Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

7.12.2021 o 14:19 hod.

PaedDr.

Peter Vons

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 16:24 - 16:25 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Šudík, som rád, že si vo svojej rozprave upozornil na jeden dôležitý fakt, ktorému sa v dnešnej rozprave málo venujeme, a to je, že táto kríza, ktorá je v spoločnosti, tá veľká frustrácia, znechutenie a to, že sú ľudia ubití, nie je len o COVID-e, ale tá pandémia naplno odkryla, aký sociálny štát tu SMER 12 rokov budoval.
Naozaj ľudia za vás, páni poslanci zo SMER-u, vznikol pojem pracujúca chudoba na Slovensku. Mnohí dôchodcovia naozaj žijú zo dňa na deň a nie práve len teraz dva roky a už niekoľko desať rokov. Takže nie je to len o pandémii, ale aj o tom, že tento sociálny štát, ktorý ste tu budovali, bola obyčajná „Potemkinova dedina“ a stále ste dôchodcov a seniorov ťahali za nos nejakými trinástymi dôchodkami, ktoré ste im reálne nevyplatili. A teraz, keď táto finančná pomoc reálne prichádza, aj tento univerzálny návrh, ktorý mal pomôcť gastru a podnikateľskému prostrediu, ste jednoducho odmietli.
Ja som veľmi rád, že prichádzame s návrhom tohto zákona z dielne ministra financií a že reálne pomôžeme ľuďom, ktorí to najviac potrebujú, a zároveň nenásilným spôsobom, dobrovoľným, budeme motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.12.2021 16:18 - 16:23 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem.
No a keďže tá mimoriadna situácia v súčasnosti, všetci dobre vieme, že stúpajú ceny energií. Znova počúvame v pléne klamstvá, že za zvyšovanie cien energií môže vládna koalícia. No nuž každý si dokáže v dnešnej dobe vygúgliť, že energie stúpajú dlhodobo. Nestúpajú len dané volebné obdobie a nie, nemôže za to Richard Sulík, ako sa to tu snažíme hovoriť, jednoducho tak sa vyvíja trh a jednoducho tie ceny energií budú stúpať a stúpali a budú stúpať, či by ste boli pri vláde vy, títo, títo alebo tí, jednoducho ceny energií budú stúpať, lebo také je trhové hospodárstvo.
Keď to prepočítame, a ešte by som dokončil, že cena tepla, taký príklad, kvôli perfektnému manažovaniu zo strany SMER je v Humennom jedna z najdrahších na Slovensku. Máme investičný dlh na potrubia v Humennom cez 14 mil. eur, že sa do potrubí nedávali žiadne peniaze. V týchto potrubiach uniká množstvo tepla a tým pádom koneční spotrebitelia občania musia platiť za to, že mesto v manažmente zlyhalo a za predchádzajúcej vlády SMER-u neinvestovalo do rekonštrukcie potrubí, čo navyšuje cenu.
Ak to teraz takto rozmeníme a tá pani, jej ostáva mesačne nejaká tá stovka a z týchto troch, jej ostane nejakých 20 eurá mesačne. Cena, navýšenie, keď sa zvýši cena tepla a iných energií, tá pani nebude mať z čoho žiť. Nebude mať z čoho žiť. Ja preto podporujem túto mimoriadnu finančnú pomoc v tomto čase, to, že táto pani nebude mať z čoho žiť. A to hovorím vám, opozičným poslancom, pretože ona mi to povedala, aby som to vám všetkým povedal. Jednoducho je mimoriadny stav. Tá pani sa nesťažuje v stave, v akom žije. Dlhodobo tak celý život prežila, že jej ostalo 20, 15 eurá mesačne, 5 eurá. Jednoducho chápala to, aký je, bohužiaľ, stav, nesťažovala, chápala, aké sú podmienky, aký je vývoj. Ale teraz ju to môže negatívne ovplyvniť.
Pozerám, že už mám aj na seba pár faktických poznámok a určite budete na mňa reagovať, veď vy tu navrhujete energetické šeky, aby sme pomohli, pomohli seniorom, dali im rôzne príspevky. Ale špajza ostala prázdna. Povedzme si to po pravde. My tie peniaze nejdeme vyčarovať.
Inštitút hodnoty za peniaze vyčíslil, že taká liečba, život človeka nás v dôchodkovom veku stojí 12-tisíc euro. My, ak dáme tým ľuďom príspevky a ich motivujeme sa zaočkovať a napríklad pri tých 12-tisíc eur pomôžeme 40 seniorom a vieme, že vakcína chráni ľudské životy, pomáha v lepšom priebehu a u tých 40 ľudí je vypočítané, že by 1,88 % skončilo v nemocnici, tá liečba by bola násobne drahšia. My tie vlastne peniaze presúvame z minister... z nemocníc, ktoré ušetríme, práve priamo pre tých ľudí. Je to presun z miesta A na miesto B. Tie peniaze v tej špajze nie sú. Presunieme z áčka do béčka. Nepodporíme tak farmafirmy, ktoré tu dlhodobo kritizujete, ale tie peniaze môžu podporiť miestnych podnikateľov. Miestnych podnikateľov v oblasti gastra, služieb a podobne. A tým seniorom môžme pomôcť. To je momentálne jediná alternatíva, ako tie finančné prostriedky nájsť, ich presunúť, tým, že budeme chrániť život a zdravie seniorov, a využiť ich efektívne a pomôcť ľuďom, ktorí si to zaslúžia. Je to len presun.
Viem, že viacerí tu z vás ste priamo zos Bratislavy a nikdy ste neboli na východe Slovenska, kde je obrovská chudoba. Je tam chudoba a ľudia tie peniaze v tejto mimoriadnej situácii potrebujú. Ak nie sú v tej špajze, sú možnosti, ako ich presunúť. Jak to, ja verím, že to všetci využijeme a podporíme tú pani Aničku, ktorá má fakt ťažký život, ale nesťažuje sa. Ale iné, čo chce, je vaša podpora. Ja pevne verím, že dnešnú schôdzu aj pozerá, keďže mi to sľúbila, aby som k vám prehovoril, a verím, že bude spokojná. Pretože som povedal každé slovo, ktoré mi ona povedala, aby som odkázal vám opozičným politikom.
Zahoďte svoje egá momentálne, ide o pomoc ľuďom. Pomoc ľuďom, ktorí to reálne potrebujú. Pomoc ľuďom v štáte, ktorý sa 12 rokov budoval ako sociálny, ale, bohužiaľ, sociálny nie je, keď sú tu takéto podmienky.
Tak ešte raz vám chcem všetkým vopred poďakovať, ktorí v sebe nájdete odvahu, zahoďte nejaké stranícke tričká, že stranícku politiku a podporíte daný návrh zákona. Pretože pomôže tým ľuďom a je to šanca, ako tie peniaze pre tých seniorov nájsť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.12.2021 16:13 - 16:18 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, dovoľte sa aj mne tak už netradične vystúpiť k predkladanému návrhu zákona, ktorý predkladá minister financií a ministerstvo, pán minister Igor Matovič.
S rukou na srdci o sebe dlhodobo hovorím, že som pravičiar a netajím to. A som zástancom toho, aby sme hľadali komplexné riešenia a nielen nejaké jednorazové príspevky. Ale doba, v ktorej sa nachádzame, určite nie je štandardná, a preto potrebujeme aj neštandardné riešenia. Preto som sa rozhodol podporiť v súčasnosti už 300-eurový príspevok.
Ja si dovolím, som sa tak rozhodol to vyjadriť nejakým menším príbehom. Pochádzam z Humenného, skadiaľ pochádzajú aj ďalší traja poslanci Národnej rady. Sme stamaď štyria. Každý pondelok sa snažím čo najviac času tráviť vo svojej kancelárii, ktorú mám, kde za mnou chodia ľudia. Samozrejme, v čase COVID-u som to o niečo obmedzil, aby som mohl týchto seniorov, ktorí ma najčastejšie navštevujú, chránil. Dole jedno poschodie podo mnou sa nachádza reštaurácia. A idem si tak hore, hore do svojej kancelárie a zrazu som tam stretol staršiu pani, ktorá ma oslovila: Pán Šudík, prosím, prosím vás, povedzte tým vašim kolegom v koalícii, ale aj v opozícii, podporte predkladaný návrh zákona. V tom čase ešte 500-eurový, dnes už 300-eurový pre každého zaočkovaného.
Ja nechcem teraz kritizovať opozíciu, ale len konštruktívne povedať, keď som sa s tou pani pustil do debaty, mi povedala, že po 35 rokoch práce má 370-eurový dôchodok. Dvanásť rokov sa tu terajšia opozícia snažila budovať sociálny štát. Za 12 rokov vybudovala sociálny štát, v ktorom dôchodca za 35 rokov svojej práce má dôchodok smiešnych 370 eur. Je toto normálne? 370 eur má táto pani svoj dôchodok. A opozícia nás tu kritizuje, ako my málo pomáhame dôchodcom. My sme pri moci, teda pri vláde druhý rok. Vy ste boli 12 rokov, 12 rokov a táto pani má smiešny dôchodok.
Tak sme to začali pomaličky analyzovať, kde tie peniaze míňa. Z toho skoro 37-eurového, 380-eurového dôchodku zaplatí mesačne 180 za byt a ostane jej 200 eurá na prežitie. Z tých 200 eurá stovku ju stoja lieky, noviny, mobil, ktorý zaplatí, a ostane jej k živobytiu stovka. Je to 3 eurá a 33 centov na deň. Tá pani žije z troch eura a 33 centov na celý deň a za to si musí kúpiť raňajky, obed a večeru. To je stravná jednotka, ktorú má. To je výsledok 12 rokov budovania sociálneho štátu.
Ako sme tak ďalej s tou pani rozprávali, tak naša samospráva v Humennom podporuje seniorov. Vieme, že doba je ťažká, tak nejaká táto pani, ktorá má výšku dôchodku 380 eur, dostane príspevok od našej samosprávy v podobe dvoch eurá a obed stojí v reštaurácii štyri. Takže to tá pani doplatí 2 eurá za ten obed a ten obed si musí rozdeliť, do tých 3,33 minie dvojku, si musí rozdeliť, aby si z neho zaplatila, a teda si ho rozdelila na obed a na svoju večeru. Tvorí jej celodenný pokrm. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prepáčte, pán poslanec, že vám do toho skáčem, ale v zmysle rokovacieho poriadku by sa mal v sále nachádzať pán navrhovateľ.

Šudík, Tomáš, poslanec NR SR
Takže počkám.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 15:46 - 15:47 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja trošku nadviažem, pán Tomáš, teraz ste ukázali to divadlo, ktoré vy tu hráte na tých dôchodcov. Vy si myslí... vy keď sa hráte, že poznáte Igora Matoviča, vy si myslíte, že keby ste zahlasovali, že Igor Matovič uhne z tých 600 euro? No neuhol by, lebo by cítil podporu, že to chcete. Čiže jemu záleží na tých dôchodcoch.
A je mi, ja som naozaj nevedel, pán Šimko, že ste zahlasovali za tento zákon, čo si veľmi vážim, a mohli ste ísť za tými hlasákmi a tam na tej (tom, pozn. red.) vašom krídle trošku zapracovať na tom, aby tí dôchodci to naozaj dostali, lebo toto je tá, myslím si, že tá posledná pomoc a motivácia. Potom uvidíme, čo, čo príde zase. Ale na to, aby sa tie nemocnice uvoľnili od 60 plus, je dôležité zabojovať zo všetkých síl.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 15:44 - 15:46 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Erik, najprv začnem na tvoju vyrobenú vec tuná. Nevyrobil si si to a ja s tým nesúhlasím, lebo si to vytlačil a vyrobí, vyrába sa naozaj, keď si to vtedy robíš. Ale tak to je, to si ty, Erik.
Chcem povedať, že rozprával si tu taký, taký perfektný výklad o tom, že ako by mali šetriť a ako my dehonestujeme tých rozhodcov, teda rozhodcov, prepáčte, dôchodcov, že sa má šetriť.
Erik, aj ja šetrím. Ja som podnikateľ, Erik, podnikám dlhé roky. Erik, predstav si, že aj my utesňujeme dvere. My dávame preč nábytok od, od okien a od radiátorov. Erik, my tiež kúrime 19 stupňov, aby sme šetrili. Erik, to je normálne.
Ale za vašej vlády, Erik, keď si bol vedľa Roberta Fica, Erik, čo ste robili vy? Šetrili ste? Áno? Na tých dôchodcoch, Erik.
Ty tu rozprávaš o tom, že ideme, že rozdeľujeme ľudí. Erik, veď to robíte vy. To robíte vy.
A čo ti chcem zase povedať, ty si tu rozprával minule, že klamem. No neklamem, Erik, a mňa mrzí, že toto ty rozprávaš, pretože ty si krásna ukážka toho, ako v zákulisí je z teba anjelik. Ty sa rozprávaš s každým. Aj s Matovičom si sa tu rozprával, úplne úžasne si mu povedal, že sa ešte s Pellem o tom večer porozprávaš, a teraz tuná pred kamerami robíš takéto, Erik, divadlo. Tam vzadu pri tej fajčiarni sa rehocete smerohlasáci a rozprávate, že veď toto tu je len divadlo na našich voličov. Erik, ja nerobím divadlo. Ja sa správam k ľuďom rovnako aj tu, aj vzadu.
A chcem povedať tým ľuďom, ku ktorým sa správam normálne, že my im dávame tie peniaze. Tie peniaze dostanú. Erik, vy ste ich okrádali o tie peniaze a ty o tom veľmi dobre vieš!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 15:11 - 15:13 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Mne sa veľmi páči, keď odsúdený extrémista, naozaj fašista rozpráva, používa vodalputizmus a nazýva iných fašistami. Ja keď som si naozaj pozrel to video, kde vás ostrihali s tým Hitlerom, tak dnes to bolo úplne totožné.
Úžasné bolo na vašom vystúpení, že všetci tu v sále, nikto vás nepočúval po piatich minútach. Všetci sa hrali na mobilných telefónoch, robili si svoje. Vy keď začnete tú svoju uvrieskanú kanonádu slov, tak nikto vás nepočúva, ale vy si urobíte z toho, zostriháte si videjko pre svojich voličov.
Vy ste tu dourážali ľudí z koalície a z OĽANA neskutočným spôsobom. Vy rozprávate o tom, že vám ľudia niečo rozprávajú, ale vy vkuse urážate ľudí. Mne sa, mne, keď ste tu rozprávali aj s tým vaším steroiďákom kolegom Sujom o pedofiloch, mne prišlo veľmi ľúto, ja 25 rokov robím v treťom sektore a práve Igor Matovič bol jeden z tých hlavných, ktorý povedal, že ak je to tak, tak nech sa vyšetrí, či teda ten pán Herák to urobil. Ale vy, prezumpcia viny (neviny, pozn. red.) pre vás neplatí a vy urážate ľudí. Nikdy v živote som nekryl žiadneho pedofila a som človek, ktorý ubytuváva vo svojich zariadeniach ľudí, ktorým takíto ľudia ubližujú.
Nepočul som od vás ani jedno riešenie, ale najväčším riešením bolo, že ste povedali, že generálny štrajk treba urobiť. Váš kolega Urban povedal, že je vrchol pandémie, a vy idete urobiť generálny štrajk.
Nezabudnem na vašu faktickú poznámku, pán Mazurek, keď ste povedali, že nechajme to tu premoriť. Pán Mazurek, vy máte v paži ľudí, vy mate v paži očkovaných, neočkovaných. Vy ste sa sem dostali ako 22-ročný a zachutila vám moc parlamentu. To ste vy, pán Mazurek.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.12.2021 14:33 - 14:38 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, oblasť cestovného ruchu je jednou z oblastí, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou a krízovou situáciou, a preto vítam snahu ministerstva dopravy a pána ministra, aby, alebo vymyslieť čo najlepšiu schému pomoci, ktorú je možné na prekonanie ťažkého obdobia, ktoré je aj v oblasti cestovného ruchu počas pandémie. Tí, ktorí sa o túto oblasť viacej zaujímate, viete, že v oblasti cestovného ruchu pôsobia aj organizácie cestovného ruchu, ktoré si zriadili či už župy, alebo mestá. Aj napríklad ja ako Bratislavčan, aj v Bratislave je jedna takáto organizácia BTB, Bratislava Tourist Board, ale po celom Slovensku sú takéto organizácie, ktoré pod vplyvom alebo vplyvom pandémie majú ťažkú situáciu najmä z dôvodu, že ich zdroje financovania nie sú naviazané len na dotáciu zo strany štátu, ale sú naviazané aj na členské príspevky, ktoré im poskytujú ich členovia. A týmito členmi sú buď samotné obce, alebo mestá, alebo mestá, alebo župy, ale sú aj podnikateľské subjekty v oblasti cestovného ruchu. No a je teda prirodzené, že, keďže cestovný ruch je výrazne obmedzený počas pandémie, že aj objem a suma tých členských príspevkov, ktorú títo členovia jednotlivým organizáciám cestovného ruchu poskytujú, je výrazne nižšia, ako keby to bolo mimo obdobia pandémie.
No a tak sme aj spolu s ministerstvom viacerí poslanci premýšľali, že ako z tejto situácie nejakým spôsobom vyjsť a nájsť riešenie. Uvažovalo sa nad rôznymi spôsobmi pomoci, okrem iného napríklad aj nad tým, aby bolo možné časť dotácie zo strany štátu poskytnúť na mzdy tých zamestnancov, ale túto myšlienku sme nakoniec zavrhli kvôli tomu, že by sa potenciálne dala aj obchádzať určitým spôsobom a nemuselo by to nakoniec pomôcť podpore cestovného ruchu.
Ale keď sme diskutovali o tom, že by časť tej dotácie zo strany štátu mohla byť poskytnutá na prevádzkové náklady týchto organizácií cestovného ruchu, tak táto cesta sa nám zdala už schodnejšia, že energie a ďalšie prevádzkové náklady, ktoré sú nevyhnutné na to, aby bol udržaný chod týchto organizácií. No a to, samozrejme, nepriamo vie potom pomôcť aj tomu, že nebudú musieť prepúšťať zamestnancov, že vôbec budú môcť fungovať aj počas pandémie.
No a keďže táto diskusia nakoniec bola úspešná, tak sme sa rozhodli s pánom poslancom Milošom Svrčekom, že predložíme tento pozmeňujúci návrh. Sú pod ním podpísaní predovšetkým poslanci za hnutie OĽANO a SME RODINA, ale verím tomu, že keby som takto prešiel sálou a spýtal sa vás, či by ste podporili ten pozmeňovák aj zo strany opozície, tak verím tomu, že aj vaše podpisy by pod ním boli, pretože naozaj tento krátky pozmeňujúci návrh je o pomoci organizáciám cestovného ruchu. A myslím, že pomôcť nejakým spôsobom sme všetci, najmä tým, ktorí počas krízy a pandémie najviac trpia.
Čiže ja si dovolím na záver predniesť tento pozmeňujúci návrh. To odôvodnenie som už povedal tak voľne v tej diskusii, ktorá tomuto prečítaniu predchádzala, čiže sa sústredím už len a prečítanie samotného pozmeňujúceho návrhu.
Ide o pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov NR SR Milana Vetráka a Milana Svrčeka k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov. Je to tlač 803.
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov, sa mení a dopĺňa takto:
V čl. I sa doterajší text označuje ako bod 1 a vkladá sa bod 2, ktorý znie:
„2. Za § 31e sa vkladá § 31f, ktorý znie:
㤠31f
Prechodné ustanovenie
V kalendárnych rokoch 2022 a 2023 možno poskytnutú dotáciu použiť nad rámec obmedzení ustanovených v § 30 ods. 3 písm. a) aj na prevádzkové náklady žiadateľa o dotáciu zo štátneho rozpočtu, okrem nákladov na mzdy, v rozsahu do 15 % poskytnutej dotácie v príslušnom roku.“.“
To je znenie celého toho pozmeňováku. Odôvodnenie som vám uviedol a, samozrejme, ak sú nejaké nejasnosti okolo toho, tak ešte raz odpoviem v odpovedi na faktické poznámky.
Ďakujem vám pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 14:28 - 14:30 hod.

Vons Peter
Ďakujem veľmi pekne. Tak dnes o 17. hodine budeme o tomto hlasovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 7.12.2021 14:19 - 14:22 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, vážený pán minister, predkladám spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení zákon č. 213/2019 Z. z. o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 801, v druhom čítaní.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením 1160 zo 7. decembra 2021 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre financie a rozpočet a výboru pre hospodárske záležitosti. Výbory prerokovali návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili gestorskému výboru v určenej lehote žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Návrh zákona odporučil Národnej rade Slovenskej republiky schváliť ústavnoprávny výbor uznesením č. 418 zo 7. decembra 2021, výbor pre financie a rozpočet uznesením č. 271 zo 7. decembra 2021 a výbor pre hospodárske záležitosti uznesením č. 262 zo 7. decembra 2021.
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky uvedených pod bodom III tejto spoločnej správy nevyplývajú žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k predmetnému návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III tejto správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 213/2019 o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, schváliť.
Spoločná správa výborov o výsledku prerokovania návrhu zákona v druhom čítaní bola schválená uznesením výboru pre hospodárske záležitosti č. 264 zo 7. decembra 2021. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril predložiť návrhy v zmysle príslušných ustanovení rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 11:42 - 11:44 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem za konštruktívnu kritiku aj tú nekonštruktívnu, v poriadku, od toho tu je parlament.
Pán Suja, fond obnovy nám sponzoruje EÚ a je na reformy a dúfam, že ako zodpovedný politik tieto reformy podporíte. Sputnik, viete, nie je úplne fér povedať, že OĽANO zarezalo Sputnik. Naopak, OĽANO robilo všetko pre to, aby sa Sputnikom očkovalo.
Pán Kazda, ja si myslím, že to neni 500 mil., to bude 500 mil., ak sa dá zaočkovať milión dôchodcov alebo seniorov troma dávkami. To znamená, že ak bude menej ľudí, tak to bude menej peňazí. Takže to nie je, že teraz 500 mil. minieme stoj čo stoj, a keď sa dá zaočkovať iba jeden človek, tak mu tých 500 mil. euro rovno dáme. Takže ak to niekoho motivuje, o to lepšie, inak to bude potom lacnejšie.
Ondrej, ty si teda mne naložil a potom si odišiel, no pekný si zbabelec. Dúfam, že si užívaš svoj obed. Ty si hovoril, že, že či to niekoho presvedčí. No ak to nikoho nepresvedčí, tak je to v poriadku, lebo tie peniaze proste neminieme. A bolo by nefér motivovať, bolo by nefér teda zaplatiť iba tým novým, čo sa dajú teraz zaočkovať, lebo by sme potom neodmenili tých, čo sa už predtým dali zaočkovať plne. A tým pádom chránia seba, ostatných a šetria peniaze všetkým daňovým poplatníkom. Hlavne šetria miesta v nemocniciach pre iných pacientov.
Pán Kočiš, vy ste hovorili, že očkovanie nie je cesta, hch, dobre, ja teda čakám, že čo, čo tá cesta teda je. Že či máme tým ľuďom, máme dávať Ivermectin, aby nám potom cválali po uliciach, alebo čo? Pretože ako ja naozaj že nevidím tu inú cestu ako očkovanie a, bohužiaľ, to ukazujú dáta po celom svete, a preto očkuje celý svet.
Marián, ty, len jedna vec ma zaujala, že ty si hovoril, že ľudia budú chodiť do tých vakcinačných centier, potom tam sa nakazia. No tú deltu dostane skôr či neskôr každý a je rozhodne lepšie, keď ju dostane zaočkovaný ako nezaočkovaný. Takže ja si myslím, že čím viac ľudí bude vo vakcinačných centrách, tým lepšie pre nich a tým lepšie pre celú spoločnosť.
Ďakujem.
Skryt prepis