Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.6.2022 o 14:40 hod.

Mgr.

Andrej Stančík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 15:25 - 15:40 hod.

Šofranko Mária Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega síce odišiel, ale budem teda reagovať. Jeho celé vystúpenie bolo vlastne o Igorovi Matovičovi a o kritike. Ja sa to snažím pochopiť, pretože sme koaliční partneri.
Budem reagovať na to, že spomenul pani poslankyňu Janu Žitňanskú a strana SaS sa prezentuje ako strana zdravého rozumu. A musím povedať, že mne sa rozum zastavil vtedy, keď táto strana nezahlasovala za pozmeňujúci návrh pani poslankyne Jany Žitňanskej, ktorá chcela pomôcť zdravotne znevýhodneným deťom.
Ja som presvedčená, že aj pánovi Viskupičovi, aj nám všetkým ide o pomoc rodinám, a chcem sa teda opýtať strany SaS, s akým návrhom prichádzajú oni.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 15:25 - 15:40 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Milý Marián, hovoríš, že to mohlo ísť v normálnom legislatívnom. Ono v podstate keby tých 16 alebo neviem koľko rokovaní bolo doteraz, ktoré boli v podstate z vašej strany nejakým spôsobom sabotované a neprišlo k žiadnej dohode, a aj vzhľadom k tejto situácii si myslím, že naozaj bolo potrebné pristúpiť k tomu skrátenému legislatívnemu konaniu. Pretože situácia je taká, aká je, naozaj sa veľmi zhoršuje a argumentovať teraz nejakým dlhom alebo inými vecami, keď sa bavíme o rodinách, ktoré sú najviac ohrozené chudobou, si myslím, že nie je namieste.
A takisto hovoriť o tom, že nepomáhame nikomu inému, nie je pravda. Boli zastropované ceny energií, bola vyplatená jednorazová pomoc domácnostiam v hmotnej núdzi, náhradným rodičom, poberateľom príspevku na opatrovanie, osobným asistentom starajúcim sa o ťažko zdravotne postihnutých a ľuďom, ktorí nie sú poberateľmi dôchodku, nad 62 rokov. Boli vyčlenené takéto balíčky. Takisto sa podarilo presunúť 13. dôchodok na júl a uvažuje sa o ďalších opatreniach. Takisto sme schválili 200-eurový príspevok pre mamičky ktoré čakajú dieťa.
Čiže snažíme sa pomáhať každému, ale vidíme, že naozaj tieto rodiny, ktoré majú deti, sú vysoko ohrozené.
Čo sa týka samospráv, samosprávy, za ostatných osem rokov im narástli príjmy o 108 %, fyzickým osobám narástli o nejakých 50 %. Takže hovoríme o trošku nepomere. A takisto tento balíček, ktorý má tri zložky, jedna je taká všeobec, všeobjímajúca, ktorá sa dotkne naozaj každého dieťaťa, to sú rodinné prídavky. Potom tu máme daňový bonus, ktorý má motivovať rodičov, a potom tu máme krúžkovné, z ktorého môžu koniec koncov profitovať neskôr aj samosprávy.
Ďakujem, to je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.6.2022 14:55 - 15:10 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, predkladám vám informáciu o prerokovaní zákona z 24. mája 2022 o financovaní voľného času dieťaťa, vráteného prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou, vo výboroch Národnej rady.
Prezidentka Slovenskej republiky v zmysle čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátila zákon z 24. mája 2022 na opätovné prerokovanie Národnou radou.
Na základe toho predseda Národnej rady rozhodnutím č. 1115 z 9. júna 2022 pridelil zákon týmto výborom Národnej rady: ústavnoprávnemu výboru a výboru pre financie a rozpočet. Ako gestorský výbor určil výbor pre financie a rozpočet a súčasne určil lehotu na jeho prerokovanie.
Výbory Národnej rady prerokovali uvedený zákon v lehote určenej predsedom Národnej rady.
Prezidentka Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí v časti I a II uviedla dôvody na vrátenie zákona a v časti III navrhla, aby Národná rada po opätovnom prerokovaní schválila zákon so zmenami uvedenými v časti III tejto informácie.
Výbory Národnej rady prerokovali predmetný vrátený návrh zákona a k návrhu prezidentky zaujali tieto stanoviská:
Ústavnoprávny výbor prerokoval vrátený zákon. Výbor neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet prerokoval vrátený návrh zákona. Výbor však neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Návrh spoločnej správy vrátane stanoviska gestorského výboru prerokoval výbor pre financie a rozpočet na 96. schôdzi 14. júna 2022. Stanovisko gestorského výboru nebolo schválené, keďže návrh stanoviska nezískal súhlas potrebnej väčšiny.
Predseda výboru ma určil za spoločného spravodajcu.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 14:40 - 14:55 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Ja by som k tomu chcela pridať to, čo povedal vlastne Tomáš, že povedzme si na rovinu, kde je hranica nadužívania, kde je hranica podužívania, lebo ja aktuálne vidím akurát tak hranicu podužívania.
A čo sa týka pána kolegu Baránika, pán kolega, keď sa bavíme o advokátoch, bavme sa teda aj o bývalých sudcoch, lebo, ktorí museli odísť zo svojich funkcií a prešli do advokácie, ako keby sa nechumelilo, ale to už je na inú diskusiu. Čiže toto je napríklad tiež krásna téma.
A ďakujem za tento zákon, pani ministerka, ja váš zákon určite podporím.
A, Tomáš, vďaka za tvoj príspevok, bol fajn.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 14:40 - 14:55 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem. Z energického zapojenia opozície je presne vidieť, že aká táto téma bola reálnym problémom, keďže kebyže pred rokom sledujeme tlačovky, tak najväčší problém tejto republiky je nehumánna väzba, je prenasledovanie opozície, sú mučeníci, ktorí, chudáci, sedia v tej väzbe na základe rozhodnutia súdu. A dnes to problém, samozrejme, už nie je, pretože už sa prišlo s nejakou inou témou a už tie súdy koniec koncov potvrdzujú samotné rozsudky. Takže máme už dnes právoplatné rozhodnutie Najvyššieho súdu o pánovi mučeníkovi svätom Dušanovi Kováčikovi.
A znova, je to pokrytectvo, pretože za dvanásť rokov to problém nebolo, dnes to problém je a namiesto toho, aby dnes tu opozícia spolu s nami diskutovala o tomto zákone, tak tu sedí iba, teda komu česť, tomu česť, pán Susko. Takže toľko k tomu.
A verím, že dnes občania majú možnosť zistiť, ako reálne, akým reálnym problémom sú teda problémy, ktoré opozícia tu dva roky maľuje, a ako jednoducho sa dá z témy presadnúť na úplne inú tému, a zrazu zistíme, že tie väzby ani taký problém nie sú, ale koniec koncov som rád, že táto koalícia tento dlhodobo ignorovaný problém riešiť ide, a preto plne podporujem tento zákon.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.6.2022 14:25 - 14:40 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Baránik, súhlasím, vidíme, že táto téma bola brutálne politizovaná vždy, keď niekomu vyhovovala.
Pán Susko, vy ste tu bol teda vtedy jediný poslanec zo SMER-u a ako sa hovorí, komu česť, tomu česť, aj vaše vystúpenie bolo distingvované, takže naozaj vy ste jeden z tých poslancov, ktorý sa snaží vystupovať k veci, takže ako som povedal, komu česť, tomu česť. No ja tu nevidím pána Fica, ktorý tu dva roky hovorí o tom, ako sú všetci mučení, ako tá väzba je extrémne proti ľudskosti, a 12 rokov počas jeho vlády mu to nevadilo.
Nadviažem na pána Kočiša. Áno, ja hovorím, že 12 rokov to nikomu nevadilo a začalo to vadiť v momente, kedy sa do tej väzby už nedostávali normálni, obyčajní ľudia, ale vysokopostavení nominanti a "naši ľudia". A to je pre mňa extrémne pokrytectvo, pán Kočiš. A vy hovoríte ako kebyže, to je ten naratív, že my tu posielame ľudí do väzby. Ja naozaj mám niekedy pocit, že tu je nejaká kabala Matoviča, Hegera, Kolíkovej, Čaputovej, Hamrana, ešte Sorosa a ešte neviem koho a oni si tu rozhodujú za nejakými zavretými dverami, koho pošlú do väzby alebo koho nepošlú. Ale my tu máme políciu, prokuratúru a súdy. Sú to policajti, prokurátori a sudcovia, ktorí tam už roky sedia. My sme teraz nevymenili komplet celé OČTK, to sú profesionáli, ktorí predtým stíhali mafiu, dnes stíhajú korupciu a politikov. Takže rešpektujme, prosím, rozhodnutia súdov. Dnes vidíme, že Najvyšší súd potvrdil väzenie pána Kováčika, a to je Najvyšší súd. A súdiť by mali súdy a nie politici. A to my tu hovoríme dva roky a to presne a proti tomuto vystupuje opozícia, pretože za ich vlády by bolo nemožné, aby "náš" človek skončil vo väzení.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.6.2022 14:10 - 14:25 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja vnímam tento návrh ako správny krok, keďže dlhodobo sa tu vedie diskusia o tom, ako zlepšiť podmienky vo väzbe. Preto s tým súhlasím a budem za to hlasovať.
Jedna vec ma dnes predsa len zaráža, že tu nevidíme skoro nikoho z opozície. Pretože za dve roky, za dva roky tejto vlády počúvame každý mesiac o tom, ako je väzba nehumánna, ako sú tam mučení ľudia, ako polícia prenasleduje opozíciu a ako tí, čo sú vo väzbe, sú doslova mučeníci 21. storočia. Čakáme už iba na kanalizáciu. Toto tu dva roky počúvame, ja by som čakal od opozície, že keď sa tu táto téma konečne bude prerokuvávať, tak budú tu, budú vystupovať, pretože konečne sa to ide riešiť.
Oni to za 12 rokov svojej vlády absolútne neriešili. Bolo im to jedno a to z jedného jediného dôvodu, pretože vtedy vo väzbe nekončili "naši ľudia". O tom to celé bolo. Ak vo väzbe skončil bežný občan, tak to nikoho netrápilo. Nebol to ani špeciálny prokurátor, nebol to ani pološéf polície, neboli to vysokí nominanti. Boli to obyčajní ľudia a vtedy to absolútne problém nebol. Vtedy nebol problém, aké sú podmienky väzby, vtedy nebol problém, koľko tí ľudia vo väzbe sú, pretože to neboli politickí nominanti. A o tom celá táto šaráda bola. Takže ja dnes som naozaj prekvapený, že vidím tu iba zástupcov koalície. A my sme na rozdiel od dvanástich rokov vlády SMER-u sa rozhodli, že spravíme tento krok, zlepšíme podmienky väzby.
Ale nepočujem tu tých, ktorí dva roky hovoria o tom, ako väzba je mučenie, ako sú tam prenasledovaní chudáci politickí nominanti strany SMER – SD a HLAS, a zrazu, keď k tomu príde, tak všetci odišli. Takže toto je za mňa veľmi zaujímavý podnet. Verím nakoniec, že to ale podporia. A je to taký výsledok ich vlády, pretože za 12 rokov s tým nespravili absolútne nič. Bolo im to absolútne jedno, kto končí vo väzbe, koľko dlho je vo väzbe, aké sú podmienky väzby, pretože tam nekončili ich ľudia. A dnes, keď má polícia a OČTK rozviazané ruky, tak vidíme, že tento systém korupcie, ktorý tu vybudovali, sa postupne rozkladá, polícia a prokuratúra a súdy, Najvyšší súd potvrdil väzenie pána špeciálneho prokurátora Kováčika. Rozhodnutie dneska ukazuje to, že tu vytvorili jeden mafiánsky systém, no ale dnes, keď tu o tej hroznej väzbe diskutujeme, tak tu vôbec nie sú, lebo im v skutočnosti na tých podmienkach nikdy nezáležalo ani im záležať nebude. Jediné, čo im záleží, je to, aby ich ľudia nevypovedali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.6.2022 11:52 - 12:01 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, dovoľte teda, aby som predniesol správu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť o výsledku prerokovania Dlhodobého plánu rozvoja ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035.
Výbor pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor k Dlhodobému plánu rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035 podáva Národnej rade Slovenskej republiky túto správu.
Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 1116 z 10. júna 2022 pridelil Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035 na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť, ktorý tento materiál prerokoval v určenej lehote a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky schváliť Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035.
Prílohou tejto správy je návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

17.6.2022 13:25 - 13:40 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Kolega Rado, rozporuješ si v rozprave. Tvrdíš, že, že strana SaS pomáhate a že ty osobne tvrdíš, že pomáhať treba tým najzraniteľnejším. Z vašej strany ale to sú len také prázdne populistické reči. Lebo vaše skutky sú úplne iné. Vy, keď ide o pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú, tak sa postavíte na zadné a nie že nepomáhate, ale všemocne bojujete, aby ste pomoci zabránili. Uvediem len dva príklady z viacerých. Keď ste odmietli pomoc pri, tehotným ženám a pri pomoci rodinám s deťmi, ktoré, akurát teraz ešte budeme pokračovať aj na budúci týždeň v rokovaní a v hlasovaní, sa ukážete, že akí dokážete byť solidárni k tým, ktorí to najviac potrebujú. A si myslím, že každý slušný solidárny a človek s troškou empatie pochopí, že v tejto dobe rodiny s deťmi patria k tým, ktorí pomoc najviac potrebujú. Vy ale strana s názvom solidarita, ktorú máte v názve, tak pomáhate práve tým najbohatším a chránite ich z ich tučných ziskov, ku ktorým prišli častokrát aj vďaka pomoci od štátu, rôznymi stimulmi, daňovými prázdninami a robíte všetko preto a bránite tomu, aby práve títo, tieto bohaté firmy, aby dali nejakú spätnú väzbu z vďaky ku štátu a trošku aby sa zachovali empaticky ku rodinám, že by trošku z tých svojich ziskov obetovali práve pre tých, ktorí to najviac potrebujú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

17.6.2022 13:25 - 13:40 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Kazda alebo teda Rado, ja troška odbočím a nechcem sa úplne do tých palív a do tých cien palív a tak do toho, alebo toho dotknúť, ale dotknúť sa toho, akým spôsobom si argumentoval. Povedal si, že pomôcť sa dá reguláciou cien, znížením daní, dotáciami. Kritizoval si ministerstvo financií. Hovoril si, že odniekiaľ treba zobrať a potom môžeš inde dať. Odkiaľ vziať, tak napríklad zdanenie bohatých. To je solidárne, to máte vo vašej strane napísané v názve. Zdanenie hazardu, zdanenie tvrdého alkoholu. Odtiaľ by sme mohli zobrať a dať to napríklad učiteľom, zdravotníkom a ďalším. A vy tvrdíte, ako teraz myslím strana SaS, že dane treba znižovať. Tak aj to chceme. Veď zvýšenie daňového bonusu je de facto zníženie daní pre rodičov tých detí. Takže tam je zníženie daní zakomponované. Tak prosím ťa a prosím aj stranu SaS, aby ste tieto opatrenia neblokovali.
Ďakujem.
Skryt prepis