Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2022 o 15:43 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:43 - 15:44 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán kolega Viskupič, ty hovoríš, že v čase hlbokej celosvetovej inflácie nie je teraz čas na pomoc rodinám s deťmi, tak potom nerozumiem slovu solidarita v názve tvojej domovskej strany, lebo toto solidarita v týchto časoch je. Aj ja som liberálneho zmýšľania, napriek tomu si myslím, že pomoc rodinám s deťmi je zásadná vec. Označovať tento krok ako predvolebnú kampaň je z môjho hľadiska úplne mimo misu. O tejto úprave sa diskutuje, čo si len ja pamätám, viac ako pol roka a nikde sme sa ešte nepohli. V tejto úprave ide len a jedine o deti, ktoré až doposiaľ mali predchádzajúce vládne garnitúry hlboko v paži. Takže si myslím, že to, že ideme s týmto návrhom teraz, je viac ako dôležité, viac ako potrebné.
A keď už sa teda bavíme o predvolebnej kampani, tak mi dovoľte pripomenúť, že vami navrhovaná úprava, ktorú ste predniesli s kolegami v televízii, na tlačovej besede, by podľa ekonómov stála štát deväťsto miliónov, takže nie sme ďaleko od seba.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:42 - 15:43 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Myslím, že všetci poslanci, ktorí sme teraz v tejto sále, sa zhodneme na tom, že ekonomická a sociálna situácia mnohých rodín na Slovensku je veľmi zlá, až kritická. Sám ste to, pán Viskupič, konštatoval, že až 330-tisíc ľudí, ktorí majú deti, sú v pásme chudoby. To znamená, títo ľudia teraz neočakávajú od nás, že my tu budeme pol roka alebo rok rečniť o tom, aký má byť tento proces, ako prebehne legislatíva, či máme viesť tu pol roka alebo rok nejaký sociálny dialóg. Ľudia od nás všetkých očakávajú rýchlu a efektívnu pomoc. To ste tu povedal aj vy sám.
Ja som poslanec z východného Slovenska a zároveň som v mestskom zastupiteľstve člen sociálnej komisie, kde máme množstvo žiadostí každý mesiac od matiek s deťmi, rodín, kde nás žiadajú o 50 euro, jednorazové sociálne príspevky na ošatenie, na lieky, na jedlo. Sú to veľmi ťažké životné situácie a títo ľudia, keď teraz pozerajú prenos a pozerajú tu na nás, že my sa tu handrkujeme o tom, že chceme ešte rok sa naťahovať, aby prebehol ten legislatívny proces čo najlepšie, aby sme tu ešte viedli sociálny dialóg. Ľudia očakávajú od nás rýchlu pomoc a preto musíme konať. A preto práve teraz prichádza tento zákon v skrátenom legislatívnom konaní.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:35 - 15:37 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak Marián hovoril o niektorých veciach, dotknem sa len niečoho. Povedal si, že 37 % domácností má deti, keď som si dobre zapamätal, no a práve týmto chceme pomôcť. Ja si myslím, že existujú výskumy, však to vieme, že práve tieto rodiny s malými deťmi sú najviac ohrozené v spoločnosti. A zarazilo ma troška, že si povedal ´pomáhame´, ale nepomáhame všetkým, ktorým "ide o život". No veď v poriadku, toto je balík na pomoc rodinám. Ty určite so svojimi kolegami pripravíš balík, v ktorom podporíme tých 200-tisíc domácností, ktoré sme v tomto prípade vynechali. Nemôžme v jednom balíku podporiť všetkých a všetko. Ale je tu balík na pomoc pomoci, na pomoc rodinám, takže, takže skúsme aspoň túto skupinu na začiatok nejakým spôsobom "vyriešiť".
Povedal si, že tí, ktorí majú jedno, dve deti, že nepotrebujú pomoc od štátu. Ja si to nemyslím, potrebujú aj oni pomoc od štátu a tak isto si myslím, že môže to byť motivácia pre nich mať viac detí, hoci ty si to, ty si to negoval.
Ja si pamätám, že, a neviem, ako je to presne teraz v Rakúsku s tým sociálnym systémom, ale chodia tam pracovať ľudia do Rakúska, aby mali 200 eur na dieťa a tam sa prihlásia, tam pracujú, nie sú tu, a z Rakúska poberajú 200-eurové prídavky, aby si prilepšili a oplatí sa im to.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:13 - 15:15 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán kolega Fico, samozrejme, že opozícia vyzýva samosprávy k protestom, vyhovuje vám táto situácia vyzývať občanov k nespokojnosti, samosprávu ku štrajkom. Na druhej strane tvrdíte, že treba občanom kompenzovať zvýšenie cien energií, zdražovanie potravín. Vaša vláda zvýšila rodinné prídavky o pár centov, my chceme dať rodinám s deťmi oveľa viac, pretože si myslíme, že práve rodiny sú tie, ktoré majú najviac zvýšené výdavky. Sľúbili sme ľuďom prorodinné opatrenia a my ich napĺňame. Najväčší problém tohto balíčka pomoci rodinám pre vás je asi ten, že prišiel s ním Igor Matovič.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí sme súčasťou samosprávy, aj dnes sme veľmi intenzívne rokovali so zástupcami ministerstva financií, ktorí nás ubezpečili, že pre opatrenia na pomoc rodinám nebudú mať samosprávy nižšie príjmy, naopak príjmy miest a obcí budú naďalej rásť aj v tomto roku nad úroveň rozpočtov a porastú aj v nasledujúcich rokoch. Aj po prijatí opatrení na pomoc rodinám budú príjmy z dane z príjmov fyzických osôb vyššie oproti pôvodne rozpočtovaným 3,442 mld. eur, pričom vzrastú na 3,531 mld. eur. V ďalších rokoch porastú na 3,584 mld. eur v roku 2023, 3,605 mld. eur v roku 2024 a 3,872 mld. eur v roku 2025. Ministerstvo financií je pripravené rokovať a očakáva individuálne kvantifikácie dotknutých miest a obcí. Odpustí obciam z návratných pôžičiek, keď to bude potrebné.
Organizácie podpory života a rodiny vítajú tento balíček prorodinných návrhov zákona a vyzývajú nás, poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby sme ho schválili. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:09 - 15:11 hod.

Vaňová Jarmila Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vyťahovať takzvanú, pán poslanec Fico, vo svojej rozprave ste sa snažili upriamiť pozornosť na Rómov spôsobom, akým ste to urobili už neraz v minulosti. Pri pomoci rodinám s deťmi takýmto spôsobom sa snažíte podsúvať verejnosti, že táto časť obyvateľstva ako jediná bude z tejto pomoci nejako nadpriemerne profitovať, dokonca to podľa vás už aj Rómovia oslavujú a že sú to voliči, ktorých si týmto kupujeme. Pravdou je, že takýmito populistickými vyjadreniami sa snažíte o bagatelizáciu, ba dokonca o zneváženie pomoci rodinám a zámerne šírite medzi spoločnosť nenávisť. Po všetkých tých rokoch vašej úžasnej vlády, vyčleňovania Rómov zo spoločnosti, segregácie na mnohých úrovniach spoločnosti, zvyšovania rodinných prídavkov cca o 20 centov, tu vyťahujete najslabších a bezbranných občanov tejto krajiny.
Pán poslanec Fico, všetky deti na Slovensku, aj tie rómske, potrebujú jesť, mať vhodné oblečenie, obuv. Dokážete si vôbec priznať, že paušalizácia Rómov nie je ani správna a ani pravdivá? Aj medzi Rómami sú vzdelaní ľudia, ľudia, ktorí pracujú, a sú aj takí, ktorí sú na dávkach a príspevkoch, tak ako aj iní bežní občania. Vyťahovať tzv. rómsku kartu je hanebné. Ak vás netrápi, že na Slovensku chodia deti spať hladné, s tým nič nenarobíme. Je to na vašom svedomí, ak nejaké ešte máte. Dieťa je darom, ale pre vás zrejme musí mať tú správnu farbu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:05 - 15:07 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Robert Fico, korunovaný Cigáň. Neberte si vy viac Rómov do huby, do vašej prašivej huby. Všetko to, jak dneska žijú Rómovia, vy ste zodpovedný za to, v akých podmienkach žijú. (Reakcie z pléna.) To, jak žijú Slováci na Slovensku, ste zodpovední vy, za dvanásť rokov vlády Roberta Fica. Bol naučený ľuďom hádzať centy. Teraz, keď my tu prichádzame s reálnou pomocou, on rovno povedal, my ich nepodporíme. My nepodporujeme. Jednoducho on nechce nič dať ľuďom. A teraz to on otáča na Rómov, že my ideme dávať peniaze Rómom. Presne tak, takto ste sa naučili od týchto fašistov, že za všetko zlé v tejto krajine môžu Rómovia a vyvolávate zase vášne. Trináste dôchodky ste sľubovali dvanásť rokov. Prd. Žiadne. Teraz, keď ideme my so zvýšenými prídavkami na deti, otáčate, že my ideme podporovať Cigáňov, Rómov. Nie, to vy ste ten Cigáň a neberte si viac Rómov, slušných, do úst. To si vyprosím.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 19.5.2022 14:41 - 14:41 hod.

Grendel Gábor
Otázka č. 6 sa ale naozaj zhoduje už s položenou. Nezhoduje? (Reakcia ministra: "Ale zhoduje, pán Takáč.")
"Kedy budú vyhlásené výzvy pre čerpanie finančných prostriedkov?"
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 14:39 - 14:40 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem. Ako tak sledujem tú situáciu, tak vnímame tak, že v Maďarsku a v Poľsku sú tie jednotkové ceny o niečo nižšie a nemajú tam spoločnosti také problémy, ako majú problémy na Slovensku.
Možno taká otázka, či nevie aj nejaké poplatky, ktoré sa vlastne odvádzajú, či ich nevieme nejako vynulovať. Lebo podľa mňa je nereálne, ak firme narastie cena elektriny o 300 %, aby ďalej fungovala, ešte v čase po korone, kedy tie kompenzácie hlavne pre gastrosektor boli podľa môjho názoru strašne slabé. Alebo napríklad i také stolárske spoločnosti, kde im narástla cena o 300 %, no ale majú objednávky na rok vopred a v tých cenách už nevedia pri tom náraste cien energií vyrobiť tie zmluvy, ktoré podpísali za také ceny, aké podpísali. Teda je to veľký problém a pravidelne končia ďalším a ďalším spoločnostiam zmluvy, ktoré mali ešte uzatvorené minulý rok, a tie ceny sa jednoducho hlboko prehltli. Tak ja len, či ministerstvo v tomto nevie nejaké poplatky, ktoré sa v súčasnosti platia, aspoň čiastočne znížiť alebo nejako rokovať, hľadať nejaké, nejaké možnosti, ako týmto slovenským podnikateľom pomôcť, aby nemuseli svoje prevádzky zatvárať, lebo častokrát je to likvidačné.
A ja si teraz neviem predstaviť, že množstvo spoločností zavrie svoju prevádzku a prepustí zamestnancov len kvôli týmto vysokým cenám energie, elektrickej energie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 19.5.2022 14:23 - 14:23 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za informáciu. A nekomunikovali ste v súčasnosti aj s ÚRSO-m, ako plánuje na ďalšiu sezónu maximálne uznať tú cenu plynu? Pretože vieme, že niekto nakupuje lacnejšie, niekto nakupuje ten plyn drahšie. Aj na tento rok bola nejaká maximálna suma, koľko môžu dať do tých svojich kalkulácií. O koľko sa tá suma zvýši na nasledujúcu sezónu? Ako potom automaticky riešiť aj to? My v Humennom teraz vnímame, že máme enormný nárast neplatičov, keď nám tam išlo, tá cena tepla obrovsky hore a ešte pôjde. Keď sa nám to zvýšilo z nejakých siedmich na 20 % a keď sa zasa zvýši, si neviem predstaviť, budeme mať 35 % neplatičov v meste za teplo. Ako chápem, že je ťažká sociálna situácia, dôchodky dôchodcov po vláde SMER-u sú strašne nízke, ale musíme nejako pomôcť týmto ľuďom. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 19.5.2022 14:18 - 14:20 hod.

Grendel Gábor Zobrazit prepis
Ďakujeme pekne. Tým sme vyčerpali otázky na adresu predsedu vlády Slovenskej republiky, ďakujeme pekne za odpovede.
A teraz prechádzame na otázky na jednotlivých ministrov. Prvá otázka je od pána poslanca Tomáša Šudíka na podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Otázka znie:
"Pán minister, ako očakávate nárast cien tepla v sezóne 2022 - 2023? Aké kroky k zastropovaniu cien podnikne ministerstvo? Ako chce ministerstvo pomôcť samosprávam, kde už je teraz cena obrovská? Na základe údajov vieme, že enormne stúpa počet neplatičov pre seniorov, ktorým Robert Fico po dvanástich rokoch vládnutia "zabezpečil" nízke dôchodky v sume 370 eur, je nereálne platiť tak vysoké ceny energií."
Pána ministra neevidujem medzi ospravedlnenými. Naopak je uvedený ako člen vlády, ktorý dokonca zastupuje niektorých kolegov, ktorí sú neprítomní, takže v tejto chvíli preruším schôdzu na tri minúty, aby sme zistili, kde sa pán minister nachádza.
(Predsedajúci: "Zisťujete, pani kolegyňa?" Reakcia z pléna.)

(Krátka prestávka.)

(Po prestávke. Reakcie v pléne.)
Skryt prepis