Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

7.12.2021 o 16:13 hod.

Bc.

Tomáš Šudík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie spoločného spravodajcu 7.12.2021 18:00 - 18:02 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predseda, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť správu Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet o výsledku prerokovania návrhu rozpočtu Exportno-importnej banky Slovenskej republiky na rok 2022.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto správu výboru o prerokovaní vyššie uvedeného návrhu rozpočtu.
Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 780 z 22. októbra 2021 pridelil návrh rozpočtu Exportno-importnej banky na rok 2022 Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet. Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet uznesením č. 248 z 18. novembra 2021 súhlasil s návrhom rozpočtu a zároveň odporučil Národnej rade tento návrh rozpočtu schváliť.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet schválil svojím uznesením č. 267 z 23. novembra 2021 správu výboru. Týmto uznesením výbor zároveň poveril spravodajcu mňa, aby na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu, aby som predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona.
Návrh na uznesenie Národnej rady je prílohou tejto správy.
Ďakujem, pán predseda, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 16:56 - 16:58 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. No, Jano, ja si myslím, že si trafil úplne do čierneho, pretože trafené husi zagágali. Tie protesty naozaj organizujú a budú ich organizovať nie preto, aby pomáhali ľuďom, ale preto, aby si urobili politickú kampaň a na tých protestoch naozaj nemajú problém, šíria sa tam medzi tými, šíri sa tam vírus a oni s tým nemajú problém. Tak ako povedal Mazurek dnes, budeme organizovať generálny protest. Im je jedno, že ľudia zomierajú, im ide o politické body a ide im o moc.
Povedal si ešte jednu vec, že je tu desať poslancov, ktorí by tu nemali čo robiť. Ja by som bol rád, keby si ich vymenoval, lebo ty si čestný chlap. Povedz tých desiatich, vymenuj ich, ktorí tu nemajú čo robiť, veď si, pre mňa si čestný človek. A ja ti nebudem nakladať, ja verím, Jano, že s tým Igorom tú tvoju kompenzáciu, ktorú prevádzať, si nájdeš spoločnú reč, ani neviem, čo bolo medzi vami, ale že nájdeš tú spoločnú reč a že sa stretnete, porozprávate sa normálne a opäť bude z teba ten Jano Krošlák, akého som poznal a akého poznám.
Ďakujem. Janko, tých desať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 16:56 - 16:56 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Krošlák, je úplne prirodzené, že Igor Matovič má množstvo odporcov a nepriateľov, pretože roky tu fungoval politický systém, v ktorom mafia a oligarchovia boli nedotknuteľní. Igor Matovič týmto systémom zatriasol. A ty si si neuvedomil jednu podstatnú vec, že teraz sa neodohráva len boj s pandémiou, ale aj boj o budúcnosť našej krajiny. A mne je úprimne ľúto, že si opustil tím ľudí, ktorí sa snažia očistu Slovenska dotiahnuť do konca. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 16:48 - 16:49 hod.

Tabák Romana Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán Krošlák, v prvom rade vy ste v politike kvôli mne, lebo ja som bola tá, čo vás odporučila do OĽANA, a veľmi toto rozhodnutie ľutujem. Vaše činy hovoria za vás. Zradili ste SaS, zradili ste OĽANO, zradíte každého ďalšieho. To, že ste odišiel z OĽANO pred reformnými zákonmi, hovorí za všetko.
Od začiatku ste nič neurobil pre šport, neboli ste na jednom stretnutí. Na Facebooku ľudí len zavádzate. Vy ste reinkarnátor športu, za päť korún Mikuláš.
A je mi to veľmi ľúto, že som zdvihla vtedy ten telefón a hovorím, Jano, poď k nám, ty si tímový hráč.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 16:32 - 16:33 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Vďaka. Áno, pán Šimko, ja súhlasím. Na začiatku bolo 500, teraz sme znížili na 300. Len, bohužiaľ, niekedy údel koalície a kde našli sme dostatok koaličných partnerov, ani členov opozície, aby bolo 500. Jednoducho, nielen koaliční partner, aj opozícia sa postavila, že nechcú podporiť seniorov a tak to, bohužiaľ, skončilo.
Ku pani Sulanovej a pánovi Tarabovi, hovoríte, že treba podporiť všetkých. Ja rozprávam, my tie peniaze v tej špajze nemáme. My tie ušetrené peniaze, ktoré sa v nemocniciach ušetria, budú, že nevyužijeme na tú liečbu COVID pozitívnych, presuňme pre tých dôchodcov. Každý dôchodca si má právo vybrať. Máte pravdu, tí, ktorí sa nezaočkujú, sa tie peniaze využijú na ich liečbu. Tí, ktorí sa zaočkujú, im tie peniaze môžeme dať. Myslím, že je to správny kompromis, lebo tak to presne je.
Som aj rád za faktickú poznámku pána Potockého, ktorý znova zdôraznil, kde my ako východniari vnímame, ako sa budovala sociálna demokracia v našom okrese na východe, ale aj v Banskej Bystrici, ako povedal pán Šimko, posledných 12 rokov, kde dôchodca za 35 rokov svojej práce má dôchodok 370 eur, 370 eur.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 16:30 - 16:32 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tomáš, ty si sa tak rozohnil ako tribún ľudu, taký spravodlivý hnev. Je to úplne oprávnené, keďže, keď počúvame týchto, ešte to znovu musím opraviť, kšampusových socialistov, ktorí tu roky rokúce hovorili o sociálnom štáte tu, sociálny štát tam, dôchodcov toto, dôchodcom toto, dôchodcom toto. Tak ja by som čakal, že po tých dvanástich rokoch, tak dôchodcovia si to tu, to bude eldorádo pre dôchodcov, táto krajina. Tu budú pečené holuby padať dôchodcom, tu bude jeden skvelý sociálny štát, kde si budeme všetci rovní, kde všetci budú žiť so skvelými platmi, skvelými dôchodkami. No nič také tu nie je. Ako si povedal, stále tu žijú dôchodcovia, ktorí za rok dostanú menej ako 400 euro, čo je, to je, to je katastrofa. A toto je výsledok tejto sociálnej, týchto sociálnych vlád SMER-u, resp. HLASOSMER-u.
A jedna ešte vec. Ja som veľmi rád, že tento príspevok je naviazaných, naviazaný práve na očkovanie. Pretože je veľmi fér povedať aj starším ľuďom, že sú to oni, kto je najviac vystavený riziku COVID-u, sú to oni, kto najviac zamiera, si to oni, kto najviac zaplňuje nemocnice.
Niektorí cynici z politiky radi hrajú tú hru, že nie, nie, nemusíš sa očkovať, stačí nejaké Ivermectin alebo vitamín, alebo oriešky, alebo neviem, čo nového bude. Ale treba povedať pravdu. A tá pravda je, že delta zastihne každého. A hrať hru s deltou bez očkovania, je ako hrať ruskú ruletu, kde naplníte päť nábojov zo šiestich. A tá šanca, že vám to vyjde do hlavy, je veľmi vysoká.
A preto je správne, že tieto príspevky podmieňujeme očkovaním, pretože je to v záujmy, v záujme zdravia dôchodcov, v záujme zdravia seniorov a v záujme ochrany nemocníc a ochrany celej spoločnosti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 16:30 - 16:30 hod.

Nemec Richard
Ďakujem, pán predsedajúci. Tomáš, ďakujem, že si poukázal na pseudosociálny Ficov štát, ktorý tu dlhé roky vládol. A konečne si povedal aj trošku príkladov z praxe, ako teplo sa vyhadzuje von oknom, ako sa starali o dôchodcov. Takže ja ti ďakujem.
A škoda, že nemáš hlas, nekričíš jak Mazurek, bolo by ťa viac počuť, aspoň by sa tu pri tých telkách, čo počúvajú možno, tak sa viacej zobudili.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 16:24 - 16:25 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Šudík, som rád, že si vo svojej rozprave upozornil na jeden dôležitý fakt, ktorému sa v dnešnej rozprave málo venujeme, a to je, že táto kríza, ktorá je v spoločnosti, tá veľká frustrácia, znechutenie a to, že sú ľudia ubití, nie je len o COVID-e, ale tá pandémia naplno odkryla, aký sociálny štát tu SMER 12 rokov budoval.
Naozaj ľudia za vás, páni poslanci zo SMER-u, vznikol pojem pracujúca chudoba na Slovensku. Mnohí dôchodcovia naozaj žijú zo dňa na deň a nie práve len teraz dva roky a už niekoľko desať rokov. Takže nie je to len o pandémii, ale aj o tom, že tento sociálny štát, ktorý ste tu budovali, bola obyčajná „Potemkinova dedina“ a stále ste dôchodcov a seniorov ťahali za nos nejakými trinástymi dôchodkami, ktoré ste im reálne nevyplatili. A teraz, keď táto finančná pomoc reálne prichádza, aj tento univerzálny návrh, ktorý mal pomôcť gastru a podnikateľskému prostrediu, ste jednoducho odmietli.
Ja som veľmi rád, že prichádzame s návrhom tohto zákona z dielne ministra financií a že reálne pomôžeme ľuďom, ktorí to najviac potrebujú, a zároveň nenásilným spôsobom, dobrovoľným, budeme motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.12.2021 16:18 - 16:23 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem.
No a keďže tá mimoriadna situácia v súčasnosti, všetci dobre vieme, že stúpajú ceny energií. Znova počúvame v pléne klamstvá, že za zvyšovanie cien energií môže vládna koalícia. No nuž každý si dokáže v dnešnej dobe vygúgliť, že energie stúpajú dlhodobo. Nestúpajú len dané volebné obdobie a nie, nemôže za to Richard Sulík, ako sa to tu snažíme hovoriť, jednoducho tak sa vyvíja trh a jednoducho tie ceny energií budú stúpať a stúpali a budú stúpať, či by ste boli pri vláde vy, títo, títo alebo tí, jednoducho ceny energií budú stúpať, lebo také je trhové hospodárstvo.
Keď to prepočítame, a ešte by som dokončil, že cena tepla, taký príklad, kvôli perfektnému manažovaniu zo strany SMER je v Humennom jedna z najdrahších na Slovensku. Máme investičný dlh na potrubia v Humennom cez 14 mil. eur, že sa do potrubí nedávali žiadne peniaze. V týchto potrubiach uniká množstvo tepla a tým pádom koneční spotrebitelia občania musia platiť za to, že mesto v manažmente zlyhalo a za predchádzajúcej vlády SMER-u neinvestovalo do rekonštrukcie potrubí, čo navyšuje cenu.
Ak to teraz takto rozmeníme a tá pani, jej ostáva mesačne nejaká tá stovka a z týchto troch, jej ostane nejakých 20 eurá mesačne. Cena, navýšenie, keď sa zvýši cena tepla a iných energií, tá pani nebude mať z čoho žiť. Nebude mať z čoho žiť. Ja preto podporujem túto mimoriadnu finančnú pomoc v tomto čase, to, že táto pani nebude mať z čoho žiť. A to hovorím vám, opozičným poslancom, pretože ona mi to povedala, aby som to vám všetkým povedal. Jednoducho je mimoriadny stav. Tá pani sa nesťažuje v stave, v akom žije. Dlhodobo tak celý život prežila, že jej ostalo 20, 15 eurá mesačne, 5 eurá. Jednoducho chápala to, aký je, bohužiaľ, stav, nesťažovala, chápala, aké sú podmienky, aký je vývoj. Ale teraz ju to môže negatívne ovplyvniť.
Pozerám, že už mám aj na seba pár faktických poznámok a určite budete na mňa reagovať, veď vy tu navrhujete energetické šeky, aby sme pomohli, pomohli seniorom, dali im rôzne príspevky. Ale špajza ostala prázdna. Povedzme si to po pravde. My tie peniaze nejdeme vyčarovať.
Inštitút hodnoty za peniaze vyčíslil, že taká liečba, život človeka nás v dôchodkovom veku stojí 12-tisíc euro. My, ak dáme tým ľuďom príspevky a ich motivujeme sa zaočkovať a napríklad pri tých 12-tisíc eur pomôžeme 40 seniorom a vieme, že vakcína chráni ľudské životy, pomáha v lepšom priebehu a u tých 40 ľudí je vypočítané, že by 1,88 % skončilo v nemocnici, tá liečba by bola násobne drahšia. My tie vlastne peniaze presúvame z minister... z nemocníc, ktoré ušetríme, práve priamo pre tých ľudí. Je to presun z miesta A na miesto B. Tie peniaze v tej špajze nie sú. Presunieme z áčka do béčka. Nepodporíme tak farmafirmy, ktoré tu dlhodobo kritizujete, ale tie peniaze môžu podporiť miestnych podnikateľov. Miestnych podnikateľov v oblasti gastra, služieb a podobne. A tým seniorom môžme pomôcť. To je momentálne jediná alternatíva, ako tie finančné prostriedky nájsť, ich presunúť, tým, že budeme chrániť život a zdravie seniorov, a využiť ich efektívne a pomôcť ľuďom, ktorí si to zaslúžia. Je to len presun.
Viem, že viacerí tu z vás ste priamo zos Bratislavy a nikdy ste neboli na východe Slovenska, kde je obrovská chudoba. Je tam chudoba a ľudia tie peniaze v tejto mimoriadnej situácii potrebujú. Ak nie sú v tej špajze, sú možnosti, ako ich presunúť. Jak to, ja verím, že to všetci využijeme a podporíme tú pani Aničku, ktorá má fakt ťažký život, ale nesťažuje sa. Ale iné, čo chce, je vaša podpora. Ja pevne verím, že dnešnú schôdzu aj pozerá, keďže mi to sľúbila, aby som k vám prehovoril, a verím, že bude spokojná. Pretože som povedal každé slovo, ktoré mi ona povedala, aby som odkázal vám opozičným politikom.
Zahoďte svoje egá momentálne, ide o pomoc ľuďom. Pomoc ľuďom, ktorí to reálne potrebujú. Pomoc ľuďom v štáte, ktorý sa 12 rokov budoval ako sociálny, ale, bohužiaľ, sociálny nie je, keď sú tu takéto podmienky.
Tak ešte raz vám chcem všetkým vopred poďakovať, ktorí v sebe nájdete odvahu, zahoďte nejaké stranícke tričká, že stranícku politiku a podporíte daný návrh zákona. Pretože pomôže tým ľuďom a je to šanca, ako tie peniaze pre tých seniorov nájsť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.12.2021 16:13 - 16:18 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, dovoľte sa aj mne tak už netradične vystúpiť k predkladanému návrhu zákona, ktorý predkladá minister financií a ministerstvo, pán minister Igor Matovič.
S rukou na srdci o sebe dlhodobo hovorím, že som pravičiar a netajím to. A som zástancom toho, aby sme hľadali komplexné riešenia a nielen nejaké jednorazové príspevky. Ale doba, v ktorej sa nachádzame, určite nie je štandardná, a preto potrebujeme aj neštandardné riešenia. Preto som sa rozhodol podporiť v súčasnosti už 300-eurový príspevok.
Ja si dovolím, som sa tak rozhodol to vyjadriť nejakým menším príbehom. Pochádzam z Humenného, skadiaľ pochádzajú aj ďalší traja poslanci Národnej rady. Sme stamaď štyria. Každý pondelok sa snažím čo najviac času tráviť vo svojej kancelárii, ktorú mám, kde za mnou chodia ľudia. Samozrejme, v čase COVID-u som to o niečo obmedzil, aby som mohl týchto seniorov, ktorí ma najčastejšie navštevujú, chránil. Dole jedno poschodie podo mnou sa nachádza reštaurácia. A idem si tak hore, hore do svojej kancelárie a zrazu som tam stretol staršiu pani, ktorá ma oslovila: Pán Šudík, prosím, prosím vás, povedzte tým vašim kolegom v koalícii, ale aj v opozícii, podporte predkladaný návrh zákona. V tom čase ešte 500-eurový, dnes už 300-eurový pre každého zaočkovaného.
Ja nechcem teraz kritizovať opozíciu, ale len konštruktívne povedať, keď som sa s tou pani pustil do debaty, mi povedala, že po 35 rokoch práce má 370-eurový dôchodok. Dvanásť rokov sa tu terajšia opozícia snažila budovať sociálny štát. Za 12 rokov vybudovala sociálny štát, v ktorom dôchodca za 35 rokov svojej práce má dôchodok smiešnych 370 eur. Je toto normálne? 370 eur má táto pani svoj dôchodok. A opozícia nás tu kritizuje, ako my málo pomáhame dôchodcom. My sme pri moci, teda pri vláde druhý rok. Vy ste boli 12 rokov, 12 rokov a táto pani má smiešny dôchodok.
Tak sme to začali pomaličky analyzovať, kde tie peniaze míňa. Z toho skoro 37-eurového, 380-eurového dôchodku zaplatí mesačne 180 za byt a ostane jej 200 eurá na prežitie. Z tých 200 eurá stovku ju stoja lieky, noviny, mobil, ktorý zaplatí, a ostane jej k živobytiu stovka. Je to 3 eurá a 33 centov na deň. Tá pani žije z troch eura a 33 centov na celý deň a za to si musí kúpiť raňajky, obed a večeru. To je stravná jednotka, ktorú má. To je výsledok 12 rokov budovania sociálneho štátu.
Ako sme tak ďalej s tou pani rozprávali, tak naša samospráva v Humennom podporuje seniorov. Vieme, že doba je ťažká, tak nejaká táto pani, ktorá má výšku dôchodku 380 eur, dostane príspevok od našej samosprávy v podobe dvoch eurá a obed stojí v reštaurácii štyri. Takže to tá pani doplatí 2 eurá za ten obed a ten obed si musí rozdeliť, do tých 3,33 minie dvojku, si musí rozdeliť, aby si z neho zaplatila, a teda si ho rozdelila na obed a na svoju večeru. Tvorí jej celodenný pokrm. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prepáčte, pán poslanec, že vám do toho skáčem, ale v zmysle rokovacieho poriadku by sa mal v sále nachádzať pán navrhovateľ.

Šudík, Tomáš, poslanec NR SR
Takže počkám.
Skryt prepis