Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 16:37 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 17:16 - 17:18 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem. Kolega Rado, v dvoch rozpravách po sebe sme od vás, liberálni kolegovia, ty a Marián, od Mariána Viskupiča, počúvali samé čísla, plné štatistík, dokonca aj z medzinárodných celosvetových zdrojov. Ja teda uvediem tiež krátku, ale čerstvú štatistiku zo včera z Oravy, priamo z reálu, z mojej rodiny. Nie je to štatistika a číslo z Eurostatu, ale z rodiny otca Milana Kuriaka. Uvediem konkrétny príklad.
Bol som na nákupe s najmladším synom, kupovali sme iba základné veci, oblečenie, obuv, okrem toho sme sa zastavili na obede za 7 eur a tento, tento nákup nás stál necelých 170 eur. Hej, že naozaj a nebol to nákup, ja neviem, na niekoľko mesiacov, ale iba, iba základné potreby. Čudujem sa, že hlavne vy liberálni poslanci a ľudia, ktorí máte v názve strany "solidarita" závidíte navýšenie v tomto prípade naozaj symbolického prídavku pre deti, ktoré, ktorým sa môže trošku uľahčiť situácia a aspoň trošku zlepšiť život aspoň teraz v tejto ťažkej dobe, ktorá nás aj vďaka vojne na Ukrajine a zdražovaniu cien postihla.
Určite som za to, že pomoc si zaslúžia aj rodičia, ktorým nebolo umožnené z rôznych dôvodov mať deti, ale snáď každý normálne zmýšľajúci človek pochopí, že rodiny už len s jedným dieťaťom majú vyššie náklady, a to nehovorím... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.5.2022 17:14 - 17:14 hod.

Čekovský Kristián
Ďakujem pekne, pán predseda. Vopred sa ospravedlňujem, nemám procedurálny návrh, len veľmi krátky oznam. Na mojom stole som našiel okuliare teda dioptrické, ak by náhodou niekomu chýbali, tak sú u mňa. Veľkosť približne ako moja hlava (smiech v pléne) a dioptrie teda výrazne silnejšie, ako by som ja potreboval. Takže nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 16:43 - 16:45 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Marián, kto chce hľadať riešenie, nachádza riešenie, kto nechce hľadať riešenie, hľadá príčinu. Celkom nerozumiem, prečo sa nedá nájsť riešenie a kompromis v koalícii na pomoc rodinám. Minister financií Igor Matovič má úprimnú snahu pomáhať rodinám, ktoré sú prioritou programového vyhlásenia našej vlády. Krúžkovné Igora Matoviča výrazne rozšíri možnosti nových krúžkov. Dnes štát prispieva 32 eur za rok a iba na aktivity sietí. Po novom by to malo byť 50 eur mesačne a krúžkov by bolo oveľa viac. Talenty sa nesmú zakopať. Talenty treba rozvíjať.
Marián, tento zákon možno nie je z vašej strany dokonalý, keby bola však snaha z tvojej strany upraviť ho, určite by sa našiel kompromis a nemrhali by sme teraz čas na zbytočné rozpravy, ktoré nikam nevedú, a radšej by sme pozerali hokej.
SMER hovorí o pomoci rodinám a dôchodcom. Opak je však skutočnosťou, dnes Najvyšší súd rozhodol o nominantovi SMER-u, ktorý vytvoril priestor na korupciu svojim ľuďom. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vinný, že pomáhal zločineckej skupine takáčovcov... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, prosím, reagujte na predrečníka.

Pleštinská, Zita, poslankyňa NR SR
Ja len hovorím, že SMER hovorí o pomoci, ale opak je skutočnosťou. My, naopak, myslíme na ekonomiku a rodiny si zaslúžia našu pozornosť. Konečne sa naše sľuby rodinám pretavia do skutkov. Verím, že po prísľube ministerstva financií, ktorý nám bol daný, bude sa rokovať so samosprávami a vyššími územnými celkami.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 16:41 - 16:43 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Marián, ja sa budem venovať jednej téme, lebo si tu spomenul strašne veľa vecí, čísel, čo si doma, čo je okej, ale spomenul si tu, tvoj pán minister, pán Gröhling, ktorý má na starosti školstvo, si hovoril, že dajme deti, knižky a všetko. Veď on to má v rozpočte... (reakcia z pléna), ďalší gól. On to má v rozpočte a aj z plánu obnovy toto bude čerpať. Takže nemotajme tu slivky s jahodami, tak držme sa jedného, základnej veci.
Potom si tu spomenul, že sa desíš nejakej aplikácie, aby si objednali krúžky, veď na stole to je na sekcii športu na ministerstve školstva celé do detailov a je to na základe aplikácií. Veď to máte v programe, máte to premakané, tak prepáč, netoto si do huby, lebo, lebo dokedy máme čakať? To je, to je proste tak, už ti to tu bolo naznačené, že proste na to, aby sme to teraz ešte vyšperkovali, keď tu o tom sa debatuje a máme na to pol roka, aby sme to naozaj vyšperkovali do detailov, lebo ja som dneska na školskom výbore sedel, kde pán Husár povedal na to pripomienky, že proste na vzdelávanie, aby sme to tam, aby sme to dali na kultúru, na šport. Okej, však poďme vyprecizovať tieto veci, ktoré sú, okej, ktoré sú pripomienky, okej, ale naozaj nerobme si, nerobme si tu, oni to všetci využijú, tá opozícia, kvôli tomu. Však si počul pána Fica, on to celé, celé to zneužíva a my mu len nahrávame na to namiesto toho, aby sme to išli vyprecizovať a aby to konečne fungovalo v roku ´23, kedy tá inflácia bude ešte väčšia.
Ďakujem. (Potlesk vedľa sediaceho poslanca.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 16:37 - 16:39 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Marián ty si, ty máš rád čísla, takže ja ti poviem, že 1,85 eura dal Fico za osem rokov, za osem rokov, 1,65 daňový bonus dal za osem rokov, my len 75 euro za jeden rok. Marián, ty máš rád čísla. Dvesto rokov by musel Fico vládnuť, aby dal to, čo sme my dali za rok, Marián.
Povedal si tu, že vzdelanie detí najprv a potom ich voľný čas. Už ti to tu dnes povedali, ja ti to zopakujem, Marián, ja som učiteľ, Marián, to ide ruka v ruke. Ty môžeš vzdelávať deti, ale tie deti potrebujú voľný čas, potrebujú motiváciu. Keby boli učitelia takí ako ty, Marián, tak tu tak tie deti, ty si nás na 30 minút uspal. Moji kolegovia učitelia, ktorí naozaj tie deti vzdelávali a vzdelávali ich spôsobom, že tie deti zaujali, keby boli takí ako ty, tak to je čistá katastrofa. Vy máte ministra školstva, Marián, máte ministra školstva, tak som, budem veľmi rád, keď bude spolupracovať, keď sa to vzdelanie naozaj tých detí a pôjde to jedna ruka s voľným časom.
Povedal si, že systém nebude môcť nabehnúť do januára 2022. Vieš, kto toto rozpráva a kedy sa to rozpráva? Keď potrebuješ niečo dehonestovať a potrebuješ povedať "to nebude fungovať". Marián, za pol roka sa to nedá spraviť, keď sa chce? Samozrejme, že sa to dá.
Povedal si, že sa desíš aplikácie. Ty sa desíš aplikácie? Veď, saskári, vy chcete všetko, aby bolo na IT technológiách a ty sa desíš aplikácie v dnešnom svete?
Marián, ja ti len poviem jednu vec, že naozaj mne je veľmi ľúto, že vy saskári, ktorí sa pasujete do pozície intelektuálov, nevidíte, že toto, čo robí teraz Igor Matovič, nie je vec pre tých, ktorí majú veľa peňazí, ale pre tých, ktorí to najviac potrebujú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 16:34 - 16:36 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ja by som len tak nadviazal a vždy, poviem, je potrebné pripomínať to, že samosprávy budú mať viacej finančných prostriedkov, ako mali predchádzajúci rok, a tie financie, samozrejme, budú rásť, pretože si myslím, že v súčasnosti to nie celkom ľudí dosť chápe a si myslia, že dostanú tie samosprávy menej finančných prostriedkov, ale to nie je pravda. Sú možnosti, ako by mohli tie samosprávy tie finančné prostriedky aj napríklad šetriť, lebo rozdeľujú sa financie napríklad na rôzne športové krúžky a tak ďalej a tak ďalej. Tak práve tie peniaze už nebudú musieť samosprávy rozdeľovať pre rôzne športové mládežnícke kluby, ale využijú práve tie peniaze z tých poukazov, či aj pri kultúre, alebo pri športe, to tak bežne funguje, keď my v Humennom okolo 400-tisíc dávame ročne z nášho rozpočtu pre mládežnícke športové kluby a jednoducho vidíme tam možnosť, kde tie finančné prostriedky budeme môcť ušetriť a sa vlastne využijú tieto preukazy.
Ale zároveň ja som dosť z toho prekvapený, ako sa tu obhajujú, že ako nemajú mestá peniaze a tak ďalej a tak ďalej. Ale pol roka dozadu som tu ja spomínal, aký máme my problém v Humennom s teplom a sme potrebovali nájsť niekde milión a pol eur, aby sme túto situáciu vyriešili. A vtedy ste aj vy, kolegovia zo SaS-ky, hovorili, že samospráva si to má vyriešiť sama. Vtedy sme samospráve pomáhať nemuseli a zrazu bojujeme za samosprávu. To je čo za prevrat? Doteraz nepomáhajme a zrazu pomáhajme. Dokonca aj teraz župan Droba napísal, že je tu čierny deň pre samosprávy. Ale veď ak ste nemali župana, SaS-ka tvrdila, že treba župy zrušiť, aby šetrili finančné prostriedky. Zasa je to obrat o 180 stupňov, raz tak, raz tak, ja tomu ne, ja tomu nechápem.
A zároveň ako mladý človek mám veľa kamarátov, ktorí žijú v rôznych rodinných zväzkoch a nemajú deti. Tam prečo nemáte tie deti, prečo sa nesnažíte? Preto lebo nemáme z čoho tie deti uživiť. Na východe ľudia pracujú za 550 eur mesačne a pri dvoch z 1 100 eura to dieťa asi ťažko uživíte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.5.2022 15:52 - 15:54 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda SMER-u sa na mňa obrátil viackrát, tak sa patrí odpovedať. Budem veľmi stručný, pretože nechcem naťahovať túto debatu, aby sme čím skôr mohli pristúpiť k hlasovaniu.
Všetci, čo ma poznáte, tak viete, že ja mám finančné inštitúcie a banky rád asi ako koza nôž. Preto súhlasím s tým, aby boli dodatočne zdanené alebo aby platili vyššie sadzby dane, ale nie spôsobom takým, akým to bolo doteraz, a to teraz hovorím o bankovom odvode, pretože bankový odvod si mnohí predstavujú ako finančné prostriedky, ktoré môže štát použiť na výplatu dôchodkov, sociálnych dávok a neviem čoho, hoci to takto nie je, pretože bankový odvod slúži len ako vankúš, ktorý mal byť alebo použitý len v prípade, ak niektorá z bánk má problémy, problémy s likviditou, cash flowom, tak vtedy sa z týchto peňazí tejto banke pomáha. Čiže tieto peniaze štát použiť inak nevie.
Pokiaľ ide o pomoc, ktorú sme my poskytli už občanom Slovenskej republiky, sa môže zdať ako nič, ako kvapka v mori, ale keď si spomenieme na to, že sme v roku 2020, konkrétne v marci 2020 prevzali tento štát s najneudržateľnejšími verejnými financiami, a to hovoril, to hovorila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, nehovorím to ja, tak je to fakt. A faktom je aj to, že bývalá vláda nám zanechala sekeru v štátnom rozpočte vo výške 1,7 mld. euro, ktoré neboli kryté v štátnom rozpočte a s týmto sme sa museli jednoducho popasovať. Do toho prišla pandémia, do toho prišla, do toho prišlo zdražovanie, do toho prišla extrémna inflácia a teraz vojna. A toto sú všetko atribúty, s ktorými sa táto vláda jednoducho musí boriť a ktoré stáli, dobre ma počujete, doteraz 10 mld. euro. Len vďaka týmto peniazom, ktoré boli napumpované do ekonomiky a do vrecák občanov v rámci rôznych schém a rôznych pomocí, spôsobili napríklad aj to, že dnes máme historicky jednu z najnižších nezamestnanosti vo výške nejakých 6,5 %, za čo patrí veľká pochvala aj ministrovi práce Krajniakovi.
Ak tu hovoríme o tom, že sme v tomto roku nepomohli, tak len pripomeniem, že 830-tisíc dôchodcov dostalo 240 mil. euro, ktoré si rozdelili, ktoré už majú vo svojich vreckách. Ďalších 300 mil. euro sa rozdelí v rámci toho predčasného vyplatenia toho 13. dôchodku alebo príplatku k dôchodku, nazvite to akokoľvek, čiže to je už ďalších zhruba 500, 550 mil. euro len pre dôchodcov, ktoré budú mať vyplatené v júni, budú ich mať vo svojich peňaženkách.
Pokiaľ ide o obrovskú pomoc, ktorú nemožno nazvať inak a nemožno ju ani spochybniť, je aj zafixovanie ceny silovej zložky alebo silovej energie ako jednej zo zložky ceny elektrickej energie na úrovni 61 euro a drobné, 61,20 myslím, čo ušetrí za tri roky miliardu euro slovenským domácnostiam. To znamená, že každej domácnosti, keby sme to neurobili, ročne by to vytiahlo z peňaženiek alebo z domáceho rozpočtu po 500 euro. To je tiež jedna veľmi výrazná a významná pomoc, ktorú si ja osobne myslím, keby vládol tu SMER alebo SMER č. 2, by nikdy k tomu nedošlo, pretože by im to jednoducho nedovolili.
Pokiaľ ide o tie peniaze, ktoré sa zoberú z rozpočtov miest a obcí, áno, je to pravda, avšak tu musíme zdôrazniť aj to, že pokiaľ rástli za posledných osem až desať rokov rozpočty obcí o 100 %, tak príjmy štátu rástli len o 58 %. A, pán minister, oprav ma, ak sa mýlim v týchto číslach, teraz sa bavíme o príjmoch, o príjmoch dane z príjmov fyzických osôb.
Pokiaľ ide o kompenzácie týchto, týchto výpadkov aj pre obce a mestá, je tu plán, ktorý im tieto výpadky vykompenzuje. Bude o nich informovať ten, kto o tom informovať má, v tom čase a v prípade, keď dôjde na lámanie chleba a keď dôjde k dohode s ostatnými partnermi v koalícii.
Áno, je to veľký peniaz, o ktoré samosprávy prídu, ale stále je to ešte na úrovni... (reakcia z pléna), dali sme asi gól, predpokladám, ... stále je to na úrovni minuloročných príjmov obcí a miest. Čiže ak sa bavíme o tom, že táto vláda nerobí nič, robí, už len teraz som vymenoval pomoci vo výškach, vo výške niekoľkých sto miliónov euro, ktoré peniaze sú v rozpočtoch, sú v rozpočtoch rodín, sú v rozpočtoch firiem a ktoré jednoducho pomohli prežiť pandémiu. A ja vám garantujem, že pomôžu prežiť aj túto, toto zdražovanie a túto infláciu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 15:42 - 15:44 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Fico, vaše sociálne cítenie pre rodiny s deťmi bolo podobné ako solidarita strany SaS, keď štvrté, piate, šieste a ďalšie dieťa je príťažou, a práve týmto deťom a rodinám, ktoré omnoho viac potrebovali pomoc, keďže mali viacej detí, tak ste rodinné prídavky krátili.
Pán Fico, nedajú sa počúvať vaše výčitky, že k návrhu zákona neprebehol sociálny dialóg. Vy ste za 12 rokov len sa tvárili, ako rokujete a vediete nielen sociálny dialóg, ale iné a výsledok týchto vašich rokovaní a dialógov bola nula. Nula pre rodiny s deťmi, nula pre dôchodcov, nula pre podnikateľov a nula pre bežných ľudí. Ak nerátame drobné omrvinky v centíkoch, kedy poštovné s listom o zvýšení príspevku bolo vyššie ako samotný príspevok, tak ste naozaj úprimne nemali snahu pomáhať ani rodinám, ani podnikateľom, ani dôchodcom a bežní ľudia boli pre vás úplne na okraji vášho záujmu.
Na druhej strane ste ale mali zvýšený záujem o oligarchov, ktorých ste si všímali až nad rámec a vytvárali ste im mimoriadne dobré podmienky na ich bohatnutie. Teraz je čas, aby práve títo, ktorí mali dlhé roky vytvárané výborné podmienky od štátu, aby vrátili naspäť cez pomoc rodinám a deťom tieto peniaze. Také stimuly a pomoc od štátu, ako mali mnohí zbohatlíci... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 15:39 - 15:40 hod.

Liba Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Pán Fico, v našom programovom vyhlásení sa o rodine píše, že rodina je základnou bunkou spoločnosti, hlavnou nositeľkou základných ľudských, kultúrnych, sociálnych, občianskych a duchovných hodnôt. Aktuálna inflácia, ako dobre viete, je za posledných 20 rokov najvyššia a sú ňou ohrozené práve rodiny s deťmi. Rodiny sú dnes najviac ohrozené chudobou a o to smutnejšie je, že ste to spôsobili vy a vaša vláda tzv. sociálnych demokratov. Nárast prídavku na dieťa počas vašich ôsmich úrodných rokov, keď ste boli pri moci, bolo 1,85 eura. Do rodín s deťmi ste investovali necelé dva eurá, to je výsledkom vašeho žalostného vládnutia. Podobne daňový bonus ste dokázali zdvihnúť dokonca o neuveriteľných 1,69 eura.
Ako dobre viete, nárast inflácie je, bohužiaľ, v posledných mesiacoch sa dramaticky zrýchlil, preto vláda prichádza s riešeniami pre ľudí v skrátenom legislatívnom konaní, aby bola pomoc čo najrýchlejšie doručená. To, že sme prorodinné hnutie, sme už dokázali napríklad presadením tehotenského príspevku vo výške viac ako 200 eur, rovnako vyplácaním 13. dôchodku, ktorý ste vy len sľubovali. Pán Fico, dnes by ste mali len v tichosti sedieť a pozerať sa, ako sa bojuje za ľudí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 15:37 - 15:39 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán Fico, vy tu spomínate stále a otrepávate sociálny dialóg. Ste tu predviedli vystúpenie. Vaši panáčikovia zase odišli a je pokoj. Urobili ste si divadielko a ste populistický. Ja by som vám trošku pripomenul ten sociálny dialóg, ktorý ste viedli osem rokov a možno aj viacej. To, že ste chodili na výjazdové rokovania, hodili ste starostom tie peniaze, tým svojim ľuďom, tak to je fakt. Len problém je, že ste ich nekontrolovali. Inak by sme v 21. storočí nemuseli sanovať telocvične, nemuseli sanovať kanalizáciu, nemuseli opravovať diery, nemuseli mať toľko mostov zdevastovaných a musíme ich zase opravovať. Tak ako furt sociálny dialóg, mali ste na to toľko rokov, aby ste ten sociálny dialóg vyšperkovali úplne do detailu. A čo, čudujme sa svete, furt tu máme chudobu a väčšiu a väčšiu a väčšiu. A tak to je ten najväčší problém. Mne pripadáte taká sedlová strecha bez škridiel a len plno hranolov, ktoré kričia, a pomaličky aj tie hranoly odhnívajú.
Ďakujem.
Skryt prepis