Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

9.11.2022 o 12:40 hod.

RNDr.

Peter Dobeš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2022 16:10 - 16:10 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pán minister, musíte si zvyknúť na tieto diskusie. To, jednoducho to tu také je a bude to také. My budeme obhajovať slušných a čestných ľudí. A počuli ste pred chvíľočkou vystúpenie pána Baránika. Počuli ste, ako tu označil každého z vlády za korupčného, že máme vo vláde korupciu, že vy ste panáčik, že vás hodili padákom, že ste jednoducho, spravil z vás, dehonestoval vás, urazil vás. A keď sme mu slušne povedali, že to nechápeme, že to je na úroveň Mazureka, tak ste počuli, všetci dourážali jeho. Mne naozaj vybilo poistky, pretože v živote by som toto o Baránikovi nebol povedal, že takto sa bude vyjadrovať o ľuďoch on, právnik.
Ale chcem vás poprosiť o jednu. Prosím vás, naozaj dozrite na to, aby tí sudcovia, aby, ja som to vyčítal pani ministerke Kolíkovej, nieže vyčítal, ja som jej povedal, že, pani Kolíková, viete, mne je jedno, že či bude súd v Nižnej Vyšnej, alebo v Majcichove. Ale docieľme to, táto nová vláda, ktorá, ktorá prišla, docieľme to, aby tí sudcovia boli spravodliví. Aby tí sudcovia, naozaj to, čo ste pred chvíľočkou povedali, že občania ich potrebujú. Aby občan mal sudcu, na ktorého sa môže obrátiť, a nie sudcu, ktorý dostane peniaze od niekoho a rozhodne tak, ako rozhodol.
A viete, tí sudcovia vtedy rozhodujú, keď sa neboja, keď sú beztrestní. Prosím vás, s týmto niečo urobte, aby sudcovia rozhodovali správne, aby tí sudcovia boli čestní a spravodliví, aby občania Slovenskej republiky mali dobrý pocit. Nie taký pocit, ako keď rozhodovala odsúdená pani, ktorá teraz sa trasie a hrá psychopatickú pacientku zo seba.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2022 15:55 - 15:55 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pán Baránik, to ministerstvo, ktoré ste mali, vám nepatrilo a SaS-ka ho mala navyše, tak ako ste mali navyše ministerstvá, ale naozaj musím povedať, že vy ste na mňa vždy pôsobil, aj keď ste mi teda vonku na ulici povedal, ste ma dehonestoval, povedali ste, že som, do toho sa nerozumiem, že takí ako vy, to bolo také, také pre mňa veľmi zvláštne, ale teraz to, čo ste predviedli, to, čo ste mne povedali, chápem.
Vy ste tak dourážali Viliama Karasa, tak ako to vie len Mazurek. Vy ste sa znížili na fašistickú úroveň. To, čo ste predviedli, vy ste povedali, že vo vláde sú protikorupční, teda korupční ľudia, ktorí chcú kradnúť. Ja vás vyzývam, povedzte to. Veď vy viete, kto tam kradne, a vy to nepoviete? Vy čestný SaS-kár? Vy to... tak to... veď to musíte povedať, kto je ten človek. To, čo ste predviedli na Viliama Karasa, veď je tam ani nie pár dní, ešte sa ani neohrial a vy ste ho takým spôsobom dehonestovali, tak podlo, nízko, tak, tak naozaj ponižujúco, to bolo tak, tak úbohé, pán Baránik, že ja, mne, ja som oči nevedel zatvoriť, teda ústa nevedel zatvoriť od údivu.
Chcem vám povedať len jednu vec, pán Baránik, počkám si na pani Kolíkovú, na jej vystúpenie, ale, pán Baránik, ministerstvo spravodlivosti pod vedením pani Kolíkovej malo možnosť robiť veci. Vy ste tu ako bagrom zvalcovali návrh pani Kolíkovej a teraz nám vyčítate, že my robíme veci urýchlene, ten návrh pani Kolíkovej a zákon pani Kolíkovej bol, to bolo nie bager, to boli štyri tanky, ako ste to tu zvalcovali. Ja si veľmi rád počkám na vystúpenie pani Kolíkovej, ale to, čo ste predviedli vy... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2022 15:55 - 15:55 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Baránik, ísť do rozpravy len preto, aby ste išli pourážať ministra a vyjadrovali sa takým spôsobom, že tu bol zhodený z padáku a že je nejaký panáčik a tak, nezdá sa vám to troška nedôstojné? Takýmto spôsobom reagovať? Dobre, veď sa tu bavia odborníci, ja som sa vôbec nezapájal do rozpravy, lebo tej súdnej mape, otvorene priznávam, nerozumiem, ale takým spôsobom sa vy o tom idete baviť? A idete nás učiť, že jak my si s fašistami neviem čo?
Včera ste videli, čo sa v pléne dialo? Pred vami sedí Sulík, Zemanová, Cigániková hore, vytiahli karty nad hlavy a otočili sa doprava a vy nás tu idete poúčať, že čo my s kým? Vy s nimi kooperujete a nás idete poúčať!
A k tým ministrom. Spochybňujete tu ministrov. Čo ste vy urobili? Pani Kolíková sa dostala na ministerský post za stranu Za ľudí. Čo ste spravili, SaS-ka? Zobrali ste nielen Kolíkovú k sebe, ale aj celé ministerstvo a vy nás tu učíte o takýchto veciach?! Pán Baránik, toto, čo ste vy tu predviedli teraz v rozprave, to bolo nedôstojné.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.11.2022 15:10 - 15:10 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán minister, pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca k uvedenému vládnemu návrhu zákona.
Vládny návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby vládny návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, a to aj ako gestorský výbor s termínom ihneď na 75. schôdzi Národnej rady. Zo znenia vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ako spravodajca odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
Odporúčam zároveň vládny návrh zákona prideliť výboru vrátane určenia gestorského výboru v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady. Navrhujem zároveň, aby výbor prerokoval návrh zákona ihneď na 75. schôdzi Národnej rady.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

9.11.2022 14:55 - 14:55 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, dovoľte, aby som predniesla spravodajskú správu.
Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj ma určil za spravodajkyňu k vládnemu návrhu zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania v referende vyhlásenom na základe petície občanov prijatej 24. augusta 2022 (tlač 1283). V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom vládnom návrhu zákona.
Skrátené legislatívne konanie k predmetnému návrhu zákona bolo schválené uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh spĺňa všetky náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla sa na tom, že vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutiami predsedu Národnej rady navrhujem, aby vládny návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
Odporúčam, aby určené výbory predmetný vládny návrh zákona prerokovali ihneď.
Pán predsedajúci, skončila som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

9.11.2022 14:55 - 14:55 hod.

Fecko Martin
 

9.11.2022 14:55 - 14:55 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán predsedajúci, vážení prítomní, Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1761 z 8. 11. 2022 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 280/2017 Z. z. o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka a o zmene zákona č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov (tlač 1273) na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor určila výbor pre pôdohospodárstvo a životného prostredie. Výbory prerokovali predmetný vládny návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Výbory Národnej rady, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, zaujali k nemu nasledovné stanoviská.
Ústavnoprávny výbor uznesením č. 625 z 9. novembra 2022 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť, výbor pre financie a rozpočet uznesením č. 392 z 8. novembra 2022 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 264 z 9. novembra 2022 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť s pripomienkami.
Gestorský výbor odporúča o bodoch spoločnej správy číslo 1 až 7 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru uvedené body schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III spoločnej správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto vládnemu návrhu zákona v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona Národnej rady o rokovacom poriadku odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pripomienkami.
Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní predmetného vládneho návrhu zákona vo výboroch Národnej rady v druhom čítaní bola schválená uznesením výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 265 z 9. novembra 2022.
V citovanom uznesení výbor ma výbor poveril predložiť Národnej rade spoločnú správu výborov a splnomocnil ma podať návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.11.2022 12:40 - 12:40 hod.

Dobeš Peter Zobrazit prepis
Áno. Ďakujem. Zápisnica o výsledku verejného hlasovania o návrhu na voľbu podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, ktoré sa konalo 9. novembra 2022.
Na verejné hlasovanie o návrhu na voľbu podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 138 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 138 poslancov.
Po vykonaní verejného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že vo verejnom hlasovaní o návrhu na voľbu podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky.
Zo 138 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 11 neplatných a 127 platných. Podľa platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že:
1. pani Henrieta Crkoňová: za 53, proti 11, zdržalo sa 63.
2. Ivan Kún: za 22, proti 12, zdržalo sa hlasovania 93.
3. Mária Machová: za hlasovalo 28, proti hlasovalo 9, zdržalo sa hlasovania 90.
Na voľbu podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Overovatelia konštatujú, že vo verejnom hlasovaní za podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky nebol zvolený žiaden z navrhovaných kandidátov. Keďže podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky nebol zvolený, vykoná sa opakovaná voľba, do ktorej postupujú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Overovatelia poverujú svojho člena Petra Dobeša oznámiť výsledok hlasovania Národnej rade Slovenskej republiky.
Ďakujem, pán podpredseda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.11.2022 12:40 - 12:40 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som informovala Národnú radu o výsledku verejného hlasovania o návrhu na voľbu verejného ochrancu práv, ktoré sa konalo 9. novembra 2022.
Na verejné hlasovanie o návrhu na voľbu verejného ochrancu práv bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 138 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 138 poslancov.
Po vykonaní hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že vo verejnom hlasovaní o návrhu na voľbu verejného ochrancu práv všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky.
Z 138 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 8 neplatných a 130 platných.
Podľa platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že za meno Róbert Dobrovodský hlasovalo za 81, proti 6, zdržalo sa hlasovania 43.
Po druhé. Meno Maroš Matiaško: hlasovalo za 13, hlasovalo proti 31, hlasovalo, zdržalo sa hlasovania 86.
Po tretie. Meno Marián Török: hlasovalo za 23, hlasovalo proti 23, zdržalo sa hlasovania 84.
Na voľbu verejného ochrancu práv je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov prítomných poslancov.
Overovatelia konštatujú, že vo verejnom hlasovaní bol za verejného ochrancu práv zvolený Róbert Dobrovodský.
Overovatelia poverujú svojho člena Moniku Kaveckú oznámiť výsledok hlasovania Národnej rade Slovenskej republiky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.11.2022 11:10 - 11:10 hod.

Kremský Peter
Vážený pán predseda, navrhujem stiahnutie návrhu novely zákona č. 251/2012 o energetike z programu schôdze (tlač 1131).
Skryt prepis