Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.3.2022 o 15:09 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.3.2022 15:28 - 15:30 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem ti, pán poslanec, za tvoju rozpravu, ja sa budem dotýkať tvojej rozpravy a budem tak skákať.
Áno, mal si pravdu na tom úplnom začiatku, kedy tu chýba to odsúdenie Putina práve od opozície, aby to povedali.
Ďalšia vec, spomínal si problémy na cudzineckej polície, na cudzineckej polícii, bohužiaľ, náš minister vnútra si to bude musieť nejakým spôsobom odskákať, neni to jeho problém, je to dlhodobý problém, ktorý tu je. Táto migrácia nám ukázala tento dlhodobý problém, ktorý sa neriešil už za vlád Pellegriniho a Fica, a ja verím tomu, že minister Mikulec s tým má plány, ako, ako to riešiť.
Zároveň sa chcem poďakovať ministerstvu vnútra, tak úradu vlády za ich promptnú pomoc na hraniciach a na ich naozaj dôkladnú prácu na tých hraniciach, kedy dokázali aj vlastne v kooperácii s úradom splnomocnenca zabezpečiť to, aby na hraniciach bola permanentná hliadka aj zo štábu Rómov. Dnes už na každom jednom hraničnom priechode máme takpovediac rómske hliadky, ktoré dozoruje úrad splnomocnenca pod gesciou ministerstva vnútra a úradu vlády, a taktiež sme do toho zapojili Apoštolskú cirkev, ktorá ponúka svoje, svoju misiu, alebo teda svoju prácu práve utečencom z Ukrajiny.
Je dobré povedať to, že štát nezlyhal, ministerstvo vnútra vlastne zdedilo iba stav polície a takisto cudzineckej polície (povedané so smiechom), tak ako som spomínal za predchádzajúcich vlád, ktoré to neriešili, a, bohužiaľ, táto migračná kríza nám ukázala, aký dlhodobý problém je vlastne cudzinecká polícia.
Ešte raz, ďakujem ti veľmi pekne, pán minister, aj úradu vlády za vašu prácu a, a nie je to pravda, že štát zlyháva, práveže štát robí veľké veci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.3.2022 15:26 - 15:28 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, vy ste hovorili, že ako prví sa zobudili neziskovky, samozrejme, ale je to vždy tak, že vždy tie neziskovky idú v tom prvom fronte. V podstate je to preto, že nemusia riešiť nejaké verejné obstarávanie ani nič podobné, a väčšina tých dobrovoľníkov, ktorí do toho idú, majú už nejaké tie skúsenosti a ostatní sa, ostatní sa pridajú.
Ja vediem s asistentkami mojimi dvomi asi najväčšiu humanitárnu zbierku na Slovensku, na Ukrajinu sme poslali dodnes už viac ako 230 ton pomoci. Rovno na Ukrajinu a nenechávame to tu.
Ďalšia pomoc smerovala na Slovensko, tam sme poslali zhruba 80 ton pomoci a stále, stále smerujeme do štátnych i cirkevných ubytovacích zariadení ďalšiu a ďalšiu pomoc. Aj zajtra odchádza od nás z našej zbierky nákladné auto do Gabčíkova a nie je prvé ani posledné, už tam nejaké zo dve išli. Čiže každý pomáha, ako vie.
Ja som veľmi vďačná za to, že títo naši Slováci úžasní sú takí, fakt takí citoví, že ešte dokážu pomáhať, pomáhať aj Ukrajincom napriek tomu, že niekto... niektorí majú s tým problém a vytĺkajú z toho politické body.
A nezabúdame ani na zvieratá, my sme dva nákladiaky s krmivom pre zvieratá poslali na Ukrajinu do útulkov, takže ani na to nezabúdame.
A viete, aký máme teraz problém, potrebujeme desať nepriestrelných viest. Potrebujeme zohnať desať nepriestrelných viest pre lekárov a prilby pre lekárov operujúcich vo frontovom území. Takže myslím si, že je taký fajn čas, aby sme prestali kvákať a aj niečo preto urobili. Ja už som teda prosila vesty aj, aj od oboch našich ministrov silových zložiek, ale, žiaľ, nie sú, tak možnože kolegovia, ktorí sa nachádzajú v tejto sále, siahnu do svojich súkromných zbierok a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.3.2022 15:12 - 15:14 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister Sulík, vy ste na začiatku svojej reči pochválili poslanca Mazureka za to, že má dobrý rečnícky prejav, a povedali ste mu, že by mohol byť ešte korektnejší troška a že to môže ďaleko dotiahnuť, a zopakovali ste to ešte potom na konci.
Tak ja by som sa k tomu vyjadril asi toľko, že my sme sa tu toho Mazureka už napočúvali skutočne dosť. Niekedy váhame, či vôbec na jeho reč reagovať, pretože ja si skôr myslím, že nie to, ako ten politik hovorí, ale aký je, čo presadzuje a aké má hodnoty, ako zmýšľa, či používa lož a manipuláciu ako pracovnú metódu, alebo nie, to je omnoho dôležitejšie, lebo keď si tak zoberieme Hitler mal veľmi, veľmi dobrý prejav, ktorým strhával masy, a tiež keď si to zoberieme úplne politicky, iba politicky, tak to veľmi ďaleko dotiahol, ale ide teraz o to, aké to malo následky na svet, nielen pre jeho krajinu, pre Nemecko, ale pre celý svet. A tu v tomto prípade by to bolo, aké to má následky pre... alebo aké by to malo následky pre Slovensko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.3.2022 15:09 - 15:10 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Ja sa pridám, pán minister, k tomu, čo ste vy hovorili, a nie je pravda, že sa tu nepomáha Slovákom. Napríklad už len dnešok, keď si zoberieme, dnes minister Matovič uvoľnil pre zdravotníctvo 350 mil. eur. Uvoľnil ich práve aj na platy zdravotníkov, aj na platy sestričiek, aj na platy lekárov, aj do Všeobecnej zdravotnej poisťovne, takže netvárme sa, že tu sa nič nerobí pre Slovákov.
Ja viem, že to sa potom ľahko odchádza odtiaľto, keď vám to hovorím, keď tu vyplakávate do nemoty, po prvé. Po druhé. Keď chcem pomáhať, tak pomáham – a bez rečí. A nie potom sa tu, potom si tu vykrikujem a rozprávam, čo ja všetko robím. Tak, do pekla, buďte ticho, lebo toto nie je, nie je o tom, že si tu budeme vykrikovať, kto čo urobil. Buď chcem pomáhať a potom pomáham a urobím to alebo nechcem pomáhať, tak potom buďme ticho, zrazme opätky, otočme sa a dovi, dopo!
Ja len chcem pripomenúť ’68., keď odtiaľto odišlo 250-tisíc Slovákov, ’68. rok, keď sem prišli ruské tanky. Tí Rakúšania, Nemci, Francúzi, všetci pomáhali tým Slovákom a nemali takéto idiotské reči v parlamente! Netvárili sa jak majstri svetla, jednoducho pomáhali a bez reči a nefotili sa jak plán Mazurek, lebo ja som na tej Ubli nebola ani sa tam nejdem odfotiť jak on! Čo tam urobil?!
To je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.3.2022 15:05 - 15:07 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán minister, vy ste sa snažili dať opozícii také dobre mienené rady, že by... tá kritika má byť konštruktívna. No vidíme, že nevydalo, pretože lož, dezinformácia a populizmus, to je pracovný nástroj opozície, a vidíme, ako dokážu úplne v poriadku klamať ľuďom do kamier. Za... Jedno klamstvo, napríklad tá samotná zmluva, kde hovoria o miliónoch eur, no po prvé je to rámcová zmluva, takže sa zaplatí iba za to, čo bude dodané. A po druhé nie je to bratislavská firma, je to firma z východu. Po tretie to bude stáť sedem euro na deň, takže raňajky, obed, večera. Ale pán minister o tom asi povie viac.
Každopádne som rád, že zaznel taký ten ekonomický argument okrem toho prvého solidárneho, pretože Slovensko je naozaj krajinou imigrantov. Stovky tisíc Slovákov žijú v zahraničí, odišli za lepšími pracovnými podmienkami a mnohí odchádzali pred totalitným režimom alebo pred vojnou aj v minulom storočí. Treba si ale uvedomiť, že tá vlna solidarity, ktorá tu bola a stále ešte je, tak nebude trvať večne. A ako sme zvyknutí aj vďaka tomu toxické... vďaka tej toxickej aktivite, čo opozícia často robí, veď už pán Pellegrini varuje pred migrantami, tak sa tá spoločenská nálada môže zmeniť. A my si naozaj musíme uvedomiť, že Slovensko potrebuje migráciu. Máme tu desiatky tisíc voľných pracovných miest dlhodobo voľných, ktoré nikto nechce robiť. A ak nám aspoň časť z tých ukrajinských utečencov na Slovensku ostane, tak to bude významný benefit pre našu ekonomiku, pre náš sociálny systém a koniec koncov pre všetkých dôchodcov, na ktorých bude pracovať viac a viac ľudí.
Takže treba si uvedomiť aj ten systémový benefit utečencov, ktorí sú nám kultúrne, jazykovo blízki, ktorí chcú pracovať pre Slovensko, a toto treba zdôrazňovať, pretože tá toxicita za chvíľku príde a bude veľmi, veľmi škaredá.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.3.2022 14:38 - 14:40 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja som sa dopočul, pán Mazurek, že vy pomáhate Ukrajincom osobne, a teraz poviem naozaj bez akejkoľvek irónie, že vďaka za to, akože úprimne, je to pekné gesto, že idete takto príkladom. Naozaj teraz bez akýchkoľvek politických bodov.
No zároveň, aby som vás iba nechválil, tak ma naozaj mrzí, že znova vytĺkate body na kríze, ako vlastne robíte dva roky, ale vlastne ako robíte celé svoje pôsobenie v politike. Doteraz váš predseda, ktorý je v europarlamente akurát tak na smiech, raz sa mesiac si spraví minútové videjko pred prázdnym plénom a tvári sa, ako bojuje za Slovákov. Vlastne chválil Putina a hovoril o tom, že to sú vlastne nejakí vojnoví štváči a Rusko na Ukrajinu nezaútočí, to sú všetko hoaxy, propaganda a tak ďalej. Tento status tuším zmazal alebo stiahol, takže toľko k tomu.
A čo sa týka tej pomoci, no jasné, že, samozrejme, treba pomáhať aj Slovákom. Ale ekonomickí experti hovoria, že inflácia je veľmi závažný problém a akékoľvek plošné riešenia sú nebezpečné, pretože budú stáť veľmi veľa peňazí a v konečnom dôsledku pomôžu tým, ktorí majú najväčšiu spotrebu, takže vlastne tým, čo sú najbohatší. Ak chceme naozaj ľuďom pomáhať, tak najlepšia cesta, aby sme jednak boli zodpovední k rozpočtu, a jednak aby to malo zmysel, je cielená pomoc tým, ktorí sú najviac ohrození infláciou. A toto sú systémové riešenia, ktoré neprídu zo dňa na deň, ktoré naozaj treba premyslieť, pretože my nebudeme robiť politiku high buy a tuto si z boku strihať rôzne riešenie, ktoré nemajú žiadny zmysel, takže toľko k tomu.
A ak chcete niekomu poďakovať zo zvýšenú ceny energií, keďže my ruský plyn ani ropu sme neprestali dovážať ani v najbližšej dobe tak nespravíme, to nikto nehovorí, tak poďakujte tomu pánovi Putinovi, ktorý bol doteraz chválený aj vašimi zástupcami.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.3.2022 14:23 - 14:26 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, kolegyne, kolegovia, ja budem len skutočne krátko k tomuto zákonu. Myslím si, že je podstatné, aby aj tu v pléne odznelo to, čo sme schválili a prijali na výbore, na finančnom výbore, a to je veľmi významná pomoc pre všetkých tých, ktorí utiekli pred vojnou z Ukrajiny, hoci sa to môže zdať ako drobnosť, ale je to pre ďalší život a ďalšie pôsobenie tých utečencov na Slovensku mimoriadne dôležitá vec, a to je to, že títo občania budú môcť si otvoriť účty v slovenských bankách za výrazne jednoduchších podmienok, než tomu je teraz. Totižto účet, bežný účet potrebujú už prakticky všetci k napĺňaniu svojich každodenných potrieb a bez účtu sa jednoducho fungovať nedá.
Slovenská vláda, konkrétne ministerstvo financií na to myslelo a takýto zjednodušujúci predpis sa dostal práve do tohto, do tohto zákona, ktorý spočíva v tom, že títo občania Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojnou, disponujú pobytom, legálnym pobytom na území Slovenskej republiky, či už je to dočasné útočisko, alebo tolerovaný pobyt, budú môcť si otvoriť účet v slovenskej banke len na základe tohto potvrdenia a jedného dokladu, ktorý dokladuje ich totožnosť aj s fotografiou. Slovensko pomáha, vláda Slovenskej republiky pomáha, ako môže, a toto je ďalší jej príspevok k tomu, aby sme týmto občanom uľahčili ich život a poprípade, ak je to možné, tak ich integrovali čím viac. Musím podotknúť, že sa jedná o dočasné opatrenie, ktoré skončí 30 dní po tom, čo sa skončí to dočasné útočisko alebo tolerovaný pobyt. Tento, táto novela alebo tento pozmeňujúci návrh bol odkonzultovaný aj s Národnou bankou Slovenska, aby sa predchádzalo prípadným nejakým trestným činom súvisiacich s praním špinavých peňazí alebo s financovaním terorizmu. Také nie je možné, samozrejme, vkladať na účet neobmedzené množstvo ani opakovane po sebe. Ja si to myslím, že od 10-tisíc euro v hotovosti, ktoré je, si môžme dať na takýto účet vložiť, čo, si myslím, že je tiež dostatočná ochrana proti záujmom, resp. dostatočná ochrana záujmov Slovenskej republiky a Európskej únie ako takej.
Ešte raz, všetkým, ktorí sa na tomto podieľali, ďakujem a verím, že tak to aj schválime.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 22.3.2022 14:03 - 14:07 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som ako spravodajca predniesol túto správu, teda spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona a o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Výbor pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva Národnej rade spoločnú správu výborov.
Národná rada uznesením č. 1340 z 18. marca 2022 pridelila návrh zákona prostredníctvom skráteného legislatívneho konania na prerokovanie nasledovným výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti, výboru pre sociálne veci, výboru pre zdravotníctvo, výboru pre financie a rozpočet, výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a výboru pre obranu a bezpečnosť ako gestorskému výboru. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote okrem výboru pre sociálne veci, výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výboru pre hospodárske záležitosti a výboru pre zdravotníctvo, ktoré neboli uznášaniaschopné. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Výbory Národnej rady, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, zaujali nasledovné stanoviská:
Výbor pre sociálne veci, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre zdravotníctvo o predmetnom návrhu nerokovali, pretože neboli uznášaniaschopné. Výbor pre financie a rozpočet odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom. Ústavnoprávny výbor odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť. Výbor pre vzdelávanie, vedu a mládež a šport odporučil Národnej rade vládny návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Výbor pre obranu a bezpečnosť odporučil Národnej rade vládny návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Z uznesení výborov Národnej rady vyplývajú pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré sú zapracované pod bodom III spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch hlasovať takto: o bodoch 1 až 29 hlasovať spoločne a tieto schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III tejto správy a v stanoviskách poslancov vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť v znení schválených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v tejto správe.
Gestorský výbor ma určil za spoločného spravodajcu výborov, vystúpiť na schôdzi Národnej rady k uvedenému návrhu zákona v druhom a treťom čítaní, predniesť spoločnú správu výborov a odôvodniť návrh stanoviska gestorského výboru a tiež poslancov Jána Benčíka, Igora Husa, Annu Andrejuvovú, Marcela Mihalika a Annu Zemanovú, aby plnili úlohu spravodajcov. Spoločná správa k vládnemu návrhu zákona o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine bola schválená uznesením výboru pre obranu a bezpečnosť č. 147 na svojej 67. schôdzi.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.3.2022 12:00 - 12:02 hod.

Vons Peter
Ďakujem, ja už to tiež nebudem naťahovať. Takže hlasovanie bude dnes o 17.00 hod. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 22.3.2022 11:46 - 11:47 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani podpredsedníčka vlády, pani ministerka, kolegovia, kolegyne, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 950). Návrh zákona prerokúvame v skrátenom legislatívnom konaní.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a Legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: ústavnoprávny výbor a výbor pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre hospodárske záležitosti.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis