Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

9.12.2022 o 11:10 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.12.2022 11:10 - 11:11 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Mám procedurálny návrh, aby naozaj teda ja som pomenoval, ospravedlňujem sa, pána Blanára tak, ako ho volajú jeho, jeho kolegovia, ale potom, pán predseda, mám procedurálny návrh, aby všetky tie urážky, ktoré robia smerohlasáci, ktoré... tie, všetky tie urážky, čo robí Blaha, všetky tie urážky, čo robí Suja a Mazurek, ako tu hodnotil aj teraz Miša Šipoša, že je hlupák, že je idiot, aby všetky tieto urážky, aj pán poslanec Dostál, keby bol taký dobrý a všetky tieto urážky on dostal nielen na niekoho, ale na všetkých adresoval.
A poprosím vás, aby ste viedli všetci Národnú radu spôsobom rovnakým. Keď včera bolo povedané, že niektorí môžu, že môžu reagovať na niektoré veci, potom prišiel pán poslanec Blanár, ktorého vlastní, vlastní tak volajú, ako som ja povedal, a on to robil úplne inak.
A dnes to isté. Dnes počas vystúpenia Miša Šipoša Blanár vôbec neupozorňoval ani Suju, ani Mazureka, ktorí robili absolútne zle... (Prerušenie vystúpenia časomerom, reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2022 10:55 - 10:57 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo. Igor Matovič si ako predseda víťazného politického hnutia odniesol z Prezidentského paláca poverenie na zostavenie vlády a jeho cieľom bolo vytvoriť silnú, stabilnú vládu s ústavnou väčšinou, do ktorej prizval tri politické subjekty, SME RODINA, ZA ĽUDÍ a SaS. Spoločným cieľom týchto strán bolo očistiť Slovensko od mafie, od korupcie, od klientelizmu.
Je potrebné povedať, že mnoho sa vďaka vám, nám, vďaka súčasným aj bývalým partnerom aj podarilo. Tak ako si spomenul, pán kolega Šipoš, mnohé reformy sa spustili napríklad. Musíme si však uvedomiť a spomenúť, v akom čase táto vláda preberala moc. Podarilo sa nám zomknúť a spoločnými silami sme zvládli mnohé nástrahy. Rovnako aj ekonomické následky, ktoré ostali po bohapustom rozkrádaní Roberta Fica, ako to povedal predseda SaS Richard Sulík, či po bezhlavom rozkrádaní Petra Pellegriniho, rozhadzovaní Petra Pellegriniho. On sám sa neštítil na sklonku vládnutia vyjadriť, no a čo, veď oni na to budú hľadať peniaze. A teraz spolu s ním a s tou jeho slávnou Pelleho jedenástkou podávate návrh na vyslovenie nedôvery tejto vláde. Vyhoveli sme požiadavke SaS na výmenu premiéra. Eduard Heger dokázal, že vie viesť túto krajinu viesť v ťažkých časoch, a prináša riešenia, ktorých ste aj mnohí z vás boli donedávna súčasťou.
Kolegovia z SaS, zvážte svoje konanie. I keď súhlasím s Milanom Potockým, že asi ste sa už rozhodli, ale napriek tomu sa stále pýtam, či vám stojí za to, aby sa k moci vrátili ľudia, ktorí môžu za rozvrat tejto krajiny.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2022 10:55 - 10:56 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Šipoš, ty si zvolil rovnakú taktiku ako pán premiér a ďalší ministri našej vlády, to znamená, snažíš sa prehovoriť do duše poslancom SaS, aby si tento krok, ktorý je vlastne ich sebevražedným krokom do záhuby, aby si ho rozmysleli.
Ja som v tomto smere trošku skeptický a vidím, že sú presvedčení túto vládu povaliť a naozaj že ich nepresvedčí nič. Ale ak sa pozerám do ich radov a vidím tu skúsených politikov, ako je pán Benčík, pán Dostál, pán Osuský, ktorí roky venovali svoj politický život za demokraciu a spravodlivosť a týmto rozhodnutím to zahodia do koša jediným, a naozaj aj mladí politici z SaS, ktorí tým pádom dostanú nálepku do svojej politickej budúcnosti, bude im stále svietiť na čele, že povalili túto vládu. Pán Sulík sa už tejto nálepky nezbaví, jemu už to proste prischlo. Ale ostatní poslanci sa tomu môžu vyhnúť. Takže ten apel nakoniec v tomto pléne má ešte zmysel, si myslím.
Ďalej chcem povedať to, čo si povedal, že SaS nech predstiera akékoľvek dôvody, argumenty na povalenie tejto vlády, ten výsledok bude jediný, a to, že sa bude tešiť z tejto pádu vlády Fico, nikto iný.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

9.12.2022 10:40 - 10:40 hod.

Pročko Jozef
 

9.12.2022 10:25 - 10:25 hod.

Šipoš Michal Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pozerám, že niektorí poslanci SMER-u, už im padla dnes. Koľko máme hodín? 10.31 hod., môžu ísť domov, oddychovať, v poriadku. Ja sa chcem v tomto mojom vstupe prihovoriť demokratom v tomto pléne. Tí, čo tu ostali, možno aj tí, čo to budú pozerať niekde v kancelárii alebo cez internet.
Chcem sa vás opýtať, či ste počuli to, čo hovoril Robert Fico pred chvíľou, Ondro, pán Osuský, pán Benčík, Anka, či ste počuli, čo tu, ako sa tu vyvracal pán Blaha. Veľmi dobre treba teraz počúvať to, čo oni hovoria.
Neviem, či si pamätáte, ale spolu sme viac ako desať rokov, ja som vtedy ešte nebol poslanec, bol som asistentom, následne som bol v mediálnom tíme, potom v krajských štruktúrach hnutia OĽANO, ale pamätám si, ako sme desať rokov spolu bojovali pok... bok po boku, ako sme robili protesty, ako sme robili spoločné tlačovky, kde sme poukazovali na rozkrádačky SMER-u a ich kumpánov.
Spomínam si, ako sme robili protesty pred brlohom zlodejov - Bonaparte, pred ministerstvom spravodlivosti, pred ministerstvom vnútra, pred Generálnou prokuratúrou. Pamätám si, ako sme bok po boku stáli na námestiach 17. novembra, na protestoch pred predraženými cétečkami, na zhromaždeniach Za slušné Slovensko po vražde Jána a Martiny. Stáli sme spolu vždy, bok po boku. Dokonca tie protesty boli v Bratislave, v Košiciach, v Poprade, v Banskej Bystrici, v Žiline, všade tam sme stáli spolu a bojovali proti zlu, a preto nám ľudia po ôsmich rokoch dali obrovskú dôveru, uverili nám a dali nám silný mandát vo voľbách. Vznikla vláda štyroch partnerov, OĽANO, SaS, SME RODINA, ZA ĽUDÍ, nie, nie ideálnych partnerov, ale demokratických strán, ktoré túžili po zmene a chceli zmeniť Slovensko.
Chceli sme zlepšiť krivdy, napraviť všetko zlo, čo sa tu napáchalo za vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Chceli sme dať ľuďom novú nádej a áno, priznávam, že naša vláda, ktorej ste boli súčasťou obrovské množstvo času, urobila aj chyby, áno. Urobili sme aj veci nie dobré, mnohé veci sme neurobili, áno, stále sme nezmenili § 363. Áno, mal som vieru v pánovi Žilinkovi, keď ste, kolegovia, myslím, že to bol pán Sulík, prišli s návrhom o indikatívnom hlasovaní. Poďme spoločne zvoliť dobrého generálneho prokurátora. Ja som vtedy mal vieru, že ten pán Žilinka to bude aj napriek tým stretnutiam s pánom Gučíkom, s pánom Sulíkom, neviem s kým všetkým sa stretol, mal som nádej a vieru, že pán Žilinka si bude stáť za svojím, a tak ako na vypočúvaní hovoril, že § 363 treba upraviť, zmeniť, že sa to aj stane.
Tiež som očakával od Márie Kolíkovej, že s tým príde a bude viac za to bojovať, bude to viac presadzovať. Verte mi, v našom poslaneckom klube som robil všetko, čo som mohol, aby ten paragraf a zmena toho § 363 prešla. Netvrdím, že všetko bolo ideálne, nebolo ideálne a ani nebude ideálne, nikdy to nebude ideálne. V žiadnej demokratickej vláde, ktorá tu, ak ešte raz možno bude, o čom mám vážne obavy, nikdy to nebude ideálne. Tak ako v rodine, v škole, v práci, vo firme, v zamestnaní, kdekoľvek si spomeniete, tak ani ako v našom klube to nie je ideálne, ani vo vašom klube to nie je ideálne.
Ale má zmysel toto všetko, čo sme za desať rokov vybojovali, ako sme desať rokov bojovali bok po boku, má to zmysel všetko zahodiť preto, lebo nie sme ideálni, lebo tu má niekto s niekým problém, osobný spor, následne stranícky spor, ako to včera hovoril Janko Budaj?
Áno, prerástlo to do straníckeho sporu. Ale na toto sa milí kolegovia, milí demokrati, Tomáš, Braňo, na toto sa pozerajú naši voliči, demokratickí voliči, ktorí vidia jasnú a priamu čiaru, a tá čiara je jasná a čistá a číra. Napriek tomu, že máme spory, napriek tomu, že Richard nesúhlasí s Igorom a Janka s Marekom a Jožo s Ferom, napriek tomu je tu obrovská deliaca čiara, ktorú vníma demokratický volič, a to je strana Roberta Fica a jeho kumpánov, Peter Pellegrini, Peter Žiga, Erik Tomáš, Denisa Saková, tuná nová, pozrite sa, nová ľudová... noví ľudáci, noví extrémisti, to sú tí, ktorí chvália, ktorí pritakávajú Robertovi Ficovi, ktorí teraz začali nosiť kravaty, odkedy odišli od Kotlebu. (Reakcia z pléna.) V piatky už nenosia, no. Čiže toto je deliaca čiara - extrémisti, mafiáni, zlodeji, gangstri.
A potom je tu druhá čiara... a potom je tu druhá strana, pardon. A druhá strana, na ktorej ja vidím Eda Hegera, na ktorej vidím Jána Budaja, na ktorej vidím Gábora Grendela, ministrov, môžem spomínať, Káčera, Hirmana, a tak ďalej, áno, áno, aj toho Igora Matoviča, ktorého nemáte všetci radi, máte ho v zuboch, a proste ten Matovič je pre vás najväčšie zlo.
Ale nemýľte sa, nemýľte sa, nie je Igor Matovič najväčšie zlo. Áno, možno má niekedy tvrdé, ostré vyjadrenia, niekedy by si mal hryznúť do jazyka, niekedy by možno mohol byť ticho, áno, ale nie je na tej druhej strane, páni a dáma, nie je. Akokoľvek ho nemáte radi, akokoľvek vám vadí jeho komunikácia, Igor Matovič bol desať rokov bol po boku s vami na strane, ktorá bojovala proti zlu. Je to tak, je to fakt. Mohli by sme tu hovoriť o tých chybách, mohli by sme sa tu baviť o 363, prečo neprišla Mária Kolíková, prečo nezahlasoval jeden náš poslanec, prečo hento, prečo tamto. Mohli by sme sa baviť o obrovskej, obrovskom množstve tých nedokonalostí, ktoré máme, o ktorých mi, predpokladám, budete hovoriť, ale ja chcem hovoriť aj dobrých veciach, ktoré sa nám spolu podarili.
Tá vláda Eduarda Hegera priniesla výsledky, to nemôžete spochybniť, či už sú to rozviazané ruky v polícii, či už sú to prokurátori, ktorí konečne začali bojovať za spravodlivosť, všetky če... všetci čestní sudcovia. Áno, jasné, že v tom, aj v tej polícii, aj v tých, aj v tom, aj v tej prokuratúre, aj v tých súdoch prebieha boj. Jasné, že tam prebieha boj. Jasné, že tam majú aj ficovci svojich ľudí, ktorých tam sáčkovali dvanásť rokov, tam sáčkovali svojich ľudí a robia kontra akcie. Jasné, že to neni ideálne. Mne tiež prebehol po chrbte mráz, keď som videl, že za Žilinku zahlasovali komplet všetci smeráci a hlasáci. Tiež som si vtedy povedal, že aha, tu niečo nie je v poriadku.
Ale toto nás nemôže odradiť od toho, aby sme nevideli ten vyšší cieľ zhora, ktorý máme všetci demokrati, čo sme tu. Pretože tu máme nejaký konflikt, nejaký spor, že sa nám niekto nepáči, nejaká komunikácia niekoho, preto to máme zavrhnúť, a preto máme ísť scenárom z roku 2011, kedy padla vláda Ivety Radičovej? Toto potrebujeme zažiť, aby sme potom videli tie percentá, že SMER to dá, nie 44, ale 55 dá. Sám. A potom sa budeme škrabať (rečník naznačuje škrabanie hlavy), ale my sme to tak, my sme to tak nemysleli, my sme to nechceli tak, lebo... proste my sme to nechceli, no ale už bude neskoro. Prepáčte, už bude neskoro.
Spomeniem ešte pár tých úspechov, lebo nemá mi to nepovedať, možno som tu poslednýkrát v pozícii poslanca, šéfa klubu OĽANO, koaličného partnera, ale musím povedať aj pre tú pamäť tých ľudí, ktorí to budú počúvať.
Schválili sme spolu s vami reformu nemocníc a zdravotníctva.
Schválili sme spolu s vami reformu národných parkov, ktoré sa už dejú, už konkrétne prvé výsledky prichádzajú.
Schválili sme s vami reformu súdnej mapy, áno, tiež nie dokonalá, ale schválili sme ju. A konečne z tých obrovských obvodov, alebo obrovského množstva obvodov ktoré tu boli, tých obvodov bude menej. Nie je to ideálne, nie je tá mapa ideálna. Sú tam výnimky, áno, na to som poukazoval, ale schválili sme ju a blížime sa k lepšiemu. Ideme lepším smerom spolu.
Vysokoškolská reforma, Braňo, bojovali sme za ňu spolu, za tú vysokoškolskú reformu, aby bola.
Plán obnovy, vďaka nášmu smerovaniu, vďaka nášmu európskemu smerovaniu máme plán obnovy, jeden z najlepšie pripravených v rámci EÚ, najrýchlejšie ho čerpáme v rámci EÚ spolu s vami. Plán obnovy pre zmenu a zlepšenie Slovenska. A tak by som mohol pokračovať.
Obrovská investícia na východe republiky - automobilka Volvo. Spolu sme to robili, spolu stál na tlačovke Richard s Igorom. Ja viem, že tu Karol teraz bude hovoriť, že nie, to Richard, to Richard všetko Richard vybavil. Nie, spolu sme to vybavili.
Zastropovali sme ceny elektrickej energie, páni a dáma. Richard Sulík to urobil? Spolu sme to urobili, pretože vieme že keď sme spolu, vieme urobiť dobré a silné veci a veľké veci pre Slovensko.
Zahraničná a európska politika. Ja neviem, či tu bol Janko Oravec, keď tu bol pán Blaha, čo tu zase vygrcal. Zahraničná a európska politika. Andrej Danko mal takú, takú dobrú formulku. Stále hovoril, zatvorme si oči a predstavme si, čo by sa tu dialo, keby bolo keby.
Skúsme si predstaviť, čo by dialo, keby tu vládol Robert Fico a Peter Pellegrini. Ja som presvedčený o tom, že Ľuboš Blaha by písal pozývací list pre Vladimíra Putina. Som o tom presvedčený. Vítal by tu Vladimíra Putina ako svoju najväčšiu modlu. Peter Žiga by vypisoval nové výzvy na eurofondy, tu premotivovaný kolega Mazurek by prednášal po školách o extrémizme. On by normálne, on by dokázal pretočiť tú pravdu a on by prednášal na školách o extrémizme. Chápete to? Tuná kolega Mazurek, ktorý kravatu má v piatok, už ju môže nosiť, dovolil, už si môžu dovoliť, lebo už nie sú u Kotlebu. Uvedomujete si, čo sa tu deje? Čo by sa tu udialo, keby nám tu vládol Robert Fico, Peter Pellegrini a títo chalani vedľa vás po pravej strane?
Milí kolegovia, demokrati, bývalí koaliční poslanci, prosím, pozorne počúvajte, čo hovorí Fico, čo hovorí Mazurek, čo hovorí Blaha, čo hovorí Suja. Pozorne ich počúvajte. A zamyslite sa, čo môže spôsobiť vaše spoločné hlasovanie s nimi. Keď bude v utorok hlasovanie o odvolanie vlády, demokratickej vlády Eduarda Hegera, je jasné, dnes je jasné, kto ako bude hlasovať. Dnes už všetci vieme, ako bude hlasovať Mazurek, Suja, Fico, Pellegrini, Žiga, Blaha. Všetci teraz vieme, ako budú hlasovať. Ja vás prosím, nepridávajte sa k nim, nepridávajte sa k nim, nerobte to.
Len krátka spomienka do 2011, pád vlády Ivety Radičovej. Komu vtedy to hlasovanie prospelo? Áno, teraz budete hovoriť, ale aj Igor Matovič, aj Igor Matovič hlasoval, aj Igor Matovič hlasoval. To je jedno, proste bola to chyba, bola to chyba, presne tak, bola to chyba. Ale ja sa pýtam, komu to hlasovanie vtedy prospelo. Demokratom? Iveta Radičová vyhrala voľby? SaS-ka vyhrala voľby? Kto, KDH vyhralo voľby? Kto vyhral tie voľby vtedy? Robert Fico s obrovským náskokom, s obrovským náskokom.
Ak máte len trochu súdnosti a trochu pamäte, čítate občas prieskumy tých preferencií a politických strán tých agentúr, vy musíte vidieť, kto tie preferencie má najvyššie. (Reakcia z pléna.) Presne tak, počúvajte pána Suju, čo hovorí. Nebol to ani Figeľ, nebola to ani Radičová, ani Dzurinda, ani Sulík, žiaden demokrat to nebol. Bol to Fico, Pellegrini, Žiga a spol. a celá, celá ich sebranka.
Kolegovia demokrati, prosím, ak máte aspoň trochu súdnosti a pamäti, a ja verím, že ju máte a nechcete aby sa Slovensko muselo báť o svoju demokratickú budúcnosť, urobte krok späť. Nehlasujte s Ficom, Pellegrinim, so Žigom, so Sujom, s Mazurekom, s Blahom a nepomáhajte im v ich triumfálnom návrte.
Viete, mne to, toto celé, čo sa tu deje, ak sa na to pozerá náš volič, náš demokratický volič tak zhora, lebo my sme už príliš zacyklení v tých sporoch, už sme príliš zacyklení v tej politike, už nevidíme ten pohľad zhora, ale keď sa na toto pozerá demokraticky cítiaci volič na Slovensku a vidí, čo sa tu deje, ja som sa včera nad tým zamysle... zamýšľal a pripomína mi to rozvod v súdnej sieni v priamom prenose, priamo pred tými deťmi. Tie deti tých rodičov sú naši voliči. A teraz tu otec a s mamou, manžel s manželkou na seba pred tými deťmi kydajú, kto bol horší, kto urobil viac zla, kto neurobil hento, kto neurobil tamto, ako sa to ďalej už nedá, ako sa už musíme rozísť, a pred tými deťmi si škaredo ubližujú a nadávajú.
Lenže tí naši voliči budú zároveň aj naši sudcovia po voľbách, budú zároveň aj naši sudcovia. A tí, čo poznáte rodiny, kde nastal rozvod, škaredý rozvod a kde tým deťom zobrali tú rodinu, tak veľmi dobre viete, ako tie deti potom zanevreli na tých rodičov. Ako tie deti, ktoré čakali, že tá rodina bude spolu, áno, aj s tými problémami, ktoré majú v tom manželstve, ale tá rodina že pôjde spolu, že po tých hádkach a po tom, po tých chybách si nakoniec odpustíme a povieme si, ideme spolu, lebo rodina je pre nás viac, lebo demokracia na Slovensku je pre nás viac. A ja sa bojím, že tie deti, tí naši voliči, ktorých ja vnímam v tomto spore toho rozvodu, nemajú dôvod nám už ďalej veriť, nemajú dôvod.
Vidíte, jak sa smeje ten Suja? Tak presne ten čert jak sedí na tom ramene, presne to je on, len tie rohy mu chýbajú. (Reakcia z pléna.) Vidíte, počúvajte ich. (Reakcie z pléna.)
Ja sa bojím, že tí naši voliči nám v nasledujúcich voľbách vystavia také vysvedčenie, že potom už bude neskoro, preto prosím, urobte krok späť a nedovoľte Ficovi, aby sa tu triumfálne vrátil, nerobte to, lebo dnes už všetci vieme, kto a ako bude v utorok hlasovať. Nepridajte sa k zlu, kolegovia.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

9.12.2022 10:10 - 10:10 hod.

Šipoš Michal Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem uistiť pána poslanca Fica, že prípravy na 30. výročie sa robia, tak ako spomínal môj kolega Svrček, nebojte sa, určite sa možno aj nejaká tá medaila zvýši aj pre vás za to, že ste vydržal tak dlho v tejto politike.
Čo sa týka úrokových sadzieb, včera to tu veľmi dobre ilustroval pán minister Krajniak, vy to spochybňujete. Hovoríte, že určite tie sadzby nemáme také nízke. Tak treba si otvoriť internet a ja vám garantujem, že najnižšie úrokové sadzby, minimálne vo V4, sú na Slovensku, pozrite si, aké sú hypotéky v Čechách, v Maďarsku, v Poľsku. Už aj, dokonca už aj ten benzín chodia Maďari nakupovať k nám. Očakávam, že s Erikom Kaliňákom natočíte videjko a budete hovoriť, ako sa na Slovensku dobre tankuje. (Smiech v sále.)
Čo sa týka referenda, opäť, ďalšie farizejstvo. Keď ste vo vláde, ani počuť o predčasných voľbách, ani počuť. To je puč, to netreba, legitímne treba dovládnuť. Akonáhle ste v opozícii, sú legitímne, treba urobiť predčasné voľby.
Len otázka znie, kto píše tie referendové otázky u vás. Kto je ten expert, ten ústavný právnik, ktorý to píše. Stále, keď to napíšete, stále vám to Ústavný súd zhodí zo stola.
Čo sa týka strany SaS, keď to dielo nakoniec dokoná a povalí vládu Eduarda Hegera, je mi to veľmi ľúto, ale musím skonštatovať, že v tomto máte pravdu.
A ešte čo sa týka k OĽANO, nedá mi to, pán Fico, naša centrála je na Zámockej 14 tu v Bratislave, môžte sa ísť pozrieť, keď nie, môžem vám ukázať, alebo vašim kolegom. Máme krajské kancelárie, máme poslanecké kancelárie, treba sa prejsť po Slovensku, opýtať sa ľudí, otvoriť internet. Máme každý rok snemy, nebojte sa, OĽANO funguje veľmi dobre.
A čo sa týka súťaže a volieb, jediná strana, ktorá porazila SMER, je hnutie OĽANO, a to sme nemuseli hovoriť, že Igor Matovič, že v bude politike len do roku 2014 alebo... (Prerušenie vystúpenia časomerom a potlesk.)
Skryt prepis
 

9.12.2022 10:10 - 10:10 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak dovoľte mi prihovoriť sa duchovi Roberta Fica, lebo ja si pamätám Roberta Fica ako etalón pravdovravnosti, čiže určite tu nebol on, ale bol tu jeho duch, lebo v roku 2014 ja už dávno v politike nebudem, povedal kedysi, alebo nikdy si ja nesadnem do poslaneckých lavíc ako opozičný poslanec, to je môj recept. Takže ešte raz, prihovorím sa duchovi súdruha Roberta Fica.
Hovoríte o štandardizácii politického systému. Vo vašom podaní štandardizácia politického systému, vidíme, ako bola, bol to systém, korupčný systém našich ľudí a odhaľuje sa postupne, ako fungoval. Bolo odporné, ako ste sa tu vyhrážali špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi v priamom prenose v tejto Národnej rade, keď tu bol. Bolo odporné počuť vás, ako sa dohadujete so svojimi kumpánmi na poľovníckej chate, a každý si to môže pozrieť, každý to môže vidieť. Máte jedného proroka v systéme našich ľudí a tým prorokom je Kočner, ktorý už sedí, on hovoril, ak sa SMER neudrží pri moci, všetci skončíme v base.
A, pán Fico, zakončím to tým, čo ste tu povedali. Je to úplne jedno, v akom kontexte ste to hovorili, je úplne jedno, v akom kontexte, pretože ste povedali vetu - my sa budeme tešiť, ale pre túto krajinu to bude katastrofa. Hovorím, je to úplne jedno, v akom kontexte. Toto si dajte ako motto smerácke.
Ešte raz. My sa budeme tešiť, ale pre túto krajinu to bude katastrofa. Vám tak záleží na tých ľuďoch a na celom Slovensku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2022 9:25 - 9:28 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pani Kolíková keď začínala rozprávať k tejto téme, povedal som si, že budem iba príležitostne reagovať, ale pri vás som si povedal, že zareagovať musím, pretože ste ma osobne veľmi sklamala.
Ja si pamätám ešte, keď začínala táto vláda Igora Matoviča, ale neskôr Eduarda Hegera, vždy som vás považoval za veľmi charakternú osobu a dobrú odborníčku a tešil som sa, že práve vy ste sa stala ministerkou spravodlivosti, pretože som vám veril. Vždy som s údivom pozeral, s akou ráznosťou ste presadzovali reformu súdnej mapy. Do dnešného dňa si pamätám, ako vyšla tá kvázi prvá kauzička, sme ju riešili na našom klube, keď vás išli odvolávať, a ja som bol jeden z tých poslancov, ktorí hovorili, že Mária Kolíková je čestná politička a nikdy by tú kauzu nespravila. Som sa hádal s viacerými kolegami, ale vždy som tento svoj názor presadzoval. Aj napriek tomu, že som sa možno aj s pár kolegami pohádal, vždy som tomuto veril.
Ale teraz mi je veľmi ľúto, že ste sa dali na hru Richarda Sulíka, ktorý sa snaží silou-mocou túto vládu odvolať. Pýtam sa, kde sa stratil ten charakter, že zrazu chcete dosiahnuť to, aby na Slovensku nastali predčasné voľby? Pretože iná cesta asi nie je, keď sa pozrieme na súčasné zloženie, a aby tu znova vládol SMER a HLAS. Tá celá protikorupčnosť a to všetko, čo ste rozprávali, veď vlastne vy idete urobiť to, aby tu znova prišli títo ľudia k moci a znova ohýbali právom ako doteraz. Veď potom, keď budú predčasné voľby, sa tu znova vráti k moci SMER a HLAS, množstvo mladých ľudí potom odíde zo Slovenska, lebo už nebudú nikomu veriť. A vy budete jedna z tých osôb, ktorá zapríčinila to, že mladí ľudia zo Slovenska budú odchádzať, pretože v tom momente, keď ste mala byť silná politička, ste sa nechali obalamutiť Richardom Sulíkom a ste sa dali na túto hru.
Ja som osobne veľmi sklamaný aj preto, že som vám veril, aj som sa vás celú dobu osobne zastával.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

8.12.2022 18:25 - 18:25 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
No ja by som chcel pánovi predsedajúcemu teraz povedať, že pred chvíľou tu bol pán Pčolinský, ktorý povedal, že bude sa to tolerovať, tak potom sa dohodnite na predsedníctve, či sa to bude tolerovať, alebo nebude tolerovať, menšie vystúpenia, jeden to dovolí, druhý nie.
Ja, pán Budaj, musím povedať, že naozaj tvoje vystúpenie bolo veľmi pre mňa úprimné. Naozaj si hovoril presne veci, tak ako sú, popísal si ich presne. Nemal som žiaden pocit, že by si bol niekde zavádzal, že by si bol niekde niečo rozprával. Ale si sa dozvedel, že z Budaja z roku ’89 sa stal netvor. Prečo? No lebo si úprimne vystúpil, lebo si presne veci popísal, tak ako sú, tak ako sa udejú, že čo sa zase stane, že opäť sa vráti Fico a opäť sa vrátia zlodeji, presne, ako si to povedal, presne, ako si to povedal.
Ja mám teraz dnes jedno veľké želanie, povedal si, že pôjdeš do bufetu oslavovať, tak ja by som mal také želanie, keby si sa s faktickou prihlásil, pán Vážny, a počuli sme, ako, žuje mu pásku, žuje mu pásku, lebo oni už oslavujú, to jak tam rozpráva teraz tam vzadu, to je úžasné, lebo celý SMER už oslavuje a už koňaky tam lietajú, tam u nich v kancelárii, takže do iného bufetu by si mal ísť. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

8.12.2022 18:25 - 18:25 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán minister Budaj, tiež sa vám chcem poďakovať, ako aj iným ministrom, ako to hodnotia, každý máte na to svoj pohľad. Vy ste to zhodnotili presne podľa tých skúseností, ktorých máte so stranami demokratickými a naprieč celej tej histórii, v ktorej ste v politike, takže za to vám veľmi pekne ďakujem.
To, že ste tu upozorňovali, že strana SaS a pán Sulík sa zapíše do kníh dejepisu, je fakt. Je dnes na ňom, na rozhodnutí, akými písmenami sa tam zapíše, a to už fakt bude a bude spečatený.
Ja by som sa ešte obrátil na vás, oni tu tvrdia, že to nie je tak, ako ste poukazovali, že to nie je spor Sulík - Matovič. Oni to teraz vo faktických popierajú, že to nie je spor Matovič - Sulík, a tým to potvrdzujú. Tým to celé potvrdzujete, že to je spor Sulík - Matovič. Tak a ja vám garantujem, ako by rýchle otočili, keby náhodou Matovič, že tak jak ho povalili z premiérskej stoličky, tak si mysleli, že sa im to podarí aj z ministerskej, a zrazu sa im to nedarí, tak tie scenáre sú naštrbené, tak by otočili z hodiny na... z minúty na minútu by otočili, že zrazu sa nič nestalo a ideme dál a karavana jde dál. Toto, toto nie, toto je farizejské.
Ďakujem.
Skryt prepis