Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

26.1.2023 o 19:08 hod.

Mgr.

Lukáš Kyselica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Uvádzajúci uvádza bod 26.1.2023 19:08 - 19:08 hod.

Kyselica Lukáš
Ja sa chcem spýtať publika, či je všeobecný súhlas na nejakú hodinku záverečného slova. Keď nie, tak nie. Nie je. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 19:06 - 19:08 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem. Tak dovoľte mi ešte zareagovať. Ďakujem za faktické poznámky. Milanovi Vetrákovi za to, že doplnil tie argumenty, ktoré ja som spomínal, no a zareagujem na to, čo pán Kočiš hovorí. On hovorí, že to sú argumenty ako z materskej škôlky, tak vám odporúčam pretočiť si a pozrieť argumenty vašich kolegov a vás, ktoré ste tu používali dnes celý deň, že odkiaľ sú tie argumenty.
A čo hovoríte, že máme, máme obavy z toho, že sa vráti opozícia k moci, Pellegrini, Fico, prípadne vy, tak sú oprávnené. Áno, mali sme 25 %, ale prišli krízy a možno ste videli aj taký prieskum, že až 56 % Slovákov alebo populácie na Slovensku je náchylných veriť konšpiráciám a všelijakým dezinformáciám. Keď porovnávame krajiny, tak najhoršie je na tom Bulharsko 48 % a Slovensko 56 %. A vy ste, Bulhari majú piatu vládu za dva roky, keď si dobre spomínam. Sú nešťastní z toho, že takú populáciu majú, ako že sú náchylní veriť týmto dezinformáciám a u nás vy práve toto ste zneužili a práve na tú strunu ste udreli. Máte dosť demagógov v svojej strane, ktorá pochádza od Kotlebu, aby ste menili takýmto spôsobom verejnú mienku. Rozširovali ste nenávisť, zlobu, strach a takýmto spôsobom ste tú verejnú mienku lámali na svoju stranu. Áno, máme oprávnený strach a chceme, aby sa zločiny ekonomickej trestnej činnosti a ďalšie veci vyšetrovali čo najdlhšie s voľnými rukami OČTK.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 19:02 - 19:04 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tak najprv k tomu volebnému programu, k referendu, a potom prečo september. No my by sme nemuseli vôbec sa rozprávať o predčasných voľbách a o skrátení volebného obdobia, keby sme sa striktne držali volebného programu OĽANO, hoci ho niektorí vyslovene dezinterpretujú. My vo volebnom programe máme jasne napísané, že skrátenie volebného obdobia sa nemá diať referendom. Ale prečo vlastne sa o tom rozprávame a dostali sme sa až k tomuto bodu, lebo ak hovoríme o poslednom referende, tak ja myslím, že najsilnejší taký signál alebo najsilnejší dojem, ktorý ja z toho mám, je ten, že ľudia majú záujem rozhodovať o veciach verejných, pretože prišli v pomerne slušnom počte a že majú záujem rozhodovať aj o skrátení volebného obdobia. To, že či to bude referendom, ľudovým hlasovaním, to už je viac judikatúra Ústavného súdu, ktorá nás posúva k ľudovému hlasovaniu, nie k referendu, a potom sa, samozrejme, o tom, samozrejme, treba diskutovať, ale my takisto vo volebnom programe sme robili v roku 2019, potom prišli rozsudky a nálezy Ústavného súdu a my budeme musieť reagovať na neho aj pri zostavovaní ďalšieho volebného programu a nie všetko, čo tam bolo pred pár rokmi, jednoducho tam bude aj, aj teraz. Čiže je to legitímna otázka, treba o tom diskutovať.
A potom prečo september? Marek správne povedal, že my sa opierame o voličov. Nie o voličov Fica a voličov Pellegriniho, my sa opierame o voličov Oľana a ďalších, ktorí nám jasne hovoria, že oni nechcú predčasné voľby a pre nás ten september je skutočne kompromis aj kvôli tomu, prečo, že sa ľudia boja tých predčasných volieb, nie kvôli nám, ale kvôli opozícii, kvôli návratu opozície. A chceme takisto ďalej pomáhať ľuďom, pretože viaceré veci treba dotiahnuť a už to nepočká na ďalšiu vládu a máme tu aj reformy, ktoré treba vykonať, národné parky, zdravotníctvo, vyšetrovania, treba nechať orgánom činným v trestnom konaní voľné ruky. To sú všetko dôvody, je ich množstvo, ktoré sú za september a my ten september, jednoducho to je jediná možnosť, ak už nejde dovládnuť do riadnych... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 26.1.2023 18:57 - 19:02 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán predseda parlamentu, vážení kolegovia, kolegyne tu nie sú, ale ja vás nebudem dlho zdržiavať. Prihlásil som sa do rozpravy, takisto chcem povedať, že predo mnou rečnil Milan Vetrák ako predseda ústavnoprávneho výboru a takisto spolupredkladateľ tohto, toho, o čom teraz momentálne rokujeme. Takže hovoril odborne a hovoril argumenty, aj prečo by mali byť voľby v septembri. Zaznelo to tu, počas tohto dňa som tu sedel, počúval, občas som sa zapojil s faktickými poznámkami, zaznelo tu toho mnoho a ja sa obmedzím len na pár vecí, ktoré keď komunikujem s ľuďmi, tak, tak ma kontaktujú s tým, že, prečo chceme predčasné voľby? Teraz myslím OĽANO, pretože nikdy sme ich v programe nemali, vždy sme bojovali proti tomu, aby predčasné voľby boli a že prečo teraz vôbec rokujeme o predčasných voľbách. Pýtajú sa aj to, že prečo by nemohli byť voľby riadne vo februári a vymenovaná úradnícka vláda atď. atď. Tak k tomu iba pár poznámok a skončím.
My sme si neželali menšinovú vládu. Budem hovoriť za OĽANO. Neželali sme si menšinovú vládu, napriek tomu sme sa do toho stavu dostali a po odchode jedného z našich koaličných partnerov z koalície sme sa do menšinovej vlády dostali. My sme si neželali ani to, aby padla táto vláda a napriek tomu sa stalo to, že táto vláda, nebola jej vyslovená dôvera a táto vláda padla. Potom sa stalo to, že sme bojovali napriek tomu, že sme boli vláda v demisii, celé to bývalé vládne zoskupenie alebo vláda v demisii bojovala o to, aby sa tu v Národnej rade schválil rozpočet pomoci ľuďom na rok 2023. Aj to sa tejto vláde podarilo. No a my sme si neželali ani to, aby niektorí naši koaliční partneri boli za predčasné voľby, neželali sme si ani to, aby prezidentka, pani prezidentka povedala, že do konca januára a vymenujem úradnícku vládu, nič z toho sme si my v OĽANO neželali. Žiaľ, boli sme k tomu dotlačení. Boli sme dotlačení k tomu, aby sme začali rokovať aj o predčasných voľbách. No a boli dohodou bývalých koaličných strán stanovené na 30. september. Niektorí, niektoré koaličné, bývalé koaličné strany chcú hlasovať aj za iné termíny, nech. My v OĽANO budeme hlasovať za ten september.
A teraz argument prečo. Áno, ja mám ten laický argument, ten, ktorý aj mne hovoria ľudia a ten, ktorý z prieskumu, z ktorého vychádzal aj môj predrečník Milan Vetrák, hovoril, že tam vyšli dve veci, ktorých sa ľudia najviac obávajú, keď prídu predčasné voľby, a prvá vec bola spomenutá návrat Fica a druhá vec, že sa zastaví vyšetrovanie ekonomickej trestnej činnosti. Preto ja osobne nikdy som si nemyslel, že budem podpísaný pod nejakým takým uznesením, nikdy som si nemyslel, že budem hlasovať za termín skorších, za skorší termín volieb, ale, žiaľ, boli sme k tomu nejakým spôsobom dotlačení, ako som vysvetlil.
A práve kvôli tomu, čo som spomenul, tie dva body, čoho sa ľudia obávajú, zopakujem, návrat Fica a zastavenie vyšetrovania ekonomickej trestnej činnosti, tak kvôli týmto veciam budeme hlasovať v OĽANO za 30. september.
Ďakujem, len toľko som chcel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:55 - 18:57 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis

===== Ďakujem pekne. Najprv začnem pánom poslancom Kyselicom. Inak ďakujem za všetky faktické k môjmu príspevku.
Áno, presne tak, volebný program a volebný systém je súčasťou viacerých ústav, pretože aj v iných štátoch si uvedomujú, že treba na to širšiu zhodu. Teraz sa tá širšia zhoda našla v podobe 92 poslancov a keď sa nájde v budúcnosti, tak kľudne to môže byť aj iný volebný systém a môžu byť aj dve komory a v jednom taký systém, v druhom taký, veď presne to je na tú širšiu diskusiu, a pomerný systém máme aj v Českej republike chránený ústavou.
A pokiaľ ide o jeden volebný obvod, veď ten sme tu mali dlhé-dlhé roky, viackrát sa tu našla ústavná väčšina aj z radov opozície a nechceli ho zmeniť. Takže je to také neúprimné, keď to dneska kritizujú a rozhorčujú sa nad tým a pritom to tu tolerovali a nemenili dlhé desiatky rokov.
K tomu prepadnutiu majetku ja som reagoval len preto, lebo pán Fico ma obvinil, že ja ako keby komunikujem priamo so sudcami a vynášam nejaké informácie od nich, to nie je vôbec pravda, ja so žiadnymi sudcami na Ústavnom súde nekomunikujem a ako som vysvetlil, vychádzal som zo signálov z prostredia, čiže z toho širšieho okruhu mimo sudcov a preto som na to potreboval reagovať, lebo to bolo vážne obvinenie, ktoré zasahuje aj, ktoré by mohlo potenciálne zasahovať do nezávislosti Ústavného súdu a nie je to ani pravdivé.
Pánovi Kočišovi, ja som rád za to vaše vyjadrenie, že ste ochotný znižovať kvórum, veď bude to na stole, môžeme sa poradiť, ktoré je to najlepšie číslo, určite tá päťdesiatka dneska je najväčší problém referenda ako-takého. To sa zhodneme asi všetci. Čiže kto hovorí, že nechce meniť kvórum, ako SMER, ale zrazu, ale chce dávať ľuďom možnosť rozhodovať v referende, tak to je Potemkin, to je, to je pretvárka. Vy ste aspoň v tomto rozumnejší a teda však budeme sa o tom baviť, pretože taká novela ústavy tu bude.
No a pokiaľ ide o Milana Kuriaka, ďakujem pekne. No ja myslím, že teraz tie zákony budú už nám ťažšie všetkým prechádzať, takže ja budem mať viac času vystupovať v diskusiách.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:55 - 18:57 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis

===== Ďakujem pekne. Najprv začnem pánom poslancom Kyselicom. Inak ďakujem za všetky faktické k môjmu príspevku.
Áno, presne tak, volebný program a volebný systém je súčasťou viacerých ústav, pretože aj v iných štátoch si uvedomujú, že treba na to širšiu zhodu. Teraz sa tá širšia zhoda našla v podobe 92 poslancov a keď sa nájde v budúcnosti, tak kľudne to môže byť aj iný volebný systém a môžu byť aj dve komory a v jednom taký systém, v druhom taký, veď presne to je na tú širšiu diskusiu, a pomerný systém máme aj v Českej republike chránený ústavou.
A pokiaľ ide o jeden volebný obvod, veď ten sme tu mali dlhé-dlhé roky, viackrát sa tu našla ústavná väčšina aj z radov opozície a nechceli ho zmeniť. Takže je to také neúprimné, keď to dneska kritizujú a rozhorčujú sa nad tým a pritom to tu tolerovali a nemenili dlhé desiatky rokov.
K tomu prepadnutiu majetku ja som reagoval len preto, lebo pán Fico ma obvinil, že ja ako keby komunikujem priamo so sudcami a vynášam nejaké informácie od nich, to nie je vôbec pravda, ja so žiadnymi sudcami na Ústavnom súde nekomunikujem a ako som vysvetlil, vychádzal som zo signálov z prostredia, čiže z toho širšieho okruhu mimo sudcov a preto som na to potreboval reagovať, lebo to bolo vážne obvinenie, ktoré zasahuje aj, ktoré by mohlo potenciálne zasahovať do nezávislosti Ústavného súdu a nie je to ani pravdivé.
Pánovi Kočišovi, ja som rád za to vaše vyjadrenie, že ste ochotný znižovať kvórum, veď bude to na stole, môžeme sa poradiť, ktoré je to najlepšie číslo, určite tá päťdesiatka dneska je najväčší problém referenda ako-takého. To sa zhodneme asi všetci. Čiže kto hovorí, že nechce meniť kvórum, ako SMER, ale zrazu, ale chce dávať ľuďom možnosť rozhodovať v referende, tak to je Potemkin, to je, to je pretvárka. Vy ste aspoň v tomto rozumnejší a teda však budeme sa o tom baviť, pretože taká novela ústavy tu bude.
No a pokiaľ ide o Milana Kuriaka, ďakujem pekne. No ja myslím, že teraz tie zákony budú už nám ťažšie všetkým prechádzať, takže ja budem mať viac času vystupovať v diskusiách.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:55 - 18:55 hod.

Kuriak Milan
na ktoré, na čo sme dostali mandát, ale do septembrových volieb, do tohto termínu stihneme ešte určite veľmi veľa vecí a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:53 - 18:55 hod.

Kuriak Milan
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:51 - 18:53 hod.

Kyselica Lukáš
 

Vystúpenie v rozprave 26.1.2023 18:39 - 18:49 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Vy ste tú novelu ústav nadstavili tak, že tej vláde ste obmedzili právomoci, ale zrazu prezidentka jej môže potvrdzovať niektoré ďalšie. Takže neplatí to, že to bolo nastavené tak, že tá vláda môže len kúriť alebo svietiť. Tá vláda môže robiť aj ďalšie veci. Ale vy ste na pár kompetencií zabudli, a preto je legitímna otázka, aby sme tie ďalšie kompetencie doplnili. A otázka je, že či majú, má vláda byť poverená tými ďalšími kompetenciami prezidentkou alebo prezidentom alebo má byť poverená parlamentom. V každom individuálnom prípade, a o tom sa už vedú diskusie.
Nehovorím, že úplne o všetkých tých písmenkách ktoré sú vymenované v ústave, lebo niektoré naozaj nemajú zmysel. Asi nemá zmysel, aby vláda v demisii požadovala znovuzískanie dôvery, lebo už teda bola odvolaná. Ale je tam niekoľko ustanovení v ústave, ktoré, na ktoré bolo pozabudnuté. A dnes ak by ich vláda nemohla vykonávať počas tohto obdobia a teda nešla by nejakým širokým výkladom ústavy, tak by to mohlo naozaj spôsobiť aj nepríjemnosti najmä pokiaľ ide o plnenie alebo vykonávanie napríklad niektorých programov, ktoré súvisia s plánom obnovy.
Pokiaľ ide o to, že tu hovoríte o, o tom, že sme proti referendu, no OĽANO je to posledné, ktoré je proti referendu. Nikto z poli, žiadna z politických strán nemá spracovanú, spracované tak referendum ako má spracované hnutie OĽANO a nepriznáva také práva v referende vo svojom volebnom programe ako hnutie OĽANO. Ale na to, aby sa presadila novela ústavy treba nejakú dohodu a vy ste tú dohodu vážení opoziční poslanci a poslankyne nedokázali spraviť. Vy ste povalili vládu a nevedeli čo s tým máte robiť. Tak muselo prísť až hnutie OĽANO, ktoré sa dokázalo dohodnúť, aby sme sa nejako dopracovali k predčasným voľbám.
A keď vy tu hovoríte, že by sme mali hlasovať za máj alebo za jún, a prečo by sme tak mali robiť. Vy ste hlasovali za novelu ústavy, aby sme sa dostali do tohto bodu? Tak ste mali hlasovať o novele ústavy, a potom sme sa mohli s vami o tom baviť. Ale my sa teraz nemáme s vami o čom baviť. Vy ste ani nechceli, aby sme sa dostali do tohto bodu. My sa budeme baviť iba s tými, ktorí nás sem dostali do tohto bodu. A to sú len SAS, SME RODINA, OĽANO a ZA ĽUDÍ. Ja nemám dôvod sa baviť s nikým iným.
Čiže o máji a júni, na to zabudnite. To sú vaše
Skryt prepis