatrenia - zle je, prijímame opatrenia - zle je. Vyhovuje vám táto situácia.
Navyše poslanci parlamentu by mali byť vzorom a práve oni nedodržiavajú opatrenia. Neustále sú upozorňovaní, aby nosili respirátory. A oni sú hluchí alebo jednoducho frajeri? Zdravotníci a zdravotníčky pracujú na COVID oddeleniach po celom Slovensku a denne sa pozerajú do očí ľuďom, ktorí nevládzu dýchať. Na oddeleniach COVID-19 prehrávajú pacienti boj o svoj život. Mnohí z nich sa ešte nedávno obávali očkovania a toto ochorenie podceňovali. Dnes by sa rozhodli inak, už je však neskoro. Práca zdravotníkov je extrémne náročná nielen fyzicky, ale predovšetkým duševne a ľudsky, čoraz mladších neočkovaných pacientov zomiera, ktorým už nedokážu pomôcť. Častokrát je ich odchod predčasný, ale najmä zbytočný, je to neopísateľný pocit bezmocnosti a zúfalstva.
Všetci poslanci, ktorí namietajú sprísnenie opatrení a rebelujú v tejto snemovni, by mali ísť na COVID oddelenia do nemocníc a vyskúšať si minimálne mesiac službu zdravotníkov pri pacientoch na umelej pľúcnej ventilácii.
Skryt prepis
 

11.11.2021 10:10 - 10:25 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani Vaľová, už vám to tu povedali, ale vaše hoaxy, ktoré šírite, vaše klamstvá, ktoré šírite aj teraz z Hlavných správ a z iných - podľa vás - médií, to je čistá katastrofa.
Týmto, čo robíte, pani Vaľová, aj vy, týmto práve podporujete, žiaľbohu, a musím to povedať naplno, ako to cítim, podporujete ľudí, ktorí sa nedajú zaočkovať a ktorí zomierajú. Vy vedome šírite klamstvá a aj váš veľký guru, ktorý skoro zomrel na COVID, ale COVID mal, tak verejne rozpráva, že to nie je, že to nie je žiadna choroba, že to, dajte sa očkovať aj do oka, a na poľovníckej chate porozprával, aká je to strašná choroba, ako skoro zomrel. (Reakcia z pléna.)
Pani Vaľová, prosím vás (zaznievanie gongu), neprerušujte ma, pani Vaľová. Stále prerušujete, pani Vaľová, skáčete do reči! (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel Gábor, podpredseda NR SR
Reaguje na vás, pani poslankyňa.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Takže, pani poslankyňa, prosím vás pekne, nešírte klamstvá, a ak máte trošku ľudskosti v sebe, vy tu rozprávate, skoro ste sa rozplakali, že ako je zle na východe, ale nielen na východe. Ľudia zomierajú na COVID na celom Slovensku a vy sa tu, vy si zoberiete slovo do rozpravy a idete rozprávať o, o nejakom futbalistovi, ktorý ste sa dočítali v Hlavných správach, klamete, zavádzate a ľudia tu zomierajú. Toto dnes, čo sa tu ide diať, nie je preto, že chceme tým ľuďom ublížiť, ale chceme tým ľuďom pomôcť.
Pani Vaľová, tá vaša politika, ktorú predvádzate, to, čo robíte aj s vaším veľkým guru, to je niečo neskutočné, skúste sa spamätať. A prosím vás veľmi pekne, naozaj ľudsky vás prosím, začnite uvažovať ako človek, nie ako politička, veď preto ste sem prišli, do parlamentu, pomáhať ľuďom, a nie klamať ich a zavádzať.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

11.11.2021 9:55 - 10:10 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pani kolegyňa Vaľová, zjavne ste nepochopili, čo je úlohou tohto zákona, možno by bolo dobré, keby ste išli za pánom ministrom sa opýtať a skonzultovať s ním svoje pochybnosti, lebo zjavne ste to celkom nepochopili.
Cieľom tohto zákona je umožniť to, čo tu mnoho podnikateľov kritizovalo a ja osobne tiež, že v čiernych regiónoch napríklad reštaurácie a kaviarne môžu byť otvorené len na výdaj cez okienko. Mnohých, je veľa zaočkovaných ľudí, ktorí by mohli chodiť do týchto reštaurácií, ale doteraz to nebolo možné, a práve táto zmena im to má umožniť. Vychádzame im v ústrety, ale vy ste zase nespokojná, lebo si potrebujete svoje zakričať, a robíte to polopravdami a otáčate si veci tak, ako nie sú.
Ja som sa len naschvál pozrel na toho Joshua Kimmicha, ktorého ste asi čítali na Hlavných správach, lebo ono to je úplne inak. Otvoril som si Augsbr... Augsburger Allgemeine, seriózne nemecké noviny, a tie píšu o tom, že Joshua Kimmich vôbec nepropagoval očkovanie, nič také tam nebolo, on propagoval svoju nadáciu, ktorá pomáha ľuďom v núdzi, ktorí sa kvôli korone dostali do núdze. Ja vám to dám prečítať, kľudne, keď viete po nemecky, keď nie, ja vám to aj preložím. A áno, on je nezaočkovaný a v súvislosti s tým sa rozbehla diskusia, že či teda ho nútiť k tomu, alebo nie, a, samozrejme, prišli k tomu, že nie, keď sa nechce očkovať, nemusí sa očkovať. Takisto ako u nás. Ale, samozrejme, pravidelne sa testuje, pretože keď chce ísť hrať zápas, keď chce ísť na tréning, musí byť otestovaný pravidelne.
Takže to sú ďalšie polopravdy, ktoré vy si otáčate, ako vy chcete, a je to smutné, že nás takýmto niečím tu ohurujete.
Skryt prepis
 

11.11.2021 9:55 - 10:10 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
No, pani kolegyňa Vaľová, vy ste nám teda dali. Popravde, úplne by stačilo len počúvať a čítať s porozumením. To ale ja chápem, že u vás nehrozí.
Čo sa týka Nemecka, prosím vás, skúste čítať aj niečo iné ako Hlavné správy, lebo potom to dopadne takto, ako tvrdíte. Ja nehovorím o tom, že, že nejaký futbalista niekde niečo, môže byť, ale viete, u nás to je ako? Vy sa odmietate dať očkovať a potom chcete po ľuďoch, aby boli zdraví. No a tak to asi veľmi dobre nejde, lebo vzhľadom na to, že, predpokladám, že máte veľký fanklub v Humennom, že, že teda idú podľa vás a že ste jasným vzorom, tak ako ďalší vaši kolegovia a kolegovia zo spodnej strany.
Čiže ak by ste chceli mať všetko otvorené, úplne by postačovalo, keby ste sa vy dali zaočkovať, dali sa zaočkovať aj tí, ktorí zaočkovaní nie sú, a ukázali tak ľuďom, ako by to šlo, aby bolo všetko otvorené. Tu na druhej strane ale treba povedať ešte jednu vec, že týmto opatrením sa nejdú zatvárať, ale otvárať prevádzky aj v čase čiernej farby. To znamená, samozrejme, ale len pre tých, ktorí nebudú naďalej a ďalej roznášať chorobu a budú sa chovať zodpovedne, čo vidíme, že ani tu sa nechová taká pätinka vôbec.
Skryt prepis
 

11.11.2021 9:55 - 10:10 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani Vaľová, toto bolo 8 minút mlátenia prázdnej slamy a znôžky nezmyslov, hlúpostí, konšpirácií a vytrhnutia z kontextu. A to je vlastne ukážka toho, ako opozícia celý čas robí z pandémie politiku, šíri konšpirácie, dezinformácie, len aby boli za pekných. A to, že sú plné nemocnice, im je úplne jedno, lebo ide o percentíčka. Gratulujem!
Vy s... vy ste hovorili teraz o Nemecku a teraz som si len prečítal článok. Neočkovaní si budú platiť testy a stratia aj plat v karanténe, takže toľkoto k Nemecku a toľkoto k opatreniam v Nemecku, a vy poviete, že to médiá klamú, takže tým sa vlastne ani argumentovať nedá, lebo vaša nejaká kamarátka vám povedala niečo iné. Nevadí.
Znova. Prevádzky sú v čiernych okresoch zatvorené podľa platného COVID automatu, ktorý tu už máme v podstate od januára. My čo sa snažíme spraviť, je, že týmito opatreniami umožníme aj v tých čiernych okresoch, aby bolo otvorené, samozrejme, pre zaočkovaných, pretože inak sa to nedá. Bohužiaľ, sú to hlavne nezaočkovaní, kto vo veľkom plnia nemocnice. A áno, očkovaný to môže dostať aj prenášať, ale tá šanca, že skončí v nemocnici, je násobne nižšia. A o tom to celé je a vy to buď neviete, alebo dobre viete a ľuďom budete naďalej klamať, aby ste z toho vybíjali politické bodíky.
A na záver len asi výzva pre pána ministra, konečne prestaňte jesť tie jogurty s müsli, lebo to pani Vaľovú irituje.
Skryt prepis