Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

24.3.2022 o 17:30 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 30.3.2022 11:10 - 11:10 hod.

Šudík Tomáš
Vážený pán predsedajúci, chcel by som oznámiť, že pri hlasovaní č. 215 ohľadne návrhu na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k Vyhláseniu Národnej rady Slovenskej republiky k 80. výročiu začatia deportácie Židov zo Slovenska, tlač 960, som hlasoval „za“, no systém ma vykázal, že som nehlasoval. Prosím opraviť toto hlasovanie, lebo na ostatnej schôdzi som to už nestihol. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 30.3.2022 11:10 - 11:10 hod.

Tabák Romana
Pán predseda, prosím vás, pri hlasovaní som hlasovala „za“ a vykázalo ma ako „proti“.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 30.3.2022 9:11 - 9:11 hod.

Pollák Peter
Ďakujem pekne. Chcem informovať členov ľudskoprávneho výboru, že výbor bude o 10.00 v miestnosti č. 149. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.3.2022 9:14 - 9:22 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážení kolegovia, ctená snemovňa, práve dnes 25. marca je smutné výročie, ako už bolo spomínané, 80 rokov, odkedy bol z Popradu vypravený prvý transport slovenských Židov, išlo najmä o ženy a deti, do nacistického koncentračného, vyhladzovacieho tábora Auschwitz v dnešnom Poľsku, dnes sa vlastne toto miesto volá Osvienčim, a do týchto vagónov, v ktorých sa bežne prepravoval dobytok, muselo nastúpiť tisíc osôb z vtedajšej Šarišsko-zemplínskej župy a Tatranskej župy. Vlak cez obec Skalité cez Kysuce prišiel do cieľa svojej cesty 26. marca 1942. Tým sa začala prvá vlna deportácií Židov zo Slovenska.
Neskôr pokračovala deportáciami Rómov, Slovákov, Maďarov, dokonca aj Nemcov, ľudí, ktorí vtedajšiemu režimu sa priečili, mali iný názor, bojovali proti nemu, nejakým spôsobom boli nepohodlní.
Deň pred začatím týchto neľudských deportácií schválila vláda vtedajšej Slovenskej republiky návrh ústavného zákona o vysťahovaní Židov. Presne takto sa to volalo. Vtedajší parlament Snem Slovenskej republiky ho v modifikovanej podobe schválil ako ústavný zákon č. 68/1942 o vysťahovaní Židov dňa 15. mája 1942. Je veľmi zaujímavé, že to bola vlastne dodatočná legalizácia deportácií. V čase schválenia tohto zákona už hranice Slovenska prekročilo 28 transportov. Až potom to vlastne prešlo v parlamente.
Ústavný zákon o vysťahovaní Židov obsahoval sedem paragrafov, ktoré nielenže vytvorili právny rámec týchto deportácií, ale zároveň dotknuté osoby zbavovali občianstva a majetku v prospech štátu.
Do 20. októbra 1942, keď sa skončila prvá vlna deportácií zo Slovenska, bolo násilne vyvezených takmer 58-tisíc osôb. Je to vlastne jedno veľké mesto na Slovensku, alebo také väčšie, väčšie okresné mesto.
Celkovo bolo do konca marca 1945 zo Slovenska deportovaných viac ako 71-tisíc obyvateľov židovského pôvodu, pričom drvivá väčšina z nich bola zavraždená, prípadne zomrela na následky útrap v nacistických koncentračných a vyhladzovacích táboroch. Zachránil sa iba zlomok z nich.
Z vyššie uvedených dôvodov navrhujem, aby sa Národná rada Slovenskej republiky rozhodla pri príležitosti 80. výročia deportácií Židov zo Slovenska týmto vyhlásením odsúdiť udalosti, ktoré sa pred ôsmimi desaťročiami na Slovensku odohrali. Vyjadriť ľútosť, ospravedlniť sa židovským obyvateľom za činy vtedajšej štátnej moci a zdôrazniť neprijateľnosť akejkoľvek legislatívy, ktorá vedie k diskriminácii alebo k porušovaniu ľudských a občianskych práv.
Týmto vyhlásením vo svetle slobodného historického výskumu po roku 1989 nadväzujeme na iniciatívu slovenských disidentov a aktivistov z októbra 1987, venovanú 45. výročiu transportov židovských spoluobčanov do koncentračných táborov, ktorá sa neskôr stala základom vyhlásenia Slovenskej národnej rady a vlády Slovenskej republiky k deportáciám Židov zo Slovenska po prvých slobodných, demokratických voľbách v roku 1990.
Dámy a páni, národ, ktorý nepozná, nepripomína si svoju históriu, je odsúdený si ju zopakovať. Toto je časť histórie Slovenskej republiky, je to smutná a bolestná história, ale je to niečo, čo, čomu sa potrebujeme pozrieť do očí a s čím sa potrebujeme vyrovnať.
Každá totalita, či je to nacistická, fašistická, komunistická alebo akákoľvek iná, vždy prenasleduje svojich odporcov, vždy prenasleduje ľudí, ktorí sú iní, majú iný názor a dovolia si ho vyjadriť. Slovensko musí rásť na iných hodnotách, na hodnotách priateľstva, otvorenosti, tolerancie a prijímania ľudí, ktorí sú iní, majú iný názor a vidia veci v inom svetle.
Práve preto skupina spojencov Izraela iniciovala toto uznesenie a žiadame o, žiadame vás o jeho podporu. Ja si dovolím ho teraz prečítať.
Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky z 25. 3. 2022 k Vyhláseniu Národnej rady Slovenskej republiky k 80. výročiu začatia deportácií Židov zo Slovenska.
Národná rada Slovenskej republiky ako zákonodarný orgán Slovenskej republiky, pevne stojac na hodnotách slobody, demokracie a ľudskej dôstojnosti, ani dnes nezabúda na príkoria a zločiny, ktorých sa dopustila štátna moc v období rokov 1939 až 1945. Za zvlášť odsúdeniahodné považuje násilné deportácie občanov židovského pôvodu z územia vtedajšej Slovenskej republiky, ku ktorým došlo od 25. marca 1942 do 20. októbra 1942. Po tom, ako štát obral vlastných občanov o majetok a zbavil ich občianskych a ľudských práv, pristúpil v uvedenom období k ich deportáciám do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov. Drvivá väčšina deportovaných bola v týchto táboroch zavraždená alebo zahynula v dôsledku útrap. Za deportáciu každej osoby vtedajší štát hanebným spôsobom zaplatil nacistickému Nemecku 500 ríšskych mariek.
Ďalšia vlna deportácií Židov zo Slovenska prebiehala od septembra 1944 do konca marca 1945 počas okupácie Slovenska nemeckými jednotkami. Za asistencie slovenských bezpečnostných zložiek boli zo Slovenska deportované ďalšie tisíce židovských spoluobčanov.
Konanie vtedajšej štátnej moci odsudzujeme a vyjadrujeme hlbokú ľútosť nad tragédiou, ktorá zasiahla nevinné obete. Dnes, v čase smutného 80. výročia vypravenia prvého transportu do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov, si spytujeme svedomie a vyjadrujeme ľútosť nad zločinmi, ktoré boli spáchané vtedajšou štátnou mocou na našich židovských spoluobčanoch. Prosíme tiež o odpustenie všetkých, ktorí prežili, ako aj príbuzných a potomkov obetí.
Následky holokaustu pociťuje slovenská spoločnosť dodnes. Napriek jeho verejnému schvaľovaniu sa však našli statoční občania, ktorí ukrývali prenasledovaných Židov a pomáhali im. Vyjadrujeme preto úctu všetkým, ktorí riskovali vlastný život, aby svojich spoluobčanov zachránili pred prenasledovaním.
Tragické skúsenosti z našej minulosti nás utvrdzujú v presvedčení, že len pluralitná demokratická spoločnosť je skutočne schopná garantovať dodržiavanie ľudských a občianskych práv.
Ďakujem za vašu podporu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2022 17:30 - 17:30 hod.

Kuriak Milan
Ďakujem. Ďakujem za slovo. Pri hlasovaní o tlači 942 ma vykázalo ako neprítomného. Chcel som hlasovať za.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2022 17:30 - 17:30 hod.

Pollák Peter
Ďakujem pekne. Ja chcem informovať členov ľudskoprávneho výboru, že zajtra o 8.30 h bude zasadať výbor, schôdza, bude teda schôdza výboru o 8.30 h v miestnosti č. 149. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2022 17:11 - 17:12 hod.

Krúpa Juraj
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Na základe dohody troch poslaneckých klubov – OĽANO, SME RODINA a SaS – sťahujem návrh poslanca Národnej rady Juraja Krúpu na prijatie uznesenia NR SR k zmene smernice o uskutočňovaní zahraničných pracovných ciest poslancov NR SR a zamestnancov kancelárie (tlač 959).
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2022 17:02 - 17:03 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pýcha predchádza pád. Ja som počul, ako pán Tomáš hovorí, že HLAS je najsilnejšia politická strana. Ja si naozaj nepamätám, ktorými voľbami strana HLAS prešla, že sa takto titulujete. Chápem, že v tých prieskumoch vám to teraz vychádza, no ako sa hovorí, netreba vlka krájať ešte pred lovom. To som teraz povedal veľmi zle, nevadí. Každopádne vy ste boli doteraz v SMER-e, potom vám to marketingovo vyšlo, že bude lepšie, keď sa odtrhnete, a zrazu ste najsilnejšia strana, ktorá neprešla žiadnymi voľbami (zaznievanie gongu), takže s týmto treba ešte trošku dávať pozor.
A ďalšia vec. Ja keď počúvam všetky tie návrhy, tristo miliónov tu, tristo miliónov tam, tristo miliónov tam, dôchodcom tu, tu-tu-tu-tu-tu, normálne ja žasnem, že za tých dvanásť rokov vašich vlád tu ešte nevzniklo nejaké dôchodcovské a sociálne eldorádo, kde všetci žijú s pätnástymi dôchodkami, kde sa všetci majú skvele, a napriek tomu tu všetci majú také platy, také dôchodky a také dávky, ako majú. A je to asi ako s tými vašimi 13. dôchodkami, ktoré ste desať rokov sľubovali, ktoré boli iba na bilbordoch a na konci ste ich schválili dva týždne pred voľbami ako volebnú korupciu. Takže toľko k tomu. (Ruch v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2022 16:55 - 16:57 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán Erik Tomáš, vy sa tvárite, jak keby ste teraz spadli tu jak Majka z Gurunu. Veď ste radili Ficovi do uška a ďalším smerákom, boli ste tam desať rokov, opatrovateľky sa sťažovali aj vtedy. Čo ste to vtedy, keď ste mali jednofarebnú vládu SMER-u, čo ste si nepoprijímali také zákony, aby opatrovateľky boli spokojné?!
A hovorí sa, že hluchým a nechápavým treba ešte raz povedať, tak vám ešte raz zopakujem, že my sa snažíme aj v tejto ťažkej dobe pandémie tie opatrovateľky podporiť. 28. 7. 2021 ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny odmení poskytovateľov sociálnych služieb a zamestnancov v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately za ich nasadenie v druhej vlne pandémie. Šlo na to 31,5 milióna eur. Nárok má 46 463 ľudí. Od začiatku pandémie to bolo k tomuto dňu 136 miliónov eur. 24. 10. 2021 60 miliónov ďalších! Šesťdesiat miliónov eur vyčlenilo ministerstvo práce pre opatrovateľov v obciach a domovoch dôchodcov. 19. 1. 2022 minister práce, sociálnych vecí a rodiny hovorí o tom, že na platy zamestnancov v zariadení sociálnych služieb prispeje štát v roku 2022 o 20 % viac ako minulý rok! To hovorí minister práce. Hovorí aj o tom, že v roku 2021 sa vyplatilo 159 miliónov dohromady. Vyplatilo sa približne 29-tisíc zamestnancom, ktorí, hovoríte, že nás teraz sledujú, v sociálnych službách dve odmeny celkovo vo výške 850 eur.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2022 16:45 - 16:46 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Tak, pán kolega Dostál, vy ste sa dotkli tých vizuálnych pomôcok a nedotkli ste sa tých vecí, ktoré, o ktorých je ten zákon, ale tak vy ste asi preto vystúpili, že ste chceli zdôrazniť to. Ale s vaším dovolením vás trocha doplním a budem hovoriť tiež k predkladateľovi, že opatrovateľky, ja ich poznám viaceré a vôbec sa mi nezdá, že by to bol trend teraz posledných rokov, že odchádzajú, že sa sťažujú, že majú problémy. Nie, oni boli... (Reakcia z pléna.) Áno, áno. Ja dopĺňam pána Dostála. (Reakcia z pléna.) Oni. Ja som si vypísal... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Povedal niekoľkokrát, že chce doplniť pána Dostála, takže rozpráva k veci. (Reakcia z pléna.) Pán poslanec, je rozprava k vášmu zákonu. Nech sa páči. (Reakcia z pléna.) Reaguje na pána Dostála a chce ho doplniť. Čo je na tom divné? (Reakcia z pléna.) Prosím vás, nechajte pána poslanca Šefčíka dokončiť faktickú poznámku.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Dobre, tak ďakujem pekne. Poprosím, vráťte mi čas, aby som to mohol dokončiť.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Vráťte pánovi poslancovi čas.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Ďakujem.
Takže pán Dostál hovoril o tom, o tých vizuálnych pomôckach, ktoré predkladateľ používal, a ja sa ho snažím doplniť, že k predkladateľovi bolo treba povedať ešte niečo navyše, napríklad tie opatrovateľky odchádzajú, odchádzali za SMER-u. Ja s nimi hovorím, ja som s nimi hovoril a sťažovali sa aj vtedy. Áno, teraz je pandémia, teraz je kríza, ale ja som si narýchlo vyčítal nejaké, nejaké veci.
14. 11. 2020 – opatrovateľky v domovoch dôchodcov a ďalší sociálni pracovníci dostali na odmenách za pandémiu 22 miliónov eur.
28. 7. 2021 – ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny odmení poskytovateľov sociálnych služieb a zamestnancov v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately za ich nasadenie v druhej vlne pandémie 31,5 milióna eur. Nárok má 46 463 ľudí. Od začiatku pandémie to k tomu dátumu bolo 136 miliónov eur.
Ďalej, 24. 10. 2021 – 60 miliónov eur vyčlenilo ministerstvo práce pre opatrovateľov v obciach a domovoch. Balík sa dotkol 4 100 verejných a neverejných poskytovateľov.
19. 1. 2022 – na platy zamestnancov v zariadení sociálnych služieb prispeje štát v roku 2022 o 20 % viac než rok predtým, povedal minister práce. Okrem toho 159 miliónov eur v roku 2021 sme vyplatili približne 29-tisíc zamestnancom v sociálnych službách dve odmeny celkovo vo výške 850 eur.
Skryt prepis