Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.12.2022 o 10:25 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.12.2022 10:55 - 10:57 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Marek, si to tak prehľadne povedal. Ono je to tak, že kto chce psa biť, palicu si nájde. Keď dávame, tak dávame príliš veľa. Keď dávame prídavky, tak dávame neadresne. Keď dávame málo, tak zase nedávame. Keď dávame, tak zvyšujeme dlh, ale keď dávame iba na tri mesiace, tak zase dávame málo.
V podstate povaľovať vládu pred schválením rozpočtu a nezabezpečiť to, že budú zvýšené platy, že budú vyplatené zvýšené prídavky alebo daňový bonus, že pomôžeme zdravotníkom alebo ľuďom, ktorí pracujú v DSS-kách, ktorí dlhé roky neboli financovaní, toto je podľa mňa dosť mimo. Je to dosť mimo odbornosti, je to dosť mimo akéhokoľvek chochmesu, akéhokoľvek zdravého rozumu.
Povaľovať vládu preto, že sa nepodarilo zastaviť nadužívanie 363, s ľuďmi, ktorí budú veľmi radi bojovať za to, aby to nadužívanie pokračovalo, takisto nedáva logiku.
Ja by som povedala, že neobraňujte sa odbornosťou. Neobraňujte sa odbornosťou, pretože toto s odbornosťou nemá nič spoločné. Je to hlboko osobné. Je to hlboko osobné, a ak hovoríte o zaslepenosti, tak mne sa zdá, že ňou trpíte vy. A ma to prekvapuje u ľudí, ktorí bojovali za to, za občiansku spoločnosť, za ľudí, ktorí bojovali proti mečiarizmu, za ľudí, ktorí bojovali proti extrémizmu, za samé dobré veci. A zrazu sú sami zaslepení tým, že jednoducho čosi je veľmi osobné, a to veľmi osobné ako keby preniklo celý klub.
Ale ja stále verím, že nie ste tie ovce, lebo ja si nemyslím, že ste.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.12.2022 10:40 - 10:53 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, poslankyne, poslanci, milí hostia, SMER sa rozpadol na dve časti a bol na ceste do zabudnutia, vravel navrhovateľ odvolania premiéra Richard Sulík a dodal, že protikorupčné hnutie OĽANO Fica vzkriesilo.
Obviňuje nás zo spolupráce s tým či oným, ale zabúda nielen na svoje opakujúce sa raňajkové hodiny klavíra u mafiána Kočnera alebo na svoje rokovanie v Maďarsku s Kotlebom. Zabúda na koordinovanie sa s extrémistickou časťou opozície pri blokovaní parlamentu alebo spoločnom postupe s nimi napríklad pri hlasovaní o zákone o pomoci tehotným ženám. Ale predovšetkým sa Richard Sulík už aj oficiálne odhalil, keď prosil Pellegriniho, klon SMER-u, aby podpísal on i ďalší spolupáchatelia korupčného systému našich ľudí schôdzu na odvolanie premiéra. O to absurdnejšie vyznieva jeho vyjadrenie smerom k premiérovi v zmysle toho, že mu je ľúto, že je to práve on, kto ho odvoláva.
Nie ste to len vy, pán Sulík, ale podali ste si ruku s ľuďmi ako Žiga, Pellegrini, Saková, Tomáš a ďalší, ktorí sú naozaj spolupáchateľmi systému našich ľudí a spoločne a spoločne s Ficom tu predstavovali to, proči... proti čomu ste spoločne s OĽANO bojovali. Nie je možné nijakým spôsobom ospravedlniť vaše spojenie s mafiou, s ktorou chcete podrezať krk premiérovi a jeho vláde.
Vraj už nie sme protikorupční. Ja si spomínam na správu šéfa Slovenského pozemkového fondu Janka Marosza, ktorý popisoval, čo sa dialo a ako sa to teraz pod jeho vedením mení, 29-tisíc žiadostí driemajúcich na Slovenskom pozemkovom fonde len čakalo na korupčné praktiky - tu máš obálku, vybav tú moju. Bolo to podhubím na obludnú korupciu a špinavé obchody s pozemkami. Niekoľko ľudí muselo z SPF odísť, sú podané trestné oznámenia, riaditeľ Slovenského pozemkového fondu koná. Spravil všetko pre to, aby Druckerovi a spol. cvakli zuby naprázdno v súvislosti s pozemkami pri Trnave.
Rovnako tak by som mohol hovoriť o korupcii a uprednostňovaní „našich ľudí“ smerákmi, SNS a ďalšími spolupáchateľmi na Envirofonde. Spomínate si na medializované nahlásenie korupcie a usvedčenie korupčníka Martinom Feckom? Myslíte si, že bol prvý na ministerstve, kto sa stretol s korupciou? Určite nie. Ale je človekom, ktorý nepodľahol vábeniu peňazí a verný protikorupčnosti OĽANO konal presne tak, ako mal. SaS-ka, máte aj vy takýchto nominantov? Verím, že áno.
Kaliňák sa vyjadril, že korupcia na najvyšších miestach sa nevyšetruje, lebo neexistuje. Za smeráckeho systému, korupčného systému táto jeho veta znie, ako keby poprel gravitáciu, veď majú rozkrádanie krajiny v DNA.
Protikorupčnosť - že vraj sme ju stratili. Vy ste slepí alebo iba nechcete vidieť to, ako sa domček, ako domček z karát začal rúcať korupčný systém „našich ľudí“? Vy nevidíte, čo vypovedajú spolupracujúci obvinení? Nevidíte obvinených, ale už aj odsúdených zo spomínaného systému? Nevidíte, že polícia, vyšetrovatelia, prokurátori, sudcovia majú rozviazané ruky a mafii horí pod zadkom ako ešte nikdy? Mafia a ich oligarchovia útočia na túto vládu odvtedy, čo vznikla. Momentálne Haščák napĺňa schránky ľudí svojimi novinami, v ktorých brýzga na OĽANO a s ďalšími a ďalšími výpoveďami ľudí zo systému aj niektorým ľuďom z tejto Národnej rady sa spí čoraz ťažšie. Vy to naozaj nevidíte? Nie je to náhodou výsledok toho, že tu nastala zmena po voľbách v roku 2020? Nie je to predovšetkým zásluha Matoviča, OĽANO a, áno, aj vaša?
Smeráci majú svojich oligarchov, ľudí v pozadí, na ktorých nie sú nastavené kamery a reflektory. Tí vycítili, že najslabším miestom koalície je Sulík. Potrebovali túto vládu položiť na lopatky a odporúčali tým, ktorí na to mali dosah, pracujte na Sulíkovi, ten je to miesto, cez ktoré to môže padnúť, má už aj skúsenosti s povalením vlády a zdá sa, že to zvládne znovu. Nastavil sa proti Matovičovi ako premiérovi a systematicky na tom pracoval, až sa mu to podarilo. Igor Matovič sa vzdal postu premiéra.
Dohoda na vláde počas pandémie pre Sulíka znamenala, že to má pred médiami bojkotovať a odsúdiť. Už vtedy bolo jasné, že máme opozíciu v koalícii. Zúčastnil som sa len niekoľkých koaličných rád a na jednej takej od jedného z členov odznelo: „Pán Sulík, vy ste parazit tejto koalície. Dobrými vecami, ktoré sa podaria, sa chválite, ale od tých nepopulárnych sa dištancujete a kritizujete nás.“ Nestačilo. Igor Matovič sa vzdal postu premiéra, ale prekážal SaS-ke a ja si dovolím tvrdiť, že predovšetkým mafii a jej oligarchom aj na poste ministra financií. Celé leto sa hralo o to, či SaS ostane v koalícii, alebo odíde od zodpovednosti, opustí nielen koalíciu, ale aj ľudí. Momentálne je pred schválením rozpočet na pomoc ľuďom, rodinám s deťmi, firmám, školstvu, zdravotníctvu, dôchodcom a tak ďalej. Ale problémom asi je, že to nie je rozpočet futrovania vreciek mafií a jej oligarchom, tak teraz je najvyšší čas na povalenie vlády.
Myslím si, že Richard Sulík vďaka nenávisti, ktorú prechováva k Igorovi Matovičovi, takýmto spôsobom len poslúži mafii. Nič nezíska ani on, ani SaS. A stratí pritom celé Slovensko, pretože rozpočet pomoci bude ohrozený a myslí... myslím tým, že bude ohrozený, myslím si, že bude ohrozený aj vznik demokratickej vlády. Momentálne zažíva Slovensko krízy, ktoré sú naozaj kruté, pandémia, inflácia, zdravotnícka kríza, energetická kríza. Vláda pomáha ľuďom, tu v parlamente schvaľujeme zákony, ktoré majú doručiť pomoc ľuďom. Situácia je veľmi zložitá a vieme z histórie, že nikdy krízy neprinášajú volebný úspech demokratickým silám. Najoblúb... najobludnejším príkladom je obrovská podpora Hitlera v čase hospodárskej krízy. Skratkovité riešenia naoko zjednodušenia zložitých problémov a ich riešenia sú pre ľudí príťažlivé a lákavé. Extrémisti a mafia v takýchto časoch rastú so svojou popularitou. Predčasné voľby, ku ktorým nás Richard Sulík chce dohnať, lebo iné scenáre sú podľa mňa nepravdepodobné, dopadnú pre Slovensko katastrofálne.
Fico okrem toho, že sa pred pár dňami aj tu v pléne vyhrážal špeciálnemu prokurátorovi a robí tak bežne smerom k vyšetrovateľom a k prokurátorom, povedal teraz v rozprave čosi obludné. Niežeby to bola jediná hrozná veta, ktorú vyslovil, ale táto kričí nad všetky a odhaľuje úplne na kosť to, ako zmýšľa on i celá jeho smerácka partička, či už jedného, alebo druhého, naklonovaného SMER-u. Fico povedal: „My sa budeme tešiť, ale pre túto krajinu to bude katastrofa.“
Tento člen z vrchných poschodí systému „našich ľudí“, mafián z poľovníckej chaty je pripravený pomôcť Richardovi Sulíkovi povaliť túto vládu. Aj extrémisti z Republiky sa už trasú, kedy sa tak stane, pretože práve oni ponúkajú ľuďom tie skratkovité riešenia podobne, ako to robil istý Adolf tiež v čase kríz, ktoré trápili ľudí.
Historické skúsenosti jasne hovoria, ako to po povalení vlády dopadne. Dobre pre Slovensko určite nie.
Richard Sulík či iní bohatí ľudia, ktorí majú zadné dvierka vo forme odchodu na svoje ranče či do Dubaja, alebo iných destinácií, asi veľmi znepokojení nie sú. Sú tu však aj chudobnejší, chudobní, jednoduchí, obyčajní ľudia alebo aj ľudia stried... strednej triedy, ktorí tu chcú normálne žiť, vychovávať svoje rodiny, poctivo pracovať či tešiť sa z vnúčat a mať radosť z toho, že žijú na Slovensku. Tí ľudia nechcú ísť preč zo Slovenska, ale nechcú žiť v krajine, kde je niekto nad zákonom, kde funguje korupčný systém „našich ľudí“, ktorý jedným zabezpečuje blahobyt a beztrestnosť a druhých bez akýchkoľvek zábran nivočí. A ak sa niekto snaží proti nim bojovať, ako to robil roky Igor Matovič, tak ho ničia šikanovaním cez policajnú mafiu.
Pamätám si, keď sme v rokoch 2017 či 2018 s kolegami v škole v kabinete diskutovali o tom, že sa snáď z toho Slovensko ani nikdy nedostane. Ráno pred vyučovaním sme si čítali články Kuciaka, Vagoviča a ďalších, ktorí popisovali, ako to tu fungovalo. V jedno ráno sme s kolegom otvorili v kabinete najčerstvejšie články a prepadla nás neuve... neuv.. neuveriteľná bezmocnosť, zavraždili Kuciaka a jeho snúbenicu. Mal som slzy v očiach a cítili sme zlosť, hnev, ale predovšetkým bezmocnosť. Potom prišli zhromaždenia za slušné Slovensko. Pozvali ma, aby som vystúpil na pódiu v Skalici ako stredoškolský učiteľ, neskôr aby som míting moderoval, potom aj krátko vystúpil na veľkom zhromaždení v Bratislave.
Neskôr prišiel telefonát od predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša s ponukou ísť na kandidátku OĽANO a pomôcť v boji proti tomu, čo tu predstavovali smeráci. Rád by som teraz povedal, že som nezaváhal, ale zaváhal som. Vzal som si týždeň na rozmyslenie, hovoril o tom s manželkou aj s kolegami. O týždeň sa ozvali znova a ja som to vzal. Nepredpokladal som, že to vydá na parlament zo 48. miesta na kandidátke, ale vložil som sa naplno do toho boja za to, aby smeráci padli. A oni padli. Korupčný systém sa začal rozpadať.
Verím, že sa spravodlivosť na Slovensku už nezasekne a bude platiť zákon pre každého. Kvôli nasledujúcim generáciám, ktoré tu prídu po nás, vás žiadam, nepovaľte vládu, schváľme rozpočet pomoci ľuďom a nedovoľme ich návrat. Nedovoľme návrat mafie! Nech spravodlivosti nič nestojí v ceste. Prosím, poslanci zo strany SaS, nevráťte Slovensko mafii napriek tomu, že váš šéf Richard Sulík sa takto už rozhodol.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.12.2022 10:25 - 10:27 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Ďakujem ti, Gábor, máš úplnú pravdu. Partneri strany SaS sme a vždy boli my. Stáli sme na spoločných barikádach. Dlhé roku... dlhé roky sme spolu bojovali proti politickej mafii, ktorá sa tu zakorenila. Rozoberal si tu naše spoločné hlasovania a veľmi dôležité hlasovania, kvôli ktorým vlastne prešli aj reformy. A treba povedať, že tak ako strana OĽANO, tak aj strana SaS sú reformné strany. Aj vďaka strane SaS prešli reformy, ktoré v tomto volebnom období sme predložili my. Rozoberal si tu aj odvolávania. Áno, niekoľkokrát tu bol odvolávaný minister Matovič alebo minister Sulík, alebo takisto pani Kolíková. A treba povedať, že poslanci za stranu OĽANO nikdy nezahlasovali proti odvolávaniu nejakého ministra, čo sa na rozdiel od SaS nedá povedať.
Zároveň si zabudol na jedno odvolávanie. A to na predsedníčku výboru Cigánikovú, ktorá bola odvolávaná vlastne zo svojho postu ako predsedníčka výboru pre zdravotníctvo, ktorého sa poslanci OĽANO nezúčastnili. Neodvolali ju. My krvavé oči na rozdiel do SaS nemáme. A ja verím tomu, že aj toto je príklad toho, že poslanci SaS sa ani nezapojili do tejto debaty, nereagovali na teba, že sa v nich pomaličky ozýva to svedomie aj skrz tvoju rozpravu. Verím tomu, že nebudú stáť na tej zlej strane histórie a nepovalia vládu Eduarda Hegera, ktorej boli súčasťou dva a pol roka, lebo takýto precedens tu nikdy nebol, aby koaličná strana, ktorá tu s nami bojovala proti politickej mafii, sa tu bude teraz spájať s politickou mafiou a bude odvolávať vládu, ktorú, za ktorú bojovali aj oni pred voľbami v roku 2020.
Ešte raz, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.12.2022 10:25 - 10:26 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Gábor, ďakujem za tvoje vystúpenie. Myslím si, že to bolo veľmi také múdre a rozumné v tejto situácii.
Ja som dosť skeptický, pretože myslím si, že SaS-ka, strana, ktorá vždy sa chválila tým, že bojuje za zdravý rozum, úplne ten zdravý rozum stratila a prestala si všímať fakty. Prestala si všímať, stráca historickú pamäť.
A to, čo si spomínal, ako, ako hlasoval HLAS, je presne to, čo hovorí o ich prístupe, o tom, akí naozaj sú. A to, čo teraz vlastne SaS-ka robí, je to, že si toto nechce všímať. Nechce na to brať ohľad. Proste ide za iným hlasom a iným smerom, ako tie vyše dva roky vo vládnej koalícii, keď sme sa snažili naozaj zmeniť túto krajinu a unesený štát vrátiť ľuďom do rúk.
A k tej historickej pamäti. SaS-ka už raz povalila demokratickú vládu a ja len pripomeniem dve čísla. Potom vo voľbách v roku 2012 mal SMER 40,42 %, SaS mala 5,88 %. Kolegovia, smerujete k tomu, aby ste toto zopakovali.
Toto, čo robíte, k tomu smeruje. Je to samovražedné. Zastavte sa, prosím, vás.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.12.2022 10:10 - 10:12 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Pán kolega Galek, pýtaš sa, prečo tu nesedia ministri. No toto je presne o tom, že keď tu nesedela pani Kolíková alebo Richard Sulík, tak to bolo úplne v pohode, teraz vám to vadí, proste to je to vaše pokrytectvo, kým ste boli vo vláde, tak vláda bola super, všetko bolo O. K., keď už nie ste vo vláde, vláda je zlá, všetko je zlé, očierňujete.
A ja si myslím, že to dláždenie cesty pre Roberta Fica, ktoré tu spomínaš, je presne to, čo robíte. To je to neustále spochybňovanie vlády, neustále očierňovanie, prekrúcanie, presne to, čo tu robí od začiatku REPUBLIKA, Kotlebovci, SMER, HLAS, k tomu ste sa teraz pridali vy, pretože už nie ste vo vláde, tak už je to zlá vláda, už je všetko zlé, čo robí, a pridávate k tomu šírenie hoaxov ako tuto pani kolegyňa Cigániková pred chvíľou alebo domnienok ako ty. Mali sme pocit na výbore... Aha, takže vy ste mali pocit, takže to tak je, tak už to v rozprave v Národnej rade vyhlásiš za fakt.
No celé, celé toto je také úbohé varenie z vody, ktoré tu predvádzate, proste rozprávate o tom, jak si mal Edo Heger upratať Igora Matoviča, no vy by ste si mali upratať Richarda Sulíka. Človek, ktorý svoju dcéru napíše na zoznam pracovníkov ministerstva len preto, aby mohla ísť do Dubaja zadarmo, tak to je niečo, za čo by politik v slušnej krajine odišiel úplne z politiky na veky. To proste toto normálny človek urobiť nemôže. A to, že svojou urazenosťou a pomstychtivosťou vedie celú SaS-ku do záhuby, to je niečo, prečo by ste si ho mali upratať, ale to vy, žiaľ, nedokážete, pretože v SaS-ke diskusia neexistuje. Tam viete na seba iba kričať.
Skryt prepis
 

12.12.2022 9:40 - 9:40 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, ja len chcem zareagovať na tie, na tých ľudí bez vzdelania, akože no. Ako vo veľa, veľa orgánoch sú aj ľudia, ktorí majú určitú prax, a bere sa to ako náhrada vzdelania veľmi často.
Ale keď sme už pri tom, myslím si, že keby ste si spočítali, urobili takú štatistiku a spočítali, koľko je funkcionárov SaS-ky v orgánoch firiem na ministerstve hospodárstva, v dozorných radách, mnohí sú aj viackrát. A myslím si, že to je veľký trapas, ako ste to tam poobsadzovali, nahádzali svojich okresných a krajských funkcionárov do... (Reakcia z pléna.) Áno, áno, jasne, Karol, môžem ti povedať konkrétne mená. To je veľmi konkrétne.
A, pani kolegyňa, k tomu, čo ste tu rozprávali o nádeji, no vy ste podporovali Eduarda Hegera, zatiaľ ste rozprávali o tom, kým ste mali nádej, že zareže Igora Matoviča, to bola vaša jediná nádej. A dovtedy ste to zvládali, kým, kým sme nepresadili rodinný balíček, a to už vám úplne vyrazilo dekel, že OĽANO presadilo niečo, čo naozaj pomôže ľuďom, čo pomôže tomu miliónu rodín s deťmi, ktoré máme na Slovensku, pretože ste dobre vedeli, že to ľudia budú cítiť a budú za to vďační. A to vám tak vyrazilo dekel, že ste dva mesiace cez leto otravovali ľudí tým, že ste urazení a ofučaní, odídete z vlády, keď neodíde Igor Matovič. A teraz zase otravujete ľudí dva týždne pred Vianocami tým, že vy chcete odvolať vládu.
Čiže Edo Heger týmto stratil vašu podporu, že jednoducho sa nepostavil proti pomoci rodinám, že sa nepostavil proti rodinnému balíčku.
Skryt prepis
 

12.12.2022 9:25 - 9:25 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
No, pani kolegyňa Bittó Cigániková, ja zdravotníctvu veľmi nerozumiem, som ani nechcel reagovať, ale už keď tu hlásate úplné, očividné nezmysly, tak už musím.
Prvá vec, akože kritizujete to, že niekto prišiel na výbor, aby bol uznášaniaschopný, tak myslím si, že vám ako predsedníčke výboru to tiež bolo veľmi milé, keď prišiel ktokoľvek na výbor, aby bol uznášaniaschopný, ale už nie ste predsedníčka, tak už teraz je to zlé. To je klasická taktika. Čím horšie, tým lepšie. Žiaľ, ste sa pridali k SMER-u a k ďalším, ktorí to takto robia tu už pomaly tri roky, a teraz vy ste do toho vkĺzli, úplne super.
No, k tým nezmyslom. Tvrdíte, že 24 % pri zvýšení daňového bonusu pomôžeme rodičom a ostatným dáme menej. No to je očividný nezmysel, lebo ľudí, ktorí zarábajú minimálnu mzdu, čo myslíte, koľko je na Slovensku? 4 % všetkých zamestnancov. Čiže ak by ich bolo 75 %, vtedy by to sedelo zhruba. Toto sú také nezmysly. Ako dajte k tomu fakty, z ktorého to vychádza. To ste si vymysleli hausnumero, ktoré tu teraz hlásate.
Ďalšie hausnumero je to vaše tvrdenie o tom, koľko zákonov extrémistov sme podporili. Vtedy, keď ste robili tú štatistiku, ja som si dal tú robotu, že som si pozrel tie dáta, čo ste tam dali, boli tam nezmysly. Medzi tých extrémistov ste zaradili aj Martina Čepčeka, dokonca ešte v čase, keď bol členom poslaneckého klubu OĽANO. Zaradili ste tam zákony SME RODINA a podobne. To boli nezmysly. Ja som vám to už vtedy písal, že hlásate hlúposti. Prosím vás, si to prejdite. A teraz bez hanby hlásate takéto číslo len preto, že vám to tam vyšlo, ako ste si to tam nahádzala.
Prosím vás, držte sa faktov, lebo hlásate naozaj hausnumerá a nezmysly.
Skryt prepis
 

12.12.2022 9:10 - 9:10 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pani poslankyňa, vy ste hovorili, že sme nič nespravili so správaním Igora Matoviča. Mne vyčítate zlodejinu, korupciu a idete odvolávať Eduarda Hegera s klonmi SMER-u, ktorí tu vybudovali korupčný systém našich ľudí. Tak sa zamyslite, čo robíte.
A prihlásil som sa do tejto faktickej hlavne kvôli tomu výboru, že ste nám vyčítali, že sme sa spojili s pánom Urbanom a že on šiel na výbor alebo zúčastnil sa výboru a hlasoval, síce nehlasoval za, ale hlasoval, resp. zdržal sa hlasovania, bol prítomný a dovolil tak, aby bol výbor uznášaniaschopný. No tak vy chcete diktovať iným ľuďom, či na výbor majú, alebo nemajú chodiť? Snáď je jeho vec, že prišiel na výbor.
Hovoríte o Všeobecnej zdravotnej poisťovni, o tom, čo sa deje v nemocniciach, o zdravotných poisťovniach všeobecne, ale neodvolávate ani ministra zdravotníctva, ani ministra financií, ale odvolávate rovno Eduarda Hegera.
Ja vám neberiem odborné argumenty, môžme sa o nich rozprávať, môžme sa o nich baviť, veď niekoľkokrát sme mali aj minulý týždeň výbor a odzneli tam argumenty z vašej strany aj Marek Krajčí hovoril svoje argumenty. Ale takto, že vy budete vyčítať niekomu, že chodí na výbor? Tak to, to snáď nie.
A toto, čo ste hovorili, že sme 125 zákonov extrémistov podporili, tak to si skutočne nepamätám, že by im toľko zákonov prešlo. To čo je za blud? My sme mali svoje návrhy, a to, že niekto hlasoval za ne, to je jeho vec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2022 13:25 - 13:25 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister Jarko Naď, ja ti takisto ďakujem za tvoje vystúpenie.
Hoci si avizoval, že vieš byť aj rázny, dnes naozaj si to pojal veľmi, by som povedal, na tvoje pomery veľmi citlivo a uvážene, za čo ti ďakujem.
Začal si s tým, že... alebo pripomenul si to, že kedysi nás tu bolo na, sa dá povedať, jednej lodi, nie na jednej kryhe, 95. A áno, akože s veľkou vervou sme sa rozhodli, že budeme spolupracovať na tom, aby Slovensko sa zmenilo k lepšiemu, aby sa oplatilo na Slovensku žiť. No prišli tie veci, ktoré prišli. Prišla pandémia, prišli, prišla vojna, prišli ďalšie a ďalšie krízy a to preosialo tie naše rady a v mnohých veciach sme sa možno nezhodli, ale jedno je isté, že či Igor Matovič, či celá vláda, či Edo Heger, každý minister, každý poslanec z našich radov chcel len to najlepšie pre Slovensko. A dospeli sme tam, kde sme dospeli.
A tak ako hovoril môj predrečník Marcel Mihalik, áno, ja som, ja to tak cítim, však Peťo Cmorej mi to tak aj do ucha pošepkal, problém je len jeden človek. Hej? A teraz ten jeden človek, však on naozaj bol v tej vláde, bol premiér, bol minister a povedzte mi, čo všetko sa zlé spravilo? Veď sa spravilo maximum pre to, aby sme prekonali všetky tie krízy, či pandémiu, či teraz energetickú krízu, veď ľudia dostávajú peniaze, ktorých sa dožadujú. Hej, samozrejme, nedá sa všetkým vyhovieť toľko, koľko by sa dalo. A zneužíva sa teraz táto téma.
A skončím tým, čím končil aj, aj pán minister, a opäť apelujem na Ondreja Dostála, na Janka Benčíka, na Peťa Osuského, ale aj na tých, ktorí tu sú ZA ĽUDÍ, proste aby ste nejakým spôsobom sa vžili do toho, že keď budete zaspávať a keď sa budete zobúdzať, ako, ako budete vnímať to, čo príde po tom, keď... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2022 13:25 - 13:26 hod.

Mihalik Marcel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, som veľmi rád, že si nám povedal svoje zážitky z Ukrajiny. Muselo to byť asi veľmi silné a určite vidieť zbombardované domy a ľudí, ktorí nemajú kde bývať, zimu a bez elektriky. Muselo to byť dosť aj veľmi ťažké.
Mrzí ma však, že veľa našich občanov to tak nevníma absolútne a stále stojí na strane agresora. No aj keď sa niektorí politici hádžu o zem, verím, že smerovanie Slovenska zostane tým smerom, ako sa to nastavilo v tomto období našej vlády. Takže z tohto dôvodu si myslím, že vracať sa pred rok ’89 by bolo veľmi zlé. A ja osobne teda by som sa do toho obdobia nechcel vrátiť vôbec. Nie, ďakujem, nemám záujem.
A k samotnej, samotnému odvolávaniu vlády teraz v podstate kolegovia zo SaS-ky to potvrdili, že celé to je o tom, že im vadí len a len Matovič, čo jednoducho tento človek podľa nich nesmie byť vo vláde, a preto obetujú aj demokratickú vládu na to, aby sa mohla vrátiť iná vláda, ktorá, s ktorou určite nebudú súhlasiť.
Takže ešte raz, pán minister, ti ďakujem za tvoje slová. A verím, že Ukrajina, tak ako si povedal, myslí na nás, že vie, že Slovensko je na tej mape demokratickej a pomáha Ukrajine tak, ako sa dá, teda svojimi maximálnymi možnosťami.
Ďakujem.
Skryt prepis