Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.2.2022 o 16:44 hod.

Mgr.

Kristián Čekovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.2.2022 17:15 - 17:15 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Rád by som dokončil, ak môžem... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nie je to úplne procedurálny návrh, pán poslanec.

Čekovský, Kristián, poslanec NR SR
158.
No tak podávam námietku, o ktorej sa bude potom hlasovať. Ešte predtým, ako sa bude hlasovať o procedurálnom návrhu pána Suska. Čiže dôvodom, dôvodom je, že rokovací poriadok neumožňuje len tak stiahnuť bod z programu a takýto návrh môžu podať len tri poslanecké kluby, ak už bol bod zaradený do programu schôdze a otvorilo sa aj o ňom rokovanie. A zároveň ešte by som rád zareagoval, len bol mi ubratý čas tým, že tu bol hluk, tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.2.2022 17:14 - 17:15 hod.

Čekovský Kristián
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, ja podávam námietku voči teda procedurálnemu návrhu pána Suska, nakoľko nie je možné len tak niečo niekam posielať a tak ďalej. (Ruch v sále. Smiech v sále.) Poprosím vás, poprosím vás o, poprosím o vrátenie času. Poprosím vás o vrátenie času.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2022 16:57 - 16:58 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Monika, ako si povedala, tak je veľmi dôležité baviť sa o tejto téme z hľadiska tých príbehov. Tu ide o to, že my sa teraz ideme baviť o díleroch, čo sme jednoznačne vylúčili. Nejdeme sa baviť o marihuane ako takej, ale ideme sa baviť o mladých ľuďoch, ktorí končia na desať, pätnásť rokov vo väzení len za to, že boli prichytení s pár jointami marihuany. A toto treba stále pripomínať, pretože pokiaľ niekto je spokojný s tým, že človek ide za pár gramov marihuany na pätnásť rokov do väzenia, zatiaľ čo Bašternák po dva a pol roku ide vysmiaty von, tak by si mal znova skontrolovať morálny kompas.
Nesúhlasím s tým, že by sme mali teraz relativizovať marihuanu a hovoriť, že aj alkohol je zlý, lebo keď niečo je zlé, to neznamená, že to druhé, čo je tiež zlé, by sme mali tiež legalizovať. Toto podľa mňa nie je úplne šťastná diskusia, no a treba jednoznačne povedať, že my sa nikoho nesnažíme inšpirovať, aby začal fajčiť, naopak, nedotýkame sa ľudí, ktorí by marihuanu distribuovali mladým ľuďom, treba stále hovoriť o tom, že drogy sú problém, no oveľa lepším prístupom ako desať, pätnásťročné tresty je kvalitná prevencia a ochrana, pretože to na rozdiel od desiatich alebo pätnástich rokoch väzenia mladým ľuďom životy ničí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.2.2022 16:50 - 16:57 hod.

Kozelová Monika
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2022 16:44 - 16:46 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán Eštok, najprv k tomu procesu, na ktorý sa následne potom, k čomu sa pripojil aj pán Tomáš, aj pán Taraba, ale odpoviem teda priamo vám, pretože vy ste vystupovali. Čo sa týka procesu, keď sa oháňate tým, že neprešiel pol rok od podobného návrhu, tak treba si dočítať ten rokovací poriadok, kde sa priamo píše, že to sa nevzťahuje na návrh zákona, ktorý Národná rada vrátila navrhovateľovi zákona na dopracovanie, to je tento prípad, čiže to je prvá vec.
A druhá vec, potom k nejakým snahám aj pán podpredseda sa toho chytil, že zvolávaním grémia v súlade s rokovacím poriadkom sa dá návrh stiahnuť len na návrh troch poslaneckých klubov, čiže zbytočne budete nejakým spôsobom teraz lamentovať nad tým, či mal, nemal byť, je zaradený a je to bod programu, poďme o tom rokovať a poďme sa vyjadriť k tomu, ako túto tému vnímame. A teraz ešte k obsahu v skratke.
Neviem teda, pán Eštok, kde ste vy boli v roku 2012, či ste už boli v štruktúrach strany SMER, ale asi áno, predpokladám, že ste niekde s pánom Kičurom ťahali káčera po dvore štátnych hmotných rezerv, ale takisto ako aj pán Tomáš, v roku 2012 napísal Robert Fico blog, že vysoké tresty za marihuanu nič neriešia. Pardon, tvrdé tresty za marihuanu nič neriešia. V roku 2012. Toto je celý SMER a celý HLAS. Desať rokov ste s tým nič neurobili. Boli ste tu, len ste okolo toho rozprávali, kecali, ale keď ste mali s tým niečo urobiť, tak vám možno neprišiel vhodný prieskum verejnej mienky na to, aby ste s touto témou niečo urobili. Takže jednoducho zbytočne teraz to prepájate s tým, aká je situácia. Je ťažká, ale my sa snažíme riešiť niečo, čo ste mali robiť dávno... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2022 16:43 - 16:44 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Pán Šutaj Eštok, ja viem, že máte asi nejaký problém s pochopením a kritickým myslením, ale ja som žiaden zákon nepredkladal, ja som sa iba pre médiá vyjadroval k zneužívaniu žien na prostitúciu a že ako to vyriešili v zahraničí jej legalizáciou. Takže hovorme pravdu, čo som kde povedal, ale každý si zoberie asi očividne to, čo mu po hlave chýba a začne to tu rozprávať. Ale ja zároveň chápem, že vy nemáte v strane záujem riešiť problém, ako je zneužívanie žien, pretože vy máte iné problémy a to je objasňovať financovanie vašej strany. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2022 16:39 - 16:41 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán Eštok, vy ste taký Ľuboš Blaha HLAS-u. Tá spŕška demagógie, tak normálne, že Ľuboš Blaha neviem, kde je, sa asi červená teraz, pretože to by ani on nedal v lepší deň. Vy tu hovoríte, že my vlastne riešime iba drogy. Pritom sami viete, že toto je poslanecký návrh, ktorý tu už bol dávno pred tým, než bola táto inflácia uverejnená, ešte pred tým to bola dokonca energetická kríza, je to návrh poslancov, jeden z ix bodov, ktorý je v parlamente na tejto schôdzi a nie je to nič, čo by vyšlo z vlády. Je to iniciatíva poslancov. To, že tu je inflácia, neznamená, že nemôžme riešiť iné problémy, sami tu navrhujete rôzne stupidity, len aby ste sa čím skôr dostali k moci a nejaké tie percentíčka vydolovali.
Vy ste trošku fakt že obohraté platne, pretože vy hocičo, my sa tu môžme baviť o jadrovej fyzike a vy začnete hovoriť o referende a predčasných voľbách, to je taký ten váš evergreen, škola Erika Tomáša, nechápem, že ako vám na to niekto môže skočiť, ale nech sa páči. Vy tu hovoríte, že akí sme my, že za drogy a pritom o kokaínových večierkoch bývalých ministrov bývalých vlád to kolujú legendy. To kolujú doslova legendy kuloárne, ja to nebudem hovoriť, ale veď o tom asi už počul každý, to bolo ako v Perinbabe. Takže asi toľko k tomu. Ja by som sa možno k tým drogám až tak nevyjadroval, pretože však viete, odkiaľ ste. To je asi všetko. Okrem toho tento návrh tu už bol na predchádzajúcej schôdzi a bol vrátený na dopracovanie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2022 16:29 - 16:31 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. To bolo veľmi veľa výživného materiálu.
Pán Taraba, vy ste trošku zavádzali, ako vždy, ale niekedy to, čo poviete, má nejaký idelogický podmaz. Takže nie, legalizácia to nie je, to sami musíte vedieť, že toto má ďaleko od legalizácie, to má ďaleko od dekriminalizácie. Toto je zníženie trestov. Takže v tomto, prosím vás, nezavádzajte.
Vy ste hovorili o tých chudáčikoch. Čo? Ja s vami súhlasím, takže vy ste dokonca priznali, že tie tresty sú príliš vysoké, a preto by ste to mohli podporiť. Viete, už logicky keď hovoríte, že no tu sú vysoké tresty pre užívateľov marihuany, ale aj pre týchto, aj pre týchto, tak to je logické, absurdné nepodporiť tento návrh kvôli tomu, že sú tu iné tresty aj pre iných. Viete, veď podporím dobrú vec a nevyriešim tým možno všetko, ale dobrú vec môžem podporiť tak či onak, nie?
Pán Kotleba, ďakujem za pochvalu. Vy ma už celkom často chválite, tak neviem, čo to znamená, ale je to teda, nebudem z toho nič vyvodzovať. Vy ste hovorili, že OĽANO je konzervatívne. Nie, OĽANO, v OĽANO vždy boli liberáli, a teda návrh prišiel z tej liberálnejšej časti.
Tuto ešte som počul, že som, či som teda rekreačný užívateľ drog. Ja keď, čo som videl pred dvoma dňami v parlamente, tak ja mám pocit, že to rekreačné alebo nie rekreačné, toto také aktívne užívanie drog, je na úplne inej strane.
Pán Ďurica sa pýta, či som umelec. No hrám na gitare, ale veľké umenie to moc teda nie je, ale, bohužiaľ, teda musím vás sklamať.
Ešte som chcel reagovať. Pán Mizík, vy ste hovorili, že musím poznať tých ľudí veľmi dobre, oni potom povedia. Tak ja sa naozaj teraz (povedané so smiechom) obávam, že vy ste to hovorili, ako keby tých ľudí poznáte a to by naozaj mnohé v posledných dňoch vysvetľovalo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2022 16:10 - 16:11 hod.

Čekovský Kristián
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2022 16:08 - 16:10 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Tak na úvod chcem povedať, ja poviem pár poznámok, ale na úvod chcem povedať, že, že ja osobne som proti drogám a rovnako tak, ako ostatní moji predrečníci hovorím, že sú zlom v tejto spoločnosti, ale na druhej strane hovorím aj to, že treba tým ľuďom podať pomocnú ruku. Napríklad aj formou liečenia, treba hľadať ako, akým spôsobom ich zaradiť späť do spoločnosti. A nemyslím si, že, že keď tie tresty budú rok, dva, tri, že to sú málo tvrdé tresty.
Som rád takisto, že, že sa odlíšila marihuana v tomto zákone od iných drog, ale na druhej strane chcem povedať, Kristián, že ty si vo svojom vystúpení na jednej strane hovoril, že netreba zľahčovať situáciu, netreba ju bagatelizovať. Ja si takisto myslím, že marihuana je nebezpečnou drogou.
A na druhej strane si tam povedal, že ten človek môže ublížiť tak akurát sebe. No tak, samozrejme, platí to aj v prípade nadmernej konzumácie alkoholu, ale tí ľudia napríklad v kombinácii s tým, že si sadnú za volant môžu veľmi, veľmi ublížiť aj iným. Takže tu by som bol opatrný a takéto výrazy by som vôbec nepoužíval. Je to proste nebezpečná vec, je to zlo a ako tu bolo spomínané, môže sa to stať aj prechodom na, na horšie, ťažšie drogy.
Skryt prepis