Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 19:54 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.5.2022 21:08 - 21:13 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Hneď na úvod chcem povedať, že koalícia OĽANO, ZA ĽUDÍ, SME RODINA, kotlebovci neexistuje. Existuje koalícia podporujúca rodiny a existuje opozícia, ktorá tie rodiny nepodporuje. Toto je najväčší rozdiel medzi tými, ktorí chcú tento zákon, a tými, ktorí tento zákon nechcú. A tí, ktorí tento zákon nechcú, dostávajú veľmi výraznú podporu od všetkých možných liberálnych médií, ktoré sa už dnes neštítia nie kritizovať a vecne poukazovať na možné nedostatky tohto zákona, ale útočia ad hominem na poslancov, ktorí si dovolili to, že chcú konečne, po takmer 30 rokoch, pomôcť rodinám občanov Slovenskej republiky. Nazývajú tento zákona kvázi konzervatívnym, poprípade dávajú slovo konzervatívny do úvodzoviek, pretože vraj sme len karikatúrou konzervativizmu na Slovensku.
Predsedu hospodárskeho výboru, ktorého ja osobne považujem za mimoriadne vzdelaného človeka, jeden komentátor označil za človeka, ktorý je schopný tresnúť akúkoľvek hlúposť k hocičomu a že vraj sa to nedá naučiť, s tým sa musí človek narodiť. Podotýkam, že sa jedná o toho istého blázna, ktorý neváhal dehonestovať speváčku len kvôli tomu, že je kresťanka, a len kvôli tomu jej vyznaniu, kresťanskému vyznaniu.
Ďalšia komentátorka z toho istého denníka, ktorá študovala na Sorosovej univerzite v Budapešti a dnes pracuje v denníku, ktorého je spoluvlastníkom, toto je fakt, to je pravda, nás poslancov OĽANO nazýva neborákmi, pretože chceme podporiť rodiny. Toto sme si vyslúžili my všetci za to, že ideme masívne podporiť rodiny občanov žijúcich v Slovenskej republike. Ideme ich podporiť tak, ako ich doteraz nepodporila žiadna iná vláda.
Áno, predseda SMER-u Robert Fico hovoril o tom, čo všetko spravili oni pre deti do troch rokov, a tu spomínal kočíkovné a všetky tie pomoci. Áno, to beriem. Toto sa skutočne spravilo. Ale pre deti z rodín pracujúcich rodičov neurobili nič. Teraz to hovoril minister financií a podpredseda vlády, za osem rokov zvýšili daňový bonus o 1,65 €, keď si dobre pamätám a rodinný prídavok o 1,85 €. Skutočne by deti museli čakať 200 rokov na takéto zvýšenie, pred akým stojíme my a ktorý, verím, že za krátku chvíľu aj schválime.
Považujem za tristné všetky tvrdenia, ktoré tu zazneli od tých, ktorí sa aspoň trošku vyznajú v daňovo-odvodovej a sociálnej politike, od tých, ktorí tuto verklíkovali tieto sprostosti a verklíkovali ich spôsobom takým, že sa do toho zamotali sami tak, že ani netušili, čo hovorili, až ich bývalí spolupartajníci museli vyškoliť v tom, že keď chceš niečo kritizovať, tak si to aspoň prečítaj, aspoň sa nauč to, o čom chceš hovoriť.
Chcel by som všetkých tých, ktorí sú na strane našich detí a na strane našich rodín, poprosiť o to, aby sa v tejto zlomovej a poslednej chvíli nedali zlákať nejakými inými predstavami niekoho, niektorých iných ľudí, ktorí si túto podporu nevážia alebo ju považujú za nedostatočnú, alebo ju považujú za nejaký zbytočný prežitok, aby sa nenechali zlomiť a aby za tento návrh zákona zahlasovali napriek všetkému, čo tu zaznelo proti tomuto návrhu, a napriek tomu, že ten obrovský odpor, voči ktorému čelia rodiny, neustane ani po tomto hlasovaní, pretože som presvedčený o tom, že tento zákon pani ministerka Kolíková nenechá len tak, pretože sa jedná o tradičnú rodinu, a pošle ho na Ústavný súd. Ale my budeme bojovať za tieto deti ďalej a za tieto príspevky, pretože v našich deťoch je naša budúcnosť, je v nich aj budúcnosť našej krajiny a kto iný si takúto podporu zaslúži.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 20:39 - 20:39 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán Kuffa, reagovali ste alebo spomenuli ste moje meno, že som vám zatlieskal. Musím povedať úprimne, bez urážok, že som zatlieskal tomu krásnemu odhaleniu, čo ste povedali o spojení Republiky so SMER-om, takže tomu som zatlieskal. Ja som veľmi rád, že sa ukazujú veci, že sa tu konečne odkrývajú karty. Mne sa strašne páčilo aj to, ako ho pomenoval pán Taraba ako mopslíka SMER-u, lebo naozaj sa to deje a SMER si takýmto spôsobom Republiku viaže na svoju stranu. Takže ja som zatlieskal pomenovaniu vášmu a som veľmi rád, že ukazujete aj vy, že čo sa tu deje a kto s kým bije bandu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 20:19 - 20:21 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ďakujem všetkým za faktické pripomienky. Vrátim sa len k niektorým.
Začnem tu od konca, od Györgya Gyimesiho, že v podstate spomínali sme veľa športu, spomínali sme takého športu hlavne pre deti. To s tým vrcholovým športom zatiaľ nič nemá, ale to je podstata toho celého, aby sme tú zdravú populáciu mali. Pochopili to v Maďarsku, pochopili to v Čechách, pochopili to všade, my trošku spíme a tam už som hovoril, že celé to, keď to vyšperkujeme aj možno so stranou SaS, keď sa k nám pridá, takže budeme to šperkovať, lebo máme dobré vzťahy na sekcii športu na ministerstve školstva.
Pán Žiak, ja som nechodil za nikým, nikoho prehovárať, ja si myslím, že dobrý zákon sa má podporiť naprieč všetkým, všetkými stranami. Niektoré nesúhlasia, niektoré súhlasia, niektorým vadí, že to je narýchlo, niektorým to nevadí, niektorí to chcú dopracovať, máme tu, sme v druhom čítaní, máme tu pozmeňováky.
Pán Kotleba, ja sa budem tešiť, keď všetky tie športy, ktoré museli zakapať kvôli tomuto, že nemali na to peniaze, nemali na to financovanie, tak pôjdu hore a, samozrejme, chodím do posilňovne, kde je pán Lohyňa a kde sa venuje malým deťom, ktoré, a bol odstrkovaný od športového zväzu zápasenia a dlhé roky odstrkovaný a konečne sa tam dostal a má, venuje sa veľa deťom a pôjde, pôjde určite hore.
Ešte by som sa, pán Sloboda, je to také, je to také, ja si myslím, že treba, treba takéto veci podporiť a poďme to vylepšovať.
Ďalej nemám, nemám, ďakujem všetkým za podporu a ja tento zákon podporím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 20:17 - 20:19 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Pán poslanec Nemec, ja som veľmi rád, že si sa dotkol aj tejto témy, pretože skutočne roky počúvame o tom, ako sú športové kluby podvyživené a ako doslova a do písmena visia na ochote a neochote, keď to chceme povedať aj trošku pejoratívnejšie, tak na šnúrkach od gatí donorov a všetkých tých, ku ktorým sa chodia, ku ktorým sa chodia poklonkovať a žiadať a prosiť o kadejaké podpory. Je pravdou aj to, že len toto, len toto opatrenie im tŕň z päty nevytrhne, ale je to veľmi vítaná pomoc, pretože keď si rozdelíme celý ten balík, o ktorom sa tu bavíme, tých 400 miliónov euro, nie je to malý peniaz a s určitosťou môžme hovoriť aj o tom, že to športovým klubom pomôže.
My sa bavíme o tom, že chceme dostať deti, a v tom máte s pánom splnomocnencom vlády Kučerom obrovský kus roboty, chceme ich dostať do telocviční, chceme ich dostať do plavární, chceme ich dostať do pohybu, pretože, a ja to vidím aj na svojom dieťati, je v súčasnosti im prednejšie všetko okrem športu a keď si to porovnám s tým, ako som prežil svoje detstvo ja, tak tie deti sa nehýbu možno ani tretinu alebo ani desatinu z toho, čo sme sa hýbali my. Preto a nielen preto podporím tento zákon na sto percent a veľmi budem dúfať v to, že keď príde k tej realizačnej fáze týchto opatrení, a teraz konkrétne sa bavíme o tomto krúžkovnom, že takisto, ako ste vložili tú vašu dvojročnú energiu do všetkých tých aktivít, ktoré ste urobili, tak rovnako pomôžete ministerstvu financií s vašimi nápadmi, aby sa tieto opatrenia dostali do praxe, aby boli, aby boli pre naše deti čo najlukratívnejšie a že by čím viac detí skutočne začalo športovať.
Ja vám obidvom za toto ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 20:15 - 20:16 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Rišo pochodil celý svet. Naozaj bol slovenský reprezentant, vynikajúci športovec, veľa sa rozprávame o športe s ním a napríklad v Čechách je štvorstupňové financovanie: štát, zväzy, hejtmani, mestá. U nás, keď chceme podporiť šport, aby naozaj 7 : 1 sme vyhrávali, aby boli, aby naozaj naša reprezentácia, aby sme všetci boli hrdí, aj SMEROHLAS, aj ĽSNS, aj REPUBLIKA, OĽANO a SaS, aby sme boli hrdí na tých našich reprezentantov, tak chceme podporiť tie decká, aby tie deti, deti mohli športovať, tak nachádzame u nás v koalícii neochotu.
A musím reagovať na Žiaka, ktorý tu reagoval a bolo mu dovolené, tak aj ja budem reagovať. Igor Matovič vôbec nerokoval s nikým. Pred kamerami sa porozprával o zákone, a to, že to podporí ĽSNS, svedčí o tom, že to podporuje, že si myslia, že to je dobrá vec.
Žiak, nikdy v živote som nepochválil Mazureka tak, ako ty dnes. To nie je šialené? Ty sa pozri dnes do zrkadla, Žiak, a pozri si, ako si ty pochválil dnes, saskár, Mazureka, lebo vy saskári ste sa spojili s Republikou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 20:14 - 20:15 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Pán kolega Nemec, ja sa ti chcem poďakovať za tvoje vystúpenie, ktoré si zameral prioritne na šport, čo sa týka krúžkovného, avšak tu treba povedať, že tie krúžky sa budú môcť aj diať aj v oblasti vzdelávania či kultúry. Každé dieťa je výnimočné v niečom inom a niečo iné ho aj baví. A ja som presvedčená, že práve do budúcnosti budú vznikať aj nové možnosti pre deti, čo sa týka rozličných krúžkov aj v menších mestách či obciach. Ja tiež síce preferujem šport, ale naozaj si tie deti budú môcť vybrať.
V súčasnosti je situácia taká, že mnohé deti si nemôžu dovoliť športovať, pretože šport je skutočne náročný na financie pre rodičov. Vidím to sama doma, keďže my sa venujeme zjazdovému lyžovaniu a v rámci toho sa musí diať gymnastika, rôzna letná, zimná príprava či výjazdy na sneh. A vlastne ja verím tomu, že tento celý projekt pomôže tomu, že možno v budúcnosti aj vďaka tomuto nám vyrastú nové talenty a budeme mať opäť úspešných športovcov, ako sme to videli aj dnes, čo sa týka ľadového hokeja.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 20:12 - 20:14 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Ďakujem.
Rišo, myslím, že si to veľmi dobre vystihol, tie hlavné fakty, ktoré najviac pomôžu. Áno, máme aj dnes, vlastne veľa sme hovorili o tej téme nesystémového financovania v rámci samospráv, niektoré, v rámci športu, samozrejme. Niektoré samosprávy podporujú šport viacej, niektoré menej, niektoré to robia príkladne. Ja by som vypichol Púchov, čo som tak navnímal, že naozaj to tam robia úplne príkladne, ale zase niektoré samosprávy dokonca nedajú žiadnu pomoc v priebehu roka, takže túto tému sme chceli nejak vylepšiť a som veľmi rád, že práve tento návrh jednoznačne pomôže tým samosprávam v oblasti teda financovania športu a možno tam aj prebehne taká spravodlivá súťaž o tie, alebo sa pobijú o tie deti tie kluby, ktoré to budú robiť dobre, a nebudeme, nebudú musieť s malým prosíkom chodiť za starostom, že mne dajte viac a zase druhému menej a podobne. Takže toto si myslím, že sa jasne vykryštalizuje.
No a, Rado, vyzeralo, že podporíš nakoniec ten návrh. Ale nedajme sa rozhodiť naozaj aj tým, že niektorí teda poslanci zo strany ĽSNS to vidia rovnako ako my, veď sme tu poslanci za ľudí, takže som rád, že toľko poslancov to podporí. Samozrejme, aj z OĽANO. (Povedané so smiechom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 20:07 - 20:08 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem ti, Richard, že si to tak pekne po lopate povedal. Naozaj mám tri deti, takisto robím s EduPageom, asi ako väčšina rodičov na Slovensku, čiže v tomto nevidím nijaký problém. Myslím si naozaj, že toto bude cenná pomoc aj pre športové kluby, aj pre základné umelecké školy alebo centrá voľného času. A je to aj nástroj, ktorý môže napomôcť tomu, aby bola tá kvalita vyzdvihovaná a aby si mohli tí rodičia potom lepšie vybrať. A takisto aj, čo sa týka kreativity vlastne týchto základných umeleckých škôl a centier voľného času. Budú, budú mať možnosť zapojiť a motivovať na účasť do krúžkov aj deti, ktoré predtým napríklad nemohli prísť, pretože ich rodičia si to jednoducho nemohli dovoliť. Ja si myslím, že naozaj toto je krok dobrým smerom, a verím, že, verím, že sa nám to podarí ešte dotiahnuť čo najlepšie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.5.2022 19:59 - 20:06 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda.
Pán minister, milé kolegyne, kolegovia, no, máme tu službu deťom. Nič iné si ako športovec nemôžem želať. Ako ďalší zdroj financovania pre športové kluby a krúžky je jedna z nosných vecí aj strany SaS. Myslím si to a je škoda, že keď to majú takto pripravené, že s tým neprišli a nepodieľajú sa na tom. Škoda, že tu nesedí ani strana REPUBLIKA, ktorí tak toto, krúžky, kritizujú, ktorí, ktorí to úplne že dehonestujú, a pritom tie kluby na to čakajú ako soľ. Lebo máme tu jednozdrojové financovanie zo štátnych peňazí, a to je cez naše zväzy. Cez naše zväzy tečie 15 %, čo majú zväzy rozpočet našim deťom. A aj ruku na srdce tým zväzom, aj tie im občas zoberú a je to financovanie nekvalitné, nekvalitne.
Tieto naše kluby potrebujú peniaze pre decká ako soľ, aby si dovolili doniesť kvalitu. A tá kvalita príde to, že budú môcť hospodáriť s kešom a s peniazmi, ktoré im tie deti a rodičia donesú. Tí rodičia, ako aj strana SAS hovorí, že, aj pán Sulík sa tu vystupoval, že veď nech ich oni kontrolujú. Ja som za, nech ich tí rodičia kontrolujú a keď budú prinášať dobrú kvalitu, tak deti im budú narastať v tom klube, a keď budú prinášať zlú kvalitu, tak deti odtiaľ odídu. Ja s tým plne súhlasím. Nemám s tým žiaden problém.
Ďalšia vec je tu mestá a obce. Ja nechcem hádzať zase do pytla mestá, obce všetky, ktoré športu pomáhajú, ale sú aj, ktoré nepomáhajú. Padlo tu veľa-veľa argumentov, že narastú ceny energie, narastú ceny kúrenia, všetko, budeme tu mať obrovský problém. Veď však tie mestá samé dobre vedia, aké krúžky, aké športy v tom danom meste majú a ktoré chcú podporovať. Tí rodičia, keď im donesú tento príspevok a bude to plne digitalizované, tak budú vidieť, ako tie krúžky hospodária. Máme tu športy, ktoré potrebujú platiť nájmy plavárni. Tie mestá im neodpustia nájom na plávanie, lebo sa im vzrastú energie a budú musieť prispievať. Tým pádom tá pomoc je adresná a legitímna pre tie mestá. Tie mestá môžu kooperovať s tým klubom, s tým krúžkom na to, aby sa dohodli, ako si majú pomáhať. Máme tu hokej, máme tu lyžovanie, ktoré je enormne zaťažujúce pre rodiny s deťmi a nemôžu si to dovoliť. Čiže tým pádom máme tých detí úbytok a týmto príspevkom sa im obrovsky pomôže.
Tá spomínaná digitalizácia alebo elektronizácia, veď my tu máme v športe systémy, ako je informačný systém športu. Školy majú EduPage. Keď decká budú mať aplikácie a budú mať mestský úrad, mestský úrad bude mať celú tú elektronizáciu, tak, a my prepojíme tieto systémy, tak tiež si myslím a pánovi ministrovi som povedal, že nebudeme potrebovať až takú veľkú kontrolu v športe, lebo sme dobre zorganizovaní. My tú elektronizáciu máme dokončenú. Prepojíme systémy a tie decká nebudú mŕtve duše, nebudú s tým môcť kšeftovať, keď by s tým niekto chcel, s týmto systémom, vyhúpať. Takže v tomto, v tomto ja si myslím, že za pol roka dokážeme zázraky a dokážeme od 1. januára 2023 obrovskú pomoc a dokážeme tunák vykrikujúcim, že sa nám to nepodarí, že to bude, že to je proste paškvil a že tu zase niečo horúcou ihlou sa šilo. No nie je to pravda. Toto my v športe dokážeme veľmi rýchlo aplikovať a naozaj do pol roka sa to dá stihnúť.
Ešte by som spomenul, samozrejme, padli tu aj dneska na výbore, kde som sa zúčastnil, padli aj argumenty, kde v podstate je to aj na vzdelávanie, že si môžu urobiť krúžky na vzdelávanie. Samozrejme, tam budeme musieť byť trošku opatrní, lebo však to vzdelávanie má byť primárne v tých školách na tom vyučovaní, čo aj sa pán minister Matovič aj so štátnym tajomníkom pánom Husárom celkom zhodli, že tam budeme musieť byť v tom nastavovaní opatrní, v prvom rade by to malo byť pre kultúru a šport.
Čiže toto sa my budeme snažiť s mojimi kolegami a s ministerstvami, samozrejme, odstrániť. Takže to je ďalšia, to je ďalšia taká, taká vychytávka, ktorá tu aj bola spomenutá pre tie postihnuté deti. Takže, samozrejme, my dokážme do konca roka tento zákon vyšperkovať tak, aby fungoval, a konečne tu bude ďalší zdroj financovania športu a decká to potrebujú ako soľ, a hlavne si tie kluby môžu dovoliť kvalitu. Konečne budú mať fyzioterapeutov, konečne budú mať zaplatených trénerov, konečne budú môcť rodičia ich voziť na tie zápasy, ale budú si môcť dovoliť väčší komfort. A, samozrejme, už trh ukáže, či ich, či robia dobre alebo zle. Keď budú robiť dobre, budú mať nárast detí, keď budú robiť zle a kradnúť tie peniaze, tak tí rodičia to rýchle prečítajú. A s tým aj súhlasím, že aj tá kontrola rodičov bude veľmi dôležitá.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 19:54 - 19:56 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Keby ste vedeli, čo som chcel, teraz chcel povedať, tak mi neuveríte, ale zmením to.
Jozef, povedal si, že strana SaS chce pomôcť rodinám. Strana SaS je za pomoc rodinám. Výborne! Rozprával si (povedané so smiechom), rozprával si o tom, že vaše ministerstvo, teda že učitelia nemajú peniaze a nielen učitelia nemajú peniaze, dôchodcovia nemajú peniaze, zdravotníci, policajti, naozaj v tomto štáte je to veľmi, veľmi zlé. Ale nie je to zlé preto, lebo SaS šafárila, OĽANO šafárilo alebo niekto iný, šafáril tu naozaj SMEROHLAS dlhé roky. Ja verím, Jozef, že toto ty vidíš.
Jednu vec ti chcem povedať ako človeku, že tie deti, ktoré dostanú tie peniaze prostredníctvom tejto vlády, dostanú tie peniaze na dobrú vec, na veľmi dobrú vec.
Dnes sme tu počuli, že sa OĽANO spojilo s kotlebovcami. No keď, ja keď som počul, ako Žiak vychválil Mazureka, tak mi spadla gamba. Takže vy ste sa spojili, Jozef, s Republikou? To je, to sú také naťahovačky, ktoré sú zbytočné.
Ja chcem, Jozef, aby ste sa spojili s nami, aby ste sa spojili v koalícii a naozaj porozmýšľali, že či tá, ja to nemám rád to slovo, ale tá politika, ktorú tu niektorí robia a naháňa, naháňanie si preferencií na tom, že budem urážať Matoviča a budem robiť z neho človeka, ktorý má svoje nápady. No nemá. Toto sú všetko veci, ktoré sú v PVV-čku, to, ktoré my sme si, my sme povedali, že budeme pomáhať tým deťom, Jozef, a rodinám. Tak keď si povedal, že ty si človek alebo vy ste strana, ktorá chce pomáhať tým rodinám, tak im pomáhajte, Jozef!
Skryt prepis