Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2022 o 15:50 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 16:06 - 16:07 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Györgyo, budem na teba reagovať v tom zmysle, lebo si tu spomenul svojho syna, ako chodí na futbal, to, že opozícia nám vytýka, že sa tomu nerozumieme. Služba deťom znamená to, že pomôžeme hlavne no nielen športu samozrejme, ale ak ste si nevšimli, zanikajú tu kluby, zanikajú tu športové kluby, ktoré si nevedia zrátať, lebo sú financované z jedného zdroju, a to sú zväzy, a týmto dosiahneme ďalšie financovanie týchto klubov, ktoré to potrebujú ako soľ, aby si mohli dovoliť odborníkov na tú danú špecializáciu, futbal, volejbal, hádzanú. Potom tu potrebujeme zdravotnú, fyzioterapeutov, ktorým týmto spôsobom dokážeme zaplatiť v tých daných kluboch, v tých daných krúžkoch a budú sa nám starať o zdravie detí. Takže ďalší zdroj financovania do služby deťom je prospešný a je to jedna z prvých, z prvých tém pred voľbami, ktorú mala SaS. Takže, takže a v tomto, že sa nechcú dohodnúť a čo najrýchlejšie toto spraviť, trošku sa mi zdá divné.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 19.5.2022 15:55 - 15:59 hod.

Gyimesi György
!!! VYMAZAŤ nadbytočný rámček !!!
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.5.2022 15:55 - 15:59 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, kolegovia, musím reagovať na to, čo som teraz počul od pána predsedu finančného výboru a poslanca za stranu SaS a musím zase reagovať aj na to, čo som si mal možnosť vypočuť počas tých týždňov, debát ohľadom tejto pomoci. Nebudem reagovať na to, čo hovorí opozícia, pretože tá kritizuje absolútne všetko, čo táto koalícia urobí. A je to aj v poriadku, však je to ich práca, ale rád by som sa povenoval opozícii v rámci koalície, strane SaS.
Tvoje vystúpenie, pán poslanec a pán predseda finančného výboru, bolo plne v súlade so všetkými intenciami, na základe ktorých robí politiku vaša strana. A spomeňte si na vyjadrenia pani predsedkyne alebo predsedníčky zdravotníckeho výboru Cigánikovej, ktorá povedala, že tí, ktorí nezarábajú 10-tisíc euro, sú ťuťmáci. Spomeňte si na vyjadrenia pani predsedníčky poslaneckého klubu Zemanovej, ktorá povedala, že dôchodcov netreba očkovať, pretože tí už nevytvárajú žiadnu ekonomickú hodnotu. A plne v súlade s týmito vyjadreniami ste povedali vy, že nie je nutné podporovať rodiny, resp. v rodinách, ktoré sú úplné. To je, ja neviem, keď toto niekto počúva, tak Kaník by sa, vám závidí, že na takéto neprišiel on, pretože sociálny netvor je oproti vám šuviks. Toto, toto jednoducho človek nevymyslí.
Kritizoval si očkovací bonus, na základe ktorého sa zaočkovalo 830-tisíc dôchodcov a okrem toho, že si ochránili svoje zdravie, sa medzi nich rozdelilo zhruba štvrť miliardy euro, 250 miliónov eur. Tieto peniaze sú reálne v peňaženkách tých dôchodcov. Takže ak aj toto nie je pomoc, tak potom ja už neviem, čo je pomoc. Pretože z tohoto všetkého, čo ste vy tu povedali, mi vychádza len to, že pomoc je vtedy, ak tie peniaze má vo svojej peňaženke alebo vo svojej firme pán Sabol.
A ďalej odmietam takéto tvrdenia, ktoré si tu povedal, že my nevieme, o čom hlasujeme. Robiť idiotov z poslancov, ktorí si za každú cenu vážia rodiny, vážia si deti v tých rodinách, vážia si dôchodcov, vážia si zdravie ľudí, považovať za idiotov, ktorí si ani neprečítajú to, čo pred nich predloží vraj ministerstvo financií, je tiež tak hodné strany SaS, že toto si asi ďalší komentár nezaslúži.
Chcel by som vám pripomenúť, vážení páni poslanci a pani poslankyne zo strany SaS, že Slovensko nie je Bratislava. Áno, máte pravdu, 50 euro na krúžkovné v Bratislave neznamená toho až tak veľa, ale sú aj iné regióny, kde to krúžkovné bude znamenať a nielen pre tie deti, ktoré dnes ani nemajú možnosť ísť na nejaký krúžok, a hneď vám poviem konkrétny príklad, ktorý som hovoril aj pánovi ministrovi, ale bude znamenať aj príjem napríklad aj pre tých učiteľov, ktorí budú motivovaní sa prihlásiť do tej aplikácie, ktorá bude vytvorená, a poskytovať tieto služby deťom. Bude motivovať obce a mestá, aby centrá voľného času fungovali ešte efektívnejšie, ešte lepšie, aby mali tú ponuku ešte väčšiu a aby tie deti tam mohli chodiť.
A teraz vám poviem konkrétny príklad z mesta, ktoré má zhruba 9 000 obyvateľov, mesto Veľké Kapušany. Môj syn nemôže chodiť na žiaden krúžok, pretože žiaden krúžok tam nie je. Primátor mesta vedie futbalový krúžok raz do týždňa. Tak sa vás pýtam, aký máte vy problém s tým, ak sa každý mesiac nabije kredit tomu rodičovi? Má tam 50 eur a môže si vybrať, či už chce ´VČ´ alebo konkrétne v meste alebo nejakého učiteľa, ktorý sa tomu dieťaťu bude venovať vtedy, keď je on ešte v práci. A ešte si za to zarobí aj ten učiteľ. Toto je hyenizmus, čo robíte.
Však sa už zobuďte, preboha, vás prosím! Nie je dobré nič, čo robí Matovič, nie je dobré nič, čo robí OĽANO. Všetci sme debili, vy ste lietadlo.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:50 - 15:52 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán kolega Viskupič, rozumiem, že si vystupoval za stranu, že si, že si vlastne predniesol svoj príspevok za stranu, ale práve preto som veľmi prekvapený, lebo som u teba zvyknutý na také naozaj že faktické vecné pripomienky. To, čo si povedal, že väčšina úplných rodín s jedným či dvoma deťmi nepotrebuje ďalšiu pomoc, priznám sa, že oči otváram a nechápem. Ja mám tri deti a naozaj aj keby som mal len dve, tak tie časy, keď som zarábal niekde na úrovni priemernej mzdy a ledva-ledva sme vychádzali, si veľmi dobre pamätám a v tejto situácii, keď išli hore energie, keď výrazne zdraželi potraviny, proste deťom sa nedá povedať, že vieš čo, už nejedz, lebo máme málo a zdraželi potraviny. Ja si myslím, že toto je niečo, čo jednoducho sa nedá pochopiť, keď svoju nevôľu pomôcť rodinám odôvodňujete tým, že veď oni nepotrebujú ďalšiu pomoc.
Je mi ľúto aj takého ´ačohentizmu´, ako sa hovorí, že no veď dobre, veď my nie sme proti, treba pomôcť aj rodinám, ale čo hentí a čo tí ďalší, hej? Ako dobre, hovoríme teraz o pomoci rodinám, potom môžeme hovoriť o niečom inom. Takže myslím si, že treba naozaj ostať pri tých vecných, faktických debatách a mne je tiež ľúto, že to tu musíme robiť takto v skrátenom konaní, ale jednoducho bolo veľa mesiacov, keď sa dalo o tom diskutovať, dalo sa s tým prísť do parlamentu a jednoducho vy ste to blokovali. Toto je plán B, to je už núdzové riešenie. Ak by sa to nepodarilo teraz, už by sme to nestihli vlastne od júla.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:48 - 15:50 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Kolega Marián, nerozumiem tejto panike, k čomu je to dobré, že čo sa deje za posledné dni zo strany pána Sulíka a Gröhlinga či strany SaS. Veď ide o pomoc pre rodiny s deťmi a strana SaS bojuje aj s ďalšími ako lev a robí všetko pre to, aby zmarili pomoc tým najzraniteľnejším, ktorí ju akútne potrebujú. Najmä v týchto veľmi ťažkých časoch môžem povedať, že si pomoc rodiny s deťmi doslova zaslúžia. Rodiny s deťmi boli desaťročia na okraji záujmu predchádzajúcich vlád. Pomoc takmer žiadna a keď aj sa akože pomáhalo, tak to boli iba doslova omrvinky. Každý, kto má deti, vie, čo všetko taká výchova a starostlivosť o deti obnáša. Ja to viem veľmi dobre, lebo pochádzam z deviatich detí a sám mám veľkú rodinu, sedem detí, z toho, vďakabohu, päť žijúcich.
Teraz je najvyšší čas v tejto ťažkej situácii pomoc rodinám. Myslím si, že vhodnejší a akútnejší čas ako teraz nie je a možno už ani dlho, dúfam, že nebude. Nerozumiem strane SaS, tak ako sa ostro, až niekedy zúrivo vyhrocuje pri tomto návrhu zákona pomoci. Pripomína mi to, ako keď išlo o pomoc tehotným ženám. Tak ju vyhrocujete aj teraz pri pomoci rodinám a žijúcim deťom, že aspoň tým by sme mohli pomáhať a hlavne vy, ktorí máte v názve slovo solidarita. Pri tak humánnej, solidárnej téme, ako je pomoc pre rodiny s deťmi, konáte v hneve, niekedy aj v takom zbytočnom strachu, šírite polopravdy a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:47 - 15:48 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Marián, ty si spomenul, že máme desať percent na, v chudobe rodín a ja sa ťa chcem spýtať, my nemáme presné čísla, ktorí tam spejú do tej chudoby, tie rodiny s deťmi. To je ten najväčší problém v tej sociálnej politike, ktorú, ktorú nevieme tie čísla presne verifikovať.
Potom si tu spomenul, že málo dialógu. Len ja čo viem od pána ministra, koľkokrát bol u vás v Zelenom dome a rozprával sa o daňovo-odvodovej revolúcii a presne tento sociálny balíček vám vysvetľoval. Ste ďalší kritici voľnočasových poukazov, ktoré je z vašej dielne. Na sekcii športu na ministerstve školstva sú prichystané WatsAppy, ktoré presne, presne kopírujú túto pomoc. Namiesto toho, aby ste sa za tú dobu chceli dohodnúť, ste sa nedohodli. To je, si myslím, že vaša chyba. A odchod detí už na stredných školách do zahraničia, máte rezort ministerstva školstva, tak treba s tým rýchle niečo robiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:46 - 15:47 hod.

Šofranko Mária Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Viskupič, vravel si, že by sme mali tento návrh odmietnuť. Prepáč, ale keby som to urobila, tak pri každom pohľade do detských očí by som sa cítila veľmi nepríjemne a vyčítala by som si to.
Ďalej si povedal, že vôľa nie je zlá. Tak poďme teda urobiť všetko pre to, aby sme túto vôľu pretavili do skutočnosti.
A potom si ešte povedal, že pomáhame iba rodinám s deťmi. A ja sa pýtam, a to je zle, keď pomáhame rodinám s deťmi? A je to málo? Ja budem hlasovať určite za.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:43 - 15:44 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán kolega Viskupič, ty hovoríš, že v čase hlbokej celosvetovej inflácie nie je teraz čas na pomoc rodinám s deťmi, tak potom nerozumiem slovu solidarita v názve tvojej domovskej strany, lebo toto solidarita v týchto časoch je. Aj ja som liberálneho zmýšľania, napriek tomu si myslím, že pomoc rodinám s deťmi je zásadná vec. Označovať tento krok ako predvolebnú kampaň je z môjho hľadiska úplne mimo misu. O tejto úprave sa diskutuje, čo si len ja pamätám, viac ako pol roka a nikde sme sa ešte nepohli. V tejto úprave ide len a jedine o deti, ktoré až doposiaľ mali predchádzajúce vládne garnitúry hlboko v paži. Takže si myslím, že to, že ideme s týmto návrhom teraz, je viac ako dôležité, viac ako potrebné.
A keď už sa teda bavíme o predvolebnej kampani, tak mi dovoľte pripomenúť, že vami navrhovaná úprava, ktorú ste predniesli s kolegami v televízii, na tlačovej besede, by podľa ekonómov stála štát deväťsto miliónov, takže nie sme ďaleko od seba.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:42 - 15:43 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Myslím, že všetci poslanci, ktorí sme teraz v tejto sále, sa zhodneme na tom, že ekonomická a sociálna situácia mnohých rodín na Slovensku je veľmi zlá, až kritická. Sám ste to, pán Viskupič, konštatoval, že až 330-tisíc ľudí, ktorí majú deti, sú v pásme chudoby. To znamená, títo ľudia teraz neočakávajú od nás, že my tu budeme pol roka alebo rok rečniť o tom, aký má byť tento proces, ako prebehne legislatíva, či máme viesť tu pol roka alebo rok nejaký sociálny dialóg. Ľudia od nás všetkých očakávajú rýchlu a efektívnu pomoc. To ste tu povedal aj vy sám.
Ja som poslanec z východného Slovenska a zároveň som v mestskom zastupiteľstve člen sociálnej komisie, kde máme množstvo žiadostí každý mesiac od matiek s deťmi, rodín, kde nás žiadajú o 50 euro, jednorazové sociálne príspevky na ošatenie, na lieky, na jedlo. Sú to veľmi ťažké životné situácie a títo ľudia, keď teraz pozerajú prenos a pozerajú tu na nás, že my sa tu handrkujeme o tom, že chceme ešte rok sa naťahovať, aby prebehol ten legislatívny proces čo najlepšie, aby sme tu ešte viedli sociálny dialóg. Ľudia očakávajú od nás rýchlu pomoc a preto musíme konať. A preto práve teraz prichádza tento zákon v skrátenom legislatívnom konaní.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:35 - 15:37 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak Marián hovoril o niektorých veciach, dotknem sa len niečoho. Povedal si, že 37 % domácností má deti, keď som si dobre zapamätal, no a práve týmto chceme pomôcť. Ja si myslím, že existujú výskumy, však to vieme, že práve tieto rodiny s malými deťmi sú najviac ohrozené v spoločnosti. A zarazilo ma troška, že si povedal ´pomáhame´, ale nepomáhame všetkým, ktorým "ide o život". No veď v poriadku, toto je balík na pomoc rodinám. Ty určite so svojimi kolegami pripravíš balík, v ktorom podporíme tých 200-tisíc domácností, ktoré sme v tomto prípade vynechali. Nemôžme v jednom balíku podporiť všetkých a všetko. Ale je tu balík na pomoc pomoci, na pomoc rodinám, takže, takže skúsme aspoň túto skupinu na začiatok nejakým spôsobom "vyriešiť".
Povedal si, že tí, ktorí majú jedno, dve deti, že nepotrebujú pomoc od štátu. Ja si to nemyslím, potrebujú aj oni pomoc od štátu a tak isto si myslím, že môže to byť motivácia pre nich mať viac detí, hoci ty si to, ty si to negoval.
Ja si pamätám, že, a neviem, ako je to presne teraz v Rakúsku s tým sociálnym systémom, ale chodia tam pracovať ľudia do Rakúska, aby mali 200 eur na dieťa a tam sa prihlásia, tam pracujú, nie sú tu, a z Rakúska poberajú 200-eurové prídavky, aby si prilepšili a oplatí sa im to.
Skryt prepis