Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.5.2022 o 17:55 hod.

Mgr.

Radovan Marcinčin

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 6.5.2022 12:12 - 12:13 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja budem veľmi stručný. Musím povedať, že toto čo tu zažívame je jedno veľké prekvapenie pretože tí, ktorí doteraz operovali sú dezinformáciami a boli v podstate nástrojmi hybridnej vojny, si priznali, že niečo také existuje a to ako sa k tomu stavajú a či zmenili názor alebo naozaj pochopili tie hrozby, ktoré tu sú, tak to budú môcť dokázať budúci týždeň v utorok,. Veľmi sa teším na tú rozpravu k uzneseniu o tom, že grázel a despota Putin je vrah. Ja len prednesiem jedno, v súlade s § 73 ods. 3 písm. a) rokovacieho poriadku podávam návrh vrátiť tento návrh zákona jeho navrhovateľom na dopracovanie. Ďakujem veľmi pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2022 19:10 - 19:18 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Kolega Martin Čepček vieš, že v klube OĽANO máme liberálov a konzervatívcov. K tejto téme máme rozdielne názory. Ja som kresťanský demokrat a som za ochranu života od počatia až po smrť. V klube máme diskusie na túto tému a hľadáme riešenia, ktoré by sa dali akceptovať celým klubom. Treba brať do úvahy, že náš parlament je rozdelený. Videli sme to na predkladanom zákone Anky Záborskej, ktorý neprešiel o jeden hlas. Diskusia k tejto téme je vždy veľmi emotívna.
Podobné diskusie však prebiehajú aj v iných členských krajinách a som za hľadanie spoločnej cesty. Potratové zákony sa výrazne líšia naprieč Európskou úniou od úplného zákazu, možnosť absolvovať ho v istých prípadoch až po úplnú voľnosť pre ženy sa rozhodnúť či ho podstúpia alebo nie.
Jedine Malta, Andora, San Marino uplatňujú prísnejšiu potratovú legislatívu ako Poľsko. Ak sa žena rozhodne pre predčasné ukončenie tehotenstva, napríklad na Malte, hrozí jej trojročné väzenie. Náš parlament bude môcť prijímať takéto zákony, až keď bude konzervatívny a závisí to, samozrejme, od voličov. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

5.5.2022 18:55 - 19:10 hod.

Pleštinská Zita
Ďakujem, pán predsedajúci.
=====
Skryt prepis
 

5.5.2022 18:55 - 19:10 hod.

Pleštinská Zita
Ďakujem, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

5.5.2022 18:40 - 18:55 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec Kuffa, vy ste lesník, že? Vy nie ste zdravotník, že? No, tak to aj vidno. Takže ja sa pripájam k tomu, čo vám odkazuje pani poslankyňa Cigániková, lebo je pravda, že tabletka po značí niečo iné ako chemická tabletka, ktorú tu nemáme, takže stále, stále tu rozprávate o niečom, čo vlastne ani neexistuje, mi to pripadá jak ten môj škandál s tými včelami o zákone, ktorý sme ešte ani nezačali písať. To bolo tiež po prdeli, takže toto je tiež fajn.
Pán poslanec Medvecký, mejdan, mejdan, fakt ako žúr to nebol, maidan sa to volá, maidan, dobre? A nehovorte mi o Donbase, lebo viete, ja mám 61 rokov aj, keď na to nevyzerám, pán poslanec, takže ja si veľmi dobre pamätám veľmi veľa vecí, omnoho viac ako vy, takže ma tu neškoľte. A podľa všetkého, vy ste teda Ukrajinec od Donbasu až po Luhánsko, až po neviem čo, až po Ľvov, takže vy ste rozsypaná rodina po celej Ukrajine, tak potom sa pýtam, čo tu robíte? Nech sa páči, choďte im pomôcť! Predpokladám, že vašu pomoc potrebujú, každého chlapa potrebujú. Verte tomu! Takže asi toľko. Ostatným ďakujem za všetko a skončila som.
Skryt prepis
 

5.5.2022 18:25 - 18:40 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
No, tak ja začnem asi tak, že pani poslankyňa Sulanová najskôr urazíte kolegyňu Cigánikovú a potom tu rozprávate o tom jak sme netolerantní, to tiež nebolo bohvie čo. A ja začnem teraz tak pragmaticky. Prečítam článok z Tlačovej agentúry Slovenskej republiky. Komplet celý. Počet potratov v krajine klesá. V súčasnosti je na historickom minime, keď v roku 2020 bolo ukončených potratom 12737 tehotenstiev. Vyplýva to zo správy o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenskej republiky za roky 2015 - 2020. V roku 2015 dosiahol počet potratov číslo 15 637. Do roku 2020 počty neustále klesali. Počas sledovaného obdobia 2015 až 2020 sa priemerný vek žien pri potrate mierne zvýšil o 0,2 roka na súčasnú hodnotu 31,2 roka. Spresňuje sa v správe. Vyššia potratovosť bola podľa správy typická najmä pre mestské obyvateľstvo. V roku 2015 bolo takmer 65 % potratov uskutočnených u žien žijúcich v mestách. Táto prevaha má klesajúcu tendenciu a rozdiely v potratovosti sa v mestách a na vidieku vyrovnávajú. V súčasnosti už pripadá menej ako 56 % potratov na ženy žijúce v mestách. Dopĺňa správa. V roku 2020 na tisíc žien v reprodukčnom veku 15 až 49 rokov pripadalo 10 potratov, čo je takmer o dva potraty menej ako v roku 2015. V súčasnosti na 100 narodených pripadá 22 potratov, čo je o 6 potratov menej ako na začiatku sledovaného obdobia. V rámci regionálneho porovnania počas sledovaného obdobia 2015 až 2020 sa zaznamenali rozdiely vo vývoji potratovosti. Kým na začiatku sledovaného obdobia bol Banskobystrický kraj s najvyšším počtom potratov, to je váš kraj, páni, pripadajúcim na 100 narodených detí, to je 37 potratov, v súčasnosti najvyšší index potratovosti má Nitriansky kraj, 31 potratov na 100 narodených. Uvádza sa v správe. Počas celého sledovaného obdobia mal najnižší index potratovosti Prešovský kraj. Takže toľko, toľko čísla.
A ja sa pridávam k tomu, že vyťahovať teraz tento zákon považujem za nechutné. Považujem ho za nechutné v súvislosti s Ukrajinou, považujem ho za nechutný v súvislosti so stovkami znásilnených žien na Ukrajine. Ja s tou Ukrajinou pracujem veľmi intenzívne od prvého dňa vojny. Chodíme tam, pomáhame tam, nosíme tam pomoc zdravotnícku, nosíme tam pomoc humanitárnu. Čiže baviť sa tu o Ukrajine s vami, to je úplne zbytočné, to ako keby ste sa so mnou bavili o jadrovej energetike, neviem o tom nič. Takže to je asi toľko.
Musím vám povedať, že to, čo som povedala vo faktickej pred asi zhruba hodinou, je pravda. To znamená, my sa aktuálne potýkame s problémom, že znásilňované ženy, ktoré privážajú k nám, okrem toho, že potrebujú zdravotnú starostlivosť veľmi intenzívnu, čiže na mnohých gynekologických oddeleniach musím povedať, že na oddelených častiach máme znásilnené Ukrajinky, ktoré znásilňovali niekoľko dní, presne ako hovorili kolegovia, majú niektoré aj zlomené zápästia, tak my sa potýkame s problémom, že nemáme psychiatrov a nemáme psychológov, ktorí hovoria ukrajinsky, poprípade rusky. Čiže toto je náš problém. Práve s týmto problémom som sa, už žiaľ, nevedeli sme kde a ako sa obrátiť, tak sme sa obrátili na pána premiéra, pán premiér pravdepodobne si poprosí ukrajinskú stranu o pár psychológov, psychiatrov, ktorí by prišli a ktorí by sa starali o psychické zdravie týchto žien. Lebo ak sa nezabijú samé, tak už či bude potrat alebo nebude potrat to už je úplne jedno. Oni sú na tom psychicky veľmi, veľmi zle. Skúsme sa zamyslieť nad týmto. Akým spôsobom pomôcť tým ženám, nie potratom. Už skutočne tieto karty nevťahujme, ale ako im pomôcť inak. A viete, je tu ešte navyše strašná spústa neveriacich Tomášov, ktorí stále majú pocit, že tam vonku sú to herci a že v Buči si líhali herci. No takto. Ja v priebehu budúceho týždňa budem posielať auto, ktoré ide smer Hostomeľ, Buča, Irpiň, Boroďanka. Mám 10 nepriestrelných viest typu štvorka, čiže balistické, rada ich požičiam 10 z vás, ktorí tam pôjdu, ja vás tam kľudne odveziem, pozrite sa ako to tam funguje, ako to tam chodí, keby ste chceli byť niektorí znásilnení, tak vás tam aj nechám, aspoň vás nezastrelia. Takže prosím vás, ja začínam mať plné zuby toho akým spôsobom to zľahčujeme tú ukrajinskú vojnu. Ako keby sme všetci zabudli na to, že to je naše predpolie. A to, čo začína robiť Putin, ako sa začína vyhrážať atómovými zbraňami, ako sa začína vyhrážať Moldavsku, to, čo robí Lavrov, to už je absolútne cez všetky čiar, cez všetky čiary. My nezabúdajme na to, že už dopadla raketa asi 100 km od hraníc zo Slovenska. Hej? Kde je napísané, že za chvíľočku nepadne do Užhorodu? Zároveň si treba uvedomiť, že pristávacia dráha užhorodského letiska končí na Slovensku, takže prosím vás, skúste sa zamyslieť aj nad týmto. Chlapci, smejete sa. Kľudne aj vám požičiam tie vesty. Kľudne sa tam môžte ísť pozrieť. Len mi ich potom vráťte, lebo používajú ich lekári. Takže asi toľko.
V tomto čase, v tejto dobe, keď my naozaj zvádzame boj o zdravie tých žien, vy prídete s takýmto nezmyselným zákonom, to je absolútne neúnosné. Núnosné. To je jedna vec a druhá vec. Bavíme sa tu o cudzinkách. Prosím vás pekne, vám by sa ako páčilo, keby v Anglicku lordi rozhodovali o Slovenkách, či majú ísť alebo nemajú ísť na potrat. Vám by sa to páčilo? Že by zahraničné parlamenty rozhodovali o Slovákoch, ktorí sú tam dočasne? Nám sa to ako páčilo, keď odoberali slovenské deti Angličania, Dáni, Nóri Slovákom? Páčilo sa vám to? A rozhodli o tom parlamenty. Páčilo sa vám to? Nepáčilo. Ani mne sa to nepáčilo. Dodnes sa mi to nepáči a som na nich nesmierne naštvaná. Vám sa toto bude páčiť? Však robíme to isté čo oni. Však skúste si trošku uvedomiť čo robíte. To je celé, ďakujem.
Skryt prepis
 

5.5.2022 18:25 - 18:40 hod.

Pročko Jozef
pretože aj my tu máme konzervatívnych poslancov, ale ich predkladania sú naozaj v rámci kresťanstva. V rámci tolerancie. Oni toho Boha veria. Vy ste toho Boha zneužili. Vy tam máte napísané za Boha za národ, ale vy ste len jedna skupinka ľudí, ktorá si privlastnila Boha a vy sa skrývate za Boha. Takže najprv si pozametajte pred vlastným prahom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2022 18:10 - 18:25 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pani Sulanová, nikto vám nebráni predkladať zákony, aké chcete. Predkladajte, čo chcete. Vy ste sa tu rozohnili, ako vás tu ľudia dehonestujú, ako vám nadávajú. Vy kde sedíte? Vy ste ako smeráčka Monika B., ktorá stála vedľa Roberta F., keď kričali na prezidentku odporné slová, vy nepočujete tamto tú vašu partičku, čo tu robia? Vy ich nepočujete, čo sa tu deje? Suja, Mazurek, kotlebovci a ďalší vaši, čo robia, aké slová používajú? Vy to nepočujete? Pri vašich skúsenostiach?
Predkladajte si, čo chcete, ale najprv si pozametajte pred vlastnými dverami, ako sa vaši poslanci tu správajú, lebo tam tá republička, to je to vlastne váš len odvar. Takže my nemáme problém.
Len jeden, jednu vec vám chcem povedať, že viete, tieto vaše zákony sú naozaj, ja som hlboko presvedčený, že keď nejaký ruský bastard znásilní niekoho, znásilní, znásilní, tá žena má právo sa rozhodnúť. Má právo sa rozhodnúť. A to je to, to je ten rozdiel, pretože aj my tu máme konzervatívnych poslancov, ale ich predkladania sú naozaj v rámci kresťanstva, v rámci, v rámci tolerancie. Oni v toho Boha veria. Vy ste toho Boha zneužili. Vy tam máte napísané ´za Boha a za národ´, ale...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2022 17:55 - 18:10 hod.

Marcinčin Radovan Zobrazit prepis
Sme počuli sme veľmi veľa zlého o znásilnení a jediné dobré riešenie na to je zrazu potrat. Mám pocit, že aj vy ste už pri minulých návrhoch zákonov rozprávali, že potrat je zlo, ale že musíme ho podstúpiť lebo, lebo je to lepšie ako nejaké väčšie zlo. Konkrétna žena keď je znásilnená je obeťou. Ona si to nevybrala, to je jasné že? Ale keď ide na potrat, stáva sa agresorom. Ona si vyberie, že ukončí život dieťaťu a máte množstvo príkladov zo života aj dospelých ľudí, ktorí ďakujú mame, že nešli na potrat keď boli znásilnené. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2022 17:55 - 18:10 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tak pani predsedníčka zdravotníckeho výboru, je mi strašne ľúto tých žien, ktoré trpia na Ukrajine. Je mi strašne ľúto tých detičiek. Je mi veľmi ľúto toho, že tam tá vojna vôbec je. Ale ja teraz nebudem sa venovať konkrétne téme, aby som neprilieval olej do ohňa. Ale je mi ešte jednej veci strašne ľúto, ako vy dokážete neskutočne až cynicky zneužiť túto tému. Pred chvíľočkou sa objavili fotky vyrehotanej Cigánikovej na Facebooku v tričku s kolegom. Hehehe, hehehe, a prídete tu, a potom sa rozplačete. Aj mne je ľúto tých detí a aj ja som slzy na krajíčku keď ste to hovorili. Ale takto sa hrať s emóciami a zneužívať túto tému neviem či to je dobré. Podľa mňa nie.
A poslednú vec asi najdôležitejšiu ktorú chcem povedať je, že vy ste začali vetou viera je nebezpečná. Chcem sa ospravedlniť všetkým slušným, normálnym, veriacim ľuďom na Slovensku za túto vetu pani predsedníčky zdravotníckeho výboru. Viera nie je nebezpečná. Viera mnohým ľuďom pomáha, viera zachraňuje životy. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis