Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.9.2022 o 15:40 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

27.9.2022 17:25 - 17:25 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán poslanec Sulík, ja chcem zareagovať len na jednu vec, ktorá ukazuje, ako používaš dvojitý kilometer vo svojom politickom živote. Niekoľko mesiacov máme tu v parlamente zákon o dani zo spracovania ruskej ropy, dlhé mesiace si to blokoval, najprv na koaličnej rade, potom v parlamente. Dlhé-dlhé mesiace sa každý pýtal, prečo nezdaníme tie obrovské zisky Slovnaftu zo spracovania ruskej ropy, ktorý na ňu dostáva veľmi výraznú zľavu oproti svetovým cenám, tzv. skidka na neft, čiže zľava na ropu je úplne štandardná položka v cenníkoch, je úplne štandardná položka ich účtovníctva. Dá sa to veľmi ľahko zistiť, koľko za ňu platia, akú zľavu dostávajú, a naozaj ich zisky sú veľmi vysoké. Ja som na to upozorňoval už v marci, že proste ich marže, a tak Slovnaftu, ako aj MOL-u sa veľmi výrazne zvýšili. Veľa mesiacov túto, túto daň blokuješ, za každý ten mesiac mohlo pribudnúť do štátneho rozpočtu zhruba 30 mil. eur, keď si to zrátame za tých päť-šesť mesiacov, tak je to veru poriadna suma, a teraz zrazu prídete sem do parlamentu so zákonom, kde to obhajujete. Je to čisté pokrytectvo a myslím si, že dôvodom toho je len ukázať, že vy ste tí dobrí, ktorí to idete teraz ľuďom tým pomôcť, ale pritom už niekoľko mesiacov to blokujete. Je to naozaj hlúpe a myslím si, že takto by to v živote a v politike fungovať nemalo.
Skryt prepis
 

27.9.2022 16:25 - 16:25 hod.

Šefčík Marek
Iba oznámim hlasovanie, dnes o sedemnástej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.9.2022 16:25 - 16:25 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Takže tento zákon, keď bol v prvom čítaní, bola tu širšia rozprava, ja sa teraz obmedzím iba na krátke poďakovanie. Takže chcem potvrdiť slová predkladateľky, že rokovaní bolo viac, že boli prínosné a ich výsledkom bola dohoda. Ďakujem za ústupok hlavnej predkladateľke, ktorý umožní jednoduchšie aplikovanie zákona v praxi, a teraz nemám na mysli len posunutie účinnosti zákona, ale aj možnosť a nie povinnosť zdravotníckemu zariadeniu sprístupniť pôrod viac ako jednej blízkej osobe rodičky.
Takže ďakujem za tento zákon a verím, že v praxi pomôže.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.9.2022 16:25 - 16:25 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ja len chcem poďakovať za tento návrh zákona. Ako matka troch detí veľmi oceňujem, že môj manžel mohol byť pri všetkých troch pôrodoch so mnou, a súhlasím s tým, že potrebujeme naozaj humanizovať prostredie pôrodníc a takisto aj prístup k ženám, ktoré rodia, a že je to veľmi dôležité aj preto, aby tieto mamičky sa dobre zotavili, aby mali dobrú skúsenosť, aby sa nebáli ďalšieho materstva a takisto aby mali dostatok mliečka. Takže ja som presvedčená, že toto je naozaj dôležitá vec, a verím, že postupne sa podarí aj priestorovo, aj personálne všetko zabezpečiť tak, aby naozaj tá žena nemusela byť v tejto situácii sama a mohla tam mať blízku osobu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.9.2022 16:10 - 16:10 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, ako spoločný spravodajca výboru predkladám spoločnú správu k návrhu poslankýň Národnej rady Slovenskej republiky Vladimíry Marcinkovej, Romany Tabák, Jany Bittó Cigánikovej, Anny Záborskej, Evy Hudecovej a Zuzany Šebovej na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Je to tlač 1049a.
Vládny návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a výbor pre zdravotníctvo. Výbory súhlasili s návrhom zákona o odporučili Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona schváliť.
Gestorský výbor nedostal žiadne stanoviská poslancov, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona schváliť.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením č. 149 z 13. septembra 2022, kde ma výbor poveril za spoločného spravodajcu k predloženému návrhu zákona a poslanca Tomáša Lehotského za náhradníka k predmetnému návrhu zákona v prípade mojej neúčasti.
Pán predsedajúci, skončil som, môžete otvoriť rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.9.2022 15:55 - 15:55 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán kolega Viskupič, presne ja to takto chápem, že toto núdzové riešenie by malo byť krátkodobé riešenie na nevyhnutný čas. Samozrejme, nikto to nemôže zaviesť na roky alebo niečo podobné. Ja si myslím, že naozaj to je obmedzené na nevyhnutný čas.
A pokiaľ ide o ten nedostatok energie, ja veľmi súhlasím s tým, že aj keď my tu nemáme nedostatok elektriny vyslovene fyzicky, čím viac si ju spotrebitelia vyrobia sami, čím viac sa vyrobí v obnoviteľných zdrojoch, čím viac sa jej ušetrí, tým menej jej môžme, musíme dovážať a to hlavne z fosílnych zdrojov. Mňa práve preto mrzí, že to moje volanie po nejakom strategickom akčnom pláne zvýšenia nezávislosti Slovenska od Ruska v dovoze týchto fosílnych energií na ministerstve hospodárstva za pána ministra Sulíka vôbec nenašlo žiadnu odozvu. Oni vôbec nechápali, o čom hovorím. Dnes o tom hovorí Európska únia, dnes to riešime, že proste my musíme znížiť svoju závislosť. Musíme mať alternatívne zdroje, vlastnú ťažbu, úspory a tak ďalej, mať jasný plán, ako to budeme rozvíjať. My máme všetko len niekde na papieri, že čo by sa malo robiť, ale proste nemá to jasný plán.
A k tým kompenzáciám, dotáciám, no presne toto je ten socializmus. Že my budeme dotovať, kompenzovať vysoké ceny a tie peniaze kde skončia? Skončia presne v tých vreckách špekulantov. Tak to hádam nechceme. To je ako keby niekto predával chlieb po desať eur, hoci výroba ho stojí 50 centov a štát to bude spotrebiteľom dotovať. No tak to kam sa dostaneme? Tak potom budeme zvyšovať dane a tie peniaze preflákame na dotácie, ktoré skončia vo vreckách špekulantov.
Ja si myslím, že práve toto je tá cesta, ktorou by sme nemali ísť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.9.2022 15:55 - 15:55 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ctená snemovňa, tiež by som chcel na začiatok sa opýtať, kde je pán exminister Richard Sulík. Toto je téma, ktorou sa mal zaoberať dlhé mesiace až donedávna, keď vlastne odstúpil zo svojej funkcie. Samozrejme, bolo to určite kvôli Igorovi Matovičovi, lebo nemohol s ním sedieť v jednej vláde, ale tomu asi už na Slovensku nikto neverí. Asi vieme, že dôvodom bola práve bezradnosť, čo s cenami energií.
Ja som veľmi rád, že nový minister Karel Hirman sa k tomu postavil úplne inak. Keď som sa Richarda Sulíka niekedy vo februári, marci ako predseda hospodárskeho výboru pýtal, čo bude s cenami elektriny pre firmy, pre obyvateľov, čo bude, čo bude s cenami pre verejný sektor, tak mi hovoril: To trh všetko vyrieši. Všetko vyrieši trh.
Som mu hovoril: Richard, ten trh sa zrútil. Neexistuje, tam sa nedajú kúpiť dlhoročné, dlhodobé kontrakty. Nedá sa kúpiť kontrakt na budúci rok na burze. Zrealizuje sa tam možno jeden za tri mesiace.
– To trh všetko vyrieši.
Vidíme, ako to vyriešil trh. Cena elektriny bola v auguste 1 000 euro za MWh.
Čiže ja som veľmi rád, že Karel Hirman sa k tomu postavil úplne inak a znovu možno zopakujem len to, že po dvoch týždňoch za ním vidieť viac roboty ako za Richardom Sulíkom za celý rok. A to ma veľmi mrzí, že Richard Sulík nemal ani toľko slušnosti, aby sem aspoň prišiel a diskutoval a obhajoval sa. Čiže jemu už dáme pokoj, keď tu nie je, asi by to nebolo slušné.
Druhú vec, ktorú chcem povedať, ktorú chcem zdôrazniť, ktorú, o ktorej tu hovoril už Juraj Šeliga, toto je naozaj ani nieže plán B, ale možno plán D alebo E, pretože toto nie je základný scenár. Toto je núdzový scenár, čo tu dnes riešime, čo je návrhom tohto zákona. Rozumiem, že kolegovia, ktorí nie sú celkom doma v energetike a v ekonomike, si to pletú a možno si to pletie aj pán Robert Fico a hovorí o tom, ako keby sme to išli od zajtra realizovať. Nie, to je núdzový scenár. Núdzový scenár je to, keď máte doma hasiaci prístroj. Tiež ho nevytiahnete každý večer a neostriekate dom preventívne, pretože to je núdzový scenár, keď horí. Takže prosím vás, nepleťme hrušky s jablkami, nemýľme si veci, ktoré sú inak, ktoré spolu nesúvisia. Toto je núdzový scenár. A núdzový scenár je vždycky poistka a myslím si, že keď pán minister Hirman tento týždeň pôjde do Bruselu, tak bude veľkou výhodou, keď túto poistku bude mať vo vrecku. Nebude mať ju tu položenú alebo pohodenú v Národnej rade, kde ju ešte všelikto môže všelijako skritizovať a pomeniť a pokrútiť, ale ju bude mať schválenú vo vrecku. Aj to je môj argument, prečo je dôležité neodkladať schválenie tohto zákona, neťahať ho ďalší týždeň, nerozoberať, že čo by sa mohlo stať a ako by sa to mohlo a komu by to mohlo uškodiť a tak ďalej, ale prečo je dôležité ho mať vo vrecku na ceste do Bruselu.
Asi nemusím hovoriť o tom, že nielen domácnosti sa boja, čo sa stane s cenami energií, ale domácnosti to až tak ešte nezažívajú, pretože majú zaregulovanú cenu do konca roka minimálne na súčasných úrovniach, celý rok rovnakú. Ale je niekto, kto to už zažíva veľmi tvrdo, a to sú firmy a verejný sektor. Firmy a verejný sektor, ktorí nemali zmluvy do konca tohto roka, ale mali ich dajme tomu. Budeme si požičiavať a budú to splácať aj naši vnukovia? Toto sú otázky, ktoré riešime. Toto sú otázky toho plánu A. Toto je veľmi dôležité. Ak toto sa nedohodne na Európskej únii a nevymyslíme to ani na Slovensku, tak potom nastúpi plán B. Potom nastúpi tento atómový kufrík alebo núdzový plán. Čiže len aby sme vedeli, čo riešime, čím sa zaoberáme.
Nie je to jednoduché, čo má ministerstvo hospodárstva a celá vláda pred sebou. My im v tom môžeme pomôcť aspoň tým, že pomôžeme s týmto núdzovým plánom. Okrem iného napríklad prináša aj stanovenie vzorca na výpočet ceny pre domácnosti, tú elektrinu za 60 aj niečo eur za silovku. Ale, samozrejme, nestačí, aby sme vyriešili domácnosti. Je tu verejný sektor, nemocnice, školy, šport, kultúra, sociálne zariadenia, tí všetci jednoducho asi by zavreli, ak by mali 5-, 6-, 7-krát drahšiu elektrinu. A toto je to, čo treba riešiť. Aj preto si myslím, že schválenie tohto zákona je naozaj urgentné a netreba to odkladať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.9.2022 15:40 - 15:40 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Ja budem reagovať priamo na kolegu pána poslanca Šeligu, potom iné veci poviem v rozprave. Myslím si, že je veľmi dôležité, aby použitie takéhoto atómového kufríka, keď to tak nazveme, alebo teda krajného riešenia, núdzového stavu bol aj viazaný na súhlas parlamentu, resp. aby dlhodobé využívanie núdzového stavu bol, bolo vlastne, muselo byť schválené v parlamente. Máme s tým, myslím si, že dobré skúsenosti aj pri bežnom núdzovom stave v prípade covidu, a myslím si, že je veľmi dobré, že sme takýto, takýto pozmeňujúci návrh navrhli, a verím, že sa presadí, lebo myslím si, že naozaj parlament je tým miestom, kde sú zvolení poslanci, zástupcovia ľudu, a mali by mať vplyv na to, ako bude existovať, ako bude fungovať aj podnikateľské prostredie. Tento návrh v podstate prináša možnosť obmedzenia vlastníckeho práva súkromných práv, to znamená, že, myslím si, že tá poistka cez parlament je v tomto prípade veľmi dôležitá.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.9.2022 15:40 - 15:40 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Nerozumiem ti, pán poslanec Šeliga, mám taký dojem, ako keby tvoj príhovor nebol písaný tvojou hlavou a nebol ani písaný na Slovensku, ale niekde v Bruseli, pretože povedať niečo také, že čakať na európske riešenia, v čase, keď európske riešenia katastrofálne zlyhávajú na celom fronte a vidíš to dennodenne nielen na svojom facebooku, ale stačí sa prejsť po akomkoľvek meste alebo dedine na Slovensku, je hlúposť. My potrebujeme národné riešenia a my potrebujeme ten atómový kufrík nie mať, ale ho aktivovať a pri najhoršom riešení aj znárodniť elektrickú energiu vyrobenú na Slovensku. Pretože my si nemôžme dovoliť to, že špekulanti, ktorí kupujú elektrickú energiu lacno, ju predávajú potom za 400 euro na spotových trhoch. A toto všetko majú zaplatiť naši občania, môže povedať len človek, ktorý buď nemá absolútne žiadne sociálne cítenie, ako máš ty, alebo ten, kto je riadený možno odniekiaľ inokadiaľ a nie vlastnou hlavou.
Takže, pán minister, ja vám budem držať palce na to, aby ste mali odvahu presadzovať národné riešenia a nečakať na hlúposti z Európskej únie, pretože ja som ešte nič dobré v tejto kríze z Európskej únii skutočne nevidel. A som veľmi nešťastný, som veľmi nešťastný, že všetko to, čo z Európskej únie sem prichádza, akákoľvek myšlienka, sa tu stretáva s tak veľkým pochopením. Ja by som bol fakt veľmi rád, ak by sme sa vydali vlastnou suverénnou cestou na ochranu vlastných občanov Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.9.2022 15:25 - 15:25 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán kolega Kazda, ja to skúsim tak kultivovanejšie. Vieš, že sa zhodujeme v mnohých názoroch, ale myslím si, že to, čo teraz si použil, to bolo také miešanie hrušiek s jablkami, lebo postavil si do rozporu, do protikladu záujem firiem, záujem ľudí. Prvá vec je, aj v tých firmách robia ľudia, aj ich vedú ľudia, ale okej, ale ide o to, že tu nejde o to, že keď pomôžeme ľuďom, občanom, domácnostiam, že uškodíme firmám. Neviem, aké firmy poškodzuje tento návrh zákona, táto novela. Práve firmy sú tie, ktoré sú najviac ohrozené týmto nárastom cien energií. Ja dostávam kopu listov, kde tie firmy sú zúfalé, pretože, poviem príklad, podiel elektriny na nákladoch sa im zvýšil z 3 % na 20 %. Proste tie firmy nie sú schopné uplatiť ani zálohy na tie energie. Zálohy sa im zvýšili päťnásobne, šesťnásobne a ony nemajú stratu, ony nie sú v strate, ony nie sú ohrozené tým, že by nemali biznis alebo nevedeli vyrábať so ziskom. Ony proste nemajú dosť peňazí, dosť kešu na zaplatenie záloh na energie veľmi často. Proste toto je situácia, ktorá nám môže položiť polovicu ekonomiky.
Čiže, čiže ja si myslím, že vláda ani nemusí nikoho nútiť šetriť. Táto situácia nás všetkých núti šetriť. Všetkých nás núti prepočítavať a premyslieť si, či naozaj chceme kúpiť aj toto, či chceme kúriť na toľko stupňov, či proste koľko chceme natankovať a tak ďalej. Proste tá situácia nás núti šetriť, ale nemôžme šetriť na jedle tak, že nebudeme týždeň jesť, hej? Možno ja by som to vydržal, ale starší ľudia, deti a tak ďalej. Takisto nemôže nútiť ľudí, aby nekúrili.
Skryt prepis