Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

5.10.2022 o 17:10 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2022 18:25 - 18:25 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Začnem od konca, pán kolega. Som síce koaličný poslanec od začiatku, ale od začiatku nesúhlasím s nomináciou Rastislava Káčera za ministra zahraničných vecí a nepovažujem ho za svojho ministra zahraničných vecí. Aj v súvislosti s týmito vyjadreniami aj v súvislosti s jeho atakmi a útokmi na nás Maďarov. Pokračuje len v tom, v čom skončil pán váš minister Ivan Korčok.
Inak sa ti chcem skutočne poďakovať za konštruktívny prístup k tejto debate a toto je to, čo by sme tu mali robiť v pléne. Absolútne súhlasím s názorom, že na štátnych budovách okrem tej dúhovej vlajky, nemá viať ani zástava akejkoľvek ideológie, akejkoľvek alebo ideológie, ktorá popiera ľudské práva alebo ktorá nie je súlade s našou štátnosťou. ako si správne spomenul, môžu to byť, môže to byť vlajka Sovietskeho zväzu alebo inej, napríklad aj Bieloruska alebo Ukrajiny. V tomto s tebou úplne súhlasím, preto poprosím o podporu v prvom čítaní.
V druhom čítaní upravme ten zákon tak, aby vyhovoval všetkým. A je veľmi správne, ak, ak sa bavíme o tom, že toto nie je namierené voči príslušníkom tejto LGBTI skupiny. Toto je ochrana štátnosti. A môže sa vám zdať pritiahnuté za pačesy alebo sa vám nepáčiť, že to ...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2022 18:25 - 18:25 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Ja by som asi zareagoval najprv na pána kolegu Mičovského o nepotrebnosti tohto zákona, resp. o nevhodnosti a časovej, časových súvislostiach. Ja by som chcel upozorniť napríklad na to, že nedávno sa, a prosím o ospravedlnenie, ak poviem nesprávne mesto, ale myslím, že v Charkove, vo vojnou zmietanej Ukrajine uskutočnil gay pride. Takže ak na Ukrajine môžu v čase vojny poriadať gay pride a takto demonštrovať za svoje práva, tak si nemyslím, že takýto zákon nemôžme predložiť aj my, kde, chvalabohu, Slovensko vo vojne ešte nie je.
A ináč ďakujem kolegom za fakt vecnú diskusiu, ale ona sa trošku posunula inde, než smeruje tento zákon. My sa v skutočnosti nebavíme o tom, že my tu teraz ideme pranierovať príslušníkov LGBTI komunity, lebo oni, oni existujú, oni sú, sú tu medzi nami, a to je neodškriepiteľný fakt. My len hovoríme o tom, že ak vy nás nazývate netolerantnými ľuďmi preto, lebo povieme, že na štátnych budovách to tam nemá viať, tak chceme od vás, aby ste tolerovali náš názor, že to tak, že sa tak cítime, že chceme sa viazať na nejaké naše národné korene a nechceme, aby tá ideológia, ktorá sem skutočne prúdi zo západu, bola propagovaná na tých budovách.
Pani kolegyňa Halgašová Jarka, prosím ťa, čo má spoločné zmena môjho mena s prerokovanou problematikou. Ja som sa nemohol od narodenia stať Györgyom preto, lebo v 1980 roku komunistická moc neumožňovala, aby rodičia deťom dali maďarské mená, lebo jednoducho to nebolo možné. Keď to možné bolo, bol rok ´98... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.10.2022 17:10 - 17:10 hod.

Šipoš Michal
Máte to tam.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.10.2022 17:10 - 17:10 hod.

Šipoš Michal
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Na návrh troch poslaneckých klubov OĽANO, SME RODINA, SaS navrhujem presunúť hlasovanie o parlamentnej tlači 1040, je to vládny návrh zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia na záver 72. schôdze Národnej rady. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.10.2022 17:10 - 17:10 hod.

Vetrák Milan
Ďakujem za slovo. Ja na základe súhlasu troch poslaneckých klubov OĽANO, SME RODINA aj SaS navrhujem, aby sme preložili tlač 265, to je ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti na ďalšiu riadnu parlamentnú schôdzu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.10.2022 17:10 - 17:10 hod.

Krajčí Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Podľa ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov čl. 6 ods. 1 oznamujem, že som v konflikte záujmu pri hlasovaní o pozmeňujúcom návrh doktora Baláža a pozmeňovacom návrhu doktora Urbana k zákonu 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotných pracovníkoch stavovských organizáciách v zdravotníctve a z toho dôvodu nebudem o týchto pozmeňovacích návrhoch hlasovať. Odôvodnenie. Uvedené pozmeňujúce návrhy zvyšujú koeficient násobku priemernej mesačnej mzdy u lekárov špecialistov.
Skryt prepis
 

5.10.2022 16:55 - 16:55 hod.

Gyimesi György Zobrazit prepis
Ktoré jednoducho nie sú pravdou. Tá prvá je, ten hrubý komunikačný faul, ktorý sa nielen z ...(nezroz. vyslov.) úst ale aj z médií a to keď sa porovnávajú národnostné, čiže autochtónne národnostné menšiny so sexuálnymi menšinami. To jednoducho nikto kto vie aspoň trošku rozmýšľa a kto sa nad tým trošku zamyslí vie, že sú to dve nespojiteľné veci. Áno, sú aj medzi príslušníkmi národnostných menšín tí, ktorí patria aj k sexuálnej menšine, ale spájať ich, dávať ich na roveň, dávať na roveň práva národnostných menšín a sexuálnych menšín je absolútne, absolútny nezmysel. Práva národnostných menšín sa koncipovali už pomaly od Vestfálskeho mieru a vy tu teraz hovoríte, že toto to isté čo sú práva sexuálnych menšín jednoducho nie je pravda.
A potom hovoríte, že sme spiatočníci a to čo tvrdíte vy je vraj slušná spoločnosť, ktorá ide dopredu. A nútite nás akceptovať niečo, čo mnohí považujú za nenormálne, na čele so mnou, pretože ja považujem za nenormálne to, ak sa niekto narodí ako chlap, potom sa preoperuje na ženu a chce aby ho volali ženu. Existuje viacero prípadov keď zatvorili človeka do basy, bolo to v Spojených štátoch amerických, ktorý o sebe tvrdil, že je žena a zatvorili ho do ženskej nemocnice, pardon, do ženskej časti väznice a musel odtiaľ odísť, pretože tri väzenkyne otehotneli.
Nútite nás akceptovať to, že máme poprieť genetiku, to znamená chromozóm XX aj XY, ktoré zostávajú do konca života toho človeka. Nútite nás myslieť si a považovať na úplne normálne ak sa nahí tlstí seladóni na bicykloch premávajú nahí po prajdoch pred deťmi. Nútite nás akceptovať, že je normálne ak sa muži v tangáčoch, v podveskoch a vo vysokých opätkoch premávajú medzi deťmi. A toto máme hovoriť, že toto je normálne a toto máme našim deťom hovoriť, že toto je normalita, to je tá nová norma normálnosť, ktorú ty musíš akceptovať. No, prepáčte, nie. Toto nechceme akceptovať, pretože toto skutočne považujeme za nenormálne. Rovnako ako považuje za nenormálne to, ak si niekto dá naoperovať rohy do hlavy a tvrdí o sebe, že je, na neviem, nejaká iná bytosť z inej zemegule. To čo hovoríme my, a je to napísané aj v Ústave, a ideológia LGBTI ide priamo proti tomu, pretože ona dáva na úroveň manželstvo osôb rovnakého pohlavia na úroveň manželstva, kde je otcom muž, matkou je žena a deti sú deťmi. Veď toto nie je nikde v prírode, žiadne iné cicavce to nerobia, robíme to len my. A vy to nazývate novými právami, slušnou spoločnosťou a všetko to čo, čo to tvrdí opak je vraj dekadencia. Tak ja neviem či táto spoločnosť, ktorá tu je už tisícky rokov bola postavená na právach LGBTI alebo na právach normálnych ľudí, ktorí hovoria o tom, že muž je mužom, žena je ženou a deti sú deťmi. Veď keby to tak nebolo táto spoločnosť na zemeguli nie je, neexistuje. A tým nehovoríme to, že neuľahčíme im život, veď toto sme už povedali viackrát. Veď keď tu príde nejaký normálny návrh, ktorý pomôže tým ľuďom žiť, tak ako tu spomínal aj kolega Lehotský, tak ako tu tvrdia moji kolegovia z OĽANO, že poďme im pomôcť nazerať do zdravotnej dokumentácie keď žijú a tvoria hodnoty aby mohli po sebe dediť, áno, veď s týmto nie je najmenší problém. Ale problém je, keď na školách budeme budovať WC pre tých, ktorí nevedia čo sú, budeme tam mať chlapčenské, dievčenské a taká wecká pre tých, ktorí nevedia čo sú. Tak toto áno, toto odmietame. A toto všetko sa subsumuje aj pod dúhovú vlajku ktorú my tvrdíme, že nemá čo robiť na budovách verejnej správy, štátnej správy a územnej samosprávy. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

5.10.2022 16:40 - 16:40 hod.

Gyimesi György
Vážený pán podpredseda Národnej rady, ja som si dovolil tu urobiť zopár poznámok a chcel by som zareagovať, najmä na to, čo tu odznelo zo strany predstaviteľov, poslancov strany SaS, ktorí hovoria dve veci, ktoré jednoducho nie sú pravdou. Tá prvá je ten hrubý komunikačný faul, ktorý sa nielen valí z ich úst, ale aj z médií, a to je keď sa porovnávajú národnostné, čiže autochtónne národnostné menšiny so sexuálnymi menšinami.
====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2022 16:10 - 16:10 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Lehotský, vy aj podobní ľudia, ktorí obhajujete tú LGBTI komunitu, sa snažíte navodiť dojem, že táto komunita na Slovensku je prenasledovaná a utláčaná a žije v katastrofálnych podmienkach, že nie je tu tolerancia voči tejto komunite, ale sám dobre viete, že to nie je pravda. Všetci vieme, že ináč orientovaní ľudia sedia aj v parlamente, zaujímajú vysoké štátne posty, títo ľudia sú úspešní v kultúre, sú úspešní aj na iných pozíciách a spoločnosť je voči nim tolerantná.
Naopak sa dostávame do fázy, že ľudia, ktorí bránia tradičné hodnoty, ktorí bránia kresťanské hodnoty, sú zosmiešňovaní, čelia útokom, sú ponižovaní. Úplne sa to otočilo a je to kryté mnohými liberálnymi médiami. Takže čo sa týka tých vlajok, naozaj na štátnych budovách majú byť štátne symboly. Tam nemajú byť žiadne vlajky ani kvôli sexuálnej menšine. Nemajú tam jednoducho čo hľadať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

5.10.2022 15:40 - 15:40 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj a výbor pre kultúru a médiá. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Vážený pán predsedajúci, ďakujem, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis