Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2021 o 15:25 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2021 16:13 - 16:15 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Pán poslanec Tomáš, toto vaše vystúpenie v pléne mi evokovalo naozaj vaše posledné relácie, kde dookola, dookola a dookola, ixkrát omieľané frázy a názory, ktoré sú tak výrazne populistické. Skôr som očakávala, že v rámci toho, že strana HLAS je taký sociálny demokrat, tak vystúpite a poviete v podstate, že teda ako viac motivovať tých dôchodcov, že to možnože nie je dobrý návrh, že proste že celkovo by sme im mohli dať viac, a podporiť teda to rozhodnutie vlády, ako zabezpečiť našich dôchodcov, aby sme naozaj mali ten cit a aby sme mohli ochrániť našich dôchodcov na zdraví a životoch.
Viete, spomenuli ste tu všetko to, klamstvá a tie veci, ktoré ste naozaj s takým výsmechom podsúvali. Mne je úprimne ľúto, že ste si nevážili tú snahu vlády a jej poslancov aj všetkých ľudí, ktorí sa naozaj úprimne snažia na to, aby sme, o to, aby sme tu vlastne vytvorili taký ten aj pokoj, aj zvládanie tej situácie, akože možnože nie politicky, ale tak zdravotnícky. Ja budem rozprávať o tom zdravotníctve. Viete, to testovanie keď spomínate, prepáčte, ale skutočne je to také nemorálne, rozprávať z vašich úst o testovaní. Ja som teda pretestovala, niekoľko tisíc testov som urobila, keď nám horelo mesto Nitra, keď nám horela Orava, boli to naozaj tie adekvátne, účinné kroky, ktoré výrazne zlomili tú krivku nakazenosti, tak, prosím vás pekne, povedzme aj pravdu.
A ešte aj úplne pokojne vám teda poviem, že keď si pamätáte, že my nepočúvame odborníkov, spomeňte si, keď ste boli hovorcom Úradu vlády a keď sme naozaj prosili a žiadali ako zdravotníci o zmenu, čo sme dostali.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2021 16:12 - 16:13 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pán poslanec Tomáš, verím tomu, že vy a vaši kolegovia, ak vôbec budete ešte aj po ďalších voľbách v parlamente, budete sedieť už iba v opozičných laviciach a nie ako ste spomenuli na adresu Igora Matoviča. On má k dobru ešte stále viac ako desať rokov, aby sa mohol prejaviť ako vládny politik. Vy a mnohí z vás zo SMER-u ste túto šancu premárnili. Za dvanásť rokov vládnutia ste ukázali celému Slovensku, ako zle ste vládli a spôsobili veľa nenapraviteľnej škody. Mrzí ma, že opozícia aj koaličný partner dosiahli svoje a pričinili ste sa o zrušenie 500-eurových poukazov. Najviac postihnuté sektory si mohli aspoň trocha cez tieto bonusy pomôcť cez zvýšenú návštevnosť svojich prevádzok. Určite by 500-eurové poukážky aj viac zvýšili dobrovoľnú zaočkovanosť.
Čo sa týka zaočkovanosti najzraniteľnejšej skupiny seniorov nad 60 rokov, vďaka vám sa pomoc výrazne znížila na 300 eur. Očakával som aj väčšiu podporu od zástupcov cestovného ruchu a gastrosektora, kontaktoval som niektorých zástupcov gastroasociácií, aby ich bolo viac počuť a aby vyvinuli trošku aj verejnú podporu ohľadom tohto navrhovaného 500-eurového bonusu. Žiaľ, nepodarilo sa to.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2021 16:06 - 16:08 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán Tomáš, vy v tom HLAS-e a SMER-e, vy ste tí kaviároví socialisti. Vy to máte plné ústa pomoci chudobným a dôchodcom, a sami žijete v luxuse, máte drahé obleky na mieru, máte luxusné autá, luxusné byty, solárka a tak ďalej. Vy ste normálne že taká matka Tereza slovenskej politiky, ale správate sa ako najväčší papaláši, ale to už je vo vašej DNA.
Je veľmi ironické, že dnes hovoríte o tom, že vy chcete dať 500 mil. dôchodcom, no, pretože dnes vyšla správa o tom, že Slovensko zaplatí okolo 500 mil. pokutu za kšeft počas vašich vlád. Za kšeft počas vlád Fica a Pellegriniho zaplatíme 500 mil. eur pokutu EÚ. Ak máte Boha pri sebe, tak by ste mali teraz ísť na tlačovku, vy ich robíte každý deň, takže určite sa nájde čas a priestor, a povedať: Prepáčte mi, dôchodcovia, radi by sme vám dali 500 mil. euro, ale, bohužiaľ, kvôli tomu, že naši ľudia kšeftovali, týchto 500 mil. eur pôjde do Bruselu a nie tým dôchodcom, o ktorých hovoríte. Lebo tí dôchodcovia sú vám dobrí iba ako potrava pre kanóny. Na generovanie volebných hlasov a percentíčiek. A keď príde do tuhého a dôchodcovia nám zomierajú v nemocniciach a mnohí sa odmietajú očkovať, tak vy nemáte ani toľko bazálnej slušnosti a zodpovednosti, aby ste týchto dôchodcov vyzvali, aby sa dali očkovať. Nie. Vy radšej populisticky naháňate percentíčka, aby ste náhodou o nejakého voliča neprišli, aby ste boli vždy za pekných.
A na záver o štúdiách o plošnom testovaní v prestížnom vedeckom časopise by sa určite nemali vyjadrovať tí, ktorí by dokázali publikovať maximálne tak leporelo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2021 15:55 - 15:57 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán Tomáš, ja len chcem sa opýtať, že či vy sám ste zaočkovaný, či vaši rodičia sú zaočkovaní a či ste k tomu, či ste im k tomu teda, či ste ich k tomu vy prehovorili.
Rozoberali ste tu pandémiu, priebeh pandémie, Mareka Krajčího, Igora Matoviča, Hegera, Lengvarského a tak ďalej. Spomínali ste tu aj mačkopsa. No tým slovom ste vyjadrili akurát tak synonymum vašej strany, lebo vy ste taký mačkopes. Očkovanie, proti očkovaniu. Vyzývame 60+ na očkovanie, vy nevyzývate tých 60+ na očkovanie.
To, že každý jeden koaličný partner má nejakú predstavu pred koaličnou radou, s čím ide na koaličnú radu, to je, to je vlastne aj plus pre túto koaličnú, pre túto koalíciu, lebo vy keď ste išli alebo teda mali koaličnú radu, vaše vlády, tak vy ste museli hovoriť stále to isté, lebo mali ste tam jedno také to spojítko a to možno boli aj peniaze. Vy ste si nemohli dovoliť, tak ako ste tu sedeli, povedať nejaký iný názor. To, že si dokáže povedať náš koaličný partner svoj názor, ja to vnímam ako plus.
Zdražovanie energií. No, zdražovanie energií a to, že tí ľudia si to jednoducho nevedia zaplatiť, je vizitka dvanásťročnej vlády SMER-u. To, že tí ľudia naozaj majú toľko financií, čo majú, je, bohužiaľ, bohužiaľ, vizitka vašich vlád. Že nemajú z čoho zaplatiť.
Vám nejde naozaj o tú finančnú pomoc pre tých najslabších alebo nízko zarábajúcich alebo teda nízkopríjmových ľudí, dôchodcov 60+, lebo ak by vám išlo, tak by ste zahlasovali za tento zákon.
Ešte raz. Podporujete vy vlastne to očkovanie 60+, tak ako vyzval Pellegrini vlastne ľudí k tomu, aby sa teda išli zaočkovať? Ak nie, tak, prosím vás, pán Pellegrini, spravte si... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2021 15:25 - 15:25 hod.

Krajčí Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Tak, žiaľ, na antigénové testovanie stále, neustále počúvame obrovskú, by som povedal, oponentúru a je mi to veľmi ľúto, keď sa hovorí aj o tom, že ničím to nebolo dokázané. Však práve z toho testovania, ktoré tu bolo v novembri, uverejnil jeden z najprestížnejších celosvetových vedeckých časopisov Science štúdiu, ktorá jednoznačne dokazovala, že táto intervencia mala obrovský efekt a zmysel. A samozrejme, najkrajšie je to vidieť na tom, že sa nám zastavili počty hospitalizovaných. Samozrejme, v tých najpostihnuteľnejších okresoch nám klesali počty hospitalizovaných v nemocniciach. Ako by sme boli radi, keby sa to teraz stalo.
Žiaľ, ten odpor najmä opozície, aby to znechutili ľuďom, naozaj nás stál veľa ľudských životov. A keď sa pozrieme na druhú vlnu, tak druhú vlnu, hoci sme od januára mali veľmi prísny lockdown s oveľa nižšou mobilitou ako teraz, čo nám zastavilo? Zastavilo nám opäť až to testovanie, ktoré začalo vo februári, keď sa spustil COVID automat. A mnohí vedci hovoria, že to bolo vďaka tomu, že sa nám premorila populácia. No to premorenie bolo, žiaľ, len na úrovni 25 %. Takže ani náhodou.
A potom ďalšie štúdie dokázali to, že rýchle antigénové testy a teraz ich už máme ako samotesty, výrazným spôsobom eliminujú silu vírusu v populácii, teda vychytávajú ľudí, ktorí ho roznášajú, a tým pádom znižujú naozaj aj množstvo hospitalizovaných a zachraňujú množstvo, množstvo životov. Je škoda, že na Slovensku sme to nepochopili. A nielenže sme sa nepoučili, hoci sme boli jedni z prvých na svete, ktorí sme to dokázali, tak sme to ďalej nevyužívali aj teraz v tretej vlne, a preto sme jedni z najhorších na svete.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2021 14:50 - 14:52 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán Richter, vy sa hráte na sociálneho experta. Tak ja by som vám trošku pripomenul tie časy, kedy ste mohli naozaj tým dôchodcom pomáhať ešte viac a nestalo sa tak. Zdvíhali ste im drobné a zase to musím použiť, bol to len pseudosociálny štát. Ostatné krajiny majú naozaj sociálne štáty. Ale však to je jedno.
Spomínali ste tu, spomínali ste tu zdravotníctvo. To zdravotníctvo, pozrite si teraz štatistiky, koľko penťácke nemocnice majú covidových pacientov v tretej vlne a koľko musia štátne nemocnice suplovať a berú všetkých covidových starších ľudí. Vy máte pocit, že chodíte po diaľnici do Košíc? Máte pocit, že sú tu nové nemocnice štátne? Ja ten pocit nemám, ani ľudia to nepociťujú. Preto ten pseudosociálny štát.
A už vám tu bolo povedané, s vaším pozmeňujúcim návrhom ste zase len ukázali to, že je to len piár vašej strany, ktorú, nemyslíte to úprimne s tými dôchodcami. A to, že ste to zabili a mohli ste to posunúť a mohlo to ísť aj do systému, tak aby sa tu pomáhalo ostatným prevádzkam, takže to je presne len čisto piár a nemyslíte to úprimne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2021 14:49 - 14:50 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán Richter, vy ste si tu teraz pri tom pultíku rečníckom umyl ruky ako Pilát, že opozícia za nič nemôže, ale to, aký je stav v boji s pandémiou na Slovensku, má výrazný podiel aj opozícia. Dnes veľmi dobre vieme, že môžme prijať akékoľvek motivačné kroky, môžme prijať akékoľvek opatrenia, ale ak ľudia nebudú zodpovední a disciplinovaní, s pandémiou nikdy nevyhráme. Vy ste zvolávali počas najhoršej pandemickej situácie protestné zhromaždenia, kde chodili starí dôchodcovia. A vieme, že táto skupina je najviac ohrozená. Vy ste ich priamo ohrozovali. Čo šírite medzi ľuďmi vy? Obavy, strach, neistotu a chaos. A z toho sú ľudia hotoví.
Hovoríte, že je zlý stav zdravotníctva. Ale, pán Richter, veď vaši župani na východnom Slovensku pred rokmi predali všetky nemocnice súkromnej finančnej skupine. Oveľa ľahšie by sa dnes manažoval boj s pandémiou, ak by mal štát všetky nemocnice v rukách.
Ďalšia vec. Hovoríte, že nedostatok zdravotníkov. Veď všetky asociácie zdravotníkov vás upozorňujú už roky, že nám chýba v systéme viac ako 5 000 lekárov a zdravotných sestier. Roky ste tento problém neriešili. A teraz pandémia poukázala na tie chyby, ktoré ste urobili aj vy v minulosti.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.12.2021 14:19 - 14:21 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, aby som, ako určenej spravodajkyni výboru, predniesla informáciu o výsledku rokovania vládneho návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní.
Národná rada uznesením č. 832 zo dňa 1. decembra 2021 rozhodla, že prerokuje vládny návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní. Národná rada uznesením č. 1166 zo dňa 7. decembra 2021 pridelila návrh zákona týmto výborom: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru a výboru pre hospodárske záležitosti. Zároveň určila výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného vládneho návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému vládnemu návrhu zákona prijali výbory tieto stanoviská: Výbor pre financie a rozpočet neprijal platné uznesenie, nakoľko návrh uznesenia nezískal podporu potrebnej nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Výbor pre hospodárske záležitosti o návrhu nerokoval, nakoľko nebol uznášaniaschopný.
Návrh spoločnej správy o výsledkoch prerokovania prerokoval výbor pre financie a rozpočet na 75. schôdzi výboru dňa 8. decembra 2021. Spoločná správa výboru nebola schválená, keďže návrh nezískal súhlas potrebnej väčšiny členov výboru.
Predseda výboru ma poveril, aby na schôdzi Národnej rady som informovala o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, a poslancov Györgya Gyimesiho, Petra Kremského, Milana Kuriaka a Erika Ňarjaša, aby plnili úlohy spravodajcov.
Ďakujem, skončila som. Pán predseda, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 7.12.2021 18:08 - 18:08 hod.

Gyimesi György
Hlasovanie o tomto bode programu bude pri najbližšom hlasovaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 7.12.2021 18:07 - 18:08 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Dovoľte mi, aby som ako uvedený spravodajca výboru predniesol spoločnú správu výborov Národnej rady o prerokovaní návrhu Súhrnnej výročnej správy Slovenskej republiky za rok 2020.
Návrh súhrnnej výročnej správy pridelil na prerokovanie predseda Národnej rady Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj v termíne do 22. novembra 2021. Ako gestorský výbor určil výbor pre financie a rozpočet.
Výbor pre financie a rozpočet predloženú správu prerokoval a svojím uznesením ju zobral na vedomie. Zároveň odporučil Národnej rade návrh súhrnnej výročnej správy vziať na vedomie. Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj o návrhu nerokoval, pretože nebol uznášaniaschopný. Zo strany výborov Národnej rady ani poslancov neboli predložené iné stanoviská, pripomienky či pozmeňujúce alebo doplňujúce návrhy.
Gestorský výbor schválil spoločnú správu uznesením č. 268 zo dňa 23. novembra 2021 a určil ma za spoločného spravodajcu výboru.
Výbor ho zároveň poveril predniesť spoločnú správu na schôdzi Národnej rady a navrhnúť Národnej rade postup pri hlasovaní.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis