Ďakujem veľmi pekne pán predsedajúci za slovo. Ja by som tento široký zákon a naozaj veľmi rozsiahli rozdelil možno do takých troch, štyroch oblastí. Začnem tou najdôležitejšou. Tou najdôležitejšou oblasťou je transparentnosť. V oblasti médií potrebujeme viac transparentnosti a to sa týka všetkých druhov médií, aj tradičných médií, aj dezinformačných médií. Potrebujeme vedieť, kto za médiom, ktoré sa tvári, že šíri informácie stojí. Bude snáď...
Ďakujem veľmi pekne pán predsedajúci za slovo. Ja by som tento široký zákon a naozaj veľmi rozsiahli rozdelil možno do takých troch, štyroch oblastí. Začnem tou najdôležitejšou. Tou najdôležitejšou oblasťou je transparentnosť. V oblasti médií potrebujeme viac transparentnosti a to sa týka všetkých druhov médií, aj tradičných médií, aj dezinformačných médií. Potrebujeme vedieť, kto za médiom, ktoré sa tvári, že šíri informácie stojí. Bude snáď vadiť niektorým opozičným politickom, že sa zistí, že ja neviem vlastní to médium nejaký ich asistent alebo niečo podobné. To snáď nie. Ale tu hovoríme nielen o dezinformačných médiách a to by som chcel zdôrazniť, ale hovoríme aj o mainstreamových médiách. Celosvetový problém je oligarchizácia médií a skupovanie veľkých médií oligarchami. Tu by som možno povedal z takej novinárskej praxe. Treba rozlišovať medzi veľkými mediálnymi domami, ktoré, ktorých primárny cieľ je povedzme tvorba zisku, ale na druhej strane vytvoria priestor pre serióznu žurnalistiku a majú určité v tých, ktorých krajinách a robia dobre svoju prácu, dávajú zamestnanie mnohým ľuďom a novinárom. Na druhej strane sú veľké skupiny, finančné skupiny, ktoré skupujú médiá za účelom toho, aby v prípade nejakého problému tie médiá o danom probléme neinformovali alebo napríklad, aby v prípade potreby informovali o tom, čo tieto skupiny alebo títo oligarchovia potrebujú a vidíme to aj v európskom priestore. Ako príklad môžeme, môžeme uviesť napríklad Českú republiku, MAFRU a tak isto samozrejme na Slovensku vidíme veľkú, veľkú finančnú skupinu, ktorá, ktorá vlastní niekoľko mediálnych domov. Teda mediálnych domov, vlastní mediálny dom napríklad Nuzen media holding a podobne. Čiže vydávajú niekoľko, niekoľko periodík. Takže myslím si, že tu je veľmi dôležité, aby každý čitateľ, divák, poslucháč vedel, kto za tým, ktorým médiom stojí. Dnes sa môže spoliehať na to, že to médium zverejní svoju štruktúru alebo, alebo sa nejakým spôsobom k tomu dopátra na internete a z otvorených zdrojov, ale práve tento návrh zákona má ambíciu priniesť to, aby jednoducho tí vlastníci médií boli zapísaní v registri konečných užívateľov výhod. Čiže mi budeme presne vidieť aký, či už milionár, ale aj možno skvelý žurnalista vlastní, ktoré médium a teda budeme môcť vyhodnotiť, že či tie záujmy toho ktorého médiá sú dobré. Takže toto je veľmi dôležitá časť.
Transparentnosť médií. V tomto bode treba pripomenúť alebo treba spomenúť aj to, že sa budú musieť zverejňovať dary pre tie médiá. To znamená, ak niekto sa tvári alebo, že financuje to médium. To je všetko v poriadku. Množstvo médií môže fungovať, ak nechce fungovať práve pod nejakými krídlami oligarchov, tak chce fungovať z príspevkoch svojich nechcem to nazvať, že donorov, ale normálne ľudí, ktorí chcú to médium financovať. Čiže v prípade ak tie príspevky presiahnu čiastku myslím, že je to 1200 eur v tejto chvíli nastavené, tak, tak budú tieto príspevky zverejnené, aby jednoducho vedeli tí ľudia, že naozaj kto na fungovanie toho médiá prispieva. Taká veľmi dôležitá vec a myslím, že to spomínala aj pani ministerka to je zrovnoprávnenie týchto médií na jednu úroveň a aby v súčasnosti, keď povieme to tak, že idú do úzadia povedzme tie klasické tradičné výtlačky novín, ktoré niekedy chodili do schránok, ale skôr v súčasnosti majú, majú vydávať tie médiá svoje články a svoje novinárske prejavy na online platformách a v digitálnej podobe, aby pre nich platili...
===== keď povieme to tak, že idú do úzadia povedzme tie klasické tradičné výtlačky novín, ktoré niekedy chodili do schránok ale skôr v súčasnosti majú, majú vydávať tie médiá svoje články a svoje novinárske prejavy na online platformách a v digitálnej podobe, aby pre nich platili nielen rovnaké povinnosti ako pre médiá, ktoré sú vydávané tradičným spôsobom ale, aby novinári a redaktori, ktorí pracujú v týchto médiách, aby im boli zabezpečené aj rovnaké práva. To znamená, aby mali právo sa dožadovať na informácie, aby mali právo si pýtať informácie a zároveň, aby na nich, aby sa na nich vzťahovala aj napríklad ochrana zdroja, ktorá je jednoducho nedotknuteľná a práve tento návrh zákona to prináša. Takže v tomto prípade ide o zjednotenie pravidiel o zjednotenie práv a povinností pre všetky médiá. Takou treťou oblasťou, ktorú ja som si teda z tohto návrhu vydedukoval je, je verejnoprávnosť. Ak som tu teraz pred malou chvíľou počul, že toto je ničenie verejnoprávnosti prosím, veď ja tu vidím zvýšenie titulkovania, zvýšenie hlasového komentovania, zvýšenie národnostného vysielania veď to sú povinnosti a to je práve tá verejnoprávnosť pre, ktoré máme verejnoprávne médium. My sme v minulosti aj ako výbor tlačili na to, aby si verejnoprávne médium plnilo svoje povinnosti, ktoré sú dané zákonom, a aby napĺňali limity, ktoré už dnes majú v zákone a nedodržiavajú tento zákon napríklad v oblasti vysielania pre národnostné menšiny.
To, že si to už nejakým spôsobom vypočítali, ja som si pozeral tie sumy na základe, ktorých oni komunikovali, že tá tento návrh má im priniesť nejaké zvýšené výdavky. Ja naozaj neviem odkiaľ k takýmto sumám prišli, jednak je to časovo jednak tento návrh je rozložený v čase to je prvá vec a druhá vec, tie sumy mi pripadajú z môjho pohľadu prestrelené nemám ten podklad odkiaľ teda niečo takéto majú. Ale ešte raz, zvýšenie komentovania, zvýšenie titulkovania a zvýšenie národnostného vysielania je niečo čo má práve verejnoprávne médium robiť. Takže ja si myslím, že toto je posilnenie verejnoprávnosti, súhlasím s tým, že do budúcna sa musí stabilizovať v prvom rade financovanie verejnoprávnej RTVS s tým absolútne súhlasím. Ukázala to aj kontrola Najvyššieho kontrolného úradu, financovanie RTVS je maximálne rozdrobené to, že dnes sa tvárime, že jej financovanie zabezpečené len teda z veľkej časti formou, formou koncesií a z peňazí koncesionárov, to je fajn ale na druhej strane do určitej miery RTVS financuje aj štát tak isto nejaké príjmy sú z reklamy. A tak ako sa ukázalo v uplynulých rokoch kedy napríklad aj pán Jarjabek, ktorý tu pred malou chvíľou vystupoval a hovoril, že práve pre nejakých povedzme, že 20 miliónov dôjde k zániku verejnoprávneho média, tak dopady populistického návrhu vášho koaličného partnera spred niekoľkých mesiacov resp. asi dvoch, troch rokov k zníženiu koncesií bolo možno krokom a sociálnym krokom to nepochybujem, na druhej strane bol to populistický krok, ktorým ste usekli do výraznej miery desiatky miliónov eur z financovania RTVS, ktoré musí teraz následne riešiť ministerstvo kultúry. A opäť tak ako takmer v každej oblasti, ktorú po vás zdedili sme zdedili tak treba hasiť nejaký požiar a nejaký problém.
Takže, vy ste začali likvidovať financovanie RTVS a my sme si dali do programového vyhlásenia vlády zastabilizovať toto financovanie a napraviť všetky chyby, ktoré ste v minulosti v tejto oblasti urobili. V tomto prípade my ostáva už iba jediné a to je tá oblasť ochrany novinárov tak ako som uviedol dochádza na príklad k ochrane zdroja a teda tá ochrana bude platiť aj pre tých, ktorí publikujú svoje texty v online svete. Tu mi nedá spomenúť napríklad aj právo na vyjadrenie, aj v tejto oblasti ste vy v minulosti mali zásadné snahy a v podstate ste predkladali doslova náhubkový zákon, ktorý by dával politikom takmer akékoľvek právo okomentovať takmer všetko čo sa mihne v mediálnom priestore. Čiže, ja som rád, že k takejto politizácii napokon v minulosti nedošlo a práve tento návrh posilňuje aj práva, práva novinárov a, a zachováva aj to súčasné znenie tak ako je. Myslím si, že z tejto oblasti takto stručne je to asi aj všetko a ja som rád, že z takého toho balíka mediálnych zákonov, ktoré sú pripravené tak tento najširší najväčší je už v parlamente. Verím, že, že tento návrh prejde a môžeme sa potom pustiť do ďalších napríklad do, do zákona aj o RTVS pretože toto nie je zákon o RTVS, preto ja nevidím dôvod prečo sa tu otvárali nejaké diskusie o výške koncesií o ktorých tu spomínal pán Kuffa, jednoducho tento návrh o tom, o tom nehovorí. Takže, takže toto sa dotýka veľmi okrajovo RTVS len naozaj v oblasti tejto verejnoprávnosti, aby, aby do nejakej miery vysielali pre menšiny a pre niektoré komunity, ktoré na Slovensku žijú a tak je to správne. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis