Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2022 o 16:06 hod.

Richard Nemec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 16:31 - 16:32 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vy ste vo svojom prejave, pani ministerka, spomenula fakt, že prichádza tento návrh zákona o voľnočasových aktivitách detí v skrátenom legislatívnom konaní, že vlastne nespĺňa tie prvky, pretože nehrozia štátu značné hospodárske škody. Keď sa na tento problém pozrieme z hlbšieho hľadiska, tak v podstate tieto voľnočasové aktivity a podpora tejto krúžkovej činnosti má vlastne znížiť aj problém drogovej trestnej činnosti, kriminality. Vieme, že v ťažkej hospodárskej, sociálno-ekonomickej situácii mládež má s tým veľký problém a veď my sme tu mali ako poslanci aj správu Generálnej prokuratúry o stave kriminality za uplynulý rok a ten to potvrdzuje, že je tu nárast trestnej činnosti mládeže, súvisí to aj s alkoholizmom a my vlastne chceme túto mládež efektívne podchytiť, aby svoj čas trávila zmysluplne, aj to je vlastne cieľom tohto zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 16:29 - 16:30 hod.

Vaňová Jarmila Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja by som len chcela podotknúť k tým poukazom. Mne to nepríde ani hlúpe, ani naivné, ani nie nepotrebné. Ja som z východu a sedemnásť rokov som dennodenne pracovala s chudobou a so strašnou chudobou. Takú, akú si mnohí z vás neviete ani predstaviť. A keď niekto povie, že nie je problém zaplatiť euro-dva na nejaký krúžok alebo na nejakú činnosť, tak sa veľmi mýli, pretože častokrát bol problém zaplatiť jedno euro alebo niekoľko eur na obed, a to je už veľký rozdiel, či sa naje človek alebo bude vyvíjať nejakú činnosť.
Na Slovensku napríklad suplujú voči rómskym deťom a chudobným deťom, ktoré sú talentované, organizácia Divé maky. Tam zbierajú od ľudí peniaze, možno niektorí to aj poznáte. Myslím si, že to nie je, je to dobrá činnosť, pekná, ale, ale neprináša to ten efekt, ktorý by našej spoločnosti mal priniesť.
Hovorili ste o tom, pani ministerka, že kde sú tie ľudské práva. Ja si myslím, že každé dieťa v našej spoločnosti by malo mať možnosť a priestor na svoj rozvoj, na rozvoj svojho potenciálu, na rozvoj svojho talentu. Ale mnoho detí dnes túto šancu nemá a to je fakt.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 16:21 - 16:22 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani ministerka, za váš prejav, za vaše odporúčania, zároveň aj za vašu snahu za každú cenu zastaviť tento zákon, avšak musím vás sklamať, pretože s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou toto skrátené legislatívne konanie napriek vašej snahe prejde.
Vy ste hovorili o popieraní všetkého možného, ale zabudli ste na jednu vec, a to to, že vy vo vašom prejave a vo vašej filozofii popierate právo dieťaťa na slušný život a nechcete mu ho dopriať ani na základe tohto prorodinného balíčka, pretože ten nie je v súlade s tým, čo si tu v Bratislave možno o tradičnej rodine myslíte.
Pani ministerka, tak isto, ako povedal pán poslanec Čepček, toto je už vyše 80. zákon, ktorý schvaľujeme v tomto volebnom období v skrátenom legislatívnom konaní, doteraz som vás nepočul ani raz, aby ste vystúpili s tým, že je to popieranie toho všetkého, čo ste tu povedali, nebudem vás opakovať. Fakt, bola to, bola to podľa môjho názoru dosť trápna snaha o zastavenie tejto pomoci.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 16:20 - 16:21 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani ministerka, ja si len vypichnem zase tú službu, službu deťom, ktorú, ktorá na ministerstve školstva je kvázi pripravená. To, že nemáme úplne presne na sto percent spočítaných detí, ktorých máme v športových krúžkoch, to je otázka, myslím si, že týždňov, mesiacov, kde by sa vytvoril nový systém, ktorý by mohol ísť paralelne s týmto a korešponduje to s VČP-ami a s voľnočasovými poukazmi, ktoré mala, už sa zase opakujem, SaS ako prioritu presadiť v tejto vláde. To, že sa nechcete dohodnúť, tak to už dobre, to už je politika, ale naozaj to tam je precízne nachystané a myslím si, že keby tá spolupráca s ministerstvom financií a ministerstvom školstva bola dobrá, tak v januári môžeme spustiť službu deťom. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 16:16 - 16:18 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pani ministerka, povedali ste asi desať alebo dvanásť, už som si to ani nepísal, čo všetko popierame, popierate, ja by som vás poprosil potom, keď budete hovoriť, tak za seba, lebo nie všetci to popierame. Niektorí aj vidíme, prečo tento zákon ide teraz. Mrzí ma, že vy to nevidíte, že naozaj aj ste, spomínali ste vojnu na Ukrajine, spomínali ste zlý dopad, spomínali ste pandémiu. Naozaj rodiny, tu vám to z pléna zaznelo, na východe a dole u nás v hladových dolinách, to je čistá katastrofa. Tie rodiny naozaj majú problémy, pani ministerka, obrovské problémy. A tieto peniaze a tieto veci, ktoré chceme dať, to nie je našim ľuďom, to nie je na kšefty, to je pomoc tým ľuďom, ktorí to potrebujú.
Pani ministerka, vy ste tu povedali, že toto je niečo, čo popiera demokraciu. Ja som sem prišiel s tým, že chcel som odstrániť rozdávanie peňazí tým, ktorých vybral Robo Fico, tým, ktorých vybrala strana SMER. Ja som sem prišiel preto, aby z môjho regiónu chudobní ľudia dostali peniaze z toho, čo tento štát má, a teraz to môže byť. Ja s vami súhlasím, pani ministerka, v jednej veci, že nie všetci to musia dostať, pretože aj vy si môžete dovoliť opatrovateľku, čo sa vám stará o dieťa, ale sú ľudia, ktorí to potrebujú. A táto pomoc, pani ministerka, je pre tých, ktorí to potrebujú.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 16:07 - 16:08 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Áno, skutočne si myslím, že táto pomoc je reálnou pomocou a reálne pomôže rodinám.
A chcel by som vás upriamiť ešte na jeden, na jednu vetu, ktorú tu často najmä v prvej vlne pandémie koronavírusu hovorili aj opoziční poslanci, ale napríklad aj niektorí z vás, že mali by sme rozdať peniaze plošne, čiže z helikoptéry. My sme to vtedy neurobili, lebo to bolo nesystémové, ale teraz takéto opatrenie, ktoré zasiahne deti všetkých pracujúcich rodičov najmä, ale aj ostatných, tak toto teraz kritizujete tiež. Ja si myslím, že vy by ste kritizovali úplne všetko, čo nevyšlo z radov vašich poslaneckých lavíc.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 16:06 - 16:07 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Györgyo, budem na teba reagovať v tom zmysle, lebo si tu spomenul svojho syna, ako chodí na futbal, to, že opozícia nám vytýka, že sa tomu nerozumieme. Služba deťom znamená to, že pomôžeme hlavne no nielen športu samozrejme, ale ak ste si nevšimli, zanikajú tu kluby, zanikajú tu športové kluby, ktoré si nevedia zrátať, lebo sú financované z jedného zdroju, a to sú zväzy, a týmto dosiahneme ďalšie financovanie týchto klubov, ktoré to potrebujú ako soľ, aby si mohli dovoliť odborníkov na tú danú špecializáciu, futbal, volejbal, hádzanú. Potom tu potrebujeme zdravotnú, fyzioterapeutov, ktorým týmto spôsobom dokážeme zaplatiť v tých daných kluboch, v tých daných krúžkoch a budú sa nám starať o zdravie detí. Takže ďalší zdroj financovania do služby deťom je prospešný a je to jedna z prvých, z prvých tém pred voľbami, ktorú mala SaS. Takže, takže a v tomto, že sa nechcú dohodnúť a čo najrýchlejšie toto spraviť, trošku sa mi zdá divné.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 19.5.2022 15:55 - 15:59 hod.

Gyimesi György
!!! VYMAZAŤ nadbytočný rámček !!!
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.5.2022 15:55 - 15:59 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, kolegovia, musím reagovať na to, čo som teraz počul od pána predsedu finančného výboru a poslanca za stranu SaS a musím zase reagovať aj na to, čo som si mal možnosť vypočuť počas tých týždňov, debát ohľadom tejto pomoci. Nebudem reagovať na to, čo hovorí opozícia, pretože tá kritizuje absolútne všetko, čo táto koalícia urobí. A je to aj v poriadku, však je to ich práca, ale rád by som sa povenoval opozícii v rámci koalície, strane SaS.
Tvoje vystúpenie, pán poslanec a pán predseda finančného výboru, bolo plne v súlade so všetkými intenciami, na základe ktorých robí politiku vaša strana. A spomeňte si na vyjadrenia pani predsedkyne alebo predsedníčky zdravotníckeho výboru Cigánikovej, ktorá povedala, že tí, ktorí nezarábajú 10-tisíc euro, sú ťuťmáci. Spomeňte si na vyjadrenia pani predsedníčky poslaneckého klubu Zemanovej, ktorá povedala, že dôchodcov netreba očkovať, pretože tí už nevytvárajú žiadnu ekonomickú hodnotu. A plne v súlade s týmito vyjadreniami ste povedali vy, že nie je nutné podporovať rodiny, resp. v rodinách, ktoré sú úplné. To je, ja neviem, keď toto niekto počúva, tak Kaník by sa, vám závidí, že na takéto neprišiel on, pretože sociálny netvor je oproti vám šuviks. Toto, toto jednoducho človek nevymyslí.
Kritizoval si očkovací bonus, na základe ktorého sa zaočkovalo 830-tisíc dôchodcov a okrem toho, že si ochránili svoje zdravie, sa medzi nich rozdelilo zhruba štvrť miliardy euro, 250 miliónov eur. Tieto peniaze sú reálne v peňaženkách tých dôchodcov. Takže ak aj toto nie je pomoc, tak potom ja už neviem, čo je pomoc. Pretože z tohoto všetkého, čo ste vy tu povedali, mi vychádza len to, že pomoc je vtedy, ak tie peniaze má vo svojej peňaženke alebo vo svojej firme pán Sabol.
A ďalej odmietam takéto tvrdenia, ktoré si tu povedal, že my nevieme, o čom hlasujeme. Robiť idiotov z poslancov, ktorí si za každú cenu vážia rodiny, vážia si deti v tých rodinách, vážia si dôchodcov, vážia si zdravie ľudí, považovať za idiotov, ktorí si ani neprečítajú to, čo pred nich predloží vraj ministerstvo financií, je tiež tak hodné strany SaS, že toto si asi ďalší komentár nezaslúži.
Chcel by som vám pripomenúť, vážení páni poslanci a pani poslankyne zo strany SaS, že Slovensko nie je Bratislava. Áno, máte pravdu, 50 euro na krúžkovné v Bratislave neznamená toho až tak veľa, ale sú aj iné regióny, kde to krúžkovné bude znamenať a nielen pre tie deti, ktoré dnes ani nemajú možnosť ísť na nejaký krúžok, a hneď vám poviem konkrétny príklad, ktorý som hovoril aj pánovi ministrovi, ale bude znamenať aj príjem napríklad aj pre tých učiteľov, ktorí budú motivovaní sa prihlásiť do tej aplikácie, ktorá bude vytvorená, a poskytovať tieto služby deťom. Bude motivovať obce a mestá, aby centrá voľného času fungovali ešte efektívnejšie, ešte lepšie, aby mali tú ponuku ešte väčšiu a aby tie deti tam mohli chodiť.
A teraz vám poviem konkrétny príklad z mesta, ktoré má zhruba 9 000 obyvateľov, mesto Veľké Kapušany. Môj syn nemôže chodiť na žiaden krúžok, pretože žiaden krúžok tam nie je. Primátor mesta vedie futbalový krúžok raz do týždňa. Tak sa vás pýtam, aký máte vy problém s tým, ak sa každý mesiac nabije kredit tomu rodičovi? Má tam 50 eur a môže si vybrať, či už chce ´VČ´ alebo konkrétne v meste alebo nejakého učiteľa, ktorý sa tomu dieťaťu bude venovať vtedy, keď je on ešte v práci. A ešte si za to zarobí aj ten učiteľ. Toto je hyenizmus, čo robíte.
Však sa už zobuďte, preboha, vás prosím! Nie je dobré nič, čo robí Matovič, nie je dobré nič, čo robí OĽANO. Všetci sme debili, vy ste lietadlo.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:50 - 15:52 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán kolega Viskupič, rozumiem, že si vystupoval za stranu, že si, že si vlastne predniesol svoj príspevok za stranu, ale práve preto som veľmi prekvapený, lebo som u teba zvyknutý na také naozaj že faktické vecné pripomienky. To, čo si povedal, že väčšina úplných rodín s jedným či dvoma deťmi nepotrebuje ďalšiu pomoc, priznám sa, že oči otváram a nechápem. Ja mám tri deti a naozaj aj keby som mal len dve, tak tie časy, keď som zarábal niekde na úrovni priemernej mzdy a ledva-ledva sme vychádzali, si veľmi dobre pamätám a v tejto situácii, keď išli hore energie, keď výrazne zdraželi potraviny, proste deťom sa nedá povedať, že vieš čo, už nejedz, lebo máme málo a zdraželi potraviny. Ja si myslím, že toto je niečo, čo jednoducho sa nedá pochopiť, keď svoju nevôľu pomôcť rodinám odôvodňujete tým, že veď oni nepotrebujú ďalšiu pomoc.
Je mi ľúto aj takého ´ačohentizmu´, ako sa hovorí, že no veď dobre, veď my nie sme proti, treba pomôcť aj rodinám, ale čo hentí a čo tí ďalší, hej? Ako dobre, hovoríme teraz o pomoci rodinám, potom môžeme hovoriť o niečom inom. Takže myslím si, že treba naozaj ostať pri tých vecných, faktických debatách a mne je tiež ľúto, že to tu musíme robiť takto v skrátenom konaní, ale jednoducho bolo veľa mesiacov, keď sa dalo o tom diskutovať, dalo sa s tým prísť do parlamentu a jednoducho vy ste to blokovali. Toto je plán B, to je už núdzové riešenie. Ak by sa to nepodarilo teraz, už by sme to nestihli vlastne od júla.
Skryt prepis