Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.6.2022 o 14:40 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 21.6.2022 15:40 - 15:55 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, ďakujem pekne za slovo. Obvykle nemám problém hovoriť a hovoriť o čomkoľvek, ale ja nenachádzam slov. Ten váš boj proti tradičnej rodine sa, nedá sa, nedá sa nazvať ani nijak inak než tak, ako sme to už nazvali aj predtým, vy by ste bojovali proti akejkoľvek pomoci, keby sme ju chceli dať práve tejto skupine obyvateľstva.
Pán predseda finančného výboru hovoril o tom, že pomoc má byť zmysluplná. Tak ja sa pýtam, ešte aká má byť zmysluplnejšia pomoc, ak ju chceme poskytnúť rodine, kde je otcom muž, matkou je žena a deti sú deťmi. Ak ju chceme poskytnúť rodinám, ktoré boli za roky vlád SMER-u absolútne na periférii záujmu. Rodinám, ktorým sa zvyšovali rodinné prídavky a daňový bonus o centy. Tým rodinám, ktoré sú postihnuté všetkými možnými krízami od koronakrízy až po súčasnú infláciu a zdražovanie. A ak by ostal akýkoľvek segment ľudí, ktorým pomôcť nedokážeme v rámci tejto pomoci, tak by ste to kritizovali. My sa teraz bavíme o, myslím, o 700-tisíc rodinách s milión 200-tisíc deťmi, ktorým sa pomôže a ktorým sa pomôže radikálne a ktorým viete, že tá pomoc je krytá v rozpočte, pretože pán štátny tajomník Klimek to veľmi jasne vysvetlil, odkiaľ na to štát zoberie peniaze.
A pokiaľ ide o tie ďalšie roky, o ktoré sa tak strašne obávate a hovoríte tu o rozpočtovej zodpovednosti, tak si spomeňte, prosím vás, na to, že prečo ste nekričali, keď sa tu za vlád SMER-u a SMER-u spoločne s MOST-om a s inými stranami rozhadzovali milióny a stovky miliónov eur kade-tade. Veď tie peniaze kľudne mohli ísť rodinám. Teraz sa nerozhadzujú, tak ich, tie peniaze, rodinám ideme dať. A pre vás to znamená znovu problém. Toľko k zmysluplnosti.
Povedzte mi, prosím vás, pán predseda Viskupič spomínal, že to je nerozumná výška. Čo je rozumná výška jednej pomoci? Ako viete vy určiť to, koľko peňazí tá rodina ešte potrebuje a koľko už nepotrebuje? Prečo vám tak strašne vadí, že tento balík pomoci môže byť aj nástroj, nehovorím, že bude, ale môže byť aj nástrojom na to, aby sa tie manželstvá uzatvárali, aby sa deti rodili? Prečo je toto pre vás problém? Prečo je problém pre vás to, ak pomôžeme rodinám, ktoré si nemôžu dovoliť, aby ich deti chodili na krúžky, aby tam chodili?
Prečo je pre vás problém to, ak si centrá voľného času, základné umelecké školy alebo športové kluby alebo učitelia, ktorí si na to zoberú živnosť, mohli privyrobiť a do ekonomiky, teda do týchto inštitúcií sa naleje 400 miliónov eur ročne? Prečo je toto pre vás problém?
Samozrejme, my sa tu môžme teraz baviť do rána, že kde tých 400 miliónov môžme použiť. Môžme ich dať na platy učiteľom. Samozrejme. Môžme ich dať na platy sestričkám. Môžme ich dať na plátanie dier na cesty. Môžme ich dať kdekoľvek. No my sme sa rozhodli, že ich dáme rodinám s deťmi. A zrazu nastal obrovský problém.
Pán predseda hovoril o tom, že Igor Matovič vidí len konflikt a cíti sa dobre len v konflikte. Ja by som bol tiež v takomto istom konflikte, ak chcem pomôcť tým, ktorým sa pomáhať má a ktorým sa pomáhať musí, a niekto by mi to na základe pseudodôvodov blokoval, respektíve sa snažil za akúkoľvek cenu takýto návrh potopiť. A tu by som, samozrejme, do tohto balíka ľudí zahrnul aj pani prezidentku, pretože tie jej dôvody, na základe ktorých vrátila zákon späť parlamentu, môžme, samozrejme, polemizovať, ale rovno sa môžme aj opýtať pani prezidentky, že prečo takto vehementne a prečo takto nebazírovala na dodržiavaní čistoty legislatívneho procesu napríklad v prípade prvého kilečka zo strany pána ministra Sulíka, ktoré tiež prehnal týmto parlamentom v skrátenom legislatívnom konaní a tiež sú tam ustanovenia, ktoré začnú platiť až 1. 1. 2023.
To prvé kilečko, ktoré je ináč potrebné a sme ho podporili, s tým nie je žiaden problém, odbúrava byrokratickú záťaž v jednotlivých odvetviach v hospodárstve alebo v podnikaní. Povedzte mi, ako toto spĺňalo náležitosti skráteného legislatívneho konania. Alebo ako, akým spôsobom spĺňalo náležitosti čistého legislatívneho konania alebo spĺňal spôsob prijatia súdnej mapy, ktorá sa schválila prílepkom, ktorý sme si všetci tu dávali pomaly tetovať na čelo, že to robiť nebudeme. Pretože pani ministerka Kolíková je priateľkou pani prezidentky, tak toto, samozrejme, prezidentka neriešila. A zároveň prezidentka neriešila ani to, že sme skrátili, schválili v skrátenom legislatívnom konaní novelu Ústavy Slovenskej republiky len preto, že to predkladala pani ministerka Kolíková.
Čiže toľko k zneužívaniu skráteného legislatívneho konania, ktoré v tomto prípade považujem za absolútne náležité. A som presvedčený, že ak Ústavný súd bude pokračovať v tejto rozhodovacej praxi, ktorú, ktorej trend nastavil, tak toto v žiadnom prípade zrušiť alebo pozastaviť účinnosť tohto zákona nemôže.
Pán predseda Viskupič hovoril o hodnotách. Nehnevajte sa, prosím vás, na mňa, liberálni poslanci, ja si osobne myslím, že vy máte len jednu jedinú hodnotu a to je tá, že žiadne hodnoty nemáte. Hodnoty sú tie, ktoré sú overené časom, ktoré sú overené stáročiami a jednou takouto hodnotou je aj rodina. Tá rodina, taká rodina, ktorú my chceme podporovať. Vy nie. Vy ste zameraní a vidíte celú spoločnosť cez čísla, cez ekonomiku, cez excelovské tabuľky, jednoducho vám vypadlo to, že tieto rodiny si podporu nezaslúžia, poďme ju dávať možno niekde inde. Toto je váš najväčší filozofický problém s týmto zákonom a nie všetky tieto reči okolo toho, ten balast a tie pseudodôvody, ktoré tu, ktoré tu hovoríte celý čas.
Chcem sa dotknúť aj tzv. nadpríjmov, ktoré tak často spomínate v rozpravách a televíznych diskusiách a v rozhovoroch, ktoré jednoducho nie sú, pretože vy viete, že ruka v ruke s nadpríjmami idú aj nadvýdavky, ktoré sú momentálne na úrovni 1,6 miliardy euro. Ten presný popis toho, kam idú, bol zverejnený už viackrát, ja sa tu nebudem o tom teraz obšírnejšie vyjadrovať, ale máte presne položky určené. A dokonca išli nad, tie peniaze išli aj vašim ministerstvám, celkom správne, napríklad na riešenie kompenzácií, tie zvýšenia cien energií, do škôl a tak ďalej, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Čiže toto je váš komunikačný faul, keď hovoríte o tom, že toto všetko sa dá pokryť z nadvýdavkov, respektíve z nadpríjmov štátneho rozpočtu, pretože nadvýdavky do úvahy vôbec neberiete. A takým istým komunikačným faulom je aj to, že Boris Kollár bude tu brať nejakých 30-tisíc euro rodinných prídavkov ročne, pretože Boris Kollár s týmito deťmi v domácnosti nežije. A vy veľmi dobre viete, že v tom zákone je uvedené, že nárok na to má len ten, kto žije v jednej domácnosti, čiže v spoločnej domácnosti. Takže toto by ste si už skutočne pri kritike tohto zákona mohli odpustiť.
No a poslednú poznámku, ktorú som si napísal, bolo to vaše slávne riešenie zvyšovania životného minima. Bolo to presne to isté, ja som mal pocit déja vu z prvej vlny alebo z druhej vlny koronakrízy, kedy ste ako strana bombardovali akékoľvek opatrenie, ktoré chcela vláda zaviesť a všetky ste považovali za zlé, až ste napokon z jedného dňa na druhý prišli s vlastným riešením. Toto isté sa stalo aj teraz, pretože vy ste štyri mesiace rokovali s koaličnými partnermi, ktorí chceli túto pomoc rodinám poskytnúť, vy ste vedeli o tom, aké sú návrhy, a blokovali ste všetky. Až sa všetky tri strany, alebo tí zvyšní traja koaliční partneri rozhodli, že tento balík pomoci predstavia bez vás. Potom, keď ste začali vidieť, že tá kritika sa otáča na vás, tak ste zrazu zo dňa na deň prišli s riešením zvýšenia životného minima. Takisto nekrytého, ktorý by stál 900 miliónov euro. Vy ste chytali zajaca za chvost. Vy ste skúšali nasadnúť na vlak, ktorý už odišiel, toto tiež považujem také, za také mierne farizejské, pretože ste skúšali nájsť nejaké riešenie, ktoré by zakrylo vaše zlyhanie na tých 16 stretnutiach, ktoré tu hovorila pani kolegyňa Drábiková a o ktorom informovali aj ďalší kolegovia.
Nechcem vás zarmútiť, kolegovia, ale som presvedčený, že napriek vašim výzvam, žiadostiam, napriek vášmu boju proti rodinám nakoniec tieto rodiny tento boj vyhrajú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 15:40 - 15:55 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Marián, tak z tvojho príhovoru by sa dalo vypichnúť niekoľko vecí, na ktoré by sa dalo zareagovať, ale nemám toľko času a obmedzím sa len na tú časť, keď si hovoril o samosprávach.
Samosprávy, keď mali v minulosti, v minulom roku problémy, ponúklo im ministerstvo financií bezúročné pôžičky, o ktorých sa teraz rokuje, či sa nestanú grantami a samosprávy ich vracať ani nebudú musieť. Z tých 2 900 samospráv požiadalo o to 1 700. To znamená, 1 200 samospráv asi bolo v lepšej kondícii a nepotrebovali to. Rovnako teraz samosprávy, ktoré budú mať problém, ministerstvo im ponúka pomocnú ruku. Ty si to označil ako možnosť na korupciu, ale takto sa to má diať. Tým slabým, tým, ktorí majú problém, treba pomôcť.
A čo sa týka tých miest a obcí, tak ony nie sú nejaká chránená zver. Keď je tu inflácia, keď je tu vojna, keď bol tu covid, tak nielen rodiny, nielen ostatní obyvatelia, ale takisto samosprávy sa majú uskromniť. Áno, bude menej peňazí na, alebo bude menej tých gulášových peňazí alebo na niektoré akcie, možno na ohňostroje, aj samosprávy si musia z toho svojho rozpočtu šetriť. Peniaze ostanú v peňaženkách pracujúcich rodičov a tí sú súčasťou samospráv. V tom ja nevidím žiaden problém.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 15:25 - 15:40 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Škoda, že tu Marián nie je, ale tak budem sa mu prihovárať.
Začal si, Marián, tým, že treba dať pomoc tým alebo iným ľuďom. Nedá sa určite pomôcť všetkým naraz, to vieš dobre a veľa ľuďom sa už pomohlo. A teraz je na rad... rad na pomoc rodinám s deťmi. Jednoducho tie to najviac momentálne potrebujú. Ak to takto prezentuješ, Marián, tak je to čisté pokrytectvo, že teda sa nepomáha niekomu inému.
Tvoje výpočty takisto nemajú racio, to ti už odborníci na ministerstve financií vyvrátili, ale ty si ideš svoju farizejskú pesničku a vyberáš si len to, čo sa ti hodí. Matovič verzus celý svet, tak si to prezentoval. Tak choď sa opýtať tých rodín, či by im pomohlo tých 200 eur mesačne na dieťa. To je slovenský svet rodiny, to je, budúcnosť sú deti. Nie je to nič iné, Marián, len váš útok, politický útok na koaličného partnera a na osobu Igora Matoviča. A my môžeme pri tom hlasovaní naozaj len s nemým úžasom pozorovať, kto za pomoc rodinám, za historicky najväčšiu pomoc rodinám, nezahlasuje. SaS si tým nesie svoju zodpovednosť, svoj nelichotivý postoj k rodinám.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 15:25 - 15:40 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Škoda, že pán Viskupič bežal na tlačovú konferenciu, ktorú majú strana SaS, o prelomení veta alebo neprelomení veta.
Chcel som sa spýtať, spomenul tu aj pani Žitňanskú, kde, kde, už to tunák moja kolegyňa povedala, že je to úbohé, že nezahlasovali ani za takúto pomoc, ktorá by išla tým postihnutým deťom nad 70 %. A ja si myslím, že aj tie spomenuté postihnuté deti, ktoré, ktoré by sa dali z tých voľnočasových poukazov veľmi dobre a šikovne dať do zákona, aby mohli aj fyzioterapeuti robiť takéto krúžky pre tieto postihnuté deti, ktorých máme neúrekom.
Ale chcel som mu dať jednu otázku, čo sa týka, to, čo má platiť a čo nevetovala pani prezidentka od 1. júla, keď ich predsedníčka pani Zemanová povedala v televíznej relácii, že ani to nechcú podporiť. Tak chcel som sa jeho spýtať, či aspoň toto by podporil.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 15:25 - 15:40 hod.

Šofranko Mária Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega síce odišiel, ale budem teda reagovať. Jeho celé vystúpenie bolo vlastne o Igorovi Matovičovi a o kritike. Ja sa to snažím pochopiť, pretože sme koaliční partneri.
Budem reagovať na to, že spomenul pani poslankyňu Janu Žitňanskú a strana SaS sa prezentuje ako strana zdravého rozumu. A musím povedať, že mne sa rozum zastavil vtedy, keď táto strana nezahlasovala za pozmeňujúci návrh pani poslankyne Jany Žitňanskej, ktorá chcela pomôcť zdravotne znevýhodneným deťom.
Ja som presvedčená, že aj pánovi Viskupičovi, aj nám všetkým ide o pomoc rodinám, a chcem sa teda opýtať strany SaS, s akým návrhom prichádzajú oni.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 15:25 - 15:40 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Milý Marián, hovoríš, že to mohlo ísť v normálnom legislatívnom. Ono v podstate keby tých 16 alebo neviem koľko rokovaní bolo doteraz, ktoré boli v podstate z vašej strany nejakým spôsobom sabotované a neprišlo k žiadnej dohode, a aj vzhľadom k tejto situácii si myslím, že naozaj bolo potrebné pristúpiť k tomu skrátenému legislatívnemu konaniu. Pretože situácia je taká, aká je, naozaj sa veľmi zhoršuje a argumentovať teraz nejakým dlhom alebo inými vecami, keď sa bavíme o rodinách, ktoré sú najviac ohrozené chudobou, si myslím, že nie je namieste.
A takisto hovoriť o tom, že nepomáhame nikomu inému, nie je pravda. Boli zastropované ceny energií, bola vyplatená jednorazová pomoc domácnostiam v hmotnej núdzi, náhradným rodičom, poberateľom príspevku na opatrovanie, osobným asistentom starajúcim sa o ťažko zdravotne postihnutých a ľuďom, ktorí nie sú poberateľmi dôchodku, nad 62 rokov. Boli vyčlenené takéto balíčky. Takisto sa podarilo presunúť 13. dôchodok na júl a uvažuje sa o ďalších opatreniach. Takisto sme schválili 200-eurový príspevok pre mamičky ktoré čakajú dieťa.
Čiže snažíme sa pomáhať každému, ale vidíme, že naozaj tieto rodiny, ktoré majú deti, sú vysoko ohrozené.
Čo sa týka samospráv, samosprávy, za ostatných osem rokov im narástli príjmy o 108 %, fyzickým osobám narástli o nejakých 50 %. Takže hovoríme o trošku nepomere. A takisto tento balíček, ktorý má tri zložky, jedna je taká všeobec, všeobjímajúca, ktorá sa dotkne naozaj každého dieťaťa, to sú rodinné prídavky. Potom tu máme daňový bonus, ktorý má motivovať rodičov, a potom tu máme krúžkovné, z ktorého môžu koniec koncov profitovať neskôr aj samosprávy.
Ďakujem, to je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.6.2022 14:55 - 15:10 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, predkladám vám informáciu o prerokovaní zákona z 24. mája 2022 o financovaní voľného času dieťaťa, vráteného prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou, vo výboroch Národnej rady.
Prezidentka Slovenskej republiky v zmysle čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátila zákon z 24. mája 2022 na opätovné prerokovanie Národnou radou.
Na základe toho predseda Národnej rady rozhodnutím č. 1115 z 9. júna 2022 pridelil zákon týmto výborom Národnej rady: ústavnoprávnemu výboru a výboru pre financie a rozpočet. Ako gestorský výbor určil výbor pre financie a rozpočet a súčasne určil lehotu na jeho prerokovanie.
Výbory Národnej rady prerokovali uvedený zákon v lehote určenej predsedom Národnej rady.
Prezidentka Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí v časti I a II uviedla dôvody na vrátenie zákona a v časti III navrhla, aby Národná rada po opätovnom prerokovaní schválila zákon so zmenami uvedenými v časti III tejto informácie.
Výbory Národnej rady prerokovali predmetný vrátený návrh zákona a k návrhu prezidentky zaujali tieto stanoviská:
Ústavnoprávny výbor prerokoval vrátený zákon. Výbor neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet prerokoval vrátený návrh zákona. Výbor však neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Návrh spoločnej správy vrátane stanoviska gestorského výboru prerokoval výbor pre financie a rozpočet na 96. schôdzi 14. júna 2022. Stanovisko gestorského výboru nebolo schválené, keďže návrh stanoviska nezískal súhlas potrebnej väčšiny.
Predseda výboru ma určil za spoločného spravodajcu.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 14:40 - 14:55 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Ja by som k tomu chcela pridať to, čo povedal vlastne Tomáš, že povedzme si na rovinu, kde je hranica nadužívania, kde je hranica podužívania, lebo ja aktuálne vidím akurát tak hranicu podužívania.
A čo sa týka pána kolegu Baránika, pán kolega, keď sa bavíme o advokátoch, bavme sa teda aj o bývalých sudcoch, lebo, ktorí museli odísť zo svojich funkcií a prešli do advokácie, ako keby sa nechumelilo, ale to už je na inú diskusiu. Čiže toto je napríklad tiež krásna téma.
A ďakujem za tento zákon, pani ministerka, ja váš zákon určite podporím.
A, Tomáš, vďaka za tvoj príspevok, bol fajn.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 14:40 - 14:55 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem. Z energického zapojenia opozície je presne vidieť, že aká táto téma bola reálnym problémom, keďže kebyže pred rokom sledujeme tlačovky, tak najväčší problém tejto republiky je nehumánna väzba, je prenasledovanie opozície, sú mučeníci, ktorí, chudáci, sedia v tej väzbe na základe rozhodnutia súdu. A dnes to problém, samozrejme, už nie je, pretože už sa prišlo s nejakou inou témou a už tie súdy koniec koncov potvrdzujú samotné rozsudky. Takže máme už dnes právoplatné rozhodnutie Najvyššieho súdu o pánovi mučeníkovi svätom Dušanovi Kováčikovi.
A znova, je to pokrytectvo, pretože za dvanásť rokov to problém nebolo, dnes to problém je a namiesto toho, aby dnes tu opozícia spolu s nami diskutovala o tomto zákone, tak tu sedí iba, teda komu česť, tomu česť, pán Susko. Takže toľko k tomu.
A verím, že dnes občania majú možnosť zistiť, ako reálne, akým reálnym problémom sú teda problémy, ktoré opozícia tu dva roky maľuje, a ako jednoducho sa dá z témy presadnúť na úplne inú tému, a zrazu zistíme, že tie väzby ani taký problém nie sú, ale koniec koncov som rád, že táto koalícia tento dlhodobo ignorovaný problém riešiť ide, a preto plne podporujem tento zákon.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.6.2022 14:25 - 14:40 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Baránik, súhlasím, vidíme, že táto téma bola brutálne politizovaná vždy, keď niekomu vyhovovala.
Pán Susko, vy ste tu bol teda vtedy jediný poslanec zo SMER-u a ako sa hovorí, komu česť, tomu česť, aj vaše vystúpenie bolo distingvované, takže naozaj vy ste jeden z tých poslancov, ktorý sa snaží vystupovať k veci, takže ako som povedal, komu česť, tomu česť. No ja tu nevidím pána Fica, ktorý tu dva roky hovorí o tom, ako sú všetci mučení, ako tá väzba je extrémne proti ľudskosti, a 12 rokov počas jeho vlády mu to nevadilo.
Nadviažem na pána Kočiša. Áno, ja hovorím, že 12 rokov to nikomu nevadilo a začalo to vadiť v momente, kedy sa do tej väzby už nedostávali normálni, obyčajní ľudia, ale vysokopostavení nominanti a "naši ľudia". A to je pre mňa extrémne pokrytectvo, pán Kočiš. A vy hovoríte ako kebyže, to je ten naratív, že my tu posielame ľudí do väzby. Ja naozaj mám niekedy pocit, že tu je nejaká kabala Matoviča, Hegera, Kolíkovej, Čaputovej, Hamrana, ešte Sorosa a ešte neviem koho a oni si tu rozhodujú za nejakými zavretými dverami, koho pošlú do väzby alebo koho nepošlú. Ale my tu máme políciu, prokuratúru a súdy. Sú to policajti, prokurátori a sudcovia, ktorí tam už roky sedia. My sme teraz nevymenili komplet celé OČTK, to sú profesionáli, ktorí predtým stíhali mafiu, dnes stíhajú korupciu a politikov. Takže rešpektujme, prosím, rozhodnutia súdov. Dnes vidíme, že Najvyšší súd potvrdil väzenie pána Kováčika, a to je Najvyšší súd. A súdiť by mali súdy a nie politici. A to my tu hovoríme dva roky a to presne a proti tomuto vystupuje opozícia, pretože za ich vlády by bolo nemožné, aby "náš" človek skončil vo väzení.
Skryt prepis