Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.5.2022 o 13:41 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2022 14:15 - 14:16 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán Kazda, mňa to, mňa to fakt mrzí, lebo mali ste to v programe, voľnočasové poukazy, VOČAP-y, ak to tu omieľa, omieľame to tu všetci. Mňa to fakt mrzí, že ste sa nechceli dohodnúť a nechceli ste sa podeliť. Je to smutné. Je to smutné, lebo, a potom mi ešte nehraje jeden fakt do toho, ako hovoríte, že teraz dávať na voľný čas deťom je neekonomické, proste kríza, všetky, všetky tieto, všetky tieto veci. Ja sa chcem spýtať, vy viete ako vaši kolegovia v SaS-ke plánovali VOČAP-y a odkiaľ chceli na to vziať peniaze? Na VOČAP-y malo ísť viacej, ako ide teraz na voľný čas deťom. Povedzte nám, odkiaľ ste na to chceli vziať peniaze, keď nechcete zdaňovať hazard a stávkové kancelárie, ktoré by mohli naozaj prispieť na tie deti, do toho športu? Veď ony zarábajú na tom športe. Tak trošku sa to tak bije. A naozaj ma to úprimne mrzí, lebo bol som na tých komisiách, keď sa VOČAP-y plánovali, a tú pomoc potrebujú teraz. A keď sa do toho nepustíme čo najskôr, tak sa to nikdy už neudeje.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2022 14:13 - 14:15 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem.
Kolega Rado Kazda, je mi ľúto, že už sa to tu zase dostáva do takých všelijakých propagandistických vyjadrení, a ťa poznám ako vecného človeka a konzervatívneho človeka, aj keď možno trošku inak ako ja. A ja chcem len zareagovať na taký tvoj záverečný výkrik, že kde sú tí konzervatívci, čo majú deti nie kvôli bonusu alebo poukazom. No keď chceš takého konzervatívca vidieť, tak tu je jeden, lebo ja som mal deti pred 20 – 25 rokmi, keď tie bonusy boli teda veľmi, veľmi biedne. Takisto detské prídavky. A myslím si, že u teba je to podobne. A dokonca ešte som mal aj tretie dieťa, hoci už sme nemuseli, mali sme všeličo, ale chceli sme ho mať, a ja som paradoxne ten konzervatívec, ktorý kým toto všetko vstúpi do platnosti aj keď to schválime, tak už môj druhý syn bude mimo toho pásma, keď dostanem ešte vôbec daňový bonus. A tesne pred tým, ako vstúpia tie zvýšené daňové bonusy a detské prídavky do platnosti 1. januára, tak môj syn druhý bude mať tesne viac ako 15 rokov, čiže dostanem ten nižší bonus. Takže ja som ten výborný príklad, ktorý na tom vôbec nič nezíska. A myslím si, že takéto, takéto demagogické výkriky, kde sú tí konzervatívci, samozrejme, že nikto nebude mať deti kvôli peniazom, ale myslím si, že to môže ľudí veľmi povzbudiť, a ty to dobre vieš, že veľmi, veľmi veľa v akejkoľvek oblasti hrá, hrá dôvera. Tak ako na finančných trhoch, tak aj v tejto oblasti hrá dôvera, že štát ľuďom pomôže, že ich podporí, keď budú mať deti. A myslím si, že toto je veľmi dôležité, čo dnes chceme povedať: Ľudia, nebojte sa!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2022 14:11 - 14:13 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem.
Kolega Rado, mám ťa rád. Prekáža ti, že bez medzirezortného pripomienkovania sa predkladá tento veľmi potrebný a dôležitý zákon o pomoci rodinám a deťom. Prekvapuje ma, že ti to neprekážalo pri iných menej dôležitých zákonoch, nejdem konkrétne menovať naposledy, o aký išlo.
Hovoril si o slušnosti, o slušnom Slovensku. Snáď pomoc rodinám a deťom je tým najväčším prejavom aj slušnosti okrem iných prejavov. Rado, verím, že aspoň ty naberieš odvahu a využiješ, si na klube SaS, výnimku, výnimku, aby si mohol za pomoc rodinám a deťom zahlasovať. Určite tým okrem iných potešíš aj tvojich príbuzných na Orave, ktorí sú pro-rodiny a pro-life, ktorých poznám a veľmi si ich vážim. Keď si nechceš pomoc uplatniť, lebo vytýkaš, že, alebo ty ju nepotrebuješ, tak určite je dosť ľudí, rodín s deťmi na Slovensku, ktoré tieto tvoje peniaze, ktoré sú pre teba nadbytočné a nepotrebné, tak ich určite s radosťou využijú. Ak ich nevieš komu posunúť, tak ja ti rád poradím. Poznám stovky takýchto rodín.
Máš, máš problém aj s financovaním voľného času detí. Každý, kto má deti a ktorým chodia deti na krúžky, tak vie, že koľko takéto aktivity rodiny stoja, a mnohé, mnohé deti si toto nemôžu dovoliť. Taký ten už v dnešnom storočí by to mal byť základ, aby neboli deti obmedzované kvôli nedostatku financií ešte aj v tomto. Verím tomu, že napríklad... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2022 14:08 - 14:10 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Tak, pán kolega Rado Kazda, my v OĽaNO máme okrem protikorupčného módu aj rodinný a sociálny mód, a neviem ako to nazvať, čo vy ste teraz hovorili, o čom, čo ste predviedli, hovorili ste, že ľudia majú deti, lebo chcú. A s tým ja súhlasím, ale ďalej ste povedali, že prečo by mali od štátu dostávať nejaké peniaze na tie deti. No, vy sa to pýtate takto, my ale chceme pomôcť tým rodinám, pretože ja si myslím, že tú pomoc si zaslúžia a že ju potrebujú. Štát musí mať predsa záujem na tom, aby rodina mala nejaké postavenie v tej spoločnosti, aby sa tie deti rodili, aby ich bolo viac, aby mal kto potom pracovať aj na váš dôchodok.
Mali sme včera stretnutie so zástupcami organizácií, ktoré zastrešujú voľnočasové aktivity detí. Cez tie voľnočasové aktivity momentálne je to 3,2 eurá na mesiac, už som to tu hovoril. My navrhujeme, aby to bolo 50 eur mesačne. To znamená, cez tie voľnočasové aktivity sa podporia nielen rodiny, nielen tie deti, ale aj učitelia, inštitúcie, organizácie, ktoré zabezpečujú pre deti práve tieto voľnočasové aktivity v oblasti športu, v oblasti kultúry, v oblasti vzdelávania. Ja si myslím, že podpora rodín, tak ako je navrhnutá, je navrhnutá správne. Sme v prvom čítaní, v druhom čítaní sa môže, môžete dať. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2022 14:07 - 14:08 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán kolega Kazda, ja by som vám rada prečítala včerajší status Moniky Korenčiovej, to je riaditeľka kultúrnych zariadení v Petržalke: „Celý čas sledujem diskusiu k príspevkom pre deti, aj dnešný postoj ZMOS-u. Nikde som však nezaznamenala trochu poznámok z praxe, tak som si to prepočítala rovnako ako pri kultúrnych poukazoch. V Petržalke je zhruba 10 000 detí a v Blatnom, kde býva zhruba 300 detí, ak každé mesačne dostane poukážku 50 eur na voľnočasové aktivity, rovná sa rozumej kultúra, šport, vzdelávanie, budú mať tí, ktorí reálne tieto aktivity vykonávajú, rovná sa, rozumej ponúkajú k dispozícii 500 000 mesačne v Petržalke a 15 000 eur v Blatnom, a to bez toho, aby každoročne písali nezmyselné projekty a žiadosti o granty na samosprávy a kraje a ministerstvá a čakali, či a kedy im odborná komisia peniaze schváli a pošle. Takže za mňa áno, len to chce jednoduché transparentné pravidlá, lebo z takýchto peňazí dokážeme zaplatiť prevádzku, odborných pracovníkov a podobne, a oni potom dokážu platiť odvody a dane tomuto štátu. A to najlepšie nakoniec, deti dostanú aspoň možnosť zmysluplného trávenia času. Tak to vidím ja."
Takže toto je niečo z praxe. Ja by som bola rada, keby si tento status prečítali aj všetci ľudia zo ZMOS-u, pretože myslím si, že by im to mohlo niečo dať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2022 13:43 - 13:45 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán minister, ja by som ťa chcel za toto pochváliť, lebo myslím si, že odvážnemu šťastie praje, a konečne tu to, čo o tom tu hovoríme už niekoľko rokov a koľko sa už tu minulo eurofondov na digitalizáciu a systémy nie sú prepojené, nefungujú, na zväzoch máme matriky elektronické, na ministerstve školstva máme systém, ktorý, ktorý nie je na 100 % dokončený, ale máme ho a vieme, koľko máme detí, žiakov a športujúcich detí hlavne v kluboch, takže myslím si, že keď sa tieto systémy prepoja a ministerstvo financií dokáže urobiť taký softvér, ktorý príde rovno k deťom a k rodičom, ktorí budú môcť, môcť si tento, toto všetko kontrolovať, tak myslím si, že ušetríme aj na tých kontrolóroch, a keď tá aplikácia bude fakt dobre spravená. A myslím si, že, myslím si, že toto, toto je prelom prelomové pre, pre naše deti. A keďže som tu za šport, tak myslím, že to bude prelomové pre, a tí tréneri takúto pomoc čakajú a konečne si budú môcť zrátať, aký majú budget na celý rok na tie svoje deti, lebo doteraz to boli len virtuálne peniaze a tápanie. Takže ja si myslím, že to je dobrý krok, a poďme sa už konečne pohnúť, lebo toto len hovorenie, ako to nejde, to je, to je hrozné.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2022 13:41 - 13:43 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Tak, pán minister, spomínal si tam nejaké financie na voľnočasové aktivity. Včera sme sedeli so zástupcami, ktorí zastrešujú organizácie, alebo takto, zastupujú organizácie, ktoré zastrešujú voľnočasové aktivity detí na školskom výbore, a práve o tom sme sa rozprávali, oni tvrdili alebo tvrdili, pýtali sa nás, či tento návrh zákona môže, môže položiť centrá voľného času alebo základné umelecké školy a podobne. Tak chcem povedať, že aj tam na výbore odznelo, že teraz momentálne je vzdelávací poukaz 32 eur na školský rok. Čiže 3,2 eura, 3 eurá 20 centov mesačne. Kultúrny poukaz je v hodnote 3 eur za školský rok. My chceme podporiť tieto aktivity, čo sa týka kultúry, športu, vzdelávania mimo vyučovania 50 eurami mesačne. Čo je obrovský nárast, a tí zástupcovia, ktorí tam boli, sa vyjadrili, že je to výzva, je to výzva, aby sme mali ešte väčšiu ponuku centier voľného času, krúžkových aktivít, kultúrnych podujatí, športu, aby sa tie peniaze vôbec využili. Čiže treba to podporiť, je to obrovský krok vpred. Z 32 eur za školský rok na 50 eur za mesiac.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2022 13:26 - 13:26 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pán kolega Mazurek, ešteže sa máte na čo vyhovárať. Tentokrát vám ZMOS pomohol, aby ste sa mohli vyviniť, že nezahlasujete za pomoc rodinám s deťmi. Veľmi vám ležia na srdci krúžky, čo je vaša druhá výhovorka, aby ste sa vyvinili, že nepodporíte hlasovaním najväčšiu pomoc rodinám s deťmi za posledné desaťročia. Často máte reči o pomoci, o tom, ako vám záleží na najslabších, na najzraniteľnejších, teraz máte šancu ukázať hlasovaním, nakoľko úprimne to s pomocou myslíte. Neobstojí pred ľuďmi ani výhovorka, že to nepodporíte, lebo Igor Matovič. Beriete to len politicky a bojíte sa, že schvaľovanie, schválenie zákona prinesie niekomu politické body. Tu ide ale o rodiny, o deti, a preto by ste mali politiku dať bokom. Máte víkend pred sebou, prehodnoťte, premyslite a v utorok príďte medzi nás s tým, že tento zákon podporíte, máte šancu sa aj pred národom ukázať a prejaviť, že vám naozaj na rodinách s deťmi záleží, a určite vám to môže skôr pomôcť ako ublížiť a, a raz budete Igorovi Matovičovi ďakovať, že ste mohli byť súčasťou najväčšej humánnej pomoci pre rodiny a deti.
No a čo sa týka, čo sa týka ako samospráv, že sa vyhovárate, ako to nezvládnu, nebojte, zvládnu to, tak ako, ako to zvládli doteraz, a hlavne tí, hlavne tí šikovní starostovia, ktorí veľmi dobre vedia manažovať svoje obce, a primátori svoje mestá, takže... a tí, čo plakali, nariekali doteraz, tak budú vždy, lebo viete, boli zvyknutí, že štát im možno až príliš pomáhal a niekedy sa treba aj uskromniť a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2022 13:24 - 13:25 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tento návrh zákona o pomoci rodinám krásne odhalil farizejstvo, pokrytectvo a faloš opozície.
Pán Mazurek, dva roky nám tu kričíte, že treba pomôcť rodinám. Keď nás zasiahla vlna pandémie, keď prišla vojna, hovoríte, že treba pomôcť rodinám. Teraz, keď je tento konkrétny návrh zákona nie jednorazový, ale systémový, ktorý, áno, nielen teraz, ale v najbližších rokoch pomôže všetkým rodinám na Slovensku, vy ste zrazu proti. Rozprávali ste tu dlho a plamenne, ale pritom otázka znie jednoducho: Chce REPUBLIKA pomôcť dvesto eurami každej rodine, alebo nechce? Či chcete pomôcť jeden a pol miliardy eur rodinám, alebo nie? Vy sa hrdíte tým, že REPUBLIKA je národno-sociálna strana, oháňate sa tu tradičnými rodinami a keď je tu konkrétna pomoc tradičnej rodine, vy sa správate farizejsky a pokrytecky. Zrazu nechcete rodinám pomôcť. Správate sa zbabelo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2022 13:17 - 13:19 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán Mazurek, ja rozumiem, že vám to hlava nebere, to je fakt. Ale chcem vám jedno povedať. To, že je tam na digitalizáciu 0,876 tisíc, milióna, pardon, 0,8 milióna a konečne budeme mať dokončenú digitalizáciu v športe, kde budeme naozaj, naozaj precízne vedieť, koľko klubom a deťom ide, aby sme im pomohli v ich pomôckach. Vám asi nemusím vysvetľovať, koľko stojí taký hokej pre deti, koľko stojí, koľko stojí všetok ten šport a tá námaha, ktorou vy tu rozprávate, že nepomôžeme, že nepomôžeme rodinám. Veď my ich od tých krúžkov odbremeníme. Si pozrite, vygúglite si tam, koľko stojí hokejka, koľko stojí nejaký chránič, koľko to dieťa musí vynaložiť, ten rodič koľko musí vynaložiť na tie krúžky, ktoré vy tu tak dehonestujete a posielate do suterénu. Presne tak jak váš rozhovor je v suteréne, takto isto rozprávate a posielate deti do suterénu.
Potom, vy si myslíte, že toto nepomôže mestám? Tie mestá, ktoré dotujú ten šport, tak sa budú konečne môcť dohodnúť, lebo si to budú vedieť zrátať do haliera, do haliera si budú vedieť zrátať, koľko im rodičia donesú do toho krúžku, a tým pádom to mesto môže v rozpočte si to konsolidovať tak, aby pomohlo v iných veciach na financovanie, tak jak vy hovoríte, že im služby vzrastú. Práveže si to môžu, keď bude normálne, normálne fungovať, a budú si to vedieť v tom systéme konečne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis